NZHSCHADE LOOPT IN DE TIENDUIZENDEN Au TYPEN Haven NEDERL ENGELS Concertgebouw Orkest met Symphonic Fantastique Berlioz klonk fantastisch onder Colin Davis Met hoornblazers en stermars t Agenda Bewoners Kruisberglaanflat hielden Nieuwjaarsreceptie Waardige slotmanifestatie Beverwijkse muziekschool 3.28 2.25 STENO •PONT 2.50 1.60 3.50 JAN WEBBE 1.58 TE KOOP WOONHUIS ma; Ingebroken bij WB RUIME WONING WOONHUIS Inl. JOH. BAIS MAANDAG 7 JANUARI 1974 Veis ANNIE MARGARETHA VAN BERGHÉ Jubileum dokter Van den Toorn Be1 Rund-, Varkens- Paardeslagerij 4 HAMBURGERS B. H. Smeenk PRAKTIJK HERVAT. NIEUW ADRES: STOLBERGSTR. 10 Heemskerk SAI zeker blij n JAN DE WAL KMI Miele Jac. v- Heemskerkstr. 123 - Tel. 14039 Beverwijk DINA MARIA VAN OPBERGEN Altijd het beste Toch voordelig Ondanks de stijgende prijzen proberen wij onze voordelige Let op: alleen dinsdag DIKKE BRAADKRABBEN IEDERE DAG HEERLIJKE VERSE PAARDEWORST GEHAKT half om half per 500 gram Heerlijk mals mager HACHEEVLEES per 500 gram PAARDELAPPEN iets doorregen en botermals per 500 gram BIEFSTUK, botermals per 100 gram aanbiedingen te handhaven. DINSDAG- EN WOENSDAGREKLAME Tollenslaan Tesselschade- plantsoen Ouderkerk aan de Amstel De Genestetlaan AMSTERDAM De komst van dirigent Colin Davis bij het Con certgebouworkest werd met grote spanning tegemoet gezien. Dat bleek wel zaterdagmiddag in het Concertgebouw, waar een stamp volle zaal op zijn entree zat te wachten. Hij zou Strawinsky en Berlioz dirigeren en deze mede deling alleen deed de zaal volstro men. Colin Davis is een self-made- dirigent die nooit een directie-les heeft gehad. Zijn muzikale loop baan begon hij als klarinettist en hij kreeg later meermalen de raad om maar liever arts te worden. Hij was van meet af aan een groot be wonderaar van Berlioz, die men lang geleden hetzelfde advies heeft gegeven. Colin Davis hield vol en werd dirigent van het orkest van het Royal College of Music. V elsen-TJmuiden 5 Extra bussen vrijwel leeg Liever geen bloemen en geen toespraken. (Van een onzer verslaggevers) IJmuiden: IJmuiden Kampen: Tel. 32 18 95 Haarlem Alkmaar: De heer en. mevrouw DE WEERDT-KWAK (Van een medewerker) en (Van een onzer verslaggevers) (Zeestraat) n 'T’irnl” U bent allen heel hartelijk welkom danken U'voor de goede wensen bij de jaarwisseling ontvangen en wensen U wederkerig een voorspoedig 1974. 14 jan. 14 jan. 16 jan. 16 jan. TANDARTS Lesgeld basisopleiding (40 lesuren) 65, Dag- en avondlessen. Aahv. volgende week. Aanmelden deze week. Autoh vanda IJmuiden, 5 januari 1974, De Uitkijkiaan 6. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden op woensdag 9 januari om 13.00 uur in de aula van de begraafplaats „Duinhof” te IJmuiden-O., gevolgd door de begrafenis aldaar. Gelegenheid tort condoleren na afloop van de plechtigheid in de ontvangkamer van de be graafplaats. Heden heeft God tot Zich genomen mijn lieve man en onze lieve papa Moeder is thuis opgebaard. Gelegenheid tot condoleren aldaar woensdag 9 januari a.s. van 19.00-21.00 uur. De begrafenis zal plaatshebben donderdag 10 januari a.s. om 14.00 uur op de Westerbe- graafplaats te IJmuiden. Vertrek van het sterfhuis 13.45 uur. Door een noodlottig ongeval ging tot onze diepe droefheid van ons heen onze lieve dochter, zus ter en tante IJmuiden: Amsterdam: Alkmaar: IJmuiden: IJmuiden: Rotterdam: Haarlem: F. van Berghé A. van Berghévan Dijk fam. W. Duivenbode fam. F. Brouwer J. van Berghé fam. F. van Berghé fam. J. van Berghé fam. A. Timmerman fam. G. Collin neven en nichten. Eerder al was de hal gedurende de kerstdagen versierd geweest. Het initia tief daartoe werd genomen door de zo geheten „groene” MAO, de groep Zee- wijkbewoners, die voor een schoon Zee wijk strijden. Zelfs stond een kerstboom, welke samen met de kinderen van de flat was opgetuigd. Met door de gemeen te geschonken sparretakken werd toen de rest versierd. Eenzelfde kerstsfeer kon men ook aantreffen in de flat aan de Bellatrixstraat, waar vorig jaar reeds door de bewoners een dergelijk intiatief was genomen. De overledene is opgjebaard in het uitvaartcen trum. Eemstraat 27 te IJmuiden. Bezoektijden aldaar van 19.00-20.DO uur. H. de Wai-de Boer Chris en Annette (einde Tempeliersstr.) BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). 1.9.38 U.: „Dr. Zjivago”. H maa 10 t beki op de leeftijd van 42 jaar. Joh.. 11:25 „Ik ben de opstanding en het leven; wie in Mij gelooft, zal leven, ook al is hij gestorven”. J. Troost R. Troost-Groen Marianne Yolanda en verloofde Jacky D. Hessel-Troost R. Hessel Maureen, Tanya J. F. Troost T. Troost-Klasing Tineke, Henk en kinderen Hans en verloofde Reparatie binnen 48 uur dealer SERVICE HAARLEM 023 - 26 03 19 Ve 13.15. zwer Sti voor! u. to IJmi Op bibli Cent Wille 15.30 17, Zeev uur. PI gang Med: reau Be repe berg Ve in J Oos1 Sa VZC len” Ea huil O] en j 0 Sysit. Groote; avond- ,1 lessen. Lesgeld 20, p. mnd. Aanv. 15 jan. IJMUIDEN In de hal van de zuide lijke ingang van de twaalfhoogflat aan de Kruisberglaan heerste zondagmiddag een gezellige drukte. Verspreid over en kele uren kwamen daar nagenoeg alle bewoners bijeen op de Nieuwjaarsrecep tie welke zij zelf hadden georganiseerd. De wethouders M. Roessingh en C. Oc- keloen waren eveneens aanwezig om op deze wijze de waardering van het ge meentebestuur voor het genomen initia tief te onderstrepen. BIOSCOPEN Kennemer Theater „Vrolijke ontucht in Tirol”, 20 u.: „Lady sings the blues’’. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.r „Karate-kolos Lee Keung”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie etsen en tekeningen van Leentje en materle- schilderijen van Jan Lunders; geopend tot en met 19 januari van dinsdag tot en me* zaterdag van 9 tot 18 uur. 19 en 21.15 u.: 20 u.: Vel uur; Op< vestig u. I Noor, Dpi titie Fe< straa dag j Gyi boks! Gel 20 u. op de leeftijd van 29 jaar. Dat zij ruste in vrede. het woord om namens allen, maar in het bijzonder namens de Heemskerkse muziekschool zijn gelukwensen aan te bieden. De heer Oosrd sprak over twee ooie- vaarseieren die in Beverwijk en Heems kerk werden gelegd, waarbij men zich even af zou kunnen vragen of één ei niet beter zou zijn geweest, omdat er nu op zeer korte afstand van elkaar twee muziekscholen fungeren. De verstand houding is evenwel uitstekend en de heer Oord wenste de Beverwijkse direc teur André Kaart en zijn naaste mede werkers van harte veel succes in de Na een moedig gedragen lijden heeft God tot Zich genomen, onze lieve moeder en oma weduwe van Teunis Troost in de ouderdom van 75 jaar. HANDELSCORRESP. beginners gevorderden HANDELSCORRESP. gevorderden beginners Het lag niet in de bedoeling van het bestuur een rij van sprekers aan te horen, maar dé heer Oord kreeg toch IJmuiden, 6 januari 1974. Lange Nieuwstraat 782. In 1950 stond hij aan het hoofd van de Chelsea Opera Group en presenteerde een uitvoering van Don Giovanni. Dat was het begin van zijn carrière, die in stijgende lijn ging van het BBC Scottish Orchestra naar Sadler’s Wells, IJmuiden, 5 januari 1974. Bellatrixs traaf 1. Vrijdag 11 januari a.s. viert dokter Van den Toorn zijn 25-jarig jubileum als huisarts te Velsen. In verband hiermede is er een recep tie in de recreatiezaal van Velserhooft, Wulverderlaan 53 te Santpoort, van 5-7 uur ’s middags, voor patiënten en vrienden. Mevrouw en dokter zullen uw aanwezigheid ten zeerste op prijs stellen. heel kilo BEVERWIJK. —De viering van het tienjarig bestaan van de Beverwijkse Muziekschool is vrijdagavond direct na het zo geslaagde feestconcert voortgezet met een informele receptie in de hal van de Vredevorstkerk, waar gelegen heid werd geboden een toast uit te brengen op allen die hun medewerking aan dit muziekfestival hadden gegeven. Zaterdag gearriveerd: Erik, Bremen, Katty New Orleans; Cjoyce, Falkenberg; Gem; Recife; Tor Hollandia, Immingham; Granoe, Hami- ma; Vechtstroom, Hull; Kathe Marie, IJmuiden, Calais; Irish Gate, IJmuiden, Londen; Amstelstroom, Shoreham; Me mel, Dagenham; Proton, IJmuiden, Ips wich; Mosfield, IJmuiden, Haypoint; Muecke, Beverwijk, Hamburg; Markus, IJmuiden, Frederica, Primas, Rochester; Agua, Cadic; Tor Anglia, Götenburg; Nordkyn, Rouan; Hannover R.dam. Zaterdag vertrokken: Boy Mathiessen, Flixborough; Estebogen, Rotterdam; Ma rianna, New York; Valiant, West Hartle pool, IJmuiden, Leknes, Simonsvik, IJ muiden; Marianna, New York; Phoenix, IJmuiden, Gothenburg; Noordster, IJ muiden, Londonderry; Borussia, Bremer haven; Mercator, Goes; Johannes. Udde- valla; Tor Hollandia, Gothenburg; Rolf Behrman, Londen; Jupiter, IJmuiden, Rochester; Bamburgh Castle, Cardiff; Erik, Bremen; Eugenie Cotton, Stettin; Royal Enterprise, R.dam; Aardenburgh, Norköping; Hermes, Curasao; Bernard John, Duinkerken; Andriana-1, Djakar ta; Essi Kristine, Tubarao, IJmuiden; Vikara, Monrovia, IJmuiden. I or we Oil VELSEN-NOORD. Bij de kantine van de voetbalvereniging VVB op het sportpark Koningsveld, is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Er werd een tuimelraam ingegooid en er zijn verschillende vernielingen gepleegd. Wat mist wordt kon nog niet duidelijk worden vastgesteld. De bewoners van de hoge flat aan de Kruisberglaan wensten echter méér. Zij wilden ook een Nieuwjaarsreceptie, waarvoor spontaan geld werd gegeven en men ruim honderd vijf tig gulden bij- eenhaalde. Een aantal uitnodigingen werd zo deelde men ons mee ver zonden naar diverse gemeentelijke auto riteiten waarmee men tijdens de diverse NAO-acties te maken heeft gehad, maar bij ’n aantal personen zijn deze invitaties niet tijdig aangekomen ofschoon zij 14 dagen geleden reeds zouden zijn gepost. Doch hoe dan ook de beide wethou ders waren tijdig bereikt en wethouder Ockeloen gaf daar nog een persoonlijk tintje aan door enige flessen champagne te schenken, welke door zijn collega met een forse knal werden geopend. Eerst echter werden alle kinderen ge- tracteerd. Daarna kwamen de ouderen aan de beurt, die gelukkig voor de initiatiefneemsters niet allen gelijktijdig verschenen, daar het anders uitgedraaid zou zijn op een openlucht-receptie. Het werd een gezellige bijeenkomst, waarbij de weinige bewegingsvrijheid in de betrekkelijk kleine hal graag voor lief werd genomen. binnenkwam, was het onmogelijk de he le zaak terug te draaien. We hebben dus besloten alle extra materieel te laten rijden. Met het gevolg dat een groot deel van de reiswagens wel leeg was. We laten het huidige materieel nu toch ook de rest van de week rijden”. Ook bij Centraal Nederland heeft men alles la ten rijden, ook daar terwijl het passa- giersaanbod normaal was- Woordvoerder E. Klinkert van CN: „Wij vinden het niet zo’n schadepost. Inderdaad is waar dat dit grote aantal touringcars nu niet nodig is, maar het is maar een week. Als het nou een maand uitstel was, dan zouden we zeggen, ja dit is een grote strop. Het heeft toch wel voordelen. We zien bijvoorbeeld nu al dat er een sprei ding gaat optreden tussen abonnemen- houders en passagiers die nog een kaartje moeten kopen. En tenslotte stond het hele wagenpark al klaar”. De Nederlandse Spoorwegen hebben enigs zins een beeld gekregen van wat er gaat gebeuren in de komende tijd. De heer A. J. Meinsma, voorlichter van NS: We hebben vanochtend ongeveer tien per- (Vervolg van pagina 1) HAARLEM/UTRECHT „Het is een kostbare zaak. De financiële schade loopt in de tienduizenden guldens”. Dit is de mening van de heer G. J. de Swart, voorlichter van de NZH. „Maar aan de andere kant is het een uitnemende gelegenheid voor de touringcar-chauffeurs om alvast wat route-ervaring op te doen”. Bij de NZH constateerde men vanmorgen een normaal pas- sagiersaanbod. Gevolg was dat vele touringcars vrijwel onbezet achter de gewone bussen aanreden. verantwoord is, maar ik dacht aan de „onverantwoorde” klanken van de can can van Offenbach. Hoewel Strawinsky zelf zegt dat zijn theaterwerken ook tot de absolute muziek behoren en als zoda nig ook geschikt zijn voor de concert zaal, moet ik bekennen dat ik het ballet deerlijk gemist heb. Ik bied Strawinsky hier mijn postume verontschuldigingen aan voor mijn lichtzinnige gedachten. Colin Davis had tijdens de pauze een geduchte gedaanteverwisseling onder gaan. Na de Orphée van Strawinsky ging hij heen als een ernstige, in zich zelf gekeerde man, maar hij keerde terug als een beweeglijke, hartstochtelij- ke Fransman, die de barricaden gaat beklimmen. Men zegt dat de „Symphonie Fantastique” zijn specialiteit is en na de uitvoering van zaterdagmiddag twijfelt daar niemand meer aan. De ragfijne inzet van het eerste deel (Rêveries-Pas- sions) behandelde hij als een breekbare eierschaal, en het Religiosamente aan het slot klonk inderdaad „si doux que possible”, zoals Berlioz voorschrijft. Meeslepend en opwindend was het twee de deel (Un Bal) met de onweerstaanba re walsmotieven. De „Scène aux champs” werd vol maakt gespeeld. De Engelse hoorn en de hobo (achter de coulissen) wisselden el kaar af in een onnavolgbaar vraag- en antwoordspel, onderbroken door span nende ogenblikken van absolute stilte. Wij bewaren de beste herinneringen aan het voortreffelijke spel destijds van de Engelse-hoornist Leo van der Lek, die onlangs afscheid heeft genomen van het Concertgebouworkest. Zij jonge collega Rob Visser, die deze solo zaterdagmiddag voor het eerst speelde in het Concertge bouw, bleek echter een waardige opvol ger te zijn. De angstaanjagende Mars naar het schavot (vierde deel), waarin Berlioz „des Baguettes de bois” (houten stokken) voorschrijft aan de paukenisten, klonk inderdaad als een verschrikkelijke nachtmerrie. Nauwelijks daarvan beko men werden wij overvallen door de onheilspellende klank van de tuba’s in het Dies Irae. De schrille kreten van de Es-klarinet sneden door het gekrijs van de dol geworden heksen en na het oorverdovende geweld van de koperbla zers en de pauken, kwam het slotac- coord als een verlossing. De reactie van het publiek was geheel in de Berlioz- stijl. Colin Davis kreeg een minutenlan ge ovatie, maar deze gold tegelijkertijd voor de weergaloze prestatie van het Concertgebouworkest. J. H. MOOLENIJZER. De heer de Swart: „Aangezien het ding gaat optreden tussen abonnement- butie pas vrijdagmiddag om half drie vandaar in 1967 naar het BBC Sympho ny Orchestra (hij was toen 40 jaar) en in 1971 naar het Royal Opera House, Covent Garden. Na enkele repetities ging het Concert gebouworkest voor hem door het vuur, het hellevuur van het Dies Irae van Berlioz uit de Symphonie Fantastique. Colin Davis weet met een orkest om te gaan hij is geen dondersteen en ook geen Pietje Precies, hij is geestig en gevat en krijgt gedaan wat hij wil. Hij vraagt het uiterste en krijgt dat ook, zelfs op de repetities. Wat hem heeft bewogen om met de „Orphée” van Strawinsky te komen, is mij een raadsel. Deze balletmuziek werd in 1947 gecomponeerd in een periode waarin Strawinsky zich sterk aangetrok ken voelde tot de klassieke oudheid. Hij maakte in die tijd een nauwgezette stu die van de muziek van Monteverdi, maar hij leende geen thematisch mate riaal van zijn grote voorganger, zoals hij indertijd deed voor zijn ballet „Pulcinel- la”, waarbij hij gebruik maakte van thema’s van Pergolesi. Ik moet u eerlijk zeggen, dat ik bij het luisteren naar Strawinsky’s Orphée en diens afdaling in de onderwereld zeer somber gestemd raakte. Ik kreeg heimwee naar Offen bach, die er een vrolijke boel van maak te. Nu weet ik wel, dat iedere noot van Strawinsky muzikaal-wetenschappeïijk toekomst. „Maar laten we proberen het volgende lustrum als één muziekschool te vieren”, zo voegde hij daar aan toe. Natuurlijk werd er tijdens deze ont vangst uitvoerig gesproken over ver schillende problemen die met het muziek onderwijs te maken hebben, maar ie dereen was ervan overtuigd, dat het tienjarig bestaan op bijzonder passende wijze is herdacht. Tegen het tijdstip dat de TV-uitzen- ding begon met het programma Uit de Kunst, waarin aandacht werd besteed aan het concert ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan kwamen allen rond het in de hal geplaatste tv-toestel zitten om uiteraard met grote belangstelling en ook met spanning te kijken. Na afloop van de uitzending waren er veel loftuitingen voor de heer Kaart en de zijnen. Velen bleven nog even na om de spanning af te reageren, die aan dit muziekfeest vooraf is gegaan. Het verslag van dit concert heeft men al uitvoerig in onze zaterdag-editie kun nen lezen. Zaterdag werd het muziekfestival voortgezet, want reeds vroeg beklom een aantal hoornblazers de Wijkertoren om hun muzikale tonen over de stad te storten. De windrichting was helaas niet zo gunstig. Inmiddels hadden zich enige jeugdorkestjes naar het Beverwijkse winkelcentrum begeven om in verschil lende grote zaken te spelen en ook dit onderdeel van de lustrumviering werd zeer gewaardeerd. Tegen elf uur kwam een aantal mu ziekverenigingen muzikale hulde betui gen aan de jubilerende muziekschool. Vanuit alle delen van de gemeente mar cheerden drumbands en tamboerkorpsen naar Westerhout om daar een kleine muzikale show weg te geven. Het waren Arion uit Wijk aan Zee, het trompetter korps van de Beverwijkse Harmonieka- pel, de drumband Die Wijckers, die zich van de medewerking van een majoret- tenkorps uit IJmuiden hadden verzekerd, het tamboer- en trompetterkorps Bever wijk en het tamboer- en trompetter korps van Hoogoven Harmonie. Allen werden in de muziekschool gastvrij ont vangen. Het was een waardige manifes tatie geworden van muzikaal Beverwijk. Vrijdag arriveerden in IJmuiden: Lachs, Bremen; Willy Smits, Milos, IJmuiden; Andrianna 1, Bremerhaven; Plato, Norkoping; Lawanti, Le Havre; Breevecht, Rotterdam; Brinda, Poole, Velsen; Jupiter, Boston, IJmuiden; Aar denburgh, Terneuzen. vlakbij park Beeckestijn bevattende om. woon-eet- karner, 3 slaapkamers, badkamer met bad. zolder met 2 kamers. Vraagprijs 149.000, Oplevering ong. mei 1974. mooi gelegen met garage, bevattende 3 slaapkamers, badkamer, zolder met 2 kamers. Het pand heeft c.v., tuin op het zuiden, vrij uitzicht. Vraagprijs 175.000, Oplevering ong. sept. 1974. m. woningruil flatje gem. Velsen. Mooi 2 kamer FLATJE met c.v., garage en ber ging. Gunstig gelegen; zeer mooi ingericht. Vraagprijs 62.000,in- klusief stoffering en keu kenapparaten. Niet leeg te aanvaarden: aan de te Driehuis. f 80.000, makelaar-taxateur Driehuizerkerkweg 100 Driehuis, telef. 15686 cent meer passagiers vervoerd- Dit geeft wel een indicatie voor de toestand in de rest van de week. We kunnen nu al een tendens waarnemen dat meer mensen hun auto laten staan”. Ook voor de NS was het onmogelijk him schema’s van extra treinen te wijzigen. „We hebben het hele materieel ingezet. Daardoor wa ren sommige treinen wel wat leger dan normaal. Maar ik zou het niet onderbe zet willen noemen”, aldus de heer Meinsma. Bioscopen City Theater, maandag en dinsdag 20 uur „De vrouw met de stalen vuist”. Stadsschouwburg, maandag 20 uur: „The Family”; dinsdag 20.30 uur: toneelgroep „Cen trum” met „Sterf de moord”. DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks te bezoeken van 10-12 en van 14-17 uur, zondags alleen van 11- 17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord. Elke dinsdag van 12 tot 13.3» uur en elke donderdag van 12 tot 13.30 uur en van 20 tot 22 uur. Voor andere dagen en tijden telefonische afspraak 02510-94159 of 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945. Dagelijks (behal ve zaterdag en zondag te bezichtigen van 10 tot 12 uur. tel. 19000. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade 74, dagelijks van 10 tot 18 uur: expositie Jan de Jong, Ruth van Os en Louis van ’t Hart. Prospectus op aanvrage. Zondag gearriveerd: Cieszijn, Gdansk, IJmuiden; Tsiglo- men, Leningrad; Rijnstroom, Harwich; Uthoern, Brest, IJmuiden; Gregory Va- kulentschuk, Tuapse; Glas lisand, Greenwich, IJmuiden; Clio, Aalborg; Victoriasand, Nordenham; Stoer, Bre men; Sylvia-5, Flixborough; Nicolaas D.L., Le Havre; John Blum, Scarbo rough, IJmuiden; Regina, Aarhus; Bre tagne, Vigo; Adele J. Hamburg; Jojet, Halden; Marjam, Selby; Margaretha, Londen; Hessenstein, Antwerpen; Gena- F, Londen, IJmuiden. Zondag vertrokken: Trojan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Granoe, Helsinki; Brinda, Poole, IJmui den; Irene, S. Luck, Antwerpen; Tor Anglia Immingham; Mercurius, R.dam; Irish Gate, Londen, IJmuiden; Muecke, R.dam, Beverwijk; Vechtstroom, Hull; Zaanstroom, Felixtowe; Victoriasand, Bremen; Capricorn, Grangemouth, IJ muiden. Maandag gearriveerd: Baucis, Gdynia; Borkum, Gent. Maandag vertrokken: Stoer, Bremen. tfW u

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4