Cruyff: „We moeten Michels inschakelen KEURIG GROEPJE Ajax is erg goed; Cruyff ook Bulgaar Mladenov wilde foto’s ruilen FADRHONC NU WEER BEDREIGD DOOR KOMST TEAMMANAGER Vier kandidaten Nederland in groep 3 Joegoslavië tegen Spanje 13 februari voor hoofdprijs KEIZER: j Zweedse bondscoach: „Ik moet natuurlijk wel realist blijven” Hogewoning: „We kunnen nog verschillende kanten op” MN 3 x l X X 7 1974 MAANDAG JANUARI 9 Supportersopkomst Raadselachtig 3 1 I 5 8 8 5 0 5 9 G.A.Eagies-Feyenoord AZ'67-NAC Haarlem-FC Twente Utrecht-NEC PSV-FC Amsterdam MVV-Roda JC Graafschap-Den Haag Sparta-Telstar Volendam-Cambuur FortunaVI.-Heracles Helmond-Veendam Volewijkers-PEC Wageningen-SVV 2 X F’ - (Van onze sportredactie) SP0R1E Ericsson bewondert Nederland (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) MARC SERNÉ (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Groep 1: Chili, West Duitsland, Oost Duitsland, Australië (in Hamburg en Berlijn). Groep 4: Haiti, Italië, Polen en Argentinië (Stuttgart en München). George Ericsson wordt na de bekendmaking van de loting geïnterviewd door de Zweedse televisie. Groep 3: Nederland, Uruquay, Zweden en Bulgarije (Dortmund, Hannover en Dus seldorf). FRANKFORT. De definitieve groepsindeling voor de wereldkampioenschappen luidt als volgt: Groep 2: Spanje of Joegoslavië, Brazilië, Zaire en Schotland (Gelsenkirchen, Frank fort en Dortmund). den: „Die landen hebben al vaak aan wereldkampioenschappen meegedaan. Die zijn organisatorisch gezien veel beter op de zaak ingespeeld dan wij. Tegen Zweden zie ik zo op het eerste gezicht wel kansen”. onder Boskov’s leiding stond, won in Sofia met 20, terwijl Nederland in Rotterdam niet verder kwam dan 11. hoop dinsdag tijdens het gesprek met de betrokken voetballeiders zonder verder dralen te kunnen starten met de voorbe reiding op de eindronden van de wereld titelstrijd werd daarmee getorpedeerd. FRANKFORT Het organisatiecomi té van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal heeft zaterdagoch tend in Frankfort besloten de beslis singswedstrijd tussen Spanje en Joego slavië om een plaats in het eindtoernooi voor 13 februari vast te stellen. Het duef zal in een nog nader aan te wijzen Westduitse plaats worden gehouden.' Eveneens werd besloten Chili als deel nemer toe te laten. Bij een stemming spraken dertien leden zich voor toelating van Chili uit en vijf leden waren daar tegen. Blijven intussen de vraagtekens rond de functi evan team-manager. Op enkele vragen als „welke bevoegdheden krijgt die man?”, „welke capaciteiten zowel op organisatorisch als technisch terrein en welke achtergronden worden ver langd?” en „is er dan nog wel behoefte aan een chef d’équipe als Van Zanten?” kwamen geen duidelijke antwoorden. „Team-manager of chef d’equipé. Het een is Frans, het andere Engels. Maar voor mij is een team-manager toch wel iets meer. Het is iemand, die wat duide lijker en directer lijkt dan een chef d’equipé. Het kan ook zo zijn dat we de taak van de chef d’equipé wat aanzetten Het is allemaal nog niet duidelijk. We moeten kijken of we eruit komen. Het communiqué van vorige week’? Dat is wel en niet duidelijk. We kunnen nog verschillende kanten op”, aldus mr. Ho- gewoning, die ten slotte dus toch weer in vaagheden verviel. En Henk Burgwal: „Nee, ik denk niet aan een Wiersma”. ruilen”. Deze ietwat onvolwassen opmer king typeert de houding van de wel altijd glimlachende coach die als reactie op de loting slechts wist te melden: „Ajax is erg goed, Cruyff ook”. Daarna sloop hij weer weg, gevolgd door een tolk, om toch maar niet gesnapt te worden door de NOS-camera. Alle po gingen van de NOS om hem voor de camera te krijgen mislukten. „Geen tele visie, het >is daar nog veel te vroeg voor”. Johan Cruyff zegt dat Uruquay in één wedstrijd erg gevaarlijk kan zijn. „Zweden heeft goede spelers en de Bulgaren zijn taai, zoals trouwens de meeste Oosteuropese teams. Ondanks de sterkte van de tegenstanders ge loof ik dat Nederland goede kansen heeft zich voor de volgende ronde te kwalificeren. Er is veel eer en geld te verdienen. We moeten niet meer praten, maar voetballen”. Piet Keizer, die de loting niet op de tv gevolgd had („Dat hoor ik morgen wel”) noemde de groep van Nederland „een keurig groepje”. „Ieder team heeft evenveel kansen om erdoor te ko men”. Van Hanegem: „Niet ongunstig. Groep 2 (met Brazillië) en 4 (met Ericsson: „Ik zal de laatste zijn om een rustige en optimale voorbereiding op een wereldtoernooi te bagatelliseren, maar alles blijft in wezen erg betrekke lijk. Als Nederland zich door allerlei nen wij ons vaak daarbovenuit werken. Dat een voetballer als Edström, die bij een professioneel team als PSV niet alleen als kopspecialist maar ook als voet baller uitstekend tot zijn recht komt, negende is geworden bij de verkiezing van de Europese voetballer van het jaar is ook alweer een stap in de goede richting”. Een conclusie die zich niet zo maar in de gedachten van de nu 54-jarige bonds coach heeft vastgezet. Al jarenlang is hij een bewonderaar en stilzwijgende toe schouwer van de Nederlandse verrich tingen. Via Ericsson, die toen nog als manager bij de Zweedse club Norrkö- ping werkte, kwam Ove Kindvall in Rotterdam terecht voordat hij met Fey- enoord voor Nederland de eerste Euro- pa-cup veroverde. Dit gevoegd bij de sprookjesachtige successen van Ajax en er bestaat voor Ericsson niet de gering ste twijfel over de kracht van het Ne derlandse voetbal op dit moment. Zelfs elkaar naar de keel vliegende bondscoa- ches, ruziemakende en zich amateuris tisch opstellende bondsofficials en een spelersgroep waarin de verdeeldheid over allerlei zaken overheerst, hebben aan dit imago van Nederland voor Ericsson niets afgedaan. Er zijn nog wel wat alternatieve moge lijkheden voor Ericsson, indoor-training of met de selectie naar een warm land gaan, maar een oplossing biedt dit niet. Ericsson: „Door de zeer uiteenlopende clubs waar mijn spelers in voetballen zou het mij niet verbazen als ik pas begin juni over mijn volledige selectie zou kunnen beschikken. Een krankzinni ge situatie eigenlijk als je enkele weken later al moet aantreden in ’s wereld sterkste en meest slopende voetbaltoer nooi”. De Bulgaren bereikten vier maal de eindronden (’62, ’66, ’70 en ’74). Tot opmerkelijke prestaties wist het team nooit te komen. Bulgarije plaatste zich vrij gemakkelijk voor West-Duitsland in groep zes van de Europese ronde door overwinningen óp Portugal en Cyprus en door gelijk’e spelen tegen nogmaals Portugal en Noord-Ierland. FRANKFORT. De Zweedse bondscoach George „Aby” Ericsson is niet het type dat zich laat verleiden tot emotionele uitspraken. Zelfs na een voor Zweden toch wel erg sterke pouleindeling met landen als Nederland, Uruquay en Bulgarije bleef de Zweed rustig aan zijn drankje nippen. Aarzelend wilde hij uiteindelijk wel prijsgeven: „Nederland moet normaal gesproken favoriet zijn in dit groepje. Het elftal kan tenslotte een explosief en zeer modern voetbal spelen waar erg weinig tegen bestand is.” De prestaties van de Bulgaren in het toernooi in 1970 vielen nogal tegen met gevolg dat Boskov weg moest. Mladenov werd zijn opvolger. Nederland is natuurlijk niet de enige tegenstander van formaat. Ericsson: „Neen en daarom ben ik met deze pou- le-indeling beslist niet ontevreden. Het gekke is namelijk dat wij tegen sterker geachte tegenstanders altijd verrassend goede resultaten halen. Ook in de voor ronden begonnen wij met Oostenrijk, Hongarije en Malta echt niet als de favoriet. Tenslotte hebben wij het ge haald. Door onze uitstekende verdedi ging, onze verrassend opererende spitsen en een man als Kindvall, die als spits misschien niet meer is wat hij bij Feye- noord was, maar als organisator op het middenveld en achter de voorhoede vaak van onschatbare betekenis bleek. Dat Zweden met Haiti, Zaire en Australië door het FIFA-comité voor de loting bij de zwakkere landen is ingedeeld roept bij mij ook geen frustraties op. In die categorie horen wij misschien ook wel thuis. Alleen door onze wilskracht en de enkele echte profs die wij bezitten kun- Zweden is wat ervaring met wereld- toernooien betreft wellicht verder dan Nederland. Bovendien beschikt Ericsson met spelers als Nordqvist en Edström over goede informanten over het Neder landse voetbal. Ericsson: „Wat moet er nu nog verder bekend worden van het Nederlandse voetbal. Iedereen heeft het erover dat het elftal tot de favorieten misschien zelfs wel tot dé favoriet voor de wereldtitel behoort. In Mexico heb ik met mijn spelers veel ervaring kunnen opdoen. Maar daar heb ik hier in Euro pa niet zo veel aan. Een toernooi in Zuid-Amerika of een toernooi in Europa maakt zeker voor Europese landen als Nederland, Bulgarije en Zweden wel verschil. Bovendien heb ik nog maar zes spelers in mijn selectie die ook mee naar Mexico zijn geweest. Wij hebben namelijk een groot verloop. Ook dat is zelfs voor Nederland een groot nadeel ten opzichte van landen als Italië en West-Duitsland. Dat zijn elftallen die uit een kern van voetballers bestaan die nu al jarenlang onder de meest bizarre omstandigheden met elkaar hebben ge voetbald. Daarom zijn die landen in mijn ogen ook enorme favorieten. Om over Brazilië nog maar te zwijgen”. Daarom is het raadselachtig dat Zwe den, dat ook in Mexico van de partij was en in 1958 in eigen land zelfs een tweede plaats achter het legendarische Brazilië bezette, er toch zo vaak in slaagt om met een „normaal” elftal zo vaak de eindronden te bereiken. Erics son: „Daar ben ik ook wel trots op. Aan de andere kant moet ik wel realist blijven. Dat is onder de gegeven omstan digheden ook wel het maximaal haalba re voor ons. Met Sandberg en Edström heb ik momenteel echter wel de be schikking over een spitsenduo dat kan concurreren met ieder elftal ter wereld. Hoewel, ik heb natuurlijk geen Cruyff. Maar wie wel? Bovendien begint Leif Ericson zich bij Nice als een uitzonder lijk aanvaller te ontwikkelen. Maar het blijft behelpen tegen elftallen met een geweldig potentieel als waarover Neder land nu beschikt.” Uruguay beschikt momenteel over geen bondscoach en geen elftal. Finan ciële problemen noodzaken de clubs om hun spelers regelmatig aan het buiten land te verkopen. De bond is zo arm dat het zijn spelers voor een vriendschappe lijke wedstrijd in Sao Paulo 26 uur in een oude bus liet reizen. Toch meent secretaris Cataldi, secretaris van de Uru- guayse voetbalbond. „Geen zware poule. We kunnen alle wedstrijden in groep drie gemakkelijk’ winnen.” Er wachten dr. Fadrhonc twee niet te onderschatten hindernissen. Vandaag praten de spelers weer met elkaar over de situatie. Er zijn drie stromingen: een voor en een tegen Fadrhonc en een die geen woorden meer wil, maar daden. De VVCS, de vakbond van de spelers, heeft die bijeenkomst belegd. En de voor mannen van die VVCS, voorzitter Roel Wiersma en secretaris-generaal Karei Jansen, hebben al laten doorschemeren „wel een (hoofd)rol in het begeleidings team van Oranje te willen spelen”. Je zou het min of meer sollicitaties naar de plotseling naar voren gebrachte en door de secretaris-penningmeester van de KNVB Henk Burgwal als niet uitge sloten mogelijkheid genoemde functie van team-manager kunnen zien. Verder vormt mr. Jacques Hogewo- ning, voorzitter sectie betaald voetbal, ook nog altijd een obstakel voor dr. Fadrhonc. En wel in die zin, dat mr. Hogewoning met de mogelijkheid dat hij zijn functie ter beschikking zal stellen, een toch wel geducht wapen in handen heeft. Het is immers niet uitgesloten dat bij zijn aftreden het gehele sectiebestuur (weer) opstapt. Het spel dat de sectie- voorzitter de laatste weken heeft ge speeld, was niet geheel duidelijk gewor den. Wat geprikkeld door de vrij forse kritiek', die hem ten deel is gevallen, kwam hij nu tot een aantal voor zijn doen opmerkelijke openhartige uitspra ken. „Natuurlijk had ik deze zaak veel Nordqvist: „Deze loting is uitermate ongunstig voor Zweden”. liever zelf met een klein aantal mensen willen opknappen, dan zijn de commu nicatielijnen wat korter en dan kan het allemaal sneller gaan. Maar het bonds- bestuur heeft zich ermee willen bemoei en, en dat is formeel zijn recht. Zo is nu éénmaal de constructie van de bond, en daarin functioneer ik. Je kan natuurlijk wel wat proberen te veranderen. Maar dat moet dan via een democratische gang van zaken gaan en dus geleidelijk.” Als je mr. Hogewoning zo hoort pra ten, herken je niets meer van die „snelle meester” die toch niet zo heel lang geleden voor voetbalbegrippen re volutionaire taal sprak. Men zou zich echter kunnen vergissen. Het zou een kwestie van tactiek kunnen zijn. Hoge woning: ..Als de opzet voor de WK niet voldoet aan mijn minimale eisen, stap ik op. Toen door het bondsbestuur die commissie, bestaande uit mr. Brox, Burgwal en Zon ik ben daar later aan toegevoegd aan het werk werd gezet, vond ik dat ik me blanco moest opstellen. En dan tot aan het einde van de rit. Ook al had ik er niet veel fiducie in”. „We moeten nu eerst weten wat dr. Fadrhonc wil. daarom gaan we dinsdag eerst met hem praten. Ik vind ook dat hij daar recht op heeft. Ik wil nu ook van de gelegenheid gebruik maken iets recht te zetten. Het is jammer dat alles zo in de persoonlijke sfeer is getrokken. Het is daarom in de pers zo overgeko men alsof ik bezig was de kop van Fadrhonc te snellen. Maar ik vind Fadr honc een veel te aardige vent om per soonlijk iets tegen hem te hebben. Al leen ben ik van mening dat zo’n finale heel wat anders en heel wat moeilijker is dan zo van tijd tot tijd een wedstrijd. We mogen niets aan het toeval overla ten.” FRANKFORT De Oranje-klucht of is drama beter beleefde zaterdag in de tv-studio van de Hessischer Rund funk de start van een nieuw bedrijf. Terwijl bondscoach dr. Frantisek Fadr honc in Nederland verbleef, borrelden op de champagne-party van de FIFA in Frankfurt de speculaties betreffende de begeleiding van het Nederlands elftal weer in alle hevigheid op. En plotseling bleek dr. Fadrhonc minder stevig in het zadel te zitten dan vorige week aan de hand van een door de KNVB uitgegeven communiqué mocht worden veronder steld. Zeker, hij mag blijven. En ook als eerste coach. Maar de mogelijkheid dat er een team-manager wordt benoemd, hangt hem nu wel boven het hoofd. Zijn FRANKFORT Op de vraag aan de Bulgaarse coach en ex-journalist Kristo Mladenov of hij een recente foto van zijn team had. antwoordde hij: „Ik wil alleen DEN HAAG (ANP). Zondagavond hadden zich bij de sporttotalisator vier kandidaten aangemeld voor de hoofd prijs. De cijfers van toto 25 van het afgelopen weekeinde zijn: 428.687 deel nemers zorgden voor een inleg van 976.406 gulden. Voor de prijzen is f413.019 beschikbaar. De eerste-, twee de-, derde- en extra-prijs zijn groot 103.254 gulden. Dat Zweden in verband met een grote supportersopkomst niet in de groep Hamburg-Berlijn, waar West-Duitsland in speelt, is ingedeeld maakt Ericsson niet zoveel uit. Ericsson: „Nogmaals, het is voor ons niet ongunstig dat wij bij drie sterke tegenstanders zitten. In een groep waar de onderlinge krachtsver houdingen niet al te groot zullen zijn vermoed ik. Onze supporters komen toch wel. Zweden is een welvaartsstaat en daarom maakte het voor het organisatie comité niet zo gek veel uit waar wij terecht zouden komen. Misschien dat München, Stuttgart ongunstig was ge weest. Maar Dortmund, Düsseldorf en Hannover is voor ons niet slecht.” Ondanks die prestaties vroeg het publiek herhaaldelijk om het hoofd van Mladenov; de kwalificatie deed de agitatie tegen de coach echter verminde ren. De laatste maal dat Bulgaren zich voor een wereldkampioenschap kwalifi ceerden (1970) ging ten koste van nou juist Nederland. De ploeg die toen nog oorzaken die u mij noemt zich op dit moment niet goed kan voorbereiden waar blijven wij dan. Zeven spelers van mijn selectie spelen op dit moment in het buitenland. In Nederland (Edström en Nordqvist), Duitsland (Sandberg, Thorstensen), Frankrijk (Ericson en Magnusson) en Zwitserland (Grahn). Bo vendien spelen er nog enkele voetballers in België (Ejderstedt en Eklund) die voor selectie in aanmerking komen. Daarom is het verschrikkelijk moeilijk om alle spelers bij elkaar te brengen voor de trainingen. Bovendien is voetbal geen geschikte sport voor Zweden door het klimaat. Op 13 april begint de com petitie pas weer. Die duurt tot oktober. Dit jaar moet de competitie zelfs wor den onderbroken voor het wereldtoer nooi. Daarom kunnen wij ook nog maar twee keer oefenen. Op 1 mei tegen West-Duitsland in Hamburg en 3 juni in Kopenhagen tegen Denemarken.” Italië) zijn volgens mij het sterkst.” Jan van Beveren, die naar alle waarschijnlijkheid over twee weken weer speelklaar zal zijn: „Wat moet ik ervan zeggen? We moeten gewoor alles winnen, dan worden we wereld kampioen. Vergeet niet dat er genoeg landen zijn die bang voor ons zijn”. De Zweedse PSV’er Ralf Edström heeft er alle vertrouwen in dat Zwe den door zal dringen tot de kwartfi nales van het wereldkampioenschap. „Let op mijn woorden”, zei Edström lachend. „Nederand en Zweden zullen vóór Uruguay en Bulgarije in de poule eindigen. De zaak is voor mij nu al bekeken”. Zijn landgenoot Bjorn Nordqvist toonde zich aanmer kelijk pessimistischer. PSV’s tweede Zweed: „We hebben in Gelsenkirchen met veel geluk Oostenrijk in een beslissingswedstrijd in de voorronde kunnen uitschakelen. Deze loting acht ik hoe dan ook voor Zweden uiter mate ongustig”. Het eind van de rit is (eindelijk) in zicht. Vrijdag komt het eindrapport van de commissie in de vergadering van het sectiebestuur en zaterdag praat het bondsbestuur erover en dan zullen er ook beslissingen worden genomen. Vrij dags zal dan ook het aanblijven of opstappen van mr. Hogewoning aan de orde komen, een veronderstelling, dat hij nu al kan weten of hij wel of geen vertrouwen in de opzet voor de WK heeft, wijst de sectievoorzitter gedeci deerd van de hand. DEN HAAG De loting voor het wereldkampioenschap voetbal is door vrijwel iedereen in het Nederlandse kamp als „niet ongunstig” ontvangen. Bondscoach Frantisek Fadrhonc is van mening dat de prestaties van het Nederlandse team niet in de eerste plaats afhankelijk is van de loting, maar van inzet, sfeer en begeleiding. Fadrhonc heeft liever vier ploegen van gelijke sterkte, „zoals nu het geval is”, dan een poule met een of twee absolute sterkere teams: „Dan zou één misstap direct fatale gevol gen hebben”. Over Uruquay hebben de bondscoa- ches geen enkele informatie. „We gaan zo snel mogelijk aan het werk om gegevens te verkrijgen,” aldus Van der Hart. Johan Cruyff stelt voor om Rinus Michels in te schake len: „Die weet er alles van af”. Van der Hart zei over Bulgarije en Zwe-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9