Hulp voor Zakenbonnen ook zonder accountantsverklaring vissers en tuinders Werkende jongeren: Minimumloon nu! Ook Schiphol nog scherper bewaakt Boycot zal meer en meer vervagen Bouwens Autoverhuur Meer voorlichting over de prijzen claudia stater Treinongeluk in Turkije eist 20 levens prijzen speciale nieuwjaars ■I E W B&Mnijman Dansen is plezier voor 2! Goede oefening 1 BENZINE OP DE BON?? I 1111 Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Voorbeelden GEEN OFFICIEEL EINDE VERWACHT 'fmmnmmmmmmmm/mf/m, l en Haarlem HET WEER Weinig verandering 6 6 7 7 9 11 13 Beurs AGENDA pagina 6 14, 15 Sport Vrijwilligers via STER-reclame •ten Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 ONBEPERKT auto’s huren bij Ruime keuze uit 100 auto’s: personenauto’s, bestelwagens en personenbussen. Kampervest 23 Telefoon 312638 Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES haarlem/wagenweg 94 Geen vast bedrag per maand per blinde ■Mi - IJmuider Courant Hermann Hesse: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwart, (p. post f 34,p. jaar f 117,(p. post f 134,Losse nrs. 50 ct. (Zie verder pagina 11) (Van onze redactie economie) Leden van vijf werkende-jongerenorganisaties hebben vanochtend voor het gebouw van de Sociaal-Economische (Van onze luchtvaartredactie) (Van onze Haagse redactie) n (Zie ook pagina 2) Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, Schrijvende legers Radio en televisie Strips Kunst Economie Deze krant bestaat uit zestien pagina’s DINSDAG 8 JANUARI 1974 64e jaargang nummer 54 Gratis toegangskaarten verkrijg baar tegen inlevering van slechts 1 volle zegelkaart K.L. zegels bij Drog. Jutjens, Kennemerlaan 83. Eventuele resterende kaarten wor den vanaf 13 uur verkocht a 2, per stuk. inti ZAKENCENTRUM KENNEMERLAAN brengt kinderjeugdvoorstelling in het City-theater, woensdag 9 januari, aanv. 13.30 u. SJORS EN SJIMMIE IN HET LAND DER REUZEN DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris W. Meijer van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk neemt maatregelen „om zo doelma tig mogelijk” hulp te bieden aan tuinders en kottervissers, die door de energieschaarste in financiële moeilijkheden komen. Kleine zelfstandigen die niet over een eigen boekhouder beschikken om hun opgave te verifiëren, kunnen hun ver- Miniiister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft dit maandagavond be- Verwachting van het KNMI tot woensdagavond Als alle Arabische landen, die in okto ber en november tot belangrijke pro- duktieverminderingen besloten, meewer ken aan het op eerste kerstdag genomen besluit de produktie weer met 10 per cent te verhogen, bedraagt het tekort op wereldschaal vanaf 1 januari nog slechts 2,6 miljoen barrels per dag tegen 4,4 miljoen barrels in december. aan beschikbare olie volgens de bereke ningen van de maatschappijen 20 per cent. men om i en van delijk, de regering heeft hierop al eerder gewezen. Bij het vergoeden van die stij ging zal vooral op de laagste inkomens worden gelet, de hogere inkomens zul len, naar drs. Lubbers verwacht, minder compensatie krijgen Ik bezit de ongelukkige eigen schap dat ik mezelf altijd tegen spreek. Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 EIGEN ONTWERPSTUDIO Vraagt inlichtingen (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG De regering heeft enkele maatregelen genomen om de toewijzing van benzinebonnen voor zakelijke kilometers te versoepelen. Volgens Keith Collins, president van de Britse exploitatiemaatschappij Ball and Collins, bevindt zich in de zeebodem ten noorden van de Waddeneilanden een „belangrijke structuur met een aanzien lijk potentieel". De maatschappij maakt deel uit van de Noordzee Exploitatie Groep NV, die verkenningsvergunningen Volgens dezelfde welingelichte bron nen in de olie-industrie moet Nederland de komende maanden rekenen met een tekort aan ruwe olie van 20 percent. Dit tekort wordt veroorzaakt door de pro- duktievermindering in een aantal Arabi sche olielanden, die met ingang van 1 januari 15 pet. bedraagt ten opzichte van het produktieniveau van september jl. Omdat in de winter meer olie wordt verbruikt dan in het najaar is he<t tekort DEN HAAG (ANP). De Stichting Nederlandse Vrijwilligers gaat vanaf 12 januari gedurende de maanden januari, februari en maart mensen werven via de Ster-reelame op de televiise. Zondag 13 januari (5 uur) en woensdag 16 januari (9 uur) aanvang Ie jaarsgroepen. Je kunt je opgeven elke avond van 7-9 uur. DEN HAAG. De Arabische landen zullen de boycot van Nederland niet op korte termyn en waarschijnlijk zelfs nooit officieel opheffen, zo verwachten de grote oliemaatschappijen. De boycot en de produktieverminde- ring zullen vanzelf vervagen, aldus een hoogeplaatste insider uit de olieindus- trie, omdat de nieuwe hoge prijzen de allesbeheersende factor worden die het verbruik zullen bepalen. SCHIPHOL. De intensieve bewa king, die af geruime tijd geldt op de luchthaven Schiphol, wordt toegespitst. Raad met spandoeken gedemonstreerd voor een bijeenkomst van de Stichting van de Arbeid. De jongeren hebben besloten harde acties te gaan voeren tegen de verlening van uitstel van de betaling van het wettelijk minimumloon voor werkende jongeren. In een aantal protesttelegrammen aan de Stichting van de Arbeid wordt gesteld, dat de werkende jongeren niet zullen nalaten acties te organis'eren, indien toestemming wordt verleend „aan diefstal op het toch al karige loon van werkende jongeren”. De jongelui hadden voor dinsdagmorgen 2.000 handtekeningen verzameld, vooral in grootwinkelbedrijven. Deze handtekeningen werden overhandigd aan Adrie de Boon, vice-voorzitter van het NVV (tweede van links) en mr. J. C. van Gorkum, algemeen secretaris van het VNO (links). De jongeren werd toegezegd, dat de Stichting van de Arbeid zo spoedig mogelijk advies zal uitbrengen aan de minister van Sociale Zaken over de verlening van uitstel van betaling aan de werkgevers. gekort. Te denken valt hierbij aan huis artsen, kraamverzorgsters en autorij- schoolhouders. per uur zijn onvoldoende. Ik zou willen dat ik bij de mensen hoorde die van mening zijn dat de regering overdrijft met de distributiemaatregelen.” In dit verband wees hij erop dat in enkele andere landen de benzine eveneens ge rantsoeneerd zal worden. In Zweden is de rantsoenering maandag ingegaan. Deze hulp kan worden verleend op grond van de Algemene Bijstandswet als er geen andere financieringsmoge- lijkheid is, zo heeft de staatssecretaris verklaard. De op die wet gebaseerde rijksgroepsregeling zelfstandigen maak! het mogelijk financiële hulp te verstrek ken op „gematigde voorwaarden”, aldus een verklaring van het ministerie. In de glastuinbouw geschiedt de ver warming van de kassen grotendeels met zware olie of aardgas. Voor 15 percent wordt echter lichte olie (of petroleum) gebruikt. Doordat nu de prijs van die lichte olie zeer sterk gestegen is, kunnen op lichte olie (of petroleum) stokende tuinders in financiële moeilijkheden ko men. Ook kottervissers, die op de eveneens sterk in prijs gestegen gasolie varen, kunnen zo nodig een aanvrage krachtens de rijksgroepsregeling zelfstandigen in dienen. Op verzoek van de staatssecreta ris van CRM heeft het ministerie van landbouw en visserij verklaard de pro vinciale directies voor de bedrijfsont wikkeling en de visserij-assistenten zo snel mogelijk over binnenkomende aan vragen te laten rapporteren, waarna het bij stand verlenend orgaan (dat is de ge meente) een beslissing neemt. De SNV, die vrijwilligers uitzendt naar ontwikkelingslanden, maakt reeds gebruik van advertenties in dagbladen en tijdschriften. ADANA. (UPI) Tenminste 20 men sen zijn om het leven gekomen en 50 gewond geraakt toen twee passagiers- treinen gisteren op een stationnetje bij de stad Adana in Turkije op elkaar reden) Volgens de politie is het ongeluk veroorzaakt door een fout van een rem mer. zoek om extra bonnen direct insturen. Zij moeten een verklaring bijvoegen dat zij pogingen in het werk hebben gesteld een boekhouder, accountant of belas tingconsulent op te sporen die bereid is de opgave op zijn waarheid te beoorde len. De controle van deze opgave zal achteraf plaatsvinden. De vraag aan de minister over de consumentenvoorlichting was gesteld naar aanleiding van kritiek die mevr, drs. A. G. Franssen, directrice van de Consumentenbond, in deze uitzending le verde. Zij meende dat de regering con creet moet voorlichten. Als voorbeeld stelde zij de advertenties over de ener giebesparing, die hun uitwerking niet hebben gemist. Minister Lubbers gaf wel toe dat het aankweken van prijsbewust heid, waaraan vroeger van overheidszij- de wel is gewerkt, door de welvaart enigszins vervaagd is. Mevrouw Franssen vond dat het be drijfsleven ook wel eens kan worden gezegd dat het prijsstijgingen mag door berekenen, maar het niet hóeft te doen. De laatste prijsstijging van de margarine was nodig voor de kleinere bedrijven. Maar waarom rekenen de grotere nu ook hogere prijzen? De mensen zijn heus wel prijsbewust, maar zij missen duidelijke informatie om beter op te letten, vond de directrice van de Consu mentenbond. DEN HAAG. Minister Lubbers van Economische Zaken gaat met de consu mentenorganisaties bezien in welke mate het publiek meer voorlichting over de prijzen kan worden gegeven. Hij zei dit maandagavond voor de NCRV-televisie, waar hem vragen werden gesteld naar aanleiding van de voortdurende prijzen- golf. Minister Lubbers verwacht, zo blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA-Tweede-Kamerleden Van der Hek en Wieringa, als gevolg van de extra-stijging van de invoerprijzen met ongeveer 13 percent, een prijsverhogend effect op de consumptieprijsontwikke ling van 2,5 a 3 percent. De totale prijsstijging voor 1974 zal daardoor naar verwachting 13 tot 15 percent bedragen. Volgens de minister zal deze prijsstijging niet geheel en al in de lonen kunnen worden gecompenseerd. Drs. Lubbers gaf toe dat de overheid te weinig aandacht besteedt aan voor lichting over de prijzen. „Wij zullen ons daarvoor meer inspanning moeten ge troosten”, zei hij. Hij bleek blij met de kritiek die op zijn beleid wordt uitgeoe fend. „Daarvan worden we wakkerder en kritischer”. Zijn beleid is er overigens op gericht de prijsstijgingen zo lang mogelijk uit te stellen en ze zo veel mogelijk te beperken. Daarbij staat het belang van de consument voorop. De minister gaf een voorbeeld van de gang van zaken met betrekking tot de margarineprijsstijging. Begin december vroegen de fabrikanten een stijging van 16 cent. De minister vond dit te veel en besliste dat de stijging in etappes tot stand moest komen. Bij de laatste ver hoging werd 11 cent gevraagd, het is 6 cent geworden. „Ik heb het gevoel dat de stijging zo laag mogelijk is gehou den.” Drs. Lubbers erkende dat de aanvan kelijke prijsbeleidsvoornemens niet gere aliseerd zijn. „Maar als we moedeloos worden, mislukt het beleid helemaal.” Wat de prijscompensatie op de lonen betreft, die vermoedelijk per 1 juli moet worden toegepast, legde de minister er de nadruk op dat de sterke grondstof fenprijsstijging in zekere zin alle Neder landers zal verarmen. Dat is onvermij- Aldus verklaarde vanmorgen een woordvoerder van het kabinet van de burgemeester van Haarlemmermeer, die verantwoordelijk is voor de veiligheid op de luchthaven. Het aantal tanks, dat al na de recente kaping op het vliegveld van Rome van twee op vier gebracht werd, blijft voorlopig gehandhaafd. De staat van paraatheid waar Schiphol in verkeert, houdt nauw verband met vei ligheidsmaatregelen op andere Europese luchthavens. De minister ontkende de juistheid van het bericht, als zouden zakelijke rijders een toewijzing krijgen die even groot is als hun aanvraag. „De situatie laat dat nog niet toe. De besparing van het zondiagsrij verbod en de vrijwillige maximum-snelheid van 100 kilometer Ofschoon er in Den Haag een stem ming lijkt te heersen van: „als we de oliedistributie niet snel doorvoeren, hoeft het niet meer”, terwijl er zelfs al kreten te beluisteren zijn die de distributie in deze situatie „onzin” noemen, zegt de regering vastbesloten dat zij door wil gaan. Dat is begrijpelijk, want een rege- ringsmachine laat zich nu eenmaal niet zo soepel besturen dat elke ontwikkeling onmiddellijk kan worden ingecalculeerd. Bovendien is het risico dat er voorbarig wordt gereageerd te groot. En tenslotte is de voortgang van de distributie een goede oefening voor situaties, die in de toekomst zouden kunnen ontstaan en waarover niemand nu al een zinnig woord kan zeggen. De toestand in het Midden-Oosten is uiterst kwetsbaar. Elk moment kan in de onderhandelingen te Genève een bot sing der meningen voorkomen. En ge geven de delicate frontsituatie zou dat dan best een kettingbotsing kunnen wor den, die onoverzichtelijke en onbereken bare politieke en economische compli caties zou meebrengen. Het is wel duidelijk dat de Arabische staten het wapen van hun olieboycot, dat zich op den duur tegen hen zelf zou keren, hebben omgesmeed in een slagzwaard tegen de Europese economie. De snel toenemende druk op de wel vaart door de omhoogvliegende prijzen is een dodelijk' gevaar voor Europa. Een uiterst zuinig oliegebruik, een alternatief energiebeleid en een soberder leven blij ven noodzaak om de Arabische aanslag te verzwakken. DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Meijer van CRM voelt er niets voor een vast bedrag per maand aan blinden te verstrekken als compensatie van ex tra kosten ten gevolge van de handicap. Aldus blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Terlouw (D’66). Het Kamerlid had schriftelijk om een onderzoek naar de mogelijkheid van een maandelijkse uitkering voor blinden gevraagd. Vanavond en vannacht regen en minimumtemperaturen on geveer 3 graden. Morgen overdag opklaringen, afgewisseld door en kele buien en maximumtempera turen rond 6 graden. Matige tot krachtige, aan de kust eerst nog harde wind uit zuid tot zuidwest. Volgens dezelfde bronnen hebben de grote oliemaatschappijen in januari 1970 al een groot aantal regeringen, waaron der die van Nederland, gewaarschuwd dat op vrij korte termijn een tekort aan ruwe olie verwacht zou moeten worden. Geen enkele regering heeft zich daar echter iets van aangetrokken, aldus een woordvoerder uit de olie-industrie. pok niet met betrekking tot het uit de veer tiger jaren stammende distributiesys teem, waarvan nu blijkt dat het veel praktische bezwaren heeft. De regeringsmaatregelen om het bin nenlands verbruik van olie af te rem- i (autoloze zondag, de aanbeveling niet harder dan 100 km. per uur te rijden en tenslotte de benzinedistributie) blijken mede te zijn genomen onder druk van de opstelling van enkele olie maatschappijen. Shell en Esso hebben de reductie in de aanvoer ook toegepast op hun export vanuit Rotterdam van zowel ruwe olie als olieprodukten. Andere maatschappij en hebben echter de vermindering in de aanvoer niet in hun export, maar wel in hun leveranties voor de Nederlandse markt doorberekend. nu... kendgemaakt in een uitzending van AVRO’s Televizier. Het systeem van de eigen verklaringen, waarbij erop wordt vertrouwd dat de aanslagen naar waar heid de gewenste inlichtingen verstrek ken, blijft basis voor de toewijzing. Vol gens een woordvoerder van minister Westerterps departement wordt op het ogenblik bovendien naarstig overwogen welke beroepen in een toewijzing van zakelijke bonnen niet moeten worden xxx^X- e x ZIJLWEG 49, HAARLEM landse continentale plat.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1