Collecties van veel oudheidkamers verkommeren Esswood toont kwaliteit Haarlem? Centraal museumdepot in Museumnota wil nieuw beleid Noord-Holland Russische schrijfster uit bond gestoten OPBERGSYSTEMEN TOP DE POP POP DERTIEN Succes voor O Ans Beentjes in De Loteling Marc Ellington Zero esieis Sherry Calidad Superior Haarlemmer Robert Long p de Nederlandse toer in Monteverdi’s Poppea SOOSACENDA in Musici gevraagd ij MET OPERASTICHTING IN AMSTERDAM OM STEUN AAN SACHAROV onder redactie van Ferry Tromp 11 DONDERDAG 10 JANUARI 1974 Vanaf zaterdag 13.00 tot maandag 13.00 u. gesloten Wie Spanje kent,kent Osborne sherrj KANTOORBOEK PAPIERGROOTHANDEL Ged.Oude Gracht 103-105 Haarlem Telefoon 3246 50 ACTUELE KINDERFILM OVER ARABIEREN (Van onze kunstredactie) HAARLEM In de pasverschenen Museum nota van de Culturele Raad Noord-Holland stelt J. G. Berkhout voor in Haarlem een centraal museum depot voor de provincie te stichten. Dit depot acht hij nodig omdat in een aantal musea veel materiaal op zeer onverantwoorde wijze is opgeborgen. Robert Long, dertig jaar oud, van geboorte en groei Utrechter, is sinds een maand of vijf Haar lemmer, waar hij met een vriend een warwinkel in de Duven- voordestraat heeft geopend. De vriend drijft de zaak, want voor Robert is de muziek nog altijd nummer één, vooral nu hij druk bezig is met een volledig Neder landstalige elpee vol zelf ge schreven en gecomponeerde lied jes. 'Wl kleinere de allemaal voor Het plan om het Bisschoppelijk Mu- ADVERTENTIE Eg- v. Muys 1. (1) Het is weer voorbij die mooie zomer Gerard Cox; 2. (3) Sebastian Cockney Rebel; 3. (4) Merry Xmas Everybody Slade; 4. (12) Dirty ol’man Three Degrees; 5. (16) Someday, Somewhere Demis Roussos; 6. (2) Schones Madchen aus Arcadia Demis Roussos; 7. (10) You won’t find another fool New Seekers; 8. (5) Johanna Henk Elsink; 9. (7) Ik doe wat ik doe Astrid Nijgh; 10. (13) I love you love me love Gary Glitter; 11. (8) When I fall in love Donny Osmond; 12. (11) Put your head on my shoulder Albert West; 13. (16) Miss Wonderful Wally Tax. TIOLI, geb. Njord, Noordschalkwij- kerweg 93, zaterdag: slapstickfestival en disco. Youth for Christ, Turfsteeg 2, za terdag: koffiebar met Wim Butte. De Huif, Gen. de la Reijstr. 4, di.av. en za.mi.: soos. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., ie dere av.: bar-dancing-disco; donder dag: levende muziek (entree gratis). Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61, vr. zat. en zo.: bar-dancing-disco. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere av.: bar-dancing-disco. Riverside, Spaarne 91, wo.: aanloop; vr.: soos; zat.: disco. Scuff, Lingestraat 1, zondagmiddag: disco. El Tora, EVNH-gebouw, Engeland- laan, vr.av. en zo.mi. :disco. Spoetnik, Spaarneweg 1, Cruquius, vrijdagav.: disco. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Beryl Briden the Midgetown Jazz band. worden uitgevoerd, vakmensen. een aan de hand van een meerjarenplan te be steden aan de verbetering van de huis vesting, beveiliging en dergelijke van musea en restauratie van museumvoor- werpen en voor de aankoop van voor- Van het gratis openstellen van musea zal volgens de nota voorlopig niets ko men. Geld is hard nodig voor de verbe tering van vaak achterstallige voorzie ningen. In een aantal gevallen heeft de aanstelling van vakbekwaam personeel eveneens de voorrang. De „Happy Family” zoals de com binatie Bonny St. Claire-Unit Gloria- Robert Long zich noemde, moet het sinds 1 januari zonder Long stellen. In een andere verklaring over de uit sluiting zei de schrijver Vladimir Maxi mov, die zelf verleden jaar uit de schrij versbond werd gestoten, dat de organisa tie „Lidiya Tsjoekovskaja een grote eer heeft bewezen”. n !e ei le ZERO haalt zaterdagavond Good Evening weer eens naar Haarlem. Deze snel opkomende groep uit de hoofdstad kreeg vorig jaar april een lifeconcert van de VPRO-radio dat in ZERO werd opgenomen. Sindsdien is de groep middels studio-opnamen en verschillende concerten in de Kosmos en de Melkweg bij een ruim aantal popliefhebbers in de belangstelling gekomen. Bij Good Evening speelt Andries Mok piano en zingt, Marcel Koopman zingt eveneens en speelt akoestisch gitaar. Maarten Koopman is de leadgitarist van de groep, ter- „A1 enige tijd,” zo verklaarde Maxi mov, „is het lidmaatschap van de Russi sche schrijversbond doodeenvoudig een belediging voor iedere eerlijke Russische schrijver”. Van betrouwbarezijde werd verno men dat Lidiya Tsjoekovskaja zelf aan wezig was op de vergadering van woens dag, maar dat Levkopelev, een ouder lid van de bond die haar wilde verdedigen, niet werd toegelaten. Direct nadat mevrouw Tsjoekovskaja woensdag uit de bond was gestoten, heeft Sacharov het voor haar opgeno men en haar geprezen om haar „onbe vreesde oprechtheid”. De open brief waarin zij indertijd hem verdedigde, zei hij „is in de beste humanistische traditie van Rusland”. De expositieruimten van sommige musea zijn overvol en zouden moeten worden ontlast van voor de expositie minder belangrijke zaken. Enkele musea zouden om veiligheidsredenen en conservering een aantal voorwerpen tijdelijk elders moeten bergen. Bij restauratie van musea dient de inhoud elders veilig onderdak gebracht te worden. Kostbare bouwfragmenten van monumenten die niet buiten kunnen worden bewaard, verkommeren vaak door gebrek aan ruimte. Allemaal redenen om op korte termijn een provinciaal depot te hebben. „L’Incoronazione di Poppea” is Monte verdi’s laatste opera. Een jaar voor zijn dood (1642) vond de eerste voorstelling plaats in Venetië. De première van zijn eerste opera ,1’Orfeo” ging in 1607 in Mantua. Het zijn de enige opera’s van de Centralisatie van religieuze collecties in Utrecht houdt in dat grote delen van deze collecties opgeslagen zullen worden. Verspreiding heeft het voordeel dat de collecties toegankelijk en zichtbaar blij ven. De nota meent dat „een deel van de collectie van het Bisschoppelijk Museum een sterk gevoelde leemte in de collec ties van het Frans Halsmuseum op ge lukkige wijze zou kunnen opvullen.” Mevrouw Tsjoekovskaja is bijna blind en haar gezondheid laat veel te wensen over. In het westen is ze het best bekend door haar half-autobiografische boek „Het verlaten huis”, over de zui veringen uit de jaren dertig. Het is in de Sovjet-Unie niet uitgegeven. Commen tator Yoeri Zjoekow heeft woensdag kritiek geleverd op omroepen in het westen als de BBC en de Voice of America, die volgens hem de dissidente auteur Solzjenitsyn gebruiken als wapen in de psychologische oorlog die het wes ten tegen de Sovjet-Unie zou voeren. Zjoekow is ook lid van de schrijvers bond. Robert Long (uiterst rechts) nog als Happy Family met Bonny en Unit Gloria. Nu gaat Long op de Neder landse toer. De naam Frans Brammer zegt je waarschijnlijk niets maar je moet wel helemaal van pop en alle mensen verlaten zijn wil je hem niet ooit eens op een Haarlemse bühne sologi- taar hebben zien spelen. Frans stond achtereenvolgens in Sense of Humor, Modesty Blaise, Steve Allet Bunch en Booby Trap. Die laatste groep heeft hij onlangs verlaten na door diverse mensen te zijn gewezen op de kwali teit van zijn eigen werk dat hij in Booby Trap niet kwijt kon. Kortom: Frans wil voor zichzelf beginnen. Hij heeft eigen nummers, contacten met platenmaatschappijen, veel zin, veel zelfvertrouwen, maar geen groep. Frans Brammer zoekt een organist, bassist, drummer, congaspeler en zan ger, niet niks. Ze moeten niet alleen uiteraard over redelijke muzikale kwaliteiten beschikken, maar boven dien in het bezit zijn van een eigen installatie. Wie zich geroepen en ge schikt voelt kan Frans na zeven uur bellen op nummer 023-266536. MOSKOU (Reuter, AP) De 66-jari- ge romanschrijfster Lidia Tsjoekovskaja is woensdag uit de Sovjet-schrijversbond gezet omdat ze de dissidente natuurkun dige Andrei Sacharov heeft verdedigd, zo hebben betrouwbare kringen in Mos kou bekendgemaakt. Uitstoting uit de bond betekent voor een schrijver dat hij geen toelage van de staat meer krijgt om te kunnen werken. O lied. Bonny Unit Gloria enorm populair in Skandinavië waar ze een speciale tic voor Hollandse pop schij nen te hebben zijn op het ogen blik een nieuwe single aan hei opne men. Titel: „Voulez-vous” en hij komt eind januari uit. Royal Flush, Schalkererf, Bema- dottelaan, zaterdag: „Be my Guest” en disco Blu> Nightingale. gebeuren voor (Zaanlandse Schans, Zaans Deze over ongeveer drie maanden door Bovema uit te brengen elpee moet dé kraker worden voor Robert Long die met zijn Engelstalige solo- songs niet het succes heeft gekregen wat hij ervan had gehoopt. „Ik ben nu ruim een jaar op de solo-toer, ik heb ook wel wat verdiend, maar voor het type songs als nu weer „I believe in love” blijkt m Nederland toch onvoldoende belangstelling te bestaan. Eigenlijk is het als je goed nadenkt natuurlijk een krankzinnige toestand dat we alles zo nodig in het Engels moeten zingen, wetend dat meer dan de helft er niets van verstaat.” Hij acht het denkbaar, dat het mu seumdepot op te zetten is in samenwer king met een middelgroot museum, wat kostenbesparend werken zou. Hij meent dat Haarlem een geschikte plaats van vestiging is omdat de stad centraal ligt, in de provincie en twee grote musea telt, enkele grote specialistische biblio theken en enkele belangrijke archieven. De museumnota geeft een overzicht van alle musea en oudheidkamers in Noord-Holland, zo’n tachtig instellingen die in eigendom zijn van gemeenten, rijk, stichtingen en particulieren. Om er een paar van de minder bekende te noemen; Culinair Historisch museum en het Roothaanmuseum te Amsterdam, het In stituut voor Taxonomische Zoölogie aan de universiteit, Museum voor Bloembol lenteelt in Limmen, Huize Betje Wolff in Middenbeemster, Comeniusmuseum in Naarden, het Nederlands Kaasmuseum in Schagen, Pieter Vermeulenmuseum in IJmuiden. De nota beschrijft globaal de toestand van deze musea en doet suggesties om deze waar nodig te verbeteren. Men pleit vooral voor intensieve samenwerking tussen kleinere musea en oudheidka mers, die de richting op zou kunnen gaan van een streekmuseum, desnoods onder te brengen in één gebouw. Op de provinciale begroting zou post moeten komen van 75.000 om Berkhout meent dat zeer veel voor werpen conservering of restauratie be hoeven en dat deze niet door bestuur ders, beheerders of concierges kunnen maar door1 goede Daarom zou de provincie ook een restaurateur moeten aanstellen, met een assistent(e) voor de inventarisa tie van kleinere collecties. Berkhout stelt dat een museumdepot met restauratieruimte goed gecombi neerd kan worden met een archeologisch depot. Teveel oudheidkundig materiaal verdwijnt in particuliere handen of is opgeslagen in het ROB te Amersfoort, in musea of op zolders van raadhuizen. In Haarlem zijn twee collecties, waaronder de grote collectie van de Archeologische Werkgemeenschap, in de Koningstraat, waarvan men een gedeelte permanent zou willen exposeren. Het is Berkhout bekend dat deze collecties elders moeten worden ondergebracht. Hij acht het denkbaar, Ansje heeft de première, maandaga vond tijdens een filmfestival in Brussel, niet mee kunnen maken. Het publiek gaf speciaal voor haar een minutenlang applaus. Asje Beentjes is tijdens de opnamen ziek geworden, maar werkte door. Na afloop van het werk kreeg zij verlammingsverschijnselen. Al enige maanden ligt zij in de Boerhaavekliniek in Amsterdam. Haar herstel vordert ge staag. Toneelgroep Centrum, waaraan Ansje verbonden is, heeft het stuk „Overste kend wild” van F. X. Krötz, waarin zij een grote rol zou spelen, uitgesteld tot volgend seizoen. „De Loteling” gaat binnenkort in rou latie in België. Het Oity-concern zal de film waarschijnlijk in Nederland uit brengen. De indruk dat Long nu ineens is overgeschakeld op de populaire Ne derlandse toer (zie Cornells Vrees wijk, Boudewijn de Groot, Dimitri van Toorn) blijkt onjuist. „Ik schrijf al jaren Nederlandse teksten, spelen met taal is altijd al een hobby van me geweest. Maar Bovema zei tot nu toe altijd en misschien wel terecht je weet wat je hebt en niet wat je krijgt.” Via zijn contacten met Bovema maakte Long kennis met Haarlem, de stad waar hij nu met erg veel plezier woont. „Ik heb ontdekt dat ik veel dingen leuk vind die Haarlemmers al niet meer opvallen. Ik vergelijk na tuurlijk met Utrecht en dan zijn de mensen hier veel vriendelijker, rusti ger, gewoon een goeie sfeer. Ik ga niet veel uit maar ik heb wél ontdekt dat er hier genoeg te doen is, nee, niet op popgebied natuurlijk, maar dat is overal hetzelfde. Met Bonny en Unit Gloria traden we ook alleen maar op in de kleine gaten. Daar is het blijkbaar nog rendabel; in de grote steden praktisch niet meer.” wijl Willie Klinkenberg en Jeroen Goldsteen respectievelijk basgitaar en drums beoefenen. Het optreden begint om 21 uur. Eveneens in ZERO. Mare maakt op het ogenblik een uitgebreide tournee door ons land. Hij heeft een behoor lijke staat van dienst achter de rug: lid van de beroemde folkgroep Fair port Convention en als sessiemuzikant medewerker aan twee elpees van de al even roemruchte Flying Burrito Bros. Marc Ellington heeft voorts zelf een plaat opgenomen, getiteld Resto ration. Soos 20+, wijkgebouw mondstr., vrijdag: soos. AMSTERDAM. De Vlaamse pers heeft het filmdebuut van de Nederland se actrice Ansje Beentjes in „De lote ling” van Roland Verhavert naar de roman van Hendrik Conscience opgeto gen ontvangen. Het Laatste Nieuws meent dat zij van de actrices, die de laatste jaren op de voorgrond traden, degene is met de sterkste persoonlijk heid,” al heeft zij niet de gezonde wulpsheid van Willeke of de jeugdige vitaliteit van Monique”, aldus de recen sent van het Laatste Nieuws, die er aan toevoegt: „Ansje geeft in De Loteling blijk van een grote karaktersterkte, die men niet zou vermoeden in een lichame lijk zo teder en schijnbaar broos wezen.” AMSTERDAM. Na de zeer geslaag de voorstelling van L’Orfeo, nog geen week geleden in Scheveningen, was ik erop voorbereid dat de 2de Monteverdi- opera „L’Incoronazione di Poppea”, die gisteravond in de Stadsschouwburg werd opgevoerd, misschien wat minder goed uit de verf zou komen. Mijn vrees bleek ongegrond deze voorstelling was voorzover ik mij herinner nog gaver dan een jaar geleden. De leiding van de Nederlandse Opera Stichting was erin geslaagd om nagenoeg dezelfde bezetting te presenteren. In ieder geval werden de hoofdrollen door dezelfde solisten gezon gen als vorig jaar en dat was een belangrijk winstpunt. Hij gaat zich volledig richt n op zijn „nieuwe” terrein: het Nederlandse HAARLEM. De kinderen van speeltuinvereniging De Ring en andere kinderen uit Schalkwijk kunnen zondag genieten van de film „Ali Baba en de veertig rovers” (en dus niet Olie Baba, zoals conferencier Wim Kan het zo graag zou hebben gewild), in wijkcen trum ’t Schalkererf aan de Bernadotte- laan. Toegangsprijs voor deze actuele film: een gulden. Aan vang twee uur. seum over te brengen naar het door het Rijk te exploiteren museum voor reli gieuze kunst in Utrecht, betekent voor Noord-Holland (en Haarlem dus) een groot verlies. Dat staat ook in de mu- seum-nota te lezen. Het verdient de voorkeur, zegt men, dat de op Noord- Holland betrekking hebbende stukken kunnen worden ondergebracht in de his torische afdeling van het Frans Halsmu seum. geniale Italiaan die bewaard zijn geble ven. Het is hier niet de plaats om in te gaan op de grote muzikale verschillen tussen deze twee werken, maar het ligt voor de hand dat de muziekdramatische spanning in de l’Incornazione veel groter is. Het libretto van Busenello is uit het leven gegrepen keizer Nero heeft zijn gemalin Ottavia verstoten en neemt zich voor met Poppea te trouwen en haar tot keizerin te kronen. Poppea verlaat haar geliefde om deze hoge eer deelachtig te worden. Voor het echter zover is moet Seneca op 'bevel des keizers de hand aan zichzelf slaan, omdat hij zich openlijk verzet tegen de voornemens van de kei zer. Ottavia wil Poppea doden en geeft Ottone (de eerste geliefde van Poppea) het moordwapen in handen. De moord wordt verhinderd door Amor en als Nero hoort dat zijn vrouw bevel heeft gegeven tot de misdaad, heeft hij een voorwendsel om haar te verbannen. Poppea en Nero vallen elkaar in de armen en zij leefden nog lang en geluk kig. De ster van de avond was zonder twijfel Paul Esswood (Ottone), de Engel se countertenor, die iedereen in verba zing bracht door zijn weergaloze stem- techniek. Maar behalve zijn technische be gaafdheid heeft hij ook de eigenschappen van een groot acteur. De spanning die zijn spel teweeg brengt duurt de hele voorstelling onverminderd voort. Naast hem moet ik onmiddellijk Carole Bo gard (Poppea) noemen, die door haar prachtig beheerste inzetten zeer veel bijdroeg tot de dramatische hoogtepun ten. Ook Robert Tear (Nero) en Jeanette van Dijck (Ottavia) hebben zeer veel goeds gepresteerd. De gehele voorstelling kan zonder voorbehoud uitstekend genoemd worden. De orkestbegeleiding, geheel in oude stijl, was in de vertrouwde handen van Gustav Leonhardt, die aan het clavecim- bel gezeten dirigeerde. J. H. MOOLENIJZER. betaald moeten musea Zaanse Czaar Peterhuisje en Huis De Cardina- len). Verder zou de provincie een boekje moeten bekostigen over de Noordhol- landse musea en oudheidkamers en de Provinciale Atlas, die in het Rijksarchief te Haarlem wordt bewaard, laten foto graferen om deze collectie béter te doen functioneren. Op lange termijn zou de provincie streekmusea moeten ontwikkelen in Kennemerland en Waterland en de stadsboerderij Vreeburg te Schagen uit bouwen tot een streekmuseum, waarin landbouwwerktuigen en rijderij worden ondergebracht. Het Cruquiusmuseum in Vijfhuizen zou door het Rijk geëxploi teerd moeten worden, meent de nota, die voorstelt de provinciale subsidie voor dit museum geleidelijk te beperken. werpen, musea. De nota stelt voor dat de provincie deelneemt in de exploitatie van het Westfries Museum in Hoorn en het Sin germuseum in Laren. Een deel van de personeelslasten zou door de provincie moeten worden. Dat zou ook enkele Zaanse Oudheidkamer, Molenmuseum, V r .'SC' ;"'z7,y

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11