Jordaanse order OPEC: WINSTEN OLIECONCERNS BESNOEIEN voor Zeeuws bedrijf Kritiek Samkalden op distributie Bezwaren tegen duurdere plastic vuilniszakken Dollar fors omlaag HAL wil nieuwe Werkgelegenheid krijgt in holding 1974 enorme dreun Vincent doet Minder huizen voltooid bod op Figee gestand Mijnwerkers België staken in donderdag 1 o UITKERINGEN BELOPEN f 3 MILJOEN PER WEEK een miljoen gulden aan prijzen Kleiner overschot op Westduitse betalingsbalans „Trieste paragraaf in geschiedschrijving” 15 1974 JANUARI VERBAZING O iedere week te winnen r w i MISBRUIK GENÈVE (AP) De voornaamste olie-uitvoerende landen ter wereld hebben in Genève gisteren na een conferentie van drie dagen laten weten dat zij de Westerse geïndustrialiseerde landen tot 1 april de tijd geven om te tonen dat zij de inflatie aankunnen, en de winsten van de oliemaatschap pijen zullen besnoeien. Gedurende deze periode zullen de inkomsten ver kregen uit de oliemaatschappijen niet worden verhoogd, aldus de ver klaring, omdat de „tax reference prices” onveranderd blijven. Dit zijn de fictieve olieprijzen aan de hand waarvan de producerende landen vaststel len hoe hoog de belastingen zijn die de maatschappijen hun schuldig zijn. olie op lange termijn te PW X Olieprijzen tot 1 april stabiel (Van onze redactie economie) (49.041) (66.620) De vaste verhouding tussen de leite lijke marktprijs en de (bovengenoemde) tax reference prices zal worden opgehe ven. Bauknecht weet wat vrouwen wensen, Bauknecht weet ook hoe belangrijk de Nationale Aktie Natuur is, vandaar ons geschenk: elke week keuze uit Bauknecht-apparaten tot een waarde van 850.-; bijvoorbeeld deze diepvrieskist. Bauknecht Nederland BV, Tramsingel 88, Breda 01600-23933 m.i.v. jan. '74 Karolusstr. 14, Oosterhout (NB). AMSTERDAM. (ANP) Burgemees ter Samkalden heeft gisteren kritiek ge leverd op de wijze waarop de regering de gemeenten heeft betrokken bij de toewijzing van extra benzine voor perso nenauto’s en ontheffing van het verbod van winkel- en etalageverlichting. Ui De woestijnstad Zerqa, op ongeveer 60 km van de hoofdstad Amman, is nog een jong industrie- en woongebied. De centrale, die uit twee eenheden van elk 33.000 kw bestaat, zal energie leveren aan de in Zerqa gevestigde fabrieken en raffinaderijen. De supervisie bij de uitvoering van de bouw, die binnen enkele jaren gereed moet zijn, heeft het Amerikaanse inge nieursbureau Kuljian uit Philadelphia. De centrale wordt gefinancierd door het Koeweitse fonds voor Arabische econo mie en de Wereldbank. Volgens de Kamerleden zou een coö peratie een prijsverhoging van ruim veertig percent hebben aangekondigd. Zij willen weten of deze verhoging past in de huidige prijsgedragsregels en heb ben zo nodig om maatregelen gevraagd. Maar tezelfdertijd sloeg de minister de verwachting door hem zelf enige da gen geleden gewekt de bodem in dat de terugkeer van de kracht van de dollar zou gaan leiden tot een verlaging der olieprijzen. De vergadering, aldus Amoezegar, was „zeer moeilijk en hard” geweest, maar op vier punten was men unaniem tot overeenstemming gekomen: De economische commissie van de Opec zal voortgaan met het bestuderen der prijzen en trachten „binnen de kortst mogelijke tijd” een prijzenstelsel DEN HAAG (ANP). In vragen aan minister Lubbers van Economische Za ken hebben de Tweede-Kamerleden Waltmans en Jansen (beiden PPR) be zwaar aangetekend tegen de prijsverho ging van plastic vuilniszakken, waarvan zij „bij geruchte” vernomen hebben. VOORBURG. „De werkgelegenheid krijgt in ’74 een geweldige dreun door de olie- en grondstoffenschaarst- en de daar het gevolg van zijnde veranderin gen in de produktie- en prijsverhoudin gen. We krijgen op het ogenblik duizen den aanvragen per week om arbeidstijd verkorting binnen,” Dit zegt de 52-jarige drs. F. J. Janssen, hoofd van de afdeling werktijdregeling van het directoraat-ge- neraal van de arbeid (ministerie van Sociale Zaken) in Voorburg. Hij behan delt met een legertje van zo’n honderd ambtenaren al die aanvragen. Gisteren publiceerden we al de cijfers omtrent de stijgende werkloosheid. DEN HAAG (ANP). In november 1973 werd volgens definitieve gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek met de bouw van 9.945 woningen begonnen tegen 13.454 in november 1972. Het aantal voltooide woningen bedroeg in november 1973 13.555 tegen 15.520 in de overeenkomstige maand van 1972. De Opec „is van oordeel na van verschillende verbruikende landen des betreffende verzoeken te hebben ontvan gen, dat het uitwisselen van meningen en inlichtingen over zaken van gemeen schappelijk belang met die landen, nut tig kan zijn.” De Opec, voegde minister Amoezegar hieraan toe, was evenwel niet van plan hiertoe uitnodigingen te gaan sturen aan landen of groepen van landen, zoals de EEG of de OESO. voor ruwe scheppen. Het blijkt dat momenteel, uit de kas van het Wachtgeld- en Werkloosheids- fonds, drie miljoen gulden per week wordt uitgegeven aan mensen die als gevolg van de oliecrisis geen volledige werkweek meer hebben. In dat fonds zit overigens voor zo’n twee miljard gulden. Het vragen aan de overheid om korte- Tot en met 29 maart kunnen houders van gewone aandelen en certificaten van gewone aandelen Figee hun stukken nog ter omwisseling aanbieden, zo heeft Vin cent bekendgemaakt. In december vorig jaar deelde Vincent op een informatieve aandeelhoudersver gadering mede dat reeds 87 pct. van de aandeelhouders van Figee waren inge gaan op het bod. FRANKFORT (ANP). Op de lopen de rekening van de Westduitse beta lingsbalans is in november vorig jaar een overschot van 1.716 miljoen mark ontstaan vergeleken met een surplus van 2.134 miljoen mark in oktober en een overschot van 93 miljoen mark in no vember 1972. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van de Deutsche Bundesbank. De lopende rekening sluit over de eerste elf maanden van 1973 met een overschot van 8.125 miljoen mark vergeleken met een tekort van 662 miljoen mark over dezelfde periode van 1972. Als de olie-importerende landen niet kunnen bewijzen dat zij de inflatie aan kunnen en dat zij de winsten der maat schappijen niet kunnen gaan drukken, dan zullen de olieprijzen der produktie- landen blijven stijgen, aldus is op een persconferentie meegedeeld door de Iraanse minister voor Oliezaken, Jam- sjied Amoezegar. heeft de behoefte de gemeenten in te schakelen bij de uitvoering van de nieu we voorschriften. Maar kennelijk heeft zij onvoldoende inzicht in de manier waarop dit moet gebeuren en wat dat meebrengt voor de uitwerking en de toepassing van haar regelingen, ook voor de voorlichting daarover aan het pu bliek. „Maandagavond werkten in Amster dam circa 100 ambtenaren in overwerk om dinsdagmorgen de toegestane 7000 extra toewijzingen voor urgente gevallen de deur uit te werken. Maar dezelfde ambtenaren lezen voor zij aan de slag gaan, dat de regering hard werkt aan een verandering om die toewijzingen sterk te verhogen, wellicht zelfs voor 100 percent te honoreren”, aldus burge meester Samkalden. Voorts zei hij, dat de vereiste beschei den nu eens vroeger, dan weer later dan de distributievoorschriften binnenkomen. Deze voorschriften worden geregeld aan gevuld en gewijzigd en bevatten dan weer verwijzingen naar regelingen, die nog moeten komen. „Dit leidt tot ver warring bij de mensen en tot onbevredi gende toestanden bij de gemeentelijke administraties; waar zij hun ongenoegen luchten.” In het steenkolenbekken in Belgisch Limburg hebben duizenden mijnwerkers actie gevoerd voor loonsverbetering. Het leek er gisteren overigens op dat de staking aan het verlopen was. Op de foto: groepen kompels voor de ingang van een der mijnen. re werktijden voor werknemers is niet zo nieuw als velen veronderstellen. Tij dens de Korea-cnisis in ’52 werd door het ministerie voor zes miljoen uren werktijdverkorting verleend. De beste dingsbeperking in ’57 had tot gevolg, dat AMSTERDAM (ANP). De koers van de Amerikaanse dollar heeft giste ren op de Amsterdamse wisselmarkt als gevolg van diverse factoren een tamelijk grillig beeld vertoond. De koers moest echter, evenals op de andere wereldva- lutamarkten, fors terug. in het jaar daarop maar liefst 18 mil joen uren werktijdverkorting werd toe gestaan en de conjuncturele terugslag in ’67 had negen miljoen verleende werk loze uren tot gevolg. Drs. Janssen: „In ’72 hadden we weer een piekje, maar dat kabbelde in ’73 weer weg, totdat eind vorig jaar de oliecrisis kwam. Ik schat, dat we in december voor een half miljoen uren arbeidstijdverkorting hebben verleend. Op het ogenblik loopt het storm, maar ik geloof toch wel dat er een verzadi gingspunt gaat komen.” De eerste twee autoloze zondagen moesten de werkgevers hun personeel dat werktijdverkorting kreeg, zelf uitbe talen. Daarna is de overheid, als hun verzoek was goedgekeurd, voor de be trokken werknemers 80 percent van het loon gaan betalen. Drs. Janssen schat, dat van de 32.000 mensen voor wie op het ogenblik werk tijdverkorting van kracht is, de helft van hun werkgevers de resterende 20 percent loon krijgen bijbetaald. De an dere 16.000 werknemers derven die 20 percent. In bepaalde cao’s is de verplichting opgenomen, dat de werkgevers het loon tot 100 percent moeten aanvullen, in andere cao’s staat die bepaling niet, maar flink wat ondernemers hebben de ze aanvulling vrijwillig voor hun reke ning genomen. Volgens de Machtigings wet staat het de regering vrij te bepalen wat met die resterende 20 percent ge daan moet worden. Zij kan die verplich tend aan de werkgevers opleggen, zij kan ook zeggen dat de werkgevers een deel van die 20 percent moeten betalen, zij kan de werkgevers ook ontheffen van deze 20 percent. Een uitgemaakte zaak is dit vooralsnog niet. Er zijn bedrijven die van de crisissitu atie gebruik maken om hun al langer bestaande problemen daaraan op te han gen. De criteria voor toewijzing van kortere werktijd worden door het minis terie van Economische Zaken echter streng toegepast, zodat deze gevallen van misbruik snel door de mand vallen. Bij de criteria geldt, dat er geen sprake mag zijn van een normaal be drijfsrisico en dat de onderneming moet aantonen eerst zelf wat aan de door de oliecrisis ontstane situatie te hebben ge daan, alvorens zij voor een vergunning voor arbeidstijdverkorting in aanmer king komt. Een vergunning voor korter werken wordt door minister Boersma in principe voor tweemaal zes weken verleend. Is zo’n bedrijf dan nog in moeidlijkheden, dan dient het na te gaan in hoeverre produktie en personeelsbestand beter op elkaar kunnen worden afgestemd, met andere woorden: moet een aantal perso neelsleden al dan niet afvloeien. De werktijdverkorting kan voor maximaal een jaar worden verleend, telkens via een vergunning voor zes weken. Vooralsnog is minister Boersma niet geneigd ontslagen al te snel toe te staan. Hij denkt juist met het model van de werktijdverkorting veel onheil te voor komen, aldus drs. Janssen. In zijn nieuwjaarstoespraak in de Amsterdamse gemeenteraad zei hij, dat de distributiewetgeving anno 1973-’74, een „rijke, afwisselende, bijna steeds te gelijk vermakelijke en trieste paragraaf” levert voor de geschiedschrijving over de stormachtig uitgebreide bemoeiingen van het rijk met de gemeenten. De regering De ministerscommissie van de Opec zal haast zetten achter de schepping van een ontwikkelingsbank die de onderont wikkelde landen moet gaan helpen bij het betalen van hun olierekeningen. De ze mededeling heeft een einde gemaakt aan de speculaties dat de Opec de arme re landen speciale, lagere prijzen zouden kunnen gaan rekenen. ROTTERDAM (ANP). —De Holland Amerika Lijn overweegt een nieuwe tophoudstermaatschappij op te richten en aandeelhouders respectievelijk hou ders van bewijzen van deelgerechtgdheid in HAL uit te nodigen hun stukken om te wisselen tegen een gelijk nominaal bedrag aan stukken in de nieuwe houd stermaatschappij, een omwisseling dus in de verhouding één op één. Het zijn met name deze veilingprijzen waarmee de automobilist en de huis vrouw te maken hebben. Amouzegar heeft gezegd dat de Opec speciale aan dacht zal schenken aan de trend in de produkt-prijzen. De groep is van mening dat uit een eventuele stijging van de prijzen in Europa, de Verenigde Staten en Japan zou blijken dat de oliemaat schappijen exorbitante winsten maken en de consument onnodig laten bloeden. JJs, i VLAARDINGEN (ANP). Vincent BV zal hun bod 1400 per aandeel van 1000) op NV Haarlemsche Machinefa briek voorheen Gebr. Figee gestand doen. Met de oprichting van de nieuwe houdstermaatschappij wordt volgens de HAL een tweeledig doel beoogd. Aller eerst is het gewenst een tophoudster maatschappij te verkrijgen, die in moge lijke internationale samenwerkingen niet zal worden belemmerd door enige bepa lingen van de huidige statuten, die deels uit een ver verleden stammen. Deze belemmerende bepalingen kunnen ten gevolge van de daartoe vereiste meer derheid in de praktijk niet worden ge wijzigd. Ten tweede is het noodzakelijk een tophoudstermaatschappij gereed te hebben in verband met de wenselijkheid ter verbetering van de resultaten te onderzoeken tot nauwere samenwer kingsverbanden te komen ook met betrekking tot afzonderlijke bedrijfson derdelen indien zich daartoe een ge schikte gelegenheid zou voordoen. TERNEUZEN (ANP). Het Zeeuwse Ingenieurs- en Aannemingsbureau KBS Holland BV in Terneuzen heeft van de Jordaanse energiemaatschappij de op dracht verkregen voor de bouw van een elektrische centrale met een vermogen van 66.000 kw, de „Hoessein Thermal Power Station”, in Zerqa. Met de op dracht is een bedrag van 18 miljoen gemoeid, aldus het bureau. In de wandelgangen van het grote hotel waar de besprekingen werden ge houden heerste algemeen verbazing over de zeer terloopse verwijzing naar over leg met de importerende landen over „zaken van gemeenschappelijk belang”. De prijsstop heeft alleen betrekking op de officiële prijzen en niet op die welke voor op de vrije markt verhan delde olie worden gemaakt. Kwantitatief is de laatste categorie echter van weinig betekenis. De tax reference prijs be draagt in de Perzische Golf thans 11.65 dollar per barrel. Op basis daarvan tou cheren de zes Opec-landen in dat gebied 7 dollar aan royalties, terwijl de maat- Na een iets hogere opening op 2,9600 daalde de koers scherp onder meer als gevolg van het besluit van de Japanse centrale bank om te gaan interveniëren als de „zwevende” koers van de yen onder een niveau van 300 yen per dollar dreigt te komen. Voorheen werd inge grepen op een koerspeil van 280 yen per dollar. Ook het plan van de Westduitse rege ring om het kapitaalverkeer met het buitenland op korte termijn te liberali seren, zette dé koers van de Amerikaan se munt onder druk, aldus wisselmarkt- kringen. Bij een nerveuze handel werd rond het middaguur het laagste punt van de dag van 2,9150 bereikt. Het bericht dat de olieproducerende landen de olieprijs tot 1 april hebben bevroren, veroorzaak te een lichte stijging. Het slot kwam op 2,9360-/ 2,9380, drie cent beneden de slotkoers van dins dag 2,9660-/ 2,9680). Ook het Engelse pond sterling en de Canadese dollar lagen zwak in de markt, terwijl de Duitse mark de vastere stem ming voortzette. Ballast-Nedam. Een prognose voor 1974 voor de Ballast-Nedam Groep NV is op dit moment onverantwoord, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, de heer F. A. M. de Vilder. In Nederland heeft het bedrijf een vrij moeilijke tijd voor de boeg, maar internationaal ligt het wat genuan ceerder. Gezien de energieproblemen zijn de vooruitzichten voor het ko mende jaar onzeker, zo zei hij in een in de personeelskrant opgenomen jaarrede. Mede door het jaarplan, vol gens de heer De Vilder een niet meer weg te denken instrument, is 1973 een duidelijk beter jaar geworden dan 1971-1972. Het herstel van het winst- niveau heeft zich uitgestrekt over vrijwel alle onderdelen van het be drijf. Resultaten Volkswagen. In vergelijking met bet voorafgaande jaar is de winst van Volkswagen AG in 1973 iets toe genomen. Hoewel de omzet van de moedermaatschappij een toeneming van 14 percent tot ongeveer 11,8 mil jard mark te zien gaf, bleek de winst onbevredigend. De geconsolideerde concernomzet verbeterde van 16 mil jard mark in 1972 tot 17 miljard mark in 1973. Allied Breweries. De winst voor belas tingen van het Britse bierconcern Al lied Breweries Ltd (waartoe o.a. in Nederland de Skol Brouwerijen beho ren) is in het op 29 september geëin digde boekjaar 1972-1973 gestegen van 52 mln tot 63 mln pond sterling, zo heeft het concern bekendgemaakt. De omzet nam toe van 423,3 mln tot 492,8 mln pond sterling en de aan de maat schappij toekomende winst van 30,2 mln tot 35,9 mln pond sterling. De winst per gewoon aandeel kwam uit op 8,75 pence (v.j. 7,39 pence). Voorge steld wordt een slotdividend van 1,96 pence waarmee het totale dividend uitkomt op het hoogst toegestane be drag van 3,99 pence (v.j. 3,81 pence). Bredero Groep. Verenigde Bedrijven Bredero NV zal 1973 afsluiten met een resultaat, na afschrijvingen en belas tingen, van ongeveer 10 mln (v.j. ruim 8,3 mln). De omzet komt uit op ruim 500 mln (v.j. 417 mln). De liquiditeiten van de groep zijn ruim. De grote projecten die bij de groep in binnen- en buitenland in voorberei ding en uitvoering zijn, verlopen tot nu toe geheel volgens plan. schappijen nog eens 11 dollarcent moe ten betalen voor produktiekosten en wat dies meer zij. Zodoende heeft de olie voor de maatschappijen een kostprijs van ca. 7.11 dollar per barrel van 159 liter. Deze kostprijs blijft ongewijzigd van kracht. Gerekend over de eerste elf maanden van 1973 bedroeg het aantal begonnen woningen 132.383 (144.675 in dezelfde periode van 1972) en het aantal voltooi de woningen 140.840 (136.521). De begon nen woningen bestonden voor 103.678 uit eengezinshuizen (109.278) en de voltooide woningen voor 105.529 (99.493). Het aantal in de eerste elf maanden begonnen woningen bestaat uit 41.417 woningwetwoningen, 55.634 premiewoningen en 35-332 (29.014) ongesubsidieerde woningen, ten aanzien van de voltooide woningen wa ren deze aantallen respectievelijk 50.780 (48.072), 62.408 65.290) en 27.652 (23.159). In de 12-maandsperiode december 1972-november 1973 werden 143.919 wo ningen in aanbouw genomen (waarop het aantal in die periode gemelde cor recties ad 815 niet in mindering is ge bracht) en 156.591 woningen voltooid. Hiervan bedroeg het aantal bijzondere wooneenheden (voornamelijk bejaarden huisvesting) respectievelijk 20.540 en 21.040. te»,.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15