Proforganisatie ploetert voort Nieuwe coach voor Uruguay SCHENK EN WISO NOG BIJ ELKAAR Zweden slaat kamp op in M.-Gladbach MILAN-COACH ROCCO NIET GERUST Vier winnaars Sporttoto 25 I Anquiletti: gele kaart Toernooi in teken van Timman Raak niet langer sponsor Nicols Gijs van Lennep in formule I TT ZEVENHONDERD SCHAKERS NAAR WIJK AAN ZEE NA KOMENDE HONKBALSEIZOEN DONDERDAG 10 JANUARI 1974 door Theo Klein Morele plicht Geen Vuurproef Haalbare kaart geluk LI Ard Schenk: motivering niet gewijzigd. (Van onze sportredactie) de SMEJKAL: knapste van de klas. HAARLEM. De Nederlandse auto coureur Gijs van Lennep is nu definitief zeker van een plaats in het ISO-Marlbo- ro-team van Frank Williams. Van Len nep zal in acht Grand Prix wedstrijden met een formule I wagen uitkomen. Waarschijnlijk is de tweede wagen (de eerste ISO-Marlboro is al gereed voor de Italiaan Arturo Merzario, en zal zondag tijdens de GP van Argentinië aan de start komen) gereed voor de GP van Spanje op 28 april. Door deze „promotie” zal Van Lennep dit jaar niet meer met een formule 5000 van het Shell/Sport- team Luxemburg rijden. Een van de vele aanvalsacties van Ajax in Milaan. Johan Neeskens kopt vallend in, een manoeuvre die wordt gadegeslagen door v.l.n.r. Turini, Hulshoff en Benetti. Aan het toernooi zullen ongeveer in totaal 700 schakers uit twintig landen deelnemen. Ze spelen in tien- en vier kampen, aflopend naar speelsterkte. De eerste ronde van de meestergroepen be gint dinsdagmiddag, de overige groepen starten later. De eerste prijs in de grootmeester- groep bedraagt 4000, in de meester greep 1-500 en in de damesgroep ƒ750. Ghitescu, doch de Joegoslaaf Matulovic is tot alles in staat. Hij speelt voor de eerste keer in ons land. Wat de Bulgaar se grootmeester Radulov gaat doen is onzeker, terwijl het voormalige Spaanse wonderkind Pomar alle kanten uit kan. Dit hangt nauw samen met zijn lichame lijke conditie, die erg ongelijkmatig is. ook in het komende seizoen nog krij- en dat zal ook in het laatste jaar zo Ajax arriveerde woensdag vier uur te laat op Schiphol. Oorzaak was een sneeuwstorm in de Italiaanse bergen, waarin de bus van de Ajacieden uren lang bleef steken. Het vliegtuig dat de ploeg naar Amsterdam moest brengen, was al eerder wegens de mist uitgewe ken naar Genua. Ard Schenk, die liever vandaag dan morgen de schaatsen voorgoed in het vet zou zetten, is dus gedwongen nog even door te gaan. „Het was voor hem de keus: of nu direct stoppen en de kous op de kop krijgen, of anders misschien maandag”, aldus vader Schenk, daarbij een verband leggend met Ard’s gemis aan vorm. zal nu in Amsterdam erg zwaar worden, want één ding kunnen die Italianen altijd nog goed, en dat is verdedigen”. Zakelijk gezien had Ajax zich niettemin geen betere uitslag kunnen wensen. Van Praag: „Het is natuurlijk jammer voor de jongens, maar voor de kas had het niet beter gekund. Voor zo’n match kun nen we thuis een vol stadion trekken”. MILAAN. Linksback Anguiletti van AC Milan kreeg in de voorlaatste minuut van de eerste helft een gele kaart van de Zwitserse arbiter Scheurer, toen hij bij het opstellen van een muurtje te veel commentaar leverde. Het Spaanse amateur-voetbalelftal heeft in een wedstrijd in de voorron den van het toernooi om de Europa Cup voor landenteams in Athene met 1-0 gewonnen van Griekenland. 9 Voor de Nederlandse schaakkam pioenschappen in Assen (komend weekeinde) worden per dag 4000 toe schouwers verwacht. De voorverkoop is zeer bevredigend. aan de verdediging mee te werken. Was Ajax in de aanval dan bleef het trio ais zoutpilaren in de middencirkel staan en was het voor Hulshoff, Krol en Blan kenburg een kleine moeite de zaak on der controle te houden. Eigenlijk kwam het grootste gevaar voor rust nog van middenvelder Turini, die zich in de rust met een beenblessure door Bergamaschi moest laten vervangen. MILAAN. Het klinkt paradoxaal na een 10 nederlaag, maar toch was het Ajax dat het eens zo trotse AC Milan in het slecht bezette San Siro-stadion een lesje in modern voetbal gaf. „Ik zat net te denken”, zei een glunderende trainer George Knobel later, „dat die jongens het hele Italiaanse voetbal voor schut gingen zetten, toen dat ongelukkige doelpunt viel.” De optimistische kyk van de Amsterdamse oefen meester op het eerste treffen om de Supercup was zeer begrijpelijk. Hij was trouwens niet de enige die er zo over dacht. Nog geen minuut voor Cjhiarugi (in de (77ste minuut) zjjn presentje kreeg van Horst Blankenburg en de bal achter Stuy knalde, hadden de 20.000 kleumende Italianen op de doornatte tribunes van San Siro de Amsterdamse voetbalkunst nog met applaus beloond. De WISO klampt zich vast aan de belofte van enkele Noordhollandse za kenmensen om 25.000 gulden bijeen te brengen op voorwaarde dat het wereld kampioenschap van de profs niet op De Uithof in Den Haag zal plaatsvinden, maar in Alkmaar en wel op vrijdag en zaterdag 15 en 16 februari. Dit is dooi de overgebleven leden van het WISO- bestuur vlot toegezegd. Met die 25.000 gulden en het geld dat sponsor Stella Artois alsnog inbracht, zal alsnog de contractueel verplichte tweede betaling van vijfduizend gulden aan de zestien rijders worden gedaan. Na het echec van de wedstrijden in Eindhoven hadden de daar aanwezige rijders voorlopig genoe-. gen genomen met de afspraak dat in het vervolg op recettebasis zou worden gere den. Schenk en Keller, die in Eindhoven afwezig waren, eisten echter dat er als nog betaald zou worden. Dat zal nu geschieden. Inplaats van vijfduizend gul den wordt het vierduizend. „De kosten zijn er van afgetrokken” aldus de heer Van Marie. Waar de contractueel ver plichte derde betaling van vijfduizend gulden aan het eind van het seizoen vandaan moet komen, is nog onduidelijk, al is er inmiddels een bericht gelan ceerd dat een Westduitse firma garant zou willen staan voor eventuele tekorten die de nog resterende wedstrijden zullen opleveren. De premie ten bedrage van 103.260 wordt na het verstrijken van de recla- metermijn op woensdag 30 januari bij loting toegewezen aan een der eerste prijswinnaars. waar de bestuurders enige verwachtin gen koesterden, zijn alleen de wedstrij den van het aanstaande weekeind in het Zweedse Rattvik en die van Savallen op 9 en 10 februari overgebleven. In de tussenliggende drie weken zullen er naar alle waarschijnlijkheid geen wedstrijden zijn, al is de schoonvader van Kees Verkerk, Harry Bernander, nog steeds doende startgelegenheid te vinden. Hij zou contacten hebben met de Noorse havenplaats Bergen. „Maar daar vriest het eenmaal in de tien jaar”, aldus Klaas Schenk. Schenk en Bols keren dan ook direct na de wedstrijden in Rattvik naar Nederland terug. Jappie van Dijk hoopt nog wat in Noorwegen te trainen. Ard zelf, als enige van de rijders bij de bespreking gistermiddag op De Uithof aanwezig:„Mijn hele standpunt inzake de motivering is weinig veranderd. Het zal ook in de toekomst moeilijk zijn het optimale eruit te halen. De voorberei ding is niet goed genoeg om dat te realiseren. Maar als je met zestien man besluit ergens aan te beginnen, kan er niet één tussenuit vallen zonder dat de hele zaak op de fles gaat. Ik voel het als mijn morele plicht er bij te blijven”. Erg lang zullen de stuiptrekkingen van de WISO naar het zich laat aanzien niet duren. Van het Noordse circuit, De kans dat Jan Timman in Hastings een grootmeesterresultaat behaalt, is er gisteren niet groter op geworden. Timman verloor in dertig zetten van de Hongaar Adorjan en heeft nu uit twaalf partijen 7’,4 pt. In de laatste drie ronden zullen daar nog drie bij moeten komen, wil hij aan de norm voldoen Leider in het toernooi in Hastings is de Rus Koezmin, met 814 pt. en een afgebroken partij. Zijn landgenoot Tal (814) is tweede, de Hongaar Szabo (714 en 1 afg.) derde en Timman vierde. van de wedstrijd categorie 10 heeft er niet werkelijk onder geleden. Misschien wel de romantiek, want het blijft natuurlijk een feit, dat Russische representanten altijd tot de wereldklasse behoren en aparte spanningen oproepen. Naast de Nederlanders lijken vooral de Tsjech Smejkal met 2,595 rating punten de knapste van de klas en de spectaculaire Joegoslaaf Planinc twee spelers, die er borg voor kunnen staan, dat het aantal grootmeesterremises be perkt zal zijn. Vechtschaak zal boven dien zeker worden geëtaleerd door de Amerikaan (paspoort Australië) Walter Browne en de Westberlijner Joachim Hecht. Voorzichtiger zal de kersverse Hongaarse grootmeester Adorjan door het leven gaan, evenals de Roemeen MÖNCHENGLADBACH (SID). Het Zweedse voetbalteam zal tijdens het eindtoemooi om het wereldkam pioenschap in Mönchengladbach ver blijven. Als domicilie kozen trainer Georg Ericson, secretaris-generaal van de Zweedse voetbalbond Tore Brodd en Arne Ekfeldt, een ambte naar van de Zweedse ambassade in Bonn, het Holiday Inn-hotel. Ericson: „In dit luxueuze hotel heerst een sfeer van millionairs en toch ziet het er gezellig uit. In ieder geval ligt het niet zo ver van de stadions, waar we moeten spelen verwijderd als in Mexico. Naar het Rheinstadion, waar we twee keer moeten aantreden, is het maar 40 kilometer”. UTRECHT (ANP). Raak Frisdranken zal het drie-jarige spon sorcontract met de Haarlemse honkbalvereniging Raak/Nicols niet verlengen. De overeenkomst loopt af na het komende honkbal- seizoen. Dit heeft de directie van Raak gisteren aan het bestuur van Nicols tijdens een vergadering meegedeeld. Het clubbestuur heeft de spelers van de selectie geïnformeerd. De fabriek zal de financiële afspraken voor het laatste jaar volledig nakomen. De draver Lento H en de volbloed Queen of Roses S, de beide Derby- winnaars, zijn gekozen tot de paarden van het jaar 1973. De Nederlandse wielerkampioen schappen op de weg (profs, amateurs en dames) zullen dit seizoen worden gehouden in Hoogerheide. De data zijn zaterdag 22 en zondag 23 juni. Nora Lautenschlager heeft in de tweede ronde damesenkelspel van het tennistoernooi in Auckland gewonnen van de Amerikaanse Bryan: 6-4, 6-4. Die coup liet niet lang op zich wach ten. Biassiolo, Rivera en Chiarugi bleken alleen in staat tot een vrij simpel aan- valspatroon en weigerden consequent Men doet er bij voorbaat goed aan, zo’n eveneens maar niet „af te schui ven” op het feit dat voro het eerst sinds jaren de Russen verstek laten gaan. Men mag zich daarover wel verbazen, zelfs wat opwinden, doch de kwaliteit WIJK AAN ZEE Het 36e Hoogo- venschaaktoernooi, dat maandag in Wijk aan Zee wordt geopend, zal in het teken van Jan Timman staan. De 22-jarige internationale meester is vermoedelijk het grootste talent sedert Euwe in de twintiger jaren ztfn opmars naar de wereldtop begon en schakend Nederland hoopt naast Euwe en Donner op een derde grootmeester- Nu het voor de goegemeente steeds twijfelachtiger wordt of Ree, Enklaar of Langeweg deze hoge status zullen bereiken, wedt men op Jan Timman. BUENOS AIRES (UP) De voetbalbond van Uruguay heeft Ro berto Porta aangesteld als coach van het nationale elftal, dat voor de eind ronde om het wereldkampioenschap is ingedeeld in één groep met Bulga rije, Zweden en Nederland. Porta heeft in zijn actieve carrière gespeeld in clubs uit Uruguay, Argentinië en Italië. DEN HAAG. (ANP) De WISO, de professionele schaatsorganisatie, is giste ren de zoveelste crisis in zijn korte bestaan te boven gekomen. Er is alsnog geld voor de rijders op tafel gekomen en Ard Schenk die al had aangekondigd te zullen stoppen, reist vrijdag naar Rattvik om deel te nemen aan de prof wedstrijden, die daar in het weekeinde worden gehouden. Ard Schenk en de WISO blijven dus bij elkaar. „Wij hopen gezamenlijk het einde te halen”, aldus Klaas Schenk, bestuurslid WISO, maar ditmaal sprekend namens zjjn zoon. Dat einde kan niet ver weg liggen. De WISO hoopt het tot het einde van het schaats seizoen uit te zingen. Verdere plannen bestaan niet meer. „Dan spreek je over leven na de dood”, aldus secretaris Van Marie, die de volstrekt uitzichtloze posi tie van de WISO niet verheelde. Ajax-middenvelder Gerrie Mühren kreeg in het vliegtuig te horen dat woensdagavond vader was geworden van een zoon. Moeder en kind maken het wel. „Ajax net zo sterk als voor vertrek Cruyff” DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto 25 van 5 en 6 januari zijn: aantal deelnemers 428.709; inleg (976.456; prijzenbedrag ƒ413.040; le prijs, 4 winnaars, die elk bruto 25.815 ontvangen; 2e prijs, 149 winnaars, die elk 693 ontvangen; 3e prijs, 1908 win naars, die elk 54,10 ontvangen. Niemand hield schijnbaar meer reke ning met een Milanese goal. De superio riteit werd al gelaten aanvaard, toen het fatale moment aanbrak. Doelman Vecchi schoot de bal zo ver uit, hoog boven de hoofden van de opgerukte Ajacieden, dat zelfs Barry Hulshoff er zijn behaarde kop niet meer onder kreeg. Uitblinker Horst Blankenburg leek in laatste in stantie redding te zullen brengen, maar ook hij had pech. Blankenburg: „Ik rekende er eigenlijk op dat Barry de bal zou hebben, maar hij kon er niet bij en ik kreeg hem niet goed op mijn schoen toen ik op Stuy terug wilde spelen”. Chiarugi twijfelde niet. Hij nam de draaiende bal over en loeierde raak. Het was triest dat juist de Duitse ausputzer de fatale fout maakte. Wordt die ene misgreep even buiten beschou wing gelaten, dan speelde Der Horst een foutloze wedstrijd. Als een vorst leidde hij de Amsterdamse defensie. Slaagde de Italiaanse spielmacher Rivera er in de eerste helft bij wijze van uitzondering in Chiarugi, Biasiolo of Turini te lanceren, dan was daar altijd de rijzige gestalte van Blankenburg die de opruiming ver zorgde. Knobel: „We waren ervan uitge gaan dat Milan met drie spitsen in de aanval zou gaan. Dat offensief moest rustig afgewacht worden om daarna zo snel mogelijk het initiatief over te kun nen nemen.” Intussen zullen er ongetwijfeld pogin gen worden gedaan de WISO aan meer financiële middelen te helpen. „Ton Vis sers (de ontslagen manager), Frits Berg man (de failliet gegane promotor van de eveneens failliet gegane ISSL) en recla- me-bureaus, allemaal zijn ze harteljjk welkom, als ze sponsors aanbrengen”, aldus de heer Van Marie. Maar of het zal lukken? Zo niet, dan ziet Alkmaar waar de WISO anderhalve maand gele den hoopvol begon, tevens het einde. Vooraf even een rechtzetting: het is niet zeker, dat de door Timman in december in Londen behaalde toernooi winst werkelijk door de wereldschaak bond als grootmeester-resultaat zal worden erkend, en ook als dit wel het geval zou zijn en Hastings zou eveneens een dergelijk succes opleveren, dan heeft Timman nog niet aan de voorwaarden voldaan. Men dient namelijk twee resul taten te boeken met een minimum van totaal 25 partijen in de desbetreffende wedstrijden. Timman heeft er dan 24 achter dë rug. Het Hoogoventoernooi zou dus de beslissende doorstoot kunnen opleveren. Dat is voor de Nederlander geen prettig besef. Evenals bij groot meester Donner en andere nationale topspelers blijkt het spelen in vader landse wedstrijden een zekere psychi sche druk op te roepen. Het „hup Hol land” stoort een schaker in hevige mate en geen enkele bezigheid is zo snel ontregeld als creatief schaakpresteren. Men zal er goed aan doen onze jongste titelhouder zo veel mogelijk met rust te laten, ofschoon we vrezen, dat dit een illusie is. Mulder nam slechts in beperkte mate deel aan het schietfeest, omdat zijn be waker Maldera (coach Rocco: „Die heeft zijn opdracht uitstekend uitgevoerd”) in alle mogelijke (door arbiter Scheurer lankmoedig behandelde) variaties het spelen onmogelijk maakte. Ausputzer Schnellinger: „Bij ons hebben de spelers hun plaats niet altijd even goed gehou den. In onze achterhoede is dat gelukkig zonder nadelige gevolgen gebleven, maar aanvallend zullen we toch aan inhoud moeten winnen, willen we op Ajax’ niveau kunnen spelen”. Ook na de enige goal van de wedstrijd verslapte Ajax niet. Keeper Vecchi bleef onder vuur, terwijl Milan niet verder dan sporadische ongevaarlijke counters kon komen. Rocco: „Volgens mij is Ajax minstens even sterk als voor het vertrek van Cruijff. In dit team staan de juiste spelers weer allemaal op de juiste plaats. Het zal voor ons erg moeilijk worden om deze kleine voor sprong volgende week in Amsterdam met succes te verdedigen”. In het Amsterdamse kamp werd er heel anders over gedacht. Neeskens: „Het is jammer van dat doelpunt. Het Aan de andere kant hadden Schnellin ger c.s., met stringente mandekking voor Rep, Keizer en Mulder, aanvankelijk nog een behoorlijke greep op de offen sieve Ajacieden. Het gevolg was een overigens zeer knap schaakspel op het middenterrein, dat de Amsterdammers pas tegen het einde van de eerste helft kansen opleverde. Bleek Ajax de situatie in de eerste 45 minuten al goed in de hand te hebben, na de pauze werden de Italianen compleet overtroefd. Het zware, natte veld was niet langer van invloed op de mannen van Knobel, die de oude, vertrouwde truc-doos weer tot op de bodem ledig den. Voornaamste pijler van het pressie- voetbal na rust was Johan Neeskens. Knobel: „We hebben een nieuwe opzet gevolgd, die we afgelopen zondag tegen Groningen al hebben uitgeprobeerd. Haan en Mühren moeten het midden veld voor hun rekening nemen, zodat Neeskens nog meer in de diepte kan”. Nees deed wat er van hem verwacht werd. Als een wervelstorm raasde hij in de frontlinie, waardoor niet alleen zijn vaste tegenstander Benetti, maar ook de bewaker van de beweeglijke Keizer en soms zelfs ook die van Mulder en Rep, het spoor bijster raakten. Neeskens: „Het had op den duur voor mij hele maal geen zin meer om achter te blij ven, want daar moest ik naar een man netje lopen zoeken”. In de meestergreep ondergaat onze oud-jeugdkampioen Chris Baljon een harde vuurdoop. De Nederlandse mees ters Hartoch, Kuijpers en Van Scheltin- ga zullen het evenmin gemakkelijk krij gen. Een verrassing kan hier de deelne ming van de Amerikaan Tarjan opleve ren. Hij boekt namelijk imponerende successen in Amerikaanse wedstrijden, ofschoon hij geen titelhouder is. Wel bezit hij 2.415 ratingpunten, meer dan menige internationale meester op zijn conto heeft. Van de overigen, Antunac (Joego-SIa- vië), Bechtiar (Indonesië), Ciocaltea (Roemenië), Eising (West-Duitsland), Fo- rintos (Hongarije), Garcia (Cuba), Keene (Engeland), Kurajica (Joego-Slavië, doch sedert enkele jaren in Amsterdam woonachtig), Mohrlock (West-Duitsland), Popov (Bulgarije) en Pytel (Polen), mag men aannemen dat zij vechtschaak zul len leveren. Dit houdt verband met het feit, dat de winnaar van de meester greep voor de grootmeestergroep ’75 zal worden uitgenodigd. De meestergreep heeft categorie 7 van de wereldschaak bond, het meesterresultaat ligt er op negen punten. In de twaalf speelsters tellende inter nationale damesgroep komen voor Ne derland uit: landskampioene Ada v.d. Giessen, Rie Timmer en Carla Bruinen berg. We zijn tevreden indien zij tot de zesde prijs reiken. De winst zal wel een nek-aan-nek-race worden tussen de Roemeese Katy Nicolau en de Hongaarse mevrouw Ivanka. Het wereldkampioenschap anker- kader 47/2, dat medio mei in Buenos Aires zou worden gehouden, is uitge steld tot de eerste helft van augustus. Hans Vultink verdedigt in de Argen tijnse hoofdstad zijn titel. 9 De Australische Jenny Turall heeft in Sydney het al in haar bezit zijnde wereldrecord 1500 meter vrije slag scherper gesteld: van 16.49.9 naar 16.48.2. De gereputeerde Milanese defensie stond op springen. Maar Ajax ontbeerde het geluk. Neeskens schoot tegen de staander en zag een kopstoot door keep er Vecchi gekeerd, terwijl de lepe in zetjes van Keizer helemaal doel misten. Jan Timman kan in Wijk aan Zee een grootmeesterresultaat boeken als hij ne gen punten uit vijftien duels verwerft; dat lijkt een haalbare kaart. Als de andere deelnemende landgenoten, Don ner, Enklaar, Ree, Langeweg en lands kampioen Sosonko (ofschoon hij nog niet de Nederlandse nationaliteit bezit) op dreef zijn, kunnen zij eveneens naa> dit cijfer reiken. Raak-Nicols was twee jaar geleden de eerste van vijf sportploegen in ver schillende takken van sport, welke door de Utrechtse frisdrankenfabnek werd gesponsord Daarna volgden Raak/Swift (zaalhandbal) Raak/SFC (volleybal), Raak/Punch (basketbal) en Raak/ijshockey. Met alle ploegen werden drie- jarige contracten afgesloten. Internationaal marketing directeur Henk Smit over het besluit na dit seizoen geen nieuw contract aan te gaan met de honk ballers* ,Raak breidt momenteel internationaal sterk uit in België, Frankrijk en West-Duitsland en honkbal is als medium in die landen niet sterk genoeg. Bovendien kampt men bij het honkbal met een sterk teruglopende belang stelling. Bij een topwedstrijd als Raak/Nicols—Sparta waren het afgelopen seizoen nog geen 250 toeschouwers. Dat levert voor een sponsor niet voldoende rendement meer op. Ook niet in vergelijking met andere clubs, welke door ons gesponsord worden en waar duidelijk een stijgende lijn m de belang stelling is. Uiteraard laten we Nicols niet zo maar vallen. We komen alle verplichtingen van het contract na. Officieel zouden we pas op 1 juli dit besluit bekend dienen te maken. We doen dit met opzet zo vroeg, nog voor en met tijdens het seizoen, om Nicols in de gelegenheid te stellen zich te heroriënteren en misschien een nieuwe sponsor te vinden. We zullen daarbij ook helpen, want we gaan als goede vrienden uit elkaar.” Voorzitter Theo Ederveen van Raak/Nicols: „Het is uiteraard bijzonder jam mer dat het contract niet verlengd wordt. Maar we zijn blij dat we het nu reeds weten. Wij zijn Raak bijzonder dankbaar voor de grote steun, die we de afgelopen twee jaar gehad hebben en gen. We hebben twee jaar goed gewerkt Z1'lk kan Raak’s beslissing volledig begrijpen. Zeer belangrijk voor ons is dat we gedurende de sponsorperiode in staat zijn geweest een nieuwe - sterke generatie jeugd op te leiden, welke straks de oude spelerskern kan vervangen.”

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17