Rijksweg 6 pas later open Rijk steunt De Tijd met max. 2 mln. Limburg wil stroom directeur Schiphol gaan exporteren Dr. D. Riemens Grimmige beelden van Bakkerij Klooster wijziging Structurele ONDANKS ENERG1ESCHAARSTE HET WEER Vannacht regen AGENDA 5 liter benzine gratis bij aankoop van 70,of meer kamer- of tuinplanten, kontant, 3[(D Het woord is aan Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwart, (p. post f 34,p. jaar f 117,(p. post f 134,Losse nrs. 50 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. COMPUTER „ZIEK” Jl HEERLIJKE HAZENBERGSE Deze krant bestaat uit twintig pagina’s pagina 7 DONDERDAG 10 JANUARI 1974 64e jaargang nummer 56 Sedert 1849 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 KNABBELKOEKEN 2.20 Vlaams»weg,Haarlem.t^?4 328? Opvolger mr. Van Stapele 3— Heathrow Athene HAARLEM - TEL. 023-3129 92 r Instemming met plan-Nixon voor grote olie-topconferentie ADVERTENTIES van 3.50 voor (Van onze luchtvaartredactie) U snijdt er 8 grote schijven van per pak ADVERTENTIES 1-2-3 zits f BS5 morgen Vrijdags koopavond Verwachting yan het KNMI tot vrijdagavond: alleen zaterdag 12-19-26 januari zolang de voorraad strekt. Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Het tweede pak voor HALVE PRIJS ovenverse roomboter Lange Nieuwstraat 779 Umuiden Telef. 15189 In de tweede plaats zou het een daad van rechtvaardigheid zijn als de voor de olielanden op deze wijze ontstane verbe tering van de ruilvoetverhouding in rui me mate ten goede zou komen aan de hele bevolking van deze olielanden, waarvan een aantal nog volstrekt feo daal geregeerd wordt, terwijl slechts een kleine, bevoorrechte bovenlaag van de olierijkdom profiteert. zelfbediening t^ful ncentrun^j De regeling van het verkeer bij de flessenhals van de Velsertunnel, waar het verkeer uit Haarlem en dat van de rijksweg samenkomt, zal, zoals gemeld, volledig geautomatiseerd geschieden. Er komen verkeerslichten en lichten, die de maximaal toelaatbare snelheid aangeven, Voor dat alles is de computer nodig. En die doet het nog niet zoals zou moeten. zeer fraai uitgevoerd in diverse kleuren, 5 jaar garantie op konstruktie en binnenwerk. Normale prijs f 1300.- voor f Geopend dinsdag t/m zaterdag x, «»n 10.00 tot 17.00 uur. AMSTERDAM. De overheid gaat een deel van de tekorten van het dag blad „De Tijd” dragen tot een maximum van twee miljoen. De regering heeft met de Verenigde Nederlandse Uitgeversbe drijven NV uitgeefster van het dag blad afgesproken dat overheid en VNU samen tot een maximum van drie miljoen gulden de bedrijfsverliezen zullen dragen in de verhouding twee-derde (o- verheid) een-derde (VNU). Overigens is in kringen van de EEG- kringen in Brussel enige wrevel ontstaan over het feit, dat Nixon niet alle EEG- landen heeft uitgenodigd. België, Luxemburg, Denemarken en Ierland zijn niet uitgenodigd. Deze op het eerste gezicht positief lijkende mededeling roept toch vragen op. In de eerste plaats duurt het niet zo lang meer voor het 1 april is en het is maar zeer de vraag of de wereldecono mie zich tegen die tijd al weer heeft in kunnen stellen op de belangrijk hogere kosten, die het verkrijgen van de nodige energie met zich meebrengt. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Amsterdam Radio en televisie Strips Poprubriek Kunst Uitwijzer Economie Beurs Sport Weg en Wiel miers of staatshoofden van deze landen gevraagd hun ministers van Buitenland se Zaken af te vaardigen naar de confe rentie. Verder is de vertraging van de open stelling te wijten aan de wat ongunstige weersomstandigheden. Voor het aan brengen van de belijning op de weg heeft men enige dagen droog weer no dig. Ook een plan om de weg op 18 december gereed te hebben is als gevolg van genoemde moeilijkheden niet door gegaan. 14 16, 17 16 exporteren van overtollige energie (het Limburgs bedrijf heeft een belangrijke overproduktie) in deze tijd „onverkoop baar”. Enerzijds omdat het op korte termijn hier wellicht gaat om elektriciteit die door de Nederlandse consument wordt uitgespaard, en op de lange ter mijn omdat Nederland door export van elektniciteit gedwongen kan zijn centra les (met alle milieulast van dien) te bouwen die niet voor de eigen behoefte noodzakelijk zijn. Het voorstel om dit contract met het Duits energiebedrijf af te sluiten, moet in een op 16 januari in Arnhem te houden vergadering van de raad van commissarissen van de SEP aan de orde komen. Voorzitter van deze raad is de directeur-generaal voor energie van het ministerie van economische zaken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Een drietal PvdA- kaïnerleden heeft minister Lubbers van economische zaken vandaag schriftelijke vragen gesteld over een plan van het Samenwerkingsorgaan van de Neder landse energiebedrijven (SEP) om elek triciteit te gaan verkopen aan een West- duits energiebedrijf. SCHIPHOL. De raad van commis sarissen van de NV Luchthaven Schip hol heeft dr. D. Riemens tot nog toe onderdirecteur economische zaken benoemd tot directeur. De heer Rie- mens volgt mr. J. C. H. A. van Stapele op, die onlangs is overleden. De nieuwe directeur is 50 jaar oud en voltooide in 1948 zijn studie in de econo mie aan de Economische Hogeschool in Rotterdam. Vier jaar later deed hij zijn intrede in de luchtvaart en trad in 1955 in dienst van de luchthaven Schiphol. Sinds 1969 vervult hij de functie van onderdirecteur economische zaken. De heer Riemens promoveerde in 1967 op het onderwerp „Luchthavenexploita tie.” In de loop der jaren is hij verschil lende malen op uitnodiging van de Ne derlandse en buitenlandse regeringen, en van de Wereldbank, opgetreden als advi seur met betrekking tot de ontwikkeling en organisatie van luchthavens buiten Nederland. Behalve uit dr. Riemens bestaat de directie van de luchthaven Schiphol mo menteel uit ir. F. E. Douwes Dekker, die onder-directeur bedrijfsvoering is. De Iraanse voorzitter van de OPEC, de organisatie van olie-exporterende landen, minister van financiën Amoeze- gar, heeft meegedeeld dat de organisatie na „harde en moeilijke onderhandelin- gen” besloten heeft de olieprijzen tot 1 april te bevriezen. De VNU neemt de zogenaamde over headkosten voor haar rekening. Voor waarde is dat De Tijd minimaal 55.000 abonnees houdt. De regeling kan worden herzien na het verschijnen van de nota over het mediabeleid. Deze nieuwe kans tot voortzetting van De Tijd biedt het bedrijf de mogelijk heid om bestaande vacatures op te vul len en in enige afdelingen tot uitbrei ding van het personeel over te gaan. Ook het marketing-plan zal aan de ge wijzigde omstandigheden worden aange past, aldus een communiqué van de VNU. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat kon niet zeggen wanneer de moeilijkhe den zullen zijn opgelost. „U moet het zien als een zieke, van wie ook niet exact is aan te geven wanneer hij beter zal zijn”. Rijkswaterstaat heeft echter goede hoop dat het euvel spoedig zal zijn verholpen, zodat het bijna twaalf kilo meter lange wegvak tussen de Velser tunnel en de Spieringweg in de Haar lemmermeer, dat al geruime tijd prac- tisch gebruiksklaar ligt, kan worden opengesteld. Het zou gaan om een leveringscon tract via het Provinciaal Elektriciteits Bedrijf van Limburg (capaciteit: 609 megawatt per jaar) aan het energiebe drijf van Rijnland-Westfalen. Het zou voor meerdere jaren gelden en een hoe veelheid elektriciteit omvatten die onge veer de helft van de capaciteit van het Limburgse bedrijf is. De kamerleden, mevrouw M. Epema- Brugsma, P. de Ruiter en A. v"n der Hek (allen PvdA), willen weten wat de minister van een dergelijke overeen komst vindt „in het licht van de Neder landse energies!tuatie”. Ze vinden het Meest zwaar bewolkt met in de nacht en ochtend regen. Vrij krachtige tot harde wind uit zuid tot zuidwest, later afnemend. Minimumtemperaturen ongeveer 4, maxima morgen omstreeks 7 graden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De ingebruikneming van Rijksweg 6 zal nog enige tijd op zich laten wachten. Oorzaak van deze vertraging is onder meer een moeilijk heid bij het uittesten en programmeren van de verkeerscomputer die het ver keer moet gaan regelen bij de Velser tunnel. Aanvankelijk was het plan de autosnelweg op 11 december open te stellen. Enige maanden geleden had de VNU aan de regering laten weten, „dat over wogen werd de exploitatie van De Tijd in de loop van 1974 te beëindigen in verband met de fundamenteel ongunstig geworden perspectieven voor de volgen de reeks van jaren.” Nu is na intensieve ruggespraak met De Tijd, gezamenlijk een oplossing gevonden. Bij het overleg met De Tijd is, aldus het communiqué, enerzijds tegemoet ge komen aan de wens van De Tijd om voor een periode van drie jaar zekerheid te verkrijgen, terwijl anderzijds De Tijd, met name de redactie, instemde met een maximale eigen inspanning. Ingevolge de wens van de regering dat VNU verder de bestaande verantwoorde lijkheid voor De Tijd behoudt, heeft VNU alle steun toegezegd en bevorderd dat De Tijd tot opstelling en uitvoering van een actieplan kan overgaan. Een gekozen redactie-adviesraad als mede een onafhankelijke begeleidings commissie bevorderen de realisatie van dit actieplan. De B.V. De Christelijke Pers uitge ver van het dagblad Trouw en kwartet- bladen zal binnenkort een verzoek tot minister Van Doorn (CRM) richten om steun van de overheid bij de exploitaite van de dagbladen van de uitgeverij. Directeur ing. O. Postma zei donder dag: „De Christelijke Pers heeft op dit moment nog geen Verzoek bij de minis ter van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk ingediend. Wij zijn be zig met het afronden van de studie die voor dit doel nodig is. Het verzoek kan binnenkort worden ingediend”. De heer Postma verklaarde dit op vragen naar aanleiding van het nieuws over de over heidssteun voor het dagblad De Tijd. Waarnemers in Parijs menen dlat de nu officieel bevestigde overeen komst van Frankrijk met Saoedi-Arabië over de levering van 27 miljoen ton ruwe olie in drie jaar al een ernstige slag vormt voor de poging van Nixon om het westerse oliebeleid te coördine ren en afzonderlijke initiatieven te ver mijden. De Franse regering zou huiverig zijn voor een dergelijke conferentie, die in de ogen van Arabische oliestaten kan worden gezien als een tegen^hen gerich te blokvorming, zo menen deze waarne mers. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag werd Nixons uitno diging vanmorgen nog bestudeerd. De Nederlandse regering heeft al eerder po sitief gereageerd op een voorstel van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger om via internationaal overleg uit de energieproblemen te ko men. Naast Nederland zijn voor de confe rentie uitgenodigd de Bondsrepubliek, Engeland, Italië, Frankrijk, Noorwegen, Japan en Canada. Nixon heeft de pre- 2 3 3 7 9 10 10 11 11, 13 13 15 Volgens de bekendmaking van het Witte Huis heeft Nixon ook een bood schap gestuurd aan de regeringen van de olieproducerende landen. Hij heeft hen op de hoogte gebracht van zijn voorstel en geopperd dat olieproducerende en olieverbruikende landen misschien op een later tijdstip een gezamenlijke con ferentie kunnen houden. Deze boodschap is verstuurd aan Aboe Dhabi, Algerije, Ecuador, Gabon, Indonesië, Iran, Irak, Koeweit, Libië, Nigeria, Qatar, Saoedi- Arabië en Venezuela. Voor de conferen tie van 11 februari is ook de secretaris generaal van de OESO (de Organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling) uitgenodigd. WASHINGTON/DEN HAAG In de meeste Europese landen en in Canada en Japan is instemmend ge reageerd op president Nixons voor stel voor een topconferentie in Washington over de oliesituatie. Vrijdag en zaterdag ALS REKLA- ME voor de liefhebbers van heer lijk mokkagebak MOKKA BOOMSTAM In de tweede plaats deed Amoezegar zijn mededeling vergezeld gaan van de verklaring dat de prijs die de olielanden na 1 april voor de ruwe olie zullen vragen afhankelijk zal zijn van de prij zen, die de westelijke landen en Japan voor hun industrieprodukten aan de olielanden zullen vragen. Het komt er dus op neer dat de olielanden van het westen verlangen dat ondanks de verscherpte inflatie als gevolg van de stijging van de energie prijzen de industrienaties de kosten verhoging van hun produkten niet, of althans niet in hun geheel, doorbereke nen aan de voornaamste veroorzakers van die kostenverhoging. Hieruit blijkt eens te meer dat de economische verhoudingen in de wereld zich niet tijdelijk, maar blijvend en structureel en vooral uitermate grondig zullen wijzigen. Een groter deel van de in het westen verdiende welvaart zal naar de olielanden gaan en dat lijkt zo op het eerste gezicht eigenlijk niet zo’n onrechtvaardige ontwikkeling. Te hopen valt echter wel dat de olielanden een sluitende regeling zullen ontwerpen, die ten doel heeft de nade len, die deze situatie heeft voor ontwik kelingslanden die geen olie bezitten, op te heffen. Jmuider Courant Laten ze mij maar haten, als ze me maar 'vrezen. -■ Nieuwe Meerdijk 17 Bad- hoevedorp Tel. 02968-5817 - s,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1