Echtscheiding-referendum houdt Italianen bezig Belgisch ministerie van Binnenlandse Zaken: Moord „was mogelijk verlengt noodtoestand „Goelag Archipel” zit Moskou dwars Heath „niet door de knieën” vergissing” MINISTER PRETI: „VOLKSSTEMMING BETEKENT NIET EINDE VAN DE WERELD Gelijktrekking van rijbeperkingen in EEG-landen gevraagd OOK TREINBESTUURDERS DREIGEN MET STAKING Twee broertjes onder vrachtauto Boete voor Spaanse priesters na zitactie Kabinetsformatie in Turkije weer mislukt achtergrond DONDERDAG 10 JANUARI 1974 Open vraag PROCES IN OSLO Raffinaderij Tweedaagse werkweek Pessimisme Ontstaan 4^ tot voor Voor de overige politieke partijen, PREMIER HEATH men SOLZJENITSIN l>' Deze wet is vergeleken bij de meeste andere Europese landen nog heel beperkt, maar voor de traditioneel ingestelde katholieken, die het hu welijk zien als een sacrament dat onder geen enkele omstandigheid In een toelichting wordt erop gewezen, dat de nu door elke lidstaat onafhanke lijk getroffen regelingen grote verwar ring zullen veroorzaken bij de toeristen die bij hun vakantie in het buitenland van hun auto of motor gebruik maken. kan worden verbroken, is de wet iets vervloekts turn juni. Zowel bij het Belgische ministerie van Defensie als bij het NAVO-hoofdkwar- tier in Brussel is officieel „niets bekend” over deze diefstallen. Zes pantserwagens van de Westduitse grenspolitie hebben gisteren de bewaking overgenomen van de olieraffinaderij in de Beierse plaats Ingolstadt. Ook de politie die in en om de raffi naderij gestationeerd is, is versterkt. Een woordvoerder van het Beierse ministerie Zij zijn van mening dat het referen dum de neo-fascisten in de kaart zal spelen, die zich zullen opwer pen als de enig overgebleven voor standers van de traditioneel katho lieke opvattingen van het land. ner van de Italiaanse coalitierege ring van vier partijen. HET IS in dit verband interessant nog eens te herinneren aan het ont staan van „Goelag archipel”. Het was aan het eind van de jaren vijftig dat de auteur, die toen in Moskou zeer geliefd was en juist „Een dag uit het leven van Ivan Dennissowitsj” had gepubliceerd, dit boek over het leven in de kampen schreef. Harold Wilson, de leider van de La- bouroppositie, beschuldigde de regering Treinbestuurders dreigen alle treinen tot staan te brengen als er maar één collega zo zou worden gestraft. Als dit dreigement wordt uitgevoerd komt het spoorwegverkeer, dat nu slechts beperk te diensten onderhoudt, gdieel tot stil stand. DEN HAAG (ANP) In de n egen EEG-landen moeten de getroffen maat regelen met betrekking tot rijbeperkin gen en snelheidsbeperkingen voor mo torvoertuigen gelijk getrokken worden, zeker voor het nieuwe vakantieseizoen begint. Dat de kwestie diepe verdeeldheid gaat zaaien in een maatschappij die tracht het verstedelijkte industriële noorden te verzoenen met het sterk onderontwikkelde agrarische zuiden en, LONDEN (Reuter en DPI) Premier Edward Heath heeft gisteren verklaard dat de 260.000 mijnwerkers Engeland „ten verderve zullen voeren, als zij blij ven vasthouden aan hun looneisen”. Heath verzekerde dat het kabinet niet door de knieën zal gaan. De kwestie staat nu voorop bij zowel politici en commentatoren, zeer tot ongenoegen van hen die menen dat het land zich meer zorgen zou moeten mak'en om de gevolgen van de energiecrisis en de kwijnende economie. Sommige ministers wij zen er al op dat het referendum niet het belangrijkste is. Het bete kent niet het eind van de wereld, aldus minister van transport Lugi Preti, sociaal-democraat. „De rege ring is er niet rechtstreeks bij be trokken en moet aan het werk blijven”. Bijna iedereen is het erover eens dat alleen de uiterst rechtse katholie ken, die meer dan 1,3 miljoen handtekeningen hebben verzameld voor het in gang zetten van het referendum, er baat bij hebben. Deze willen eenvoudig de nu drie jaar oude echtscheidingswet ophef fen. Tot dusver heeft het Vaticaan het innemen van een formeel stand punt vermeden, hoewel velen me nen dat het streeft naar een voor allen aanvaardbare oplossing waar mee de noodzaak' van een eenvou dig referendum van ja of nee zou kunnen worden vermeden. ■Dat bittere verwijten over en weer tussen de christen-democraten en hun coalitie-partners opnieuw een regering ten val zal brengen de 35ste van na de oorlog. Lange rijen wachtende mensen op het Liverpoolstreet station in Londen. Bij de Britse spoorwegen wordt volgens de reglementen gewerkt wat tot resultaat heeft dat er veel diensten uitvallen. Als de spoorwegleiding zijn dreigementen tot uitvoering brengt bestaat de kans dat vandaag helemaal geen treinen meer in Engeland zullen rijden. Deze geruchten zijn echter door ho gerhand tegengesproken en afgelo pen weekeinde liet senator Fanfani weten dat de christen-democraten de pogingen om het referendum tegen te houden niet zullen steu nen. Een bijeenkomst van de minister voor de werkgelegenheid, William Whitelaw, met het voltallige bestuur van de mijn- werkersbond leverde gisteren geen enkel resultaat op. De leider van de mijnwer kers, Joe Gromley, stak zijn pessimisme niet onder stoelen of banken. „Ik geloof niet dat wij nog aan verdere mislukte vergaderingen zullen meedoen”, aldus de mij nwerkersleider In het Lagerhuis zei Heath dat de noodbevoegdheden van levensbelang wa ren om het land te behoeden voor een volledige ineenstorting van de energie voorziening. Volgens hem heeft de drie daagse werkweek die sinds het begin van dit jaar voor de industrie van kracht is ongeveer 1,5 miljoen ton steen kool bespaard en het elektriciteitsver bruik met circa 21 percent verminderd. Behalve de mijnwerkers wensen ook de 29.000 treinbestuurders een loonsver hoging. Als tegenmaatregel tegen hun actie om strikt volgens de regels te werken, heeft de spoorwegleiding be paald dat machinisten die na vannacht „om geringe redenen” weigerden te wer ken zoals bijvoorbeeld omdat er in hun cabine geen haakje is om hun jas op te hangen een dag op hun salaris zullen krijgen gekort. De leider van de machinistenbond, Ray Buckton, noemde deze maatregel „een oorlogsverklaring”. Dit standpunt heeft het Tweede-Ka- merlid Jansen (PPR), samen met zijn fractiegenoot Waltmans, gisteren neerge legd in schriftleijke vragen aan de mi nisters Van der Stoel van Buitenlandse Zaken en Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Velen zien de christendemocraten nog steeds als de „politieke arm” van de Rooms-Katholieke kerk. Drie jaar geleden stemde deze partij in het parlement tegen de wet, die voor de eerste maal in Italië de mogelijkheid tot echtscheiding opende. In kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken kon men gisteren horen zeggen dat daar de indruk bestaat dat dit soort geruchten over Sam-raket- ten en guerrilla’s soms met opzet ver spreid worden om onrust te verwekken. Niettemin „blijft men in België waak zaam.” DE AANVALLEN van het officiële persbureau Tass, gebaseerd op de pa rallellen die de a iteur legt tussen de verschillende regimes (tsaristisch, .sta linistisch en hitleriaans), hebben naar het schijnt als doel niet het werk van de schrijver in deskrediet te brengen maar zijn sociale draagwijdte en zijn politieke invloed op een moment dat de Sovjet-Unie zich moeite getroost toe te naderen tot het westen. Maar in tegenstelling tot wat de schrijver te kennen heeft gegeven blijkt uit een commentaar in het partijblad „Pravda” dat de Russische autoriteiten er niet zoe zullen over gaan hem te arresteren en een poli tiek proces aan te doen, analoog aan dat waarvan acht jaar geleden de schrijvers Andrej Sinjavski en Joeli Daniel het slachtoffer werden. Een van de rechtse liberalen tot de communisten, betekent het referen dum alleen maar een last. Twee dingen worden gevreesd: Naar hun mening weerspiegelt deze niet de geest die sprak uit de conclu sies van het 20ste partijcongres, maar houdt hij schijnbaar een belangrijke stap achteruit in door thema’s en politieke formules op te halen die stammen uit het stalinistische tijd perk. Tass stelt bijvoorbeeld dat „het kapitalisme aan de drempel van de ondergang staat” en dat de algemene lijn die de Sovjet-Unie volgt onver mijdelijk zal zegevieren. ROME (Reuter). Italië staat op het punt overspeeld te worden door een bittere en mogelijk explosieve politieke campagne, nu over de Italiaanse echt scheidingswet een referendum nadert dat door bijna niemand gewenst wordt. De Italiaanse politieke leiders z(jn er in geslaagd het referendum bijna twee jaar tegen te houden. De kwestie zaait grote verdeeldheid in het land en ver deelt de politieke groeperingen in rooms-katholieken die zich bitter tegen de wet verzetten en niet-katholieke groepen. er van dat zij de mijnwerkers de schuld wil geven van alle problemen en het publiek tegen hen wil opzetten. Hij ver dedigde de mijnwerkers tegen beschuldi gingen dat zij op grond van linkse opvattingen uit zouden zijn op de ineen storting van de Britse democratie. „Nie mand die hen kent zal ooit zo’n beschul diging uiten”, aldus Wilson. Volgens hem hebben de Britten „zelfs volgens de maatstaven van de huidige regering” in deze generatie nooit zo verbitterd en verdeeld tegenover elkaar gestaan. Hij zei dat de zaak volkomen is vastgelopen. De regering, het parlement, de industrie en de vakbeweging zijn naar zijn mening allen even machteloos. MOSKOU (AFP) De sinds kort ontketende campagne tegen de schrijver Alexander Solzjenitsin wordt door intellectuele kringen in de hoofdstad van de Sovjet-Unie gezien als een waarschuwing aan alle dissidente auteurs die de moed zouden hebben de Nobelprijswin naar te imiteren. Het feit dat de pers drie dagen heeft gewacht al vorens de publieke opinie in te lichten over het bestaan van het laat ste werk van Solzjenitsin, de „Goelag Archipel” (in de Russische taal in Parijs gepubliceerd), schijnt erop te duiden dat de Russische lei ders tot nog toe geen gezamenlijke houding hebben bepaald tegen over het geval Solzjenitsin. Voor de gemiddelde Russische bur ger bevatten de onthullingen van de schrijver van de concentratiekampen in de stalinistische periode niet meer dan hij al weet sinds het 20ste partij congres van februari 1956, en vooral sinds de publicatie in de Sovjet-Unie van het eerste boek van de bekende schrijver, „Een dag uit het leven van Ivan Denissovitsj”. BRUSSEL (ANP, DPA en AP) Een woordvoerder van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren officieel bekend ge maakt dat de laatste tijd verscheidene luchtdoelraketten verdwenen zijn uit militaire opslagplaatsen in Europa. Hij wilde niet preciseren of het hier om West- of Oost-Europa gaat. Wel zei hij dat de alarmtoestand die sinds enige tijd geldt voor vliegvelden in Europa, het gevolg is van inlichtingen die veiligheidsdiensten van verscheidene landen in Europa over deze dief stallen verschaft hebben. Tot nü toe was aangenomen dat Pa lestijnse verzetsstrijders een of meer SAM-7 raketten Europa hebben binnen gesmokkeld. De verklaring van de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel gaat ver der dan de verklaring die hij eerder op de dag gaf. Toen zei hij dat er niets bekend was van de aanwezigheid van SAM-7-raketten op het Belgische grond gebied. „Er is”, aldus die eerste verklaring letterlijk, „geen enkel duidelijk bewijs dat er zich op Belgisch grondgebied één of meer Sam-7-raketten bevinden, al dan niet verborgen in auto’s.” ANKARA. (REUTER) In Turkije is de kabinetsformatie gisteren verder in het slop geraakt doordat een tweede poging van de onafhankelijke premier Nairn Talu tot vorming van een nieuwe regering op niets is uitgelopen. Sinds de verkiezingen van oktober die geen duidelijke winnaar opleverden, be schikt het land niet over een doeltref fend bestuur. De coalitieregering die ten tijde van de verkiezingen aan de macht was, neemt onder leiding van de eerste- minister Talu de lopende zaken waar, maar zij kan niet effectief optreden in dringende zaken als de oliecrisis, de snel toenemende inflatie en het besluit van de Westduitse regering geen nieuwe Turkse gastarbeiders toe te laten. De Griekse minister van Openbare Orde George Tsoumanis heeft opdracht gegeven de luchthaven van Athene scherp te laten bewaken. De luchthaven is omringd door pantserwagens. Ook op andere luchthavens in Griekenland is verscherpte bewaking ingesteld. Dit zou betekenen dat er straks niet drie maar slechts twee dagen per week in de Britse industrie zal kunnen wor den gewerkt of de stroomvoorziening aanzienlijk zal moeten worden beperkt, aangezien 75 percent van de kolen voor de elektrische centrales per trein wordt vervoerd. Volgens de regering is het aantal arbei ders dat als gevolg van de crisis zonder werk is gekomen tot 916.000 man geste gen- Het Britse industrieverbond waarin ongeveer 2.000 ondernemingen uit de zware industrie zijn vertegenwoordigd, gaf gisteren als zijn mening dat de Britse industrie, als de crisis voortduurt, tegen de lente vrijwel op de knieën zal zijn gedwongen. „RAKETTEN GESTOLEN” TOCH BLIJVEN enkele waarne mers in Moskou zeer gereserveerd in afwachting van de uitkomst van de werkelijke motieven die achter de hele campagne schuilgaan en hun invloed op de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie. De context waarin Tass zijn veroordelingen uit spreekt stemt hen erg sceptisch. Het Vaticaan blijft natuurlijk even absoluut tegen echtscheiding afs al tijd, maar de afgelopen week zijn er hardnekkige geruchten geweest over intensieve onderhandelingen tussen Vaticaanse functionarissen en de secretaris-generaal van de christen-democraten, senator Amintore Fanfani, over een manier waarop het referendum kan wor den vermeden. dat steeds meer mensen de wet zullen aanvaarden naarmate deze langer van kracht is en dat was vorige maand drie jaren. Het ziet er nu echter naar uit dat de fun damentele vraag of de Italianen een eind kunnen maken aan een naar hun mening mislukt huwelijk hopeloos wordt verduisterd door andere politieke overwegingen. dergelijke houding van de leiders in het Kremlin zou, zo is men in Mos kou van mening, het hele proces van ontspanning bovendien op de helling zetten. Desondanks is het goed mogelijk dat Solzjenitsin ongerust is omdat hij de wet op het monopolie van de deviezen overtreedt als hij weigert het honorarium van zijn buitenlandse uitgevers naar Rusland te laten over schrijven. Volgens de Russische rechtsdeskundigen wordt het in dat geval het bureau voor de auteurs rechten (drie maanden geleden opge richt) dat als burgerlijke aanklager zal optreden en niet dé staat, want dit bureau is een burgerlijke instel ling en geen staatsorgaan. Maar ook dan nog neigt men in intellectuele kringen naar de hypothese dat de schrijver niet voor de rechter zal wor den gedaagd. Het feit dat „Goelag archipel” in zijn oorspronkelijke tekst in Frank rijk is gepubliceerd en niet elders in het westen zal in officiële Russische kringen waarschijnlijk tot een mis noegen leiden, vergelijkbaar met de ontvangst die recente Franse verkla ringen ten deel is gevallen over de Russisch-Amerikaanse toenadering. van Binnenlandse Zaken verklaarde in verband hiermee dat de raffinaderij tot de instellingen behoort die „speciaal be dreigd worden”. Op de vraag of het Beierse ministerie van Binnenlandse Za ken een aanslag van Arabische guerril lastrijders vreest, antwoordde de woord voerder: „Wij kunnen dit niet ontken nen.” De conservatieve regeringsleider sprak bij de opening van een spoeddebat van twee dagen waarvoor het Lagerhuis van reces is teruggeroepen. Het kabinet heeft inmiddels de noodtoestand die sinds 12 november van kradht is, voor de derde tnaal met één maand verlengd. Het is de eerste maal sinds de algemene sta king van 1926 dat de noodtoestand lan ger dan twee maanden van kracht zal zijn. Hoe de Italianen gaan stemmen is een open vraag. Vermoedelijk zal het op het kantje af zijn, hoewel de meeste commentatoren menen Het grootste struikelblok voor een compromis is de Christen-Demo- cratische Partij, de grootste van het land en de voornaamste part- HEEL EN PANHEEL. (ANP) In de Dorpsstraat van Heel(L) zijn gisteravond twee broertjes onder een vrachtwagen gekomen. De elfjarige Adriaan Verver- gaert uit Heel was op slag dood. Zijn broertje werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Roermond gebracht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. BILBAO. (REUTER) In Bilbao zijn gisteren acht priesters veroordeeld tot 25.000 en 100.000 peseta boete 1000 tot 4000) wegens deelneming aan een zit- demenstratie vorige maand in het bis schoppelijke paleis in Bilbao. Eerder waren al vijf andere priesters voor hetzelfde feit veroordeeld. De de monstratie werd gehouden ter onder steuning van zes priesters die in een speciale priestergevangenis in hongersta king waren gegaan. De veroordeelden hebben besloten geen boete te betalen en in plaats daar van gevangenisstraffen te ondergaan. Maar zelfs de christen-democraten zien niet graag een referendum over deze kwestie, uitgezonderd een kleine rechtse groep in de partij onder leiding van oud-premier Gi ulio Andreotti. OSLO. (UPI, DAP) De moord op de Marokkaan Achmed Bouchiki, die in juli vorig jaar in de Noorse stad Lolleham- mer werd doodgeschoten door twee le den van een pro-israëlische groep, was mogelijk een vergissing. De moord had een leidende figuur van de Palestijnse organisatie „Zwarte September” uit de weg moeten ruimen. Een van de verdachten in het proces in Oslo, de Zweeds-joodse Marianne Gladnikoff zei gisteren te betwijfelen of Bouchiki werkelijk de gezochte man was. De groep die tot opdracht had de man te schaduwen, beschikte slechts over één erg onduidelijke foto van de gezochte persoon. Marianne Gladnikoff gaf toe dat zij en andere verdachten Bouchiki hadden geschaduwd voor hij werd ver moord. Maar ze had de leider van de groep, bij haar bekend als „Mike”, ver teld dat ze twijfelden, of hij de gezochte man was- Deze „Mike” is volgens de Noorse politie een Fransman, die Noor wegen al vóór de moord verliet. De Zweedse veronderstelling is dat haar groep alleen tot doel had er achter te komen wat de Zwarte September van plan was vliegtuigkapingen of andere terreuracties om dan de Noorse auto riteiten te kunnen waarschuwen. Ze wist niet dat hij doodgeschoten zou worden. Een deel van het proces tegen de zes joodse verdachten in deze zaak werd gisteren achter gesloten deuren gehou den. Naar de twee mannen, die de dodelijke schoten op Bouchiki losten, wordt nog gezocht. Mogelijk is één van hen een Engelsman. Een van de zes verdachten, de Deen Dan Aerbel, heeft de politie verteld dat de moord op Bouchiki was georganiseerd door de Is raëlische Inlichtingen Dienst. De zes staan terecht wegens mede plichtigheid aan de moord, het illegaal verzamelen van inlichtingen en, wat twee van hen betreft, het gebruik van valse paspoorten. Zoals met het merendeel van zijn werk het geval was mocht het des tijds niet verschijnen. Solzjenitsin had weliswaar teruggegrepen naar de conclusies van het geheime rapport van Nikita Kroesjtsjev dat het 20ste partijcongres had beheerst, maar hij had de moed gehad te schrijven dat „de concentratiekampen waren uitge vonden door de Sovjet-Unie” (wat hem op dit moment de beschuldiging schijnt op te leveren van landver raad). Om deze reden ook verbood aan het begin van de jaren zestig een toneelstuk van de auteur getiteld „Het rendier en de vrouw van lichte zeden”. Dit stuk, dat zkch afspeelt in de kampen, had moeten worden opge voerd in het Sovremmennik-theater in Moskou. Desondanks werd de schrijver eind 1961 voorgedragen voor een literaire Lenin-prijs en had de Pravda in die tijd geen woorden ge noeg om de toekomstige winnaar van de nobelprijs lof toe te zwaaien. Enkele jaren later was publikatie in de Sovjet-Unie van zijn voor naamste boeken, „De eerste cirkel” en „Kankerpaviljoen”, bijna een feit, met name door het tijdschrift Novi Mir dat toen werd geredigeerd door de dichter Alexander Tvardovski. Maanden lang hebben de politieke leiders naar een grondwettige ma nier gezocht om er onder uit te komen, maar nu ziet het er naar uit dat het referendum inderdaad gehouden zal worden, op een da- tussen midden aprif en 15

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3