Gastadressen gevraagd VROLIJK KIENEN VOOR BEJAARDEN b^vishal Haven MIJN POES Kandidaten voor Prov. Staten WIL NAAR PARIJS WAT NU? Receptie dokter Van den Toorn Wijk aan Zee bereidt zich voor op invasie van 750 schakers Kapitein Edelenbosch overleden Mm©» Automobilist slipte |H| HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI ZONDER SCHIJNWERPERS SS !55*SS!5w' Hl Ei lilE i W Ijk' TJMUIDER COURANT DONDERDAG 19 74 1 0 JANUARI (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) E’E IJMUIDEN Ondanks een lang durige ziekte is woensdagmorgen in zijn woning in Akersloot toch nog vrij onverwacht overleden de heer Oene Edelenbosch, oudste kapitein bij Bureau Wijsmuller n.v. in IJmuiden. Kapitein Edelenbosch is zevenenveertig jaar geworden. WIJK AAN ZEE In diverse landen wordt op het ogenblik druk gepakt door de deelnemers aan het Hoogovenschaaktoernooi, die van daag of morgen al in trein of vlieg tuig stappen om tijdig maandag aanwezig te zijn als dr. M. Albrecht als lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens in Wijk aan Zee het 36ste Hoogovenschaaktoer- nooit opent. Het zijn voornamelijk de grootmeesters en meesters, die dinsdag in de startblokken zullen staan voor de aanloop tot het drie weekse schaakgebeuren. 'v' (Van een onzer verslaggevers) 3 (Van een medewerker) 32 kisten schar; men. ADVERTENTIE (Van een medewerker) Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. Aanmeldingen kunnen telefonisch worden gedaan bij mejuffrouw Elly Nol, die tot en met vrijdag te berei ken is onder nummer 02510-19765 en vanaf zaterdag in Wijk aan Zee on der de nummers 02517-541 en/of 542. Ant- Nerlandia, van op Op 18 januari start hier de strijd. Er moet nog wel zo het een en ander gebeuren, maar de beide exploitanten staan er borg voor, dat dan in elk geval alles gereed zal zijn. Een zelfde beeld levert café „De Zon” op van Jan de Boer, vanouds ook een trefpunt van schakers, die elkaar in de toneelzaal en op het podiufn gaan be kampen. Wijk aan Zee is zich al druk aan het opmaken voor de komst van in totaal zo’n 750 schakers en schaaksters. Een aantal dat groter is dan ooit tevoren. In Kennemerduin krioelt het van mon teurs, electriciens en timmerlieden. Hier wordt aan de ingang een „tochtvrije” balie opgericht voor de kaartenverkoop en de stand van de plaatselijke VVV. WIJK AAN ZEE. Hoe goed ook alles steeds wordt voorbereid en hoe voortreffelijk ook de draaiboeken voor de schaaktournooien worden sa mengesteld: er blijft altijd één reus achtig probleem bestaan. Dat is de huisvesting van de meer-kampers bij particulieren. Het is die groep uit schakend Nederland, die er graag va kantie voor over heeft om mee te doen in Wijk aan Zee, doch verder niet in staat is om gedurende tien dagen een hotelkamer te bekostigen. Donderdag gearriveerd: Herman Bode- wes, Gefle; Gulf eet 5, Leith; Roelof Holwerda. Leith. Tussen 9.00 en 17.00 uur kunnen bij de voorzitter van het hoofdstembureau van de kieskring Velsen (Beverwijk, Heemskerk en Velsen) op het stadhuis in IJmuiden de kandidatenlijsten worden ingediend. Op deze lijsten, die door min stens 25 kiesgerechtigde burgers moeten worden ondertekend, mogen de namen van ten hoogste 20 kandidaten voorko men. Een van de viaducten over de Zeestraat naar Wijk aan Zee, waarop duidelijk vermeld staat, dat de badplaats binnen enkele dagen een internationaal schaak- centrum zal worden. Als gezagvoerder heeft kapitein Ede- lenbosch verscheidene spectaculaire ber gingen voor zijn rekening genomen, ter wijl het ook zijn sleepboot was die in 1961 in Indonesië in beslag werd geno- Een geruchtmakende affaire met Samenstelling en indiening van kandij datenlij stén is een taak, waarmede de politieke partijen zich belasten. Maar niet alleen de schakers hebben het er druk mee om voorbereidingen te treffen. In nog sterkere mate is dat het geval met al degenen, die bij de organi satie betrokken zijn. tingen verschaffen aan de vele buiten landers. In de grote eetzaal komt nu een podium met daarop de grote schaakbor den waarop het verloop van dé strijd, boven en beneden wordt gevolgd, mede aan de hand van nu extra-televisietoe- stellen, aangesloten op een gesloten tv- circuit. In „De Moriaan” het domein van de meer-kampers zijn de exploitanten Aad Durge en Frans Braspenning zich ook al aan het voorbereiden op hetgeen staat te wachten. In de grote zaal zullen enkele honderden schakers uit binnen- en bui tenland het elkaar gedurende een aantal dagen bijzonder moeilijk maken. Tenein de hun concentratie niet al te zeer te storen kunnen zij „in” de schaakzaal bij een zogenoemd „koffietentje” hun ver frissingen halen. Geen ver geloop dus naar een vaak al druk bezette bar. een goede afloop, hoewef de kapitein hier toch nog enige tijd gevangen heeft gezeten. BESOMMINGEN van woensdag: GO 20 22.800, 21 ƒ20.300, 26 ƒ21.500, WR 51 420, IJM 10 f 90, 23 150, KW 33 en KW 180 1.630, UK 23 en UK 48 ƒ2.400, UK 135 en UK 145 ƒ2.050, UK 196 en UK 234 3.750. IJMOND Dinsdag 12 februari zal de kandidaatstelling plaats hebben voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten op 27 maart. Als tegengebaar krijgen de gastou ders niet alleen het schaakboek, maar ook twee toegangskaarten voor de Bonte Avond, een doorlopend toe gangsbewijs en een invitatie voor' de snertmaaltijd aan het slot van het tournooi. Op de genoemde middagen is elke be jaarde uit de gemeente welkom. Ook zij die de eerste middag geweest zijn, mo gen terugkomen. Van de ruim honderd- vijftig belangstellenden gingen er al verscheidene wensen in die richting. Oene Edelenbosch werd 21 juli 1926 in Enkhuizen geboren, waarna hij reeds op jeugdige leeftijd als matroos op de sleepboten van Bureau Wijsmuller ging varen. Hij maakte hier een bijna storm achtige carrière, omdat hij niet alleen een bijzonder bekwaam zeeman bleek maar ook bereid was zich door volhar dend studeren een betere positie te ver werven. En met het behalen van de vereiste diploma’s steeg Oene Edelen bosch geregeld in rang, tot hij tenslotte reeds in 1956 tot' kapitein werd bevor derd. Zo kan men op weg naar Wijk aan Zee allereerst al het „monument” op het Beverwijkse stationsplein zien. Dan ver der op de Zeestraat naar Wijk aan Zee de grote brede borden aangebracht op de viaducten en de emblemen op de straat lantaarns, terwijl voor het schaakdomein Kennemerduin inmiddels ook de vlagge nmasten zijn geplaatst. Er is één groot verschil met voorgaande jaren: de vlag gen op de viaducten en voor Kennemer duin worden nu niet door spots in het licht gezet. Ook de organisatoren van het 36ste Hoogovenschaaktoernooi doen mee aan de energiebeperking. Al vergt dit besluit wel meer energie van enkele mensen, want nu moeten de vlaggen bij zonsondergang gestreken en ’s morgens vroeg weer in top gehesen worden. In Kennemerduin zijn de heer Mon- tens en zijn medewerksters volop bezig alles in gereedheid te brengen om de grote schare te ontvangen. De kamers voor de grootmeesters, meesters en da mes worden al in gereedheid gebracht, met wensen wordt zoveel mogelijk rekening gehouden; de kamers, die als kantoortjes dienst doen voor de leden van het organisatiecomité zijn ontruimd en worden dezer dagen van bureaus en telefoons voorzien. Monteurs van de te lefoondienst lopen en kruipen rond in de zalen en gangen om extra telefoons aan te leggen. Timmerlieden en electriciens van Hoogovens hebben eveneens handen vol werk. Zo komt bij de ingang weer de balie voor de heer Rettich, die de entreekaartjes verkoopt en voor de da mes van de plaatselijke VVV, die inlich- Donderdag vertrokken: Klaus, werpen; Taras, Rotterdam; Rotterdam, IJmuiden. Dit jaar zit organisatrice mejuf frouw Elly Nol aan te kijken tegen het probleem van het onderdak bren gen van de tienkampers. Elk jaar is daar wel weer een oplossing voor gevonden dankzij de medewerking van veel inwoners van Beverwijk, Velsen-Noord en Velsen zij hoopt nu vurig, dat dit ook voor 1974 weer het geval zal zijn. Graag wil zij daarom de namen noteren van degenen, die hulp willen bieden en bereid zijn een (of meer) schakers gedurende tien da gen thuis te hebben voor logies met ontbijt. Indien men wel een ledikant heeft en beddegoed, maar geen ma tras en dekens, dan kan dat ook vermeld worden. Het organisatieco mité zorgt er dan voor, dat dit voor die tien dagen ter plaatse komt. IJMUIDEN. Dokter P. J. W. den Toorn uit IJmuiden-Oost zal vrijdagmiddag 11 januari recepiëren in de recreatiezaal van Velserhooft te Santpoort. In de krant van woensdag stond abusievelijk vermeld dat deze re ceptie, die van 17.00-19.00 wordt gehou den, op zaterdag zou plaatsvinden. Geen paniek, mevrouw H. te die komt binnen een week met een fikse kater bij u terug! Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEES - MENU, nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuur en boordevol eiwit. Dat hébben ze niet in Parijs! IJMUIDEN Woensdag arriveerden in IJmuiden: Irisgate, Londen. IJmuiden; Roerborg, Klaipeda; Doris, Hasina, Vel sen; Titan Service, Noordzee, IJmuiden; Clomor Schulte. Stettin; Magdalena. Bremen; Prinsenborg, Ballsta, Zaandam; Gerda Maria Dunmore, IJmuiden; Ner- landia, Bremen, IJmuiden; Fiducia, Parr; Emma Oldendorf, Narvik, IJmuiden; Bo venkerk, Kribi; Ceres, Rotterdam; Tro jan Service, Noordzee, IJmuiden; Tren- tonia, Rotterdam; Helena Clausen, Klai peda. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Moldova, Hamburg; Marjan. Selby: Grafton, Virginia; Thea Nagel, Oxelsund, IJmuiden; Gem, Le Havre; Rig Pilot, Noordzee; Tor Anglia, Gothenburg; Vin cent, Londen; Rijnstroom, Shoreham: Ardatov, Klaipeda; Alexander, Halmstad, IJmuiden; Rosa-B, Rotterdam. IJmui den; Kara, Rotterdam, Velsen; Canopus, Boston; Brendonia. Gunnes; Robin 4. Noordzee; Titan Service, Noordzee, IJ muiden; C. Joyce, Kaapstad; Breevecht, Liverpool; Hoegh Augvald, Hamburg; Scheldeborg, Delfzijl; Poolster, Rotter dam; Bemhard-S, Stockholm; Irishgate, Poole; Hercules, Rotterdam; Magdalena. Rotterdam. Door dit alles stond kapitein bij de directie van Bureau Wijsmuller in hoog aanzien en ook bij zijn bemanningen was hij bijzonder geliefd. Vandaar dat zijn heengaan door allen ten zeerste wordt ebtreurd. Het stoffelijk overschot van kapitein Edelenbosch zal maandag 14 januari op „Westerveld” worden ge cremeerd, na aankomst van trein 11.27 uur. IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd in IJmuiden aangevoerd: 2030 kg tong: 15 kisten tarbot en griet; 129 kisten kabeljauw; 41 kisten wijting; 392 kisten schol; 32 kisten schar; 93 kisten diversen. IJMUIDEN. Een 58-jarige Velse- naar slipte woensdagochtend op het nieuwe gedeelte van de Heerenduinweg met zijn personenauto tengevolgde van het plaatselijk gladde wegdek. De voor zijde van de auto kwam tegen een muur van sierkeien terecht. Door de Ongeval lendienst is de bestuurder voor onder zoek naar het Zeeweg Ziekenhuis ge bracht. Een zaal vol vrolijke bejaarden is woensdagmiddag naar de kienmiddag gekomen, welke door de Federatie Be jaardenzorg Velsen, in samenwerking met de Bejaardenbonden IJmuiden, Santpoort en Velsen-Noord, werd geor ganiseerd. Het betrof de eerste van vijf feestmiddagen in de gemeente Velsen. Op 16 en 23 januari is er eveneens een kienmiddag in het gebouw aan de Abe lenstraat 1, waar ook nu een uitgelaten feeststemming heerste. Velsen-Noord komt op 29 januari aan de beurt (in „De Meerpaal”) en Sant- poortse bejaarden zijn op 25 januari welkom in het jeugdhuis „De Haven” aan de Schipbroekerweg 6. Deze kienmiddagen worden gehouden ten bate van de Stichting Ontspanning Invaliden en Gehandicapten (OIG), waarbij het bestuur hiervan hoopt op een ruime geldelijke opbrengst omdat juist in deze tijd van benzinemaatrege- len de kosten voor het vervoer van gehandicapten financieel zorgen kunnen baren. PRIJZEN in guldens. PER 1 KG: grote tong 6.79-7.76: groot- middel tong 10.41-9.83; kleinmiddel tong 11.48-11.02; tong één 11.95-11.36; tong twee 10.48-10.09; tarbot 9.54-8.02. PER 40 KG: tarbot 256-206; griet 207- 121; kabeljauw één 96: kabeljauw twee 150-118; kabeljauw drie 164-96; kabel jauw vier 112-92; kabeljauw vijf 108-84: schol één 72-69: schol twee 75-73: schol drie 84-79; schol vier 84-79; wijting twee 80;' wijting drie 90-61; schar 114-75; bot 34-24; steen bolk 48-44; lever 61-49: krab 61. A A. x .V

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5