Samkaldens feestelijke boodschap TIPS VOOR ADELAARSVEER WEER VAN STAL TRAM- Kamerbureaus AMATEURS Milieu Russische reders en als politieman waardeloos olie naar Amsterdam DICHTER BIJ HUIS BOUWEN Elleboog „Je moet meedoen, anders ben je Hoeperdepoep I CO donderdag Jongste commissaris in moorden, narcotica en zeden „deed” o 9 1 o JANUARI 19 74 -3 - j I ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING 1 .ft 3? E PROFIEL van politievoorlichter Jagerman over commissaris C. J. („Kees”) de Rhoodes, de nieuwe chef van de Amsterdamse geüniformeerde politie: „Hij heeft net die dosis zelfvertrouwen en brutaliteit maar dan in het nette om in Amsterdam leiding te kunnen geven. Daarbij ziet hij de betrekkelijkheid in van een hoop dingen en heeft hij gevoel voor humor. Als je dat niet hebt, kun je hier beter inpakken”. De Adelaarswegveer, die met de komst van de Utunnel - in 1969 - uit de vaart werd genomen, is in verband met de distributiemaatregelen weer volop in bedrijf. Een uitkomst voor de Amsterdammers, die in Noord wonen, en op de fiets en brommer zijn overgestapt of gewoon lopend naar hun werk gaan. - aai „Ik kom nu bij de sentimen- w er 9 DE REIS die een Amsterdamse dele gatie onder leiding van havenwethouder Bootsma vorig jaar naar de Sovjetunie maakte, is niet helemaal voor niets ge weest. De Russische reders hebben na melijk daarna wat meer haast gemaakt met de vestiging van een handelskantoor in de hoofdstad. altijd met z’n achterban praten. Deze portofoonzaak is uniek voor heel Neder land”. ’au iet 1350 Een om de lustgevoelens van lastige Amsterdammers te inventarise ren en daarvoor een hoffelijke maar vastberaden strategie te bedenken.” deze manier vorig jaar voor vijf miljoen ton aan olieprodukten werden ingevoerd. kleiner worden. Liberale rak kers verwijten ons dat we laks zijn en het zaken doen niet in de vingers hebben. Maar zij beseffen kennelijk niet dat er in Amsterdam niets meer mag mislukken” I 1 I I I voor idi&. en Te. *1 ichi- zerk wstr. xsir. JCfe 4296 tot ver. sta rt-Z. shit Een op de twee Russische schepen die hier binnenkomen, is een tanker. „Schepen met een tonnage van 5.000 tot 32.000 ton”, aldus Papikin, die vertelt dat op «muiuatirliaHW De omstandigheden zijn namelijk veran derd.” Op grond hiervan meent hij dat de overloopproblematiek, die nog nau welijks van de grond is gekomen, op nieuw kritisch moet worden bekeken. HET BOEKJE „Lief zijn voor ons milieu” krijgt nog een staartje. Vol gende week zaterdag stappen honderd Amsterdamse scholieren op de fiet sen, die Koenders de grootste rij wielverhuur der ter wereld gratis klaar heeft gezet. De fietsen (er zijn ook drie tandems en een „three- cycle” bij) worden versierd met bloe men en kabouters. De scholieren wil len met deze toer meer aandacht voor een schoon milieu trekken en de opbrengst van de onderweg verkochte boekjes gaat naar milieugroepen. De ze loffelijke actie gaat uit van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam. Een Russisch olievoordeeltje voor Ne derland? De handelsvertegenwoordiger reageert nogal kortaf op die vraag. „He lemaal niet, het zijn oude contracten.” „Men zegt dat de handlangers van de harde misdaad en drugs van onze stad een potje hebben gemaakt. Daar heb ik niets van gemerkt, maar ik kan u wel zeggen dat de politie de zaak onder controle heeft. Het is juist dat er steeds minder mis drijven worden opgelost, maar dat komt omdat Amsterdamse boeven nu eenmaal harder lo pen dan elders het geval is.” VOLGENS Samkalden is het verloop in het korps zo groot als gevolg van de spanningen waaraan een politieman in de hoofdstad bloot staat. De Rhoodes is het daarmee niet eens. „De oorzaak is meestal huis of vrouw. Niet de spanning want dat is je werk en daar zijn ze teveel politieman voor. Ik sprak laatst een jonge agent in de Bijlmer. Je weet wel, Jumping Amsterdam, omdat er zo veel mensen naar beneden springen. Die jongen had een tweelingbroer, die bij de rijkspolitie zit, konijnen kan fokken en een huisje met een tuintje heeft waar voor hij minder betaalt dan die andere voor zijn flatje op drie hoog. Als je dan weg kan, moet je wel ontzettend veel van Amsterdam houden om te zeggen: „Ik blijf”. Over zijn eigen hokvastheid: „Ik heb het hier altijd verschrikkelijk naar mijn zin gehad”. Misschien dat de veelzijdigheid van de bliksemcarrière van Amsterdams jongste commissaris daar iets mee te maken heeft, want tenslotte gold De Rhoodes als een expert in moord- en narcoticaza- ken en vertoefde hij lang genoeg in de rosse buurt om te beseffen dat het niet allemaal rozegeur en maneschijn is. „Ik geloof in een zekere kentering van het getij, waardoor de centrumfunctie van de stad opnieuw zal worden onder streept”, aldus Stijkel, die zich een voor stander toonde van het dichter-bij-huis bouwen. „Het is de vraag of je helemaal naar Hoorn of Purmerend moet gaan Het GVB meldt nog dat de fre- guenties op de lijnen tijdens de spits uren verbeterd zullen worden en dat de houders van abonnementen en overstapkaarten door alle deuren de tram in mogen stappen. Bij de gele trams (drukknoppen) was dat al het geval,, maar dat systeem wordt nu ook voor de grijze wagens ingevoerd. VOLGENS voorzitter E. G. Stijkel van de Amsterdamse Kamer van Koophandel zou de olieschaarste wel eens tot een herwaardering van de grote stad dus ook van het de laatste jaren hard leeg lopende Amsterdam kunnen leiden, omdat het verkeer en vervoer tussen werk en de in de overloopgebieden gele gen woning steeds duurder zal worden. In 1965 kwam De Rhoodes bij de afdeling narcotica terecht. „Ik kwam er toen het net z’n kop op begon te ste ken”. Over dit hoofdstuk is hij verder zwijgzaam. Vanaf de oprichting in 1967 tot voor drie jaar maakte hij deel uit van de moordbrigade. „We heb ben in die periode 28 moordzaken be- Tja, en dan het wereldhandels centrum. Dat moet er natuur lijk komen dat is Amster dam aan de wereld verplicht. Het gaat alleen een pietsje WIE IN de hoofdstad een kamer of woning zoekt en niet het risico wil lopen op een schandalige manier op gelicht te worden, doet er verstandig aan het lijstje door te lezen dat de dienst Herhuisvesting heeft gepubli ceerd. Daarop staan de namen van veertien bemiddelingsbureaus, die een vergunning hebben gekregen. Er wa ren meer dan honderd van dit soort bureaus zodat men kan nagaan bij hoeveel de zaakjes niet pluis waren. De „14” zijn: Amstel, Budget, Euro- Flat, Holland Verlof Service, Home Service, International Housing Servi ce, Kamercentrum, M.A.I., Oppen heim, Renthouse International, Sor rento, De Vries, World Wide Rentals, Zuid, Eppink, Ruwiel en Pierre’s Rental Agency. kraan nog een jaar laten drup pelen, zijn we tenminste van een hoop gedonder af. Ik hoef u natuurlijk niet te vertellen dat onze regering zich niet zo maar heeft laten boycotten. P.S. In de Nieuwmarktbuurt heeft de uitspraak van Kan, dat Lammers een metroseksu- eel is, de nodige verbazing ge wekt. Men meent hier name lijk, dat de enige afwijking van de wethouder van Publieke Werken is, dat hij de open gaten in de stad met orgeltonen opvult. De geüniformeerde politie telt man, waarvan 600 op straat, nieuwtje is dat ze allemaal een porto foon krijgen. Inmiddels is de helft van zo’n praatding voorzien. „Het grootste voordeel is dat zo’n man veel beter beschermd is. Waar hij ook zit, hij kan „Het ziet er naar uit dat we onze metro aan Den Haag kun nen verkwanselen. Wie had het ooit gedacht dat ze daar ook ons gedoe onder de grond zou den willen betalen? Het verve lende is wel dat zij toch zake lijker denken dan we hadden gedacht. Zo zijn als tegenpres tatie het nieuwe stadhuis, de opera en nog meer dingen van de ijskast in de diepvriezer ge schoven, want daar blijft het spul langer goed. En voor de bestudering van het voorhaven- project bij IJmuiden is nog tra ger personeel aangetrokken. Achteraf moeten we blij zijn dat we niet zo’n grote haven als Rotterdam hebben, want dan zaten we nu helemaal met de gebakken peren. Olietankers op het Waterlooplein ik moet er niet aan denken.” „Want ik kan u verzekeren dat onze stad in het geheel niet door haar krakkemikkerige pa len zal zakken en dat wij over de juiste mensen beschikken Wie aan een bar een landerige lucht wil opsnuiven, kan terecht in de pas geopende „Elleboog” aan de Zeedijk. Een oud pakhuis dat door de jeugdige eigenaren in een horecabe drijf je werd omgetoverd. Aan de bar zit men op melkbussen en ook de rest van het meubilair is voor het grootste gedeelte afkomstig van het Water looplein. De vloer bestaat uit klin kers. handeld, waarvan er drie niet zijn opge lost. Er zijn in die tijd veel meer moorden geweest, maar in de andere gevallen was de dader snel bekend”. Voor wije dat allemaal te ingewik keld is, hebben wij een (bescheiden) wegwijzer gemaakt. We hebben ons beperkt tot het populairste vervoer middel: de tram. Maar vergeet niet dat er ook nog een paar honderd bussen rondrijden. Om de verwachte drukte op te kunnen vangen heeft het GVB zelfs vijftig toerbussen ge charterd. AAN HET begin van ieder jaar wordt het gemene volk bestookt met boodschappen van allerlei lieden, die zelf zelden voor een boodschap worden weggestuurd maar er wel „aar dig” over kunnen vertellen. Burgemeester Ivo Samkalden is ook zo begonnen maar sinds een jaar doet hij het niet meer- Vandaag kwamen zij alsmede burge meester Samkalden en Bootsma op het openingsfeestje van de „Transworld Ma rine Agency Company (TWN)”, die in het koene Coengebouw is neergestreken. Het houdt de rivaliteit met Rotterdam levendig, want daar zit sinds ruim een jaar een kantoor van deze firma, die sinds 1969 (vestiging in Antwerpen) in West-Europa opereert en waarvan het merendeel der aandelen in Russische handen is. EEN FLINKE hap van het legertje Amsterdamforensen en -uitgaanders gaat volgende week op de puzzeltoer. De overstap van het pientere pookje naar de kaartenautomaten van het GVB stelt de in het verkeer eenzijdig georiënteerde automobilist namelijk voor de nodige problemen. Hamvraag voor die „nieuwe” passa giers is: hoe kom je waar? De infor matiebalie van het GVB bij het Cen traal Station, waar de meeste Am- sterdamgangers en het openbaar ver voer elkaar ontmoeten, beschikt over aardige folders waar het nodige in staat. Directeur E. N. Rahusen, een Neder lander, heeft de indruk dat het gemeen tebestuur blij is met deze ontwikkeling. „Economisch is het voor Amsterdam ze ker interessant”, zegt hij. „We merkten duidelijk dat veel lading van schepen van Amsterdam naar Rotterdam ging, omdat de Russische rederijen hun agen tuur prefereerden boven een andere. De zoon van een Haarlemse bakker begon zijn loopbaan in 1952 nadat hij gedurende de politionele acties in Indo nesië als kapitein der mariniers had geacteerd. De inspecteur werd o.m. wachtcommandant van het bureau War- moesstraat. „Een hele leerzame tijd”, weet hij. „Vooral voor mensen die van buiten komen. Het is goed dat je dat als inspecteur meemaakt. Wat er nu van de politie-academie komt is 21 of 22 jaar. Dan hou je soms je hart vast.” DE IN SIBERIE geboren Rus H. S. Papikin, die het scheepsgebeuren van de U.S.S.R. in ons land vertegenwoordigt, beaamt dat. „Door de betere service ging 90 percent naar Rotterdam, maar dat zal nu veranderen.” Hij verwacht in het eerste jaar een toename van het han delsverkeer met de hoofdstad met twin tig percent. Verder wil Panikin nog niet gaan „want het is moeilijk om over de toekomst te praten.” Volgens hem mikken zijn broodheren onmiskenbaar op een forse schaalvergro ting van de Russische handelsafzet in ons land. De cijfers liegen er dan ook niet om. Werden in 1969 nog 856 sche pen in Nederlandse havens gelost, vorig jaar bedroegen het er 1680. Derhalve bijna een verdubbeling. VIJF JAAR later kwam hij als twee de man bij de zedenpolitie. „Ik vond het niet onaardig maar heb er naar mijn zin te lang gezeten. Zeven jaar. We hadden toen veel meer te doen, want alles was toen nog erg en nu niets meer. Porno grafie en abortus waren dingen, waaraan ontzettend zwaar werd getild”. Met die normverschuivingen in de maatschappij heeft hij weinig moeite gehad. „Daar moet je aan mee kunnen doen, want anders ben je als politieman waardeloos geworden. De prostitutie, ik kende ze allemaal, maar nu niet meer. De tijd gaat zo snel”. tele, maar belangrijkste passage in mijn toespraak: de herden king van zeven eeuwen Am sterdam. Volgend jaar is het zover en het belooft een ont zettend groot feest te worden, waarvan ze zelfs in Pestovo (dorpje in Rusland) verrast op zullen kijken. Ik doe dat nu reeds als ik bedenk hoe nijver onze ambtenaren en andere grote Amsterdammers onder leiding van onze Floriadekam- pioen met de voorbereidingen bezig zijn- In deze roes ben ik 1974 ingestapt en daarom ver zoek ik u dringend op te staan en met mij te zingen „Geef mij maar Amsterdam”, want per soonlijk heb ik gemerkt dat je bij dat liedje alle rotzooi om je heen kunt vergeten. Ik dank u.” HOEPERDEPOEP zit op de stoep, zongen we vroeger. Sinds een paar dagen is dat stukje jeugdsentiment weer terug maar dan wel op affiches die overal in de stad hangen en als boodschap hebben dat de Amster- dammer-en-zijn-hond er op straat geen troep van maken. Ondanks het feit dat de in 1972 gestarte campagne „Amsterdam hou me mooi” gesmeerd leek te lopen, is het allemaal tegen gevallen en vooral de hondehoopjes springen in het oog. Nieuwe affiches dus met teksten als ,,’n Amster dammer hoeperdepoept niet op de stoep”, ,,’n Amsterdammer besmeer- poetst zijn straat niet” en ,,’n Am sterdammer blikplonst niet in de gracht”. Leuke plaatjes, waarmee de hoofdstedelijke „schoonheidscommis sie” te kennen geeft dat zij haar portie nog niet aan Fikkie heeft ge geven. Maar het scheelt niet veel en zo zei voorzitter mr. Heijligers voor zichtigjes dat eventueel hardere maatregelen tegen zondaars moeten worden overwogen. En dat vooral tegen hondeneigenaren die hun vier voeters geen gootmanieren bijbren gen. De terugkeer van de hondemep- per? Zo ver is het nog niet maar je weet het maar nooit. Aan de andere kant: hoeveel Amsterdammers maken zich echt druk over al die hoopjes? Tenslotte hebben ze geleerd met al dat hoeperdepoepen, blikplonsen en besmeerpoetsen te leven. Hoewel hij voor de zaken iedere dag in Rotterdam zit („ook op zondag”) woont de Papikin-familie aan de Chur- chilllaan. Toeval? „Dat hebben ze me vaker gevraagd. We zaten eerst in Rot terdam, maar mijn dochter moest naar school en in Amsterdam hebben ze een Russische school. Nu zijn ze zo gek op Amsterdam dat ze er niet meer weg willen.” Het is eigenlijk te gek, zo druk als ze het hebben". Heeft hij zelf wel eens in de ^puree gezeten? (lachend) „Nee. Ik begin te lachen want het is niet op mijn lijf geschreven dat ik het moeilijk heb”. De begeleiding van de hoofdstedelijke poli tie noemt hij zeer goed. „Het systeem met een psycholoog wat die man doet, is tegengas geven werkt. Boven dien zijn de verhoudingen tussen hoog en laag altijd soepel geweest. Daar kan heel Nederland een puntje, aan zuigen”. Jagerman vult aan: „Je wordt samen betrokken bij een avontuur. Je loopt beide de kans neergeschoten of van een trap geduveld te worden. Dat maakt het anders dan bij een bank of zo”. Ook de verzorging is volgens De Rhoodes optimaal. „Staat een kerel lan ger dan drie uur op straat, dan sturen we een kantinewagen langs en bij grote evenementen huren we een deel van het RAI-restaurant af. Moet je kijken, daar krijgen ze eten in drie gangen”. VOOR HET Centraal Station staan de trams I, 2, 4, 9, 13, 16, 17, 24 en 25. Lijn 1 en 2 komen via Spui en Leidsestraat op het Leidseplein (Schouwburg, De la Mar, Lido, Melk weg en Paradiso). Daar kan men overstappen op lijn 13, die van de Marnixstraat richting Sarphatistraat rijdt en onder meer het Rijksmuseum (aan de overkant) en Carré passeert. Wie naar de Rozengracht hartje Jordaan wil, kan lijn 13 of 17 nemen. Alle andere CS-trams gaan via de Dam naar de Munt, die tegen het Rembrandtsplein aanleunt. Lijn 9 en 4 haken daar af. Dè eerste rijdt via het Waterlooplein, Artis en het Mui- derpoortstation naar het Ajaxstadion in de Meer. De tweede eindigt op het Europaplein voor de RAI, waar ook 25 dichtbij komt maar dan moet men wel bij de halte Churchilllaan uit stappen. 16, 24 en 25 duiken vanaf de Munt via Vijzelstraat en Weteringscircuit de Ferdinand Bolstraat in, waar de liefhebbers van de Albert Cuypmarkt moeten uitstappen. 16 en 2 „raken” het Museumplein, waar de Rem brandts, Van Goghs en de modernen van het Stedelijk hangen en men ook het Concertgebouw moet zoeken. Eindpunt van lijn 16 is het Olym pisch Stadion, waar men ook met 24 komt. „Regeren, dames en heren, is vooruit zien en dat hebben we ook gedaan- U zult zich nog heugen dat we vijf jaar gele den op de proppen kwamen met de plannen voor de metro, het wereldhandelscentrum en de industrievelden langs het Noordzeekanaal. Machtige visi oenen, die de stad sierden maar ook de onvermijdelijke romp slomp zouden geven. Met de metro had het beter kunnen gaan, maar we zijn tenminste op weg en als de oiiesjeiks de Heeft hij toen iets van spanning ge voeld? De Rhoodes (droogjes): „Nee, dat is routine. Het is wel gek dat, sinds ik weg ben, we bijna geen moorden hebben gehad. Dat moet ik afkloppen. Het is wel zo dat die mensen van ernstige delicten weinig hun huis zien. Hoe zou Samkaldens bood schap voor 1974 eruit "hebben gezien? Vermoedelijk zo: „Da mes en heren, elke stad van de wereld, die radicale impulsen van het heden ontvangt en kostbare van het verleden, gaat over de tong. Dat kan niet anders en het is ook goed. Het is me echter opgevallen dat zwartgallige scribenten en an dere smakeloze moppentappers de overhand beginnen te krij gen. Een gevaarlijke zaak om dat juist zij de Amsterdamse waarheid in leugens verpak ken.”

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9