■fa Pépé Fernandez is er niet gerust op dat het nationale elftal de traditie hoog kan houden Timman brak Roberto Porta is een trainer die discipline eist af tegen Tal Italiaanse pers Sterrenteam looft Ajax in buitenland SPO I Van Beusekom en Luesken naar Japan Chaos dreigt in buitengewesten Geen benzinebonnen voor amateurclubs KUIPERS, FAVORIET VOOR TITELSTRIJD „Lukt het niet dan ga ik weer vrolijk naar colleges I 1 I 99 I lp W <<|gg| Hl ié. Lijf 1 "1IF 11 JANUARI 1974 V R U D A G 21 (Van onze sportredactie) Geen geld In Europees team Eén goal beslissend I Vrolijk I i Vertrouwen Te ver 3 (Van onze sportredactie) SCHIPHOL. Vanaf Schiphol vertrok gistermiddag een Europees badmintonteam dat op uitnodiging van de Japanse badmintonbond drie weken lang wedstrijden zal spelen tegen ploegen uit Japan en Indo nesië. Op de foto van links naar rechts de Haarlemse Marjan Luesken, de Deense arts Bostofte, zijn echtge note Lonny, Flemming Delfs, Blo Hansen en de Nederlandse kam pioene Joke van Beusekom. Twee Engelse topspelers moesten het la ten afweten omdat zij deelnamen aan de Commonwealth Games in Nieuw Zeeland. De Europese top sporters zullen onder meer uitko men in Tokio, Kobe en Sapporo. I I I I 1 I I I I I I I HAARLEM. „Je kunt hem met geen enkele trainer hier in Nederland vergelijken, hij is Uruguees”, grijnslacht Haarlem-speler Cirilo (beter be kend als Pépé) Fernandez als hij het heeft over Roberto Porta - de kers verse bondscoach van de voetbalselectie van Uruguay. Na lang touw trekken is uiteindelijk Porta de man geworden die moet bewijzen dat het nationale elftal terecht in het groepje van vier geplaatste landen terecht kwam voor de loting voor de wereldkampioenschappen in West Duitsland! w - '6' t Die reputatie steunt niet alleen op de „Publiek is uitgekeken op Penarol en National” (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) tij „Hij is een bekwame trainer die zich menselijk opstelt maar in de groep be slist discipline eist,” aldus Pépé die zich Porta herinnert uit de tijd dat hij nog als junior bij Racing Club Montevideo voetbalde. Die strenge aanpak zal Porto behulpzaam moeten zijn bij de zware taak de reputatie van zijn land hoog te houden. DEN HAAG. Voor amateurcompe- titiewedstrijden die elders moeten wor den gespeeld worden geen extra benzi nebonnen verstrekt. Als de clubs niet met het openbaar vervoer kunnen, aldus het departement van verkeer en water staat, moeten zij auto’s of touringcars huren. De wedstrijden van amateurclubs worden niet, zoals die van professionele clubs, als woon-werkverkeer beschouwd. De namen Penarol en Nacional heb ben niet uitsluitend in Uruguay maar in heel Zuid Amerika dezelfde klank als Ajax en Feyenoord in ons werelddeel. Beide ploegen spelen in de nationale competitie de andere teams al tientallen jaren weg op een manier die wij twee jaar terug kenden van de beide Neder landse toppers. „Maar het verschil is zo groot geworden dat de mensen nu uit de stadions wegblijven. De onzekerheid, het attractieve van het voetbal, is helemaal verdwenen,” maakt Fernandez de eni ge Uruguese prof in het Nederlandse voetbal duidelijk. afgelopen maandag met minister Lub bers een gesprek over deze kwestie ge voerd, maar vooralsnog zonder resultaat. rago (die er in 1970 bij was) speelt nu zelfs in Spanje, misschien wordt hij wel weer in de selectie opgenomen”. een van de favorieten voor het Ne derlands schaatskampioenschap. omstandigheden in 16.26. Dat heeft me veel vertrouwen gegeven.” De medische student is tot de con clusie gekomen dat hij toen onder leiding van Leen Pfrommer in zijn trainingsarbeid juist iets te ver is ROME (AP). De meeste Italiaanse dagbladen schreven donderdag in hun commentaren op de eerste wedstrijd om de Super Cup tussen AC Milan en Ajax dat Milan met zijn 1-0 overwinning puur geluk heeft gehad en dat Ajax duidelijk overheerste. 0 Eredivisiebasketbalploeg Raak- Punch versloeg BS Leiden met 83-89. De ruststand was 37-43. Oveiiige uitslagen: EBBC—Frisol 112-99, DED—Delta Lloyd 71-84. Nora Lautenslager is in de kwartfi nales van het tennistoernooi in Auck land uitgeschakeld door de Australische Wendy Turnbull: 6-2, 4-6 en 6-1. Britse voetbalclubs die in het bezit zijn van een eigen generator mogen 0 In West-Duitsland wordt bericht dat Rusland bereid zou zijn de twee ton schadevergoeding te betalen aan de Chi leense voetbalbond. Als compensatie voor het niet opkomen voor de tweede wedstrijd. Het sportblad Corriere Dello Sport schreef dat Ajax duidelijk domineerde „ofschoon de Europese kampioenen veel van hun kracht hebben verloren toen zij Johan Cruijff lieten gaan”. Over de Ajax-aanval schreef het blad: „De Ajax- aanval zonder Cruijff was eentonig, en niet in staat om de overweldigende atle tische en technische overheersing om te zetten in een doelpunt”. De twee topclubs hebben het door dat gebrek aan publiek de laatste jaren ontzettend moeilijk het hoofd boven wa ter te houden. Ze hebben wel geld om zelfs nu nog alle talenten op te kopen maar er voetbalt wel een elftal vedetten in het buitenland. Clubs in Argentinië en vooral Brazilië beschikken over zulke enorme geldbuidels dat de Uruguese stervoetballers vrij eenvoudig naar het buitenland gelokt konden worden- Het meest befaamde voorbeeld is de fabuleu ze doelman Ladislao Mazurkiewicz die voor het Braziliaanse Cruzeiro uitkomt. In Mexico maakte de nu 29-jarige keep er enorme indruk maar het is nog maar de vraag of hij zijn klasse in West Duitsland weer komt bewijzen. Fernandez, zelf de afgelopen vier jaar niet meer in zijn geboorteland geweest, wijst erop dat de clubs uitstekende ver zekeringen eisen voordat zij de spelers toestaan naar Uruguay terug te gaan. Daarnaast willen de in den vreemde voetballende landgenoten prima beloond worden voor hun kunsten. Befaamd is de spelersweigering naar Mexico te ver trekken voordat hun grotere verdiensten waren toegezegd. Fernandez: „Het gaat hier toch ook om de centjes. Nu Uru- guay zich voor Duitsland heeft geplaatst moet er weer over een groter salaris gepraat worden Dat gebeurt dan vrij laat omdat een aantal van de spelers van buiten het land moet komen, Espar- Het algemeen klassement wordt aange voerd door de Hongaar Laslo Szabo die tegen de Pool Krzyntof Pytel niet ver der kwam dan remise. De Rus Gennadi Koezmin brak zijn partij in ongunstige stand af tegen de jonge Engelse speler Anthony Miles. Stand na 13 ronden: Szabo 9 punten, Koezmin en Tal 8 Va (1), Keene en Gligo- ric 8, Timman 7*/z (1), Adorjan en Bas man 7l/z, Hartston en Suttles 6, Pytel SVa, Benko en Stean 5, Garcia 4*/2, Miles 3 (1), Rellstab 3. Terwijl zijn concurrenten zich in het Zuidbeierse dorp in alle rust op het titeltoernooi aan het voorbereiden waren, zat Kuipers ook niet stil. Elke avond draaide de Drent, want zo blijft hij zich voelen, op de kunstijs baan van Assen zijn trainingsrondjes. „De laatste weken heb ik bewust harder getraind. Maar in zijn totali teit aanzienlijk minder dan vorig jaar, toen ik in de kernploeg zat. Desondanks ben ik beter in vorm. Harm Kuipers is vol vertrouwen. Piet Kleine en Hans van Helden be schouwt hij als zijn grote concurren ten. Voor de vierde plaats voorspelt hij een grote strijd. „Gerekend naar de verhoudingen van een paar weken geleden, kom ik zeker in de kern ploeg. Gaat het onverhoopt toch mis, dan is er ook geen man over boord. Dan stap ik maandag weer vrolijk naar de colleges in Groningen.” twee wereldtitels die het Zuidameri- kaanse land wist te veroveren (in 1930 en 1950) maar ook op de vierde plaats die in Mexico vier jaar geleden werd opgeëist. Fernandez: „En vergeet boven dien niet dat het clubvoetbal ook sterk is, in elk geval is geweest. In de tijd dat Real Madrid vijf keer de Europa Cup won heeft Penarol twee keer de wereld beker voor clubs gewonnen.” Harm Kuipers is er dan ook van overtuigd dat het laten schieten van het kernploeglidmaatschap zijn pres taties op het ijs ten goede is geko men. „Verder gaan in de kernploeg was voor mij onmogelijk. Dat viel met mijn studie niet te combineren. Ik zal me daardoor in mijn eentje op het kampioenschap moeten voorberei den, maar voel me daar niet ongeluk kig mee. In samenwerking met Kees Smouter, de trainer van het gewest Drente, heb ik mijn eigen trainings programma samengesteld. Daarbij is sterk rekening gehouden met facto ren die volgens mij vorig jaar mijn vorm negatief hebben beïnvloed.” Q De schaatskamplioenschappen wor den zaterdag (van 6 uur tot kwart voor 7) en zondag (van 16.20 tot 16.55 uur) in samenvattingen op de televisie uitgezon den. kisten en dozen lopen sjouwen en dan is het logisch dat je een kleine terugslag krijgt. Maar al met al was ik in Heerenveen toch nog de tweede Nederlander.” De betrokken ambtenaar van CRM ontkent deze indruk te hebben gevestigd. De zaak kwam aan het licht toen de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen weigerden extra bonnen aan amateurclubs te verstrekken. Na de schaatsinterland tegen Noor wegen in Heerenveen wees Leen Pfrommer op technische tekortko mingen van de Drent. „Het is jammer dat hij niet in de kernploeg zit, want nu is er niemand die hem op zijn fouten wijst”, zei de KNSB-trainer toen. „In Heerenveen ging het inder daad niet zo goed. Maar dat was „Uruguezen worden geboren om te voetballen, meer dan de helft van de kleine jongens is al met een balletje op straat bezig, blootvoets dag in dag uit. De mensen zijn er allemaal gek van voetbal dat trouwens veel van het Ne derlandse verschilt. Met veel techniek wordt er in de breedte geschoven maar hier gaat het sneller en vaak directer naar doel. In het Uruguese voetbal zijn de defensies sterk, één doelpunt is vaak beslissend” (in Mexico passeerde Duits land Mazurkiewicz maar één maal). Fernandez verkeert in totale onzeker heid over de kracht van het huidige team. „De eerste wedstrijd is tegen Ne derland, het kan alles zijn maar ook niks. Iedereen lacht nu een beetje om Haïti maar pas op- Mexico verloor daar ook van; kijk naar Engeland tegen Po len één doelpunt en Engeland kon gaan koffiedrinken. MilaanAjax pre cies hetzelfde. Ik hoop dat Uruguay op de wereldkampioenschappen de groep overleeft maar misschien vinden ze het in Duitsland wel te koud en kunnen ze na drie wedstrijden naar huis.” PIETER MUL HASTINGS (AP). Jan Timman (leeft in de dertiende ronde van het internationale schaaktoernooi van Has tings zijn partij tegen de Rus Michael Tal afgebroken in een remisestand. Bei den hebben een toren en drie pionen. In het blad De KNVB’er van 10 janu ari had de algemeen-secretaris, J. Wage- naar, geopperd dat er goede gronden waren voor extra benzinebonnen om de totoformulieren op te halen en om de amateurcompetitiewedstrijden van de KNVB te laten verspelen. Aanwijzingen voor het verkrijgen van de bonnen wa ren gegeven. De heer Wagenaar baseerde zich daarbij op een telefonische uit spraak van een ambtenaar van CRM, die, aldus de heer Wagenaar, had gezegd dat er „een gerede kans” bestond dat er alsnog een toewijzing zou komen voor de amateurwedstrijden. weer lichtwedstrijden spelen. O George Best is gisteren weer nfet op de training van Manchester United ver- - schenen. De Argentijnse regering heeft het Davis Cupteam verboden tegen Zudd- Afrika te spelen. ASSEN. Harm Kuipers is er ge reed voor om zich volgende week bij de schaatskernploeg te voegen. „Ik heb thuis alles zo geregeld dat ik er vier weken tussenuit kan. De koffers staan als het ware ingepakt”, zegt de 26-jarige medische student, die aan het eind van het nu lopende vierde studiejaar drs. voor zijn naam mag zeggen. Ondanks het feit dat de Groningse Drent sinds zijn huwelijk met Marie Willems vorige maand woont Harm Kuipers in Haren dit sei zoen de studie heeft laten prevaleren en daarom uit de kernploeg stapte, geldt hij het komend weekeinde als Uiteraard betekent de vlucht van ster voetballers ook voor Porta een grote moeilijkheid omdat hij een aantal van die „buitenlanders” zeker nodig zal heb ben. De enige grote van de in eigen land spelende voetballers is de jonge spits Morena. Die aanvoer van nieuwe talen ten is voor Fernandez een logische zaak. Het standpunt van verkeer en water staat kwam bij de heer Wagenaar als een volkomen verrassing: „Dit betekent voor 800.000 amateurspelers dat de hele competitie in het honderd loopt. Voor sommige districten, zoals Amsterdam, is het misschien geen probleem, omdat daar voldoende openbaar vervoer is en omdat de onderlinge afstanden daar be trekkelijk klein zijn. Maar voor een district als Zwolle, dat zich uitstrekt tot de Duitse grens, is er zelfs een grote kans dat de clubs failliet zullen gaan”. Harm Kuipers zelf is bereid om zaterdag in Assen als medefavoriet op het ijs te stappen. „Maar”, zegt hij, „je moet met voorspellingen wel voorzichtig zijn. De jongens van de kernploeg hebben tijdens hun trai ningskamp in Inzell ongetwijfeld aan vorm gewonnen. De vraag is alleen hoeveel?” weinig zuurstoftoevoer naar mijn be nen, hetgeen een loom gevoel ople verde en uiteraard de prestaties na delig beïnvloedde. Dat is bestist geen kritiek op Leen Pfrommer, want ik vind hem een uitstekende trainer. Ik weet echter zoveel van de sporttheo- rie af, dat ik een trainer alleen voor technische aanwijzingen nodig heb. Als ik over het ijs ga en ik voel dat het niet goed gaat, kan alleen iemand langs de baan zien welke fouten je maakt. Stonden er spiegels langs de baan, en kon je met video-apparatuur werken, dan zou je ook die training op techniek alleen kunnen aanpak ken.” 0 Henk Portengen won in Deventer de eerste superlange-afstandswedstrijd. Marcel Pennings werd zesde en Jos Pronk achtste. „Chiarugi’s doelpunt was een geluks treffer”, zo schreef II Messaggero, „met de overwinning op Ajax hebben de Itali aanse spelers de mythe weer doen ople- van dat het Italiaanse voetbal het niet van taktiek maar van verrassingsaan vallen moet hebben. Na deze wedstrijd heeft Milan de naam gekregen van het meest gelukkige team van het Europese continent.” „Uruguezen geboren voetballers” - SSwfe- :ir het veel beter. Vorige week reed ik de tien kilometer onder erg slechte verhuizing een paar dagen ervoor naar Haren. Ik heb toen met zware de streep gekomen. Als ik dan de langere afstanden reed, was er te De KNVB heeft vorige week vrijdag in een telegram aan de ministerraad gevraagd extra bonnen beschikbaar te stellen, maar heeft daarop nog geen ïeactie ontvangen. Volgens CRM is er Pfrommer: liever in de kern ploeg.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21