Na KAMERLID ANNEKE GOUDSMIT GETROUWD Ha1 olie Medische Faculteit Maastricht mogelijk dit jaar al van start Nog steeds groot tekort aan niertransplantaties Profetische woorden van dr. Veldkamp K over Dennendal zijn niet bewaarheid p( Generaal-majoor Gitz opvolger van Meijnderts Consul van Koeweit: „Aan doelstellingen voldaan” .„fata dit It il h kwi Abi 01 NOG STEEDS GEEN MODERN GESTRUCTUREERD GOED LOPEND BEDRIJF GRIEKSE UITGEVER VERBANNEN NAAR CONCENTRATIE- KAMP VRIJ DAG VR U 1 1 JANUARI 1974 2 Manipulaties f □na Opblazen Stimulerend (Van onze correspondent) Werkgroep Dalend vertrouwen Nog even warrig WfEHRAPPOHTEN Motorrijders - Rabbani voor beëindiging van Arabische olieboycot (Van onze correspondent) (V VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: jaar 7 6 ZATERDAG 12 JANUARI 0 4 DOETINCHEM. „Naar mijn mening heeft de olieboycot zijn doelstellingen bereikt. De Arabische wereld heeft aangetoond zich poli tiek niet te laten provoceren door wie dan ook en wat mij betreft mag de boycot ophouden. Ik zal deze mening volgende week in een ge sprek met de Arabische regerings- Het ministerie van Buitenlandse Za ken zei gisteren in een verklaring dat de Nederlandse regering van mening is dat de door Nixon voorgestelde procedure stimulerend kan werken op een voortva- BO1 kaal 1 panie brach gered verbi, Hoog water Laag water ZATERDAG 12 JANUARI 6.18 2.06 z nnw ozo zw 6 14 2 7 20 16 18.35 14.27 2 14 12 uur uur 8 Dat zou ook betekenen dat het onder zoek meteen al uit de eigen universitaire praktijk gestimuleerd zou kunnen wor den- Reeds vorig jaar juni heeft de commissie te kennen gegeven voorstan der te zijn van een „pionier-start” met 50 studenten, wat het voordeel zou heb- De verantwoordelijkheid van een an dere universiteit zou een zeer formele Anneke Goudsmit, lid van de TweedeKamer fractie van D’66, is gistermiddag in Amsterdam in het huwelijk getreden met mr. Naat Kingma. Onder de velen die hen kwamen gelukwensen was de fractievoorzitter van D’66 in de Tweede Kamer, Jan Terlouw. W.A.-ondernemingsraad besloot het be stuur over deze handelwijze op het mat je te zullen roepen. zzo ver. zo zw zo zw zzw zzw w 5 5 4 4 6 4 6 5 7 6 6 10 18 1 14 5 9 -6 5 1 17 6 11 3 15 20 7 7 -2 -2 TEL i brand d brak op in de d Golf vai Israelisc rikaanse laties te LOK toi fe Ja ac in kr hc di vc ni ga z zo w no n wnw ATHENE (DPAL De uitgever van het tweewekelijkse Griekse tijdschrift „Christianiki”, Nikolaos Psaroudakis, is naar het concentratiekamp-eiland Jaros verbannen. „De lenini overig ling Deuts wach const meen tot verkl enigii Open had De in h zetel! eerst zoek Thiei men den lelde demc had thod< Deut de B He tegei sen waai hanc ven, van Ue 1 3 4 3 3 4 4 3 2 3 2 20 0.1 0 0 0 1 0.2 0 0 0 0 0 8 2 0 0 0 0.1 0 0.4 2 0.2 0 3 0.3 z z z z z z z zzw zzw zzw zzw no no ozo zzo z .jfli DEN HAAG (ANP). Generaal-ma joor E. Gitz (51) commandant 4e divisie, is met ingang van 15 januari a.s. benoemd tot commandant van het eerste leger korps. Als zodanig volgt hij luitenant- generaal F. E. Meijnderts op, die zoals bekend de militaire dienst op 1 januari j.l. heeft verlaten. Over de op volging van generaal Gitz als divisie- commandant is nog geen besluit geno men. Met name de schorsing van drs. C. Muller als directeur van de zwakzinni geninrichting Dennendal in Den Dolder werd ongedaan gemaakt en het interim- bestuur besloot een grootscheeps onder zoek te laten instellen naar de structu rele moeilijkheden binnen de stichting. Het zag er allemaal veelbelovend uit en iedereen was blij de staf van Dennendal niet in het minst dat het vermoeiende conflict na maanden van spanning, vergaderen en zelfs nachtelij ke bijeenkomsten uit de wereld kon worden geholpen. Dennendal gaf zijn vertrouwen aan het driemanschap; een autoriteiten kenbaar maken.” Dit zei de heer Rabbani, consul-gene- raal van Koeweit gistermiddag op een discussiebijeenkomst met en kele honderden leerlingen van een scholengemeenschap in Doetinchem. Dennendal laat zich thans naar het bestuur toe vertegenwoordigen door een werkgroep van buiten de stichting staande personen. Daarin zitten coryfee ën als Rena te Rubinstein (Tamar in Vrij Nederland), P. Reckman van Sjaloom en prof. L. Hulsman, criminoloog in Rotter dam. Ze zijn door de staf verzocht pogingen te wagen om klaarheid in de situatie te brengen. De staf voelt zichzelf niet in staat met het huidige, door haar niet gewenste, bestuur tot een gesprek te komen. Volgens de voorzitter van de commis sie, dr. J. Tans, is men zowel op perso neelsgebied als wat betreft de huisves ting al zover, dat men kan beginnen met het onderwijs. Alleen het feit dat de wet op de MFM nog niet van kracht is (en zeker ook niet vóór september van kracht zal worden) houdt formeel tegen dat er onderwijs gegeven zou kunnen worden. Als een andere faculteit bereid zou zijn een tijd lang de verantwoorde lijkheid voor het onderwijs op zich te nemen, zou dit formele probleem opge lost zijn. ben dat in 1975 bepaalde kinderziekten uit de weg geruimd zouden kunnen zijn. Zoals bekend wordt in Maastricht ge start met een geheel nieuwe grondslag voor onderwijs en onderzoek. Tot nu toe houdt de commissie ook vast aan die visie, al werden de geluiden in Den Haag als zou een start nog dit jaar onmogelijk zijn, steeds sterker. Dan nog een Willem Arntszraad, die als adviesorgaan van het bestuur nau welijks kan functioneren, omdat zelfde bestuur het vertrouwen van de raad niet heeft. Tenslotte een interimbestuur dat niej alleen door de W.A.-raad en Den nendal, maar ook door directies van enkele andere hoofdafdelingen met grote argwaan wordt bekeken. zw. bew. srteeuw regen mist Las Palmas licht bew. Tunis zw. bew. uur uur rende uitvoering van de besluiten die tijdens de topconferentie van Kopenha gen over behandeling van energievraag stukken zijn genomen. Reeds eerder had Nederland met in stemming gereageerd op het voorstel dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Kissinger had gedaan om in het kader van de OESO het probleem van energievoorziening te bestuderen. Door al deze perikelen vatte binnen Dennendal de gedachte post om te zien of de zwakzinnigeninrichting niet op ei gen benen dus los van de stichting verder zou kunnen gaan. Al eerder was door deskundigen in de gezondheidszorg een vraagteken gezet bij de huidige structuur van de stichting, waarin zes totaal verschillende hoofdafdelingen zijn ondergebracht. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen geh. bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Istanboel kwestie zijn. Deze komt namelijk in de praktijk nergens in tot uitdrukking Al leen: zolang de wet op de Rijksuniversi teit Limburg er niet is, kan er ook geen onderwijs gegeven worden. De heer Tans wees er verder op dat die 50 of 60 studieplaatsen zeer welkom zouden kun nen zijn, mede gezien de wachtlijsten die bij de andere medische faculteiten bestaan. De commissie doet dan ook haar uiterste best dit jaar nog te begin nen. De ministeries van Economische Za ken en Verkeer en Waterstaat hebben bekendgemaakt dat motorrijders op hun benzinebonnen tien liter benzine krijgen in plaats van acht. Op ieder van de bonnen B O1 tot en met BO4 kunnen ze tien liter kopen. Deze toewijzing geldt voor de periode van 12 januari tot en met 3 februari. Ook bromfietsers komen iets ruimer in de benzine. Hun toewij zing voor deze periode is 24 liter. Minister Westerterp van Verkeer heeft de commissies voor Economische Zaken en voor Verkeer uit de Tweede Kamer toegezegd dat zal worden nagegaan of aan artsen en geestelijke ambtsdragers een extra benzinetoewijzing kan worden gedaan. UTRECHT. De profetische woorden die dr. G. M. J. Veldkamp op 6 juli 1971 als voorzitter van het interimbestuur van de Willem Arntszstichting in Utrecht sprak, zijn niet bewaarheid geworden. Veldkamp verklaarde toen van de psychiatrische inrichting met zes hoofdafdelingen in Utrecht en Den Dolder een modern gestructureerd en goed lopend bedrijf te willen maken. De stichting zou als voor beeld moeten dienen voor inrich tingen, ziekenhuizen en bejaarden centra in Nederland. De spanningen die deze ontwikkelin gen met zich meebrachten openbaarden zich door een „sensationele” artikelen reeks in De Telegraaf, wat leidde tot een conflict tussen Dennendal en het college van regenten. Uiteindelijk trad het be stuur af en Veldkamp, Middelhuis en Hessing namen als interimbestuur de touwtjes in handen. De warboel in de stichting, zoals die was geconstateerd door de door staatssecretaris Kruisinga ingestelde commissie-Speijer, zou einde lijk worden geordend. Per 1 januari van dit jaar hebben Veldkamp en Hessing de stichting vaar wel gezegd. Hun tijd zat erop. De taak die zij zich hadden gesteld zou volbracht moeten worden. Rabbani stelde vast dat er, mede door de manipulaties van de oliemaatschap pijen, meer olie in Nederland is dan ooit tevoren. Hij zei ook dat, als de Arabi sche landen werkelijk kwaad zouden willen, Nederland niet meer dan twintig percent van de normale olieleveranties zou ontvangen. Hij noemde de boycot een protestactie en hij zei dat de Arabi sche landen Nederland niet serieus eco nomisch wilden treffen. Volgens de consul was de boycot niet een reactie op de publieke opinie in Nederland, maar wel een reactie op bijvoorbeeld het feit dat Nederland in volkerenorganisaties als de Unesco steeds maar tegen de Arabische staten ageerde. Een i Aviv he woord buitenla sche zi ontstaar deze h« fout” X kennis kwijt d; katie v radiovei hij buit Volgei rie van olie-indi klaard nog stee Welnu, niets is minder waar. Er is geen commissie-Speijer voor nodig om vast te stellen dat op dit moment de toestand binnen de W.A.-stichting even warrig is als in 1971. Wat lieten Veld kamp en Hessing na? In de eerste plaats een nieuwe conflictsverhouding tussen Dennendal en het huidige bestuur. Voorts een spanningsveld binnen de af deling Dennendal zelf, waar twee groe pen het niet met elkaar e«ns zijn over afscheiding van de stichting. Als eerste vrouw in Nederland in die functie is mejuffrouw mr. J. C. M. Mulders uit Arnhem benoemd tot voor zitter van de raad van beroep en het ambtenarengerecht in Utrecht. Zij is 50 jaar en thans ondervoorzitter van de raad van beroep en het ambtenarenge recht in Arnhem. De heer Rabbani voegde aan zijn woorden onmiddellijk toe: „Zo de auto riteiten in de Arabische wereld van mening mochten zijn dat de boycot nog niet aan de doelstellingen heeft voldaan, dan zal ik hen wel verzoeken de landen welke de boycot treft, in te lichten wat zij te verwachten hebben.” Met ingang van 1 februari behoeft i een echtpaar dat een kind wil adopteren, het voortaan nog maar één jaar te verzorgen, voordat de eigenlijke adoptie van kracht wordt. Dit is een gevolg van een wijziging, aangebracht in de wet adoptierecht. De verzorgingstermijn die deze wet noemt, bedroeg bij invoering in ’56 nog drie jaar en werd in ’68 terugge bracht tot twee jaar. Nog een wijziging in het adoptie recht: per 1 februari wordt de Centrale I Adoptieraad opgeheven, die tot taak I heeft de eenheid in de beoordeling van adoptieverzoeken te bevorderen. Die eenheid blijkt in de praktijk bereikt te zijn. De Centrale Adoptieraad en de betrokken Raad voor Kinderbescherming zijn bijna altijd van dezelfde mening. In het kader van de landelijke inza melingsactie bestrijdingsmiddelen is in Noord-Brabant ongeveer 65.000 kilo aan restanten giftige bestrijdingsmiddelen "in geleverd. Dat is zo’n 30.000 kilo meer dan men verwacht had. Een Nederlandse vrachtwagencombi natie met zonnebrillen (waarde zeven- honderdvijftigduizend gulden) is eerder deze week in Milaan gestolen. Het is de derde keer dat de eigenaar, een trans portbedrijf in Glanerbrug, in Italië van een vrachtwagen wordt beroofd. De di recteur van het bedrijf vermoedt dat de diefstallen doorgestoken kaart zijn. Enkele honderden dienstplichtige mi litairen hebben gisteravond meegedaar aan een demonstratieve fakkeloptocht van de VVDM in Wezep. Inzet was een compensatieverlof van twee dagen voor 24-uursdienst. Het VVDM-hoofdbestuui heeft vandaag over deze kwestie een gesprek met vertegenwoordigers van het regenbui geh. bew. motregen geh. bew. geh. bew. zw. bew. regenbui regen zw. bew. geh. bew. licht bew. regen half bew. geh. bew. zw. bew. motregen regen windstil onbewolkt zw. bew. vertrouwen dat het vorige „college van regenten” niet meer genoot. Immers, Muller en zijn medewerkers voelden zich steeds meer aangetrokken tot de niet-medische benadering van zwakzinnigen. Zij stapten af van de situatie waarin dte zwakzinnige een pa tiënt is en „genezen” zou moeten wor den. Ze democratiseerden tegelijkertijd de eigen organisatie van „verpleegkundi gen” en onderscheidden zich daardoor van andere afdelingen binnen de stich ting. Zon op Maan op De d< pi gi lil g< d< d; ki d: v. n t« w Nie v o ministerie van Defensie. De oud-staatssecretaris aan Onder wijs en Wetenschappen en van Justitie, mr. J. Grosheide, wordt met ingang van 1 februari burgemeester van het Zuid- hollandse Rijswijk. Eurotransplant heeft vorig jaar in Europa in 509 gevallen meegeholpen aan de totstandkoming van niertransplan taties: 42 percent meer dan 1972. Volgens Eurotransplant-directeur drs. H. Schippers zullen de voorlichtingscam pagnes daarom met kracht worden Psaroudakis werd maandag door de Griekse veiligheidsdienst gearresteerd. Hem was meegedeeld dat de overheid hem als een gevaar voor de openbare orde beshouwde en dat hij voor de duur van een jaar uit de samenleving verwij derd zou worden. Het deportatie-oord op het eiland Ja ros is onlangs door de nieuwe Griekse machthebbers heropend. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is verder vernomen dat de muziek van Stavors Xarhakos, Nikos Xylouris en Themis Andreades is verboden. Voor het werk van Theodorakis is enige tijd gele den door het nieuw bewind stilzwijgend een verbod ingevoerd- uur en uur en Zacht weer met af en toe regen, maar ook enkele opklaringen. Aantal uren zon: o tot 3. Minimum tempe ratuur: van 2 tot 8 graden boven normaal. Maximum temperatuur: van 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. Normale temperaturen tot 15 januari: mini mum -1, maximum 5 graden. zw. bew. half bew. regen mist geh. bew. onbewolkt mist windstil 19 regen licht bew: sneeuw zw. bew. licht bew. windstil 15 1 LEIDEN (ANP). De Stichting Euro transplant in Leiden verwacht, dat in 1974 niet meer dan 140 van de in Nederland benodigde 300 niertransplan taties kunnen worden uitgevoerd. Dit is het gevolg van een blijvend tekort aan donors. Het aantal transplantaties dat het afgelopen jaar door tussenkomst van de stichting tot stand is gekomen be droeg 120. In 1972 was dat 92. In Flevoland, een van de weinig nog overgebleven pleisterplaatsen van ganzen in Nederland, zijn nog nooit zoveel gan zen gesignaleerd als deze winter. Er zijn er tachtigduizend geteld tegen vorige jaren steeds ongeveer vijftigduizend. Op een oefenterrein in Havelte is gistermiddag een twintigjarige dienst plichtige soldaat tijdens een veldloop onwel geworden en terplaatse overleden In drie dageri tijd zijn in West- Brabant drie vrachtaut’os met panties kousen en sokken gestolen. Twee vrachtwagens werden leeg teruggevon den. De derde werd compleet met pan ties teruggevonden. De schade bedraagt totaal vijftigduizend gulden. Het comité van actie tegen de pro- duktie en de vertoning van de Deense film over het liefdesleven van Jezus Christus heeft besloten zijn activiteiten op landelijk niveau voort te zetten on der de naam „Nederlandse Vereniging tegen Godslastering”. Artis heeft het vorig jaar met 1.191.000 bezoekers (tegen 1.182.000 11> 1972) een nieuw record behaald. Om de prijsstijgingen te kunnen op vangen heeft Artis de toegangsprijzen op 1 januari j.l. met 25 pet moeten verho gen. Volwassenen betalen nu vijf gulden, kinderen de helft. Dit jaar staan voor de hoofdstedelijxe dierentuin tal van bouwactiviteiten op het programma. Ze komen er onder meet een nieuwe hoofdingang, een berenpla- teau, een buitenperk voor de olifanten, apenhuizen, een reptielenhuis en moge lijk een nieuw robbenverblijf. Verschil lende andere verblijven zuilen worden gemoderniseerd. Belangrijk voor Artis is de uitslag van de onderhandelingen die de gemeente Amsterdam voert met de NS over een aan Artis grenzend terrein van 4,5 hec tare dat eigendom is van de spoorwegen- voortgezet. Eurotransplant denkt hierbij aan kazernes. Het ministerie van Defen sie heeft hiervoor al toestemming gege ven. De stichting wil ook het model codicil bijsluiten bij de verzending van rijbewijzen. Het aantal weigeringen om nieren voor transplantatie te gebruiken is in Nederland relatief hoog: meer dan de helft van de weigeringen in Europa. 4 4 3 3 4 4 5 4 6 4 3 10 7 -2 8 3 3 -9 0 0 14 0 4 1 10 15 4 Koeweit heeft nu evenals Saoedl-Ara- bië en Algerije gedreigd zijn olievelden te zullen opblazen als de VS via militai re interventie het olie-embargo zouden willen-breken. „We hebben onze olievel den omringd met een gordel van mijnen die de velden van de ene minuut op de andere zouden verwoesten als de VS een invasie zouden uitvoeren”, aldus de mi nister van Buitenlandse Zaken van Koe weit gisteren .n’ een vraaggesprek met het Koeweitse dagblad Al Rai Al Aam. Deze uitspraak kan worden beschouwd als een reactie op een recente verklaring van de Amerikaanse minister van De fensie Schlesinger. Schlesinger zei dat het Amerikaanse volk steeds dringen der om gewapend ingrijpen gaat vragen als het olie-embargo te ver wordt doorgevoerd. Hij voegde daar overigens aan toe dat hij niet dacht dat het tot een militaire interventie zou komen. Nederland juicht het voorstel van de Amerikaanse president Nixon toe op 11 februari in Washington een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van zes Westeuropese landen (waaronder Nederland), Canada en Japan te beleg gen om over het olietekort te spreken. In een later stadium moeten ook de olieproducerende en ontwikkelingslanden in het overleg worden betrokken. MAASTRICHT. De Commissie Voorbereiding Medische Faculteit Maas tricht overweegt een tijdelijke overeen komst te sluiten met een bestaande me dische faculteit om mogelijk te maken dat alsnog op 1 september van dit jaar begonnen zal worden met de medische studie voor 50 a 60 studenten. Formele contacten hierover bestaan nog niet. Wat is er gebeurd? Na het eerste openhartig optreden van Veldkamp en consorten, het onderzoek van het GITP (bureau voor gedragswetenschappen), en het daaruit voortvloeiende advies, viel de toegangsdeur naar het bestuur lang zaam maar zeker in het slot. De be stuursleden werden steeds moeilijker be reikbaar; beloofde inspraakorgaan als de ondernemingsraad en de W.A.-raad werden pas zeer vertraagd tot stand gebracht, directies werden niet of onvol doende geïnformeerd en dringende zaken als de bouw van nieuwe paviljoens op onder andére Dennendal kwamen niet behoorlijk aan de orde. Het interimbestuur bezondigde zich steeds duidelijker aan het door Veld kamp bij zijn komst afgezworen ou derwetse bestuurlijke optreden. Het da lend vertrouwen in het bestuur werd eind vorig jaar door Dennendal hele maal opgezegd toen het bestuur voor de tweede keer zonder zich iets aan te trekken van de protesten besloot nieuwe kandidaten voor een bestuursfunctie voor te dragen. De eerste keer werd de heer Dressel, oud-kanselier van de universiteit van Amsterdam, benoemd zonder dat daar voor iemand werd geraadpleegd. En on langs vond- de benoeming van prof. Wie- gersma en prof. Hessel plaats, terwijl zowel W.A.-raad als Dennendal deze be noeming ten sterkste had ontraden. De Een ambitieuze uitspraak, zo vlak na een periode waarin het W.A.-schip onbe stuurbaar op de klippen dreigde te lopen door interne machtsstrijd en grote ver warring. Veldkamp en zijn twee mede bestuursleden leken de zaken echter met aanstekelijke voortvarendheid aan te pakken. Er werden maatregelen geno men om de situatie op korte termijn te normaliseren. Een deel van de staf van Dennendal is het met een dergelijk ingrijpend besluit echter niet eens, wat onderling ook weer tot grote verdeeldheid leidt. Zelfs is een staflid van Dennendal door directeur Muller voorlopig geschorst. Nee, Veldkamp heeft de opdracht die hij zichzelf had gesteld niet kunnen volbrengen. De Willem Arntszstichting is nog steeds geen goed lopend, modern gestructureerd bedrijf en is nog geen voorbeeld voor andere inrichtingen en ziekenhuizen in Nedeland. Voor de 1200 patiënten en pupillen en voor de 1150 medewerkers is dat na drie jaar van problemen en spanningen wel heel erg jammer. 8.44 uur onder 16.53 22.49 uur onder 10.17

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2