NAVO zoekt uit Na spoedberaad tussen vakbondsleiders en premier Heath Hawk-raket kwam neer op Venetiaanse oliebron van Aboe Rodeis duivenvang- ploeg met meloenen Frans racisme doorn Benzine voor bloeddonors in Algerijns oog Economisch comité van ministerraad moest besluit nemen KPD erkende politieke organisatie Zes jaar geëist voor doodsteken Premier Leburton van België schept crisissfeer met Ibramco-project „Speels bekogeld cafetariahouder of raketten wel zijn gestolen MINISTER BOUTEFLIKA IN PARIJS VRIJDAG 1 1 19 7 4 JANUARI Eis Opgewondenheid Dood spoor Zonder loon Jobert Muis Verdrag van Rome Investering SR f I Compromis verwacht in Londen (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) (Van onze redacteur in Londen) (Van onze redacteur in Parijs) De eerste studie werd verricht door HET IS de Algerijnen ook een doorn in het oog geweest dat de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Jobert zijn persoonlijke opwachting in Algiers nog altijd niet heeft aangekondigd, terwijl hij binnenkort wel verschilfende andere Arabische hoofdsteden zal bezoeken. BONN. Bijna een jaar nadat radi- kaal linkse groepen in Bonn de politie in paniek en de bevolking in verwarring brachten, heeft nu het Westduitse Hoog gerechtshof alle betrokkenen nogmaals verbijsterd. LONDEN. De hertog van Welling ton is ernstig verstoord over het feit dat zijn 22-jarige dochter Lady Jane door de boulevardjournalisten achterna wordt gezeten omdat men in haar de toekomstige bruid van kroonprins Charles ziet. De hertog heeft nu een verklaring uitgegeven die men in Nederlands zou kunnen vertalen met: „Als jullie me nou niet heel goed vasthouden, dan be ga ik een ongeluk.” De Britse spoorwegdirectie had met de maatregel van het zonder loon naar huis sturen gedreigd nadat de spoorwegsta king al vier weken duurde, terwijl de wagenvoerders nog steeds volhouden dat er geen staking is, maar alleen „werken volgens het boekje”. NAAR HET heet zou voor elk van de 360 arbeidsplaatsen een investering van zo’n twee miljoen gulden nodig zijn. Leden van de Venetiaanse „duiven-ver- zamelploeg” hebben met hun net weer een goede vangst gedaan. In de Italiaan se havenstad gaan dierenartsen de vele duiven die daar rondvliegen onderzoeken op mogelijke ziekten. OVERIGENS: het is lang niet ..eker dat de Ibramco-raffinaderij er inderdaad zal komen, ook al besluit de regering tan tot de stichting. iet in an ite >n IC- ■n. r- ie, in i- e- Ie ik ui ie te ie 18 ■ft n, te ie in et ie in e- ke op er a- !D, ;e- il- en a- er ie s- m i- ie is it- •n. o- se us en n- ng en li jn ge a- in in ti- in P' op o- jn, 1- in irt en or ui »n el ïs, ee ri n gt ie 4. r- et 50 ie (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kalb) BRUSSEL. De Ibramco-affaire is in het stadium van de beslissingen gekomen. Gisteravond is het economisch comité van de Belgische ministerraad bijeengekomen om te besluiten of er al dan niet een Belgisch-Iraanse staats-olieraffinaderji nabij Luik moet worden gevestigd en dan vermoedelijk bij Ternaaien aan de Nederlandse grens. Het Algerijnse staatshoofd heeft zelfs al gedreigd zijn landgenoten naar hun vaderland terug te roepen, wanneer Frankrijk ze geen mens waardiger leven zou kunnen garanderen. landse Zaken Bouteflika gisteravond in Parijs gezegd erop te vertrouwen dat snel maatregelen genomen worden om de levensomstandigheden van de ruim 800.000 Algerijnen die in Frankrijk als gastarbeiders werken, te verbeteren. STOCKHOLM (DPA en Reuter). Het Algemeen ziekenhuis in de Zweed se stad Malmö biedt iedere bloed-donor die met zijn eigen auto komt om bloed af te staan, drie liter benzine aan. De directie vreest dat de op 8 januari in Zweden ingevoerde benzinedistributie donors ervan zal weerhouden naar het ziekenhuis te komen- dienst hebben gedaan, terwil ze toch volledig loon ontvingen omdat ze zoge naamd wel op hun werk waren versche nen. De bond van conducteuren heeft zijn leden opgeroepen volgende week dinsdag te staken. Als de spoorwegleiding in de vier tussenliggende dagen geen datum vaststelt voor de opening van nieuwe onderhandelingen over de lonen, zal men krachtiger actie overwegen. PARIJS. Na een gesprek van an derhalf uur met president Pompidou heeft de Algerijnse minister van Buiten- HET TUC-VOORSTEL leidde gistera vond in het Lagerhuis tot grote opge wondenheid, omdat de minister van de Schatkist Barber de handreiking van de TUC woensdagavond van de hand zou hebben gewezen zonder eerst overleg met het kabinet te hebben gepleegd. Premier Heath had diezelfde woensdaga vond als eerste in het spoeddebat van LONDEN. Premier Heath en vijf van de invloedrijkste vakbonds leiders uit het Britse overkoepelend werknemersverbond TUC, kwamen gisteravond bijeen om opnieuw over een mogelijke oplossing voor de ar- beidscrisis te spreken. Na de spoedvergadering verklaarde de woordvoer der van de vakbonden sir Sydney Green, dat er een „kans is geschapen dat het conflict uit de weg geruimd kan worden.” Heath heeft volgens hem toegezegd dat hij een compromisvoorstel in overweging neemt. de de onderhandelingen met hun actie begonnen, in tegenstelling tot de verte genwoordigers van de andere spoorweg- vakbonden, die deze onderhandelingen rustig hadden voortgezet. EN TENSLOTTE blijft het de vraag in hoeverre België zich wel houdt aan de talloze verzekeringen niets te zullen doen voordat Nederland terdege is ge raadpleegd. Een procedure waarvan de bedreigden in Limburg zich overigens maar niet te veel moeten voorstellen. Kortom: de Ibramco-beslissing nadert, als een muis met vele staarten. Algiers maakt zich de laatste maan den, niet zonder reden, bijzonder onge rust over het racisme dat in Frankrijk de kop weer heeft opgestok'en en waar van binnen een jaar nu vijf Algerijnen het dodelijke slachtoffer zijn geworden. De Algerijnse president Boumedienne heeft er de Franse regering openlijk van beschuldigd weinig ijver te betonen om de daders van die lynchpartijen te arresteren. De eerste geruchten over een ophan den zijnd huwelijk kwam toen prins Charles eind vorig jaar de gast was van de hertog van Wel lington op diens uitgebreide land goed in Spanje. De berichten luid den toen dat Lady Jane de prins daar „speels met meloenen had be kogeld”. Een boulevardblad maakte daaruit op dat, afgezien van de vraag of men de prins met meloe nen mocht bekogelen, deze vruch ten zo zwaar zijn, dat men ze weliswaar vermag te werpen, maar gezien hun gewicht in geen geval „speels”. Nieuw voedsel voor de geruchten le verde het bericht op dat Lady Jane oud en nieuw met de koninklijke Tot nu toe hebben vier miljoen werk nemers, die in andere dan de mijnwer- kersvakbond zijn geconcentreerd, de loonvoorstellen van de regering binnen het raam van de anti-inflatiepolitiek al aanvaard. De Algerijnen zijn de enige gastarbei ders van buiten de EEG die in Frankrijk geen speciale werkvergunning nodig hebben. Daardoor is hun aantal de laat ste tijd snel gestegen. Ze werken in het bijzonder in de auto- en de textielindus trie en in de huizenbouw, en hun plotse linge vertrek zou de Franse economie een slag toebrengen die Parijs zeker niet onderschat De Britse spoorwegen eisen van de vakbond van wagenvoerders dat men „eerst weer aan het werk moet gaan”, voor er verder over loonsverhoging on derhandeld kan worden. Zij doet dit omdat alle onderhandelingsmogelijkhe- den nog niet zijn uitgeput. De vakbonden zijn als het ware staan- De Europese Commissie heeft België nog niet zo lang geleden verboden staatssteun te geven voor raffinaderijen van de Shell en de Esso in Antwerpen, omdat zulke steun in strijd is met het Verdrag van Rome. Volgens sommige deskundigen zijn deze bepalingen even zeer van toepassing voor steun aan de Ibramco. Bovendien is de EEG in beginsel voor stander van een beleid dat uitgaat van de stelling -dat de grondstoffenproduce- rende landen zelf moeten verwerken,om aan een staat van voortdurende uitbui ting te ontkomen. Frankrijk en de Bondsrepubliek gaan dan ook raffinaderijen neerzetten in res pectievelijk Saoedi-Arabië en Iran. Niet omdat zij zo begaan zijn met het lot van die landen, maar omdat dit de enige manier is om hun olievoorziening veilig te stellen. Tenslotte heeft de EEG een milieuprogramma aangenomen, waarin de opvatting vastligt dat in grensgebie den tussen lidstaten geen vervuilende industrieën moeten worden gevestigd. Dit betekent bijvoorbeeld dat zij niet met treinen willen rijden waarin zich geen snelheidsmeter bevindt. Minister Whitelaw maakte gisteren in het Lager huis bekend dat er gevallen van wagen voerders zijn die op deze manier de afgelopen vier weken niet een keer De laatste brug die Frankrijk in de personen van die gastarbeiders nog met zijn voormalige overzeese provincie Al gerije verbindt, lijkt, na het gesprek van gisteren, in elk’ geval niet onmiddellijk te zullen worden opgeblazen. Afgewacht moet echter worden welke concrete ga ranties Algerije geboden zijn om met enige zekerheid iets over de Frans-Alge- rijnse samenwerking voor de verdere toekomst te kunnen zeggen. familie had doorgebracht, welis waar niet alleen, maar dan toch als een van de prominente gasten; dat men op deze bijeenkomst een flin ke hoeveelheid champagne had ge nuttigd, en dat Lady Jane de vol gende dag met dik omrande ogen naar haar werk in Londen was teruggekeerd. Ze werkt als assis tente in een van de dure antiekza ken in het centrum van de stad. De boulevardjournalisten volgden de Lady na deze champagnefuif onop houdelijk van en naar haar huis in de Londense wijk Fulham Haar vader de hertog zegt letter lijk: „Mijn ongelukkige dochter wordt voortdurend dwars gezeten in de bus en in de ondergrondse en soms kan ze zelfs de deur van haar eigen winkel niet eens in.” Prins Charles heeft van dit alles geen last. Hij vertrok na het feest naar Singapore, waar hij als aankomend zeeofficier op een voor hem nieuw schip dienst is gaan doen. De prins vloog vanwege de energiecrisis met een gewoon lijntoestel en wel in de toeristenklasse, al werden de stoe len voor hem en zijn gevolg met een gordijn van de rest van het publiek afgesloten. Intussen is hij in Singapore van de trap gevallen. het Lagerhuis gesproken en daarbij be kendgemaakt dat hij op ieder moment bereid zou zijn opnieuw met het TUC te praten. Door deze tegenspraak zag oppositie leider Wilson zijn kans schoon en viel gistermiddag de regering heftig aan om dat zij „een ondoorzichtige politiek” zou voeren. De vredesduiven die sinds woensdag echter vanuit de ambtswoning van pre mier Heath worden opgelaten, hebben de oppositie in ongerustheid gebracht, om dat zij nog steeds vreest dat de Conser vatieven vervroegde verkiezingen zullen uitschrijven. Wanneer de Conservatieven van premier Heath inderdaad in alle oprechtheid zouden kunnen wijzen op een staat van overtuigende vredesvoor- stelen, zou dit de Labour-oppositie in de verkiezingsstrijd een ernstige handicap opleveren. „De zich als „maoistisch-troztkistisch- leninistisch-stalinistisch” aandienende en overigens in evenzovele fracties onder ling gespleten „Kommunistische Partei Deutschland” had zelf nauwelijks ver wacht, dat de negen rechters van het constitutionele hof van Karlsruhe bij meerderheid van stemmen hun beweging tot „een politieke organisatie” zouden verklaren en niet tot de „kriminele ver eniging” bestempelden, waartoe het Openbaar Ministerie hen bij voorbaat had gebrandmerkt. De KPD, waarvan de kern overigens in het arbeidersmilieu van Dortmund zetelt, was al ondergedoken, nadat ze eerst door ter gelegenheid van het be zoek van de Zuidvietnamese president Thieu het raadhuis van Bonn te bestor men en vervolgens door de plechtighe den rond het bezoek van de Russische leider Breznjev verleden voorjaar met demonstraties te doorkruisen, conflicten had uitgelokt met iedereen die als or thodox gold inclusief de orthodoxe Deutsche Kommunistische Partei, de op de Russische lijn liggende DKP. Het gevolg is nu wel, dat van alle tegen de KPD geplande politieke proces sen nu alleen die kunnen doorgaan, waarbij de daders gewone strafbare handelingen kunnen worden aangewre ven, zoals met enkele van de bestormers van het Bonner raadhuis het geval is, üe een agent neersloegen. De mijnwerkers reageerden daarop gistermorgen met te zeggen dat ze met niemand van de regering meer wilden praten voordat men van deze zijde dui delijk had gemaakt dat op hun eisen alsnog zou worden ingegaan. Terwijl men bij het debat van het van vakantie teruggeroepen Lagerhuis de uitgebreide groep van parlementariërs- mijnwerkers luidruchtig aan het werk had kunnen zien, verviel de oppositie in een stilzwijgen toen minister Whitelaw donderdagmiddag tegenover de afgevaar digden uiteenzette hoe het er met de spoorwegmannen voorstond. Nadat gistermorgen in de prille uren de eerste wagenvoerders door de Britse spoorwegen zonder loon naar huis waren gestuurd, omdat ze hadden geweigerd om in de ogen van de spoorwegdirectie een minimum aan werk te doen, riepen hun voormannen een algemene staking uit. Deze oproep werd voornamelijk opge volgd door de wagenvoerders van de treinen die van Londen naar het zuiden en zuidoosten van het land rijden. Het feit dat de spoorwegonrust altijd het hevigst is in deze regionen, brengt vele Engelse commentatoren ertoe te veron derstellen dat hier „communistische agi tatoren” het meest voet aan de grond hebben gekregen. ONDER DE tegenstanders van het plan heerst met name grote twijfel aan de rentabiliteit, ook al hebben twee onderzoekbureaus zich daarover positief uitgesproken. ROTTERDAM. De Rotterdamse Of ficier van Justitie heeft gisteren zes jaar gevangenisstraf geëist tegen een Antilli aanse souteneur, die ervan wordt ver dacht begin september j.l. de eigenaar van een snackbar in de Maasstad te hebben doodgestoken. In het gisteren begonnen proces staan nog twee Antillianen terecht. Vorige week is een vierde verdachte aangehou den. De vechtpartij, waarbij de 34-jarige snackbareigenaar het leven liet, ontstond doordat ruzie was ontstaan over het niet-betalen van een hamburger. De wanbetaler werd de zaak uitgezet. De vriendin van een van de mannen uit het gezelschap Antillianen, waar de wanbe taler bij hoorde, trok toen een mes en bedreigde de eigenaar van de snackbar. Daarop ontstond een vechtpartij. In het gedrang werd de cafetariahouder neergestoken. De raadsvrouwe van de verdachte zei dat niet bewezen kon wor den dat haar cliënt de dodelijke steek had toegebracht. Zij wees op getuigen verklaringen die het meer aannemelijk maakten dat een van de anderen de man die vorige week werd aangehouden de dader is. De Officier van Justitie op zijn beurt haalde andere getuigen aan, die pertinent beweren dat de soute neur het mes heeft gebruikt. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft dit gisteren gezegd in ant woord op vragen naar aanleiding van buitenlandse persberichten. Van Israëli sche zijde was tot dusver over het ontstaan van de brand alleen gezegd dat deze het gevolg van een „technische fout” was. Journalisten konden hun kennis over de ware toedracht niet kwijt daar de censuur al verdere publi- katie verboden had. Een Amerikaanse radioverslaggever gaf het nieuws toen hij buiten Israel was. Volgens ambtenaren van het ministe rie van Financiën, waaronder Israel de olie-industrie ressorteert, hebben ver klaard dat na negen dagen drie putten nog steeds in brand staan. oliesector kan voeren nadrukkelijk via de markt verschijnt. Van regeringskant wordt daarentegén gezegd dat die omstandigheid juist een effectiever beleid kan garanderen. Men vraagt zich ook af in hoeverre Leburtons bewering dat Iran voor de raffinaderij twintig jaar olie zal leveren, valt te rijmen met de bekendmaking van de sjah van Iran dat zijn land na 1985 geen ruwe olie meer zal exporteren. ’Kï* a® De Vlaamse Volksunie wil dat de staatssteun uit Waalse fondsen wordt bekostigd, omdat het tenslotte gaat om een Luiks socialistisch initiatief, waar aan voor de socialisten veel politiek prestige is verbonden. Maar de Waalse staatssecretaris die deze fondsen beheert, heeft al doen we ten, dat een investering voor de Ibramco uit zijn pot, allerlei andere investeringen voor een reeks van jaren onmogelijk zou maken. De financieringskwestie blijft in de overwegingen kennelijk een grote rol spelen: wie betaalt de pijpleidingen, mag men de belastingbetaler wel voor dit staatsproject laten opdraaien? Maar ook stelt men de vraag in hoeverre de rege ring nog wel een goed prijsbeleid in de als zij zelf zo Ibramco op de Iraanse deskundigen, die zelf zeer voor de vestiging van deze raffinaderij met staatssteun geporteerd zijn de tweede werd eind vorig jaar in luttele dagen verricht door een Brits bureau, op basis van de bestaande en verder niet-gecon- troleerde gegevens die het onder meer van het Belgische ministerie van Econo mische Zaken kreeg. Zodoende zeggen sommige Belgische politici dan ook dat deze „tegenexperti- se”, waarmee Leburton destijd in de Kamer veel ongerusten tot kalmte heeft gebracht, een lachertje is. De christen-democraten richten hun bezwaren onder meer op de vraag in hoeverre de betrekkingen met Nederland door een vestiging in het grensgebied worden geschaad. De'vice-voorzitter van de liberale partij is erop tegen, omdat hij de rentabiliteit bestrijdt en boven dien de investeringen per arbeidsplaats veel te groot acht om met reden nog als een bevordering van de werkgelegenheid te kunnen worden beschouwd. Inmiddels hebben de politieke partijen in België in de afgelopen dagen een stroom van uiteenlopende meningen over dit project prijsgegeven. Alleen de Belgische Socialistische Partij van eerste minister Edmond Leburton heeft zich onverkort achter de regeringsplannen gesteld. Zowel in de CVP (christen democratisch) als onder de liberalen van de PVV de beide regeringspartners van de socialisten treft men voorna melijk gematigde voorstanders naast fel le tegenstemmers. Volgens Belgische politieke waarne mers lopen de opinies zelfs zover uiteen, dat sommigen al van een dreigende regeringscrisis spreken, ook al beseft een ieder terdege dat geen van de regerings partijen daar momenteel belang bij heeft. Die crisissfeer is vooral opgeroe pen door premier Leburton zelf, die kort en goed heeft verklaard te zullen op stappen als het Ibramco-project niet wordt aanvaard. Het mijnwerkersprobleem leek woens dagavond op een dood spoor te zijn geraakt, nadat minister van Arbeid Whi telaw het voltallige bestuur van de mijnwerkersvakbond geen nieuwe voor stellen had gedaan en erop had gewezen dat haar eisen niet zouden kunnen wor den ingewilligd. De eisen van de mijnwerkers stijgen uit boven het door de regering ingestel de loonplafond, dat deel uitmaakt van haar anti-inflatiepolitiek. Het kabinet- Heath heeft altijd als een van zijn belangrijke argumenten tegen inwilli ging van de mijnwerkerseisen gesteld, dat dan „de hel zal losbreken” en een niet te overzien aantal andere vakbon den ook door het plafond heen zullen breken en daarmee de anti-inflatiepoli tiek zullen ruïneren. TEL AVIV (DPA en Reuter). De brand die ruim een week geleden uit brak op de olievelden van Aboe Rodeis in de door Israel bezette Sinaï aan de Golf van Suez is veroorzaakt door een Israëlische luchtdoelraket van het Ame rikaanse type „Hawk”, die op de instal laties terecht is gekomen. BRUSSEL (ANP). Het hoofdkwar tier van de geallieerde strijdkrachten in Europa is bezig te onderzoeken waar in Europa grond-luehtraketten uit militaire opslagplaatsen gestolen zouden kunnen zijn. Bij Shape, dat gevestigd is in het Belgische Casteau, bij Bergen, heeft men gisteren verklaard „er nog geen notie van te hebben in welk land de raketten gestolen zouden kunnen zijn Een woordvoerder van het hoofd kwartier zei wel dat men van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa formeel de verzekering heeft gekregen dat er geen raketten vermist worden uit Ame rikaanse depots. Ook het Belgische mi nisterie van Defensie heeft gisteren ont kend dat er ook maar iets gestolen zou zijn uit de wapenopslagplaats van de Belgische strijdkrachten in West-Duits- land, in Düren. Inmiddels wint steeds meer de over tuiging veld dat, als er Westeuropese grond-luehtraketten vermist worden die lijken op de SAM-7-raketten, dit prak tisch alleen raketten van het type Red Eye kunnen zijn. Dat zijn raketten die in Europa alleen tot de bewapening van de Amerikaanse strijdkrachten behoren. De „Red Eye” is, evenals de Sam-7, een kleine raket die door één man vervoerd en afgevuurd kan worden en die in staat is vliegtuigen te „zoeken” en ernstig te beschadigen. j--

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3