sluizen m havens IERSE VOETBALLERTJES Arm van visser LEUK GEBAAR VAN TELSTAR-SUPPORTERS todtevishal De benzinedistributie in Velsen Veel moet worden gereguleerd, niet door Arabieren, verbrijzeld maar door onszelf" M I n «ssi fe iS f lx 1 5 NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER DRS. J. REEHORST BALANSOPRUIMING donderdag 17 januari Inbrekers kraakten tevergeefs fjj H VRIJDAG 1 1 JANUARI 1974 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) Verkiezingen Nestor Ombuigen VELSEN. Aan het begin van de donderdagavond door de gemeente raad van Velsen gehouden vergadering, werd door burgemeester drs. J. Reehorst te kennen gegeven dat hij het als voorzitter ter gelegenheid van de eerste bijeenkomst van de raad in het nieuwe jaar, gaarne wilde wagen de traditie van een persoonlijk woord voort te zetten. Hier werden door hem onmiddellijk zijn beste wensen aan verbonden voor de burgerij, de leden van de gemeenteraad en de ambtenaren. „Ik kan dit thans doen als een der uwen”, vervolgde de burgemeester zijn toespraak; „omdat mijn vrouw en ik ons in de eerste vijf dagen van dit jaar metterwoon in Velsen hebben gevestigd. Dat dit mogelijk is geworden en hoe? is aan uw welwillendheid te danken en aan de werkkracht van hen, die zich met de uitvoering van uw besluit hebben beziggehouden. Veel dank daar voor!”. Toekomst IJMUIDEN Toen in het jaar 1962 de motorlogger Hollandia KW 18 voor de sloop werd ver kocht, is dat nummer tot nu toe niet meer aan een Katwijks vis- serijschip toegewezen. We zien dit schip op de foto na de verlenging, welke verbouwing in 1949 heeft plaats gehad. 1 IMf' a Drs. J. van ARIE VAN DER VEER. Haven ADVERTENTIE VELSEN. Door de kleine staf me dewerkers van de distributiedienst Vel sen is in het kantoor aan de Lange Nieuwstraat heel wat werk verzet om de ongeveer 3000 aanvragen voor extra toe wijzing van benzine voor zakelijk ge bruik, die hier waren binnengekomen, te behandelen. En de in vele opzichten waanzinnige consumptie, die onze gezondheid geeste lijk en lichamelijk bedreigt, moet wor den gereguleerd „en dan liefst niet door de Arabieren, maar door onszelf.” Daar bij noemde de burgemeester de egocen triciteit, het ieder voor zich en God voor ons allen, destructief voor de relatieop- bouw, die nu eenmaal voor echte ge meenschappen onontbeerlijk is. In het vervolg van zijn nieuwjaarsre de achtte burgemeester Reehorst ook de regionale overheidsvorming, gewestvor- ming in een andere vorm dan de tradi- tieloze provincies uiterst actueel en hij was ervan overtuigd dat deze eenmaal zal komen, zij het dan ook niet zonder veel barensweeën. De supportersvereniging heeft hiermee het bewijs geleverd actief te zijn en te willen blijven. Daartoe is alle reden, want het ledental gaat nog steeds voor uit. En wie zich alsnog wil aanmelden Pas in 1934 kwam er weer een KW 18, genaamd Vier Gebroeders met als eige naar D. van der Plas Cz. Deze logger was in 1916 te Woubrugge gebouwd door de Scheepswerf De Dageraad voor de Scheepsexpoitatie Mij. Velsen, directeur de heer W. F. Breitenstein. Als Katrina IJM. 87 ging het schip voor het eerst ter haringvisserij onder schipper D. van den Oever. De IJmuidense periode was van korte duur, want in 1922 werd de Katri na verkocht naar Scheveningen, kreeg de naam Michiel en Piet SCH.17 met S. Taal als eigenaar en Alb. Dijkhuizen werd er schipper op. Hij werd in 1924 opgevolgd door Michiel van der Harst en het schip heette toen Clasina SCH. 17 met ais eigenaar de N.V. Reederij v.h. P Knoester jr. en in 1928 ging de logger weer eens van eigenaar veranderen. Raaks 34 Tel. 310685 Zijlstr. 29 Tel. 310766 IJMUIDEN. Een 41-jarige IJmuide- naar raakte donderdag op een vissers boot met zijn arm klem tussen een kabel en de wings, toen hij bezig was de netten binnen te halen. De linker boven arm van de viser werd verbrijzeld. Met een boot van de Rijkshavendienst het ongeval gebeurde toen de vissersboot tussen de pieren lag is de man naar de wal gebracht om naar het Zeeweg Ziekenhuis te worden vervoerd. Na dit voor Velsen traditionele begin van de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar, kon burgemeester Reehorst verder volstaan met het afhandelen als hamerstukken van de overige agenda punten die slechts gering in aantal zijn geweest. Het werd de Energie II SCH. 17 van J. J. de Niet en daar is het schip gebleven tot in 1934 toen het naar Katwijk is overgegaan. Na tot 1940 voor D. van der Plas Cz te hebben gevaren ging het vaartuig toebehoren aan de Gebr. den Dulk’s Handelmij. en de naam werd Hollandia KW. 18. De in 1918 geplaatste Hollandia motor werd in 1947 vervangen door een 100 pk Brons en in 1949 werd de Hollandia KW. 18 verlengd en kreeg toen een bruto inhoud van 140 ton bij een lengte van 31,64 m. Het schip heeft in 1960 voor het laatst aan de haringvis serij deelgenomen en werd, zoals we al aan het begin hebben gezegd, in 1962 voor de sloop verkocht. Prijzen in guldens Per 1 kg: grote tong 6.80-6.48; groot- middel tong 10.00-9.81; kleinmiddel tong 9.99-9.81; tong één 10.49-10.15; Tong Twee 10.51-10.23; zalm 12.20; tarbot 9.26- 8.95. De tweede wens van de nestor had betrekking op hogere uitkeringen voor het Velsense gemeentefonds, dat volgens hem een armslag van elf miljoen gulden zou kunnen geven, terwijl hij ook hoop te dat zou worden goedgekeurd het enorme, nog bestaande woningprobleem angstig voor vele jonge mensen, mede in de Velserbroekpolder kunnen worden opgelost. De grootste Speciaalzaak van Haarlem en omstreken. was voor de Adelaar KW 18 niet wegge legd,althans niet als Nederlands vaar tuig. Aan het begin van het jaar 1931 werd het schip verkocht naar Zweden en wel aan O. A. Padorn te Solvesberg, die het tot motorschip liet verbouwen en in de vrachtvaart bracht. In 1936 had een verlenging plaats en onder de naam Dema een heeft het nog eental jaren ge varen In de kleedkamer kregen de spelers elk een fruitmand aangeboden door een de legatie van het voorlopig bestuur van de supportersvereniging, bestaande uit T. v.d. Braak, R. Broere, J. Reus en P. B. Zoontjes. Zoals gewoonlijk was de heer Kruis man (CPN) als nestor van de raad het antwoord op deze rede voorbehou den. De heer Kruisman maakte in de eerste plaats van deze gelegenheid ge bruik de burgemeester en zijn echtgeno te welkom te heten als bewoners van Velsen, waarbij hij de hoop uitsprak dat zij zich hier spoedig zullen thuis voelen, zodat er van heimwee naar Rotterdam geen sprake zal zijn. bevolking, het sociale klimaat, de verde ling van de bestuurstaken, het personeel en de financiën. Bij dit alles dient volgens de heer Kruisman ook nog een halt te worden toegeroepen „aan de moderne OW’ers, die de prijzen van hun oude voorraden zonder oorlog op alle fronten reeds drastisch verhogen”. En omdat de com munist dit keer nu eenmaal sprak na mens de gehele raad, wilde hij het hierbij laten, omdat hij anders terecht zou komen bij sheiks en oliemiljonairs, onderwerpen waar hier ongetwijfeld wel enig verschil van mening over zal be staan. Hij besloot daarom liever met het uitspreken van zijn beste wensen voor een spoedig herstel van collegaraadslid A. Roosendaal. IJMUIDEN. Donderdag arriveerden in IJmuiden: Ulanga, Abidjan; Zaan- stroom, Felixstowe; Magula, Karlstad; Memel, Dagenham; Korsmess, Mo I Ra na, IJmuiden; Rolf Behrmann, Londen; Bourgogne, Oslo; Coenraad K, W. Hart lepool; Prinsenbeek, Leningrad; Christa Köncke, Rotterdam; Yalta, Tubaro, IJ muiden; Kirtomdyke, Boston; Boreas, Hamburg; Kostantin Shestakov, Lenin- Enkele stuks suède-, nappa- en vachtkleding tegen echte Opruimingsprijzen. IJMUIDEN. Tweemaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag een vergeefse poging tot inbraak gedaan. Bij een perceel in de Watermanstraat sloeg een onbekende man op de vlucht toen buren hem betrapten bij het inslaan van een keukenraampje. Voor een tweede maal moest het gebouw van de Gieteling bij Hoogovens het ontgelden. Evenals bij de inbraak daar van jongstleden woens dag, werd er een gat gemaakt in het golfplatendak. Kennelijk werd de dader bij zijn werk gestoord, want ditmaal wordt er niets vermist. kan dat doen bij de heer T. v.d. Braak, café „De Lange Nieuw’ aan de Lange Nieuwstraat. Die activiteiten uiten zich ook op der meer tijdens de bustochten naar de uitwedstrijden, gedurende welke verlotingen worden gehouden om de reis- prijs te drukken; maar ook in de gele deren van de jeugd, want jeugdleden hebben gratis toegang tot de thuiswed strijden en kunnen ook meedoen aan verlotingen. In februari wordt het definitieve be stuur gekozen. Aan het slot van zijn betoog werd er door de burgemeester aan herinnerd dat dit jaar weer een nieuw gemeentebestuur moet worden gekozen, evenals er in maart verkiezingen voor de Provinciale Staten zullen zijn. Aanwijzingen hier voor waren reeds Zaanstad en Amers foort, zo- dat verkiezingsprogramma’s kandidatenlijsten en affiches, die onze mensen en de geest waarin zij zullefi werken bepalen, als het ware reeds on derweg zijn. Daarom wiilde burgeeester Reehorst zich aan het einde van nieuwjaarsrede beperken tot het uitspre ken van de wens dat het goede uit de straks afgelopen periode van vier jaar en na zijn eerste ervaringen mogen deze talrijk worden genoemd behouden zal blijven, zodat hij alleen nog maar wilde hopen dat hier nog veel goeds aan zal worden toegevoegd. formulieren die voor de betrokkenen vertragend konden werken. Ook zijn er enkele slimmerds geweest, die meer dan één aanvraag hebben ingediend. Alle on gerechtigheden zijn echter aan het licht gekomen. Voor inlichtingen is het distributie kantoor vrijdag nog zowel *s morgens van negen tot half een als ’s middags van twee tot vijf uur voor het publiek geopend. Volgende week is de openstelling voor het publiek beperkt tot de morgenuren. Nagenoeg alle antwoorden toewij zingen of negatieve beslissingen zijn de deur uit en iedere aanvrager zal deze week de beslissing op zijn verzoek ver nemen. Ook de aanwijzingen voor de pomp houders zijn verzonden en kunnen van daag bij alle betrokkenen aankomen. De uitvoering van de aan de distribu tie verzonden werkzaamheden is in het algemeen in een goede sfeer verlopen. Er was een prettige medewerking van het publiek en het aantal klachten bleef beperkt. Wel waren er natuurlijk vergis singen gemaakt bij het invullen van de grad; Sylvia, Flixborough; Ecctonia, Gunness; Avticity, Gonfreville, Bever wijk; Gena F, Whitby, IJmuiden; Lachs, Rotterdam; Faieace, Goole; Tor Dania, Tothenburg; Karibe Tide, Cont Plat, Velsen; Rijnstroom, Harwich; Joan C, Grangemouth, IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Degema, Liverpool; Leidang, Stavanger; Gulfleet 5, Cont. Plat; Hanngrid, Sou thampton, IJmuiden; Helene Clausen, Klaipeda; Fenix, Hermösand; Magdalena, Rotterdam; Prinsenborg, Delfzijl; Zaan dam; Memel, Dagenham; Gerda Maria, Vlaardingen, IJmuiden; Magula, Karl stad; Satura, Le Havre; Roelof Holwer- da, Harlingen; Bir River, Antwerpen; Doris, Oloe; Zaanstroom, Felixstowe; Kamphoorn, Tuapse; Lawanti, Bremen. Vrijdag gearriveerd: Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Stuttgart, Antwer pen; Apollo, Rotterdam; Celtic Trader, Swansea; Trident Rotterdam, Antwer pen; S.A. Hexrivier, Antwerpen; Car- moustie, Rochester; Neptunus, Antwer pen. Vrijdag vertrokken: Aqua, New Cast le; Altair, Rotterdam; Sylvia 5, Flixbo rough; Djatiluhuur, Hamburg; Setiabud- hi, Bremen; Trojan Service, Cont Plat, IJmuiden. Deze basisgedachten werden daarop door dé burgemeester stuk voor stuk besproken, waarbij hij onder meer als zijn mening te kennen gaf dat men met man en macht en met grote intensiviteit een aantal ontwikkelingen zal moeten ombuigen. Zoals de vervuiling van ons De nauwelijks acht weken oude sup portersvereniging van Telstar heeft de spelers'van deze profclub, die donder dagmiddag op de training aanwezig wa ren, met een leuke verrassing beloond voor het tot dusver ongeslagen blijven. Evenmin wilde drs. Reehorst verzui men een woord van welkom te richten aan het adres van de nieuwe gemeente Zaanstad. Volgens hem een experiment dat in ons staatkundig bestel zijn weer ga niet kent. „Wel gekend had kunnen hebben, als u begrijpt wat ik bedoel”, stelde spreker glimlachend vast. Hetgeen hem er overigens niet van weerhield dit gemeentebestuur veel kracht en wijsheid toe te wensen. Na zijn inwerkperiode wilde de burge meester nu ook wel eens een blik in de toekomst werpen, echter niet als een profeet of een plannenmaker, maar als een nuchter politicus die de tekenen van zijn tijd tracht te verstaan. Spreker meende aldus te mogen vaststellen dat hier in 1984 ongetwijfeld nog huizen zullen staan, met groen, water en wegen, waar mensen wonen en werken. Voor hem was evenwel de vraag wie en hoe! Hoe zullen zij zich dan voelen, hoe zullen hun relaties zijn, hun dagindeling en hun perspectief. Nu was de burgemeester van mening dat er een zestal basisgedachten is dat de kwaliteit en de kwantiteit van het bestuur bepaalt en waar bij een plan matig bestuur rekening mee moet wor den gehouden. Volgens drs. Reehorst zijn dit het grondgebied van de gemeente, de milieu (bodem, water, lucht en lawaai) en dan wel „van onze eigen hond tot en met onze eigen Hoogovens, van ons ei gen Schiphol tot en met ons eigen tran- sistorradiootje op het strand.” Ook baldadigheid en echte criminali teit dienen volgens de burgemeester in hun oorzaken te worden bestreden. Men weet immers intussen dat alleen maar scholen openen niet het automatisch sluiten van gevangenissen betekend. De verkeersveiligheid, in sommige opzichten een terreur voor vooral ouderen en jon geren, moet op straffe van onleefbaar- heid! van onze steden worden terugge drongen. Een bezoek bij Telstar, hetzelfde Telstar, dat hen voor zondag heeft uitgenodigd om de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles te komen bijwonen, bracht donderdag middag de Noordierse jongens uit Bel fast in vervoering. Een voetbal blijft nu eenmaal een magische kracht uitoefenen op jongens. Of zij nu uit Nederland, Noord-Ierland of waar ook ter wereld vandaan komen. Gretig is dan ook de mogelijkheid aangegrepen om bij de profs op bezoek te komen en op het Telstarterrein penalties te nemen. Bo vendien kregen zij een map vol met boekjes, foto’s, stickers en wat al niet meer mee naar huis. Tevoren waren zij samen met de meisjes op bezoek geweest bij Van Gelder Papier, waar zij ook zo het een en ander hebben meegekregen. Per pont ging het daarna naar het [gebouw van de Odd Fellows aan de zuidkant van het kanaal, waar de lunch stond te wachten. Na afloop werd de groep gesplitst, vertrokken de jongens naar Telstar en de meisjes naar de markt. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd in IJmuiden aangevoerd: 4.900 kg tong; 41 kisten tarbot en griet; 697 kisten kabeljauw; 85 kisten wijting; 280 kisten schol; 53 kisten schar; 96 kisten diversen. In 1911 treffen we in Katwijk als nummer 18 een houten zeillogger aan, genaamd De Vrouw Leuntje en dat was zijn1 de eerste logger van D. Haasnoot. Schip per was Teunis van der Plas Lz. In 1915 kreeg reder Haanoot zijn eerste stalen logger, de Dirk KW 19 en het volgende jaar kwam de tweede, de Willem Corne lls KW 16. Deze twee schepen zijn tot na de tweede wereldoorlog in de vaart gebleven. De Vrouw Leuntje KW 18 nam voor het laatst aan de haringvisserij deel in 1920 onder schipper Cornells Ouwehand. Na een paar jaar opgelegd te zijn geweest werd het vaartuig in 1922 voor de sloop verkocht. De Firma D. Haasnoot Nz besloot pas in 1925 tot vervanging over te gaan aangekocht werd een Scheveningse log ger, die in 1916 was gebouwd te Maas sluis door de scheepsbouwer Uitenboo- gaard voor de N.V. Reederij Albert Pronk Co en Adelaar SCH. 204 heette. Schipper Leendert Korving had dit schip in 1916 nieuw uitgehaald. Het was een stalen zeillogger, die in 1925 te Katwijk werd ingeschreven als Adelaar KW. 18 en Huig Nijgh werd er schipper op. De Firma D. Haasnoot Nz had toen drie zeilloggers, de andere waren de Willem Cornelis KW. 16, schipper Maar ten Plug Jacz en de Dirk KW. 19, schipper Maarten Plug Maartensz. De Adelaar heeft een viertal jaren aan de haringvisserij deelgenomen en werd toen opgelegd. Aan het einde van de jaren twintig werden tientallen zeilloggers van een motor voorzien maar dat voorrecht Reehorst, burgemeester Velsen. VELSEN-NOORD. Donderdagmid dag omstreeks half drie reed een 56- jarige automobilist uit Heemskerk met zijn personenauto tegen een lantarenpaal in Velsen-Noord. Bij onderzoek bleek de man alcoholhoudende drank te hebben gebruikt. „En als jullie het klaar spelen de eerstvolgende drie (thuis)wedstrijden dat te handhaven, staat jullie weer een ver rassing te wachten’’, zo luidde de belofte welke hierbij gegeven werd. „Wij zullen ons best doen”, verklaarden de spelers in hun dankwoord. Per 40 kg: tongschar 132-116; bot 34- 24; steenbolk 56-55; kuit 110; lever 77- 51; schar 114-90; wijting 86-76; schol één 71-68; schol twee 81-71; schol drie 84-79; schol vier 100-80; kabeljauw één 162-96; kabeljauw twee 166-134; kabel jauw drie 118-92; kabeljauw vier 118-92; kabeljauw vijf 110-70; tarbot 240-196; griet 214-138. Besommingen van donderdag: KW 206 59.300, VD 25 2.270, IJM 4 18.540, EH 7 en VD 6 ƒ4.100, YE 25 en ZL 6 ƒ3.330, VD 46 en VD 115 ƒ4.220, UK 15 en UK 215 4.350, 23 en 48 5.720, 54 en 208 2.200, 115 en 200 8.800, 135'en 145 6.700, 196 en 234 4.670. In dit verband wilde de burgemeester wel even vaststellen dat hij niet behoort tot degenen, die daarmee voor de ge meenten de dood in de pot verwachten, Integendeel want hij gelooft dat de ge meenten op deze wijze meer tijd, geld, energie en mensen zullen verkrijgen voor de zijn inziens essentiële taak: de inrichting en instandhouding van het directe leefmilieu, woningen bouwen en renoveren, buurten reconstrueren, kleu ter- en basisonderwijs verzorgen, kleine recreatie-voorzieningen in de breeds mo gelijke zin, zorg voor de ouderen, moge lijkheden voor ontwikkelingen van jon geren. en „permanente educatie”, zoals dit tegenwoordig heet. Vandaar dat burgemeester Reehorst meende dat men in Velsen door zal moeten gaan met Oud-IJmuiden en het dorp bij Van Gelder, doorgaan met de begonnen renovatie en met het bouwen van enige honderden nieuwe woningen per jaar, teneinde de overloop voor de IJmond niet in leegloop te doen resulte ren. s'- - ''■L - W"'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5