STERKE GROEI AANTAL LEERLINGEN - OOK MEISJES Agrarische school Kennemerland biedt verrassende mogelijkheden BON Fraaie Heerenduinweg bij vorst verraderlijke verkeersader een Den Uyl in Kras over oliecrisis en prijsstijging I KOSTER'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN b.v. IB! •A AUTOMOBILIST RIJDT ER MEESTAL BOVEN DE TOEGESTANE SNELHEID A.s. zaterdag in de weekend bijlage IJmuider Courant Beverwijkse Courant" MIA’JEUhf uIu slechts f 10.395.- Ink!. BTW had u niet gedacht hè... V R IJ D A G Antwoordnummer 416, Haarlem Bezorg mij 14 dagen gratis Boom moest helpen MAZDA-DEALER in SANTPOORT, Wüstelaan 99 en BEVERWIJK, Europapiein In een open envelop, zonder postzegel^ opsturen naar: h Naam StraatPlaats Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee voor f 10.30 kwartaalabonnee voor f 29.80 ("doorhalen wat niet gewenst is) BESCHUIT MET MUISJES - (Van een onzer verslaggevers) (Van onze stadsredactie) ADVERTENTIE Imp. tevens dealer voor den haag e.o.: AUTO PALACE - DE BINCKHORST B.V. - BINCKHORSTLAAN 312-322 - DEN HAAG - TELEFOON 070-855100 Het gedeelte van de Heerenduinweg te genover de rechts gelegen Pieter Ver- meulenschool, waar deze week een auto ondermeer van wege de gladheid dwars over de weg tegen een boom schoot. Ook op het rechte weggedeelte kan de verra derlijke gladheid voorkomen. De eigenlijke gespecialiseerde beroeps opleiding begint dan dus na het verla ten van de school. Op het moment dat zij de vierjarige lagere agrarische dag school verlaten kunnen zij nog alle kan ten uit en zijn zij zelfs helemaal niet specifiek gebonden aan de agrarische sector. Wat zijn nu de gevaarlijkste plekken op de Heerenduinweg? Adjudant Pad mos: „Dat is niet te zeggen. De ene keer is het ’t rechte weggedeelte, andere keer weer een bocht. Maar over het algemeen zijn de bovenste (ook de bochtigste) het (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND In enkele jaren sinds 1968 is het leerlingenaantal van de Agra rische School Noord-Kennemerland, gevestigd aan de Oranjelaan in Castricum, meer dan verdubbeld. Telde men voorheen slechts enkele meisjes onder de leerlingen, nu zijn het er al meer dan veertig. De nog nieuwe en sinds 1968 al uitgebreide school is nu weer veel te klein geworden en inmiddels heeft men zwart op wit de toezegging Dan kan het gebeuren dat je als automobilist met een stralend winters zonnetje van huis vertrekt, terwijl je op de eerder genoemde weg lelijk ont nuchterd wordt omdat er gladde wegge deelten blijken te zijn. Zo’n zonnige ochtend was er bijvoorbeeld op oude jaarsdag. Op de Heerenduinweg slipten toen verscheidene automobilisten. Eén ervan kraakte een verkeersbord en kwam met een lelijk vernielde auto in het struikgewas terecht De bestuurder was licht gewond. Een andere automobi list raakte eveneens in de struiken, maar kon er op eigen kracht weer uitkomen om verder te gaan. Dan is men de macht over het stuur kwijt. Vooral in de spitsuren zit er een bepaalde jacht in de mensen. Het is beter dat ze tien minuten eerder van huis gaan, dan dat ze proberen die tijd op de weg in te halen,” zegt de adju dant, op wiens kamerwand de sticker: „Rij rustig” prijkt. Slecht-zienden voelen zich in de blindenbonden of blinden organisaties (er zijn er in Nederland bijna zestig van) niet allemaal even happy. Men vindt in die kringen, dat de belangen van de slecht-zienden niet optimaal behartigd worden door de blinden. Over die problematiek (en de nuttige uitvinding van de TV- leesloep) heeft Hans Romibourts gesprekken gevoerd met enkele betrokenen. Bisschop Ernst van Breda plein voor interesse van gelovigen in maatschap pelijke en sociale bemoeienissen: „geloof en sociaal gedrag horen bij elkaar”. Al lang bestaan er plannen voor een energie-eiland voor de Nederlandse kust. Hoe het daar mee staat wordt in Erbij uiteengezet. Zo ook, hoe slecht de Neder landse monumenten er bij staan, althans de Nederlandse Vereniging voor Mo numentenzorg. Hein Steehouwer besteedt uitgebreid aandacht aan een schitterend boekwerk: de Trés riches heures du due Jean de Berry, het schoonste getijdenboek van de middeleeuwen. Op de gezinspagina vertelt Franqoise Schuit-Blanchet hoe zij kinderen leert koken, iets dat ze geweldig fijn vinden. Natuurlijk zijn er ook weer de tips voor doe-het-zelvers te vinden. Bert Brevoord ondernam de reis naar Dalfsen om een gesprek te voeren met Tania, de nieuwe hockeycoach, die in Nieuw-Zeeland voor zijn eerste kracht proef komt te staan. „Ik kan het verprutsen, maar daar ben ik niet bang voor”, zegt hij optimistisch. De PvdA belegt over het hele land tien openbare bijeenkomsten waar leden van het kabinet de informatie komen geven. Drs. Den Uyl zal met name spreken over de gevolgen van de crisis voor de staatskas zoals het gedwongen afstoten en inkrimpen van overheidsta ken en de aanpassing van Keerpunt ’72, het verkiezingsprogramma van de pro gressieve drie, aan de nieuwe situatie. Over de snel stijgende prijzen zullen de minister-president een aantal moties worden voorgelegd. Verdere inlichtingen over de bijeenkomst in Kras zijn ver krijgbaar op te. no. 023-336321. van het ministerie ontvangen, dat de school uiterlijk in 1975 mag worden uitgebreid met vier theorielokalen, een aula, een eigen gymzaal, lasboxen, administratieruimten en wat bijkomende ruimten. Waarom is de belangstelling voor dit agrarisch onderwijs zo geweldig toegenomen, terwijl uit de agrarische sector regelmatig het geluid komt, dat de jeugd er niet zoveel meer voor voelt om bestaande agrarische bedrijven over te nemen of voort te zetten, of bij tuinder of boer te gaan werken in loondienst. Bij de Velsense Verkeerspolitie zegt adjudant J. Padmos over de situatie op de Heerenduinweg: „Mijn overtuiging is dat veel te wijten is aan het rijgedrag van de automobilisten op deze weg. Het kan daar inderdaad spiegelglad zijn en je bent er niet op verdacht. Maar als iedereen zich daar eens aan de voorge schreven maximum snelheid zou houden, zou er naar mijn smaak heel wat min der onheil te vrezen zijn. Persoonlijke ongelukken zijn er gelukkig nog niet bij, maar de materiële schade is meestal aanzienlijk”. Hij meent dat praktisch niemand zich op deze weg aan de toegestane snelheid van vijftig kilometer per uur houdt. „Wat krijg je dan,” zegt hij, „er wordt even afgeremd en juist op een moment dat het eigenlijk al te laat is. Als het dan glad is, is er geen houden meer aan. VELSEN. Eén van de fraaiste ver keersaders in de gemeente Velsen is ongetwijfeld de Heerenduinweg, een randweg aan de buitenkant van de be bouwde kom van IJmuiden, die op vele gedeelten het hele jaar door een bijzon der mooie omzoming van natuurschoon heeft. Maar het is ook deze weg die op de meest onverwachte momenten voor de automobilist bijzonder verraderlijk kan zijn. Er hoeft mara een spoor van vorst in de lucht te zitten, of bepaalde gedeelten van de Heerenduinweg worden in korte tijd spiegelglad. De directeur van de school weet ons in zeer korte tijd duidelijk te maken, dat we een totaal verkeerde voorstelling hebben van zo’n agrarische school een voortzetting van de voormalige land- en tuinbouwschool en hij weet ons er bovendien met enthousiasme van te overtuigen dat deze school de basis legt voor tal van interessante beroeps mogelijkheden, zowel voor meisjes als voor jongens. De vroegere land- en tuinbouwschool leidde min of meer gespecialiseerd op voor veeteelt, bollenteelt, bloementeelt, landbouw, aanleg en onderhoud en der gelijk agrarische sectoren. Viel de keuze van de leerling op de bollenteelt, dan leerde hij daar wel over maar dan ook eenzijdig. De school werd in die tijd merendeels bezocht door zo nen van agrariërs. Volgens de directeur moeten we dat beeld helemaal vergeten. Het is nu een algemene school voor beroepsonderwijs, die vier jaren bezocht wordt door leer lingen die zo van de lagere school ko men. De eerste twee jaren krijgen zij er de algemene vakken als wiskunde, talen, biologie, algemene techniek, creatieve vakken, maatschappijleer, scheikunde, aardrijkskunde, iets van schakel techniek, meet- en regelkunde, computerleer en dergelijke, maar ook iets van boekhou den en administratie en ze doen natuur lijk ook aan sport, gymnastiek en zwem men. Ook in de bovenbouw is er geen specialisatie meer in de richting veeteelt, bloementeelt, enzovoort. Wel wordt ge durende de vier leerjaren de belangstel ling van de leerlingen toegesoitst op de agrarische sector, maar ook dan uitslui tend nog in algemene zin. Ze komen dus iets aan de weet over bloemen, planten, dieren, mensen, technisch tekenen voor aanleg en onderhoud. Zij kunnen zich oriënteren op de mogelijkheden die de agrarische sector biedt, maar willen zij zich daarin specialiseren dan zullen zij verder moeten leren aan de middelbare scholen voor bloementeelt (Aalsmeer), bollenteelt (Lisse), veeteelt (Alkmaar), enzovoort. minst gevaarlijk.” In het gesprek komt naar voren dat de gladde weggedeelten in het wegdek vooral te danken zijn aan een bepaalde windval, waarbij juist de bocht tussen de bosschages die aparallel lopen aan de Maasstraat veel gevaar loopt. Ook al omdat de veelal te hard rijdende automobilisten die vanaf de richting Zeewijk komen op een uiterst laat tijdstip op de rem moeten gaan staan. Hun niveau is dan te vergelijken met een mavo-leerling of met jongens die de lagere technische school verlaten. Gaan zij niet „thuis” in het bedrijf, niet naar een gespecialiseerde middelbare school voor bloementeelt, bollenteelt, landbouw en dergelijke om welke redenen ook, dan hebben zij nog talloze andere moge lijkheden en dat is meteen het grote voordeel in vergelijking met vroeger, want de echte beroepskeuze is daardoor jaren uitgesteld en van „verloren” jaren is geen sprake meer, omdat de eenzijdige gerichtheid uit de opleiding is verdwe nen. Dat heeft de beroepsmogelijkheden aanzienlijk vergroot. Een ander belang rijk element is ook, dat als de leerlingen een heel andere kant uit gaan dan de agrarische, op de school een basis is ge legd die later ook in hun privé-leven (algemene ontwikkeling) en in hun vrije tijd Giet zijn uitstekende doe-het-zelvers geworden met veel belangstelling voor hetgeen er om hun heen leeft, groeit en bloeit en met een aanzienlijke techni sche en creatieve handigheid) van veel waarde kan zijn. Over het onderwijs aan de school kunnen we slechts summier iets vertel len, maar misschien zegt het meer als we iets vertellen over wat de leerlingen na het verlaten van de school zo al gaan doen en kunnen doen aan de hand van enkele voorbeelden. De aansluiting op de middelbare scho len voor beroepsonderwijs hebben we al genoemd, maar dan moeten we daar buiten de agrarische sector ook even naast zetten de mts en de meao (middel bare school voor economisch en admini stratief onderwijs). De meisjes kunnen ook de leraressenopleidingen volgen in het nijverheidsonderwijs (huishoudkunde en dergelijke), maar bij voorbeeld ook in de verpleging gaan, want de agrarische school heeft immers het mavo-niveau met wiskunde als verplicht examenvak (bij mavo niet verplicht). Die meisjes kunnen natuurlijk zich ook verder be kwamen in de bloemsierkunst, zij zijn zeer welkom als assistentes bij dieren artsen, maar ook bij dokters, op meer technische afdelingen in de ziekenhuizen, de stap naar laboratoriumassistente is niet zo groot, maar zij weten ook iets van administratie en omdat hun belang stelling toch enigszins agrarisch is ge richt gaan velen werken bij boerenleen banken, agrarische voorlichtingsdiensten, waterschappen, consulentschappen. in de bollen- en bloemenexport, bij de veilin gen, in de recreatiesfeer en noem maar op.Dat alles geldt natuurlijk ook voor de jongens, die vaak ook terecht komen bii bedrijven als (PWN (waterleidingdui nen), bij de gemeentelijke plantsoenen dienst. De scala van mogelijkheden wordt de laatste jaren steeds groter, omdat de belangstelling in het algemeen voor milieubeheer en recreatie zo sterk groeiende is. Trouwens voor alles wat met de natuur te maken heeft. Milieu hygiëne wordt als vak op de agrarische school gedoceerd. Hoeveel mogelijkheden er voor de leerlingen van deze school open liggen wordt misschien het best geïllustreerd door het feit dat de direc teur zegt: „Wij moeten vechten tegen het bedrijfsleven en soms de ouders om 165 km/u» motor met bovenliggende nokkenas ruimte voor 5 volwassen personen enorme kofferruimte 2 snelh. ruitewissers elektrische ruitesproeiers aehterultrljlampen waarschuwingsknipperlicht kooikarrosserie gescheiden remsysteem slaapstoelen signaallicht gelaagd glas in de voorruit.» JV a benzineverbruik bij 100 km/u 1:12 Soortgelijke escapades deden zich woensdag jongstleden ook weer voor. Toen raakte een autobestuurder juist op een gedeelte waar men het gevaar het minst zou vermoeden, zoals dat dan heet: de macht over het stuur kwijt. Een boom moest helpen om de auto tot stilstand te brengen. Gelukkig bleven de passagier van de wagen en die van een auto die ook geraakt werd, ongedeerd. Dit ongeval gebeurde op het rechte stuk van de Heerenduinweg, tegenover de Pieter Vermeulenschool. Het was om streeks kwart voor acht in de ochtend, een tijdstip dat velen zich door het verkeer reppen- Even verderop, bij de kruising van de Spaarnestraat kwam nog een auto in de struiken terecht omdat remmen door de gladheid teniet gedaan werd. „MILIEUHYGIËNE”. De afdeling Vel- sen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt dinsdag 15 januari in gebouw „De Meerpaal” aan de Ban- jaertstraat haar eerste bijeenkomst in 1974. Voor deze avond wordt door me vrouw J. H. Kes-Gerritsen, presidente van het gewestelijk bestuur van de N.C.V.B. een causerie gehouden over het onderwerp „Milieuhygiëne”. HAARLEM. Minister-president drs. Den Uyl komt dinsdag 15 januari om 19.45 uur iin de grote zaal van Krasna- polsky in Amsterdam de Noordhollandse kiezers informatie geven over de huidige problematieken van oliecrisis en snel stijgende prijzen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Omdat mevrouw M. Witte-Deken donderdagmiddag om streeks twee uur in het Zeewegzie- kenhuis het leven had geschonken aan een flinke en gezonde dochter (Marjolein), heeft wethouder Th. C. Witte er als trotse vader voor gezorgd dat het kopje koffie voor de leden van de gemeenteraad donderdagavond van de traditionele „beschuit met muisjes’ was voorzien. Uiteraard werd de wethouder, die verklaarde met zijn dochter „dol-gelukkig” te zijn, van alle zijden hartelijk gecom plimenteerd, waarbij hij beloofde de ze gelukwensen aan zijn echtgenote over te zullen brengen. Ook uit de IJmond bezoeken veel leer lingen de agrarische school in Castricum. Slechts een klein gedeelte is afkomstig uit boeren- of tuindersgezinnen, want de agrarische school is een veelzijdige basis opleiding geworden, niet meer te ver gelijken met de vroegere land- en tuin bouwschool. de leerlingen toch alsjeblieft de volle vier jaren op school te laten en de opleiding af te maken, want ze krijgen vaak tussentijds al leuke baantjes aan geboden. Prettig werk en verdienen, hei is verleidelijk, maar later krijgen ze er spijt van”. Nog maar enkel jaren geleden kwam meer dan tachtig percent van de leerlin gen uit „agrarische gezinnen”. Dat is nu nog maar goed dertig percent. De andere zeventig percent „ruikt” blijkbaar de leuke mogelijkheden die deze school biedt. Als men kinderen in de laatste klas sen van de school heeft, dan wordt er te veel nog alleen maar gedacht aan mavo, havo of het technisch onderwijs en mi- schien leao. Veel ouders denken waar schijnlijk zoals wij bij een agrari sche school nog te veel aan het oude type van de land- en tuinbouwschool waar je alleen naar toeging als je boer of tuinder wilde worden. Dat die school zoveel andere mogelijkheden biedt is dachten we te weinig bekend. Als die opleiding zo algemeen is, waarom heet het dan nog een agrarische school, zal men wellicht vragen. In de beperktheid van dit artikel is dat er misschien niet helemaal uitgekomen. Wel. men leert er wel iets van bloemen teelt, bollenteelt, veeteelt en dergelijke, maar overal een beetje van. voldoende om de belangstelling als het ware te testen en te prikkelen. Men leert niet meer in finesses hoe men tulpen moet telen. Maar in het algemeen wordt iets geleerd over de principes van de bloe men- en bollenteelt, zoals bemesten, veredelen, erfelijkheid, scheikundige en biologische aspekten, die ook in de land bouw en veeteelt en in het milieubeheer een rol spelen. Basiskennis dus. Zo leert men ook iets van economie, administratie en bedrijfsexploitatie. Ook in de agrari sche sector speelt de techniek een steeds grotere rol. Daarom wordt er veel aan dacht besteed aan de algemene kennis van motoren en machines. Er is een tuin bij de school en een kas met een groot assortiment aan bloemen,) planten, coni feren. Er staat een melkmachine, maar melken leert men er niet meer. Tijdens de praktijklessen gaat het om oriëntatie, het bevorderen van de handvaardigheid en het werken met allerlei materialen. De eigenlijke, gespecialiseerde vakoplei ding begint na het verlaten van de school, maar voor tientallen vakrichtin gen is dan een solide basis gelegd. 'Ml-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7