Toneelgroep Baal met verhaal van Roland Topor JOKO VIERT ROMMELIGE VERJAARDAG BOUNTY-MUITERIJ IN DOCUMENTAIR VERHAAL ook mode Theo Bruins onvergetelijk Grieks acteur verbannen in Berio’s Sequenza IV SAMEN MET DE LUIPAARD SALINA Chrisje en Peter in Waaldrecht Humor kent EXQUIS DINFREN in intieme sfeer doet u bij Bistro Cantecleer KvanVELEN WA' I ha k EEEE wij ONTVlNGHl WP-JAARBOEK NIEUWE KIJK OP RAMPREIS MODERNE PIANOMUZIEK IN CONCERTGEBOUW Soldatendom niet alleen geinig JATERD AG 1 2 1974 JANUARI l m FILM, TELEVISIE en een uit gebreide serie boeken hebben er voor gezorgd dat de beruchte laatste reis van de HMS Bounty vrijwel iedere Nederlander be kend zal zijn. Miljoenen mensen over de hele wereld zullen kun nen vertellen hoe het Britse schip na een lange reis, opgezet om jonge broodvruchtbomen over te brengen van Tahiti naar West- Indië, uiteindelijk in handen viel van een groep muiters onder lei ding van Fletcher Christian; hoe deze begaafde jongeman van goede komaf kapitein Bligh en zijn aanhang op drift zette in een barkas van net tien meter lengte en hoe het restant muiters uit eindelijk op één na zo’n honderdentachtig jaar geleden aan hun gewelddadig einde kwa men op het afgelegen Polynesi sche eilandje Pitcairn. HAARLEM. De klavier-serie van de stichting Stadsschouwburg en Concertgebouw-Haarlem werd vrijdagavond voortgezet met de piano-voordracht door Theo Bruins in de Tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw. Bruins heeft bij de opbouw van zijn carrière een speci alisme verworven van moderne en hedendaagse, zogenoemde avant- gardistische muziek. Men kan er zeker van zijn, dat hij zijn artistieke persoonlijkheid daarbij niet heeft prijs gegeven en zijn vertrouwen in hetgeen als nieuwe muziek werd en wordt aangeboden als een voor hem sterk levend geloof belijden wil. EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK JAC HEIJER. TEKDEVEXS XIXACHTO&. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE ADVERTENTIE H.R. H.R. N.V.— N. te Peter Tetteroo en Chrisje Veth. MALMBERG—DEN vertelt een weer het THEO KLEIN Waal- goud” werkt als een botte bijl na de vlijm scherpe absurde vorm, waarmee Topor de afhankelijkheid en omkoopbaarheid van de werknemers tegenover het fas- citoïde stelletje welgestelden en welge-' leerden stelt. De voorstelling lijkt me nog niet af. Hans Dagelet als Joko wordt verleid door Kitty Courbots als Wanda. Op de pianoavond van vrijdag heeft hij daarvan fanatiek getuigd met de voordracht van een programma, dat in hoofdzaak aan nieuwe werken gewijd was. Hij speelde ook uit Debussy’s „Ima ges” vier composities, die daarbuiten vielen, maar die nochtans door de trant van zijn spel daarbij werden betrokken. Deze betroffen de sonate no. 3 van Paul Hindemith, een compositie uit 1936, zeggen, en waarin Leonard Flank en de zijnen terecht iets in zien, veel scherper was overgekomen. Bij de opvoering van ..Baal” bleven alle spelers voortdurend zichtbaar, waardoor je steeds kon zien hoe ze theater maakten en hoe heerlijk ze dat vonden. Die formule miste ik nu node. KOSMOS—AMSTERDAM Ole Lund Kirkegaard genoegzaam bekend van „Lutje Giel” en „Albert” schreef en tekende nu weer een heel verdienstelijk en gek boek bij elkaar met de titel „Orla de Kikkerslikker”. t tmvij UIL BUfi Ik geloof dat men bij enig doordenken tot de ontdekking kan komen dat het veel eenvoudiger en korter kan. De cos tumering en het decor geven het geheel een te grote pretentie. Zonder die niet al te best gebruikte hulpmiddelen (de be lichting was ook al slecht), hadden de spelers het allemaal zelf, met hun eigen fysieke mogelijkheden, moeten uitdruk ken. Ik geloof dat dan wat Topor wil geluidexpansies betrof, in absolute zin werden bepaald door het klankgevend vermogen van de vleugel, die hij be speelde. DELTOS ELSEVIER—AMSTERDAM Hans Werner: „Gaatjes in de re genboog”. De computer van de PTT, „Oom Leo” genaamd, speelt een be langrijke rol in dit boek. Door een fout van Oom Leo, die hij steeds herhaalt, wordt de vader jongetje eigen, originele, en op verschillende punten onthullende versie kunnen produceren. Vooral de dramatische hoogtepunten in de geschiedenis, zoals het afstoten van de barkas, de kwaaie en goeie confrontaties met de Polyne siërs, de levensgevaarlijke reis met de barkas naar Timor en de slachtpartij op Pitcairn maakt Richard Hough door zijn gedetailleerde beschrijving tot boeiende leesstof. Niet minder in teressant zijn zijn beschrijvingen van het leven op de zeilschepen tegen het einde van de achttiende eeuw, de vriendjespolitiek in de hoge Britse kringen, culminerend in de redding van Heywood en Morrison, twee mui ters die slechts door hun invloedrijke relaties en familie aan de strop wis ten te ontkomen en de vaak onbere kenbare gevolgen van de eerste ken nismakingen van „beschaafde” blan- ken met de bevolking van paradijse lijke eilanden als Tahiti. Hough heeft met zijn nieuwe boek bewezen dat er na twee eeuwen nog voldoende onbe lichte aspecten aan deze muiterij kle ven, om een spannend relaas te ga randeren. Gerda Rottschalk maakte een se- rietje van min of meer populair we- tenschappelijke verhalen voor kinde ren vanaf ongeveer negen jaar, om ze vertrouwd te maken met de geschie denis van de oermens. Gerhard Preusz zorgde voor de kleurrijke en goede .illustraties. AMSTERDAM De tweede produk- tie van de nieuwe toneelgroep Baal valt niet mee. De bewonderenswaardige com- binatie van technische vakbeheersing en speelplezier, die het debuut van de groep met „Baal” van Bertolt Brecht tot zo’n feest maakte, loopt grotendeels stuk bij „Joko viert tzijn verjaardag”, dat gisteren in de Brakke Grond in première ging. Ik heb niet de indruk gekregen, dat het instrument in staat was zijn behoef te aan klankkracht te bevredigen. Dit excessivisme heeft niet kunnen onthul len in hoeverre hier sprake was van de klank om de klank of van een expres siemedium voor de ontlading van bewo genheid, emotionaliteit of van het mani festeren van vormen van schoonheid, een begrip, dat in bepaalde kringen af gedaan heeft. HET IS ER DAN van gekomen: een woordenboek van de Nederlandse soldatenfolklore over bollen, fillers en ouwe stompen. Het is geen boekje voor keuse maagden of strer gere formeerde broeders. Henk Salleveldt en uitgeverij Tango zagen er wel kuch in. Er zitten tenslotte heel wat lieden in dienst en er zijn nog meer aspirant-bollen, die al vast wel eens zullen willen weten, wat zo de uit drukkingen en krachttermen zijn, als ze de kazernepoort zullen binnenstap pen. Er staan bekende soldatengrappen en sterke verhalen in; illustraties die in zijn of waren bij Jan Soldaat; solda tenliedjes, schuttingwoorden, die nieu we functies vervullen in dienst, uri- noirteksten, prentbriefkaarten met het soldatendom als onderwerp. Kortom, het hele scala aan grappen en grol len. De samensteller heeft alleen ge noteerd, wat er gezegd, gedacht en gezongen wordt in dienst. Toch heeft hij al of niet onbewust stelling genomen (of e. is sprake van verre gaande nalatigheid) door bijv, niets te vermelden van de VVDM (Vereniging van Dienstplichtige Militairen). Het soldatendom is niet alleen maar gei nig tenslotte. HET BLIJFT VERWARREND, dat de jaarboeken van Winkler Prins ge- post-dateerd zijn. Het jaarboek 1973 gaat over 1972. Wellicht is het een verkoopargument, maar dat lijkt ons bepaald geen ijzersterk verkoopwa- pen. Deze opmerking over „het jaar in woord en beeld” is eigenlijk de enige negatief-kritische noot die we moeten plaatsen bij het verschijnen van dit naslagwerk, dat een aanvulling is van de WP-encyclopedieën. Sedert 1970 is de redactie van de Winkler Prins-uitgaven overgegaan tot het invoeren van een centraal thema in de jaarboeken. 1972 staat in het teken van de ontwikkelingshulp. Hoe snel de situatie kan veranderen is hierbij wel weer duidelijk gewor den. De oliecrisis heeft de verhouding van de westerse welvaartsstaten tot de ontwikkelingslanden gewijzigd. In hoeverre zal spoedig in 1974 blijken. Het jaarboek geeft veel handige informatie, veel opfrissers. Want het blijft verwonderlijk, soms verbijste rend hoe snel alles voorbijslipt in de tijd. Het drama van de Spelen in München, het bezoek van Nixon aan China, het Amerikaanse bommen tapijt op Hanoi en Haifong: het wordt allemaal rap naar de achtergrond ge schoven door nog grotere drama’s of actuele gebeurtenissen. Dat is de ook boeiende kracht van de WP-jaar-boe- ken. Je ziet het allemaal weer eens waarin de meester zich laat kennen als een groot beheerser van de contra- punctische schrijfwijze en als een kun stenaar met melodische fantasie. Verder de gevoelige Sonate no. 1 van Alban Berg, eigenlijk een romantisch stuk, de als klankschetsen gecomponeerde „Fünf klavierstücke” opus 23 van Arnold Schonberg en eindelijk ..Reflets dans l’eau” „Hommage a Rameau”, „Mouve ment” en „Poissons d’or” van Claude Debussy, die vaak gespeeld met stoere, positief-krachtige klank, briljant-virtu- oos, waarmee het dynamische principe van dit concert werd gehandhaafd. Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550 - 1 41 08 Na 18.00 uur telefoon 02550 - 1 12 02 Nassaustraat 13 - Haarlem i.v.m. de autoloze zondagen zijn wij voortaan op zondag gesloten en op woensdag geopend. Voor reservering tel. 32.77.99. De talrijke werken die er sinds die tijd over dit klassieke zeemansdrama zijn verschenen, hebben Richard Hough er niet van kunnen weerhou den nogmaals in de geschiedenis van de twee hoofdpersonen in dit trieste verhaal, Christian en Bligh, te dui ken. Het resultaat, „Kapitein Bligh en Fletcher Christian”, uitgegeven bij Hollandia BV in Baarn, is een drie honderd pagina’s dik werk waarin de auteur de levensloop van beide hoofdpersonen, hun afkomst en ach tergrond, hun fatale samenwerking op de Bounty en ten slotte hun trieste einde beschrijft. Hough heeft geen mogelijkheid onbenut gelaten om dit tweetal zo goed mogelijk te kunnen beschrijven. Hij bevoer de beschreven routes om aan den lijve te ondervinden wat de zeelui van twee eeuwen terug’ kon overkomen, bezocht de plaatsen waar het drame zich voltrok en bestudeerde ten slotte alle mogelijke werken, waaronder de scheepsjournalen uit die tijd. Mede daardoor heeft hij een heel van het Jop steeds overgeplaatst waardoor Jop van de ene school naar de andere verhuist in wel honderd plaatsen. MARKIEZEN/ZONNESCWSarteN RDllUIKeW/LUWlBC JALOUZIEEN Kenmerkend voor de interpretaties van Theo Bruins was de persoonlijk geaarde dynamiek. Voor de gradatie daarvan bleek de pianist behoefte te hebben aan een zeer grote nuancerings- marge, aan grenzen, die voor wat de UITGEVERIJ BOSCH Lea Smulders Los van dit probleem kan gezegd wor den, dat Theo Bruins een groot pianist is, een meester in zijn vak en in zijn stijl, waarvoor hij een verbluffende technische vaardigheid heeft verkregen. Weinig pianisten zullen hem evenaren in de vertolking, die hij gaf van de Se quenza IV van Luciano Berio. Zo de klanksnippers laten flitsen van deze ex hibitie van een door angst-psychose op gejaagd wezen, zo de horreur van uit zichtloze wanhoop laten voelen en zo de consequente afwijzing van muziek de monstreren als Theo Bruins in zijn on vergefelijke vertolking heeft verricht. Deze voordracht werd een hoogtepunt, dat door de anderen op dit concert niet geëvenaard kon worden. gens voorgesteld als al dan niet terechte liaisons van grootspreker Theo Bolt, die tenslotte op een van hen, Linda van Dijck, struikelt. Het is niet voor het eerst, dat Sasi (35) en Peter (26) in een film of tv- produktie ontreden. Eerder vervulden ze Mevrouw Veth, die zingt onder de naam Sasi Naz („het is Egyptisch, mijn grootmoeder heette zo en het betekent Zuivere Roos”), rechtvaardigde haar aanwezigheid in dat programma teh vol le door het bezit van twee zoals zij het zelf uitdrukt „salonfaehige” jacht luipaarden. Inmiddels is één ervan overleden, zodat ze in Waaldrecht slechts met één luipaard te zien zal zijn en wel de 10- jarige Salina. Daar staat dan tegenover dat ze wel samen optreedt met een goede kennis: zanger-oprichter Peter Tetteroo van de Tee Set, die haar butler speelt. Sasi Naz: „Ik werd kortgeleden opge beld of ik mee wilde doen. Wel, het leek me wel wat en toen hoorde ik, dat er ook nog een butler nodig was. Ik heb meteen Peter voorgesteld, met wie ik nu al weer een paar jaar samenwerk.” De samenwerking bestaat uit het coa- boekenboekenboekenboek' boekenboekenboekenboek' boekenboekenboekenboek' boekenboekenboekenboek' boekenboeken boekenboeken boekenboeken! boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl feoekenboekenboekenboekenl UITGEVERIJ N. KLUWER DEVENTER „Joko” is geschreven door de 35-jarige Franse schrijver en tekenaar Roland Topor, een man van een cynisch soort surrealisme. Leonard Frank heeft di1 boekje (in de vertaling van A. J. de Swarte) voor het toneel bewerkt en geregiseerd als een soort stripverhaal. De situaties en de dialogen zijn scherp genoeg voor theater, maar Frank heeft ze slecht aan elkaar gezet. Van een normale opbouw van dramatische span ning is in het eerste deel geen sprake. Teveel scènes 1-ken op elkaar, zonder dat de situatie, die al duidelijk is, er nóg duidelijker op wordt. Het is een rom meltje, dat nog erger wordt door het ingewikkelde decor waarover de spelers zich vaak struikelend voortbewegen. Pas na de pauze worden de scènes overzich telijker en zijn beter op elkaar afge stemd. Gestruikeld hoeft er evenmin meer, want alles speelt zich af op een immens bed en in de daarachter gelegen badkuip. Het verhaal gaat over de jongen Joko, die voor moeder en zusjes het geld verdient in een „reservoir”, waar ook een congres wordt gehouden. De con gressisten zijn dure en geleerde persona ges, die Joko en de andere werknemers gebruiken als taxi’s. Dat betekent tekent een koddig heen en weer geren van spelers, die elkaar op de rug meevoeren. Deze’ voor goed geld gekocht dienstbaar heid wordt op een gegeven moment funest. De congressisten blijven, de een na de ander, aan Joko vastplakken. Noodgedwongen torst hij het stelletje mee naar zijn kamertje. Daar Volgen een paar bijtende gesprekjes, waarin de rijken en machtigen der aarde de vloer aanvegen met de simpele Joko, die pas verlost wordt als zijn moeder met een hakmes de gasten kapothakt. Het slot pen bij het creëren van een zoals Peter zegt „gerichter repertoire, een beetje vergelijkbaar met het genre van Dusty Springfield”. In „Spreken is HUMOR is kennelijk geen waarde vast gegeven. Wat men vroeger leuk vond is nu vaak oubollig of helemaal niet leuk meer. Dat is natuurlijk niet zo verwonderlijk, omdat er maat schappelijk de laatste tijd nogal het een en ander is gebeurd. Het is interessant de humor van toen te vergelijken met die van nu. Het „Humoristisch album van den negentienden eeuw”, een blad dat rond de eeuwwisseling in Rotterdam werd uitgegeven geeft daartoe een mooie gelegenheid. Leonard de Vries en de uitgeverij Skarabee (een onafscheide lijk/ koppel) verzamelden cartoons met tekst oftewel moppen met bij schriften of beter moppen met bij- tekeningen, want de tekeningen kun nen niet zonder tekst begrepen wor den) uit de jaargangen 1860-1970. Het zijn vaak „cruel jokes” of grappen in de stijl van lach-of-ik-schiet. Intussen proef je uit dit albumpje toch wel weer de sociale narigheid uit die tijd. Een voorbeeld van één van de moppen: Heer: „Johan, daar heb je, geloof ik, weer van mijne sigaren gestolen”. Knecht: „Maak je maar niet benauwd, meneer, zulke bocht rook ik niet”. ATHENE (DPA/Reuter) De Griekse toneelspeler Stavros Parawas, die zater dag in Athene werd gearresteerd, is door de autoriteiten verbannen naar het ei land Jaros in de Egeïsche Zee. Dit heeft zijn familie vrijdag bekendgemaakt. Pa rawas behoorde tot de voornaamste ac teurs van de politiek-satirische revue «Wij zullen allen leven”, die sinds we- ken met veel succes in de Griekse hoofdstad wordt gespeeld en die vooral het regime van oud-president Papado poulos satirisch behandelt. Het Internationaal Pers Instituut, dat in Zürich is gevestigd, heeft bij de Griekse regering fel geprotesteerd tegen de verbanning, eveneens naar Jaros, van twee Griekse journalisten die het regime met welgevallig hadden bejegend. Een van de journalisten was werkzaam bij het dagblad Athens News en de ander bij het inmiddels opgeheven tweeweke lijks blad Christianiki. Sasi Naz is vroeg begonnen met zin gen en dansen. Ze is geboren in Amster dam, wat ze na haar huwelijk verruilde voor Rotterdam. Het dansen heeft ze toen opgegeven, maar het zingen bleef ze doen („Ik heb genoeg te doen, twee pleegdochters, het luipaard en nog wat hobby’s”). Tot nog toe gemaakt: één elpee en een serie singles. De elpee dateert nog van voordat Peter Tetteroo invloed uitoefen de op haar repertoire. Sindsdien heeft ze geprobeerd zich toe te leggen op het betere populaire werk. Waar ze zelf graag naar luistert: Aretha Franklin, Dionne Warwick en Shirley Bassey. Redelijk succes boekte ze met „Whole my life is in his hands”, een nummer van de Tee Set. Het meeste respons kreeg ze tot nog toe uit optredens in Duitsland en, wat verder weg, in Liba non, waar ze een graag geziene gdst is in bijvoorbeeld het Casino de Luban Beiroet. Met veel animo wordt op het ogenblik een tweede elpee voorbereid die min of meer een visitekaartje van Sasi Naz- nieuwe-stijl moet worden. Het is een plaat, die is geënt op de stijl van de hier onbekende Saryta Wright, echtgenote van Stevie Wonder. Peter Tetteroo: „Het wordt een plaat waarop onder mtér de synthesizer. Daarom gaan we waarschijnlijk naar Engeland, want zo’n ding goed program meren, dat is nog niet iets wat men in Nederland echt onder de knie heeft. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Toen voor drecht-aflevering „Spreken is (schrijver: Anton Quintana), die 21 april op het scherm komt, nog een extrava gante verschijning nodig was, moest as- sistent-r.egisseuse Milka Henriques d’Ca stro aan Sasi Naz denken. Ze kende haar alias mevrouw Chrisje Veth te Rotterdam als een van de mensen die opdraafden in een vorig jaar gemaakt programma over het houden van excen trieke huisdieren. teerd, goed geïllustreerd. tweetal op het scherm in gezelschap van Marja Habraken, Yoka Beretti, Christine Cuehne en Linda van Dijck. Genoemde vrouwen worden de kijker achtereenvol- Voor zover ik het bekijk is het nieuw voor Nederland en omdat we er alle maal echt achter staan verwacht ik ook dat het resultaat behoorlijk zal zijn.” een paar rolletjes in promotiefilmpjes en één keer een figurantenfunctie in een Duitse speelfilm. Sasi: „Ik was cassière en hij de gérant in een restaurant.” enen en produceren van Sasi’s platen. Peter Tetteroo en ook Hans van Eijck. die het orgel bespeelt in de Tee Set, hebben haar de afgelopen jaren gehol- „Pietje Prik”: „Pietje Prik op de bezem bij de heks”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9