Jack van Zanten uit zijn functie ontheven Hogewoning: Ik moet aannemen dat Michels aanwezig IS Ajax zal Neeskens niet laten gaan Blunder Vooys Stout vertikt het nog langer „noodgreep” te zijn werd AZ fataal SCHOENLAPPER MAG VAN CO WEGBLIJVEN Telstar kan het spel niet maken Eredivisie IgT'" T O maan dag 1 4 JANUARI 19 74 10 r-* 7» r. -30388 (Van onze sportredactie) Kwaliteiten Geen contact Opvallend Tegenslag - llib digen inna te seerd. .tsen. ng- 1 o. j Wi VELSEN Vandaag kwam er bij Telstar een schoenlapper langs die de schoenen van alle spelers moest bekijken zo nodig zou de man ver beteringen aanbrengen. Iedereen werd daarom geacht gisteren (na de eerste verloren thuiswedstrijd tegen Go Ahead Eagles) zijn „gereedschap” achter te laten voor controle. Maar voor lastige Amsterdammer Co Stout hoefde het allemaal niet meer; aanvoerder Fred André kreeg zijn schoen tjes niet mee. Cootje heeft zijn kop in de wind gegooid en „verdomt het nog langer de laatste tien minuten in te vallen om zich uit de naad te lopen. Zo gaat het niet meer”. „Net als tegen MW” Sn® - SPOR1EF (Van onze sportredactie)- (8 w PIETER MUL Haarlem in uitstekende vorm 0 (Van onze sportredactie) na van PETER HEERKENS rentree Piet van den Berg: sterke wedstrijd na Programma voor werd indrukwekkende Poldervaart lag B Ton Zwikstra: financieel deskundige in begeleidingsgroep AMSTERDAM Cor Coster, schoonvader van Johan Cruyff en zaakwaarnemer van Johan Neeskens, heeft toegegeven dat er besprekingen tussen hem en Barcelona worden gevoerd over een eventuele transfer van Johan Neeskens aan het einde van dit seizoen naar Barcelona. Coster: „De zaak is in een stadium dat ik geen commen taar kan geven. Dat zou de belangen van Neeskens schadei)”. Telstar bleef ook daarna te weinig bewegen zonder bal. Frans van Essen, een van de weinigen die dat wel deed, ZEIST. De vrede in de top van de KNVB is (tijdelijk?) teruggekeerd. En niemand is het slachtoffer gewor den van de onverkwikkelijke machts strijd, die de laatste maanden in de voetbalbond heeft gewoed. Zelfs het aantal „gewonden” is tot het mini- Het gewoel voor het Eagles-doel in beeld nadat Telstar achter was gekomen. Willim, Veenstra, Overweg(12) en Couperus in een dans rond de bal. Wat Piet van den Berg bewees met zijn slopende storingsacties in NAC’s uitvoering van de financiële en orga nisatorische zaken. Hij zal zijn mede werkers uit de werknemers van het bondsbureau recruteren. Ook Van Zanten is tevreden. „Mijn taak in het geheel moet nog nader formeel worden omschreven na over leg tussen het bestuur en de supervi sor. Naar mijn smaak zal er wel een aantrekkelijke functie uitkomen. Ik verkeer ook in een gunstige uitgangs positie om een zinvolle bijdrage te leveren. Omdat ik nu deel uitmaak van dat WK-bestuur kan ik zelf na melijk meepraten over de rolverde ling” 18 19 19 13 13 13 12 8 6 7 5 8 7 5 7 6 3 4 2 3 2 1 1 2 2 4 5 7 5 9 8 7 9 9 9 61-15 32-11 59-20 58-16 26-20 19- 20 22-25 24- 29 25- 32 20- 26 21- 32 24-36 20- 27 t 21- 41 22- 51 14- 30 23- 45 15- 30 18 18 18 18 19 19 19 19 19 18 19 19 19 1 Als we nu per se van het meest ongunstige geval willen uitgaan, dan zou dat betekenen, dat Barcelona in Zanten: algemeen mede werker achterhoede en sterk schieten in samen werking met Dries Boszhard die na een half uur in de tweede helft scoorde vanuit een moeilijke hoek. STAND Ajax FC Twente Feyenoord PSV FC A’dam AZ ’67 Sparta Telstar FC Utrecht FC Den Haag MVV G.A. Eagles Haarlem De Graafschap 19 FC Groningen 19 Roda JC NAC NEC 4 4 3 4 7 8 5 9 2 3 7 3 4 7 4 11 6 10 4 12 4 13 schot ben je dikwijls te laat. Je kunt beter een hoek kiezen. Ik keek die Smits eens goed aan en toen vermoedde ik wel dat ie rechts onder zou mikken.” Vanaf dat moment liepen de zaken bij Haarlem weer zoals daarvoor: een volle dige beheersing van NAC’s aanval in welke linie de linker- en rechterspitsen (Brouwers-Vreysen) totaal aan banden lagen en frivool spel in de voorhoede waarin Sadek onvermoeibaar sjouwde en Boszhard met Van den Berg opviel door flitsend slalom-werk. Tegen hun snel heid en die van de opkomende midden velders (Vosmaer bijvoorbeeld draaide de terrierachtige Vermeulen dol) had de NAC-defensie niets in te brengen. Bosz hard liep Blom voorbij alsof hij er nooit was en Daan Schrijvers (opvallend traag) kreeg geen vat op de resoluut spelende Piet van den Berg, die na een wat moeilijke tijd een uitmuntende wedstrijd speelde, bekroond met 2 doel punten (39e minuut met kopbal uit een corner van Sadek, 38e minuut uit voor zet van Boszhard). Van den Berg: „Ik had ineens weer de feeling die ik een paar wedstrijden miste. Het ging gewoon lekker.” Er had meer ingezeten voor Haarlem, dat in de eerste helft drie doelrijpe kansen op rij miste: Van den Berg zag de bal van zijn schoen ketsen toen Jan de Jong al verslagen was, een afstands schot van Hoeben kreeg De Jong op het nippertje onder controle en met meer geluk dan wijsheid plofte de al na een schot van Van den Berg tegen het lichaam van Jan de Jong. Zodoende gaf de uitslag tenslotte toch niet helemaal weer wat Haarlem aan overmacht toon de. 30 3f 29 28 23 20 19 19 18 17 17 17 16 13 12 10 10 8 BREDA. Hoe hard de kracht in de een maand geleden nog zo kwetsbare ploeg groeide, heeft Haarlem gedemon streerd door NAC te pakken op wat als de meest gevreesde Bredase kwaliteiten geldt: brutaliteit en inzet. De opdracht van Barry Hughes om de tegenstander rustig te laten komen („ik verwachtte een enorm offensief”) werd door de Haarlem-spelers zo overdonderend hau tain uitgevoerd dat NAC er voor 6000 mopperende toeschouwers beschamend onderdoor ging. Aanvoerder André kreeg Co’s schoen tjes niet en deelt zjjn kritiek niet volle dig. „Ik begreep toen ook niet waarom Stout er na PSV niet meer in stond. Maar Co moet niet zoveel pra.ten. Dat is het verschil tussen Bischot en hem. Bischot knokte zich terug en was op de training zo goed bezig dat Rab hem niet hén passeren. Co doet op de training even veel als de anderen maar juist .tij moet meer doen om zijn plaats te vero veren. In de spelersraad hebben we het met Rab al eens over hem gehad. Als er foute dingen gebeuren stellen we dat in die raad echt wel aan de orde.” Coster gaf daarmee meer gestalte aan de bedoelingen van Barcelona om Neeskens van Ajax los te weken. Ajax-voorzitter Jaap van Praag, die zich,blijkbaar ook wel realiseert wat Neeskens. voor Ajax waard is, echter: „Het geval met Cruyff lag anders. Cruyff wilde weg maar moest ook wel weg omdat de situatie binnen de vereniging met hem onhoudbaar werd. Ajax is niet van plan om ook nog maar één contract voortijdig te verbreken. Ook met Neeskens niet”. Toen Jaap Poldervaart dan ook nog de penalty stopte, stond hij plotseling sym bool voor het krachtige optreden van het gehele team. „We hadden nog maar moeten afwachten wat er gebeurd was als NAC gelijk had gemaakt,” orakelde Hughes. En zijn collega Wullums: „Die gemiste strafschop betekende een psy chologisch dodelijk moment voor ons.” Jaap Poldervaart was op het slappe schot van Smits precies naar de goede hoek gedoken. Hij lag er, ten teken van zijn scherp inzicht, eerder dan de bal. Poldervaart: „Als je reageert op het kundig geweest van zijn rentree in het eerste waarin hij het hele seizoen nog niet speelde. Bovendien („en daarom was ik toch wel wat benauwd voor zijn spelen”, vertelde Hughes over zijn ge voelens vooraf) kwam hij maar een paar keer uit in het tweede, zodat zijn wed strijdritme nogal wat te wensen overliet. Mr. Hogewoning toonde zich zeer tevreden over de resultaten van de werkzaamheden van de commissie ad hoc, die tot ‘de genoemde blauwdruk hebben geleid. Hij is er ook zeker van, dat supervisor Michels straks ter plekke zal zijn als het grote werk voor Oranje gaat beginnen. „Ik moet afgaan op de informaties, die de lie ren Burgwal en Brokx ons hebben verstrekt. Er zijn duidelijke toezeg gingen gedaan en daar kan ik uit concluderen, dat ik me geen zorgen behoef te maken. Ik moet echt aan nemen, dat Michels lijfelijk present zal zijn”. De sectievoorzitter heeft er begrip voor, dat Michels zelf steeds nadrukkelijk heeft gesteld dat Barce lona op de eerste plaats zijn aandacht zal blijven krijgen, maar hij ziet de nieuwe Oranjebaas toch tijdig naar Nederland komen. „We hebben eerst die beslissingswedstrijd tussen Spanje en Joego-Slavië. De kans is 50 pro cent dat Spanje wint en dat Michels direct na de competitie zich vrij kan maken. En die 50 procent vind ik al heel wat Stout gaf op niet mis te verstane wijze te kennen dat hij er genoeg 'van heeft zich te laten gebruiken als nood greep. Tegen Eagles werd de rijkelijk behaarde aanvaller v oor de zoveelste keer in deze competitie ingezet op het moment dat het bedonderd ging. Het heftig aanvallende Telstar klonterde in de tweede helft samen voor het doel van de sterke keeper Hennie Spijkerman. De thuisploeg verloor de bal en op rechts ging de elf van Notermans e r snel vandoor. Spelmaker Van der Leij speel de vervolgens draver Maiwald aan die een puntgave voorzet afleverde aan de vrijstaande Arntz (André, maar hij niet alleen, was afwezig). De Deventer-mid- denvelder benutte de unieke kans en Telstar stond achter. Bijna meteen kreeg Stout van Rab opdracht zich warm te lopen en daar ligt voor de Amsterdam mer het tere punt. Welnu, de naam van de Amster dammer dook weer op in het speciaal in het leven geroepen bestuur we reldkampioenschap voetbal. Mr. Jac ques Hogewoning is voorzitter van dat college, dat verder bestaat uit mr. Brokx (organisatorische zaken), Ton Zwikstra (financiën) en Henk Zon (voetbal-technische zaken). Jack van Zanten is als algemeen medewerker aan dit bestuur toegevoegd. Henk Burgwal. secretaris-penningmeester van de KNVB, is secretaris van het nieuwe bestuur en ook directeur van het ingestelde bureau wereldkampi oenschappen, dat belast is met de „Ik werk hard op de training maar Rab zegt geen woord tegen me. Nou ben ik ook niet het type om zelf naar die man toe te gaan; dat zou iemand van buiten of bijvoorbeeld André kunnen doen. Als je nu aan de trainer vraagt wat er is met Stout aan de hand dan zegt hij zonder meer: Stoüt, Stout? Daar is niks bijzonders mee dat zei hij vorig seizoen ook over Cees de Vrie*! werd keurig afgeschermd door Van Marwijk. Ondanks Rabs opdracht aan de buitenspelers op hun plaats te blijven trokken Willim en Couperus naar bin nen en moesten de vleugelverdedigers de voorzetten geven. In het overvolle straf schopgebied wisten Geestman en Over weg wel raad met Van Kooten en André („We hebben het dom gespeeld”). In laatste instantie was er nog altijd de uitblinkende Spijkerman. Notermans: „De jongens hebben erg lang gevoetbald met in het achterhoofd de gedachte aan degradatie zoals die vorig jaar dreigde. We zijn nu een beetje uit die hoek en ze durven nu wat meer. Ik vind dat de lef die de ploeg in ‘de tweede helft heeft laten zien, in onze zege tot uitdrukking is gekomen.” Tegen Eagles mocht Stout als invaller opereren voor Paul van Egmond voor wie een plaats in de beginopstelling was gereserveerd (zowel Bijl als Tonnie Fens was geblesseerd). Maar niet uitsluitend de Haarlemse caféhouder, ook Willim en Couperus waren (over)rijp voor vervan ging. André trok al snel mee naar voren en in het begin leverde die extra man in de voorhoede aardige combinaties op. Rab’s argument „de wind was zo moeilijk” hoefde voor die beginfase niet te gelden. Toen een snelle goal uitbleef - ondanks goed werk van Jonker bijvoorbeeld sloop al snel de chaos in het spel Van de Velser ploeg. Van Kooten, het vaste aanspeelpunt, werd goed in bedwang gehouden door Overweg die met Geest man (ausputzer) van plaats heeft gewis seld. Couperus loste enkele aardige scho ten maar Spijkerman bleek een be trouwbare sluitpost. Anderzijds bracht Eagles er met storm mee weinig van terecht. Werd de bal een enkele maal goed diep geplaatst dan floot scheids rechter Berrevoets (weinig overtuigend) de wegsnellende Eagles-aanvallers meest al terug wegens buitenspel. Van der Meeren redde een keer goed na een fout van Zwaan. Van Egmond (Rab na afloop: „Hij wordt wat ouder en dikker”) maakte in bijna dezelfde woorden als Kees Kooten duidelijk dat bijna de voltallige Rab-equipe gewisseld had kunnen wor den. „Net als tegen MVV bleek dat wijzelf het spel moeilijk kunnen maken maar tegen Eagles ging het wel erg slecht.” De ploeg van het d uo Noter- mans-Kraay had Telstar in Deventer al het kunstje geflikt met drie doelpun ten in het slotkwartier een 4-3 overwin ning te grijpen. De Velsenaren waren gretig genoeg om dat uit te wissen en bovendien het succes van Sparta (ver rassende winst, net als tegen Utrecht uit.te prolongeren. .zondag: HaagAjax, RodaPSV, Feyenoord. NEC—PSV 1-2. FC AmsterdamAjax 1-0. FC GroningenMVV 1-1. Roda JCDe Graafschap 4-0. FC Den HaagSparta 0-2. TelstarGo Ahead Eagles 0-1. FeyenoordAZ ’67 4-0. NACHaarlem 0-3. FC TwenteFC Utrecht 2-0. Den Twente Bekercompetitie derde ronde: Den BoschSparta, Utrecht Willem II, Telstar—AZ, NEC—Gro ningen, NACHelmond Sport. ROTTERDAM. Dat Feyenoord zijn opponent AZ’67 toch nog ruimschoots met 4-0 versloeg, kwam door een grote re produktiviteit in de tweede helft. De Rotterdammers voetbalden in die perio de weliswaar niet zo goed als in de eerste 45 minuten, die met een voor sprong van 1-0 werden afgesloten, maar nu benutten zij de kansen wel. Er was een blunder van doelman Vooys voor nodig om de stadionploeg aan de leiding te helpen, nadat Schoenmaker en Van Hanegem gemakkelijke kansen hadden laten liggen. Ramljak zette in de 25e minuut van rechts voor en Schoenmaker kopte in, waarbij de bal tussen de benen van Vooys glipte (1-0). Juist tijdens een periode in de tweede helft waarin AZ meer in de aanval kwam, sloeg het noodlot voor de Alkmaarders toe, Mol schopte De Jong zwaar tegen de schenen en arbiter Beck, die verre van feilloos blies, gaf een strafschop. Schoenmaker faalde niet (2-0). Ressel, goed op dreef, voegde daar nog twee treffers aan toe. Van Hanegem, die een slechte dag had, liet zich vervangen door De Jong. Kristensen en Ramljak werden opgeschreven. De eerste wegens inmen ging in de leiding, en de Joegoslaaf wegens spelbederf mum beperkt gebleven: één, dr. Frantisek Fadrhonc. Het heeft er naa- uitgezien, dat ook de chef d’é- quipe Jack van Zanten ernstig geha vend uit die strijd zou komen, maar hij heeft zich opnieuw staande weten te houden. Zaterdag is in Zeist door het bondsbestuur en het sectiebestuur betaald voetbal de vrijwel complete blauwdruk voor de organisatie en de t sleiding van het Nederlands elftal op weg naar en tijdens de eindronden van de wereldtitelstrijd geproduceerd. Doordat vrijdag reeds de benoeming van Rinus Michels tot supervisor be kend was gemaakt, was er weinig schokkend nieuws meer te verwach ten. De vraag wat er nu met Van Zanten zou gaan gebeuren, was na tuurlijk nog wel interessant. Maar zolang het goed gaat hoor je de andere spelers niet over mij, iedereen voetbalt voor zichzelf. Misschien als het een poosje mis is dat ze vragen aan de trainer gaan stellen. Nu mag ik e r alleen in om het zaakje te redden. Toen Willim in Polen was speelde ik tegen PSV een helft mee. Dat ging redelijk maar toch stond ik er de volgende wedstrijd weer naast. Waarom?” Notermans zag na rust zijn gelijk bewezen. „Wij kozen wind mee omdat Telstar door het centrum niet zo snel is. Voor de counters waren we daarom niet zo bang; alleen scoorden we niet in die eerste helft omdat we niet brutaal ge noeg waren.” In de 61e minuut lieten Van der Leij, Maiwald en Arntz toen zien hoe je tegen wind in er snel uitkomt. Een van de twee kansen die Eagles zich schiep werd door Arntz vervolgens fraai benut. Het taktisch concept van Hughes kreeg vooral door die enorme flair schitterend gestalte van de Haarlemmers wier samenspel opvallend soepel en slim verliep en in welk optreden bovenal een prijzenswaardige dosis ijver zat. Op die kwaliteiten liep NAC zich volledig stuk toen het conform de verwachtingen aan eer. bombardement begon en daarbij een koelbloedig front trof dat geen krimp gaf. Barry Hughes zou die verdienste later terecht prijzen met „een geweldige opvang”. En toch «scheelde het maar weinig of ondanks die superioriteit waar NAC steeds harder door geïntimideerd raakte (Piet van den Berg: „die jongens hadden geen zelfvertrouwen meer”) was Haarlem toch nog in moeilijkheden ge komen. Het spelen op balbezit mocht dan een uitstekend geslaagde bezigheid zijn en de snelle uitvallen opgebouwd vanuit een solide defensie (Wentink, Ma- rijt, Hoeben, De Haan) en een degelijk middenveld (Van der Aar, Vosmaer, Van Duivenbode) een voortdurende bedrei ging van de NAC-defensie betekenen, toen Piet Hoeben 18 minuten na rust bij de stand 0-1 een strafschop veroorzaakte (hij tuimelde bij een sliding met zijn hand tegen de bal waar arbiter Jonker een bewuste poging om de situatie te redden in zag) leek er tegen alle ver houdingen in een breekpunt te komen. De jonge spits Ton Smits (voor deze wedstrijd van rechts naar het centrum gemanoeuvreerd, waar hij geen schijn van kans had tegen Hoeben en Marijt) die bij NAC als een hoop op bete're tijden geboekt staat werd door trainer Henk Wullums aangewezen als de man die de wending in de wedstrijd moest brengen, maar hij kwam op die weg de grote vorm van Jaap Poldervaart tegen. Tot vrijdag was de reserve-keeper on- Jack van de bekercompetitie zonder Cruyff de finale bereikt. En dan nog zie ik Michels het Nederlands elftal wel begeleiden in Duitsland. Neem nu maar van mij aan, dat als Michels zegt dat hij de verantwoording en alle beslissingen neemt, hij dan ook weet wat hij doet. Hij zal zijn repu tatie echt niet zomaar op het spel zetten. En laten we nu ophouden met het maken van allerlei veronderstel lingen. Ik ben geneigd te zeggen dat de pers nu niet langer moet zeuren”. Tegen NAC viel daar niets van te merken. Met een perfecte timing die resulteerde in het op betrouwbare wijze onderscheppen van wat NAC met pijn- en-moeite aan uitvallen wist op te bren gen, groeide hij uit tot een van de besten in de Haarlem-ploeg.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11