Diplomatie Kissinger nog niet geslaagd SCHIJNDODE BIJ ONGELUK MG Bom verwoest café in Noord- China laat na Ierland twintig jaar Arrestaties na roofmoord Unie Libië-Tunesië verbazingwekkend Duitser vrij „Noodlijdende kranten niet steunen” Olielanden krijgen geen Britse wapens Henry Kissinger zou Laird hebben laten afluisteren 0 I Politie trapt betoger weg achtergrond 3 2 EN VOLGENS ENGELS BLAD: Arrestatie na brand WEER STRIJD IN ZUID-VIETNAM 160 BAANDAG JANUARI 1 4 19 74 FORMULERINGEN ENQUÊTE: VERONTWAARDIGD TUNIS (AFP en DPA) De Arabische wereld heeft met stomme verbazing en in veel gevallen met duidelijke scepsis, gereageerd op de proclamatie van de eenwording van Libië en Tunesië. De Libische president Moeammer El-Gaddafi en de Tunesische president Habib Bourguiba maakten zaterdag bekend dat hun landen zullen samen gaan in één nieuwe staat, de „Arabisch-Islamitische Republiek”. De verklaring, waarin de fusie werd bekendgemaakt, is zaterdag onder tekend in een hotel in de Tunesische stad Djerba. In Tripoli en an dere Libische steden zijn massademonstraties gehouden om de voor genomen unie enthousiast te verwelkomen. In Tunesië reageerde de bevolking aanmerkelijk terughoudender. In de hoofdstad Tunis gaven enkele honderden studenten uiting aan hun vreugde. 160] t W: jK 1001 - 1007 15üï i w» I Overleg Midden-Oosten in kritieke fase is kant (Van onze redacteur in Londen) die op de ibare be- :n over de wps zelfs g vage en had ont- iet verzet Indonesi- dat er bij e de erg- id, zeven- n zijn en olven en ernield. tminia is aartsbis- i verkie- ipen. Hij van de kunnen de mi- zoek om lond van de wei verden- jn gear- in het ivoerder tide niet eleid tot vangend ke on een rol ngelich- rale in zee uur ng ver- ndweer. jfonisch De situatie aan het front verslechtert met de dag. De Israëlische soldaten zijn bijzonder verbitterd en staan te popelen het Egyptische leger een gevoelige af straffing te geven voor de uitputende zenuwoorlog die nu gevoerd wordt. Het is niet ondenkbaar dat bij een misluk ken van de onderhandelingen Israel tot de conclusie zal komen dat een verbete ring van zijn militaire posities de Egyp tische eisen zal matigen. komst over de scheiding van de legers en een definitieve regeling dan ten aan zien van de uitdunning van de legers, een eis waar Israel op staat. procedure voor de presidentsverkie zingen is nog niets bekend. Waarne mers verwachten dat Bourguiba, ge zien zijn leeftijd en ervaring, de eer ste president van de nieuwe staat zal zijn. Met een welgemikte schop verwijdert een politieman een betoger tijdens een demonstratie tegen de houding van de sjah van Perzië zaterdag in het centrum van Frankfort. LONDEN De Britse regering denkt er niet over om wapens te leveren aan Arabische olielanden als onderdeel van een eventuele afspraak met deze landen, die dc.i over een bepaalde periode olie zouden moeten leveren tegen een vast gestelde prijs. De Britse regering zou ook willen dat andere Europese landen die bilaterale besprekingen met de Ara bische olielanden voeren van het stand punt uitgaan dat wapens geen onderdeel van de afspraak zouden moeten maken. Door de aanval, die vrijdag werd uit gevoerd, werden vijf vrachtwagens ver nietigd. De aanval werd 50 km ten westen van de stad Kontum uitgevoerd in de streek waar de grenzen van Zuid- Vietnam, Cambodja en Laos bij elkaar komen. De reden voor het Britse uitstel is echter niet dat men het resultaat van de besprekingen in Washington zou willen afwachten. De enige oorzaak voor het uitstel zou zijn dat de Britse belangheb benden bij deze bilaterale besprekingen met de Arabische olielanden hun uit gangspunt voor deze besprekingen nog niet voldoende hebben kunnen bepalen. DEN HAAG (ANP). De Haagse po litie heeft in het weekeinde twee Haagse slagers aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij de bero ving waarbij zaterdagochtend de 35-jari ge Hagenaar W. van Velzen werd dood geschoten. De twee mannen hebben niet bekend. Jyl op 28 t voor de van deze gehaald, jn verkh- werkelijk ten toon die zo’n bevriende e ABTB upcursus vrouwen igstelling Gronin- amaribo ■erleden. en ruzie t zater- ien van eel uit- in het naakten lie twee melding aftuig- ieer ar- abrek aan onomische een Chili rerikaanse (Van onze redacteur in Jeruzalem, J. van Wesel) JERUZALEM De zaak is nog niet rond. Kissinger komt vanavond naar Jeruzalem terug, maar het is volgens officiële kringen in Jeruzalem niet uitgesloten dat hij daarna nog een aantal keren op en neer zal moeten gaan. De onderhandelingen zijn in een kritiek stadium, en het is zeer waarschijn lijk dat bij een mislukking van de bemiddeling van Kissinger een nieuwe oorlog zal uitbreken. HONGKONG (AP) China heeft zaterdag een Duitse zakenman na twin tig jaar gevangenisstraf vrijgelaten. De man, de 63-jarige Heinrich Lipphardt, was veroordeeld op beschuldiging van spionage voor de Verenigde Staten. Een Duitse consulaire ambtenaar heeft verklaard dat Lipphardt over de grens- brug tussen China en Hongkong is ge wandeld nadat hij er drie dagen tevoren van op de hoogte was gesteld dat hij zou worden vrijgelaten. Hij zat sinds 1954 in de Tientsin gevangenis. Lipphardt ging voor de Tweede We reldoorlog als jongeman naar China en vestigde zich in Tientsin, de havenstad van Peking waar hij een in- en export firma begon. Hij werd in 1954 gearres teerd en door de communisten beschul digd van spionage voor de Verenigde Staten. Hij werd door een volksrecht- bank tot levenslang veroordeeld. ngen is •ek and jongen ;rd aan en zie- De plegers van de aanslag hadden telefonisch gewaarschuwd en alleen een bejaarde dame die haar huis niet wilde verlaten, raakte licht gewond. De bom was in een bestelauto ge plaatst die vervolgens bij het café werd geplaatst in Lower Market Street. Vol gens deskundigen van het Engelse leger heeft de bom tussen de 200 en de 500 pond aan explosieven bevat. In een steegje in Ulster is gisteravond het lijk gevonden van een man. De man had een k'ogel in het hoofd. Hij is het zesde slachtoffer van onlus ten in het nieuwe jaar. Het probleem van wapenleveranties in ruil voor olie wordt vandaag op een EEG-bijeenkomst in Brussel ter sprake gebracht. Op deze bijeenkomst zal wor den besproken of de EEG een gezamen lijk standpunt zal innemen op de door de Amerikaanse president tegen 11 fe bruari in Washington bijeengeroepen conferentie in verband met het energie probleem. Dezelfde correspondent meldt dat de Britten anders dan de West- duitsers niet te veel tijd willen beste den aan een discussie over een dergelijk gezamenlijk standpunt. Ondanks kritiek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kis singer, is de Britse regering toch van plan haar plannen tot bilaterale bespre- BELFAST (AP). Zaterdagavond in de Noordierse stad Omagh een café door een bom verwoest. Vier winkels in de buurt werden ook vernield. Alle ge bouwen op een afstand van 200 meter werden zwaar beschadigd. Omagh ligt in het graafschap Tyrone. In Rijswijk (Z.H.) overkwam een 22- jarige Rotterdammer vrijwel hetzelfde. In Son en Breugel is een 21-jarige marechaussee uit Deurne met zijn motor tegen een boom gebotst toen hij met hoge snelheid uit de bocht vloog. Hij was op slag dood. kingen met Arabische olielanden te la ten doorgaan. Hoewel men aanvankelijk meende dat deze besprekingen al begon nen zijn, wordt nu gemeld dat de Brit ten ermee willen wachten tot na de ontmoeting met de andere deelnemers aan de conferentie in Washington op 11 februari. De pas benoemde Britse minis ter voor energie, Lord Carrington, zal de Britse delegatie in Washington leiden. De andere delegaties zullen naar men verwacht door hun ministers van bui tenlandse zaken worden aangevoerd. Uit het weinige dat naar buiten is gekomen van het doen en laten van Kissinger in Jeruzalem valt op te maken dat Israel een voorstel heeft gedaan dat rekening houdt met de belangen van zowel Israel als Egypte en dat geformu leerd is nadat Kissinger de Israëlische regering van de Egyptische zienswijze op de hoogte had gebracht. De Israëlische regering heeft Kissinger een formule aan de hand gedaan die Egypte moet overtuigen dat terugtrek king tot de Mitlapas niet het einde maar het begin is, en die tegelijkertijd Israel niet bij voorbaat verplicht zich onder iedere omstandigheid, dus ook zonder vredesovereenkomst, uit de Sinaï terug zich za- >k op de lome uit van de Na een wachten Dit wordt gemeld door de correspon dent van een Brits zondagsblad en hij voegt eraan toe dat de Britse regering de Britten zou hebben verzekerd dat van haar recent gepubliceerde afspraak met de Arabische olielanden, ondanks anders luidende berichten, wapens geen deel uitmaken. Gaddafi heeft zich uiterst veront waardigd getoond over de handelwij ze van Egypte, dat zonder voorkennis van Tripoli de oorlog met Israel be gon en vervolgens akkoord ging met een bestand en onderhandelingen. Na de oktoberoorlog sloot hij zelfs de Libische ambassade in Cairo en riep de diplomatieke staf terug, wat overi gens nog geen verbreking van de diplomatieke betrekkingen inhoudt. iberg in rdag op m door n fiets ten zie- n. Het is op zichzelf gunstig dat Syrië bereid zou zijn te praten, maar als een Egyptisch-Israelische overeenkomst moet wachten op een Syrisch-Israelische overeenkomst dan kan er nog een hele tijd voorbij gaan voor er enig resultaat zal worden geboekt. Vooralsnog lijkt het er niet op dat Egypte een Syrisch- Israelische overeenkomst als ultimatum stelt. 'rijdag 28 ig van de i intema- oij Chili. Den Uyl /eau door Katies en male, rrgemaakt ing. Maar :t genoeg, tgezet jn niet al- drs. Den dat velen de vrij- Eerder had het Libische staatshoofd al vergeefs geprobeerd Sadat tot wat meer voortvarendheid bij het samen gaan aan tet sporen door een mars van 40.000 Libiërs op Cairo te organi seren. Egypte reageerde echter weinig enthousiast op deze „spontane actie”, blies een deel van de kustweg naar Cairo op en liet de Libische stoet bij het grensplaatsje Mersa Matroeh rechtsomkeert maken. Gaddafi, die zich graag opwerpt als SAIGON (AP) Zuidvietnamese bommenwerpers hebben bij aanvallen op het Noordvietnamese wegenn t in het centrale hoogland bij de grens met Laos en Cambodja een konvooi vrachtwagens bestookt, zo melden militaire woordvoer ders. Bij een onderzoek kwam niet aan het licht wie deze microfoon had geplaatst, aldus het blad, maar er werden hoge militaire functionarissen van verdacht. Eerder hadden zegslieden in Washing ton verklaard dat bij een onderzoek van het Witte Huis in 1971 was gebleken dat het Pentagon toegang had tot informa ties van de bijeenkomsten van de Natio nale Veiligheidsraad, zonder dat daar voor machtiging was gegeven. Na zijn terugkeer in Tunis sprak Bourguiba van een „gebeurtenis die de loop van de geschiedenis zal ver anderen”. Hij nodigde Algerije, Ma rokko en Mauretanië uit zich aan te sluiten bij de nieuwe Arabisch-Isla- mitische Republiek. Als de landen van Noord-Afrika het voorbeeld van Tu nesië en Libië volgen kan een „krachtige en solide gemeenschap” worden gevormd, aldus Bourguiba. Opvallend is dat Egypte in deze komt iet een wijzigd >r hon- s, vijf- en zal ïr zijn ze gaat >n kos- De nieuwe staat zal één grondwet, één president, één vlag en één leger hebben. De wetgevende, uitvoerende en rechterlijke machten zullen even eens worden samengevoegd, aldus de verklaring die de Tunesisische minis ter van Buitenlandse Zaken Moha med Masmoudi zaterdag voorlas in een radio-uitzending. Het verband tussen de scheiding van de legers en een definitieve regeling is een kwestie van formuleringen. Uit ui tingen van de legers moet dit metter daad al of niet geschieden, en aangezien Egypte de Sinaï als zijn soevereine grondgebied beschouwt, zal het hem niet gemakkelijk vallen hierin enige conces sies te doen. De raadselachtige vereni ging van de fanatieke Libische kolonel Gadhaffi en de gematigde president van Tunesië Bourguiba maken de zaken er volgens waarnemers in Jeruzalem moei- lijker op, omdat de druk uit de Arabi sche wereld op Egypte om geen conces sies te doen daarmee groter wordt. Volgens de zegslieden ging het bij het incident om inlichtingen inzake bespre kingen van de raad die naar de nieuws media waren doorgegeven door een lagere ambtenaar op het ministerie van Defensie. Kissinger heeft inmiddels het bericht ontkend. Zaterdag meldden wij dat het Penta gon op zijn beurt Kissinger inzake zijn China-diplomatie had laten bespioneren. In Cuyk kwam een man om het leven toen hij bij het oversteken van een kruising op de fiets geen voorrang ver leende aan een auto en werd geschept. Een felle brand in de oude binnenstad v&n Kampen heeft gisteravond twee Panden in de as gelegd. De schade wordt op enkele tonnen geraamd. De oorzaak van de brand is niet bekend. In Oude-Pekela is zaterdavavond een Munerfabriekje in de a s gelegd. De *n*de Is aanzienlijk. Iets wat de onderhandelingen aan de ene kant positief beïnvloedt, en aan de andere kant de zaken gecompliceerd maakt is de Egyptische eis dat ook met Syrië over *n scheiding van de legers moet worden onderhandeld. Israel heeft daar enigzins verrassend postief op gerea geerd, met de restrictie dat eerst de lijst van Israëlische krijgsgevangenen in Sy rië bekendgemaakt moet worden. De Israëlische regering heeft Kissinger een formule aan de hand gedaan. Dat is natuurlijk een eufemisme voor „Kissin ger heeft de Israëlische regering een formule aan de hand gedaan.” Want dat het initiatief in deze zaak niet bij Israel ligt is wel duidelijk, en de „gezamenlijk Israelisch-Amerikaanse werkgroep” die de voorstellen heeft geformuleerd, is daar wel een sprekend bewijs van. De gang van zaken is als volgt geweest: Dajan is naar Washington gegaan en heeft Kissinger omtrent zijn oude plan ingelicht. Kissinger gaat vervolgens naar Egypte om president Sadat op de hoogte te stellen van een plan dat Sadat al twee jaar kent, komt dan naar Jeruza lem om het officieel te formuleren, met wijzigingen van zijn hand die we niet precies kennen om dan door de Israëli sche regering gemachtigd te worden dat plan namens Israel aan Egypte voor te leggen. voorvechter van de Arabische een heid, heeft zich nu kennelijk teleur gesteld afgewend van Egypte en een initiatief in westwaartse richting ge nomen. Vanwege zijn grote deviezen reserves en zijn enorme olie-rijkdom kan Libië voor het betrekkelijke ar me Tunesië een aantrekkelijke part ner zijn. Libische investeringen kun nen belangrijk bijdragen tot de eco nomische ontwikkeling van Tunesië. Tunesië op zijn beurt beschikt over de geschoolde arbeiders en experts op velerlei gebied, waaraan in Libië een groot tekort bestaat. In Lage Zwaluwe is een 18-jarige jongen overleden aan de verwondingen die hij opliep toen hij bij het liften de weg overstak en werd aangereden. RIDDERKERK (ANP). De politie van Ridderkerk heeft in verband met de brand, die in de nacht van vrijdag op zaterdag twee panden in die plaats ver woestte, een 26-jarige Rotterdammer aangehouden. Hij bekende zaterdagnacht het meubelbedrijf je met benzine in brand te hebben gestoken. Intussen is komen vast te staan dat de eigenaar van het bedrijf niet tegen brind is verzekerd. Ook de eigenaar van uitgebrande panden was niet verze kerd. De totale schade bedraagt ruim een ton. CHICAGO (AP). Henry Kissinger heeft opdracht gegeven de telefoon van de voormalige minister van Defensie Melvin Laird af te luisteren in een poging te weten te komen waar het lek zou zitten in de geheime diplomatieke besprekingen. Dit is in 1971 gebeurd, zo meldt de Chicago Sun-Times zaterdag. Het blad meldde dat een golf van wederzijdse spionage en verdenkingen tussen het Witte Huis en het Pentagon tot deze maatregel heeft geleid. Het blad citeerde een voormalige functionaris van het Witte Huis die had gezegd dat Kissinger opdracht had gege ven tot het aftappen van Lairds telefoon om vast te stellen of zijn geheime diplo matieke overleg naar het Pentagon uit lekte. Kissinger was in die tijd adviseur van dé Amerikaanse nationale veiligheids raad en betrokken bij de onderhandelin gen over een regeling in Vietnam. Het blad had van een andere functio naris van het Witte Huis gehoord dat er een draadloze microfoon is gevonden in een lamp in het kantoor van Wayne Smith, een stafmedewerker van Kissin ger voor programanalyse. Het kantoor van Smith in het Witte Huis was de plaats voor de technische planning van Kissingers onderhandelin gen inzake de Salt-besprekingen en de vredtesonderhandelingen over Vietnam, aldus de Sun-Times. opsomming ontbreekt. Formeel vormt Libië sinds 1 september 1973 een unie met Egypte. Maar de aarzeling van president Sadat om de eenwording in praktijk te brengen en de Egyptische houding in en na de oktober-oorlog hebben Gaddafi kennelijk ontgoo cheld. HILVERSUM. (ANP) Bijna de helft van de Nederlandse bevolking (van 12 jaar en ouder) vindt, dat noodlijdende landelijke dagbladen niet met belasting geld gesteund behoren te worden. 31 percent vindt van wel. Dit blijkt uit een enquête, die de afdeling kyk- en luister onderzoek van de NOS heeft verricht voor het zondagavond uitgezonden tele visieprogramma „Diagnose”, dat aan de noodlijdende dagbladen was gewijd. Uit het onderzoek is voorts gebleken, dat 31 percent verscheidenheid in de pers zeer belangrijk vindt. 33 percent vindt dit tamelijk belangrijk en 16 percent tame lijk onbelangrijk. Voor 10 percent was verscheidenheid totaal overbodig. Indien na een eventuele verdwijning van Trouw, NRC of De Tijd nog vier of vijf landelijke dagbladen zouden over blijven, zou daarmee voor 72 percent nog voldoende verscheidenheid blijven bestaan en voor 20 percent onvoldoende. Er bleek geen relatie te bestaan tussen de opleiding en de mate, waarin men voorstander is van het in stand houden van diverse landelijke dagbladen door middel van subsidies. Wel zijn jongeren over het algemeen méér geporteerd voor subsidie aan noodlijdende kranten dan ouderen. De heer Van Velzen was zaterdagoch tend om kwart voor zes van huis ver trokken om naar het filiaal van een slagerijbedrijf te gaan waar hij bedrijfs leider was. In een tas had hij een bedrag van vermoedelijk achtduizend gulden bij zich aan lonen en de op brengst van de vorige dag. Bij zijn auto, de hoek van de straat stond geparkeerd, werd hij overvallen. Volgens de politie is van zeer dichtbij op het slachtoffer gevuurd. Hij werd door vier kogels geraakt, o.m. in het hart. In een vlakbij gelegen ziekenhuis kon men slechts constateren dat de man was overleden. Achteraf is gebleken dat één van de banden van de auto van de heer Van Velzen was doorgestoken. Aangenomen wordt dat de daders dit hebben gedaan om de beroving te vergemakkelijken. Van de tas met geld is alleen het handvat teruggevonden. Volgens getui gen is de beroving door twee of wellicht drie mannen uitgevoerd. Eén van hen, die geschoten heeft was te voet en bevond zich vlakbij de auto van de heer Van Velzen, de andere(n) zou(den) in een lichtgekleurde auto hebben gewacht en de schutter hebben meegenomen op hun vlucht. ROTTERDAM (ANP) In het Rotter damse Katendrecht is gisteravond een personenauto met vijf inzittenden met grote snelheid achterop een onverlicht treinstel van de havenspoorlijn gereden. De 20-jarige bestuurder van de wagen werd zo ernstig gewond dat de GGD hem dood waande. In een ziekenhuis consta teerde men na hartmassage echter dat de man nog leefde. Twee andere inzit tenden werden met ernstig hoofdletsel naar een ziekenhuis gebracht. In Breda zijnin het weekeinde bij verkeersongelukken drie mensen gedood. Een 82-jarige man overleed een dag nadat hij door een auto werd geschept toen hij met zijn fiets een weg o verstak. Een 76-jarige man werd zaterdag op slag gedood toen hij met zijn fiets geen voorrang aan een personenauto verleen de. Een achtjarige jongen werd op een beveiligde voetgangersoversteekplaats door een auto aangereden. Maar op economisch, politiek en maatschappelijk gebied hebben twee landen nauwelijks iets met el kaar gemeen. De Tunesische econo mie heeft nauwelijks iets met elkaar gemeen. De Tunesische economie heeft zich ook na de onafhankelijk heid in 1956 in grote lijnen volgens het kapitalistisch model ontwikkeld. President Bourguiba volgt een gema tigde pro-westerse koers en was één van de eerste Arabische leiders die erkenning van de staat Israel bepleit te. Vergeleken met Libië is Tunesië een redelijk modern land, waar de 4,5 miljoen inwoners een aanzienlijk ho gere ontwikkelingsgraad hebben be reikt dan de ruim twee miljoen in woners van het oostelijke buurland. Op 18 januari zal in Libië en Tunesië een referendum worden ge houden over het besluit van de beide staatshoofden. Maar als de voorberei dingstijd te kort blijkt kan het refe rendum ook worden uitgesteld tot 20 maart, de dag waarop Tunesië zijn onafhankelijkheid viert. Over het tijdstip van het samengaan en de

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3