Madrigalen op hoog Het foto-realisme van Kanowitz niveau vertolkt interessante vragen op werpt A VRO-T V-serie CARNAVALESK KOEKOEKSEI Jean Martinon Prijzen Friese schrijvers eerste dirigent in residentie „De verlossing” van Elschot als Bouwens Autoverhuur ■i 7 Specialisten brengen eer aan Monteverdi IN UTRECHTS „HEDENDAAGSE KUNST” VARA-matinee met Omroepkoor en -orkest aantal bezoekers I Ella Fitzgerald weer naar Nederland Nieuwe produktie Anne Marie Prins BENZINE OP DE BON?? „Pompeii” trok record HSL-lid tweemaal in de prijzen 14 MAANDAG JANUARI 1974 Haarlem Ruime keuze uit 100 auto’s: personenauto’s, bestelwagens en personenbussen. Kampervest 23 Telefoon 312638 ONBEPERKT auto’s huren bij UTRECHT „Hedendaagse kunst” in Utrecht (Achter de Dom) herbergt tot 27 januari een bijzon der interessante expositie. Howard Kanowitz exposeert er zijn super realistisch of foto-realistische schil derijen. Hij was een van de eerste Amerikanen die zo werkte in een stijl, die aanvankelijk een zijlijn was van de beeldende kunst in de laatste tien jaar, maar inmiddels een der hoofdlijnen is geworden. Ook ons land telt ze, de super-rea- listen, zoals bijvoorbeeld Eric de Nie er een in Haarlem is. Begrijpe lijk, dat in ons land zo’n stijl weer klank vindt, want ondanks het mo dernisme is het een herleving van een realisme dat in ons land altijd beoefenaren heeft geteld. Ik verlies daarbij niet uit het oog, dat de uit gangspunten tussen toen en nu maar ook van de beoefenaren van thans geheel verschillend kun nen zijn. AMSTERDAM „Is deze mu ziek van u om welke reden dan ook van enig belang?” Deze tactloze vraag stelde de grote schrijver Leo Tolstoj aan de mismoedige Rach maninof, die hem volgens vrienden uit de geestelijke nood zou helpen. Tolstoj meende Rachmaninof te kunnen helpen door een negatieve vraag te stellen, maar daar had de componist geen enkel verweer tegen. Rachmaninof was een buiten gewoon begaafde pianist. Zijn com positorische aanleg stelde hij op de achtergrond wegens zijn grote be wondering voor Tsjaikovsky én als dirigent had hij weinig vertrouwen in zichzelf, maar een dagelijkse be handeling van de Moskouse psycho therapeut dr. Dahl had meer resul taat. Deze hield hem voor dat hij met het grootste gemak zou gaan werken en dat hij weldra zijn beste en mooiste pianoconcert zou compo neren. Dat was in 1900 en in dat jaar ontstond het Tweede Piano concert (in c), dat hem inderdaad een plaats gaf temidden der on- sterfelijken. lilt ierne- HEIN STEEHOUWER )0- ■to- n ënt, het to en, e, ver- i- veer dertig ADVERTENTIES J. H. MOOLENIJZER aantal g van kun- t haar Zaterdag hebben het Tweede-Kamerlid Koekoek en de zanger Pierre Kartner, beter bekend als Vader Abraham, een nieuwe carnavalsschlager op de plaat ge zet met als titel „Den Uyl is in de olie”. Woensdag komt de plaat in de handel. landse tournees mofoonplaten. 3ij- es itje iuille- 'uca- voor jam- hou ia ze !n itai- i en ■ie. i hout k van Dan doet zich ook een vraagstuk voor, dat slechts zijdelings met het „kunstzijn” van een afbeelding te maken heeft, maar wel met de appreciatie en waarde ring door de kijker. Kanowitz schildert de voorzijde van een zakje, waarin zich bijvoorbeeld het zaad van een roos be vindt. Hij schildërt de gefotografeerde roos met het garantiezegel van de firma. De nieuwe eerste dirigent is ook muzi kaal directeur van het Orchestre Natio nal van de ORTF (de Franse radio en televisie). Hij leidde het Residentie-Or- kest voor het eerst in 1956. Na een jarenlange afwezigheid stond hij in het Holland Festival 1972 weer voor het Haagse Orkest. In ons land dirigeerde hij ook het concertgebouworkest en het Rotterdams Philharmonisch orkest. Als componist heeft hij een groot aantal werken van uiteenlopende aard op zijn naam staan. Het schilderij „The opening”, waarvoor drie groepen, elk „The people” genoemd, hier voor het eerst samen opgesteld. Ze zijn ook zo door Kanowitz bedoeld, maar niettemin als afzonderlijke fragmenten in verschillende kunstcollecties terecht gekomen. Het lijkt een aardigheidje, hierboven, maar het is het in feite niet. In H werkten bloemenschilders in vorii wen. Denk maar aan het pas di Frans Halsmuseum aangekochte r. boek van Judith Leyster, die in ft vroege vorm van de affichekuns fende met super-realistische aft gen, die nu als beeldende kunst aanvaard. Kanowitz heeft natuurlijk vee gedaan dan alleen vraagstukken bovenstaande actualiseren. Zijn realisme is in sommige gevallen e duidelijke eigen vertaling van h gisch realisme, als hij een simpel fnet een kapotte jalouzie volkom soleerd schildert in grijzen en die een naargeestige sfeer oproept dan ook nog spiegels gebruikt om de werkelijkheid nog sterker van zichzelve te doen vervreemden, ging in feite nog verder. Het is verleidelijk om over Kanowitz nog veel meer te schrijven. Beter is het, om te gaan kijken naar deze niet om vangrijke, maar wel heel boeiende expo sitie. Omdat Martinon voor het nu lopende ----1 een groot s sa- Rekening houdende met het feit dat zijn eerste opera „Aljeko” een soort examen-opgave voor hem was, kan men niet anders dan bewondering hebben voor deze prestatie van een achttienjari- Kanowitz immers hanteert een oude techniek uit de reclametekenarij. Hij projecteert een dia of een toto op een vlak en schildert of spuit die zorgvuldig na, zonder het feit te verdoezelen, dat het een foto is, dan wel een tijdschrift- omslag. Op dat moment schakelt hij bij de beschouwer een merkwaardig dilem ma in. Wij kijken immers niet met de ogen, maar met de geest, die het oog als het ware slechts als „kijkvlees” hanteert. Het wéten, dat het. geen foto of dia is, maar niettemin een schilderij, dat zich als zodanig presenteert, wekt een schis- matisch gevoelen op verwant aan het kijken naar „ogenbedriegertjes” in de ouderwetse zin van het woord. Uiter lijk is er zo goed als geen verschil tussen de dia en de enorm „opgeblazen” schildering daarvan, maar het weten doet je de betrekkelijkheid van de ver banden tussen werkelijkheid en de af beelding van de afbeelding, enzovoort, beseffen. In 1892, toen Rachmaninof zijn studie aan het conservatorium in Moskou af sloot, componeerde hij zijn befaamde Prélude in cis en als proeve van be kwaamheid voltooide hij zijn eerste ope ra „Aljeko” naar een gegeven van Poesj- kin. Deze opera in één bedrijf werd zaterdagmiddag in concertvorm uitge voerd op dé VARA-matinee in het con certgebouw en inderdaad zou men de vraag kunnen stellen: „is déze muziek om welke reden dan ook van enig be lang?” Maar nu, 100 jaar na zijn geboor te, stelt niemand deze vraag omdat de feiten anders liggen. Voor ons is Rach maninoff niet meer een fameuze pianist of een beroemde dirigent. Wij kennen hem slechts als de componist van het Tweede Pianoconcert en de Prélude in cis en daarom stellen wij ook belang in zijn onbekende composities. Wat hij ook doet, wordt door gedemonstreerd. Hij schildert e Amerikaanse kunstpausen te blauwe achtergrond in de beker tratieve stijl van de Saturday Post. „The Opening” heet het een mild-ironische kijk op de v van een expositie. Hij heeft d tegenover geplaatst een zaagde figuren in foto-ri die kijken naar de co naar hen kijken. Er ontstaat da zo’n merkwaardig spanningsveld de groeperingen, afbeeldingen v verzonnen werkelijkheid die in m tweedimensionale vlakken geplaa nieuwe driedimensionale werkej vormen. Nieuw is het overigen want een figuur als de Belg Rav binnen zijn expressionistische fi maatschappij. In die kringen moet men het beginpunt van de kunst van Kano witz en vele anderen zoeken. Zij hebben de grens tussen het illustratieve en „Het Schilderij” (met hoofdletters) doen vervagen. Zij gingen nog verder, door de grens tussen de fotografie en afficheuze beeldende kunst eveneens illusoir te ma ken. En dan doemen onmiddellijk de nogal intrigerende vraagstukken op, die verbonden zijn aan het wezen van de ons omringende werkelijkheid en het afbeelden ervan. De verbindingen tussen die twee zijn namelijk veel ingewikkelder, dan men zich meestal bewust is. In feite is er een spanningsveld tussen werkelijkheid en afbeelding en binnen dat veld kan van alles gebeuren. Het is voor een deel het oude vraagstuk van de zogenoemde „o- genbedriegertjes”, zoals ze in vroeger eeuwen werden geschilderd, maar nu ook nog door figuren als Jean Paul Vroom (die in olieverf een schilderij maakt, dat er uit ziet als een waterverf achter gebarsten glas) of sommige Ne derlandse superrealisten. DEN HAAG (ANP). —De tentoon stelling „Pompeii, uit de as herrezen”, in het Haagse gemeentemuseum, die zon dagmiddag werd gesloten, heeft 226.593 bezoekers getrokken. Hiermee heeft een tentoonstelling in dit museum het grootste aantal kijkers gehad. De tentoonstelling werd eind sep tember geopend. Zaterdag was een top dag: 5517 bezoekers. Zondagmiddag kwa men 4000 mensen kijken. De tentoonstelling wordt door een uit stekende catalogus begeleid', met inlei dingen van Wouter Kotte (die „Heden daagse Kunst” leidt) en van Peter Sager Uitstekend in de zin van verhelderend, omdat beidfe inleiders diep ingaan op de functie van deze vorm van realisme en de achtergronden ervan. Kanowitz is in 1919 in Fall River geboren, studeerde beeldende kunst, werkte onder meer bij de bekende Franz Kline, doceerde ook zelf. Hij was in het reclame-vak werkzaam. Er zijn natuur lijk veel meer gegevens, maar binnen dit kader zijn ze voldoende om de afkomst van het foto-realisme van Kanowitz te schetsen tegen een meer algemene ach tergrond. In Amerika is een sterk realistische stijl van schilderen altijd b lijven be staan, ondanks de na-oorlogse invloed van Mondriaan, later van Pollock, Wil lem de Kooning, Lichtenstein en al die anderen, die bijna van jaar tot jaar een nieuwe stijl „op de markt wierpen”. Want inderdaad speelt de mode in het Amerikaanse galeriewezen en dat is een miljardenzaak annex windhandel in ideeën een overheersende rol. Zijdelings daarvan was er dan net typisch Amerikaanse realisme, sterk ge bonden aan de overgrote vraag naar illustraties voor de vele tijdschriften en kalenders en de behoeften aan het affi che voor de Amerikaanse consumptie- AMSTERDAM. Gisteravond had in de Doopsgezinde Kerk een bijzonder concert plaats, dat uitsluitend gewijd was aan de madrigalen van Monteverdi. De belangstelling voor dit concert was, zoals algemeen verwacht werd, weer uitzonderlijk groot. Tussen half acht en acht uur liep de kerk volkomen vol er bleef geen plaats onbezet. De honger naar muziek van Monteverdi is niet gemakkelijk te stillen. Of dit nu een mode-verschijnsel is, of dat het allemaal pure liefde is voor de Italiaanse meester, is moeilijk vast te stellen, maar verheu gend is het wel. GRONINGEN. Anne Marie Prins heeft voor de Stadsschouwburg in Gro ningen een nieuwe voorstelling voorbe reid: „De plundering van de rouwka mer” op teksten van Han Meijer- Het toneelwerk gaat over de ontdekking van Amerika en wat er op volgde. Daarbij wordt de vraag gesteld: waarom ging de westerse cultuur er van uit, dat zij de enige was en zo alle andere beschavin gen vernietigde, waarmee zij in contact kwam. Anne Marie Prins regisseerde ook de eerste produktie „Waark” van de Gro ninger Stadsschouwburg. „De plundering van de rouwkamer” wordt gespeeld door: Naomi Duveen, Bruce Gray, Han- W van der Linden, Anne Marie Prins, -■ontse Robben en Gerard Thoolen. De première is op 25 januari. natuurlijk de vraag of er in Montever di’s tijd een vrouwelijke sopraan aan te pas kwam, maar het is in deze tijd bijna onmogelijk een dergelijke hoge mannen stem te vinden. Voor de van niets we tende luisteraar is het wel even moeilijk aan de falset-zingende mannen te wennen, maar wie de smaak er eenmaal van te pakken heeft kan zich moeilijk aan de charme van deze stemsoort ont trekken. Er werden een twaalftal madrigalen gezongen uit verschillende perioden van Monteverdi’s werk. Begonnen werd met „Si ch’io vorrei morire” een smarte lijk vijfstemmig liefdeslied, dat diepe indruk maakte. Hierna volgde „Lamento d’Ariana” in een vijfstemmige zetting, die Monteverdi neerschreef omdat de eenstemmige zetting in zijn opera „Aria na” een geweldig succes bleek te zijn. Het is een heftige klacht van Ariana, die door Theseus alleen wordt achtergelaten op een eiland. Ik zal U verder niet vervelen met het opsommen van alle madrigalen (een- tot vijfstemmig), maar ik wil volstaan met het vermelden van het éénstemmige madrigaal „La mia Turca”, dat op mees terlijke wijze door René Jacobs werd gezongen. De meeste madrigalen zijn droefgeestige minneklachten, maar het driestemmige „Alla danze, alle giole” was een overrompelende uitzondering die tot algemene vreugde leidde. De inspirator en dirigent van dit con cert, Gustav Leonhardt, leidde zijn solis ten vanachter het clavecimbel onopval lend maar uiterst waakzaam. J.H. MOOLENIJZER. en het volgende seizoen al cc~ aantal verplichtingen heeft, zal de menwerking tussen hem en het Haagse orkest pas in het seizoen 1975/76 tot volledige ontwikkeling kunnen komen. Het Residentie-Orkest hoopt Jean Marti non in zijn nieuwe functie aan het publiek te kunnen voorstellen in het aanstaande Holland Festival. Jean Martinon zal niet in Den Haag wonen. De afstand tussen Parijs en Den Haag is klein genoeg om gemakkelijk intensief contact te kunnen houden. Voor dat schilderij is een burgermans- kapitaal neergelegd omdat het een zo geheten nieuwe stijl vertegenwoordigt. In ons land echter zijn jaar en dag door knappe schilders als vader en zoon Rol in Nieuwkoop (maar ook door anderen) precies zulke verpakkingen geschilderd voor bollenfirma’s in onze omgeving. Henk Rol deed in niets onder voor Kanowitz. Integendeel, in de begintijd van de kleurenfotografie is gepoogd die bloemen te fotograferen, maar men kwam er aanvankelijk van terug, omdat de bloemen van Rol veel „super-realisti- scher” waren. Is Rol nu een vroege super-realist? Wordt hij later als een vergeten voorganger ontdekt? Wordt het tijd om zijn reclamewerk in musea te hangen? Het zal wel nooit gebeuren, want hij is nooit door de internationale markt ontdekt. Monteverdi (1567-1643) heeft zich van af het begin van zijn muzikale loopbaan bezig gehouden met het componeren van madrigalen en hij is het madrigaal zijn hele leven trouw gebleven. Reeds sinds plm. 1300 was het madrigaal (voortgeko men uit de herdersliederen) een zeer geliefde muzikale vorm in Italië, (twee regelig met een refrein). Langzamerhand groeide het uit tot een meestal vierstem mig minnelied. Zijn eerste boek met madrigalen publiceerde Monteverdi al op vijftienjarige leeftijd. In die tijd begon het madrigaal een experimenteel karakter te vertonen en de componisten leefden zich uit in chro matiek en in illustratieve toonschilderin- gen. In de loop der jaren heeft Monte verdi minstens negen boeken met madri galen gepubliceerd en zijn schrijfwijze nam zeer moderne vormen aan. Hij was een overtuigd aanhanger geworden van de zogenaamde „seconda Prattica” de moderne muziek van die dagen. Maar bij Monteverdi is het gebruik van disso nanten, chromatiek èn allerlei andere vrijheden nimmer een doel op zichzelf geweest, maar altijd een middel om tot een juiste uitdrukking van de tekst te komen. De madrigalen werden gisteravond ge zongen door vijf solisten: de sopraan Marjanne Kweksilber, de counter-teno- ren René Jacobs en Marius van Altena, de tenor Michiel ten Houte de Lange en de bas Floris Rommerts. Zij zijn specia listen in de manier van zingen die Monteverdi vereist en hun prestaties grensden aan het ongelooflijke. Het is De Verlossing, oorspronkelijk bedoeld als TV-spel, werd geschreven door Wil lem Elschot. Het stuk speelt zich af in 1920. In een dorp ontstaan twee partijen doordat een oude pastoor en een winke lier geweldige ruzie met elkaar krijgen. Wanneer de oude pastoor sterft, blijkt dat de vete tussen beide partijen zich nog verder toespitst. In De Verlossing zullen o.a. scènes te zien zijn van huwelijken en begrafenis sen. Een beroep werd gedaan op het plaatselijke jongenskoor en op vier mis dienaars. Omdat het stuk speelt in 1920 moesten de misdienaars, in de afgelopen dagen hun haren kort laten knippen. De binnenopnamen voor De Verlossing worden in de studio’s in Hilversum op genomen. Tot de acteurs en actrices die hieraan meewerken, behoren Piet Ka- mermans (pastoor Kips), Kees Brusse (de graaf), Pleuni Touw (madame Janssens) en Robert Borremans (Robert). De eerste prijs in de afdeling romans is toegekend aan het manuscript „Wibe Professor”, geschreven door A. Jousma in Den Haag. De tweede prijs werd toegekend aan ds. Th. Kuiper te Opeinde voor zijn romanmanuscript „Lette Bi- kentenis”. De prijzen zijn respectievelijk 2500 en 2300. Beide boeken zullen worden uitgegeven in een oplaag van elk ruim 10.000 exemplaren. Het beste ingezonden handschrift voot de rubriek kinder- en jeugdlectuur was van mevrouw H. Heeringa-Seepma, huisvrouw te Oostrum. De prijs is ƒ700. Ook dit boek wordt dit jaar uitgegeven. Geen van de drie auteurs was een onbe kende. De KFFB is een vereniging, die het uitgeven van Friese lectuur wil bevorde ren door het aantrekken en uitgeven van handschriften. In het afgelopen jaar was er een omzet van 24145 romans en gedichtenbundels en van 1431 kinderboe ken. (Van onze RTV-redactie) ELSLOO. Het Limburgse EIsloo is door de AVRO uitgekozen voor de bui tenopnamen van de nieuwe tv-serie „De Verlossing”, die dit najaar op het scherm komt. Nog deze maand, van 21 tot 24 januari, zijn in EIsloo de opnamen voor deze driedelige serie. Een groot aantal Elsloonaren zal als figurant fungeren in deze nieuwe tv-serie. LEEUWARDEN (ANP). In de Pro vinciale bibliotheek te Leeuwarden is zaterdagmiddag de uitslag bekend ge maakt van de jaarlijks door de Kristlik Fryske Folksbibleteek uitgeschreven Friese romanprijsvraag en de prijsvraag voor Friese (d.i. Friestalige) kinder- en jeugdlectuur. ge, al moet daar direct aan toegevoegd worden dat hij links en rechts geleend heeft van zijn tijdgenoten. Rachmaninof schreef in 1906 nog twee andere opera’s „Francesca da Rimini” en „De gierige Ridder”, die ook geen repertoire hebben kunnen houden. De solisten, die zaterdagmiddag dé „Aljeko” zongen, waren voortreffelijk. Onze landgenoten Robert Holl, Hubert Waber en Tine Appelman, behoefden in geen enkel opzicht onder te doen voor de Roemeense sopraan Cornelia Pop en de wereldberoemde Russische tenor Ni- kolaj Ogrénisj. Maar helaas moet gezegd worden dat Rachmaninof de zangpartij en ten achter heeft gesteld bij het orkest, dat verreweg het grootste aan deel had. Ook de koren staken in muzi kaal opzicht uit boven de solo-partijen en daarmee leverde hij een voldoende bewijs van zijn kunnen. Met alle respect voor de Engelse dirigent Edward Dow nes (Covent Garden) moet opgemerkt worden dat het orkest de solisten meer malen overstemde. Zelfs Robert Holl, die toch een formidabele basstem heeft, werd bijwijlen weggespeeld door het orkest, zoiets mag toch niet gebeuren. Na de pauze hoorden wij een veel rijper werk van Rachmaninof „De Klok ken” (1914), een symfonische cantate naar een gedicht van Edgar Allan Poe. Dit werk is opgedragen aan Willem Mengelberg en het Concertgebouworkest. Jarenlang is het een succesvol repertoi- restuk geweest, maar na zestig jaren is wel gebleken, dat het niet tegen de tand des tijds bestand is. Toch had geloof ik niemand een onvoldaan gevoel na afloop van het concert al was het alleen maar omdat er uitstekend gezongen en gespeeld werd door het Groot-Omroep- koor en het Omroeporkest. LOS ANGELES (Reuter). De be kende jazzzangeres Ella Fitzgerald begint op 22 januari een rondreis door Europa waarbij zij ook in Nederland zal optre den. Dit heeft zij zondag on Los Angeles bekendgemaakt. In augustüs 1972 moest de nu 55- jarige zangeres een reis door Europa afbreken voor een spoedoperatie aan haar linkeroog. Zij zal nu 42 steden in West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk, Zweden, Denemarken, Ne derland, .België en Engeland bezoeken. Haar eerste concert is op 22 januari in Munster. DEN HAAG (ANP). De 63-jarige Parijzenaar Jean Martinon is benoemd tot vaste eerste dirigent van het Resi- dentie-orkest. Per seizoen zal hij onge veer dertig concerten van het orkest leiden, buiten de concerten op buiten en opnamen voor gram- HAARLEM. De amateurcineast Th. van Ree heeft vrijdag twee maal een prijs gewonnen op een wedstrijd van journaalfilms en films voor juniorleden, die werd georganiseerd door de Haar lemse Smalfilm Liga (HSL). De heer Van Ree kreeg de eerste prijs bij het onderdeel journaalfilms voor een reportage over een brand bij Meer en Bos. De tweede prijs ging naar het HSL- lid A. L. Schravendijk voor zijn opna men van een vliegfeest, terwijl een film van de heer R. V. Otto over een bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Alkmaar de derde prijs behaalde. De heer Van Ree ontving de derde prijs in de juniorenafdeling voor „Fiets tocht naar Madurodam”. In deze klasse ging de eerste prijs naar de heer P. L. A. L. Hofmans voor „Mens en dier”. Deze film was tevens goed voor de wisselprijs. een weer een een

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7