Onderhandelingen vastgelopen - Verkiezingen mogelijk begin februari Kissinger Teng Hsiao-Ping weer lid van politbureau Complot in Italië ontdekt Arrestatiegolf in Namibië Acties verwacht van Griekse studenten krijgt VN-hulp advocaten e Agnew wellicht uit orde van ÏO4 Spanje olie Guinee-Bissao Irak schenkt jr een miljoen gulden aan prijzen premier Protest tegen bezoek Japanse 2 OOK HAIG BETICHT VAN SPIONAGE KISSINGER KOLONEL BEREIDDE STAATSGREEP VOOR BOURGUIBA STUURT MINISTER WEG Vlugschriften in Athene F 3 DINSDAG 15 1974 JANUARI (Van onze redacteur in Londen, R. Bakker) Stafchef Witte Huis Garanties T rein bestuurders (Van onze redacteur in Rome) ii s g|3 1 PEUGEOT j Ér IF" Borghese ROME In Italië is de arresta tie van kolonel Amos Spiazzi hard aangekomen. Spiazzi wordt ervan verdacht subversieve acties tegen de staat te hebben ondernomen. Hij is kolonel in het keurkorps van de Carabinieri, de Italiaanse mare chaussee, en dient in de stad Pa dua. „Uit dankbaarheid” 9 - AA (Vervolg van pagina 1) Heath Mijnwerkers wijken niet voor omie) Irak, Hassam ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Athene) I Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- 1 8, dat hij verder te wil laten, ist op het in te gaan werkelijke en van de t overleg- rales be fte aan in e blijven, akcentrale termijn deren via versterkt hierover Lanser. de Suri- leeld, dat Jldwin E, s voor de ister van s het Su- ije Stem van meet unten. iigheden” teer) een den voor oorwegen verwacht i worden issen van etsèrr en n aange- ■1 zouden de1 benzi- Overigens zal 'vandaag de chaos in Engeland nog groter worden, nu de bond van de 29.000 treinbestuurders heeft toe gang van c me pet er voor de in de drie >nze tege- van NW 1 de grens i NW en WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse omroepmaatschappij ABC heeft gemeld dat generaal Haig, de huidige stafchef van het Witte Huis, een belang rijke rol heeft gespeeld in de spionage- affaire rond Henry Kissinger toen hij destijds onder Kissinger plaatsvervan gend lid van de Nationale Veiligheids raad was. NEW YORK (AP).— De Organisatie voor Ontwikkelingshulp van de Verenig de Naties heeft besloten technische hulp te gaan bieden aan de nieuwe republiek Guinee-Bissao. die door de bevrijdings beweging PAIGC is uitgeroepen in de Portugese kolonie Guinee. Een functionaris van de organisatie, Rudolph Peterson, zei in New York dat dit besluit is genomen nadat de nieuwe republiek op 26 november vorig jaar was aanvaard als lid van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de VN. De hulp zal voorlopig gaan naar Co nakry, de hoofdstad van de aangrenzen de republiek Guinee, waar de regering van Guinee-Bissao is gevestigd. sloten dat de ai eerder aangekondigde staking van 24 uur zal doorgaan. De bond blijft bereid tot deelname aan een gesprek met de spoorwegdirectie over nieuwe lonen. De spoorwegdirectie had deze onderhandelingen echter aan geboden op voorwaarde dat de staking van vandaag zou worden afgelast en dat ook geen andere acties meer zouden wor den gevoerd. In de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer is het tot ernstige ongeregeld heden gekomen bij het bezoek van de Japanse premier Tanatak Tanaka. Op de foto verbranden studenten, die het niet eens zijn met de Japanse handelspoli tiek, een pop die de Japanse premier moet verbeelden. -cht hun e sprei- werken. normale 't minis- te ken- van het aijen. ANNAPOLIS (DPA, AP). Oud-vi- ce-president Spiro Agnew, die veroor deeld is wegens belastingontduiking, moet uit de orde van advocaten van zijn thuisstaat Maryland worden gestoten, zo heeft een speciale jury van drie leden gisteren in Annapolis aanbevolen. Een eindoordeel daartoe moet het opperste hof van beroep van deze staat geven. Omdat dit de jury had aangewezen wordt verwacht dat het hof dit advies zal volgen. al naam Ameri- NASA president leidsleer n Hous- net zijn vaartge- verd hij ioweten- van de bijna 36 van de w Am- ip is nu n, waai e HAL e sloper jopt en oeid. Volgens ABC was Haig het niet eens met de strategie die Kissinger in 1971 bij zijn overleg met de vertegenwoordiger van Noord-Vietnam, Le Due Tho, volgde om tot een wapenstilstand in Vietnam te komen. Haig die vreesde dat Kissinger te grote concessies zou doen zonder dat daar iets tegenover stond, zou toen volgens de omroepmaatschappij te kennen hebben gegeven dat hij er geen bezwaar tegen zou maken als de Amerikaanse stafchefs op de hoogte zouden worden gesteld van Kissingers geheime standpunt zo dat diens strategie door het krachtige verzet van de hoge militairen gewijzigd zou kunnen worden. Generaal Haig heeft inmiddels ont kend dat er in de Amerikaanse Veilig heidsraad gespioneerd zou zijn ten be hoeve van het ministerie van Defensie. Hij gaf echter wel toe dat hij het op bepaalde punten oneens is geweest met Kissinger. De gearresteerden, onder wie zes vrouwen, namen deel aan een optocht van Windhoek naar Rehoboth, waar de militante jongerenafdeling van de Zuid- westafrikaanse Volksorganisatie (SWA PO) een bijeenkomst had belegd. De Swapo is fel gekant tegen het voortdu rende bestuur van Zuid-Afrika over Na mibië dat volgens de Vereni ePZl s50è zijn zelfstandigheid moet krijgen. De mijnwerkers willen nog steeds van geen wijken weten nadat ze meer dan een maand verzet hebben geboden tegen het standpunt van de regering dat hun looneisen niet boven het loonplafond, Het ontslag van Masmoudi maakte deel uit van de kabinetswijziging in Tunesie. Hij is vervangen door Habib Chatti. Chatti is intussen aangekomen in Al giers waar hij met Algerijnse funktiona- rissen over de staatsfusie zal praten. De unie tussen Libië en Tunesië heeft in Algiers nogal wat spottende commenta ren uitgelokt. Een reden voor het ontslag van Mas moudi is nog niet gegeven. Hij is vanaf 1970 minister van Buitenlandse Zaken geweest. Bourguiba heeft ook de minis ters van Defensie en Sociale Zaken ver vangen. it NVV en 1 beseffen. volkomen consistent is niet af- kcentrales, ng van de lit Oos- j „Ren ren z°u te heb- veek en u ver en van dat hij dat deel uitmaakt van de anti-inflatoire maatregelen van de regering, mogen uit stijgen. Als gevolg van de staking werd in Engeland een driedaagse werkweek ingevoerd, waarvan het eind nog niet in zicht is en die voor de economie ramp zalige gevolgen zal opleveren. Het overkoepelend vakverbond, de TUC, had na lang aarzelen tenslotte voorgesteld de garantie te geven dat andere vakbonden de loonsverhogingen boven het plafond voor de mijnwerkers niet als argument zullen gebruiken om zelf ook eisen te stellen die boven dit plafond zouden uitstijgen. De regering heeft de eisen van de mijnwerkers niet willen inwilligen, omdat dit de sluizen zou hebben geopend voor een vloedgolf De Amerikaanse garanties waarover gesproken is, gaan over deze zaak: Ame rika heeft Israel beloofd eventueel in de Veiligheidsraad met een veto ervoor ga rant te staan dat Egypte niet eenzijdig VN-troepen naar huis kan sturen. Wat dit betreft hebben de Israeli’s een dra matische ervaring opgedaan in 1967, toen de toenmalige secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, op Egyptes eerste verzoek de VN-troepen uit de Sinaï evacueerde, wat tot de Zesdaagse Oorlog leidde. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Kissinger zal naar alle waarschijnlijkheid nog een „ronde” As- soean-Jeruzalem maken, dan naar Am man en Damascus gaan en volgende week het heen en weer reizen tussen Egypte en Israel voortzetten. van andere looneisen, die de anti-infla- tiepolitiek geheel weggevaagd zou heb ben. De TUC heeft echter de regering niet kunnen beloven dat andere grote vak verbonden dan die van de mijnwerkers niet toch zullen proberen deze anti- inflatiepolitiek te doorbreken al zouden zij dat dan niet doen door dezelfde „bres” die de mijnwerkers in de muur van dit bouwwerk hadden mogen slaan. De negatieve uitkomst van het overleg werd algemeen verwacht. Minister van arbeid William Whitelaw verklaarde gis teravond na afloop van de besprekingen dat de oprechtheid van de TUC-onder- handelaars door de regering geen mo ment in twijfel was gestrokken. De macht van de TUC over de individuele bonden is echter van zeer gering tot nihil. De leiders van de vakbonden zelf hebben ook al bijzonder weinig in de melk te brokkelen bij de leden. Dit is een van de kernproblemen aan het Brit se arbeidsfront. De regering heeft gisteren de geruch ten over op handen zijnde verkiezingen op geen enkele manier proberen te ont-, zenuwen. De Labour-partij is in staat van „paraatheid” gebracht. Ze heeft al verklaard dat het uitroepen van verkie zingen een „bewijs van onvermogen” van de regering-Heath betekent. De kleine liberale partij heeft voor zichzelf de „oorlogstoestand” uitgeroepen. In de komende verkiezingen zal zij of geheel worden weggevaagd of opzienbarende winst boeken zo meent men. Recent gehouden opinieonderzoeken geven de conservatieve regeringspartij voor het eerst sinds lange tijd een kleine voorsprong op de Labour-oppositie. Uit documenten die in zijn huis en elders zijn gevonden, zou blijken dat „die dag” een coup in Italië betekende. Spiazzi is de hoogste Italiaanse militair sinds de Tweede Wereldoorlog die wordt gearresteerd, verdacht van subversieve activiteiten tegen de staat. De bal kwam aan het rollen toen op 26 oktober een dokter in de buurt van La Spezia een pakket dokumenten aan een vriend gaf. „Ik,” zo zei de dokter, die vaak uiting heeft gegeven aan zijn steun aan de neo-fascisten „moet een belangrijke missie ondernemen. En als ik niet terugkeer moet je de documenten aan de politie geven.” Juist op die dag ontploffen bommen op de beurs voor pleziervaartuigen en motoren in Genua. Op 29 oktober gaf de dokter de papieren Padua, Twaalf personen zijn dan al gearresteerd. Met de arrestatie van kolo nel Spiazzi wordt lang gewacht. Dit weekeinde wordt hij vijf uur lang ver hoord en in voorlopige hechtenis geno men. De pogingen tot een staatsgreep lijken op het eerste gezicht klein opgezet. Maar Italië, benauwd voor de sociale onrust veroorzaakt door het matig regeren van deze laatste coalitie, het kabinet-Rumor, en de gevolgen van de nieuwste econo mische crisis, neemt deze dreiging niet licht. Zeker nu een deel van het complot zich in één of meerdere kazernes van het leger zou hebben afgespeeld. Spiazzi zou met een aantal anderen een staatsgreep in Italië hebben voorbe reid die op 5 oktober 1973 plaats had moeten vinden. In het huis van Spiazzi zijn 209 wapens gevonden waarvan de kolonel slechts een aantal had geregi streerd als onderdelen van zijn verzame ling. Van een paar mitrailleurs had hij tegen vrienden gezegd: „Die kan ik goed gebruiken als dé dag komt.” eraadslid >f het B. ■last van in de dat het eer flats ■lijke in- tregelen, it duide- verant- bü A PEKING (AFP, DPA). Teng Hsiao- Ping die van 1953 tot 1967 secretaris generaal van de Chinese communistische partij was, is weer lid van het politieke bureau van deze partij, zo is van officië le zijde in Peking meegdedeeld. Ten Hsiao-Ping is wellicht de bekend ste Chinees die na de culturele revolutie gerehabiliteerd werd. In april 1973 ver scheen hij weer op het politieke toneel, maar alleen als regeringsfunctionaris. Hij kreeg de functie van vice-premier. Tijdens de culturele revolutie had de Rode Garde hem „nummer twee op de weg naar het kapitalisme” genoemd. Nummer één was de voormalige pre sident Lioe Sjao-Trji op het tiende con gres van de Chinese communistische par tij dat in augustus vorig jaar werd ge houden, bleek ook dat de partij hem weer in genade had aangenomen. Hij werd toen zelfs tot lid van het Centrale comité gekozen. Het is nog niet duidelijk of de 70-jarige Ten Hsiao-Ping nu ook lid is van de „permanente commissie” van het politbureau. i dit giste- komst van de bij het deze bij- Timing be- CNV-top. t vorming en NKV ving; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijstelling is iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant. TUNIS (AP). President Habib Bourguiba heeft gisteren zijn minister van Buitenlandse Zaken Mohammed Masmoudi, die de voorgestelde Libische- Tunesische fusie bekend maakte, ontsla gen. toch aan de politie. Uit de documenten bleek dat neo-fascisten een staatsgreep voorbereidden, dat er plannen waren om fabrieken, kazernes en gebouwen van de regering op te blazen en dat er een zwarte lijst was van duizend mensen die uit de weg geruimd moesten worden. Het blijkt thans dat de fascisten voor al georganiseerd zijn in Genua, Venetië en Padua. De procureur-generaal van Padua gelastte op 12 november dat het hoofd van de neo-fascistische partij van Genua, de dokter die de documenten inleverde, en een ander lid van de neo- fascistische partij gearresteerd moesten worden. Op 13 november bleek dat „de zwarte prins”, Valerio Borghese, met honderdduizenden guldens achter deze plannen zat. Borghese probeerde in ok tober 1970 tevergeefs een poging tot een staatsgreep in Italië. Sinds die tijd is hij actief in het buitenland en in Italië. Maar de Italiaanse regering doet niet echt moeite om hem op te sporen en hem te verhoren. Dezelfde documenten als van de dok ter uit La Spezia wordtn nu ook in Padua gevonden. Later blijkt dat kolo nel Spiazzi verschillende neo-fascisten in zijn kantoor in de kazerne van Padua ontving. In zijn huis werden een groot aantal publikaties en plannen van de neo-fascisten gevonden. Een uod-para- chutist verklaarde op 21 november dat de staatsgreep bedoeld was voor 5 oktober en dat verschillende hoge functionaris sen in het leger bereid waren aan de coup mee te doen. Ook blijkt dat Itali aanse groepjes contact hebben met neo- fascistische organisaties in Beieren. Van Venetië gaat het onderzoek eind november naar Versilia en vandaar naar LONDEN De onderhandelingen tussen de regering en vakbondslei ders over een oplossing van de mijnwerkersstaking zijn gisteravond vast gelopen. De besprekingen hadden niet minder dan vijf en een half uur ge duurd. De algemene verwachting is nu dat premier Heath de langver wachte aankondiging zal doen dat er vervroegde algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Deze mededeling wordt eventueel donderdag verwacht. De verkiezingen zouden dan op 7 of 14 februari worden genou den. ATHENE. De Griekse academische vakanties zijn weer afgelopen en het stiet er naar uit dat de studenten zich voorbereiden op nieuwe acties. Dit keer zal het de studenten echter niet gemak ken jk vallen over te gaan tot demon straties op straat. Het schijnt dat de militaire autoriteiten nog onverbiddelij ker zullen optreden dan voorheen Zo gaan er geruchten dat bij een eventuele volgende demonstratie dé stu denten die eraan deelnemen massaal zullen worden opgepakt en zonder par don zullen worden overgebracht naar een gevangenenkamp op het eiland Le ws. Dit alles nog afgezien van het feit dat de politie en de militairen niet zullen aarzelen gebruik te maken van vuurwapens Op het moment beperken de studenten zich tot het wapen van de ondergrondse vlugschriften. Een interessant clandes tien geschrift ontving ik vandaag in mijn brievenbus. Onder andere schrijven de studenten: „Wij, 31 leiders van de studentenbe weging, die allen of gevangen, gefolterd of vroegtijdig in het leger zijn ingelijfd, of soms alle drie tegelijkertijd, richten de volgende proclamatie tot het Griekse volk': „Enige jaren geleden hebben een paar officieren zich meester gemaakt van de macht in naam van de strijdkrachten, althans, zo beweren zij. Het volk heeft duidelijk laten blijken wat het dacht van deze ingreep. Wat nu het grootste belang van Griekenland is, is de redding van het land. Wij z-n geen vijand van de strijdkrachten, maar wij ontzeggen de militairen de bevoegdheden die zij zich aanmeten. Evenals wij studenten zijn de MADRID (Reuter). Spanje heeft van Irak 35.000 ton olie ter waarde van ongeveer acht miljoen gulden ten ge schenke ontvangen uit dankbaarheid voor zijn vriendschap. De ambassadeur van Moestafa al Rakib, zei tijdens de plech tige overdracht op een raffinaderij in het oosten van Spanje dat „Irak heeft besloten dat Spanje niet mag lijden onder de huidige energiecrisis”. Hij dankte Spanje voor zijn financiële hulp bij de bouw van zeven olietankers op Spaanse scheepswerven voor Irak en noemde Spanje en Irak „broederlanden”. Spanje is traditioneel bevriend met Arabische landen en onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Israel. WINDHOEK (Reuter). In Windhoek in Namibië (het voormalige Zuidwest- Afrika) worden 127 mensen meest Ovambo’s vastgehouden door de Zuidafrikaanse politie die hen zondag arresteerde wegens het niet in bezit hebben van de benodigde papieren. Tot de gearresteerden behoort de voorzitter van de SWAPO, David Mero- ro, die meteen al een boete kreeg we gens het niet in bezit hebben van een bewijs om naar Rehoboth te mogen reizen. militairen niets anders dan een onder deel van de natie. De problemen van Griekenland kunnen niet worden opge lost door dagorders en decreten. De problemen van Griekenland eisen een actieve medewerking en inspraak van het volk. Zij eisen de vorming van een nationale regering. Deze zal dan een eind moeten maken aan de atmosfeer van buitengewone volmachten en de heerschappij van de angst”. „Zulk een regering heeft de mogelijk heid het land te redden uit de crisis waarin het op het ogenblik is verzonken. Dit zou een begin kunnen zijn van een werkelijk waarachtige democratie, die haar wortels heeft in de nationale onafr hankelijkheid. Slechts dan zal het Griekse volk er zeker van zijn dat het niet voor niets zijn bloed heeft vergoten voor vrijheid en democratie. Dan alleen zal de studerende jeugd weer lust krij gen de studie te hervatten in dienst van land en volk. Het Griekse volk zal er dan zeker van zijn dat het land niet behoort aan een enkele groepering of een vreemde natie, maar alleen aan het gehele volk. Dit alles beantwoordt aan de diepste verlangens van de Grieken”. „Ons volk’ wil niet alleen in leven blijven, maar begeert ook de democratie en de legaliteit. Griekenland heeft hel den noch redders, maar ook geen loze kreten nodig. Het enige wat Griekenland begeert, is de legaliteit. Deze zal de basis scheppen voor de samenwerking tussen het volk en de strijdkrachten. Het is een nationale plicht en deze zal Griekenland weer doen herrijzen. Maar we wensen een wedergeboorte die als voorwaarde heeft het respect voor de lichamellijke en geestelijke integriteit van de Griekse burger en het respect voor zijn vrijhe den”. Er is zo te zien de laatste 24 uur niets essentieels veranderd- Egypte en Israel hebben zelf niet zo’n haast met het bereiken van een overeenkomst. Zij ge loven beide dat de militaire situatie in hun voordeel werkt en hun eisen onder steunt. Bij het vastlopen van de onder handelingen moet daarom een militair offensief van één van de partijen niet uitgesloten worden, en zowel de Israeli’s als Egyptenaren denken in hun achter hoofd daarmee hun argumenten aan de onderhandelingstafel kracht bij te kun nen zetten. Dat is ook de reden waarom Kissinger koortsachtig in beweging blijft. Een van de belangrijkste twistpunten tussen Israel en Egypte is de status die de vredesmacht van de Verenigde Naties moet krijgen, die tussen de legers van Israel en Egypte zal worden gestatio neerd. Israel eist dat alleen met weder zijds Israëlisch en Egyptisch goedvinden de troepenmacht van de VN naar huis kan worden gestuurd, terwijl Egypte ervan uitgaat dat de Sinaï tot haar soevereiniteit behoort en dat Israel er daarom niets mee te maken heeft. n gewond i Gronin- i over de n. het al Ister, een imbulance auto vrij was met rene door z i I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3