VANAF DE TRIBUNE Moreel goed na winst op Ajax RIVERA ZWIJGT Tennis winter circuit FORTUNA HOUDT OP Halvering BBN-bestuur Jan Timman begon met snelle remise tegen Hecht MATTE OPENING VAN Hans Coerver HOOGO VENTOERNOOI ROCCO: „Met Hollink kon Super Cup is belangrijk voor ons” het niet anders” o o Koersen in Hilversum WOENSDAG 16 JANUARI 1974 (Van onze sportredactie) Interessant Uitschieters LEIDEN/AMSTERDAM Ge ïnteresseerde toeschouwers zullen woensdagavond tijdens de finale om de Super Cup tevergeefs speuren naar de kolossale gestalte van Ne reo Rocco op de spelersbank. Even min zullen ze de sonore stem van de Italiaanse maestro over het veld horen schallen. De roemruchtige Italiaanse trainer (63 jaar) zal kort voor de wedstrijd normaal plaats nemen op de tribune om vandaar de verrichtingen van de ploeg die onder zijn leiding groot werd, te volgen. Moderne libero Oude vos K I (Van onze sportredactie) Nereo Rocco: „Blankenburg beter dan Beckenbauer”. (Van onze sportredactie) de Koninklijke Totalisatoromzet 316.198. (Van onze sportredactie) Quinteros: Afgebroken tegen Sosonko. Hans Coerver van AMSTERDAM (ANP) De Tennisbond organiseert dit jaar wederom een winter circuit voor topspeelsters en topspelers. De verplichting is gesteld dat degene die trai ning kr(jgt het toernooi moet spelen. Zaterdag en zondag a.s. start het circuit in De venter, waarna op 2 en 3 februari Beverwijk, 9 en 10 februari Amsterdam en 16 en 17 februari Enschede volgen. Als afsluiting worden op 1, 2 en 3 maart in het Frans Ottenstadion te Amsterdam de finales van de indoorkampioenschappen gehouden. Bij de dames ontbreken bekende namen, zoals Elly Appel, Tine Zwaan, Nora Lau- tenslager en Trudy Walhof. Slechts Marijke Schaar heeft de kans zich in te spelen op deze indoorwedstrijden. Naast Marijke doen nog mee Judith Salome, Anneloes Schothorst, de Nederlandse jeugdkampioene Ingrid de Jonge, Leonie van den Wilden berg, Lisette Boshouwers en Annette Bouwer. Bij de heren is bijna de gehele top aanwezig. Jan Hordijk juist teruggekeerd van een geslaagde tournee door Australië, staat voor het eerste toernooi ook als eerste ge plaatst. Andere spelers die een uitnodiging ontvangen hebben zijn: Niek Fleury, Ma rian Laudin, Fred Hemmes, Loek Sanders, Rolf Thung, Klaas Visscher en Piet Veen- tjer. Bovendien ontvingen vele jeugdspelers een invitatie, onder wie de nationale kampioen Theo Gorter. De heren kunnen per toernooi honderd gulden en dames vijf tig gulden verdienen. Voor de eindrangschikking is voor de heren 1.000 en voor de dames 750 beschikbaar. DEN HAAG De Budobond Nederland zal in april bijna de helft van zijn bestuurs leden verliezen. De vier aftredende leden (penningmeester Frank, tweede secretaris Daane en de leden Van Deursen en Kalisvaart), hebben meegedeeld niet herkiesbaar te zijn, terwijl de heer But zich als vijfde om privéredenen heeft teruggetrokken. Fakkelingprijs (2e afd.) 2900 m: 1. I’m happy (J. Hoejenbos) 2.49.0 1.24.5, 2. Josephine Baker, 3. Jean Buitenzorg. Winn 5,40. PI 2,20 12,70 1,50. Kopp 12,50 HILVERSUM (ANP) De uitslagen van de koersen van gisteravond zijn: niet zonder deze oude vedetten kan stel len. Naarmate de positie van Milan op de ranglijst verslechterde, verkoelde de relatie tussen de voorzitter en de oude trainer, hetgeen begin vorige maand uit eindelijk resulteerde in de „degradatie” van Rocco. Een en ander komt officieel aan de orde op de bondsvergadering die in de loop van april wordt gehouden. Tot op heden zijn er geen kandidaten voor de vacante posten. nieuwe Duitser te Coerver ment, divisie niet zou De tototips luiden: WON trainer, Pliska, 3 2 3 1 1 2 3 1 1 2 1 2 1 Nachtegaalprijs 2440 m: 1 Krone van Nora (P. Petersen) 3.30.3 1.26.2, 2 Leon Cavallo, 3 Karonja. Winn 3. Pl. 2.30 7.70 2.20. Kopp 10.60. Trio 554.80. Een fraai gezicht: Donner voorop, Eu- we een ultimatum overhandigend, ter wijl Ree, Enklaar en Hartoch wat on wennig pamfletten uitdelen. Van Tim man hoeft het niet. Nu hij aan de eerste nonnen heeft voldaan, zal de rest wel volgen. Of we dat in dit Hoogoventoer nooi al weer van hem mogen verwach ten is de vraag. Eén dag rust tussen twee zware toernooien is weinig. Hij begon dan ook met een snelle remise tegen Hecht. Toch niet snel genoeg om Rob Hartoch in de meestergreep voor te blijven. „De reis van Amsterdam naar Wijk aan Zee zat hem zeker nog in de benen”, merkte een kritische toeschou wer op. Meestergreep le ronde: Pytel (Polen)Garcia (Cuba 0-1. Ciocaltea (Roem)Mohrlok (Brd) ’/a-'/a. Keene (Eng)Elsing (Brd) 1-0. Tarjan (VS)—Kuijpers (Ned) 0-1, Dieks (Ned)-Bachtiar (Ind) uitgesteld. Hartoch (Ned)Antunac (Zd SI) Fa-’/a. Kurajica (Zd SI)—V. Scheltinga (Ned) 14-14. Baljon (Ned)—Popov (Buig) 0-1. het bepaalde sector dan ver- hier drie Toch heeft het ge val Hollink nog eens duidelijk geaccentu eerd, dat je als trai ner vaak geen poot meer hebt om op te staan zodra de resul taten wat tegenval len. Coerver: „In ze kere zin is dat ook Maar kijk be- be- dat in Ling en klok. Het resulteerde in een toreneindspel met pluspion voor de Bul gaar. ’s Avonds won Radulov binnen één uur. Het coachen laat hij over aan zijn adept Cesare Maldini, ex-libero van Mi lan en door de grote Nereo als zijn opvolger uitverkoren. Pas na de wed strijd komt de werkelijke leiding weer in handen van de bejaarde Italiaan, die in weerwil van zijn bescheiden rol tij dens de wedstrijden in feite toch nog steeds de eigenlijke macht heeft. Roda JC—PSV Den HaagAjax TwenteFeyenoord VolendamVitesse Fortuna VI.Veendam VolewijckersWV DordrechtFSC NECGroningen UtrechtWillem II Telstar—AZ’67 NACHelmond Sport Den BoschSparta SchalkeHamburger SV wordt er niet gekeken of de De interessantst», partij was die tussen Sosonko en Quinteros. De Argentijn wtil nog wel eens wat anders. Op het schaakbord kan dat tot interessante stel lingen leiden. Zo ook nu, Sososkp trad daar met strak positioneel spel tegenop. Het staat nog niet vast, of de NOS vana vond een rechtstreekse televisiereportage van de voetbalwedstrijd tussen Ajax en AC Milan om de Super Cup zal kunnen uitzenden. De kaartverkoop voor deze wedstrijd in het Olympisch stadion in Amsterdam is beneden verwachting gebleven hetgeen de NOS ertoe heeft genoodzaakt, een beslissing over het wel of niet doorgaan van een rechtstreekse reportage vandaag pas te nemen. „Ik ben nu technisch directeur”, ver duidelijkt Rocco zelf. „Dat betekent, dat ik samen met Maldini de trainingen regel en het elftal samenstel. Alleen de coaching op het veld laat ik aan hem over.” Aanleiding tot deze gewijzigde situatie is een diepgaand conflict van Rocco met Sicno Buticchi, sinds 1972 voorzitter van de Milanese club. Rocco verwijt de pre sident van de Italiaanse voetbal-NV lichtvaardige beslissingen bij de verkoop van Prati (aan AS Roma) en Rosato (aan Genua). Het bestuur vond dit tweetal te oud, maar in de loop van deze competi tie bleek al gauw dat de AC het nog deze wedstrijden bij ons erg serieus genomen. We willen die Cup nu dan ook hebben. Dat is voor ons toch wel be langrijk geworden.” In Milaan is Rocpo vorige week erg onder de indruk geraakt van het Ajax- zonder-Cruijff. Ondanks de nederlaag van de Amsterdammers roemt hij het beweeglijke spel van de ploeg en in het bijzonder van ausputzer Horst Blanken burg. Rocco: „Dat is het prototype van een echte moderne libero. Bij ons komt het zelden voor dat de laatste man plotseling voor het doel van de tegen partij verschijnt. Blankenburg is voor mij een hele grote. Beter nog dan Bec kenbauer. Het is voor mij onbegrijpelijk hoe men Blankenburg in West-Duitsland voor de wereldkampioenschappen kan passeren. Als ik de beschikking had over zo’n man, dan zou ik wel beter weten.” In het team van AC Milan zal vana vond waarschijnlijk weinig gewijzigd worden. Alleen schutter Albertino Bigon is nog steeds geblesseerd. Hij wordt vervangen door Carlo Tresoldi. THEO KLEIN Veel meer kon Buticchi niet tegen hem ondernemen, want in Milan is de Meester nog altijd de man die de club tweemaal aan de Europa Cup voor landskampioenen en evenzovele keren aan de wereldbeker hielp. De supporters wensen nog niet helemaal weg te cijfe ren dat de oude vos voor het overgrote deel verantwoordelijk was voor de glans periode van AC Milan, die eigenlijk in 1969 na de 4-1 overwinning in de Euro- pacup-finale op Ajax al min of meer werd afgesloten. Van de ploeg die Ajax toen kleineerde zijn nu alleen nog Rivé- ra, Schnellinger en Anquiletti over. Rocco: „We hebben een periode van zes jaar achter de rug, waarin we conti nu betrokken zijn geweest bij grote Hoewel men een angstig stilzwijgen bewaart rond deze zaak, is het duidelijk dat de interne moeilijkheden die nu al jaren voortwoekeren in de BBN ook voor dit vijftal de werkelijke reden is geweest om het bijltje erbij neer te leggen. VLAARDINGEN (ANP). Fortuna Vlaardingen zal aan het einde van dit seizoen het betaalde voetbal verlaten. De spelers, die sinds november geen geld meer hebben gekregen, zullen na afloop van het seizoen worden betaald. Alle contracten zullen volgens een com muniqué dat Fortuna Vlaardingen dins dagavond uitgaf worden nageleefd. Vooruitlopend hierop zullen alle tussen tijds binnenkomende gelden primair worden bestemd voor betalingen aan spelers etc. Dit zal geschieden in overleg met de spelersraad. In overleg met een groep bekende Vlaardingers en de gemeente Vlaardin gen zal worden nagegaan welke moge lijkheden tot behoud van het betaalde voetbal in deze gemeente resteren. In San Juan (Porto Rico) is de eerste van een serie schaaktweekampen in de kwartfinales van het kandidaten toernooi van start gegaan. Spasski speel de met zwart remise tegen de Ameri kaan Byrne. De andere drie tweegevech ten beginnen over enkele dagen. De Brit Clark behield gisteravond in Londen zijn Europese titel in het ban- tamgewicht door de Italiaanse uitdager Fabrizio te verslaan. BMW heeft besloten zich uit de toerwagen-racerij terug te trekken. Dit in verband met de oliecrisis. De rijders Stuck, Bell en Jacky Ickx blijven deson danks onder contract. In het toernooi om de Engelse voet- balbeker is Chelsea met 1-0 verslagen door Queens Park Rangers. De winnaar speelt op 26 januari tegen Birmingham City. In Rijswijk is de Nederlandse Rally Stichting opgericht 'teneinde de rally- sport in Nederland te kunnen coördine ren. Op de eerste dag van het wereld kampioenschap zweefvliegen in de Au stralische plaats Waikerie heeft de Ne derlandse deelnemer in de open klasse, Peter Teunisse, zich niet bij de eerste tien kunnen plaatsen. Het centrum van Nederlandse Federatie van Landelijke Rij verenigingen zal in Udel worden ge vestigd. De Nederlandse Hippische Sportbond heeft Jan Maathuis, Johan Heins en Tjeerd Velstra aangewezen voor het In ternationale Concours Hippique van Berlijn. De organisatie heeft ook Rob Eras en Leon Melchior uitgenodigd. wel zo. nou eens in een drijf. Als de drijfsleiding ziet iemand een niet goed doet wordt hij ook vangen. Als er in Kerkrade Misschien te strak, want men had de indruk dat er voor de nationale kampi oen meer uit had moeten komen. De afgebroken stelling blijft niettemin kan sen bieden. Bijvoorbeeld 41. De5, Dh5 (schaak) 42. Dh5: Gh5 43. Kg3, Kf7 44. Kf4, Kf6. Een eindspel dat voor wit gewonnen moet zijn. Maar hoe moet het verder na 41. De5 Kf7 42. Dd5: (schaak) Kf6? internationale toernooien. Daar is nu een einde aan gekomen. AC Milan verkeert in een rustpauze. We moeten even de tijd hebben om te verjongen en te reorganiseren. AC Milan is bij lange na nog niet de ploeg die Ajax vijf jaar geleden klopte, maar het gaat al weer beter. De glorietijden komen terug. We hebben nu alweer enkele jonge spelers, zoals Enrico Lanzi (20), Aldo Maldera (20) en Carlo Tresoldi (21), die langza merhand rijp zijn voor een vaste plaats in het eerste elftal. Zij zullen er voor zorgen dat AC Milan weer helemaal terug kan komen.” Dan eens man wel in het bezit van de vereiste li centie is.” Kovacs, waar Coerver duidelijk op doelt, werd niet aan gesteld omdat Mi chels bij Ajax was omslagen. Bovendien gebeurde dit niet halverwege het sei zoen. Coerver: „Dat heeft er niets mee te maken- Er is zoveel onzin geschreven en zoveel geouwehoerd dat ik er ziek van word.” De grootmeestergroep heeft op het laatste moment nog een verandering on dergaan. Jan Smejkal is ziek. Zijn plaats wordt nu ingenomen door de Hongaarse meester Forintos, die kort geleden aan de eerste grootmeesternorm voldeed. Hij is een wisselvallig speler, maar soms in staat tot uitschieters op grootmeesterni- veau. Voor het behalen van meester- of grootmeesterresultaten maakt deze ver andering geen verschil. Een prettige bij komstigheid is dat Roy Dieks, de talent volle ex-jeugdkampioen, nu de kans krijgt Forintos’ plaats in de meester greep in te nemen. Mits hij' althans vrij krijgt van school. Tot vorige maand deed de AC het in de Italiaanse competitie bijzonder slecht. Na elf wedstrijden stond de equipe van Rocco al zes punten achter op leider Lazio Roma. Juist daarom kwam de 1-0 overwinning van vorige week op Ajax de Milanezen bijzonder goed uit. Rocco: „Die wedstrijd is erg goed geweest voor ons moreel. We gaan nu weer de goede kant op. Ook in het afgelopen weekeinde werd er tegen Genua (met 2-0 gewon nen, red.) goed door ons gespeeld. Eer lijk gezegd heb ik in het begin niet zoveel in de Super Cup gezien, maar nu we er eenmaal mee bezig zijn worden In de meestergroep deed zich een merkwaardige zaak voor. Niet minder dan drie spelers vergaten hun 20e zet op te schrijven. Twee gingen als gevolg daarvan op de 39ste zet door de vlag. Eising stond toch verloren, maar Tarjan stond tegen Kuijpers zeker niet slechter. Oorzaak was het nieuwe notatiepapier, dat soms net iets te ver was afgesneden. Het is trouwens een beetje een matte bedoening geweest deze eerste ronde. Planinc en Matulovic, vaak goed voor veel spektakel, keken elkaar nu al snel vol vreedzame gedachten aan. De remise tussen Donner en Pomar duurde wat langer. Als Donner tijdens de partij had gezien dat hij op eenvoudige wijze een pion had kunnen winnen, dan had het zeker langer geduurd en was het mis schien geen remise geworden. Enklaar werd zeer welwillend beje gend. Eerst vertrouwde Kuijpers hem heel collegiaal een nieuwtje toe he laas één met een gat. zoals Adorjan aantoonde maar de Hongaarse groot meester miste in tijdnood de sterkste voortzetting, waarna Enklaar het tweede geschenk een remise dankbaar ac cepteerde. Al met al, een eerste zitting zonder één enkele winstpartij. Radulov had de beste kansen op het eerste volle punt. Sterk en opvallend snel spelend bracht hij Ghitescu in moeilijkheden met stel- KERKRADE Hennie Hollink is na Maarten Vink (MVV) en Megh de Jong (NEC) al de derde oefenmeester in de ere-divisie, die dit seizoen door z(jn vereniging voortijdig werd afgedankt. Hoewel Hollink ook zijn zwakke punten heeft (in zijn relatie met betrekking tot de publiciteits media faalde de stugge oefenmeester op ieder gebied) is het argument waarachter het Roda-bestuur zich heeft verschuild erg goedkoop. Te snel werd opnieuw vergeten dat Hollinks mislukte technische beleid ook gedeeltelijk een bestuurskwestie was. Hollink heeft tenslotte niet zich zelf aangesteld bij Roda. Ook het officiële communiqué dat Roda naar aanleiding van het ontslag heeft uitgegeven roept vraagtekens op. Het iuidde-’ „Het bestuur van Roda JC heeft trainer Hennie Hollink voor lopig ontheven van zijn taak vanwege de slechte resultaten van het eerste team en onder druk van een groeiende supportersoppositie”. Het siert diezelfde supporters dat zij via een brief in het Limburgs Dagblad, ondertekend door zestig personen, hun afkeer over de huidige gang van zaken uitspraken. Daarna haastte het bestuur van Roda zich te verklaren dat indien deze brief eerder was geplaatst Hollink niet zou zijn ontslagen. Een merkwaardige argumentatie. Ook daarom wil Hans Coerver, die als manager bij Roda een grotere invloed op het bestuurs beleid heeft dan menigeen zou vermoeden, geen commentaar leveren op de motieven die tot het uiteindelijke ontslag van Hoilink hebben geleid. Coerver, een broer van de Feyenoord-trainer, stelt dat het eruit gooien van Hollink, die momenteel een week met „vakantie” is, een oestuurskwestie is waar hij nu nog geen commentaar op kan leveren. jaar keihard gewerkt is en als dan in het vierde seizoen de prestaties die je ver wacht had wat te genvallen dan vind ik het normaal dat je naar een oorzaak gaat zoeken. De spe lers hebben zich in ieder geval wel als prof gedragen. Dat bleek zondag wel uit die 4-0 overwinning tegen De Graafschap. Het blijkt dus wel te kunnen. Dus het ar- dat de ere- voor Roda zijn te ver- Wel is Coerver ui terst verbolgen over de manier waarop de de de tracht boycotten. „Ik denk dat wij er een beetje het slacht offer van zijn ge worden dat wij nu al de derde cluo zijn die zijn oefenmeester op non-actief heeft gesteld. Als een an der, bijvoorbeeld Ajax, een buitenlan der wil aantrekken dan is er geen mens die daarover praat. Ie ronde: Grootmeestergroep: Planinc (Zd SI)—Matulovic (Zd SI) remise, Timman (eNd)— Hecht (Brd) remise, Forintos (Hng)Langeweg (Buig) 0-1, Browne (VS)—Ree (Ned) remise, En- klaaar (Ned)Adorjan (Hong remise, Sosonko (Ned)—Quinteros (Arg) afg.. Donner (Ned)— Pomai- (Sp) remise. - gelijken met de eer- ste-divisie en dat daardoor de resulta ten minder zijn gaat niet helemaal op. Bovendien hebben wij aan al onze ver plichtingen ten op zichte van de heer Hollink voldaan. Het contract is tot de laatste letter na ge komen. Persoonlijk vond ik het ook een moeilijke beslissing omdat ik met de heer Hollink altijd goed heb kunnen óp schieten. We konden echter niet anders.” (Van een speciale verslaggever) WIJK AAN ZEE. Een half uur voor het begin van de eerste ronde van het Hoogoventoernooi kwam hij binnen lopen: Jan Timman, na Euwe e Donner de derde Nederlander die doorgedrongen is tot de rijen der grootmeesters. For meel staat nog een kleinigheid die be noeming in de weg. De internationale schaakbond (FIDE) schrijft voor, dat twee grootmeesterresultaten behaald moeten worden bij een minimum van 25 partijen. Timman speelde er in Londen en Hastings totaal 24. „Als de FIDE je die ene partij aanrekent, dan bezetten we het FIDE-gebouw in Amsterdam”, sprak de strijdlustigste onder de Neder landse schakers. Baljon moest ervaren hoe hard het lot van een schaker kan zijn. Hij stond goed, gewonnen wellicht en dat tegen de gerenommeerde Popov. Maar de tijd ging te snel en de stelling werd er niet eenvoudiger op. Twee zetten voor het einde viel zijn vlag. Maraboeprijs 2000 m: 1. Lukte B (C. Zeilma ker) 2.54.8 1.27.4, 2. Llndy’s Foruna, 3. Lucky Surprise A. Wlnn 39. PI. 5.80 2 1.70 .Kopp 22.50. Oehoeprljs 2040 m: 1 Kameraad (S. van Leeuwen; 22.5.5 1.25.2, 2. Lathi, 3. Keizer S. Winn 4.20. PI. 1.40 1.30 1.30 Kopp 8.20. Trio 11.90. LEIDEN. Ook de Italiaanse voetbalvedetten hebben van tijd tot tijd hün problemen met de pers. Op het ogenblik is het de beurt aan troetelkind Gianni Rivéra van AC Milan. „Ik sta geen interviews toe,” deelde hij gisteren na aankomst in de Leidse Holliday Inn hotel aan de wachtende journalisten mee. „Ik praat niet tegen Italiaanse journalis ten, dus ook niet tegen Nederlandse. Italianen of Nederlanders, die journa listen zijn toch één pot nat.” Fakkelingprijs 2000 m: 1. Ivan van Barke (W. Strooper) 2.45 7 1.22.9, 2. Kwiek van Agfa, 1. Judy Buitenzorg. Winn 6.90. PI. 4.50 2.40 3.90. Kopp 4.50 Papegaaiprljs (le afd.) 2040 m: 1. Ido Hanno ver (M. van Leeuwen) 2.48.4 1.21.7, 2. French Mack, 3. Higgins. Winn 2,20 Pl. 1,20 1.90 2.80. Kopp 6,90. Trio 184,90. Raafprijs 1600 m: 1. Jaslo (R. Kant) 2.12.6 1.22.9, 2. Janny P, 3. Jelle van de Lente. Winn 16. PI 2.50 1,40 2.30. Kopp 11,20. Leerlingen winterkampioenschap 2040 m: 1. Harold Signal (P. Laan) 2.51.8 1.24.2, 2. Idool Vredenhof, 3. Jacob Areta. Winn 9.30. PI 4,10 4 2,30. Kopp 8.60 Trio 1567,20. Papegaaiprljs (2e afd.) 2040 m: 1. Jacco Buitenzorg (P. Koppejan) 2.47.9 1.22.1, 2. Vln- chou C, 3. Ideal Dear. Winn 1,60. PI 1,30 1,30 1,10. Kopp 2,60. Slobeendprijs 2000 m: 1. Limbus Hanover (T. Kooyman) 2.47.7 1.23.9, 2. Lolo Buitenzorg, 3. Kensington. Winn 3,40. PI 1,40 2,10 1,70. Kopp 9.60. Trio 94,20.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23