Regionaal fonds en energiebeleid grote problemen ring Watergate-band met opzet uitgewist Gesprek verloopt moeizaam Spoorwegstaking hield veel Engelsen thuis Tunesië lijkt terug te krabbelen Smrkovski: Dubceks „volksmenner LIP-fabrieken gaan mogelijk weer draaien I achtergrond 2 Geluidstechnici in rapport Heath wil verder overleg met mijnwerkers Referendum over fusie uitgesteld WOENSDAG 16 JANUARI 1974 3 (Van onze redacteur in Washington) Olieconferentie Franse nederlaag van Kissinger. Krijgsgevangenen (Van onze redacteur in Londen) Na negen maanden Mikpunt Degradatie JERUZALEM. Het pessimisme krijgt in Jeruzalem de overhand Hoe langer Kissinger in Jeruzalem blijft, hoe slechter dat voor Israel is. Het wordt ook niet als bijzonder gunstig gezien dat de besprekingen ’s avonds laat doorgaan en er be langrijke beslissingen genomen moe ten worden op een tijdstip dat de vermoeidheid een rol kan gaan spe len. Dat is wellicht ook de taktiek (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) dinsdag opnieuw stakingen zullen zijn. De door de aangewezen vastgesteld achttien mi- op de Witte-Huisgeluids- band vrijwel zeker met opzet zijn uitgewist. Ze hebben verder in hun officiële rapport verklaard dat er vijf tot zeven keer geprobeerd is op dat stuk van de geluidsband ge- PRAAG (AFP, Reuter en DPA) Josef Smrkovski, een van de belangrijkste medewerkers van Alexander Dubcek, is maandagavond naar gisteren is bekendgeworden in Praag overleden. Hij leed aan kanker. Smrkovski is 62 jaar geworden. LONDEN De nationale spoor wegstaking van een dag veroorzaak te gisteren een verkeerschaos op de invalswegen naar Londen. Naar schatting tien percent van de 2,5 miljoen Londense forensen be gon dan ook maar niet eens aan de martelende reis. De dreiging van een verlenging van de staking tot vandaag werd te elfder ure afge wend. Het is nog onzeker of er aan staande zondag en volgende week WASHINGTON W atergate-rechtbank deskundigen hebben dat de ontbrekende nuten op de BRUSSEL De EEG heeft zich nog steeds niet kunnen bevrijden uit de diepgaande onenigheid over het regionale fonds en over het ge meenschappelijk energiebeleid. Na twee dagen afmattend vergaderen zijn de ministers van Buitenlandse Zaken gisteren zonder besluiten van werkelijke betekenis uiteenge gaan onder achterlating van de mededeling dat op 30 januari een extra bijeenkomst over het regio nale fonds wordt gehouden. sprekken op te nemen, maar dat deze steeds weer werden uitgewist. EEG-gesprek weer mislukt mers Jeruzalem steeds pessimistischer nu Zelfs zijn afzetting blijft na t provin- ratie zelf n zich op :n oplos- TUNIS (AP). De Tunesische rege ring heeft gisteren bepaald dat er geen nationaal referendum gehouden zal wor den over de voorgenomen unie met Li bië voordat de Tunesische grondwet is herzien een proces dat tenminste en kele maanden zal duren. naai gedemilitariseerd wordt, het Suez- kanaal weer wordt geopend en het leven in de kanaalzone wordt genormaliseerd. provincie elijk zijn uursleden de heren trgelijkhe- ipasse te Stop de gevraagd zee keeer meerder- zou daar voor zijn, ugde die arden in idagen in r kunnen egen dan rne groep in het ■rd opge- aannam, van een van een rechtelijk ren vast- Arnhem n vragen lie vijftig i enkele 1 hebben Terstegge ;oegezegd ■naar één pakken. afzonderlijk ontvangen door Bourguiba, Nouira en Habbi Chatti, de nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken. Na het onderhoud met Nouira weiger de Amadi verslaggevers te woord te staan. Hij keek zeer verstoord en schoof bruusk verslaggevers opzij die hem de weg versperden. Inmiddels hebben ook de andere lidsta ten op hun eigen en dringende verzoek een uitnodiging ontvangen. In maart van hetzelfde jaar stapt Smrkovski het partijpresidium binnen iding van zwakzin- sn Dolder {getreden f- dr. s. huis heb- korte tijd elen. Eén ct tussen 51 Muller c, school- Paviljoen n op kor- van drie ongeveer et vorige jaar van r voorzit- J. Veld mens be et eerste eworden. itum be- eneraal. jk'en van tic huis- itributie- Er is et ■rde gis- >edrijven emeente- t de ge iden op- den. at zij een ende be- lelhuis, al tuur, wil »r Drech- egen „als ontstaat :h gedra- echten en reglement Premier Heath verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de onderhandelingen over een oplossing van het mijnwerkers- geschil met de vakbondsleiders, die in de overkoepelende TUC verenigd zijn, door de regering nog niet als afgesloten wor- ige week uur heeft et onmid- ndal moet leeft een en. „Nor- rwogen u maar dat n niet de uur hem Overijs- hun kin- aer naat 1 maart cilometer kruising r school De onderhandelingen met en via Kis singer gaan in hoofdzaak over: wat ge beurt er in de volgende stadia, nadat Israel zich tot de Mitlapas heeft terug getrokken. Het is een feit dat Israel bereid is zich in dat tweede stadium honderd kilometer van het Suezkanaal terug te trekken op voorwaarde dat het hele prijsgegeven gebied tot het Suezka- PvdA-voorzitter André van der Louw heeft de Russische ambassadeur in ons land in een brief gevraagd eraan mee te helpen dat Syrië zijn Israëlische krijgs gevangenen uit de laatste oorlog laat gaan. „Het zal u bekend zijn dat Israel en Egypte inmiddels alle krijgsgevange nen hebben uitgewisseld en dat daaraan voorafgaande het Rode Kruis heeft be middeld. Ik denk dat deze uitwisseling van krijgsgevangenen mede het klimaat heeft mogelijk gemaakt waarin de be sprekingen in Genève tot stand kunnen komen”, aldus Van der Louw in zijn brief. Van der Louw noemt deze behande ling in grove strijd met de Conventie van Genève, die juist beoogt een goede behandeling van krijgsgevangenen veilig te stellen. De ministers van Buitenlandse Zaken hebben zich gisteren eveneens bezigge houden met het antwoord van de EEG op Nixons uitnodiging om op 11 februari in Washington te komen praten over de olievraagstukken. Oorspronkelijk waren daarvoor slechts vijf EEG-lidstaten uit genodigd: Italië, Frankrijk, de Bondsre publiek, Groot-Brittannië en Nederland. Belangrijker misschien nog dan deze onthullingen, is de mededeling in het rapport dat deze technische ingrepen alleen uitgevoerd konden worden door middel van toetsen die met de hand bediend worden. Dit is van belang om dat president Nixons secretaresse, Rose mary Woods, onder ede verklaard heeft dat zij zelf verantwoordelijk was voor het per ongeluk uitwissen van ongeveer vijf van de achttien minuten, doordat zij de voetpedaal van het bandopnameappa- raat tijdens een telefoongesprek inge drukt hield. Deze tegenstrijdigheden kunnen betekenen dat mevrouw Woods meineed heeft gepleegd. e overge- r van de V. Drech- is, hebben t met een gemeente provincie :baar ge- Josef Smrkovski werd voor de eer ste keer in juni 1970 in een Praagse kliniek opgenomen. Hij leed aan kan ker in de heup, moest een operatie ondergaan en kreeg daarna een in tensieve kobaltbestraling. Sindsdien kon hij zich nog slechts met behulp van krukken voortbewegen. Zo werd hij door correspondenten van de wes terse pers gezien tijdens de begrafenis van de schrijver Jan Prochazka in februari 1972 en voor de laatste maal in april 1973 bij de cre matie van oud-minister van Binnen landse Zaken Josef Pavel. Drie maanden geleden moest Smrkovski opnieuw in de kliniek worden opge nomen waar hij maandagavond Iaat overleed. Het regionale fonds is bedoeld om met middelen van de Gemeenschap steun te verlenen bij de herstructurering van achtergebleven gebieden in de lidstaten. Daarbij gaat het in de allereerste plaats om Ierland, Zuid-Italië en Schotland. Maar de Bondsrepubliek, die ten naaste bij een derde van de middelen moet fourneren (netto), vindt dat de Europese Commissie haar plannen die 52 percent van het totale EEG-grondgebied bestrij ken, veel te ruim heeft bemeten. Duits land weigert dan ook op die basis mee te werken. De Britten, voor wie het regionale fonds niet alleen van financiële doch ook van grote binnenlandse politieke betekenis is, eisen daarentegen nog meer dan de commissie wilde geven. Zij heb ben een voor hen bevredigende oplossing gevonden in de blokkering van de aan loop naar een gemeenschappelijk ener giebeleid. Een akkoord tekent zich nog niet duidelijk af, temeer niet omdat Frank rijk de dag tevoren in de la-ndbouwver- gadering een opmerkelijke nederlaag had moeten slikken. In die bijeenkomst wilde de Franse minister Chirac een verhoging van de rundvleesprijs door drukken. Geen der andere lidstaten ech ter voelde ervoor de rundvleesprijzen los te maken uit het prijzenpakket van de landbouw en die apart te verhogen. De landbouwprijzen moeten volgens een schatting van deskundigen met acht tot tien percent omhoog, maar dan geza menlijk en vervroegd zodat zij op 1 maart in werking kunnen treden. Chirac dus woedend af na elf uur van discussies die uitsluitend ten doel had den deze Franse bewindsman de voor wendselen te verschaffen waarmee hij Het personeel van de Londense onder grondse heeft nu op zijn beurt een staking tegen 4 februari aangekondigd. Het gaat hier om meer dan 10.000 man. Het voorstel tot de staking werd gedaan door een actiecomité dat buiten de offi ciële vakbonden om werd gevormd. Tijdens de tweede wereldoorlog is hij een van de organisatoren van het verzet tegen de nazi’s en in 1945 leidt hij de opstand van Praag. Als lid van het politburo en als minister van Landbouw valt hij ten tijde van het proces tegen Slanski in ongenade. In 1951 wordt hij gearres teerd, gemarteld, als „Gestapo-agent” veroordeeld tot levenslang maar in 1955 weer vrijgelaten. Zijn volledige rehabilitatie vindt plaats in 1963 en drie jaar later wordt hij geroepen tot lid van het centrale partij comité. Met een door hem gevormde groep van deskundigen bereidt hij de val van Antonin Novotni en de politieke opkomst van Alexander Dubcek in 1968 voor. zich tegen de woede van zijn kiezers thuis kon beveiligen. Deze kiezers im- zijn voor een belangrijk deel vleesproducenten die tot hun verrassing met dalende prijzen werden geconfron teerd in een tijd van officiële vleeste- korten waarvoor de EEG nog kortgele den allerlei stimulerende maatregelen voorschreef. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Na een staking van negen maanden, een eerste experiment van ar- beiderszelfbestuur, een bezetting door de oproerpolitie en een mislukte bemidde lingspoging van de regering, lijkt de grootste Franse horlogefabriek van Lip dan toch eindelijk weer te zullen gaan draaien. nvereni- egen hel n, waar- /erboden direct tl i Hanoi. In de vergaderingen van maandag en dinsdag is wel voortdurend nieuw cijfer materiaal op tafel gelegd om modellen van compromissen aan te kleden, hoewel iedereen ermee akkoord gaat dat de drie ergste noodgebieden in de Gemeenschap niet veel minder mogen krijgen dan wat de commissie heeft voorgedragen. en wordt hij gekozen tot voorzitter van de nationale vergadering, on danks de tegenstemmen van de con servatieve afgevaardigden. Zeer tot zijn ongenoegen maar met de kleine hoop het nog te kunnen redden on derhandelt hij, samen met Dubcek, in Cierna nad Tisou met de leiders van de latere interventiemachten. Na 21 augustus, bij zijn terugkeer uit Mos kou, wordt hij gedegradeerd, althans wordt hij ontheven uit zijn funktie als voorzitter van het federale parle ment en krijgt hij slechts het voor zitterschap van de Volkskamer. Wel blijft hij lid van het partijpresidium- genstrijdigheden. Feit is wel dat hij het was die, na de Russische invasie en de terugkeer uit Moskou waar hij met zijn colle ga’s de „akkoorden van Moskou” had getekend, zich belastte met de moei lijke taak het Praagse volk de jong ste ontwikkelingen uit te leggen en te pogen de ernstig geschokte opinie nieuwe hoop te geven. De kortgeknipte, borstelige boeren zoon en bakkersknecht uit Bohemen had een zeer wisselvallig leven, met grote hoogte- en dieptepunten. Hij werd op 26 februari 1911 in Valenka Op dit moment lijkt het er niet op dat Egypte bereid is aan Israels eisen tege- - moet te komen. Het uitstel van de besprekingen in Genève tot 25 januari wijst ook in de richting van een impas se, terwijl de benoeming van twee nieu we commandanten in Israel generaal Aden aan het Egyptische front en aan het Syrische front generaal Goer die tot nu toe de militaire delegatie in Genève heeft geleid geen gunstig te ken voor het slagen van de besprekingen schijnt. De beide generaals staan als sterke mannen bekend en dat duidt er op dat Israel zeker rekening houdt met de mogelijkheid van oorlog. geboren, sluit zich op 19-jarige leef tijd aan bij de communistische partij en klimt snel op tot verantwoordelij ke posities binnen de communistische jeugdbeweging en de vakbonden. Washington te voeren beleid bereikbaar is. Al te veel illusies mag men daarover niet hebben. De Fransen vinden dat Nixons uitnodiging op een slecht geko zen moment in de bus plofte, dat de kwestie slecht is voorbereid omdat niet alle lidstaten zijn gevraagd en dat er wederom vooraf geen enkel overleg met de EEG heeft plaatsgehad over de wijze waarop de uitnodigingen zouden worden ingekleed en aan wie ze moesten worden „Tot mijn grote spijt moet ik consta teren dat met name de regering van Syrië op geen enkele wijze wenst mee te werken aan een uitwisseling van krijgs gevangenen, noch aan het toelaten van vertegenwoordigers van het Rode Kruis bij de Israëlische krijgsgevangenen. Bo vendien ben ik zeer verontrust over de berichten over de behandeling van de Israëlische krijgsgevangenen die zelfs zo ver gegaan schijnt te zijn dat een aantal van hen is omgebracht.” Als gevolg van de massale demon straties in maart 1969 (na de over winning van de Tsjechoslowaakse ijs- hockeyploeg op de Russische equi pe) waaraan Smrkovski persoonlijk deelneemt, wordt hij door de partij leiding veroordeeld en uit het presidi um gezet. Eind 1969 wordt hij door het centrale comité uitgestoten en ontheven van zijn officiële funkties. Door deze beslissing, die bekend ge maakt werd door premier Hedi Nouira, is de totale unie tussen de beide landen, waartoe zaterdag een overeenkomst werd ondertekend door de Tunesische president Habib Bourguiba en de Libi sche leider Kadaffi, in feite voor onbe paalde tijd uitgesteld. De eerste aanwijzing dat er iets mis ging met de voorgenomen unie kwam maandag toen Bourguiba plotseling de stuwende kracht achter- het plan, minis ter van Buitenlandse Zaken Mohammed Masmoudi ontsloeg. Sinds het ontslag van Masmoudi heb ben de door de regering beheerste pers, radio en televisie aanmerkelijk minder aandacht aan het unieplan geschonken. Aan het einde van een anderhalf du rende vergadering van de Tunesische raad van de republiek maakte Nouira bekend dat Tunesië „zo spoedig moge lijk” zal beginnen aan een herziening van de grondwet. In de tussentijd, aldus de premier, zal er met Libië onderhan deld worden „om de omvang van de unie en het stadium van zijn verwezenlijking vast te stellen.” Masmoudi verklaarde later tegenover de verslaggevers dat hij er bij de verga dering op had aangedrongen het refe rendum over de unie op 18 januari te laten doorgaan, zoals was overeengeko men in het akkoord dat door Bourguiba en Kadaffi op het eiland Djerba werd ondertekend. „Ik heb ze verteld dat als we nu terugkrabbelen, het een zeer vreemde tadruk zou maken en Tunesië door de gehele wereld zou worden uitgelachen”, aldus Masmoudi. „Ze wilden niet naar me luisteren,” zo voegde hij eraan toe. Hij wilde niet zeggen of de raad over de kwestie had gestemd, maar eerder had hij al verklaard dat de oppositie tegen een onmiddellijke unie met Libië wordt geleid door premier Nouira. De Libische minister van Binnenland se Zaken Amidi, die door Kadaffi inder haast naar Tunis werd gezonden in een Poging de fusie nog te redden, werd Het rapport van de technici, dat acht pagina’s bevat, werd aan de Watergate- rechter John Sirica overhandigd, en hij zal het op zijn beurt ter hand stellen van de „grand jury” van geselecteerde burgers die uiteindelijk moet uitmaken of er dagvaardigingen moeten worden getekend, en tegen wie. De verdwenen achttien minuten op de geluidsband beslaan het allereerste ge sprek over de Watergate-affaire dat pre sident Nixon en zijn topassistent Bob Haldeman op 20 juni hadden, drie dagen na de inbraak bij de Democraten. De speculaties in de hoofdstad waren on vermijdelijk dat het Witte Huis nu heeft geprobeerd dit kennelijk compromitte rende gesprek te vervangen door een onschuldiger conversatie, maar dat men daarin ook jia verschillende nieuwe star ten en evenzovele uitwissingen niet slaagde zonder verdachte sporen op de band achter te laten. De betrokkenen zouden tenslotte be sloten hebben de geluidsbanden dan maar met het „gat” van achttien minu ten vrij te geven, hopend dat er geen tweede nationaal protest zou losbreken zoals na het ontslag van de speciale aanklager Archibald Cox. De geluidsbandtechnici zeiden er ver der zeker van te zijn dat het de oor spronkelijke bandopname was, en dat het gezoem erop afkomstig was van de elektrische bedrading van de opname- machine, en niet van de elektrische schrijfmachine en de lamp op het bu reau van secretaresse Woods, zoals één van de Witte-Huis advocaten destijds suggereerde. Dit wijst op zichzelf al op een gering vertrouwen in de eenstemmigheid van de EEG en de mate waarin die Gemeen schap de belangen van zijn niet-uitgeno- digde lidstaten zou kunnen behartigen. Dit wantrouwen bleek gisteren temeer gerechtvaardigd omdat de ministers te maken kregen met een weigerachtig Frankrijk en een niet zo enthousiast Engeland. Op de punten waar de EEG het onderling eens is zal de Duitse minister Scheel spreken als voorzitter van de ministerraad maar buiten dit terrein spreekt ieder land voor zichzelf. Eerst op 3 en 4 februari zullen de ministers van Buitenlandse Zaken uit maken in hoeverre een maximale har monisatie van standpunten over het in Josef Smrkovski was in de ogen van zijn landgenoten evenzeer als Alexander Dubcek de personificatie van de beloften van de „Praagse Lente”. Mocht de vroegere secretaris van de Tsjechoslowaakse communis tische partij aan deze politieke lente zijn gezicSht hebben gegeven, Smrkovski, gaf er zijn stem aan als „volksmenner”. Voor de een was hij inderdaad de menner bij uitstek, maar voor zijn vijanden die hem zijn uitzonderlijk grote populariteit ver weten, was hij de demagoog vol te- den beschouwd. Dit was een opvallende verklaring omdat na de bijeenkomst van de vakbondsleiders en de eerste minister afgelopen maandag geen enkel nieuw licht op de zaak geworpen was, en de geruchten steeds sterker geworden wa ren dat de conservatieve regering tegen 14 februari verkiezingen zou uitschrij ven. Vandaag komen de vakbondsleiders bijeen om opnieuw na te gaan in hoe verre ze de regering kunnen verzekeren dat eventuele Ionen voor de mijnwer kers boven het anti-inflatoire plafond niet tot resultaat zullen hebben dat andere bonden zich op dit precedent van de mijnwerkers beroepen. Ook van deze bijeenkomst wordt echter niet veel re sultaat verwacht. De op zichzelf machti ge vakbondsaanvoerders kunnen zich er niet op vastleggen dat ze niet binenkort ook eisen zullen stellen die boven de mogelijkheden uitgaan die de regering binnen haar anti-inflatiepolitiek heeft gesteld. Dit zouden ze kunnen doen onder druk van hun achterban, ook al hadden ze dan aan de regering beloofd een eventuele overeenkomst met de mijn werkers niet met zoveel woorden als een hefboom voor hun eigen eisen te gebrui ken. De Schotse communistische mijnwer- kersleider MacGahey, die vindt dat het leven in de Sowjet-Unie beter te verdra gen is dan in Groot-Brittannië, heeft vastgesteld dat, sinds het loongeschil be gon, de prijzen alweer zo omhoog zijn gegaan dat de oude looneisen van de mijnwerkers die de regering niet wil inwilligen reeds te laag geworden zijn. Kissinger en Eban vlak voor een van hun vele gesprekken. Smrkovski mikpunt nummer één van de pers die hem kwalificeert als „de politicus met twee gezichten” (een benaming ontleent aan een brochure- die begin 1960 over hem verscheen en destijds aanleiding was voor een hef tige polemiek). Tenslotte was het Ru de Pravo, het partij-orgaan, dat hem in september 1971 zeer heftig aanviel voor zijn interview met een Italiaans blad. Hij was „doelbewust naar de vijand overgelopen” en had zich aan de vooravond van de verkiezingen „laten lenen voor anti-Tsjechoslo- waakse propaganda”. De ongeveer 1200 arbeiders hebben zich tenminste akkoord verklaard met een nieuw regeringsplan dat voorziet in een geleidelijke hervatting van de pro- duktie die eind maart zijn beslag zou kunnen krijgen. Op dat moment zouden weer ongeveer 300 arbeiders onder een nieuwe directie het werk hervatten. Een groep van 500 andere Lip-arbeiders zou den in de loop van het jaar w er worden ingeschakeld. In beginsel zal niemand definitief worden ontslagen. gericht. Daarbij komt dan nog dat enkele EEG-landen er niet zo bar veel vooi voelen om samen met de veel minder kwetsbare Amerikanen een actiegroep tegen de olieproducenten op te bouwen. De Europese commissie wil dit ook heel nadrukkelijk aan de oliestaten berichten, want je weet tenslotte nooit hoe een Europees woord in die landen verkeerd kan vallen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3