Staatssecretaris Mertens over sociale verzekering: Conferentie over hogere olieprijzen Geen hogere premie bij meer werkloosheid Twee bedragen voor de bonnentoewijzing WERKENDE JEUGD BIJ BOERSMA korter werken Onwetendheid over sociale verzekeringen .LEI bedrijven [fl» Daf blijft een miljoen gulden aan prijzen Carry W 1 Mo° DICKSON I >t se Hogere stroomtarieven wekken woede van consumentenbonden DONDERDAG 17 JANUARI 1974 15 4 Sneller informeren ■a 621e Staatsloterij LsSi' BT 1 •ntvangst Premiedruk stijgt matig (Van onze redactie economie) op formidabele het de I bü 0.00—18.00 aarlent aiiürH-h-cr.iirigp Eerste trekking 16 januari 1974 069209 069209 054461 054461 Een extra prijs van ƒ50.000,is gevallen in de serie M op het nummer: En een troostprijs van ƒ1.000,op nummer: van elk van de andere series. 000484 047551 002481 067278 057918 0 99 17 003 570* 839 514 0127 flisii: De Sociale Verzekeringsraad overlegt sedert kort met de Koninklijke Neder- ROME. (Reuter) Financiële deskun digen uit de belangrijkste niet-commu- nistische industriële landen zijn gisteren in Rome bijeen geweest om er te praten over de manier waarop geld voor het dekken van de enorme kosten als gevolg van de gestegen olieprijzen kan worden geleend van de olielanden zonder dat er verwarring ontstaat op de wereldgeld- markt. de de de CARAVANS Een Dickson 808 LS sta-caravan is één van de hoofdprijzen in de Nationale Puzzelaktie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De caravan is ontworpen naar de meest moderne recreatie-eisen. De wanden, evenals het dak en zelfs de vloer zijn geïsoleerd. Wanden en meubels in teakkleur uitgevoerd. Waarde ca. 10.000.-. Aangeboden door Dick Wissink, die u uitnodigt de caravan bij een van de vele dealers te komen bezichtigen. U kunt ’m winnen wanneer u voor ƒ1.- meedoet aan de puzzelaktie. R ■EN! jEM De commissie, die in 1973 is ingesteld en op 27 april van dat jaar voor het eerst bijeenkwam, heeft sedert die da tum ongeveer 600 klachten behandeld. 017980* 020108 Enka. Enka verwacht dat de resultaten over 1974 positief kunnen zijn. Voor kunststofvezels, zo deelde de heer B. Zevenbergen, voorzitter van de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff mee, bestaat weer een toenemende belang stelling, maar de prijzen zullen wel een probleem worden. landse maatschappij tot bevordering van de geneeskunst over de problematiek van het ziekteverzuim. Onder auspiciën van de raad gaat voorts het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde drie projecten met betrekking tot deze problematiek ter hand nemen. Het zijn experimenten inzake: gezondheidszorg en langdurig ziek zijn, personeelsbeheer en de duur van de ziekte en de sterk stijgende en hoge ziekmeldingsfrequentie van vrouwen. gemerkt nummer is meer dan een prijs gevallen, de derde trekking worden geïnd. manier zullen vinden om hun geld op middellange termijn te investeren, zodat de Europese markt niet wordt over stroomd met „heet geld”. Emminger zei te verwachten dat een flink deel van de olie-ink'omsten aanvankelijk zal gaan naar Europese deviezenmarkten, omdat er maar weinig plaatsen zijn waar het geld naar toe kan. De uitkeringen krachtens de sociale verzekeringswetten hebben in 1973 naar raming ruim 20,5 miljard gulden bedra gen, te weten: ziekengeldverzekering 3,3 miljard, arbeidsongeschiktheidsverzeke ring 3,65 miljard, wachtgeld- en werk loosheidsverzekering 0,75 miljard, kin- derbijslagverzekering 3,2 miljard, AOW 8.5 miljard en AWW 1,2 miljard. BORNE (ANP). De DAF-personen- autofabriek in Borne (Limburg) heeft van de autoriteiten toestemming gekre gen voor een werktijdverkorting van twee dagen per week. De toestemming geldt voor een periode van zes weken. Prijzen van DEN HAAG. (ANP) Mensen, die pasdinsdag naar de postkantoren zijn gegaan, kwamen tot de ontdekking, dat zij voor hun extra toewijzing van benzi- nebonnen lang niet altijd vijf gulden moesten betalen zoals was aangekondigd. Op verzoek van de ondernemingsraad is besloten het bedrijf op donderdagen en vrijdagen in deze periode te sluiten. De directie heeft laten weten dat deze werktijdverkorting geen invloed op het netto-salaris van de werknemers zal hebben. Toegevoegd aan de sociale voorzienin gen moeten nog: in de eerste plaats een volksverzekering arbeidsongeschiktheid en een volksverzekering ziektekosten en op langere termijn een algemene pen sioenvoorziening voor werknemers. Mer tens ziet voor deze aanvullingen wel perspectief. t Rabo. De Rabobank-organisatie, ontstaan na de samensmelting van Boerenleen- en Raiffeisenbanken, en de grootste bankinstelling van Nederland, is te vreden over het afgelopen jaar. Het balanstotaal nam toe van 27.1 miljard tot 30.9 miljard. De kredietverlening, met name op het gebied van de wo- ningbouwfinanciering, nam stevig toe. DEN HAAG. (ANP) —Een groot deel van de klachten, die de klachtencommis sie van de Sociale Verzekeringsraad in het afgelopen jaar heeft behandeld, bleek ongegrond te zijn. Dit heeft de voorzitter van de sociale verzekerings raad, mr. W. J. E. van den Bos, vandaag in zijn nieuwjaarsrede meegedeeld. Het ministerie van Economiche Zaken weet geen raad met de mensen, die het hogere bedrag hebben betaald, en verwijst naar de PTT, die de bonnen uitreikt. Maar ook' de PTT blijkt een beetje moeilijk te zitten, want er is niet „gedatumstempeld”, zodat men niet weet of eventuele klagers wel of niet het hogere bedrag hebben betaald. de rit, dus over een jaar of drie, kunnen gebeuren. Overigens is dit in de eerste plaats een zaak van mijn collega van Volksgezondheid. Voordat we met zo’n wet komen, moeten er eerst nog bergen studies worden verzet. Laten we dan nu maar niet praten over de uitvoering van deze verzekering, want dan zitten we over twee dagen nog te praten. Dat wordt een technisch probleem apart”, aldus Mertens. rond I verzekeringen als de AOW AWW, door de koppeling uitkeringen aan de index DEN HAAG. Het Konsumenten Kontakt en de Consumentenbond zijn erg verontwaardigd over de plannen, die er bestaan om de elek’triciteitstarieven te verhogen mede op grond van de daling van het stroomverbruik. Het stroomver bruik daalt o.a. doordat het publiek op aandringen van de overheid zuiniger met stroom is geworden. Het Konsumenten Kontakt, daarin bijgevallen door de Consumentenbond, noemt het een onver teerbare zaak, dat de medewerking van de consument aan een besparing van het energieverbruik nu dreigt te worden be straft. Mensen, die gevolg geven aan oproepen van de overheid, verdienen een betere beloning, vinden de consumenten organisaties. lagwetten tot één kinderbijslagwet. Overigens blijft Mertens zich uitdrukke lijk op het standpunt stellen dat de kinderbijslag is bedoeld als een correctie op de primaire inkomensvorming. De staatssecretaris ziet niet dat dit kabinet op korte termijn wetsvoorstellen zal indienen voor de invoering van een volksverzekering ziektekosten. „Mis schien zal dat pas tegen het einde van DEN HAAG Staatssecretaris Jan Mertens van sociale zaken bewaakt de stijging van de premiedruk in de sociale verzekeringen. Tegenover de kritische geluiden over het rijzen van de premies stelt hij dat de stijging nog binnen de norm is. Maar hij voegt eraan toe dat de opwaartse lijn niet zo door kan gaan. Er zijn nadere maatregelen nodig. Daaraan wordt dan ook gewerkt. Ook al omdat het „pakket” nog niet volledig is. De totale premiedruk (zowel voor werkgevers als voor werknemers) is van 1973 tot 1974 met ruim 2 percent geste gen, becijfert de staatssecretaris. Om precies te zijn van 45,5 naar 47,55 per cent van het premieplichtig loon of inkomen. Ongebreideld steeds maar be slag op inkomens leggen is niet de bedoeling. Daarom besloot het kabinet- Den Uyl kort na zijn optreden een norm aan te houden. Die regel komt erop neer dat de groei maximaal 7,5 percent mag zijn in de vierjarige kabinetsperiode. Gezien tegen deze achtergrond, voldoet de toeneming van 1973 op 1974 aan de S eis, al is zij meer dan aanvankelijk geraamd, zegt Mertens. Verrassingen ko men wel eens voor, ook omdat tot dusver de ontwikkeling ten dele onvol doende kon worden beïnvloed. Vandaar I dat het kabinet nadere maatregelen wil om de kostenontwikkeling te beheersen. I In november 1973 is advies gevraagd aan de Sociaal-Economische Raad over de (gewenste coördinatie en synchronisatie bij het vaststellen van de premies. „Nu kijkt, voor wat de premievaststel- ling betreft, iedereen naar zijn eigen winkeltje. Als straks een coördinatie tot stand is gebracht en alle gegevens en verlangens bijvoorbeeld b(j de SER ko men, kan die alle materiaal bij een programmering betrekken. De SER kan namelijk beter rekening houden met de totale mogelijkheden dan alle betrokken sociale uitvoeringsorganen afzonderlijk. Pas als er een totale opstelling is ge maakt, kan deze een rol gaan spelen in het sociaal-economisch beleid. In een evel verder verschiet zit algemene pensioenplicht voor werkne mers. Er wordt al jarenlang op gestu deerd, maar deze ingewikkelde kwestie vergt inderdaad veel tijd. Mertens is daarvan geheel overtuigd. „Maar”, zegt hij, „we hebben al een potje, waar jaarlijks iets bijkomt door het geld dat uit de bevriezing van de kinderbijslag De meeste daarvan hadden betrekking op de arbeidsongeschiktheidsverzekerin gen. De vaak ingewikkelde bepalingen van de wetten blijken er mede oorzaak van te zijn, dat betrokkenen menen tekort te zijn gedaan, wat bij nader inzien echter vaak niet het geval blijkt te zijn. De commissie ziet het daarom Het vervelende van de nieuwe rege ling is, zo geven het ministerie van Economische Zaken en de PTT toe, dat er nu mensen zijn, die vóór de wijziging bonnen voor minder dan 25 liter in ontvangst hebben genomen, maar daar wel vijf gulden voor hebben betaald. Waren zij pas dinsdag naar het postkan toor gegaan dan hadden zij maar één gulden behoeven te geven. Of nog an ders gezegd: het maakt een verschil uit van een bepaald bedrag, dat per liter benzine meer moet worden betaald door de „vluggerds”. Ekofisk. Noorwegen gaat aardgas uit het Ekofisk-veld, gelegen in het Noorse deel van het Continentale plat, aan West-Duitsland leveren. Er zal een pijpleiding worden aangelegd van Ekofisk naar Emden. Over enkele ja- ren zal de jaarlijkse leverantie zes miljard kubieke meter per jaar kun nen bedragen, zo is in Bonn bekend gemaakt. als haar taak de voorlichting over de uitvoering van de sociale verzekerings wetten te bevorderen. De Sociale Verzekeringsraad wordt de laatste tijd steeds meer geconfronteerd met moeilijkheden, die ontstaan door wat genoemd wordt het grensoverschrij dend uitlenen. Er zijn nogal wat koppel bazen, die in Nederland arbeidskrachten aanwerven met het doel hen uit te lenen aan ondernemingen in het buitenland. Aan werknemers wordt wel voorgespie geld, dat zij in Nederland verzekerd blijven, wat echter vaak niet het geval is. In het buitenland worden de werkne mers in vele gevallen niet bij de bevoeg de sociale verzekeringsinstellingen aan gemeld, zodat zij ook daar niet verze kerd zijn. in 1M- Vice-president Otmar Emminger van de centrale bank van West-Duitsland zei op een persconferentie dat de deskundi gen hopen de problemen te kunnen oplossen door samenwerking tussen de industrielanden en de olielanden. Hij gaf een verslag van een bijeenkomst van Werkgroep III van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling (OESO). De groep is speciaal in gesteld om correcties van betalingsba lansen te bestuderen. De deskundigen zijn niet tot definitieve besluiten kunnen komen over het feit dat de Westerse landen in een belangrijke economische recessie komen als gevolg van de hogere olieprijzen, waarvan de kosten voor de olieverbruikende landen worden ge raamd op tenminste 50 miljard dollar per jaar. Veel zal afhangen van het feit hoe de verbruikende landen reageren op de nieuwe situatie en hoe de olielanden hun kapitaal zullen investeren. De werkgroep sprak over de mogelijkheden het overtollige geld uit olie-inkomsten zo onder te brengen dat het gaat naar landen die het dringendst geld nodig hebben en dat het de internationale monetaire stabiliteit niet verstoort. Men sprak de hoop uit dat de olielanden een Maar daartoe moet, aldus de staatsse cretaris, er een voortdurende uitwisse ling van gegevens zijn, opdat de coördi natie kan worden verbeterd. Op een bepaald moment moeten uit die stroom van gegevens conclusies worden getrok ken op grond waarvan adviezen aan de regering mogelijk zijn. Nu weet men vaak nog te laat wat er in de diverse sectoren aan de hand is en met iedereen op iedereen wachten. Gevolg is dat ad viezen voor premies of beslissingen daarover erg laat in het voorafgaande jaar tot stand komen. Er wordt nu al wat gedaan aan snellere wederzijdse in formatie, maar straks dient er een uni formiteit te zijn bij het premievaststel- len. Want de premies spelen een belang rijke rol in het sociaal-economisch overleg van het najaar. Jan Mertens zegt dat de volksverzeke ringen uitgaan van het solidariteitsbe ginsel. Hij wil daarin beslist geen veran dering brengen. „Daarom zal de SER gevraagd kunnen worden veranderingen te brengen in de premiegrenzen. Zo is bijvoorbeeld de premiegrens (het maxi mumbedrag, waarover men premie moet betalen) bij de AOW nog steeds niet aangepast aan de uitkeringen en de premies. Het lijkt me een goede zaak dat hogere inkomens wat meer premies 'betalen voor de lagere, zoals ook nu al enigermate gebeurt. Daarmee wil ik be- I slist niet zeggen dat we de sociale verze- keringen in hoofdzaak moeten gebruiken als een instrument voor inkomenspoli- tiek.” Ook al is de premiestijging tot dus- j ver binnen de norm gebleven, ruimte voor nieuwe plannen is er nauwelijks. Het kabinet besloot daarom vorig jaar dat de premie voor de Volksverzekering Arbeidsongeschiktheid per se niet binnen Minister Boersma heeft gisteren een delegatie van de werkende jongeren ontvangen, die fel protesteerde, dat vooral in de de tailhandel ruim wordt omgesprongen met ontheffingen van het jeugdminimumloon. 10,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op:- 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van 2.000,— is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: De prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: ƒ25.000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie D op het nummer: en een troostprijs van ƒ1.000,op nummer: van elk van de andere series. man, „een kwestie van een extra verhoging, over een aantal jaren uit gesmeerd, die daardoor gering is, zeg 0.1 percent. Die invloed valt dus nog al mee”. In het algemeen, vermeldt Mertens nog. geschiedt de financiering van de sociale verzekeringen via omslagstel sels. De hoogte van de premie moet de mate van de uitkeringen kunnen dekken, zodat de „exploitatie altijd loopt”. Het is zo, dat bij volks- 1 en van van lonen, de uitkeringen omhoog gaan als de ionen stijgen (en ook een geval, dat de staatssecretaris ondenk baar acht moeten dalen ais de lonen zouden verminderen). DEN HAAG. Als er in 1974 inderdaad een zeer sterk oplopende werkloosheid zou komen, valt dan te vrezen dat de premie voor een sociale verzekering als in dit geval de Werkloosheidswet (WW) sterk omhoog moet? Staatssecretaris Mertens van sociale zaken geeft op deze vraag een geruststellend antwoord. Hij zegt dat voorlopig in het Werkloosheidsfonds voldoende reserves aanwezig zijn om de uitkeringen door stijgende werk loosheid op te vangen. Mocht inderdaad een piek in de werkloosheid worden be reikt, dan nog heeft dit verschijnsel weinig directe invloed op de premie. „Het wordt dan”, zegt de bewinds- Door een wijziging maandagavond van de distributiekostenbeschikking bleek, dat zij, die tot 25 liter benizne of 30 liter Ipg bonnen toegewezen hadden gekregen, voor deze bonnen maar ëën gulden behoefden te betalen. Zij, die meer ontvingen, moesten vijf gulden neertellen. voor het eerste kind vrijkomt. Uit dit fonds wordt de bouw van goedkope woningen gefinancierd. Dat is geleend geld, dat dus weer terugkomt: een aan zet voor een pensioenvoorziening is er dus.” Wat de kinderbijslag in het algemeen betreft, het kabinet zal de SER advies vragen over de herziening van de kin derbijslagwetten, zegt de staatssecretaris. „Hierbij komt wel een klein aspect van de inkomenspolitiek om de hoek kijken. De vraag is namelijk of voor hoge inkomens kinderbijslag nog wel zo nodig is. Begrijp me goed, deze vraag stel ik alleen maar. Bij het beantwoorden zal ook de inkomenspolitiek betrokken zijn. Het antwoord berust zeker niet in de eerste plaats bij mij.” Mertens vraagt zich af, of ook het systeem van kinderbijsslag niet moet worden veranderd. „Nu krijgt iedereen kinderbijslag naar rato van kindertal. Iedereen weet dat de kosten per kind met de leeftijd oplopen. Een kind van 16 jaar kost beduidend meer dan een kind van één jaar. Ik vraag me af of we in de toekomst kinderbijslag moeten geven naar leeftijd. Naar gelang een kind ou der wordt krijgt men dan meer kinder bijslag voor dat kind.” Verder is er de vraag of de invoering van de VAO moet inhouden dat voor inwonende kinderen van 18 jaar en ouder geen kinderbijslag meer moet worden gegeven.” Meer vragen rond een toekomstig kin- derbijslagstelsel: Als er een nieuw stel sel van studiefinanciering komt, welke gevolgen heeft dat dan voor studerende kinderen, voor wie kinderbijslag wordt gegeven? En de eventuele besparingen, die zoucjen worden verkregen door com binatie van de verschillende kinderbij- die gestelde regel hoeft te blijven. De regering wil de invoering van de VAO grote voorrang geven. Minister Boersma en staatssecretaris Mertens hopen voor het eind van dit jaar een wetsontwerp over de VAO in te dienen. „Uiteraard met voorbehoud wegens vertragingen, zoals die zich nu door de energiecrisis kunnen voordoen”, voegt Mertens eraan toe. Het ministerie is bezig met technische voorbereidingen voor dé VAO. Daarbij doet zich de vraag voor in hoeverre de werknemersverzekering WAO (Wet Ar- beids Ongeschiktheid) met de VAO die mede voor zelfstandigen en vroeg- gehandicapten wordt opgezet en waar bijvoorbeeld getrouwde vrouwen nog buiten blijven kan worden samenge voegd. „Die samansmelting zal een kwestie van acht a negen jaar zijn”, meent de staatssecretaris. Wel vindt hij dat de VAO’ers met ongeveer dezelfde premiehoogte als de WAO’ers (nu 8,4) zullen moeten beginnen. Mertens erkent, dat bij de WAO niet altijd voldoende zicht bestaat doordat de precieze gegevens ontbraken. „Nu zal er een goede coördinatie moeten komen en een snelle vaststelling van de premie”, zo meent hij. Dan kan worden voorko men dat de WAO met een aanzienlijk tekort kampt, zoals in 1972. De staatsse cretaris zegt dat de WAO nu wel (na bijna acht jaar) een stabiel aantal verze kerden heeft bereikt. Dit in tegenstelling tot de AOW: „We krijgen steeds meer te maken met een sterk vergrijsde bevol king. Ook factoren als de optrekking van de leerplicht zijn van invloed. Daar door moeten steeds minder mensen voor steeds meer gaan verdienen.” Attentie: op een met Gewonnen prijzen kunnen na UltHHHU W!E fi w ^*r:: „W

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15