Kissinger Vooral op defensie, onderwijs en wegen vordert Schepen door storm in moeilijkheden Saoedi-Arabië Finland wenst belang in Eemsraffinaderij Schip gekapseisd in Beverwijkse Weekmarkt Velsen haven werd weggeblazen 3.50 Openbaar vervoer in f L Bakkerij Klooster I Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ZEKER 6 ZEELIEDEN VERDRONKEN KAMERLEDEN IN DE BRES VOOR BEHOUD ROMEINS SCHIP RUKWINDEN VERNIELDEN WOONWAGENS Zaken zijn zaken HET WEER AGENDA pagina 6 hazenberg AUTOVERHUUR ZONDER BENZINEBONNEN A. BEEKHUIS Torricellistraat 32, IJmuiden Telefoon 10179 LANGE SOEZEN See B morns before you buy OPRUIMING (Van onze parlementsredactie) Zaterdag als reklame 2 Minder wind 11 15 Beurs Sport 19, 21 Strips Poprubriek Kunst Uitwijzer Economie Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 Het tweede pak voor HALVE PRIJS Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Radio en televisie HEERLIJKE HAZENBERGSE ovenverse roomboter KNABBELKOEKEN per pak 2.20 Al neer dan 40 jaar een begrip voor u DONDERDAG 17 JANUARI 1974 64e jaargang nummer 62 Sedert 1849^ Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 IJmuider Courant Charles Fairbanks B. Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwart, (p. post f 34,—), p. jaar f 117,— (p. post f 134,—). Losse nrs. 50 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. KABINET BEZUINIGT 750 MILJOEN i ADVERTENTIES 6 stuks van 4,— voor (Van een onzer verslaggevers) is (Van een onzer verslaggevers) het KNMI, 3 7 9 9 17 De laster komt af op een glin sterend doelwit. Door de storm brak een draad in de bovenleiding op de Hembrug, waardoor de treinen Amsterdam-Zaandam over één spoor moesten worden geleid. Op de foto zijn arbeiders bezig met de reparatie. Vier sleepboten van Europoort’ hebben vannacht het Deense containerschip Me- onia vlotgetrokken dat gisteravond op het Noorderhoofd bij Hoek van Holland was vastgelopen. De Nederlandse kustvaarder Trade, die voor de Franse kust bij Brest in nood verkeerde, heeft gemeld dat hij geen verdere assistentie meer nodig heeft. Er zijn twee schepen in de nabijheid die hulp verlenen. GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL. 023-31 2992 Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - Telefoon 1 51 89 VW persoon, VW pers.busjes, be stelbusjes, Ford Escort, Opel Com- modore/1900/Kadett gevuld met de allerfijnste banketbakkersroom. uiterst gering. Tijdens het negentienjarig bestaan van deze weekmarkt is dit voor de tweede maal dat deze door storm moet worden afgelast. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of mot regen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk af en toe harde wind uit zuidwest tot west. Mini mumtemperatuur ongeveer 5 gra den, maxima morgen rond 9 gra den. Men is al geruime tijd bezig de moge lijkheden van een raffinaderij bij Delf zijl te bestuderen. Andere buitenlandse ondernemingen zouden eveneens geïnte resseerd zijn. De haven is echter niet geschikt voor grote tankers, maar de ligging voor het noorden van ons land en het noorden van Duitsland is bijzon der gunstig. Een Saoedi-Arabische deelneming zou pas dan kunnen plaatshebben wanneer de olieboycot van de Arabische landen tegen Nederland zou zijn opgeheven. De Arabieren zoeken overigens nog naar meer mogelijkheden in West-Eüro- pa om de enorme bedragen, die zij uit de oliewinning halen, lucratief te inves teren. 11, 13 13 BEVERWIJK. Woensdagmiddag in de Beverwijkse haven plotseling het 492 ton metende onder Panamese vlag varende vrachtschip „Dani” gekapseisd. Het schip sloeg tegen de kademuur en verloor een deel van de lading. Ongeveer 40 ton staalmatten schoof het water in. De bezuiniging op Defensie is overi gens nog niet de grootste besnoeiing die het kabinet wil doorvoeren op de rijks- begroting voor 1974. Bij Onderwijs en Wetenschappen is dat een bedrag van 118,1 miljoen dat in kas gehouden zal worden. De grootste besparing wordt verkregen door uitstel van de bouw van academische ziekenhuizen en universi- teitsbehuizingen. Verkeer en Waterstaat zal zelfs 126,1 miljoen minder kunnen uitgeven. Hier wordt de grootste bezui niging verkregen door de rijksbijdrage aan het Rijkswegenfonds van 95 miljoen voorlopig uit te stellen. Men is er nog niet over ^ens wat de oorzaak van het kapseizen is geweest. Vannacht poogde de bemanning het schip weer recht te trekken. Vanmorgen was men daar nog niet in geslaagd. Het schip wordt nu naar de andere zijde van de haven gesleept, want de kademuur waar de „Dani” nu ligt, is de meest gebruikte loskade van de haven. Als gevolg van de hevige sneeuwval, waardoor het verkeer grotendeels tot stilstand kwam, moesten de aan het overleg deelnemende ministers zich per jeep naar het hotel van Kissinger bege ven. Deze zal later premier Meir ont moeten die wegens ziekte nog thuis moet blijven. In Tel Aviv gaf het Israëlische opper bevel nieuwe cijfers uit van de Israëli sche slachtoffers bij bestandsschendin- 'gen. Volgens een woordvoerder zijn in totaal 30 Israëlische militairen gedood en 119 gewond sedert 27 oktober, drie dagen nadat het bestand, dat voor het eerst op 22 oktober was afgekondigd, van kracht werd. Er waren 24 dodén en 90 gewonden aan het Egyptische front. De overige slachtoffers vielen aan het Syrische front. DEN HAAG (ANP). De Tweede- Kamerleden Wilbers en Beekmans (bei den D’66) gaan proberen te bemiddelen om opgraving en conservering van het Romeinse schip dat onlangs bij Zwam- merdam is teruggevonden, alsnog moge lijk te maken. Ze gaan daartoe op zeer korte termijn contact opnemen met de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, van Onderwijs en mogelijk ook Verkeer en Waterstaat. JERUZALEM (AFP, UPI). In Jeru zalem zijn de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Henry Kissinger, en Israëlische leiders begonnen met de uit werking van de laatste bijzonderheden van een vergelijk inzake scheiding van de troepen aan het Suezkanaal. Een Amerikaanse functionaris deelde mee dat men goede vorderingen maakt bij het oplossen van de moeilijke punten. Hij had zich nog niet zo optimistisch getoond tijdens het bezoek dat Kissinger vrijdag aan het Midden-Oosten begon. De gedupeerde families Wolters en Van Wanrooij zijn ondergebracht in het centrumgebouw. Via het Rode Kruis werd voor dekens en bedden gezorgd. In Beverwijk bleef de schade beperkt tot een losgerukt raam van Tegel’s Wa renhuis in de Koningstraat. Bij de spoorwegovergang Velsen-Noord gingen door de hevige wind de halve bomen naar beneden en rinkelden de bellen. Er was weinig verkeer op dat moment want het gebeurde omstreeks vier uur vanmorgen. GRONINGEN. Saoedi-Arabië heeft belangstelling voor deelname in een olieraffinaderij die aan de Eemshaven in Groningen zou moeten worden gebouwd. Omtrent de capaciteit, de geldsbedragen die met de aanleg ervan zijn gemoeid en de periode waarbinnen de raffinaderij zal moeten zijn gerealiseerd valt nog niets te zeggen. De Arabieren zouden een vijftig-percentsbelang in de onder neming willen hebben. Hiertegenover staat dat Saoedi-Arabië zich zou willen verplichten voor tenminste tien jaar olie te leveren. Ook zou later olie uit de Noordzee kunnen worden verwerkt. Een voorwaarde van Saoedi-Arabië om in bet project deel te nemen zou zijn dat er geen pro-Israelische belanghebbenden bij betrokken zouden mogen zijn. De krachtige windstoten, waarmee de zware noordwester van afgelopen nacht gepaard ging, hebben op tal van plaatsen in de gemeente nogal wat schade aange richt. Van de bouwketen bij de in aan bouw zijnde bejaardenflats op de hoek van de Bellatrixstraat en de Planeten weg, waaiden de daken af. Zij kwamen op het wegdek terecht. Er werd niemand gewond. Op de Van Tuyllweg en op de Heerenduinweg werden verkeerszuilen omgerukt en op de Seinpostweg in IJ muiden braken verscheidene verkeers borden af en kwamen op het wegdek terecht. Op de Kennemerlaan zoefde enige tijd een plastic golfplaat door de lucht. Op het Marktplein moest een van de grote spiegelruiten van meubelmaga- zijn Nederland het ontgelden. Door hevige rukwinden zijn de afgelo pen nacht ook een zogenoemde klassieke woonwagen en een caravan omgewaaid in het woonwagencentrum IJmond aan de Communicatieweg te Heemskerk. De wagens zijn ontzet en het interieur werd vernield. In Middelburg liepen enige gebouwen schade op. De NS hadden op enkele plaatsen te kampen met draadbreuk, als gevolg waarvan vertragingen ontstonden. Dank zij een internationale actie zijn in Het Kanaal gisteren veertien opva renden gered van de Deense kustvaarder Mere Enterprise, die was gekapseisd. Er zijn twee lijken geborgen, waaronder dat van een vrouw. Twee personen wer den vanochtend nog vermist. Aan de actie namen onder meer Westduitse en Britse helikopters en een Russisch schip deel. Ter hoogte van Brest zijn vier Franse zeelieden over boord geslagen en ver dronken. Ook van een Franse treiler wordt een man vermist. De reddingboot van Plymouth, die zee had gekozen om de bemanning op te pikken van de Cyprische ertsboot Pros perity, die in de boten was gegaan, was door de hoge zee gedwongen onverrich- terzake terug te keren. In de loop van de dag zou een nieuwe poging worden ondernomen. Hoeveel opvarenden de Prosperity heeft, is biet bekend. KORTING Verwachting van tot morgenavond: De Cyprische kustvaarder Marta kampte gisterochtend ter hoogte van de monding van de Westerschelde met een brand aan boord. Men heeft het vuur onder controle gekregen- De positie van het schip was vanochtend nog ongunstig. De zeesleepboot Zeetijger zou assistentie verlenen. Bij Ameland is vanochtend een Liba nese kustvaarder op het Bornrif vastge lopen. Twee reddingboten van Schier monnikoog en Terschelling zijn uitgeva ren om de bemanning van boord te halen. Een vliegtuig en een helikopter van de Marineluchtvaartdienst waren vanochtend al in de buurt van de kust vaarder. In Het Kanaal staat een Cyprische vrachtvaarder in brand. De twintig be manningsleden kunnen het schip niet verlataen omdat de golven te hoog zijn voor het uitzetten van reddingboten. Kort na middernacht is het 9000 ton metende schip Hille Oldendorff uit Lübeck, dat op de rede van Vlissingen voor anker lag, los geslagen en aan de grond gelopen. Twee sleepboten zouden bij hoog water proberen het schip vlot te trekken. gulden die Sociale Zaken voorlopig niet kan uitgeven, staat 13,1 miljoen geboekt voor de bejaardenziekenfondsverzeke ring. Het ministerie van Financiën zelf houdt door besparingen op vele posten samen een bedrag van 10,6 miljoen vast. Op Economische Zaken kan .8,3 miljoen worden terugverdiiend op de post infra- structuurprogramma’s. De besparingen die het kabinet zich thans heeft voorge nomen, kunnen volgens een persbericht van minister Duisenberg weer gedeelte lijk ongedaan worden gemaakt als de economische situatie zich gunstiger zal ontwikkelen dan het zich laat aanzien. Daar is volgens eerdere uitlatingen van de bewindsman voorlopig echter nog geen sprake van. Afgelopen maandag noemde minister Duisenberg de prijsont wikkeling zelfs desastreus. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Arabische investeerders waren al van plan in het Eemsgebied een raffina derij voor Saoedi-Arabische olie te gaan vestigen, vóórdat het drama van de olieboycot zich voltrok. Of heeft de olieboycot ook nog gediend om gemak kelijker de medewerking van de Neder landse regering voor dit project te krij gen? „Zaken zijn zaken, laat die Arabieren •naar komen!”, zo zegt een van onze ochtendbladen. „Hun investeringen kun nen nooit kwaad!” Zo zijn er nog wel wat meer kreten te bedenken die ner gens op slaan, maar die moeten dienen °m „sentimenteel gedoe” (volgens het zelfde ochtendblad) te voorkomen. Het blad bedoelt natuurlijk dat we nu geen „sentimentele” bezwaren moeten hebben als de Arabische investeerders in het Eemsgebied eisen dat geen Israëlische invloeden in deze Eemsraffinaderij zul len worden toegelaten. „Joden niet ge wenst” komt er dus boven de ingang van die toekomstige raffinaderij-met- bijbehorende-industrieën te staan. Wie dat in strijd vindt met essentiële Neder landse opvattingen van fatsoen, maakt zich aan „sentimenteel gedoe” schuldig. Want zaken zijn zaken. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl wil 100 miljoen gulden extra gaan bezuinigen op Defensie. Deze nieuw aangekondigde bezuiniging is een onderdeel van een totaal bezuinigingspakket ter grootte van 750 miljoen gulden, waarvan het rijk 533,8 miljoen en de lagere overheden 216,2 miljoen voor haar rekening zullen nemen. De bezuini gingen zijn volgens minister Dui senberg van Financiën nodig we gens verslechterde economische vooruitzichten ten gevolge van de oliecrisis. Berging van het schip zal vermoede lijk anderhalve ton gaan kosten en con servering nog eens één ton. Het actiecomité Red Romeins Schip Zwammerdam heeft nog enkele dagen uitstel gekregen; de aannemer die op het stuk grond wil gaan bouwen, wil echter niet veel langer meer wachten. Start men met de bouw vóór er een oplossing is gevonden, dan zal een groep medewerkers van het instituut voor pre en proto-historie proberen fragmenten van het schip te bergen. Menigeen die vandaag de dag, al of niet gedwongen, gebruik moet maken van de trein, zal huiveren bij deze aanblik van Finse treinreizigers die een gedeelte van het traject te voet moeten afleggen, omdat hun trein al vóór het station bereikt was, in de sneeuw bleef steken. Of een gedeelte van het reisgeld terugbetaald wordt, is niet bekend. VELSEN. In verband met de zware storm is vanochtend om zeven uur be sloten de donderdagse markt op het Marktplein in IJmuiden af te gelasten. Dit besluit viel nadat driemaal was ge tracht de kraampjes op te zetten, waar bij de dekplaten door de storm telkens over het plein werden geslingerd. Hierbij raakte een der mannen nog licht ge wond. Trouwens, ook de opkomst van de kooplieden bleek hedenmorgen slechts PvdA-fractievoorzitter Van Thijn heeft in een eerste voorlopige reactie op de voorgestelde blokkering van de over heidsuitgaven gesteld dat zijn fractie de aangekondigde maatregelen kritisch zal bekijken. De blokkering wordt echter wel verstandig genoemd. Op CRM, de begroting die dit jaar maar liefst met 38 percent steeg, wordt 20,5 miljoen bezuinigd ten koste van culturele zaken, recreatie en maatschap pelijke ontwikkeling. Het ministerie van Algemene Zaken bespaart 0,2 miljoen, Buitenlandse Zaken 1,2 miljoen en Justi tie P miljoen. Biij Justitie gaan de besparingen vooral ten koste van subsi dies, speciaal dié aan particuliere inrich tingen en tehuizen. Groter zijn de bezuinigingen bij Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning. Hier wordt 66,2 miljoen gulden geblokkeerd, waarvan 51,2 ten koste van de bouw van woningwetwoningen. Landbouw en Visserij houdt voorlopig 27 miljoen vast, waarvan meer dan de helft bespaard kan worden op ruilverka- velingsprogramma’s. Van de 14,6 miljoen PLYMOUTH-MIDDELBURG (Reuter, ANP). De zeer zware storm met windstoten tot honderdzestig kilometer per uirr die in de afgelopen nacht over het noordwestelijk deel van Europa is geraasd, heeft een aantal schepen op de Noordzee, de Atlantische Oceaan en in Het Kanaal in moeilijkheden ge bracht. Voor zover bekend zijn als ge volg daarvan zeker zes zeelieden ver dronken. Drie anderen worden nog ver mist. Op het land werd hier en daar vrij ernstige schade aangericht. v

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1