GROTE WAGENS Gebrek aan LIGGEN financiën ERUIT VAN HEUST COACH BIJ ONZE GEZELLEN Levi’s niet in moeilijkheden Eén toto-winnaar Smash trok kortste eind „INTERNATIONALE” BLIJFT GELD KOSTEN kleine auto Toekomst aan Sex oorzaak verkeers opstopping VOOR ééN CENT donderdag aan Japans tekort banden 5 LITER BENZINE TUIN- OF KAMERPLANTEN TerrasvogelsSponsor 21 1974 1 7 JANUARI 20 Concurrentie .75 Professioneler wea.Haariem.tei24 32 83 laamsi Nieuws in 't kort 5EN T egemoetkoming GROTE VEILING TE HAARLEM S T jf z 3 (Van onze sportredactie) Administrateur M. Regoor van de badmintonbond. zelfbediening .tuincentrui ADVERTENTIE Administrateur Regoor: het moet professioneler in badmintonbond gven van mankeren voor”. „als wij een echte sportbond willen worden is sterk beroepsmatig denken noodzaak Indien voor woensdag 6 februari geen reclames worden ingediend, ontvangt de eerste prijswinnaar bovendien het pre miebedrag groot 113.049,71. Zaanse klokken bandrecorders wandornamenten dekenkisten het een IJMOND. In zijn strijd om de eer ste plaats heeft Smash tegen PVC aan het kortste eind getrokken. In een span nende wedstrijd is de schade voor de Castricummers beperkt gebleven tot 1 punt. Phoenix deed van zich spreken door Armixtos naar een 3-1 nederlaag te spelen. na meer V.V. it 6 ■18 uur uur uur u een t, dia als u nzine- bij aankoop van 70.— of meer (kontant en meegenomen) Alléén zaterdag 19 en 26 januari Ter verduidelijking: de benzine is voor de auto en niet voor de plan ten zoals Haarlems Dagblad ver onderstelde. Fabrieksdirecteuren rijden plotseling in de Daf van hun vrouw, de voltallige directie van de Nederlandse Fiat-importeur en hun hoogste medewerkers stap pen over in de kleine Fiat 126, en occasion-handelaren die de grootste en beste wagens uit hun voorraad voor zichzelf reserveerden, ziet men voorrijden in het kleinste „goed” dat maar in de showroom te vinden is. De kleine auto, vroeger met enig mededogen nagestaard door hen die een topplaats in de maatschappij hadden veroverd, blijkt plotseling toch goed ge noeg om de heren te vervoeren. Het kan verkeren, maar het blijft de vraag of „alles sal reg kom”. bekeken. De meeste Amerikanen zijn uitgerust met automatische transmis sies; dit kost emmers vol olie. Ook allerlei accessoires waaraan wij ge wend zijn geraakt, (bijvoorbeeld éen automatische temperatuurregeling in de cabine, voorverwarmers) .zullen misschien achterwege moeten blijven. Zij kosten benzine. Dit geldt ook voor de kleinere wagens die met dit soort verfijnde luxe worden toegerust. Die luxe zullen we in de toekomst moe ten ontberen. Tot nu toe worden deze accessoires echter nog steeds gemon teerd. Waarom? Juist op dit gebied verdienen de autofabrieken veel geld. Het is de vraag of zij ook hier niet eens aan omschakeling moeten gaan denken. Belangstellenden die dit jaar naar de internationale gaan kijken, zullen er geen gerenommeerde Engelsen en Schot ten aan het werk zien. Zij ontbreken door deelname aan de Commonwealth Games. DEN HAAG (ANP). De cijfers van sporttoto nummer 26 zijn: Deelnemers: 465.421 Bruto inleg: 1.069.028, Pr ij zenbedrag: 452.198.84 Beschikbaar voor de le, de 2e, de 3e prijs en de premie elk 113.049,71. le prijs: 1 winnaar, die bruto 113.049,71 ontvangt; 2e prijs: 5 winnaars, die elk bruto 22.609,90 ontvangen; 3e prijs: 222 winnaars, die elk per kolom 509,20 ontvangen. Nieuw is ook de organisatie die voor het eerst in de lange geschiedenis van de internationale bij de bond ligt. Na een langdurige uitbesteding aan Duinwijck (project Verhoef, later Ter Metz) en toen hal en toeschouwersaccommodatie daar naar mening van de NLB onvol doende werden eenmalige activiteit van Ton van Beusekom, heeft de NBB de zaak eindelijk zelf in handen. Admi nistrateur Regoor noemt dat een geluk kig feit. „Voor wat in het verleden gebeurde, met name door Leen Verhoef, heb ik alleen maar grote lof. Door de groei van de bond is het echter op de (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Voor softbal hoofdklas ser Onze Gezellen behoort het coach- probleem tot het verleden. De Haar lemse speelsters, die aan het einde van het afgelopen seizoen Henk Jonker za gen vertrekken, hebben in Chris van Heijst zijn opvolger gevonden. De kleine auto staat voor zover er nog met de auto wordt gereden onverwacht bovenaan het verlang lijstje. De reden is eenvoudig en ken nen we allemaal: olieschaarste. Of op zijn minst de olieprijs. Het ziet er naar uit, dat het tijdperk van de grote auto voorbij is. En wel defini tief. Ook als de olie weer volop stroomt, zal de prijs van deze grond- tof dermate hoog zijn dat men zich op een handvol miljonairs eenvoudig geen grote wagen kan veroorloven. Dit is zo’n beetje de gedachte die thans in Ame rikaanse autokringen leeft, zoals men weet het land van de overdadig grote en luxueuse limousines. Men gaat zich in Detroit nu afvragen welke fouten er wel gemaakt zijn. De Mercedes-Benz 450 werd door 45 journalisten uit elf landen gekozen tot „Auto van het jaar”. De Mercedes 450 is een van de snelle, dure en grote typen uit de modeilenrange vaa deze Duitse fabriek. Een gespannen Smash, dat door de benzineschaarste bijna zonder supporters naar PVC reisde, is er niet in geslaagd zijn rivaal op afstand te zetten. In het begin van de eerste set liep PVC gesta dig uit via 4-1 naar 7-3. Toen kreeg Smash meer vat op het spel en liep zelfs uit naar 9-11, maar teveel persoon lijke fouten aan Smashzijde maakte dat de zaak gauw bekeken was: 15-9. In de tweede set in het begin hetzelfde beeld. De gastheren liepen weer even weg naar 7-3, maar langzamerhand herstelde Smash zich weer en bij 9-9 waren beide partijen weer in evenwicht. Toen volgde een verbeten strijd, die uiteindelijk uit mondde in een 14-16 overwinning voor de Castricummers. In de derde set had Smash zijn kans moeten grijpen, maar op 12-13 bleef het steken. De simpele maar effectieve wijze van aanvallen van PVC gaf de doorslag 15-13. De vierde set moest Smash win nen wilde het nog een kansje maken. Een goed draaiend Smash greep zijn kans en won met 11-15, zodat de strijd weer volkomen open lag. In de vijfde set bracht bij de stand 5-4 een lichte blessure van een van de Smash-spelers een lichte paniek, dat kostte hun drie punten (8-4) en deze tik is de ploeg niet meer te boven gekomen. Via 11-4 werd het nog 11-7, maar PVC rook zijn kans en drukte door naar 15-7. „We zullen ze wel missen, maar er blijft genoeg kwaliteit over”, zegt de heer Regoor over zijn deelnemersveld. Namen als die van Erland Kops (ex- Europees kampioen) en Sven Pri (Euro pees kampioen) plus de hele nationale top beheersen nu de lijst van inschrij vers die volgende week compleet zal zijn. Het jaarlijks tekort op de open bad mintonkampioenschappen van Nederland (eenvoudig gezegd: de internationale) be loopt gemiddeld een bedrag van tussen de duizend- en vijfduizend gulden. „Op zich”, zegt de heer Regoor, „geen afschu welijk hoog bedrag, maar als je met een klein budget werkt, zoals wij, komt zo’n klap toch fiks aan”. Daarom is er binnen de badmintonbond nogal eens wat te doen geweest over de o rganisatie van deze jaarlijkse gebeurtenis die zich dat staat vast internationaal een stevige reputatie verwierf. Dat frekwen- te gehakketak over het besteden van NBB-gelden aan de internationale, om schrijft de heer Regoor duidelijk met: - „Een voortdurende toorn”. Toelichting van de administrateur: „Er zijn vereni gingen die zeggen: had het geld maar aan ons gegeven”. Desondanks duwde het NBB-bestuur steeds stug door en zo vindt op 8, 9 en 10 februari n de sporthal van Beverwijk voor de 28e keer de internationale plaats. Want, redene ren de NBB-leiders, het toernooi straalt zo’n grote propaganda uit dat een nade lig saldo op de koop toegenomen mag worden. Zij het met pijn. De heer Re goor: „Wij willen die internationale niet opgeven omdat deze wedstrijden een toetssteen zijn voor onze spelers en speelsters. Ze kunnen, heeft de praktijk uitgewezen, op die manier enorm veel leren van de top. Dat is voor ons een goedkopere investering dan uitzendingen naar het buitenland. Zó moet die ver liespost uitgelegd worden”. Toch zit het rode cijfer in de boeken de heer Regoor niet lekker, zeker niet nu het bedrijfsle ven steeds happiger blijkt op het adopte ren van de sport maar in de uitdelerij voorbij gaat aan badminton. „Enerzijds”, redeneert Regoor, „is dat logisch. Wij zijn voor de outsider niet zo erg specta culair. Maar van de andere kant zeg ik: in de recreatieve sector zou een sponsor enorm rendement uit badminton kunnen halen. Ik zie dat wel zitten. Maar ja, welke firma ook....?!” Chrysler bijvoorbeeld heeft in het verleden geweigerd kleinere auto’s te gaan1 maken en investeerde de afgelo pen jaren bijna 400 miljoen dollar in de ontwikkeling van grote modellen. Maar ook General Motors en Ford, hoewel zij reeds voor de oliecrisis trachtten over te schakelen naar de kleinere auto, hebben te lang ge steund op de grote auto. De reden is eenvoudig; grote wagens brengen meer geld op. En nu de vraag zich heeft gewijzigd zitten ze in Amerika en ook in de landen waar deze grote Amerikanen heengingen, met show rooms vol grote modellen en maar weinig kleinere wagens. Het gevolg: General Motors Leeft reeds rond kerstmis zestien fabrieken tijdelijk gesloten. Ford komt er in dit opzicht iets beter vanaf. De concern heeft juist de Mustang II uitgebracht, een onvoorzien gelukkig compromis in de huidige tijd. Toch zal ook Ford meer aan de produktie van kleinere wa gens gaan werken, een maatregel die reeds is aangekondigd. Het kost al leen handenvol geld om niet alleen machines, maar hele fabrieken om te schakelen op de vervaardiging van kleine wagens. Men hoopt, dat deze omschakeling succes heeft. De vooruitzichten daar voor zijn gunstig; deskundigen menen dat in de toekomst het marktaandeel van de kleine auto zeker naar 50 percent zal stijgen. Er bedreigen de autoconcerns echter nog andere geva ren. Het publiek meent terecht, dat de situatie onzeker is en vraagt zich af hoe de kosten van een auto in de toekomst betaald moeten worden. De lust tot kopen vergaat en dit heeft natuurlijk uitwerking op de afzet van alle categorieën auto’s. Een andere zaak is dat olie de grondstof vormt voor allerlei soorten plastic, waaruit thans vele auto-onderdelen en acces soires worden vervaardigd. In Ameri ka laat zich een gebrek aan plastic materiaal reeds voelen. Zelfs Ameri can Motors Corporation, het bedrijf dat naar verhouding altijd de kleinste „Amerikanen” maakte, ondergaat de nadelen hiervan. In Amerika maakt men zich bovendien zorgen om een toekomstig gebrek aan staal. Hoge benzineprijzen, gebrek aan plastic en staal, en dé onverwacht grote vraag naar kleinere auto's ver oorzaken een voorraadvorming van grote wagens in de showrooms. En omdat de produktie niet tijdig werd overgeschakeld, bestaat er thans nog een gebrek aan kleinere auto’s. Daar bij komt, dat de grote wagens die men wil inruilen vrijwel geen geld meer opbrengen. De handelaar weet, dat hij deze „slagschepen” niet meer van de hand kan doen. Ook dit dempt de vraag naar nieuw auto’s. Men denkt in Amerika, zoals ge zegd, dat het tijdperk van de grote auto voorbij is. Een woordvoerder van Ford zei onlangs, te geloven dat deze verandering blijvend zal zijn. Maar, raadsel, er blijven uitzonderin gen; nog steeds worden enige van de duurste modellen van zowel G.M., als Ford vlot verkocht. Hoe lang dit zal doorgaan weet niemand. Intussen wordt het duidelijk, dat ook het technisch concept van de auto opnieuw kritisch moet worden Met betrekking tot de internationale is er echter wèl financiële steun: van de stichting sporthal Beverwijk. Die organi satie geeft de NBB de hal gratis, een subsidie van vijf mille en als toegift heeft bedrijfsleider R. Schaap een rub bermat aangeschaft waarop primeur voor Nederland de spelers en speel sters hun finales afwerken. De Amsterdammers, die voor de eerste maal konden beschikken over Kees Smit (II-II) konden tegen de stug verdedigen- %de Haarlemmers geen vuist maken. ’Rowland sterk in de defensie was aanvallend kansloos tegen de Haarlemse lengte. Alleen Steve Turner (14-17) maakte het de runners-up moeilijk. Te gen de scoringsdrift van Hank Smith (23-11) was ook hij echter niet opgewas sen. Tot 33-32 konden de mannen van Robin Dirks bijblijven. Beslissend waren de laatste vijf minuten voor de basket- wisseling, toen Steuer zijn mannen inspireerde tot een 37-46 voorsprong. De marge van tien punten bleef in de tweede helft onaangetast. Smith ge steun door Ombre (4-9) en Akerboom (4-9) leidde Levi’s tenslotte naar de ver diende 92-83 overwinning. Dompeling (12-0) vertolkte in de eerste helft een opmerkelijke hoofdrol aan Haarlemse zijde. Leibowitz daarentegen maakte zijn aanwezigheid nauwelijks waar. (Van onze basketbalmedewerker) DIEMEN. Een ongeïnspireerd Le- vi’s-Flamingo’s, heeft woensdag Gerard de Lange BC voor de schaars bezette tribunes van het thuisfront de laatste illusie op een plaats in de kampioens- groep ontnomen. Levi’s, dat duidelijk reeds met de gedachten bij het topduel van zaterdag tegen Transol R/Z was, leed opmerkelijk veel balverlies, maar kwam desondanks nauwelijks in moei lijkheden. dag van vandaag niet meer verantwoord zo’n gigantische onderneming in de han den van één man te leggen”. Er werd een comité gevormd (waarvan NBB-se- cretanis Ed Verhoeven de algemeen lei der is) met negen bondsvertegenwoordi- gers, de heer Van Soest namens de plaatselijke vereniging BBC en de heer Schaap als afgevaardigde van de stich ting sporthal Beverwijk in welk com plex het toernooi van begin februari zich afspeelt. Na de verhuizing uit de Duinwijckhal werd een 5-jarig contract gesloten met Beverwijk. „We willen graag lang op eenzelfde plaats blijven. De continuïteit vinden we voor de bin ding met het publiek erg belangrijk”, aldus de heer Regoor. In Beverwijk heeft men intussen geen spijt van de overeenkomst. Bedrijfsleider Schaap: Onze ervaringen van vorig jaar zijn zonder meer uitstekend. De vereniging BBC bijvoorbeeld kreeg meteen na de interrfationale een flinke ledenaanwas. Dat vind ik een erg belangrijk gegeven”. Mede om die belangstelling wakker te roepen, is de heer Regoor van mening dat er een meer professionele instelling m de Nederlandse badmintonsport moet komen. Het voor dat plan vervelende is echter dat daarvoor een sponsor de eer ste voorwaarde betekent. De filosofie van Regoor: „Je kunt je ogen niet sluiten voor de werkelijkheid en die is dat er in andere landen aardig wat geld op tafel ligt voor de topspelers. Hier niet. Wij zijn nog roomser dan de paus. Wij leven met een veel te amateu ristische opvatting. Als wij een echte sportbond willen worden, dan is sterk beroepsmatig denken van verenigingen en topspelers harde noodzaak. Tja. en er is natuurlijk begrip bij het bestuur voor nodig.... Maar zoals het nu gaat: neen, dat is het niet. Kijk maar eens hoe lang we al met deze top zitten. Zeker een jaar of acht. Er gebeurt gewoon te weinig. Bij de spelers zelf zou er een flinke prikkel moeten komen. Bovendien vind ik dat er geen juist trainingsbeleid wordt gevoerd. Als je een bredere top wilt krijgen, met nieuwe krachten want daar ontbreekt het gewoon aan- dan dien je op een sterke manier aan de basis té gaan werken. Maar voor zo’n aanpak heb je een sponsor nodig. Wil je de top stimuleren, is mijn me ning, dan moet je die groep financieel goed begeleiden. Tenminste door het een arbeidsvergoeding. Daar op dit moment de centen commodes wortelneten en eiken secretaires laden- en hoekkasten vitrine- en porseleinkastjes büzet- en telefoontafeltjes (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Terrasvogels-softbal heeft zich na het aantrekken van coach Teun van der Berg nu ook weten te verzekeren van een nieuwe sponsor. De Santpoortse ploeg weet zich de komende drie jaar financieel gesteund door de Rabobank uit Santpoort. De sponsoring geschiedt zonder naamswijziging. gouden sieraden, w.o. gouden dames- en herenhorloges en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 12.00 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het in brengen van goederen tot 11.30 uur. HAARLEM/BEVERWIJK Tot de tradities van wat voor een mond-vol in bad- mintonkringen kortweg „de internationale” wordt genoemd, behoort naast het vaste tgdstip (tweede weekeinde in februari) de zorg om de financiën. De Nederlandse Bad minton Bond (NBB) mag dan in de loop der jaren aardig gegroeid zijn (momenteel zo n 500 verenigingen en 30.000 leden), er is nooit geld overgeschoten voor dit grote evenement. En zoals het er nu naar uit ziet moeten er ook dit keer centen bij. „Want”, klaagt NBB-administrateur M. Regoor, „we missen nu eenmaal een sponsor”. De politie in New Jersey (Ame rika) ontdekte dat vele automobi listen op een bepaalde route lang zamer gingen rijden en zelfs hun wagen aan de kant zetten. Na onderzoek bleek, dat het scherm van een drive-in bioscoop zicht baar was vanaf een deel van de autosnelweg en dat de vertoonde semi-pornografische film passe rende automobilisten niet onbe roerd liet. Na een gesprek met de exploitant was deze bereid enkele wellustige scenes uit de film te halen. Maar nog steeds veroor zaakten langzaamrijdende en on verhoeds stilstaande auto’s een verkeersopstopping. Opnieuw greep de politie in en op dringend verzoek verwisselde de bioscoop exploitant de eerste pornofilm voor een tweede film met sex in mildere vorm. De opstoppingen in het avondspitsuur bleven voortdu ren. Pas toen alle sex van het scherm was verdwenen en plaats maakte voor de gruwelen van wij len gangster Joe Dillinger reden de automobilisten gerustgesteld door. De olieschaarste of olieduurte laat ook zijn invloed gelden op de banden industrie. In 3apan blijkt een ernstig tekort aan banden te bestaan. De privé-autobezitter merkt daar tot nu toe weinig van, maar grote taxi- ondernemingen met veel wagens bij voorbeeld, zien zich gedwongen het vernieuwen van banden uit te stellen. Het hoeft geen betoog, dat hiermee de verkeersveiligheid wordt bedreigd. Nu is in dit land niet alleen de oliecrisis daar de oorzaak van. Sterk stijgende autoverkopen in 1972 en het voorjaar van 1973 dwongen de banden industrie tot flinke verhoging van de produktie. Deze produktie stag neerde door een groot aantal onge vallen die hele bedrijven uitschakel den. Nu daarbij het gebrek aan olie en allerlei voor de bandenindustrie belangrijke derivaten komt, is de produktieachterstand vrijwel onover- koombaar geworden. publiek a contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe: 6- en 12-delige cassettes zwart-wit TV’s platenspelers oude lampen draagbare TV’s stereo radiomeubelen stereo apparatuur cassette recorders draagbare radio’s op zaterdagmiddag 19 januari a.s„ aanvang 13.00 uur zal in H.K.B.-gebouw. Tempeliersstraat 35 erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. deurwaarder A. E. de Best te Hoofddorp, een partij goederen Chris van Heijst, in het dagelijks leven leraar wiskunde aan het Gymnasium „Felisenum” hoopt binnenkort af te stu deren als waterbouwkundig ingenieur in Delft. Van Heijst, die reeds eerder zijn sporen als softbalcoach bij Onze Gezel len verdiende, was de laatste twee jaren verbonden aan de IJmuidense vereniging de Pino’s, die deze trainer-coach node ziet vertrekken. De Pino’s, die Van Heijst bij deze promotie niet in de weg willen staan, ziet zich nu voor U-1 probleem gesteld op korte termijn opvolger aan te trekken. Enige spoed is vereist nu de Pino’s alsnog de gelegen heid krijgt via promotiewedstrijden voor aanvang van de komende competitie door te dringen tot de landelijke compe titie.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21