Arrest over door Iran verklaart beginselovereenkomst ongeldig rechter Tunesië blijft onzeker over fusie met Libië ik olielanden Arabische monetaire reserves IMF hoofdprobleem voor mijnwerkers geen precedent Saigon-Peking Dreigende botsing Drees: Pas op voor macht si st „Extra-loonsverhoging van opgelegde arbeid donderdag Nederland werkt mee aan verbetering van geleide wapens GEVOLGEN OLIECRISIS OFFICIEEL NIET OP PROGRAMMA COSGRAVE STELT FAULKNER GERUST TUC GARANDEERT PREMIER HEATH OPNIEUW: OM BEZIT PARACEL-EILANDEN ■-si 3 1 7 JANUARI 19 74 2 (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) GOUD OP STRAAT (Van onze redacteur in Rome, W. Nieuwenhuis) 3 BRUSSEL De vestiging van een Iraans-Belgische staatsolieraffinade- rij annex petrochemische industrie in het gebied van Luik staat voorlopig weer op losse schroeven. Nadat het Belgische kabinet gistermorgen na elf uur moeizaam onderhandelen een definitieve beslissing nog had uitgesteld om met Nederland over de plaats van vestiging en met Iran over voor waarden voor de olielevering te gaan praten, arriveerde in Brussel een telegram van de Iraanse staatsoliemaatschappij NIOC waarin de beginsel overeenkomst met België ongeldig werd verklaard. ROME Zullen de 30 tot 70 mil jard dollar die de olie-exporteren- de landen in 1974 gaan ontvangen de monetaire toestand in de wereld nog verder bemoeilijken, of valt er. door redelijke afspraken en het ontwerpen van een gloednieuw sy steem iets aan te doen? Kan men in de toekomst deze valutavloed enigszins kanaliseren ig “Mg LM jgMgüU SSr"? jll Raffinaderij bij Luik op losse schroeven en (Van onze redacteur in Londen) niqué waarover de regering het slechts zo aarzelend en vaag eens kon worden. seft eer- gemid- er brood ite rant- dan de :te rant- de ver is sinds nvoering vijs op wijs en n didac- nderwijs en lager Volgens waarnemers in België heeft het er toch de schijn van dat Ibramco er uiteindelijk wel zal komen. Het in grijpen van de Iraanse staatsoliemaat- schappij NIOC, die voor 50 percent in de onderneming zal participeren, heeft de de wisselkoersen en de inflatie wat beter in de hand gehouden kunnen worden. De vraag blijft, nu hoe sterk men dat papiergoud wil maken en in hoeverre d- volmachten van het Internationale Mo netaire Fonds worden vergroot. Voor het TUC-hoofdkwartier in Lon den werd gisteren gedemonstreerd voor een algehele staking in Engeland. moeite er niet zorgelijk uit te zien met het oog op de ijsblokjes voor de whisky. iderhal- tit werd .vas zijn middag trokken onflict” >te. De srkeers- -denver- temi d den ai' jcht dat itspre- lak kan i reden. Vergeer iet twee luisvuil- Utrecht e goede ■meente- dat hij rt. atie en n naar :ht. Da’ bij de Is aan- /estiger. ag van huisves- g komt itbijeen- gasbo er was. 1RM) en Zaken! n pas te ng over lijn col- ontwikkelingen in een hogere versnel ling gebracht: in Brussel wordt nu reeds beweerd dat tussen de partijleidingen van de regeringspartners inmiddels een akkoord is bereikt over de vestiging van de raffinaderij op basis van het commu- LONDEN. Het Engelse overkoepe lend vakorgaan TUC garandeert dat de vakbonden loonsverhogingen boven het door de regering gestelde plafond aan de mijnwerkers niet zullen gebruiken voor eigen looneisen. Ruim honderd vak bondsleiders besloten tot deze garantie op een spoedbijeenkomst. Vandaag pra ten zij daarover met premier Heath. Na afloop van het kabinetsberaad deel de premier Leburton mee dat een zware Belgische delegatie voor nieuw overleg naar Iran gaat om te praten over de vestiging van een Iraans-Belgische raf finaderij in België. De paraceleilanden staan meer in de belangstelling dan ooit, nu men ver moedt dat zich onder de Zuidchinese Zee olie bevindt. Daartoe werd samen met West-Duits- land en Denemarken in het verband van een „noordgroep” een zogenaamde „let ter of intent” (voorlopig contract) gete kend met de Amerikaanse firma Ray theon die dit geleide wapensysteem voor de luchtverdediging heeft ontwikkeld. Ook een „wielgroep” met als deelnemen de landen Frankrijk, Italië en Grieken land heeft deze „letter of intent” ge tekend. De Nederlandse vliegtuig- en elektro nische industrie zal bij de uitvoering van de modificatie van de Hawk-syste- men worden ingeschakeld en een be langrijk deel krijgen in het kader van hompensatie-orders. De uitvoering van het programma zal vooral werk opleveren voor Fokker en de daarmee verbonden bedrijven, even als voor de Hollandse Signaal Appara- tenfabriek in Hengelo en de onderne mingen die daarmee verbonden zijn. Cosgrave had hem verzekerd dat de Ierse Republiek onder geen beding tegen de wil van de bevolking van Ulster een wijziging van de status quo wil. Dublin is bereid hard op te treden tegen de IRA en de veiligheid aan de grens te ver hogen. Het gevolg was een nieuwe spoedver gadering van het kabinet gisteravond, waarin niet alleen de Iraans-Belgische samenwerking op het spel stond, maar tevens het voortbestaan van de huidige regering van socialisten, christen-demo- craten en liberalen. De reden: België had geen bindend antwoord gegeven op 15 januari (dins dag), de uiterste datum die Iran wilde accepteren nadat ai in december uitstel van de beslissing was verleend. en zijn vrouw wast de borden met de hand, omdat de automatische borden wasmachine in dit land overigens een bezit voor alleen de allerrijksten op nonactief is gesteld. Ook de koelkast is uitgeschakeld «n de minister geeft zich loedelijk bij een inex ge- Amster- makt. ante pu- wer het wersluis nmissies defensie, traf- en etensbe- ot bren- BELFAST. Na een gesprek met de Ierse premier Lian Cosgrave, dat vijf uur heeft geduurd, heeft de Noordierse leider Brian Faulkner gisteren in Belfast gezegd zeer tevreden te zijn over het resultaat. Zij wensen hun belangen te spreiden, maar willen een deel van hun zo sterk vergrote inkomsten wel via het IMF kana liseren waardoor de schommelingen in de tien de Lim- voor ei- hebben nt gaan er Frans erp, dat uit te België gaat nu zo werd besloten bij de Iraanse regering opheldering vragen over- het telegram. Volgens vice-premier Tindemans was het door een functiona ris van de tweede garnituur van de Iraanse staatsoliemaatschappij NIOC ge richt aan een socialistische beheerder van de maatschappij Ibramco, waarin het Belgisch-Iraanse streven is onderge bracht. Het kwam dan ook terecht op het socialistisch partijbureau, maar de beide niet-socialistische vice-premiers, Tindemans en De Clerck, werden niet van de inhoud op de hoogte gebracht. De Belgische regering wil nu onmid dellijk besprekingen beginnen op het allerhoogste niveau en wanneer dat alle maal nog tijdig kan worden geregeld, zal de zware regeringsdelegatie al vrijdag naar Teheran vertrekken. Verder gaat het hier in Rome over de vraag hoe men dwangmiddelen kan op leggen aan die landen die niet op tijd waarschuwen dat zij monetaire ver schuivingen veroorzaken. Waarmee moe ten die landen gestraft worden? Sommi ge leden van het IMF willen dat het dagelijks bestuur van dit supranationale orgaan grotere bevoegdheden krijgt; an deren willen dat ministers van de Club van 20 telkens zullen beslissen over sancties; weer anderen zoeken een speci aal nieuw orgaan om de sancties op te leggen en na te gaan of ze ook worden uitgevoerd. De vraag is ook hoe ver die nieuwe bevoegdheden moeten gaan. Men zoekt de komende dagen in Rome naar moge lijkheden om de monetaire onrust in de wereld beter in de hand te houden. De Arabische landen, via hun delegaties, tonen zich bereid tot samenwerking mits dat nieuwe pakket munteenheden, waar in de leningen en garanties worden ge geven, hun ook een aantal zekerheden verschaft. r. O. W. dat de ils prul- nssiebij- voor de a dat de Veluwe erreinen of daar voor is. IJssel- als een oon- en gezien Premier Heath heeft nog met geen woord gerept over eventuele vervroegde verkiezingen, terwijl de kranten er vol van staan en de radiocommentatoren hun kelen schor schreeuwen over alle mogelijke en onmogelijke gevolgen over wat er komen gaat. De kwestie van deze verkiezingen is dan tot nu toe ook, voor zover het de regering betreft, louter een verzinsel van de journalisten, zo luidt het officieel. Ondertussen blijft Engeland doormod deren in het halve duister en de kou. Een van de onderministers van het nieu we ministerie voor Energie heeft een typische oproep tot het volk gedaan. Hij liet zichzelf en zijn gezin fotograferen terwijl ze zich op rechtgeaarde Britse manier verlustigen in het zich behelpen. D« minister scheert zich bij kaarslicht en praktisch op de Nederlandse grens, blijft immers nadrukkelijk de socialisti sche en Iraanse voorkeur genieten. Ne derland protesteert tegen de vervuilings- problemen die dat voor Nederland in Limburg kan meebrengen en verlangt een andere vestigingsplaats. Vooral Tindemans maakt zich sterk voor de Nederlandse zaak te meer omdat Belgische achteloosheid bij het behandelen van deze Ibramco-zaak kan leiden tot Nederlandse weigerach tigheid bij het totstandkomen van zulke belangrijke waterstaatkundige werken als de verbetering van de Westerschelde- bocht bij Bath en de aanleg van het Baalhoekkanaalprojecten waarbij de havenstad Antwerpen het allergrootste belang heeft. Intussen komt dan op de achtergrond dan ook nog een mededeling van de sjah dat na 1985 zijn land geen ruwe olie meer wil exporteren. Voor België zou het echter geen zin hebben een raffina derij op te bouwen die maar elf jaar tijd van werken zou hebben met de Iraanse olie. Tijdens het kabinetsberaad hadden de debatten zich toegespitst op twee belang rijke punten: de vraag of de regering nu reeds definitief tot de bouw van de raffinaderij moest besluiten, bij alle twijfels over de rentabiliteit en de fi nanciering. en over de kwestie van de vestigingsplaats. Ternaaien, nabij Luik UTRECHT (ANP). De verviervou diging van de olieprijzen in enkele maanden heeft een financiële aardver schuiving veroorzaakt. In één klap heb ben de Perzische-Golflanden een positie bereikt waar Japan een halve eeuw voor nodig had. Waakzaamheid is geboden dat de oliestaten niet de internationale energie maatschappijen in grote mate in handen krijgen, waardoor ze ook de produktie van olie uit teerzand of leisteen, in de Noordzee of de produktie van kernener gie of van steenkool zouden kunnen bepalen. Dit betoogde gisteren dr. W. Drees jr„ fractieleider van DS’70 in de Tweede Kamer, tijdens een lunchbijeenkomst van het departement Utrecht van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Door de forse prijsverhogingen van ruwe olie komt enorm veel geld groten deels terecht in de dunbevolkte woes- tijn-staten, die het in hoofdzaak kwijt kunnen aan bewapening, ontwikkelings hulp of aankoop van goederen, effecten en wellicht bedrijven in het westen in het verleden hebben we obligaties Bank Nederlandse Gemeenten aan de Arabieren verkocht. Straks kopen ze on roerend goed en wellicht complete be drijven. Sommige landen als Frankrijk en Engeland maken de indruk dat ze zichzelf al hebben verkocht, aldus dr. Drees. Chatti zei wel dat de fusie niet zou plaatshebben tegen de wens van andere Noordafrikaanse landen in. ,De unie wordt geen feit tegen de zin van Alge rije en Marokko in. Wij willen niet dat de fusie plaatsheeft in een geest van onenigheid”, zei hij. Zowel Algerije als Marokko hebben kritiek geuit op de verrassende procla matie van de voorgestelde unie. Chatti zei dat noch koning Hassan van Marok ko noch president Houari Boumedienne van Algerije was geraadpleegd vóór de afkondiging. SAIGON (Reuter). De Zuidvietna- ■nese minister van Buitenlandse Zaken Vuong van Bac heeft gisteren in Saigon gezegd dat Chinese schepen zijn doorge drongen tot de wateren rondom drie omstreden eilanden van de Paracelgroep in de Zuidchinese zee en dat ze er, in strijd met de Zuidvietnamese soevereini teit, opvarenden op afzetten. Minister Vuong veroordeelde deze „onverwachte ujtdaging” en noemde haar een „bedrei ging voor de vrede en veiligheid in ons gebied”. SYDNEY (AFP) In het stadje Tiboobura op 1.200 km ten noord westen van Sydney ligt het goud op straat. Als gevolg van hevige regen val er viel in acht uur meer dan 30 cm spoelde er veel grond weg. Toen de bui voorbij was lagen er goudkorrels op straat. De bewoners zijn goudzoekers geworden. DEN BOSCH (ANP) Het gerechts hof te Den Bosch heeft gisteren zijn oordeel uitgesproken over de vraag of de rechter als bijzondere voorwaarde in een strafzaak het verrichten van arbeid mag opleggen. Het ging hier over de zaak tegen een 22-jarige Arnhemmer, die op 8 december 1971 door de politierechter te Arnhem wegens geweldpleging was veroordeeld tot negentig dagen gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan 65 dagen voorwaardelijk met als bijzondere voor waarde dat hij zes weken aaneengeslo ten en drie maanden gedurende de week einden zou gaan werken in ’s Konings Jaght, een tehuis voor lichamelijk ge handicapte kinderen. De officier van Justitie, die dit vonnis te veel deed denken aan de verplichte arbeidsdienst in de Duitse bezettingstijd, ging ’in hoger beroep. Het gerechtshof te Arnhem vernietigde het vonnis- en ver oordeelde de man tot 25 dagen gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Hij had intussen het werk in het tehuis al verricht. De raadsman, mr. J. Huver uit Arn hem, ging tegen het arrest van het hof bij de Hoge Raad in cassatie, die de zaak terugverwees naar het gerechtshof in Den Bosch, dat gisteren zijn arrest uit sprak. Het hof heeft verdachte opnieuw ver oordeeld tot 25 dagen hectenis met af trek van voorarrest. Het hof volgde hiermee de eis van de advocaat-generaal mr. J. Delescen, die van mening was dat gedwongen of verplichte arbeid moet geschieden onder supervisie van de over heid en niet mag worden verricht in particuliere bedrijven. DEN HAAG (ANP).— Nederland vijf andere NAVO-landen hebben giste ren overeenstemming bereikt over een programma ter verbetering van de „Hawk” geleide wapen-eenheden waar mee onder meer de koninklijke lucht macht is uitgerust. Dit heeft de lucht- machtvoorlichtingsdienst meegedeeld. Verre Oosten liggen. Ze zijn internatio naal omstreden sinds de Britse marine er in het begin van de negentiende eeuw Chinese piraten van verjoeg. De keizers van China en Vietnam eisten beiden de Paraceleilanden op. Frankrijk liet er tegen 1900 rechten op gelden. De Japanners bezetten de eilan den in de tweede wereldoorlog. Frank rijk nam de zuidelijke in 1946 opnieuw in bezit, maar de Chinese nationalisten weigerden de Fransen ook de noordelij ke te geven. De Chinese Volksrepubliek eist de ei landen die ze de Hsisja-eilanden noemt nog steeds op. In 1950 liet Vietnam er bij monde van het toenmali ge staatshoofd Bao Dai ook aanspraken op gelden. De Engelse regering heeft overigens eerder een gelijkluidend voorstel van het TUC. bedoeld om tot een einde van de huidige staking te komen, naast zich neergelegd. De regering had namelijk als voorwaarde gesteld dat het vakorgaan moet beloven geen enkel ander middel te zullen hanteren om haar anti-inflatie- politiek te doorbreken. Het TUC is op deze eis niet ingegaan. Voor de ingang van het TUC-hoofd- kwartier, waar het spoedberaad werd gehouden, demonstreerden enkele hon derden demonstratiebetogers voor een algemene staking, die ten doel moet hebben de regering-Heath ten val te brengen. Minister Vuong zei dat de aanspraken van zijn land op de Paraceleilanden teruggaaan tot 1802, toen keizer Gia Long er een compagnie vestigde voor de ontginning van de meststof guano. Pe king zegt dat zijn soevereiniteitsrechten op de eilanden teruggaan „tot het grijs verleden”. TUNIS (AFP, UPI, AP).— De datum waarop de voorgenomen fusie tussen Tu nesië en Libië ingaat is minder belang rijk dan het feit van de fusie zelf, zo verklaarde gisteren de nieuwe Tunesi sche minister van Buitenlandse Zaken Habib Chatti op een persconferentie in Tunis. Hij zei dit naar aanleiding van vragen, waarom de datum waarop het Tunesische volk zirfi over de fusie kan uitspreken, verschillende keren is ver schoven. Dat is de hoofdvraag die de ministers van financiën, de directeuren van cen trale banken en het bestuur van het Internationale Monetaire Fonds (IMFL De bewindsman zei dat Züid-Vietnam vastberaden zijn soevereiniteit zou ver dedigen en zich het recht voorbehouden in verband daarmee alle noodzakelijke maatregelen te nemen. De woordvoerder van het departement zei dat Vuong had besloten zelf een verklaring voor te lezen om de ernst van het incident te onderstrepen. Vier dagen geleden werd in een verkla- rmg van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken de soevereiniteit over de Paraceleilanden opgeëist. De groep ligt Op 400 mijl ten zuidwesten van Hong Kong. Ze bestaat uit elf eilanden en overwegend onbewoonde riffen, die dwars over of in de buurt belangrijke scheepvaartroutes in het De ministers willen dat de olie-expor- terende landen een deel van hun inkom sten ter beschikking stellen aan die landen die door de hoge prijzen van invoer van olie gedwongen worden om meer dan tevoren gebruik te maken van de speciale trekkingsrechten van het IMF. Vroeger werden de garanties voor die trekkingsrechten verleend met goud als basis. Daarna verkreeg men die rech ten via het zgn. papiergoud. De financiële experts zoeken nu naar een munteenheid die dat goud op papier dekt. Daarvoor liggen in Rome verschil lende voorstellen op tafel. Men wil een aantal munten gebruiken om de waarde van die speciale trekkingsrechten uit te drukken. Daarbij /denkt men aan dié geldsoorten die op de wereldhandelsba- lans het meest voorkomen, de munten van Amerika, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Japan, Canada, Italië en Ne derland, misschien nog aangevuld met die van België en Denemarken. Dat pakket munteenheden moet zo sterk mogelijk blijven om de olie-expor- terende landen te interesseren daarin te investeren. De vraag is of de revaluatie en devaluatie van die verschillende munteenheden ook in het pakket volle dig moeten worden doorgevoerd en hoe hoog de rente moet zijn op die speciale trekkingsrechten. De Arabische landen zoeken een optimale zekerheid en het Fonds zou hun die moeten garanderen verenigd in de Club van 20, zich van daag en morgen in Rome stellen. De gevolgen van de oliecrisis staan wei niet op de agenda maar he.t is toch h et vornaamste thema dat de leden van ie Club van 20 (die de directie van het Internationale Monetaire Fonds vormt» bezighoudt. ^1]

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3