Poging tot troepenscheiding óók aan Syrische front Hans Culeman overleden bij voorstelling de Dam Droogwerken aan Meer agenten van CIA in Automobilist Engeland in Spaarne Kabinet wil ook Trouw financieel steunen Melkprijs 3 cent omhoog verdronken Twaalf doden bij vliegongeluk DANSSCHOOL HANNIE EN JOHN STOL Eerste stap terug CARAVANS Be,: 030-321132 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Minister Van Doorn in brief HET WEER AGENDA pagina 11 AUTO ITALIË B.V. BAIKmKIO zeer fraai uitgevoerd in diverse kleuren, 5 jaar garantie op konstruktie en binnenwerk. 't is altijd de moeite waard om even te kijken bij: Interieur tlaóue Het woord is aan... a MK: f Weinig verandering laatste week van inschrijving J. BOEKELAAR Zn. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 CASTROL GTX 10 of 20W50 Bij ons geen 5,p. Itr. doch slechts 2,65 p. Itr. Concessies IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f29,80 p. kwart, (p. post f 34,p. jaar f 117,(p. post f 134,Losse nrs. 50 ct. KISSINGER NU NAAR DAMASCUS (Van onze Kunstredactie) (Zie verder pagina 3) 31 ontslagen DRS. CAREL MULLER (Zie verder pagina 2) ADVERTENTIES Dit heeft de minister van CRM, Van 1 -2-3 zits f Vrijdags koopavond KNMI, Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s VRIJDAG 18 JANUARI 1974 64e jaargang nummer 63 Nieuwe Meerdijk 17 Badhoevedorp - Tel, 02968-5817 Ook verschillende consumptiemelkpro- dukten worden maandag duurder. De prijsverhogingen zijn veroorzaakt door de stijging van de grondstoffenprij- zen en de gestegen distributiekosten. Met een stijging van de kosten van de ver pakking en een deel van de grondstof- fenprijzen is, aldus een verklaring van het ministerie van Economische Zaken, nog geen rekening gehouden. 2 3 3 7 4 9 11 president Sadat van Egypte Syrische ambtgenoot Assad. (PvdA), lid van de vaste kamercommis sie voor Volksgezondheid, was naar Den Dolder gekomen om zich van de toe stand op de hoogte te stellen. In een verklaring heeft de werkgroep Dennendal-bestuur laten weten veront waardigd te zijn over het ontslag van Muller. Ze vindt het ontslag van Muller niet een zaak die het demissionaire be stuur kan behandelen. Ze stelt dat het ontslag van Muller onmiddellijk ongedaan moet worden gemaakt, zodat er een eind komt aan de bizarre situatie”. RIJKSWEG 323 - SANTPOORT' - TELEFOON 023 - 37 70 08 DEN HAAG. De bekende acteur Hans Culeman is donderdagavond tij dens een voorstelling door de Haagse Comedie in de Koninklijke Schouwburg overleden, vermoedeljjk aan een hart aanval. Culeman werd 47 jaar. HOOFDDEALER ADRIA-KIP tevens STACARAVANS in hout, P.V.C., aluminium vanaf 4995, met 6 of meer slaapplaatsen. Speciale clubs voor GEHUWDE- EN VERLOOFDE PAREN Inschr. en inl. dagelijks van 7-9 uur n.m. Julianakade 18, IJmuiden, Tel. 14733. ’t is er gezelliger. DEN HAAG (ANP). De prijs van verpakte consumptiemelk, karnemelk en yoghurt gaat aanstaande maandag met drie cent per hele liter en één cent per halve liter omhoog. Jansweg 47, H’lem, hk. Parklaan (320232) (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Een 61-jarige automo bilist, de heer J. Christiaans uit het Ripperdapark 17, is gistermiddag ver dronken .toen hij na een aanrijding met een bromfietsster met zijn auto in het Spaarne reed. Vermoedelijk heeft hij in plaats van te remmen, teveel gas gege ven. Vragen over 't openbaar vervoer? (Van onze correspondent) UTRECHT. Een groat deel van de staf van Dennendal heeft, in samenwer king met de groepsleiding, gistermiddag het directiekantoor van de zwakzinnigen inrichting in Den Dolder bezet, als protest tegen het besluit van het aftre dende bestuur van de Willem Arntsz- stichting om Dennendal-directeur drs. Carel Muller van zijn functie te onthef fen. Kissinger zal behalve met de Syrische leiders ook besprekingen gaan voeren met koning Hoessein van Jordanië. Dit gesprek zal plaatshebben in de Zuidjor- daanse badplaats Akaba, die vlak tegen over het Israëlische Eilat ligt De Sovjet-Unie is nauwkeurig op de hoogte gehouden van alles wat tussen de Israëliërs en de Egyptenaren is bespro ken. Er zijn geen tekenen dat Moskou het op de een of andere wijze niet eens is met het akkoord. In Amerikaanse kringen in Jeruzalem is vernomen dat Kissinger, indien er geen overeenkomst uit de bus zou zijn gekomen, zich had teruggetrokken en .het aan Genève zou hebben overgelaten de problemen op te lossen. De Geneefse conferentie zal aldus de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken Eban vermoedelijk een rol gaan spelen bij de successieve etappen van een algemene regeling inzake het Midden-Oosten. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Medische diensten Amsterdam Puzzel Schrijvende lezers 11 Radio en televisie13 Strips13 Kunst15 Economie 17 Beurs19 Sport 23, 25, 27 De openbare mening in Israel maakt zich nogal zorgen over het feit dat zij niet is ingelicht over bijzonderheden van het akkoord en is van oordeel dat het mogelijk is dat de regering teveel en eventueel gevaarlijke concessies heeft gedaan. Maar in Amerikaanse kringen heerst de opvatting dat de Israëlische Cairo heeft toegezegd zijn medewer king te zullen verlenen om een akkoord tussen Syrië en Egypte te bereiken. De Egyptische vice-premier Abdel Kader Hatem heeft dit volgens Cairo bekend gemaakt. Volgens de minister zullen hierover contacten plaatsvinden tussen In het algemeen veel bewolking maar geen regen van betekenis. Matige, aan de kust af en tóe krachtige wind tussen zuidwest en west. Minimumtemperatuur ongeveer 7 graden, maxima mor gen rond 10 graden. veiligheid bij de overeenkomst alleen maar gebaat is. Het Libanese dagblad An Nahar heeft vandaag gemeld dat Irak zijn troepen heeft bevolen naar het Syrische front terug te keren. Aan het Iraakse besluit waren volgens het blad twee geheime bezoeken voorafgegaan van de Syrische president Assad aan de Iraakse hoofd stad en aan Moskou in het begin van deze maand. Hoeveel manschappen op weg zijn naar het front wordt evenwel niet bericht. Assad zou in Moskou uiting hebbeh gegeven aan de vrees van zijn land voor een aanval van Israel als er een akkoord zou zijn bereikt tussen Egypte en Israel. Dit zou Assad ook tegen zijn Iraakse ambtgenoot Bakr hebben gezegd, waarna deze het besluit zou hebben genomen troepen te sturen. In een gesprek met journalisten in Assoean heeft president Sadat vandaag de verwachting uitgesproken dat er bin nen een half jaar een „algehele vrede” met Israel tot stand zal zijn gebracht. DAMASCUS (Reuter, AP, AFP, DPA en ANP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, door wiens diplo matie het gisteren is gelukt een scheiding van de Egyptische en Is raëlische troepen te bewerkstel ligen, wordt morgen al in de Sy rische hoofdstad Damascus ver wacht. Hier opent hij besprekingen om de Syrische en Israëlische troe pen uit elkaar te halen. Gisteren zijn Amerikaanse functionarissen in Damascus gearriveerd, die Kis singer in de afgelopen dagen bij zijn bezoeken aan Egypte en Israel hebben vergezeld. Syrië heeft de vredesconferentie in Genève tot dusver geboycot omdat het meent dat daar geen doeltreffende resul taten zijn te verwachten. In de pauze tussen het eerste en tweede deel van „De zottin van Chaillot” van Jean Giraudoux, waarin hij een caféhouder en een rioolwerker speelde, zakte hij plotseling in elkaar. Hij werd onmiddellijk overgebracht na r een zie kenhuis, maar bleek bij aankomst al te zijn gestorven. De voorstelling werd ge staakt, nadat Guido de Moor het publiek op de hoogte had gebracht. Hans Culeman was een vakkundig toneelspeler met een beperkt, maar bij zonder talent, dat te weinig benut kon worden. In elke rol, die hij speelde, was hij met zijn donkere blik en haast stotende manier van spreken op een indringende manier aanwezig. Jarenlang heeft Culeman bij toneelgroep Theater gewerkt en nadien bij de Haagse Come die. Grote bekendheid kreeg hij in vele televisierollen. Ook in enkele Nederland se films speelde hij mee, o.a. „De over val” en „Een ochtend van zes weken.” Een groep leerling-straatmakers gaat als gemeld de kleine steentjes van de Dam opnieuw leggen. Om ook bij De inmiddels van kracht geworden maar nog niet uitgevoerde overeenkomst betreffende de troepenscheiding in het Suezkanaal eist méér van de Israëlische tolerantie dan oppervlakkig lijkt. Ter wijl Egypte de veel gemakkelijker uit voerbare opdracht krijgt tot „uitdun ning” van zijn troepenmacht aan het kanaal, betekent de terugtrekking van het Israëlische leger op de Sinaï-passen een strategische afwezigheid van Israel bij de hoofdlinie, waar zich de Egypti sche raketbases bevinden. De buffer- macht van UNO-troepen tussen beide legers is niet meer dan symbolisch ge zien haar omvang en bewapening. In goed vertrouwen op het akkoord moet Israel riskeren dat de Egyptische „uitdunning” niet neerkomt op een auto matisering en verankering van de Egyp tische stellingen, zodat wel minder man schappen nodig zijn maar grotere vuur kracht ontstaan zou. Op de toezichthou dende commissieleden van de V.N. rust grote verantwoordelijkheid, een verant woordelijkheid die bij een eerdere gele genheid (in 1967) niet werd gehonoreerd. Syrië, dat op het ogenblik onder hevige druk moet staan van Egyptische en Amerikaanse kant, heeft wel de neiging om het akkoord te dwarsbomen maar weinig keus. Het kan zijn steentje bij dragen tot de groeiende verdeeldheid in het Arabische kamp door ruzie met Egypte te maken, maar zal na rijp beraad waarschijnlijk proberen een zo gunstig mogelijke „troepenscheiding” aan het eigen front uit de wacht te slepen. Maar in de Golan accepteert Israel geen enkel risico, waarvoor Washington volle dig begrip heeft. Normale prijs f 1300.- voor f os Geopend dinsdag t/m zaterdag van 10.00 N^tot 17.00 uur. In regeringskringen in Cairo is verno men dat president Hafez Assad van Syrië gisteravond Sadat telefonisch heeft verzocht met minister Kissinger te pra ten over een scheiding der troepen aan het front op de vlakte van Golan. Dennendal bezet; Verwachting van het geldig tot morgenavond: zo apart... kennemerlaan 38 IJmuiden, tel: 13781 Het ongeluk ontstond toen de brom fietsster, een 48-jarige inwoonster van Haarlem, na te zijn gestopt voor het rode licht van de Damstraat bij groen rechtsaf het Spaarne opreed. Toen zij de auto van de heer Christiaans passeerde, die in een laad- en loshaven geparkeerd stond, trok de automobilist volgens de politie onverhoeds op zonder voorrang te verlenen. Auto en bromfiets raakten el kaar en de bestuurder die kennelijk trachtte te remmen maar in plaats daar van gas gaf, schoot in volle vaart voor uit. De auto raakte daarbij een verkeers bord en een boom, kantelde en belandde zijdelings in het water. Een 23-jarige man uit Zuid-Scharwoude sprong de auto achterna en probeerde het portier te openen, maar de auto raakte daarbij vol water en zonk onmiddellijk. Een politie agent die de auto nadook, slaagde er ondanks herhaalde pogingen niet in de wagen te lokaliseren. Pas toen na enkele minuten kikvorsmannen van de brand weer ter plaatse waren vond men de auto terug, die op zijn linkerkant op de bodem van het Spaarne lag. Het portier ondervond toen al te veel weerstand van het water en kon niet meer geopend worden. De inzittende, bij wie de levens geesten toen al geweken waren, kon Pas uit de auto gehaald worden toen deze op de walkant getakeld was. De politie verzoekt ooggetuigen van de aanrijding zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie, telefonisch be reikbaar onder nummer 319333, toestel 211. slecht weer te kunnen werken, heeft Publieke Werken een verrolbare tent aangeschaft. Het werk zal in juni af zijn. MEDELLIN. (AP) Een tweemotorig vliegtuig met drie bemanningsleden en negen passagiers is giste?ren neergestort >n de buurt van het dorp Chicgorod. Er zijn geen overlevenden. Het toestel was op weg van Turbo naar Medellin, op ongeveer 800 kilome ter ten noorden van de hoofdstad Bogo ta. De stafleden en de groepsleiding vin den dat zij „een dergelijk besluit van het uit twee man bestaande demissionai re bestuur uiteraard niet serieus kunnen nemen”. Ze zeggen vastbesloten te zijn om op de gebruikelijke wijze hun werk zaamheden voort te zetten, maar met Muller als directeur. Het bestuur van de WA-stichting heeft vanochtend 31 personeelsleden van Dennendal op staande voet ontslagen omdat ze geen gevolg hadden gegeven aan de sommatie van mr. E. Ligtelijn, die sinds het ontslag van Muller het directeurschap waarneemt, de bezetting van het directiekantoor onmiddellijk te staken. De bezetters hebben gisteravond over leg gepleegd met drie leden van de werkgroep Dennendal-bestuur, prof dr. J. de Graaf, de heer P. Reckman en drs. K. Okma, Ook het Kamerlid H. Drenth DEN HAAG (ANP). De regering heeft zich beraden op een aanvrage van de b.v. Christelijke Pers om steun. De besprekingen zijn nog niet afgerond, maar het ligt in de verwachting dat financiële hulp verleend zal worden, waardoor het voortbestaan en de identi teit van de dagbladen Trouw-kwartet verzekerd kunnen worden. Mark Twain: Lawaai bewijst niets. Een kip die enkel een ei legt kakelt alsof zij een nieuw hemellichaam heeft geschapen. LONDEN. De Amerikaanse inlich tingendienst CIA heeft sinds kort dertig tot veertig extra mensen in Engeland gestationeerd, die een onderzoek moeten instellen naar de ernstige industriële cri sis in het land. Dit meldt het Engelse dagblad „The Times”. Volgens het blad moeten de agenten inlichtingen inwinnen over de „onder mijnende elementen” binnen de Britse vakbeweging. Zowel het ministerie van Binnenlandse Zaken als Scotland Yard weigeren commentaar op het bericht te geven. Het blad citeert een zekere Miles Co peland, die oud-CIA-agent zou zijn en een deskundige op het gebied van inlich tingenzaken. „The Times” sluit de moge lijkheid niet uit dat de toename van Amerikaanse agenten ook verband houdt met eventuele Arabische aanslagen in West-Europa. In Damascus wordt verwacht dat Sy rië nu overstag zal gaan en onder be paalde voorwaarden aan een volgende ronde van de vredesconferentie in Genè ve zal deelnemen. Eén van de belang rijkste punten voor Syrië is de terug keer van dé Syrische bewoners van de hoogvlakte van Golan, die tijdens de jongste oorlog hun woonplaatsen moes ten verlaten toen de vlakte door de Israëlische strijdkrachten werd heroverd. Aanvankelijk circuleerden in Syrië berichten dat dit land het bereikte ak koord „als verraad tegenover het Syri sche volk en zijn strijdkrachten en tegen over de hele Arabische wereld” be schouwde. Zelfs werd de verwachting uitgesproken dat Syrië de diplomatieke betrekkinge met Egypte zou verbreken. Ook in de Egyptische pers was de overeenkomst, die vanmorgen om elf uur bij kilometerpaal 101 zou moeten worden ondertekend, het grote nieuws. Het semi-officiële dagblad Al Achram waarschuwde dat er nog moeilijke tijden zullen komen „omdat men er nog lang niet is”. Het schreef dat, als dé diploma tieke pogingen in dit eerste stadium falen, de Egyptische strijdkrachten de Israëliërs konden gaan dwingen de be zette gebieden prijs te geven. en diens Doorn, geschreven in een brief aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor CRM. De brief van de minister is bedoeld als basis voor het mondeling overleg dat de minister volgende week woensdag zal plegen met de Kamercommissie over het regeringsbeleid ten aanzien van de mas samedia. In de brief wordt uitvoerig ingegaan op de beslissing om ten laste van het bedrijfsfonds voor de pers fi nanciële steun te verlenen aan De Tijd. ft

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1