Weinig lust voor grotere beleggingsactiviteit Effect prijsexplosie moeilijk te bepalen BHJRS Te laat ingeleverd T-biljet kan belastingbetaler geld kosten UNIDATA NEDERLAND Iraakse olie OPGERTCHT voor Japan SEIS I0IJ bij DAF Prijs olieprodukten spectaculair lager Hogere tarieven KLM binnen koninkrijk PEI Hoogovens en Hoeschgaan ruim 500miljoen in vesteren Mansholt hoopt op verdwijnen van auto’s Rustende band ;eman VOORSTEL RAAD VAN BESTUUR GOEDGEKEURD Minder opdrachten voor architecten OP VRIJE MARKT Verdere ontsparing bij Bondsspaarbanken JANUARI 19 74 11 ZATERDAG 19 10 (Van onze belastingmedewerker) garantie OK MEE! eens inlichte ursusesn r« touw UNIEKE MEN- antie MINDER BIER NT AMSTERDAM De eerste helft van de januarimaand is voor de beurs een periode geweest van een goed prijshoudende stemming met licht oplopende koersen, maar toch met weinig omzetten. Het grote publiek bleef rustig terzijde de ver dere ontwikkeling aanzien, waarbij met name het verloop van de olie crisis en de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten nauwgezet wer den gevolgd. Een grote teleurstel ling was de terugslag van Wall Street na een goed begin in het nieuwe jaar. Maar deze week kon de New Yorkse effectenbeurs een flink herstel boeken, dank zij het succes van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken in zijn bemiddelingspogingen tussen Israel en Egypte. Dit succes kreeg ook een gunstige greep op het koersverloop op het Damrak, waar echter vanuit het eigen land slechts weinig aangrijpingspunten verkre gen konden worden. bsÉK* -j ïdige en De de riteiten. iats voW 1 1UREN? 85-ATLAS atsgediplo- krachten week DRI Naast de prijsopdrijvende maatregelen door de Arabische olieproducenten zijn de olieprodukten vorig jaar ook zeer veel duurder geworden, doordat in het voorjaar de Verenigde Staten, waar men kampt met een tekort aan raffinageca- paciteit, grootscheeps ging kopen op de vrije markt. De opdrachten voor woningbouw afzon derlijk beliepen 4,5 miljard (eerste drie kwartalen 1972 5,5 miljard) en voor de overige gebouwen 3,5 miljard). Na cor rectie voor kostenstijgingen betekent dit een daling bij de woningbouw van circa 26 percent en bij de overige gebouwen van circa 8 percent. Alleen in de sector herstel en verbouw’ vond een stijging plaats. Met uitschakeling van de geraamde invloed van bouwkostenstijgingen is dit een daling van ongeveer 19 percent. liet noodzak» i voor stut t ihrijfmad® rden. avonden® lem en ANDSDIPL >EN, MJU FIE, ITS ENGELS 'AL1AANS ANDS kbaar, ge- het Gen- nsplein 1 en INSDAG t 12.30 uur i ilen vani 'DTLAAM n (Central tig dagelijks 22 uur, bij: ;erstraat(2 erpark) ARLEM n 26 4979 De D AF-fabriek in Bron(Limburg) is deze week begonnen met de invoering van een driedaagse werkweek, voorlopig voor een periode van zes weken. Dit verlaten beeld toont de lopende band nu al vier dagen. DEN HAAG. (ANP) In de eerste drie kwartalen van 1973 hebben archi tectenbureaus 900 miljoen gulden min der aan opdrachten voor woningen en andere gebouwen ontvangen dan in de zelfde periode in 1972. Voor de eerste drie kwartalen in 1973 is voor 8,1 mil jard gulden aan opdrachten ontvangen, tegen negen miljard in dezelfde maan den van 1972,aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het minste verlies bij de teruggaaf lijdt hij, van wie blijkt dat hij per saldo niets verschuldigd zou zijn, b.v. doordat hij niet het hele jaar gewerkt heeft. Hij krijgt de van hem ingehouden voorhef fingen volledig terug als ze maar ƒ10 hebben bijgedragen. Al te kleine terug gaven kosten nu eenmaal naar evenre digheid te veel aan administratie. Wat minder goed komen zij eraf, die weliswaar niet in aanmerking komen voor een aanslag in de inkomstenbelas ting, maar die wel een inkomen hebben dat boven de grens van de belastbaar heid ligt. Ook zij kunnen de voorheffin gen terugkrijgen, als ze tenminste aan gifte gedaan hebben, maar dan moet het verschil tussen de verschuldigde belas ting en de ingehouden voorheffingen 5 pct. van die verschuldigde belasting maar ook meer dan ƒ25 zijn. Die 5 pet. heeft tot gevolg dat het kan gebeuren, dat ook bedragen boven ƒ25 niet worden teruggegeven, maar daar beneden krijgt men in ieder geval niets. e onder den aan ities, zo- dj woon- voor op- linistratief 1-afdeling ROTTERDAM. (ANP) De prijzen van olieprodukten op de vrjje wereld markt zijn de afgelopen weken specta culair gedaald. Gasolie (verzamelnaam voor o.a. huisbrandolie en dieselolie) is in één maand gezakt van 235 dollar per ton tot 125 dollar. Stookolie doet op het ogenblik 95 dollar per ton tegen 150 dollar vorige maand. Ook de benzine is goedkoper geworden: van 160 dollar per ton tot 140 dollar. Deze cijfers zijn de officiële noteringen van de vrije markt in Rotterdam. De Maasstad is een van de belangrijkste plaatsen, waar prijsno teringen tot stand komen in de vrije wereldmarkt. De genoemde prijzen wor den volgens handelaren in Rotterdam ook genoteerd in Italië en New York. PARAMARIBO (ANP). De KLM heeft deze week de passagetarieven bin nen het koninkrijk verhoogd, maar moet daarvoor nog wel de goedkeuring krij gen van het ministerie van Economische Zaken in Paramaribo. De tarieven zuflen volgens de Surinaamse minister van Economische Zaken, mr. E. Bruma, op ministrieel niveau moeten worden be handeld tussen de koninkrijkpartners. Misschien is het goed om, voor we verder gaan nog eens de voornaamste gevallen, waarin voorheffingen kunnen worden teruggekregen te memoreren. de nieuws 'an GEPBO RDE IN- gang van voor zijn afkomstig uit „onafhankelijke” (dat is: onafhankelijk van de grote oliemaat schappijen) raffinaderijen in Italië, Noord-Afrika, Roemenië en de Sovjet unie. g te heb- ■r te zijn rotechni- raring te ties, a's; jwijs B-E Voor de rest bleven de koersen van de hoofdfonsden de afgelopen week vrijwel constant op het niveau van een week geleden. Heineken echter moest een flin ke veer laten en verloor rond 30 gulden, toen uit een voorlopige becijfering van het jaarresultaat bleek dat het groeiver- mogen in het binnenlandse bierverbruik belangrijk vertraagd is, terwijl valuta- problemen verhinderden van de groei in het buitenland voldoende profijt te trek ken. Trouwens, ook bij Océ-Van der Grinten bleek dat de valutaproblemen in het vierde kwartaal tot een belangrijke aan tasting van de winstmarge heeft geleid. De aanvankelijk verwachte forse winst stijging in 1973 is hierdoor aanmerkelijk teruggelopen. Maar de beursdalingen van de afgelopen maanden hebben de koers van het aandeel dusdanig in neer gaande richting aangetast, dat de beurs koers er na enkele felle fluctuaties niet meer op reageerde. Aan de andere kant werd er ook nauwelijks gereageerd op de gunstige bedrijfsberichten van de KNP en de NBM-bouwbedrijven, die ook voor 1974 nogal optimistisch bleken te zijn. Toch vertoonde de lokale markt deze week' overwegend een betere stemming. De rente gaf daarentegen vrijwel overal de indruk over zijn nieuwe hoog tepunt heen te zijn. Ook op het Damrak overheerste in de eerste twee weken van januari de koersstijging van de staats obligaties, maar deze was het gevolg van bijzonder kleine omzetten. Het lijkt daarom voorbarig hieruit al een conclu sie over de verdere ontwikkeling te trekken. Wel is de geldmarkt thans wat beter komen te liggen, nu de zware fiscale overdrachten voorlopig weer tot het verleden behoren. Maar het rijk zal op korte termijn veel geld nodig hebben nu diverse belastingpotjes minder royaal zullen vloeien. De hypotheekbanken tenslotte gingen er weer toe over 9 percent-pandbrieven tegen 98,5 percent ter beschikking te stellen nadat een soorgelijke offerte in het afgelopen najaar wegens groot suc ces kon worden ingetrokken. Misschien is het ook nu weer het sein tot een algehele daling van de rente. De KLM zal als de Surinaamse rege ring geen toestemming geeft voor de verhoging het teveel betaalde bedrag aan de passagiers terugbetalen. Mr. Bruna heeft een en ander bespro ken met de vertegenwoordiger van de KLM in Paramaribo. De minister achtte het noodzakleijk dat op korte termijn een gesprek zal plaats vinden tussen de KLM en de Surinaamse overheid om de totale houding overheid-KLM te bespre ken. De KLM vroeg de bewindsman de accomodatie op het vliegveld Zanderij aan te passen aan de eisen van het huidige internationale luchtverkeer. Bruma zegde hiervoor alle medewerking toe. Het is zo langzamerhand wel al gemeen bekend, dat een belasting betaler belasting, die hij te veel be taald heeft onder bepaalde voor waarden terug kan krijgen. Hij heeft „te veel” belasting betaald als hij meer heeft betaald dan hij uit eindelijk verschuldigd zou zijn, als hij in de inkomstenbelasting was aangeslagen. het moment zijn de opslagtanks, zoals die van nieuwe Matex en Paktank in Rotterdam, boordevol, terwijl er weinig verkocht wordt. Dat kan echter, als het gaat vriezen, bliksemsnel veranderen, al dus de handelaren in Rotterdam. De huisige prijs van 125 dollar per ton gasolie vinden sommigen dan ook te laag. De olieprodukten op de vrije markt Die te veel betaalde belasting is dan van hem ingehouden in de vorm van voorheffingen en dat zijn: loonbelasting, dividendbelasting en, in zeer bijzondere gevallen, kansspelbelasting, die we ver der maar buiten beschouwing laten. Natuurlijk is het ook denkbaar, dat iemand een te hoge voorlopige aan- dat iemand een te hoge voorfopige aan slag heeft betaald. De bestaande en ook zeer begrijpelijke behoedzaamheid van de belastingbetaler op dit punt maakt, dat we hieraan bepaald niet in de eerste plaats hoeven te denken. Bovendien krijgt wie een voorlopige aanslag heeft gehad uiteraard ook een difinitieve aan slag, waarmee de voorlopige wordt ver rekend. Moeilijkheden zijn hier niet. Het gaat om belastingbetalers, die geen aan slag krijgen, omdat ze daarvoor niet in de termen valfen, maar die belasting zouden terugkrijgen als ze wel aangesla gen werden. Het aangiftebiljet dat voor het verkrijgen van zulk een aanslag moet worden ingevuld is algemeen be kend als T-biljet, maar dat is op zichzelf van minder belang. Maar ook dat nam de belastingbetaler niet en hij ging in beroep bij het Gerechtshof. Hij stelde daarbij, dat an dere drukke werkzaamheden, die hier verder niet ter zake dienende zijn, hem hadden verhinderd tijdig aangifte te doen. Hij beklaagde zich er ook over, dat hij niet ambtshalve teruggaaf had gekregen en hij vertelde daarbij, dat het hem bekend was dat een andere inspec teur in gelijke omstandigheden dat wel bestemd dellnj. De prijzen voor olieprodukten op de lokale markt in Nederland zijn nog aanzienlijk lager dan op de vrije markt. Dit komt doordat de regering momenteel geen prijsverhogingen toestaat. De scherpe daling van de vrije we- reldprijzen voor olieprodukten wordt door de handelaren in Rotterdam ver klaard uit het feit dat er weinig vraag is ten gevolge van de milde winter en de consumptiebeperkende maatregelen in vele landen. Een andere oorzaak van de prijsdaling is, zo zegt men, dat in no vember en december door de energiecri sis de markt overspannen was. Ook werd toen door sommigen speculatief ingekocht. De prijzen in november en december waren dus in feite te hoog. Op vernomen over tiebeperkingen en voor week in snel tempo. In dit licht maakte de verklaring van de zijde van de Enka-Glanzstoff, de plannen tot produktiebeperking volledig in de ijskast te zetten, eveneens een goede indruk. De grondstoffen voorzie ning blijkt voor de Akzo sterk mee te vallen, ook’ al zal de produktie niet de hoogte kunnen bereiken om aan alle vraag te voldoen. Maar dat Akzo niet met belangrijke onderbezetting te maken krijgt, is hoopvol, te meer daar de door de schaarste optredende prijsverhoging van garens en vezels een garantie biedt tegen het gevaar van winstmargeverklei- ning. De beurs honoreerde het bericht met een winststijging van drie gulden. In juni van het vorig jaar nam de raad van commissarissen een principebe sluit over de ruwstaalvoorziening van Estel tot het begin van de jaren ’80. Dit besluit voorziet in de realisering van een ruwstaalcapaciteit in Dortmund van cir ca 7 miljoen en in IJmuiden van circa 8 miljoen ton per jaar. Mede in het kader van dit principebe sluit heeft de raad van commissarissen thans zijn goedkeuring gegeven aan ver- vangings- en uitbreidingsinvesteringen, die in Dortmund in totaal ruim 200 miljoen gulden vergen en ongeveer een zelfde bedrag in IJmuiden. Over de ver dere concrete maatregelen en investerin gen in het kader van het principebesluit, dat onveranderd blijft, kon in verband met de onzekere algemene economische ontwikkeling op dit moment niet wor den beslist. De voornaamste, thans goedgekeurde. En dan is er nog een derde groep die iets kan terugkrijgen. Dat zijn zij, die boven de grens van de belastbaarheid uitkomen, maar toch niet voor teruggaaf in aanmerking komen omdat ze beneden de grens van 5 pet. of ƒ25 blijven. Zij krijgen dan wel geen loonbelasting terug maar kunnen ingehouden dividendbelas ting terugkrijgen. Maar dan moet het gaan om meer dan ƒ10. Om nu die teruggaaf te verkrijgen moet men dus aangifte doen. Een biljet daarvoor kan bij de inspecteur van de directe belastingen in wiens ambtsgebied men woont, worden aangevraagd. Er is daarvoor een ruime tijd gegeven, n.l. een heel jaar. Voor 1973 kan men dus heel 1974 een biljet vragen. En omdat het formeel om een aanslag gaat is de belastingbetaler niet aan het besluit van de inspecteur gebonden. Hij kan beroep PARIJS. Sicco Mansholt, oud-voor- zitter van de Europese commissie, hoopt dat het autoverkeer binnen een paar jaar verdwenen zal zijn. Hij Is van mening dat kapitalistische landen niet in staat zijn de problemen van deze tijd op te lossen. In een interview met het Franse blad ..Intersocial” noemde Mans holt de energiecrisis een zegen, omdat de volledige uitputting van de grondstoffen erdoor voorkomen zal worden. „Privé-auto’s kunnen vervangen wor den door openbaar vervoer. Ik hoop dat er over een paar jaar geen auto’s meer zullen zijn. Een andere verspilling: vliegtuigen die vliegen met een niet- economische snelheid. Het streven naar suppersnelle vliegtuigen, zoals de Con corde of zijn Russische tegenhanger, is een dwaasheid.” EINDHOVEN (ANP). Philips-Elec- trologica Nederland en de afdeling data- systemen van Siemens Nederland heb- ,en gisteren Unidata Nederland opge- ncht, een gezamenlijke verkoop maatschappij van computersystemen, zo «eelt Philips mee. Unidata Nederland zal het volledige aangevraagde produk- zelfs de aanvragen werktijdverkorting slonken deze TOKIO (ANP), Irak zal Japan de komende tien jaar ruim 100 miljoen ton ruwe olie, LPG en andere olieprodukten leveren. Dit heeft het Japanse ministerie van internationale handel en industrie gisteren bekendgemaakt. Dze toezegging is opgenomen in een overeenkomst die de Iraakse minister van industrie, Al-Jazrawi, en de Japanse minister van internationale handel en industrie Nakasone, in Bagdad hebben ondertekend betreffende een Japanse le ning van een miljard dollar (ongeveer drie miljar gulden) ten behoeve van olie- en industrieprojecten in Irak. Bijzonderheden over deze overeen komst zijn niet bekendgemaakt. AMSTERDAM. (ANP)— Bij Bondsspaarbanken is in december, even als in oktober en november, meer terug betaald dan ingelegd. Ingelegd werd 1.062 mln en terugbe taald 1.076 mln, waardoor een ontspa ring van 14 mln optrad. In december 1972 boekten de Bondsspaarbanken een spaaroverschot van 6 mln. Het totale spaaroverschot over 1973 bedroeg 523 mln tegen 668 mln in 1972. Eind 1973 stond, inclusief de bijge schreven rente over dat jaar, een tegoed van 11.363 mln. bij de Bondsspaarban ken uit. gedaan had. En hoewel hii tegenover de insnec*enr een hoekte, schoot hij daar toch wemie moe op. Het hof over woog nameh'ik. dat het over een ambts halve beslissing van de inspecteur niets te zeggen had. Dat bezwaar werd dus terecht afgewezen. Wel had de in specteur en in zoverre kreeg de reclamant dan gelijk een onjuiste beslissing genomen. Hij had niet al dus het hof de aanslag moeten hand haven, maar de reclamant niet ontvanke lijk moeten verklaren in zijn bezwaar. Hij had immers te laat aangifte gedaan. Het hof vorn’otiw(e dan ook keurig de uitsnraak on het bezwaarschrift en ver klaarde do belastingbetaler alsnog niet Ont’'Onbe>:<k vrw „echt had oozeeevierd maar de klnoonde belastingbetaler was noe niet veel vorder gekomen. Hot bof was intnssen wel zo vaderlijk he"’Ooen dat het d— a—een lesje gaf en hem vertelde vrat hii dan wel had moeten doen Wit bad zich tot de voorzitter van do moorvnndioo belasting kamer van hot hef moeten wonden met het verzoek nm alsnog aangifte ter ver krijging van teruggaaf te kunnen doen. De voorzitter had dan een nieuwe ter mijn kunnen vaststellen, waar binnen de aangifte moest z’in gedaan. Dat verzoek had hij via de inemocteur moeten indie nen en uiteraard moeten argumenteren Was het ingewilligd, dan had hij zijn recht van beroen behouden. De hier geschetste gang van zaken geldt trouwens voor t»-miin overschrtkHn<rpn; jets wat lang niet al- Tlr» 'nenn/if T» U p f f zich, als hij wil. van de tormiin niet al te veel aan te trekken, want hij kan „ambtshalve” beslissen. Maar juridisch gesproken is hij dan oppermachtig. Wil de belastingplichtige zijn rechten behou den. dan moet hij het verzoek aan de hiervoor genoemde voorzitter doen. Hij heeft daarvoor alle tijd. Tot 3 jaar na het verstrijken van de termijn. en zelfs beroen in cassatie instellen. Maar hij moet wel op tijd zijn. Als hij net zo lang heeft zitten rekenen tot het hele jaar om is en hii doet dan aangifte, dan k'omt de zaak anders te liggen, maar dat wil nog niet zeggen, dat hij niets krijgt. De inspecteur kan n.l. ook „ambtshalve”, zoals dat heet, de zaak behandelen. Alleen maar, dan kan de belastingbetaler niet in beroep komen. Hij heeft zich bij de beslissing van de inspecteur neer te leggen ook al krijgt hij niets. Gaat hij toch in beroep dan wordt hij vast en zeker „niet ontvanke lijk” verklaard en daarmee is de kous af. Er bestaat een uitsnraak van het Am sterdamse Gerechtshof, dat wel een wat wonderlijke indruk maakt, maar dat toch duidelijk laat zien hoe de stukken liggen en dat we o»’» lezers ws”en demonstreren. Een befsstino-hotaler had te laat een aaneifte inwerpend. De in specteur gaf geen teruggaaf onder het motief van de termijnoverschrijding. Hij gaf ook niet ambtshalve teruggaaf. Dit laatste doet vermoeden, dat hij ook an dere redenen had om de teruggaaf te weigeren. Hoe dit zij, de termijnover schrijding was voldoende argument en de zaak ging niet door. De belastingbeta ler nam dat niet en schreef een be zwaarschrift. De inspecteur hield voet bij stuk en weigerde weer, kort en goed bij zijn beslissing meedelende, dat hij de aanslag handhaafde. investeringen in Dortmund zyn omvang rijke milieu-maatregelen, de ombouw van de oxystaalfabriek Phoenix van het Idac-proces op het ld-proces, alsmede rationaliserings- en moderniseringsinves- teringen bij de Martin-staalfabrieken. Deze investeringen dienen om de voor ziene verhoging van de ruwstaalcapaci- ieit te verwezenlijken. Zij behoeven nog de goedkeuring van de betreffende auto- Mansholt verwacht dat nu een periode zonder economische groei zal intreden. Om het probleem van de werkloosheid op te lossen kunnen de werktijden wor den verkort, zodat wel iedereen aan het werk kan blijven. Hij meent dat een dergelijk beleid niet mogelijk is „binnen een kapitalistisch stelsel, evenmin als binnen een staatssysteem, zoals in de Soviet-Unie, dat in andere vorm ook eer kapitalistisch stelsel is met groei als doelstelling. Pakket produkten aanbieden dat de drie partners C. I. I., Philips en Siemens ï?ei'.en en rec^ten en verplichtingen van Philips Electrologica Nederland en Sie mens Nederland overnemen. Unidata is buiten de VS een van de grootste computerondernemingen met een geïnstalleerd park met een totale ja,^rde van meer dan twee miljard dollar. De investeringen in IJmuiden betref fen een reeks kleinere verbeteringen in het produktieproces. Voorts zal een groot aantal milieuvoorzieningen worden getroffen en zullen investeringen wor den gedaan ter verbetering van werk omstandigheden en ter besparing van personeel in sectoren, waar de werving op moeilijkheden stuit. De investeringsplannen, waaraan de raad van commissarissen van Estel thans zijn goedkeuring heeft gegeven, worden ook voorgelegd aan de raden van com missarissen van Hoesch Werke AG en Hoogovens IJmuiden. Het nieuwe jaar is nog te jong om een zinnig woord te zeggen over de invloed van de prijsstijgingen op het geheel van de nationale bestedingen. Belangrijk voor de beurs was echter wel de catego rische weigering van de regering een integrale prijsstop af te kondigen. Zoals reeds uit het energiebeleid bleek, heeft het kabinet de werkgelegenheid overal primair gesteld en vrijwel al zijn finan- cieef-economische maatregelen daarop afgesteld. Alarmerend was daarentegen de uitla ting van minister Duiseberg, dat de gro te klap van de prijsverhogingen nog moet komen. Alles met elkaar nog een volkomen onoverzichtelijke situatie, zodat het begrijpelijk is dat het grote publiek weinig lust toonde tot grotere beleg- gingsactiviteiten te komen. Wel is de indruk versterkt dat het ergste van de energiecrisis voorbij is. Het autopark is weliswaar op benzinerantsoen gesteld, maar wat hierdoor voor het bedrijfsle ven gespaard wordt, blijkt voldoende te zijn om de produktie gaande te houden. Er wordt dan ook nauwelijks meer iets (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De raad van commis sarissen van Estel n.v. heeft thans de investeringsvoorstellen van de raad van bestuur goedgekeurd tot een totaalbe drag van ruim 500 miljoen gulden. Van dit bedrag is ruim 400 miljoen gulden bestemd voor de staalproduktie, 74 mil joen voor staalverwerking en 15 miljoen voor diversificatie.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11