Hindoe-geloof beschermt Indiase ratten t gaat nieuwe fase in Geestelijk Internationaal Humanistisch verbond protesteert bij Tito voor de verkeersproblemen” „Kerken hebben te weinig aandacht Kerkbalans 74” Nieuwe Griekse Primaat ingehuldigd Bulletin van Raad van Kerken Leven Ds. van Veen en KERK BALANS 74 do Hogere opbrengst kardinaal Alfrink in „Wegwijs" Hte HHi Zo A\U& ZATERDAG 1 9 JANUARI 1974 Erbij 16 ZA Dc Ki A Vaticaanse radio prijst film De laatste jaren heeft de kerk zich beziggehouden met een fors aantal problemen, zoals ontwikkelingshulp, racisme, oorlog en vrede, maar zij heeft het verkeersvraagstuk niet ernstig genoeg genomen. Dit zegt ds. J. E. van Veen, secretaris van de hervormde raad voor de zaken van over heid en samenleving en van de sectie sociale zaken van de Raad van Kerken in het laatstverschenen nummer van „Wegwijs”, het blad van Veilig Verkeer Nederland. „Kerkbalans 74” gaat volgende week zijn tweede fase in. Tiendui zenden vrijwilligers gaan dan op pad om de 2,4 miljoen antwoord- enveloppen op te halen die zij de afgelopen week hebben bezorgd op alle adressen die bij de administra ties van de zeven deelnemende ker ken bekend zijn. Voor het eerst wordt de jaarlijkse financiële actie onder een naam gevoerd. De actie vraagt de kerkleden een vaste kerk bijdrage van gemiddeld anderhalf percent van het netto-inkomen. 5 Ratten consumeren mil joenen tonnen voedsel waaraan in India dringend behoefte is, waar veel men sen juist van het bestaans minimum leven en vaak door hongersnood worden getroffen. Toch beschermt het Hindoe-geloof de ratten. gfc h z Beschermd knagen aan het bestaan. Meer dan drieduizend verkeersdoden per jaar. j januari 1974 JOZEF BROSZ TITO „Het zal geen verwondering wekken dat de kerken zich meer en meer be trokken voelen bij de problemen, die Zowel Berkhof als ds. W. den Ouden, voorzitter van de interkerkelijke com missie geldwerving, benadrukten in dit verband een van de neveneffecten van de actie: het huis-aan-huis-bezoek. Ds. Ruim drieduizend verkeersdoden per jaar en het aantal zwaargewonden dat daar een veelvoud van bedraagt zijn za ken waar de kerk niet langer om heen kan. „Wegwijs” besteedt uitvoerig aan dacht aan „kerk en verkeer”, vooral na Den Ouden sprak daarom van een ver kapte geloofsenquête. Ook in „Wegwijs” is een brief van kardinaal Alfrink afgedrukt onder de titel „Kerken moeten hun stem laten horen”. Praktisch betekent dit dat men bereid is zich in te passen „in het systeem van regels en voorschriften, dat men zich bewust aanpast aan de omstandigheden, dat men de mede-weggebruikers niet ziet als concurrent of tegenstander, dat men afweegt of eventuele andere middelen van vervoer dan de eigen auto gebruikt zouden moeten worden, etcetera”. VAN DE JAARLIJKSE graanop brengst van 100 miljoen ton wordt 60 miljoen ton opgeslagen in gebouwen die knaagdieren en insecten uitnodi- DE HINDOES WEIGEREN te gelo ven in de beweringen van deskundi gen, die zeggen dat als het land een derde van het voedsel kan redden - dat nu door de ratten wordt opgege ten - er niet zoveel duur graan en rijst in het buitenland gekocht hoeft te worden. India kocht onlangs twee miljoen ton graan van Amerika. Nog eens twee miljoen ton werd door de Sovjet-Unie geleverd, uit de grote hoeveelheid die dit land van Amerika had gekocht. Di wen die gen, ne Min ..He wel heel mig hee! het clea: gesi jou nun had, slott het van De later In 1 'veile Koni keuk ziet, van dat 1 zich gemi ons stud< aan uitsf is er boet gewi zijn, je d ter ze ei gesti pare over „Ik heb help wel’ blos. ■'B onder redactie van Ronald Kraayeveld D( hoe „Aci de ergei kig.’ beg< mers impr selei toe maa hun haar zins S i ren Nic vaa van mei ik 1 ja, »ch del: Dit jaar doen de doopsgezinden voor het eerst mee aan de actie, die vorig jaar al werd voorbereid door hervorm den, gereformeerden, katholieken, luthe ranen* remonstranten en oud-katholie- ken gezamenlijk, maar toen nog werd gevoerd onder verschillende vaandels: „Kerk van de grond” (RK) en „Kerk- appèl”. Ni maai ook level pen. niet voor kam ènke gekr je je feest meis ste j „mei altiji toe nooi nooi de n dat heid haar blijv here DE RATTEN VORMEN zelfs een bedreiging in de Rajasthan-woestijn. Het centrale instituut voor woestijn- onderzoek in Jodhpur heeft meege deeld dat de ratten hele stukken grasland hebben vernietigd waarop vee en schapen graasden. Er moet een oorlogsverklaring aan de ratten komen, maar terwijl de regering po gingen doet ze te bestrijden, blijven gelovige Hindoes de ratten voeden. Toén leverde de actie de hervormden gemiddels zestien percent meer op, de gereformeerden inden achttien percent meer en de katholieken zelfs 23 percent. Van de katholieken nam ongeveer 44,5 percent deel aan deze actie. Tachtig percent van de gereformeerden tekende vorig jaar in voor deze vaste bijdrage, volgens penningmeester J. Vaatstra „de kurk waarop de kerk financieel drijft”. Van de ruim drie miljoen hervormden droeg eenderde bij voor deze actie, ge middels 150 per persoon. Van deze 150 miljoen werd, om nog wat cijfers te noemen, honderd miljoen besteed aan wat genoemd wordt de „instandhouding van de eredienst” (met name salarissen). De rest ging vooral naar diakonaal werk, werelddiaconaat en zending. Op het eventuele verwijt dat een actie als Kerkbalans egoïstisch zou zijn, gelet op de nood in de wereld, zei professor Berkhof: Er gaat een onafgebroken gro te geldstroom vanuit de Nederlandse kerken de wereld in. Dat kan alleen maar als de mensen voortdurend gemo tiveerd worden om meer aan hun naaste te geven dan zij van nature geneigd zijn te doen. Die motivatie vindt met name in de plaatselijke kerken plaats. Wie K ...A samenhangen met de veiligheid van het verkeer”, zo schrijft de kardinaal. „De onveiligheid van het verkeer „overkomt” ons niet, zoals we van natuurrampen zouden kunnen zeggen. Een ongeluk in het verkeer is immers in de meeste gevallen terug te brengen tot een sa menloop van factoren, waarin menselij ke verantwoordelijkheid de belangrijkste rol speelt. Het is pijnlijk te constateren dat niet iedere weggebruiker die verant woordelijkheid schijnt aan te kunnen.” orde is of academische vrijheid werke lijk een kans heeft in een socialistisch systeem. „Is tenminste Joegoslavië na meer dan twintig jaar ontwikkeling van het systeem van zelfbestuur in staat, de vrije uiting van ideeën en de vrije uitwisseling van meningen toe te staan in wetenschappelijke bladen en boeken?” zo vraagt hij zich af. Namens de IHEU veroordeelt dr. Van Praag de verdere beperking van acade mische vrijheden en de schending van de verklaring van de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties in Joego slavië. Verdere beperkingen en vooral uitstoting van de acht hoogleraren in Belgrado zou in de gehele vrije wereld worden afgekeurd. Het gevolg zou ziijn, dat progressieven in alle landen Joego slavië zouden indelen bij de autoritaire regimes. Opvattingen moeten worden verslagen door betere opvattingen, niet door geweld, aldus dr. Van Praag. De nieuwe primaat van de Grieks- orthodoxe kerk, aartsbisschop Seraphim, is deze week in de kathedraal van Athene plechtig ingehuldigd. De vrede in de kerk en het herstel van de officiële kerkorde, waarop zijn voorganger Hier- on_ mos inbreuk zou hebben gemaakt, noemde de nieuwe primaat de twee punten waaraan hij met voorrang aan dacht wil besteden. Verder verklaarde mgr. Seraphim, die als oekumenisch deskundige de Griekse kerk in het buitenland heeft vertegen woordigd, dat de kerk van Griekenland de haar toekomende plaats blijft inne men in de kring van orthodoxe kerken en in de Wereldraad van Kerken. Van de brochure „Bevrijding”, die de Raad van Kerken in Nederland heeft uitgegeven ter voorbereiding op de ker kenconferentie 1974. zijn inmiddels ruim 26.000 exemplaren de deur uitgegaan. Dit meldt de Raad in zijn nieuwe informa tiebulletin „Onder anderen”. De voorbereiding op de kerkenconfe rentie is september vorig jaar begonnen. Het bulletin heeft tot doel te helpen de tweede fase te starten, waarin de con clusies zullen worden getrokken uit de (dé vorige maand afgesloten) eerste ge spreksronde. Helemaal gelukkig met de door de briefschrijvers voorgestelde maatregelen scherper toezicht door de overheid op snelheidslimieten, intensievere strafver volging is ds. Van Veen niet. Hijzelf vindt dat het systeem daarmee onveran derd blijft, alleen de excessen van het systeem worden mogelijk op die manier beteugeld. Volgens kardinaal Alfrink is het een taak, ook van de kerk, die „eerbied voor het leven” als een der hoogste waarden verkondigt, tot dit bewustzijn van ver antwoordelijkheid op te roepen. Iedere, weggebruiker dient aldus de kardi naal de waarde van het leven zo hoog aan te slaan dat hij de beperkin gen, die hij zich daarvoor zou moeten opleggen, bewust aanvaardt. Radio Vaticaan heeft de film Jesus Christ Superstar” fris en oprecht ge noemd. Toen de filmversie van de rock- musical vorige week in Rome begon te draaien, werd zij door rechtse katholieke jongeren godslasterlijk genoemd. De interkerkelijke commissie geldwer ving hoopt erop dat de actie dit jaar meer geld zal opbrengen dan de beide acties van vorig jaar om de inflatie en de prijsstijgingen het hoofd te kunnen bieden. daarom de instandhouding van het eigen kerkewerk niet belangrijk vindt, zo zei professor Berkhof, is bezig de befaamde kip met de gouden eieren te slachten. Zoals gezegd draagt bijna de helft van de katholieken regelmatig bij aan het kerkewerk. Wat geven zij? Antwoord daarop kwam bij de introductie van de actie vorige week in Utrecht, van cjrs. B. Wetering, econoom van het aartsbisdom Utrecht: „Per jaar besteden de Neder landse katholieken alleen al aan brood vijfhonderd miljoen gulden. Dat is het dubbele van wat zij aan de kerk af staan”. gen. Het ministerie van landbouw en voedselvoorziening heeft de provinci ale besturen gewaarschuwd dat in dien de boeren niet leren hun voorra den goed op te staan, de Groene Revolutie zonder resultaat zal blijven. Er wordt nu getracht de boeren te onderrichten. Met behulp van de Verenigde Naties en Amerika wordt in Hapur in Noord-India een instituut gevestigd voor graan- en opslagre- search. Sommige provincies hebben hun ei gen ideeën omtrent een effectieve rattenbestrijding. Het knaagdieranbe- strijdingscentrum in Rajasthan heeft bijvoorbeeld voorgesteld in een groot gebied vergiftigd aas te verspreiden. Dat dit resultaat heeft, is bewezen in de staat Gurajat, waar in een plaat selijke campagne 2000 stuks vergif tigd aas werden uitgezet. Het resultaat was dat 8000 ratten stierven en onge veer 900 huisgezinnen voor enige tijd van de ratten bevrijd waren. Gemid deld vond men vier dode ratten per stuk vergiftigd aas, een erg bemoedi gend resultaat. Prof. Berkhof bleek overigens niet rouwig om deze situatie. Hij zei soms wel eens jaloers te zijn op de kerken in de Bondsrepubliek. Toch meende hij dat het nadeel in geestelijk opzicht te groot is. In Nederland kun je bij zo’n actie nagaan wat de leden hun kerk waard is. „Een uniek verschijnsel” in Europa noemde prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, de Nederlandse situatie waarin de ker ken in feite zelf opdraaien voor de kosten van eredienst en pastoraat. In andere landen neemt de staat ten minste een deel van deze kosten voor zijn rekening of ontvangen de kerken, zoals in west-Duitsland, de opbrengst van een speciale door de staat geïnde belasting. Aanleiding tot de brief vormen de problemen van acht hoogleraren van de faculteit voor wijsbegeerte van de uni- versiteit van Belgrado. Er wordt een campagne tegen hen gevoerd en zij wor den met ontslag bedreigd, omdat ze weigeren akkoord te gaan met nieuwe criteria die in juni 1973 zijn opgesteld voor de benoeming van hoogleraren. Eén ervan is, dat de professoren het marxis me moeten aanvaarden en de politiek van de communistische liga in hun col leges en publikaties actief moeten steu nen. In zijn brief aan president Tito zegt dr. Van Praag, dat hier de vraag aan de DE AUTORITEITEN wacht een zware taak. De grootste moeilijkheid is de kwart miljoen, vaak afgelegen dorpen te bereiken, en de boeren ervan te overtuigen dat het in hun eigen belang is de ratten niet als een deel van hun leven te accepteren. Het gegeven is eenvoudig, maar de men sen ervan te doordringen is een ande re zaak. a Hij stelt, dat doorgaan op de nu ingeslagen weg de reputatie van Joego slavië zou „ruïneren” en „het menselijk gezicht van het socialisme zou vermin ken”. De brief heeft inmiddels wel geleid tot de oprichting van een consultatiegroep. Deze groep, waarin ook dr. Oppenheimer en ds. Spijkerboer zitting hebben, hoopt dit jaar nog te komen met een funda menteel standpunt. INDIA IS EEN LAND dat sinds mensenheugenis wemelt van de ratten. Deskundigen nemen aan dat er nu ruim 10 miljard ratten zijn en dat die samen jaarlijks 26 miljoen ton voed sel opknabbelen. De Indiase raad voor de voedselproduktie heeft ver klaard dat een nationale campagne noodzakelijk is om het verlies van grote hoeveelheden voedsel te vermij den, voedsel dat de half-verhongerde bevolking zo dringend nodig heeft. de brief van dr. K. Oppenheimer en ds. A. A. Spijkerboer over het verkeers vraagstuk aan de Raad van Kerken. De vroegere maharadja’ van Rajas than (een van de ernstig bedreigde gebieden), dr. Karni Singh, doet aan rattenverering. Een bekend sportman, de nationaal kampioen kleiduiven schieten, die India vertegenwoordigde bij de Olympische Spelen in München, mediteert regelmatig in „de tempel van de heilige ratten”. Bij een jaarlijks terugkerende plechtig heid offert hij voedsel en geld voor het in stand houdenvan de ratten. Geschat wordt dat er op 'zijn minst een miljoen ratten in de gewelven van de tempel leven. Ratten zijn een normaal verschijnsel in de meeste Indiase tempels en op andere gelovige plaatsen. Ze kunnen niet gedood wor den, want de Hindoes vrezen de toorn van de góden en godinnen als ze een dier doden. Het zou fout zijn te veronderstellen dat de Indiase regering niets doet aan de rattenplaag. De regering gaat dui zenden ijzeren kooien en tonnen ver- delgingsmiddelen onder de bevolking verdelen. Een groot aantal technici wordt opgeleid om de ratten te be strijden, en de boeren wordt aangera den hun opgeslagen granen deugde lijk te beschermen - daardoor zou men de nationale verliezen met 50 procent kunnen verminderen. Dr. J. P. van Praag, voorzitter van het Internationaal Humanistisch Verbond (IHEU), heeft in een brief aan president Tito van Joegoslavië gepleit voor vrij heid van meningsuiting voor weten schapsmensen in Joegoslavië. OW «F p-.v

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 16