Voornaamste raadgeefster van president Pompidou I 3K NICOLIENTJE TROK ALS BABY AL VEEL BEKIJKS Marie France Garaud: door Rolf Stallinga Beelden uit de kinderjaren „RASPOUTINE VAN HET ELYSEE" j B A JU 6 Erbij ZATERDAG 19 1974 17 Dolle Mina Carrière-breekster t 1 1 Kroontje Inspiratrice Zonnetje Flitsen van een treinreis: Schapen, die de kleur van de Kempen hebben aangenomen en een jankend jochie, dat de krant met de Miss-foto heeft ontdekt en zijn breiende moeder vraagt wie dat is. De vrouw antwoordt gekweld: „Da’s de mooiste koningin”. Ze knipoogt vertrouwelijk onze kant op en legt uit, dat je Fritsje op zijn leeftijd moeilijk wijs kunt maken dat het allemaal flauwekul is. Ze komt uit Purmerend „en daar heb je ze veel mooier”. De Maastrichtse taxi rijdt ons naar Jekerdal. „Het villapark, maar niks bijzonders”, weet de chauffeur. We zijn te vroeg en het huis is nog donker. Het enige leven ligt op de vensterbank: Een witte hond. Drie buurt jongens komen een praatje maken en informeren wat we met de Miss van plan zijn. Eentje vertelt dat haar vader in een Alfa Romeo rijdt. Een snelle mondaine pa? Dat beeld wordt uitgegomd door een keurig heertje dat hijgend de hoek om komt zeilen. Op de fiets. Hij slaat van verbazing op zijn knie als hij verneemt dat we helemaal uit Haarlem zijn gekomen. Bij de sherry vertelt vader Broeckx dat Nicoline altijd vrolijk is en zingt, kortom het zonnetje in huis is. Lelijke meisjes Fotomodel 3 ■RH I JANUARI Miss Holland geeft zich niet bloot een :heid egen eren hun een Het nen- nde- Een Miss Holland is net een profvoetballer: het Grote Geld lokt. Ook voor Nicotine Broeckx De prille be lofte uit het door bisschop Gijsen bewaakte brons groen eikenhout, waaraan de natie zich twee weken geleden dankzij de Tros, onze gezellige omroep, heeft mogen verkneuteren, vindt het nog te vroeg om daarover al iets definitiefs te zeggen. Maar ze droomt alvast wel van een „heel mooi huis met een zwembad en sauna”, alsmede over een flonkerende carrière. Nicolientje, thuis wordt ze ook wel Klaas, Kluts of Mops (naar het neusje) genoemd, is de middelste van vijf kinderen. Vader is een Maastrichtse wiskunde leraar, die in zijn vrije tijd onder meer mooie visjes verzamelt en moeder Broeckx slentert nog steeds het liefst langs de grachten van haar geboortestad Amsterdam. Ze zijn het er over eens dat de kersverse Miss Holland de bekoorlijke trekjes van grootvader Adriaan en grootmoeder Dieuwke moet hebben. Is ze romantisch? „Wat bedoel je? Als ik op de dansvloer sta en er zijn alle maal kleine lichtjes om me heen, dan wel ja”. Haar hobby’s waren turnen en zo vult pa Broeckx later aan accor deon spelen. Maar aangezien Nicoline, die bij interesses kleding invult, dat verzweeg zal het wel niet helemaal waar zijn. van het Elysée, die zich beslist niet ongestraft met voeten laten treden. Na Corinne Rothschaefer hebben onze Missen Hol land niet zo geweldig geboerd. Na de echo van ka- dootjes en verre snoepreisjes resteerde in sommige gevallen alléén nog het model staan voor de onder- goed-fotografie, waarmee volgens ingewijden de ont luistering van een schoonheidskoningin wel compleet is. w en inci- in- »ra- •oene jven. n te i de zordt ituut igre- „Op de lagere school zei ik al: ik word fotomodel. Maar als het kan ga ik liever dè filmwereld in dan zoiets.” Vindt ze zichzelf geschikt voor het witte doek? (Bedenkelijk) „Dat weet ik niet. Het enige wat ik op acteergebied heb gedaan, was de rol van een keukenmeisje in een toneelstuk van het stedelijk lyceum.” Op het laatste congres van de gaul listische pdrtij, de UDR, is ze eigen lijk pas voor het eerst in de open baarheid getreden. Niet dat ze vanaf de tribune de gaullistische partijgan gers zou hebben toegesproken. Die taak laat ze graag aan de ministers en de overige officiële voortrekkers en leiders over. Maar die bejubelde woordvoerders kon je, alvorens ze het spreekgestoelte beklommen, wèl eerst even in een gefluisterd onderonsje zien verschijnen in gezelschap van Marie-France, omdat zij ook wel wis ten dat zij het volledigst en betrouw baarst op de hoogte was met de diepste gedachten en wachtwoorden Haar officiële titel is (slechts) tech nisch raadgeefster van de president. Doch c^der het pompidoulistische re gime, waarin maar plaats is voor één opperhoofd, wegen titels niet over dreven zwaar. En als inspiratrice van het staatshoofd of Franse Greet Hofman overtreft ze in invloed gemakkelijk de macht van alle mi nisters te zamen. Maar dat deze vrouwelijk „grijze eminentie” tot dusver een erg geluk kige hand en mond als advi seur getoond heeft k’an intussen moeilijk worden volgehouden. Alle politieke waarnemers zijn het er integendeel onderling wel over eens dat president Pompidou het laatste jaar in zijn nationale en internatio nale staatskunde de ene tegenslag op de volgende miskleun heeft gestapeld. Een overwegend negatieve balans, waarvoor deze hennige en ambitieuze elegante dame voor een aanzienlijk deel de mede-verantwoordelijkheid mag dragen. De Richelieu-in-rokken, de Walkyrie van de Franse politiek, de Raspoutine van het Elysée, de man die vandaag Frankrijk regeert: Dat zijn zo enkele bijnamen waarmee politici en journalisten sinds kort Marie-France Garaud hebben onderscheiden. Want voor het grote publiek is ze nog maar sedert enkele weken ontmaskerd als het voornaamste politieke vernuft waar president Georges Pompidou vandaag op steunt voor zijn binnen- en buitenlandse staatskunst. Voelt ze zich nu beroemd? „De eerste weken weten de mensen wie je bent maar over een half jaar is dat erg gezakt. Veel mensen zullen zich dan misschien mijn naam herinneren, want tenslotte heb je een titel”. Of die dat Grote Geld zal opleveren, lijkt voorals nog erg dubieus. De uitnodigingen, die tot nog toe zijn binnengekomen, betrof fen vooral haar aanwezigheid op feesten van regionale carnavals- en kegelvereni- gingen. Voorts kwamen er uit Groningen en België verzoekjes om een gesigneerde foto en stuurde een onbeduidend heer schap een huwelijksaanzoek in. „Maar dat was van voren”. Waarmee ze bedoelt dat het voor de verkiezing gebeurde. Nicoline benadrukt dat ze zich niet als een vedette wil gaan gedragen, „want dan blijf je niet lang sympathiek bij de mensen”. En dan de plannen. De verkiezingen van Miss Europe (in Wenen) en Miss World (op de Philippijnen) staan voor de deur en de Jekerdalse heeft van de heren van de organisatie te horen gekre gen dat ze er naar toe mag. En verder is er natuurlijk nog de vage carrière van mannequin en fotomodel. Ze weet niet of het lukt, maar ze zou het wel ambiëren. De eerste foto’s zijn al ge maakt. Nicoline selecteert zelf de bla den. „Ik wil niet staan in bladen als Panorama. Nee, absoluut geen naaktfo to’s. Als je eenmaal Miss Holland bent, sta je toch op een voetstuk en dan ga je je niet zo gauw bloot geven, want dan zeggen de mensen: zie je het nu wel, zo gaat dat met een Miss.” De eerste jaren hield deze wel knappe en donker-gehaarde 45-jarige echtgenote van een Parijse advocaat zich in het Elysée nog wat gedekt achter de schermen. De rechterhand van het staatshoofd heette toen Mi chel Jobert, die later tot minister van Buitenlandse Zaken gepromoveerd zou worden. Een betrekkelijke pro motie overigens, want als een minis ter onder de Vijfde Republiek dan al wat openlijk aan de grote weg mag timmeren, dan weet iedere insider al lang dat alle werkelijk belangrijke beslissingen allemaal uitsluitend in het Elysée zelf worden genomen. Be slissingen die de ministers vervolgens onder de niet aflatende en spiedende blikken van de president en zijn brain-trust dan alleen nog maar mo gen uitvoeren. En binnen die brain-trust heeft Marie-France Garaud nu zeker wel de meeste en stevigste touwtjes in handen genomen. Ze heeft de agenda van het staatshoofd onder haar beheer zodat zij als sluiswachter over au diënties van buitenlandse presidenten, ministers, Kamerleden en journalis ten beslist. nert zich ook dat ze erg verward was geweekt. „Er ging heel veel door me heen en eigenlijk ook niets. Mijn vriend vroeg hoe ik die auto vond en ik zei: een mooie groene kleur, terwijl dat ding rood was.” Hoe ziet de twintigjarige Nicoline haar toekomst Voor een genuanceerde benadering van het Miss Holland-probleem was er aanvankelijk het voornemen een Dolle Mina mee te nemen, maar het aanbod was te groot en de keuze daardoor te moeilijk. Bovendien, Mina’s laten zich niet kiezen. Achteraf rouwen we niet om dit gemis, want Broeckx (Holland), die haar baan tje als toeristisch informatrice bij de Rabo-bank in Maastricht voorlopig aanhoudt, oogde nogal kwets baar. n ei- tieve inbe- heeft ’root iden. ;n in laat- rgif- iltaat nge- tijd mid- per jedi- Dat „zonnetje” stapt een half uur later wat bedremmeld de drempel over. In haar kielzog de ten onrechte als verloofde afgeschilderde vriend Huub Koninx. Een zakenman die in aanbouw- keukens doet en ook hierin wel brood ziet. Een soort Cor Coster in de wereld van de Missen? Sinds hij evenwel beseft dat hij met Hollands mooiste vrijt, heeft zich ook onzekerheid van hem meester gemaakt en uiterst sceptisch kijkt hij ons na als we de Limburgse naar de studeerkamer van pa meevoeren- Nicoline ontsteekt de neonverlichting, maar vindt achteraf het bureaulampje ook veel gezelliger. Ze vertelt over haar leven dat tot dusver rimpelloos is verlo pen. De mms van pa („maar dat was niet leuk”), daarna havo, een opleiding voor operatiezuster en „erg alleen” op kamers wonend in Helmond en sinds 'enkele maanden de bank. Nog nooit gekroond als carnavalsprinses. „Dan voel je je zo sjiek”. Vermomde zich voor de feestdriedaagse meestal als bloemen meisje, Indiaan of cowboy maar de laat ste jaren is het gewoon een spijkerbroek „met een trui d’r op”. Vriendjes zijn er altijd wel geweest „maar normaal, af en toe één”. Ontzettend verliefd was ze nog nooit want „de ideale krijg je toch nooit”. Vertelt dat haar ideaalbeeld van de man „een groot donker iemand is” en dat ze van zo’n heer „liefde en eerlijk heid verwacht”. De teleurstellingen in haar leven zijn beperkt tot het zitten blijven in de derde van de mms en een herexamen op het eind. Ze ergert zich zijn. Als je niet gelooft: waarvoor leef je dan?” De „g” van geloof klinkt zach ter dan de andere. Nicoline verklapt dat ze een schietgebedje naar omhoog heeft gestuurd toen het er öm ging wie het parelkroontje en het rood-wit-blauw over de borst gedrapeerd zou krijgen. „Ik vond het leuk als ik het werd en heb hem gevraagd of hij me wilde helpen.” Heeft dat geholpen? „Misschien wel”. Op haar wangen tekent zich een blosje af. Maar ze intervenieert ook regelma tig in de talloze ruzies en rellen tussen ministers, oud-premiers en Kamerleden die bijna dagelijks in het bonte regeringskamp uitbreken. En het is zo een publiek geheim dat het eveneens Marie-France is geweest die anderhalf jaar geleden een abrupt maar vermoedelijk slechts proviso- De vraag die op onze lippen brandt: hoe vindt ze het de mooiste te zijn? „Ach, het is zo betrekkelijk. maar aan de andere kant is het wel leuk, want ergens voel je je natuurlijk wel geluk kig.” Het was allemaal nogal onschuldig begonnen. Als een grap („het kan im mers geen kwaad”), met een foto naar de impresario. Toen ze zich lenig door de selecties stootte, begon ze naar de finale toe te groeien. Ze was toen nerveus, maar anderen trilden nog veel meer in hun badpakje en daarom probeerde ze haar rivalen gerust te stellen met de zinsnede dat het best los loopt. Dolle Mina en andere kritische vrou wen walgen van dergelijke vertoningen, die er alleen zouden zijn om de perverse genoegens van de man te dienen. Nicoli ne („ik heb me nooit zo met Dolle Mina’s opgehouden”) ziet dat anders. „Het is geen vleeskeuring, maar ik vind wel dat zo’n verkiezing beschaafd en heel clean moet worden gehouden. Som mige mensen denken dat het maar een heel goedkope bedoening is, maar dat is het zeker niet.” Wat bedoelt ze met clean? „Nou, dat er niet van tevoren gesmoest wordt van: ik ga met jou en jou naar bed en dan moet jij me nummer één maken. Als ik dat gemerkt had, was ik weggegaan. Het gaat ten slotte om de mooiste van het land en als het dan op die manier moet, hoeft het van mij niet meer.” Heeft ze ooit medelijden gehad met lelijke meisjes? „Voor mij is er niemand lelijk op de wereld. Wat voor de één lelijk is, is voor de ander immers mooi”. Haar favoriete knappe vrouwen zijn Liz Taylor en Sofia Loren. We verhuizen naar de huiskamer, waar de jeugdfoto’s en -verhalen op tafel komen. Moeder Broeckx wijst er op dat Nicoline als baby al opvallend veel bekijks trok. „De mensen bleven bij de wagen staan en zeiden: moet je kijken, wat een mooi kind”. De Broeck- xen zijn van plan erg zuinig op Nicoline te zijn. „We zijn tijdens die verkiezingen steeds bij d’r gebleven, want we willen niet dat ze ’s avonds alleen over de straat' gaat. Dat komt niet voor.” Miss Holland belt onze taxi en we stellen ons onderweg serieus de vraag wat ons bij haar heeft aangetrokken. Om eerlijk te zijn: dat was haar zuster. Sinds het kroontje, op de beddeplank naast affiches van popidolen en stie- renbekamper El Cordobés ligt, heeft Nicoline niet meer zo best geslapen. Te vaak nog sluipen de spannende beelden van het schone TROS-circus haar dro gen binnen. „Ik had nooit gedacht dat ik bij de eerste drie zou eindigen, maar ja, ze zeggen wel: het is innerlijk schoon, je karakter. Ze nemen heel dui delijk een totaalbeeld van je.” Ze herm aan mensen die haar voornaam verkeerd uitspreken. Ze is gelovig maar biechten is er tegenwoordig niet bij maar naar de boeteviering gaat ze nog wel. „Ik geloof t gewoon want volgens mij moet er iets risch einde heeft gemaakt aan de BiS briljante carrière van de toenmalige premier, Jacques Chaban-Delmas, die haar in een wat verhit debat eens een paar minder hoffelijke bejegenin gen had toegevoegd. Mevr. Garaud vond de oud-Kamer- voorzitter en burgemeester van Bor deaux, die nog altijd hoopt ook eens zijn intrek in het Elysée te mogen nemen, bovendien veel te liberaal voor het inderdaad zeer behoudende electoraat waarop de regeringsmeer derheid rust, en die analyse heeft haar machtige patroon Georges Pom pidou sindsdien ook wel duidelijk voor zijn persoonlijke rekening geno men. Want sedert ettelijke decennia werd Frankrijk’ niet meer door een team geregeerd, waarin met Marcel- lin, Galey, Druon en Royer zoveel notoire reactionaire scherpslijpers waren opgenomen. En ook dat ei werd door Marie-France Garaud ge legd. 1 -4 -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17