Vereniging van oefenmeesters rond het heeft werk genoeg te doen Nederlands elftal is Jaap van der Leek: V oetbal wedstri jd als zweefmolen OPZICHT EEN KLEINE EEUW ACHTER’’ „Structuur „VOETBALTRAINER LOOPT IN SOCIAAL achterhaald” lil op voor Jging nswonin- bouw in imgeving, met uitv. door Bert Brevoord Droevig Scherp Behoefte 1 21 ZATERDAG 19 JANUARI 1974 Erbij 20 Fluistercampagne Schaamte IY Andere koek Secretaris-generaal Jaap van der Leek van de WON maakt er op deze pagina dan ook geen geheim van, dat er aan de hui dige situatie nog heel wat te verbeteren valt. um irdij nk irdij ink terk •post B.V, raat 19, astricum s B.V. raat 19, istricum 5 90 04 De merkwaardige (wan)toestanden rond het ontslag van trainer Hennie Hollink van Roda JC hebben eens te meer aan getoond, dat de positie van oefenmeester in het Nederlandse be taalde voetbal anno 1974 nog altijd een uiterst wankele kan zijn. Kan zijn, want er zijn gelukkig ook clubs die de trainer niet als een vogelvrije gelukszoeker plegen te behandelen. Dat het bestuur van de Vereniging van Oefenmeesters in Neder land (WON) nog het nodige werk heeft te verzetten voordat de voetbaltrainer in sociaal opzicht op één lijn staat met een „ijormale” werknemer, is dit seizoen door de ontslagen van Maarten Vink (MVV zette hem nota bene al in het beginsta dium van de competitie op straat) en Hennie Hollink op schrij nende wijze onderstreept. Cruyff te koop Mf JAAP VAN DER LECK rekt. >7.000.— tam. 50.000 om voor- er num* J. blad. TRAAT 1956. )E AAN de koel- suigkapen ;oestel :hoor! jstrie- e ter- afisch e een ime bete- >te, prach- gebouwde mer, luxe igbad. ier 8.50 x apkamers. n douche. gaan af vragen welke mogelijkheden er zijn om een procedure tot het verkrijgen van schadevergoeding aan te gaan, wan neer een trainer ten onrechte aan de dijk wordt gezet”. Waar wij ons wel mee konden verenigen was dat Ajax in 1971 Stefan Kovacs aantrok. Dat gebeurde op een moment, dat er bijna geen andere mogelijkheid meer voor de club was. Een van de wensen in het (nog om vangrijke) pakket van het WON-be- ■eft in ■onten rkeur. is: 5 enbrink >es g. igel 2 A tn 12 6146 l woonhuis it qua be- ■immerinj ters in Nederland de huidige gedaante aannam, was er weliswaar al 22 jaar sprake van een organisatie, maar, stelt Jaap van der Leek: „Toen was het meer een gezelligheidsvereniging, met een le denaantal van ongeveer 500. Vanaf het moment dat we ons hebben opgesteld als een soort vakbond is dat getal opgelopen tot zo’n 1250”. enbrink es gel 2 A ti 2 6146 worden 30 m2 be st erf en ing: - en antoor 5 90 04 65 of >02 a vliering, egen ber- c.q. sto er. ing: rs- kantoor 65 15 02 toch die betalende, duizelig wordende meezwevers die weten dat zij de zweefmolen aan het draaien hebben gebracht. En bovendien: zij zweven! Zo is het ook met voetbal. Reken maar dat die 20.00 natgeregende be zoekers van AjaxAC Milan ge zweefd hebben bij die 6-0 overwin ning. Wij waren verstandig. Wij zaten behaaglijk thuis, met koffie en gebak. En we hebben wel degelijk genoten. Maar gezweefd hebben we niet even van het scherm had afgewend, dan had ik vanuit mijn raam het stadion kunnen zien liggen. Houden we dan misschien niet van voetbal, of zijn we niet geïnteresseerd in Ajax? Nee, duizendmaal nee. Die collega Frits Barend, schrijft de Topclub- Ajaxboeken, en van mij circuleert een foto, waarop ik met een karton nen Ajax-hoedje sta afgebeeld. De recente ontwikkeling bij Roda JC heeft Jaap van der Leek eens te meer gesterkt in de mening, dat het met de democratisering in de voetballerij in ve le gevallen nog droevig gesteld is. „Daar blijkt, dacht ik, toch wel heel duidelijk uit dat er behoefte bestaat om op deze wijze op te treden. De trainers zijn zich gaan realiseren dat zij door binding en aantal sterk kunnen zjjn. Wat dat betreft lopen we wel een kleine honderd jaar achter. Aan het begin van deze eeuw beseften de werknemers al dat zij als groep sterk zouden kunnen zijn.” „Wij streven er als WON naar dat voetbaltrainers behandeld worden zoals werknemers in alle maatschappelijke geledingen dat worden. En hoewel er nog erg veel wensen blijven, zijn er toch al de nodige resultaten bereikt. Het is Maar dat was andere koek dan wat hij nu doet. Vrij worstelen (zoals cath-as-catch-can beleefdheidshalve wel eens genoemd wordt) is een flau- bij voorbeeld nu zo, dat de verenigingen niet meer proberen om na ontslag van een trainer onder de financiële verplich tingen ten opzichte van de ontslagene uit te komen. Men is er zich wel van bewust geworden, dat doorbetaling tot het einde van de aangegane verbintenis vereist is. Op die manier is juridisch onrecht in ieder geval voorkomen. Blijft natuurlijk het feit, dat er ook een more le en een commerciële kant aan de zaak zitten. Een voetbaltrainer verkeert nu eenmaal in een andere positie dan een stratemaker, om maar een willekeurig voorbeeld te noemen. Als die vandaag van zijn baas hoort dat hij morgen niet terug hoeft te komen, maar dat zijn salaris tot 1 juli gewoon wordt doorbe taald tien tegen een dat zo’n man zich rotlacht. Wordt een trainer ontslagen, dan is onmiddellijk zijn marktwaarde in het geding. Er zijn meerdere voorbeel den van trainers, die er niet meer in geslaagd zijn terug te komen nadat ze bij een club uit de boot waren gevallen. We zijn ons als VVON-bestuur (naast secretaris-generaal Van der Leek be staande uit acht leden, red.) dan ook Waarom bleven we dan toch thuis? Ach ja, wat zal ik u zeggen? Frits z’n vrouw en ook mijn vrouw vonden het gezelliger als we thuis bleven, en het regende buiten, en het stormde zo, en het kwam toch op de televisie, en er was dagenlang al een soort fluistercampagne gevoerd dat de wedstrijd op het scherm zou komen (Henk Terlingen zei zondag in Studio Sport zoiets van: „Aanstaande woens dag, en ik zeg dit zonder enige na druk, komen we weer bij u te rug de kranten maakten gewag van de uitzending, kortom: psycholo gisch werden we naar onze ligbank gevoerd, inplaats van naar onze standplaats. En dat klopt toch niet. Je kan wel zeggen dat het nog veel misdadiger is om de mensen eerst naar het stadion te lokken, en daarna pas met de televisie toe te slaan, zodat de geld- betalers en regenzitters de „dupe” worden, maar zo ligt dat toch niet. Een voetbalwedstrijd is een zweefmo len. De zweefmolen gaat pas draaien als de exploitant genoeg zitjes gevuld heeft. De mensen die meezweven, be talen daarvoor. De mensen die op het kermisterrein omhoog kijken naar het vrolijke rondzwierende geval danken hun kijkplezier dus aan de betalers in die zweefstoeltjes. De toe kijkers zijn misschien wel blij dat ze op de begane grond staan, omdat ze bang zijn duizelig te worden, of pijn in nun maag te krijgen, of eruit geslingerd te worden, of wat dan ook. Desondanks behoren zij niet tot de bevoorrechte klasse, want het zijn Dat is makkelijk uit te leggen Anton Geesink is, of was, een idool. De eerste Europeaan, laat staan de eerste Nederlander, die de Japanners omver sjorde en wereldkampioen ju do werd. Me dunkt! Bovendien ge droeg hij zich altijd als een wijze wat groot uitgevallen blanke Japan ner in het Verre Oosten, hij was kortom een sieraad voor zijn sport. Ik herhaal: sport. En wat doet hij nu? Hij heeft zich in de showbusiness gestort! Dat is overigens niets nieuws voor Geesink, hij heeft vroeger immers ook wel voor de film gespeeld, als ik me niet vergis zelfs net als Bluming, samen met Rijk de Gooijer in „Rififi in Amsterdam". Een matige film, dat wel. En acteren kon hij niet, dat is ook waar. Maar geen mens die hem dat euvel duidde: hij had in een film een rolletje gespeeld van de sterke man, so what? Maar laten we wel wezen, het is onze belangrijkste taak de belangen van de Nederlandse trainer zo goed mogelijk te behartigen. In dat licht bezien is een scherpe opstelling tegen de komst van Pfiska vereist. We hebben ons overigens wel eens eerder fel gekant tegen de komst van mensen uit het buitenland waar we in het geheel geen heil in zagen. Het geval Haarlem-Thompson is een voorbeeld. Die man kreeg uiteinde lijk een licentie, maar na vijf maanden was hij vertrokken. Dat soort situaties dient vermeden te worden en ik geloof wel, dat onze stellingname in dat opzicht vruchten begint af te werpen’. U denkt nu misschien dat ik over drijf. Waar baseer ik die cijfers op? Op mijn eigen ervaring. Ik ben sa men met een collega naar Madrid geweest voor Real MadridAjax. Ook zijn we samen naar Belgrado gevlogen voor AjaxJuventus. En waar waren we afgelopen woensdag, bij AjaxAC Milan? U raadt het: thuis! Hadden we soms geen geld voor een kaartje? Nee, we hadden 'onze aangevraagde perskaart al op zak. Zagen we op tegen het miserabe le weer? Dat zeker, ondanks het feit dat we overdekt zaten, op een plaats met een tafeltje voor ons, met gega randeerd gratis koffie en borrelhapjes toe. Misschien hadden we geen trek in de moeizame tocht naar het stadion toe? Dat kan hét niet geweest zijn, want wij hebben allebei een parkeer- kaart, kunnen zo het stadion binnen rijden. Was het dan voor ons gevoel te ver weg, verder dan Madrid en Belgrado? Dat lijkt me onwaarschijn lijk. Mijn collega woont in Amstel veen, enkele minuten van het Olym pisch Stadion af, en als ik op die historische woensdagavond de blik Het wegsturen van Hennie Hol link is voor Jaap van der Leek een schoolvoorbeeld van „het ontslaan van een trainer om op die manier een schokeffect te bewerkstelli gen”, dat de prestaties een positieve impuls kan geven. Een maatregel met de factor paniek als slechte raadgever. Van der Leek: „Weer typisch zo’n geval, waaruit de ver onderstelling valt af te leiden dat de bedrijfstak betaald voetbal er een is waarvoor geheel andere nor men gelden dan voor het gewone bedrijfsleven, om maar even in die sector te blijven. Een veronderstel ling die mijns inziens geheel ten on rechte is”. De huidige opzet van het betaalde voetbal houdt in, dat er mensen bij betrokken zijn met financiële belangen en dat die mensen grote invloed hebben waar het om het leiden van een vereni ging gaat. Bij hen ontstaat vrij snel paniek' wanneer er sprake is van tegen vallende prestaties, yan een dergelijke situatie wordt de trainer dan de dupe. Een handelwijze zoals we die dit seizoen bij MVV en Roda JC hebben gezien was vroeger ondenkbaar. Het manipuleren met de positie van de trainer is in de Zuidamerikaanse landen, in Spanje en in Portugal ontstaan en heeft zich nadien over de hele wereld uitgebreid. In der gelijke dictatoriaal geregeerde landen js er nu eenmaal een andere sfeer, ook in de voetballerij. Maar we zitten wel met het niet te ontkennen feit, dat dergelijke praktijken nu zelfs in de meest demo cratische landen hun intrede hebben ge daan in de voetbalsport. Zo ligt het en dat is triest genoeg”. De gang van zaken rond Hennie Hol link en Maarten Vink geeft nog eens duidelijk aan hoe noodzakelijk het is geweest, dat de voetbaltrainers zich nu in een adequate organisatie verenigd we ten. Tot medio juli 1970, het tijdstip waarop de Vereniging van Oefenmees- „Hier hebben de spelers veel te vaak hun zin gekregen. Als een sectiebestuur (Hogewoning, red.) onmiddellijk een ge sprek met een speler arrangeert als die in een interview bepaalde dingen zegt over een coach, dan zeg ik: moet dat nou? En als Wim van Hanegem op een gegeven moment zegt dat hij niet mee gaat naar West-Duitsland als Fadrhonc bfijft, nou dan gaat hij toch niet mee? Je moet mij het eerste land noemen, waar een situatie rond het nationale elftal zou kunnen ontstaan, zoals die er bij ons is. Dat kan alleen als de struc tuur rond dat elftal zichzelf heeft over leefd”. Jaap van Praag is boos. Hij wil een proces tegen de NOS, omdat hij vindt dat Ajax financieel te kort is gedaan door de rechtstreekse uitzending van Ajax-AC Milan. De NOS heeft blijk baar rechtstreeks met de Europese voetbalbond onderhandeld en had geen toestemming van Ajax. De vraag is, of die toestemming in dit geval (was het een soort Europa-Cup finale, ja of te nee?) vereist was. De NOS meent blijkbaar van niet, Ajax van wel, ze zoeken het maar uit. Waar het om gaat is, dat Ajax in dit geval gelijk heeft. Door de vroege bekendmaking van de uitzending zijn er ongetwijfeld vele duizenden, zo niet tienduizenden mensen minder gekomen dan normaal en in ieder geval enkele tienduizenden (te weten twee) minder dan bij FC Amster damAjax. En dan te bedenken, dat de Italiaanse gastarbeiders voor die laatste wedstrijd weinig interesse had den! 3-kamer- iste) etage ing. Frans Henrichs heeft erop gerea geerd in zijn column in het Utrechts Nieuwsblad, en op het eerste gezicht begint hij niet onhandig. Het verbaast hem, zegt hij, dat ik überhaupt een schaamtegevoel heb, gezien het feit dat ik de laatste Barend Servet-show zo amusant vond. Dat klopt. Ik heb me best vermaakt met Barend en de zijnen. En Henrichs vervolgt: „Ik prijs me heel gelukkig dat ik er een ander gevoel van schaamte op na houd. Al ben ik bepaaldelijk wel een bewonderaar van vrouwelijk schoon Het blad De Journalist drukte deze week een advertentie af die in het Engelse blad Campaign stond. Er stond boven: „Johan Cruyff is up for sale.” Daaronder een actiefoto van genoemde speler die te koop heette te zijn. En daaronder weer de volgende tekst: „Vanaf 1 december is Johan Cruyff, Super Soccer Star nummer één in de hele wereld, beschikbaar voor advertenties, promotions (hoe vertaal je dat eigenlijk?) en persoon lijke optredens. Met Johans enorme aanhang in dit land, kan hij uw produkt tot een winnaar omtoveren. Zeker als hij de Münchense Wereld cup in lichtelaaie zet. Verschillende topfabrikanten hebben reeds besloten dat hij de man is die hun produkten moet aanbevelen. Zorg er dus voor dat hij aan uw kant staat, door contact te zoeken met zijn persoonlij ke vriend en agent, Dennis Roach”. Ik zou zeggen: grijp uw kans, voor- „Zoals vele clubs heeft Roda JC een spelersraad. Maar de spelers hebben wel uit de krant moeten vernemen, dat hun trainer de laan was uitgestuurd, midden in de nacht nog wel, en dat er al een opvolger (de Westduitser Pliska, red.) was benoemd. Daar heb je dan weer dat verschil in normen tussen de normale maatschappij en de voetballerij. Maar het gekke is nu juist, dat in vele geval len de verantwoordelijke clubbestuur ders dezelfde mensen zijn, die in het bedrijfsleven vaak verantwoordelijke Vorige keer heb ik geschreven dat ik een gevoel van plaatsvervangende schaamte kreeg als ik Anton Geesink in 'Studio Sport zag rollebollen met vreemde typetjes die (zoals Koen Verhoeff dat een keer noemde) met zich laten „matjeskloppen” als Gee sink ze als een weinig veerkrachtige medicijnbal liet opstuiteren van de vloer. Dat Frans Hinrichs daarbij een commentaar gaf alsof het om net zo’n serieus te nemen sport als ijs hockey ging, deed voor mij de deur dicht, te meer omdat die „partijen" van Geesink in Studio Sport werden uitgezonden en bijvoorbeeld niet in de Mounties Show. dat het te laat is. Misschien kan Ajax hem als blikvanger gebruiken meer mensen naar het stadion te lokken. posities bekleden. In die laatste hoeda nigheid gaan ze onberispelijk te werk, maar zo gauw ze als hobbyist met voetbalzaken te maken krijgen, worden er heel andere maatstaven aangehou den”. De actuele Roda-zaak heeft het WON-bestuur behalve met het ontslag van Hollink als zodanig (Van der Leek: „In concreto kun je voor een ontslagen trainer weinig meer doen dan het zorgen voor rechtskundige bijstand als dat no dig is. Voor het overige is het wachten voor de man-in-kwestie op een nieuwe club en dan moet er natuurlijk eerst een vacature zijn”) ook weer geconfronteerd met een ander facet: het te lukraak aantrekken van trainers van buiten de landsgrenzen. Van der Leek: „Een man als Pliska is voor ons onaanvaardbaar. Niet alleen heeft hij geen Nederlandse licentie, (is wel aangevraagd, red.) maar bovendien heeft hij in geen zes, zeven jaar een club getraind. Op dat soort mensen zitten we hier niet te wachten. De opleiding voor trainers in Nederland is uitstekend en kan de vergelijking met elke buitenlandse opleiding doorstaan. stuur is een andere structuur rond de technische leiding van het Nederlands elftal. De voedingsbodem voor die wens is uiteraard versterkt door de chaotische, om niet te zeggen lachwekkende ont wikkelingen van de laatste maanden. Van def Leek: „Wij hebben ons niet in het openbaar met de zaken willen be moeien, om de chaos nog niet veel groter te maken dan hij al was. We hebben wel eens het verwijt gehoord: jullie doen niets, maar zo was het niet. Wij hebben als WON de mening gede poneerd, achter de trainer te staan waarmee het contract was opgemaakt, dus achter Fadrhonc. Toen bekend werd dat Michels als supervisor was aange steld, heb ik onmiddellijk contact opge nomen met Fadrhonc. Toen hij zei dat het initiatief tot het aanstellen van Mi chels van hemzelf was uitgegaan, heb ik me daar gemakkelijk mee kunnen vere nigen. De komst van Michels is, even af gezien van alle onduidelijkheid die er nog bestaat over zijn al dan niet aanwe zig zijn in West-Duitsland, een goede zaak. Maar dat neemt allemaal niet weg, dat de constellatie zoals die er nu is op een zeer opportunistische wijze tot stand is gekomen en dan druk ik me nog netjes uit. Daarom ben ik van mening dat de structuur op technisch gebied zoals die er nu is haar tijd heeft gehad. Ik ben al lang voorstander van het aanstellen van een directeur technische zaken, een man die duidelijk de leiding heeft. Dan zou er een assistent van die man moeten komen en een vent, die boven het Jeugdplan Nederland wordt gezet. Tegenargument van bondszijde (overigens: Van der Leek was gedurende zijn lange trainersloopbaan vijf jaar bondscoach, van 1949 tot 1954) dat is op dit moment te duur. Maar door het gemanipuleer van de laatste tijd zijn ze bij de bond dacht ik nog veel duurder uit. Mijn voorbeeld is een situatie zoals die in West-Duitsland bestaat. Daar heeft Helmut Schön jarenlang naast „baas” Sepp Herberger op de bank geze ten bij het nationale elftal. Toen Her berger zich terugtrok, was Schön klaar de verantwoordelijkheid over te nemen. Met een dergelijke werkwijze zijn rust rond de nationale ploeg en continuïteit van het technisch apparaat gewaar borgd”. ik zie liever de Anton Geesink-show dan de stomvervelende Barend Ser vet-show”. Ik geloof dat ik hier even een misverstand moet rechtzetten. Ik zou me namelijk ook best met de Barend Servet-show vermaakt hebben als daarin een nummer was opgenomen waarin Anton Geesink bijvoorbeeld Frans Henrichs op de plankenvloer liet stuiteren, want ik ben heus wel voor een geintje te porren. Ik heb me bijvoorbeeld ook geamuseerd met Jon Bluming, toch ook een soort Geesink nietwaar, in de film „Naakt over de schutting”. Bluming gaf daarin eerst een partijtje bloedserieuze karate weg, en later zagen we hem met zijn aandoenlijke glimlach zelfs naakt rondlopen, en ik zweer u: ik kreeg geen gevoel van plaatsvervangende schaamte. Waarom bij hem niet en bij Geesink wel? wekulsport eerste klasse, met een exacte rolverdeling, een uitgebalan ceerde choreografie, kortom: het is allemaal onzin en flauwekul, het heeft met sport niets maar dan ook niets te maken, behalve dat je er moe van kan worden, maar dat word ik van trappenlopen ook altijd. En het stemt mij wat triest als ik Geesink, in de rol van goeige lobbes in pyja mabroek, met andere sterke dikzak ken zie spelen die met zich moeten laten sollen omdat het nu eenmaal in hun contract staat dat de oud-we- reldkampioen judo moet winnen. Als die onzin dan ook nog in het sportprogramma Studio Sport komt (terwijl een veel serieuzere sport als Spel zonder grenzen daar geen plaats in zou krijgen), en als Frans Henrichs als klap op de vuurpijl daar ook nog een commentaar bij spreekt dat in houdelijk niet of nauwelijks verschilt van zijn ijshockeycommentaren („Welja, gaat u er maar bij liggen!” plus de suggestie dat we interessante handgrepen van Geesink te zien krij gen), dan vervult mij dat inderdaad met plaatsvervangende schaamte. Ik moet dan ste.eds denken aan Emil Jannings, die de verlopen professor speelt in de Marlene-Dietrichfilm „De blauwe engel”, en als gelegenheids- clown in zijn geboortestad tot ver maak van zijn vroegere studenten en oud-collega’s een ei op zijn hoofd moet stukslaan en dan moet kraaien als een haan. Dat ging je door merg en been. Ik ondervind nu iets dergelijks als ik dat gejonas van Anton Geesink gadesla; dat hij het doet, of om financiële reden misschien moet doen, is al erg genoeg, maar moge ons de aanblik ervan bespaard blijven! Als Ko van Dijk in een klein rolletje meespeelt in de Barend Servet-show, vind ik dat helemaal niet erg of gênant. Maar het hart zou me toch in mijn lijf omdraaien als hij de rol van St. John overnam en ik hem (die ik bewonderd heb in zoveel rollen op het grote toneel) zag opkomen als Lulletje Lampekatoen, met enkel een hemdje aan. STOPPER wk

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21