dan Spaans verzet wil veel meer strijd tegen de windmolens er TWEE JAAR VOL INCIDENTEN IN SPANJE Falangisten nemen oude plaatsen in i II I.) 23 ZATERDAG 19 JANUARI Erbij 1974 i/ersche- BEGRIP PIUS XII n, t VEILIGHEID 1972 JEUGD AFSCHUW Navarro 1973 fakture- Torende de team engelse sn <e s- <e 10 d. „GODS WERK’’ FALANGE „DIENAREN” - v (Van een onzer redacteuren) k CARLO ARIAS NAVARRO recht- celstraffen NOV.: 21 JULI: De universiteiten van Madrid en Barcelona ver liezen hun recht op zelfbe stuur. 29 AUG: Na een reeks aan slagen doden leden van ETA een politieman in de buurt van Bilbao. Een golf van ar restaties in Baskenland. Inwoners van Burgos demon streren voor Franco. Socialisten, commupis- mannen, die de aanslag pleeg den op het Franse consulaat. 6 NOV.: Zeven priesters die zijn opgesloten in de „concor daatsgevangenis” in Zamora, beginnen een hongerstaking. President Franco kijkt met Juan Carlos naar een militaire parade. Een machtige bondgenoot, uit het verleden, is de bejaarde gene raal intussen ontrouw geworden. jn rt. o- ie kt e- a- se ;n o- n, ri jn 7 MEI: Tijdens de samen komst van de Carlisten op de Montejurra spreekt prins Xa vier de Bourbon-Parma zich uit voor een „socialistische monarchie” en vraagt de kerk niet samen te werken met het „kapitalistische” regime. 18 MEI: De politie opent het vuur op betogende stu denten van de universiteit van Madrid. Een demonstrant wordt ernstig gewond. De Baskische verzetsstrijders die een maand geleden zo ex plosief een einde maakten aan het leven van Franco’s eerste minister, admiraal Luis Carrero Blanco, zijn daarmee hun doel aanzienlijk voorbijgeschoten. Zij ruimden weliswaar een grim mig onderdrukker op van alles wat oppositie betekende, maar lieten ook een naar Spaanse begrippen toch nog tamelijk ge matigd kabinet uit elkaar ploffen. De nieuwe premier, don Car los Arias Navarro, omringde zich prompt met een reeks onge makkelijke oude krijgsbroeders. Na het tijdvak der „techno craten” is de klok een aantal jaren teruggezet: Falangisten, fas cistische zwarthemden van het eerste uur, bezetten nu weer de posities die hun vijf jaar geleden door Franco waren ontnomen. Vier gemaskerde mannen hielden in de buurt van Bordeaux een persconferentie om te verklaren dat zij de Spaanse premier Car rero Blanco hadden vermoord en dat de door de Spaanse regering beschuldigden niet bij de zaak be trokken waren. Links de eveneens gemaskerde tolk. 25 SEPT.: Twee leden van het Catalaans bevrijdingsfront worden veroordeeld tot 30 resp. 20 jaar gevangenisstraf. 17 JAN.: De industrieel Fi lipe Huarte in Baskenland ontvoerd door leden van de afscheidingsbeweging ETA. Van zijn ministers verwachtte de caudillo leider) uitsluitend, dat zij als trouwe „dienaren” het uitgestippelde beleid uitvoerden. Hele zwermen excellenties werden gedurende die bijna veertig jaar ongesteld en weer van de sterkte tfgevoerd als de generaal het nut van hun aanwezigheid niet meer zo duidelijk inzag. Velen verna men hun benoemen of ontslag uit de krant. activiteiten in deze richting zijn in Spanje uit den boze en moeten daarom „ondergronds” plaatsvin den. Enkel weken geleden werden nog 10 leiders van de zogenaamde arbeiderscomités veroordeeld tot gevangenisstraffen van 12 tot 20 jaar, omdat zij niets meer of min- 19 APRIL: Eustaquio Men- dizabal, de vermoedelijke lei der van de militaire afdeling van de ETA, wordt bij Bilbao door de politie doodgeschoten. 1 MEI: In Madrid een poli tieman gedood door demon stranten van uiterst links. 7 MEI: Vijfduizend demon stranten in Madrid eisen dat het leger de macht over neemt. 27 SEPT.: Gewapend tref fen in Bilbao tussen politie en militante leden van de ETA. 28 OKT.: 550 mensen gear resteerd in een kerk, waar Je assemblee der Catalaanse de mocratische krachten plaats vond. 2 NOV.: Een bom ontploft in het Franse consulaat in Zaragoza. De consul over lijdt aan zyn verwondingen. Een lid van de ETA wordt gedood in een klopjacht door de politie. 1 FEBR.: De krijgsraad van Zaragoza spreekt een vonnis van 30 jaar gevangenisstraf uit tegen vijf van de zes Het lijkt dan ook verstandig meer het accent te leggen op dat deel van Aris Navarro’s beleids verklaring waarover gesproken werd over het „met strengheid en kalmte handhaven van de orde”, dan op de volgende' nogal „rekba re” zinsnede: „De regering hecht veel belang aan de ontwikkeling aan rechten en vrijheden, reke ning houdend met de gebleken burgerrijpheid van ons volk en de noodzaken van dit ogenblik”. 18 NOV.: De priesters in Zamora worden overgebracht naar de gevangenis van Cara- banchal. der hadden gedaan dan een illegale bijeenkomst houden. Er bestaat een staatssyndicaat, maar wie daarvoor in een bedrijf als vertegenwoordiger wordt geko zen, leeft ook in angst en vreze: wanneer er een staking uitbreekt, volgens een decreet inzake „stfaat- roverij en terreur” verboden, of andere vormen van oppositie op treden, dreigt de contactman te worden ontslagen en beboet. De Basken behoorden tijdens de burgeroorlog tot de onverzettelij- keste strijders tegen ultra-rechts en zij hebben zich in feite nooit bij het fascistische bewind neerge legd. Het is dus geen toeval dat de Baskische afscheidingsbeweging E.T.A. zich zo nadrukkelijk doet gelden, hoewel ook elders b.v. in Catalonië, zich krachtig roerende separistische bewegingen bestaan. Maar al gauw kregen vele zwart hemden de eerste bittere pil te slikken. De dictator zag in 1942 reeds heel duidelijk dat Hitler een verloren oorlog streed en schoof daarom dat deel der falangisten, dat naar een bondgenootschap met Nazi-Duitsland streefde als „van geen nut meer” aan de kant. In latere jaren echter heeft de gene raal het bij de Falange helemaal verbruid, toen hij tot de conclusie kwam, dat de economische belan gen van Spanje bij de toenemende industriële expansie uitstekend konden worden behartigd door de Opus Dei. 11 OKT.: Ordetroepen ont ruimen de campus van de universiteit van Madrid, die zij sinds januari 1969 bezet hielden. Aan de benoeming van Carlo Arias Navarro kleefde overigens een pikante bijzonderheid. Hij was in het vorige kabinet minister van binnenlandse zaken en als zodanig verantwoordelijk voor de openbare veiligheid. Dat deze genoeg speel ruimte overliet voor de moord op be premier, heeft blijkbaar geen afbreuk kunnen doen aan het ver trouwen dat de generalissimo in hem stelt. Daar is een reden voor: gedurende zijn bewind heeft Fran co eigenlijk maar drie volgelingen gehad die hem met volledige over gave dienden. Eén daarvan was de fantasieloze „uitvoerder” Carrero Blanco. Als één der beide anderen moet worden genoemd generaal Alonso Vega, een enige jaren te rug overleden minister van binnen landse zaken. Deze had op zijn beurt ook zo’n volgzamë supporter, fe daarvoor werd beloond met de functie van directeur-generaal van oe veiligheidsdienst: Carlo Arias Deze in 1928 opgerichte „pries terlijke sociëteit van het heilige kruis” is een associatie van rooms katholieke leken en priesters, die zich ten doel stellen de religie praktisch toe te passen in het dage lijks leven. De organisatie heeft vertakkingen in 67 landen en een aanhang van meer dan 40.000 zie len, maar is vooral in Spanje uit gegroeid tot een bijzonder hechte, maar nogal verdachte beweging, Opus Dei („Gods Werk”) moedigt onder het motto „heiliging van het dagelijks werk” haar leden aan zo succesvol mogelijk te zijn. Die le den zijn in het algemeen nauw keurig geselecteerde figuren uit de leidinggevende bovenlaag van de maatschappij. Met klem wordt door de beweging ontkend dat er sprake zou zijn van een politieke of economische macht. Maar zeker is, dat zij grote invloed uitoefent op b.v. de banken, de bouwwereld en de communicatie-industrie. De caudillo heeft aan de Falan- veel te danken. De beweging van fanatieke, naar het voorbeeld an Mussolini geschoolde jonge ascisten, bezorgde hem tijdens de urgeroorlog de overwinning o.a. 00r' de steun die zij in Duitsland n Italië wisten te verwerven. Franco’s flirt met deze „neo- kapitalisten” heeft hevige afschuw verwekt bij de fangalisten, die zich verraden voelden in hun oude fascistische idealen. Het kwam tot openlijke demonstraties tegen de caudillo en in 1969, toen Opus Dei binnen de regering vrijwel de vol ledige macht in handen kreeg, werd de Falange door het staats hoofd ontbonden verklaard en on dergebracht in de staatspartij, de enige politieke groepering die Spanje kent. Moord behoort natuurlijk geen middel te zijn om tegenstanders te laten verdwijnen, ook niet wan neer het om tirannieke onder drukkers gaat. Maar in landen waar iedere vorm van oppositie met geweld in de kiem wordt gesmoord, ontstaat onvermijdelijk het gevaar, dat zich dergelijke ui tingen van machteloosheid voor doen. Franco heeft herhaaldelijk ge zegd, dat in Spanje tijdens zijn leven geen politieke activiteiten zouden worden toegelaten en met de hand op een ongelooflijke rijs tebrijberg aan wetten wordt opge treden tegen ieder die op deze beslissing inbreuk maakt. Er is sprake van een zogenaamde ..open 20 DEC.: Begin van het proces tegen tien leiders van arbeiderscomités, die worden beschuldigd van het houden van illegale bijeenkomsten. Moord op premier Luis Car rero Blanco. Maar ook zonder met ontvoerin gen, bomaanslagen en andere ge welddaden de aandacht op zich te vestigen, houden zich overal in Spanje mensen in het verborgene bezig met politiek, christen-democraten, ten, anarchisten, een groep met christen-democraten-ideën, zij al len maken zich illusies over een toekomst, die voorlopig nog veraf lijkt. In het verleden waren de ideologische verschillen een ogen schijnlijk onneembare hindernis, om tot een krachtige oppositie te komen, maar de laatste tijd is tussen diverse groeperingen toch wel een redelijke mate van begrip gegroeid. Zelfs de carlisten zijn nu bereid zich aan te sluiten bij politieke organisaties die het puur materia listische beleid van het huidige bewind verwerpen. Op 7 mei 1972 sprak prins Xavier de Bourbon- Parme tijdens de jaarlijkse reünie op de Montejurra zich uit voor een „socialistische monarchie.” Sinds enige jaren worden er „vrije” parlementsverkiezingen ge houden. Dat houdt echter niet meer in dan dat slechts 25 procent van de afgevaardigden streeks wordt gekozen. En het stemrecht is dan nog alleen voorbehouden aan de „ge zinshoofden.” Een vrijgezel van b.v. veertig kan geen stem uit brengen. De oppositie schuift bij die gele genheden natuurlijk wel haar mensen naar voren, maar die ha len zich grote narigheid op de hals wanneer zij in hun campagnes kritiek uitoefenen op het door de wet beschermde beleid van de re gering. Op de achtergrond dreigt dan berechting door een speciaal tribunaal of een militaire recht bank, instanties die niet terug schrikken voor celstraffen van tientallen jaren. 27 NOV.: De regering begint een proces wegens laster te gen de bisschop van Segovia, die de toestand in de gevan genis van Zamora „onmense lijk” had genoemd. De katholieke kerk in Spanje, die met haar starre dogmatiek juist de geestesgesteldheid kweekte waar het autoritaire regime wel bij voer, is na het concilie door een frisse wind beroerd. Er trad een nog steeds voortgaand proces van democratisering in. Sociaal bewo gen jonge priesters geven de kerk Spanje wordt al sinds jaar en dag geregeerd door oude mannen. Zij die er op hopen dat eens de democratie ingang zal vinden in de streken ten zuiden van de Py reneeën, houden hun oog ver wachtingsvol op de jeugd gericht. Studenten en jonge arbeiders ma ken met grote regelmaat hun pro gressieve gezindheid zichtbaar. En vele jongere officieren (die nogal eens een deel van hun opleiding in het buitenland krijgen) denken toch wel wat anders over de func tie van het leger dan hun ver grijsde superieuren, bij wie soms een zekere heimwee leeft naar de roemruchte periode uit de jaren dertig, toen er tenminste nog met vliegend vaandel en slaande trom kon worden opgetreden. Het is echter vooral de jeugd uit de grote stad, die zich laat horen? op het platteland is van enige bewustwording nog nauwelijks sprake. In een enquête onder Spanjaarden in de leeftijdsgroep van 15 tot 30 jaar werd de vraag gesteld: geloof je enige invloed te hebben op bestuur en politiek? Ruim 70 procent zei „absoluut niet”, 15 procent „een heel klein beetje” en 11 procent kon geen antwoord geven. Met andere woorden: 96 procent voelde zich politiek onmondig. Dit onderzoek vond plaats in 1969. Het is een illusie te menen, dat er sindsdien veel is veranderd. een menselijk gezicht en vooraan staande geestelijken kritiseren zonder schroom de houding van hun voorgangers tijdens de bur geroorlog, toen op gezag van paus Pius XII nog werd aanvaard, dat Franco de wapens had opgenomeh om de eer van God en de gods dienst te verdedigen. Diverse bis schoppen steunen openlijk de ar beiders en studenten in hun ge rechtvaardigde verlangen naar vrijheid en sociale rechtvaardig heid. Steeds vaker worden pries ters gearresteerd en voor de rech ter geleid. Een regelrechte confrontatie tussen Franco en het Vaticaan ontstond over de kwestie van het 15 jaar oude concordaat, dat naar de mening van het Spaanse episco paat dringend aan modernisering toe is. De caudillo, die volgens de bestaande overeenkomst de lijst met namen moet goedkeuren waaruit de paus bij de aanstelling De belangrijkste ontwikkeling is echter, dat de katholieke lekenor ganisatie Opus Dei haar invloed in regering totaal heeft verloren. Deze mysterieuze beweging, al ja renlang een nogal ongrijpbare macht achter de schermen, kreeg ln 1969 van Franco vrijwel alle macht in het kabinet toegeschoven 'en koste van de Falange. maar ’erloor daarna regelmatig wat 'errein. Nu is zelfs haar grote ®an. Laureano Lopez Rodó, die «s laatste een zetel in de regering ’an zijn beschermheer Carrero B'anco .had behouden, van het to naal verdwenen. Franco heeft ge oordeeld. dat falangisten nu weer waardevoller zijn. grondwet”, waarmee het mogelijk is zeer flexibel te reageren. In een ommezien heeft de generalissimo een nieuw decreet gereed, waar door het regeringsbeleid „juri disch” wordt gedekt. Als gevolg van de economische expansie hebben verschillende streken van het land een gedaan teverwisseling ondergaan. Met na me in het sterk geïndustrialiseerde Baskenland is een arbeidersklasse ontstaan, die zich bewust is van haar rechten en streeft naar ver betering van het levenspeil. Daar uit groeide bijna als vanzelfspre kend de behoefte zich in vakorga nisaties te verenigen. Maar ook king na een oproep van de arbeiderscomités. van nieuwe bisschoppen, een keu ze maakt, weigerde in te gaan op een verzoek van Paulus VI om van dit recht afstand te doen. Maar hoezeer mutaties dan ook schering in inslag waren, de vorige week bekend geworden veranderin gen in de regering verwekten door hun omvang zelfs in Spanje grote verbazing. Maar liefst 12 leden van het uit 19 man bestaande kabinet verloren hun functie en dat terwijl deze regering pas sinds juni 1973 aan het werk was. De 81-jarige generaal, ongetwijfeld diep getroffen door de geweldda dige dood van zijn jarenlange trouwe dienaar Carrero Blanco, achtte de omstandigheden rijp voor een forse ingreep. Generalissimo Francisco Franco Bahamonde heeft in de bijna vier decennia van zijn bewind maar één ideologie” gekend: de naar zijn praktische inzichten opge bouwde eenheidsstaat moest be houden blijven. Hij verwezenlijkte dit doel tot dusverre met uiterma te opportunistische middelen. Zelfs de oude fascistische idealen bleken bij hem op den duur maar op een laag pitje te branden. Politiek werkte, volgens zijn opvatting, maar vertragend en verwarrend en was daarom uit den boze. 12 JAN.: Calvo Serer, presi- dent-directeur van het blad „Madrid” wordt vervolgd om dat hij in een artikel, gepubli ceerd in de Parjjse „Le Monde,” de belangen van Spanje zou hebben geschaad. 17 JAN.: Ernstige ongere geldheden op de universiteit van Madrid, volgend op het wegzenden van 4000 studenten van de medische faculteit. So ciale onrust en stakingen in Baskenland en Catalonië. 19 JAN.: De ETA ontvoert een Spaanse industrieel in de omgeving van Bilbao en dreigt hem te executeren als niet 183 ontslagen arbeiders weer aan het werk worden gezet. De condities worden aanvaard. 4 FEBR.: De krant „Ma drid” moet zijn verschijning staken. 29 FEBR.: De schrijver Lu siano Rincon wordt .tot 11 jaar gevangenis veroordeeld wegens belediging van het staatshoofd. 1 MAART: Algemene sta king van de Madrileense stu denten. Gevechten met de po litie. 10 MAART: De politie be dwingt een demonstratie van arbeiders op de scheepswer ven van FerroI-del-Caudillo. Twee mannen worden gedood. 17 MAART: Een activist van de ETA, Juan Goicochea Elorriaga, pleegt zelfmoord om aan arrestatie .te ontko men. 23 APRIL: In Madrid gaan 5000 bouwvakarbeiders in sta- 30 NOV.: Leden van de ETA hervatten hun sabotage daden. Ma.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23