Ezelinnemelk uit koeiehoorn sinds lang r KIJKTIP Oplossingen kerst en oudejaarspuzzel niet meer in zwang t O Pd Uw eigen kruidentuintje binnenshuis voor over tips voor vrije tijd Kaarsrecht de streep vloeibare borgring Geheim van De baby en zijn voeding Zaag voor steen en beton op Karwei '74 Alles wat je wel niet nodig hebt in een hobbykastje en ZATERDAG 19 JANUARI 1974 Erbij 25 (Van een medewerkster) sr STERILISATIE )k tijde vermeden worden, aangezien van de melk aantast”. Remus en Romulus, de stichters van Rome en het legendarische tweetal dat door een wolvin was ge zoogd, zijn het historische voorbeeld van het op suc cesvolle wijze grootbrenen van mensenkinderen met dierlijke melk. Vroeger echter had de moeder die haar eigen kind niet kon of niet wilde zogen, een voedster in dienst die van haar de taak van het voeden over nam. Inderdaad werd tot het midden van de 19e eeuw geregeld gebruik gemaakt van de diensten van voed sters, zowel door moeders die te oud warén als door zieke of invalide vrouwen die de taak van het voeden niet aankonden. ing Fijngestampte tuinslakken, gruis van een hertege- wei, oesterschalen en opium de ingrediënten voor een heksenbrouwsel? Nee. Alleen maar substanties die jarenlang door „deskundigen” werden aanbevolen in recepten voor flesvoeding voor baby’s. lil Het succes hing daaarbij in belangrijke mate af van het handhaven van een regelmatige „voedselvoor raad” van goede kwaliteit. Hendrik van Navarra die, in aanvulling op zijn heldendaden als ontdekker, zee kapitein, inspecteur, etc., ook nog de tijd vond om een korte studie te schrijven over verloskunde, adviseerde alle voedsters een dieet van kruidensoepen. „Latuw, zuring, ossetong en bernagie zijn heel geschikt”, schreef de koning. „Maar rauw fruit moet te allen het de kwaliteit in De zuigfles is nog in zwang. handschoenen, k De lijst van prijswinnaars ziet er als volgt uit: (V.V.VJ 6e 50,— 55 expan- zw., 16e 25,— gelijk- 17e 25,— 18e 25,— 11 55 55 55 23e 25,— 55 55 55 ƒ100: 75: 50: 50: 50: 50: 25: 25: 25: 25: 25: 25: 25: 25: 25: 25: 25: 25: 55 55 25,— 25,— 55 55 25,— 25,— 50,— 50,— estigin- vereist. Ie heer 1.00 tot De oplossing van de Oudejaarspuzzel (het monsterkruis- woordraadsel) is: In de ingevulde figuur kwam de letter E 206 maal voor. In verband met de plaatsruimte laten wij de gedetailleerde oplossing achterwege. ƒ250: ƒ150: 21e 22e 14e 15e 7e 8e Een kraamglas uit de achttiende eeuw. Links de kraamvrouw, rechts de min die het wiegje in beweging houdt. 11e 12e 13e 19e 20e 9e 10e 2e 3e 4e 5e 75,— 50,— 25,— 25,— 25,— 25,— 25,— 25,— 25,— GEZINFORMATIE Nog herinneren we ons de narig heid, die we hadden bij het pasklaar maken va'n een aantal handvorm- stenen. De stenen waren een stukje te groot. Op vele manieren poogden we de stenen op de vereiste grootte te brengen, maar steeds weer brak er te veel af of ging de steen doormidden G. F. Ploeg, Franz Leharlaan 125, Heemstede. Mevrouw Visser-Van Roden, Van Leeuwenlaan 38, IJmuiden. P. van Bezu, Haarlemmerstraat 82, Hillegom. Mej. S. Bronsveld, Gijzenveltplantsoen 23, IJmuiden. M. Buys, Alex Flemingstraat 56, Haarlem. J. Hoogendorp, Vinkenkrogtlaan 5, Velsen-Noord. H. Hulzenga, Verl. Hoogstraat 5, Noordwijkerhout. L. Staats, J. T. Cremerlaan 28, Santpoort. H. Alders, Wijk aan Zeeërweg 34, IJmuiden. P. Anker, Oranjestraat 25, IJmuiden. C. A. Beckeringh, Grote Houtweg 173, Beverwijk. A. Boos, Prof. Donderslaan 61, Haarlem. Mevrouw H. Borst, Koningin Wilhelminakade 82 IJmuiden. J. A. Geurtz, Obistraat 34, Haarlem. A. Grupstra-Wouda, Schipbroekenweg 15, Santpoort. M. Kraak-Alders, Pegasusstraat 81, Haarlem. K. L. G. Minkhorst, P. C. Boutensstraat 203, Haarlem. H. Ree jr., Binnenweg 89a, Heemstede. Mej. J. Schaapman, Floraplein 8, Haarlem. T. Schultz-Peters, Zandvoortselaan 177, Zand voort. J. C. Willems, Middentuindorplaan 22, Haarlem. Links de zuigbeker uit de achttiende eeuw, rechts de zuigfles uit de negen tiende eeuw, die vervaardigd is door J. Huising uit Groningen. Een handige verstekgeleider is uitgekomen bij Sandvik. Het is voortreffelijk in zjjn eenvond. Men zet het basisstuk op het te zagen hout. Een opstaande zij kant, zoals bij een „winkelhaak” of tekenhaak, zorgt ervoor, dat men de geleider met de hand stevig aangedrukt kan houden. Met een draaias kan men de ge leider zetten op 45, 60, 75 en 90 graden. Dat laatste is ook plezierig als men kaarsrecht wil zagen en dus niet af hoeft te gaan op een potloodstreepje, dat steeds weer onder het zaagsel zit. En men blijft door de zaagklem volkomen recht. Bij los uit de hand zagen is dat wel anders. De verstekgeleider is van stevig materiaal. 22 cm lang, 8 cm breed en 14 cm hoog. Het gewicht is 2,4 kg. Een ander nieuwtje van Sandvik fs Gravelandseweg 401, Schiedam): Een houtboor voor in een elektrische machine, gemaakt van gelegeerd staal, met een kolf, die voorzien is van drie vlakke kanten, waardoor slippen in de boorkop onmogelijk is. Er is een volledig assortiment van deze boren. Speciaal voor in de winter en voor wie geen eigen tuin bezit is er een leuke set verkrijgbaar voor een eigen kruiden tuintje binnenshuis: De Keuken Potterie. Die set bestaat uit een metalen ophangrek met vijf bloempotten van rode klei. Vijf zakjes met geselecteerde kruidenzaden (zeker voldoende voor een jaar verse kruiden) en een zak potaarde met kunst mest worden bijgeleverd. U hoeft alleen maar de kruiden- potterie liefst in de buurt van een raam, zodat er vol doende licht bij kan komen aan de muur in de keuken op te hangen, de potten met aarde te vullen en de zaadjes erin te doen. Daarna geeft u de potjes regelmatig water en na verloop van tijd schieten de kruiden omhoog. De set'bevat de vijf belangrijkste kruiden, die een simpële maaltijd tot een gerecht voor fijnproevers kunnen maken: Tijm, bieslook, peterselie, selderie en rozemarijn. Voor het gebruik van deze kruiden in verscheidene gerechten wordt een kookaan- wijzing gegeven. Met deze kruidenpotterie heeft u in de keuken het gehele jaar door verse kruiden onder handbe reik. Het frisse groen staat bovendien erg gezellig. 150,- 100,— 55 winkels zouden liggen, zouden ze vaak niet herkend worden als zuigflessen en afwisselend worden beschreven als veld flessen, handwarmers of warmwater- kruiken voor het kinderbedje. Even iets anders: een plezierige kijk-tip. Een fijn boekje met een miniverhaaltje en kostelijke tekenin gen is „Kindje”, waarvan men hierbij een „proeve” aantreft. Het verhaal in het kort: het kindje weigert uit de warme, behaaglijke buik van zijn moe der te komen, ondanks alle verzoeken daartoe van de hele familie. Tenslotte gebeurt het dan toch omdat dat klei ne ding wel eens echt gezoend wil worden, (uitgeverij Kosmos, Amster dam). Andere Permatex-produkten: Form- a-gasket nr. 1, een vloeibare snel drogende pakking voor permanente verbindingen; Form-a-gasket nr. 2., een niet hard worden kneedbare ver pakking voor semi-permanente ver bindingen RRX Multi-purpose-ce- ment, een sneldrogende cement voor lijmen van allerlei stoffen en het voorkomen van lekkages. We hebben uiteindelijk het kwantum stenen klaar gekregen, maar wel ten kostte van diverse .missers”. Hadden we toen de wolframzaag importeur Starink, Ruysdaellaan 44, Nieuw- Loosdrecht) maar gekend. Vooral voor zacht en bros materiaal is het In de serie Permatex-producten (importeur W. Harrems, postbus 181, Diemen) is een nieuw, handig mid deltje om bouten vast te zetten, uit gekomen. Lock-nut is een vloeibaar borgmiddel voor schroefdraad. Eén druppel op de schroefdraad houdt de verbinding bij elkaar. Lock-nut kan gebruikt worden in plaats van de borg-veerringetjes. Het getob rond die veertjes en ringen is dus voorbij, want zo is het toch: je bent met een schroefdraad bezig en dan is ineens dat ringetje weg; overal zoeken en niet vinden natuurlijk. Of je hebt de juiste maat net weer niet. Nu heb je het plastic knijpflesje bij de hand. Er kunnen daarmee honderden ringetjes Het voeden met de fles was echter nog steeds een riskante zaak, omdat het reinigen van de flessen moeilijk was en het steriliseren van de spenen dik wijls gemaakt van de afgeknipte vin gers van afgedankte stukjes zachtgemaakt perkament of zelfs van oude katoenen lappen was vrij wel onmogelijk. Volgens een Engelse medische publi- katie, The Lancet, die in 1838 melding maakte van een Frans experiment met het voeden met de zuigfles, waarbij 85 van dé 382 kinderen hun eerste verjaar dag overleefden, waren de resultaten, „hoogst bemoedigend”. In datzelfde jaar waren voedingsexperts van oordeel dat koeiemelk te vet was voor zwakke ba by’s. Zij adviseerden dan ook om aan de inhoud van de fles zeer fijne stukjes keukenzeep op alkalibasis toe te voegen, of een „poeder”, bereid uit onder meer schaaldieren. In het midden van de 19e eeuw was er babyvoeding te koop. In Londen ad verteerde een zekere Liebeg zijn produkt als zijnde „zeer redelijk geprijsd”. Zes pennies per kwart liter kostte het, nau welijks meer dan gewone melk. Het was ook nauwelijks meer dan gewone melk. Enkel room met wat bloem erdoorheen om te binden. Een zeer rijke voeding echter in 1862 gepatenteerd bevat te helemaal geen melk. Dat was een mengsel van gekookte tarwe, bloem, sui ker en dubbelkoolzure potas (kaliumcar- bonaat). Geen wonder dat plattelands- baby’s, die slechts werden gevoed met melk en brood voor de dorpelingen waren dit trouwens de enige goedkope voedingsmiddelen die direct verkrijgbaar waren voorspoediger opgroeiden dan welgestelde kindteren in de stad. Vanaf omstreeks 1860 werden rijke families hygiëne-bewuster en glazen flessen, waarin schimmelvorming zich di rect openbaarde, begonnen populair te koeiehoorn of met worden toegediend. De eerste echte zuigflessen verschenen omstreeks 1770. Het „baby-kroesje” had de vorm van een miniatuur koffiekan met een doorboorde tuit en was een van de vroege grote successen van de Etrus- kische pottenbakkerij die geëxploiteerd werd door de Britse firma Wedgwood. Deze rechtopstaandë zuigflessen hadden afneembare deksels waardoor ze gemak kelijk te reinigen waren, evenals bij voorbeeld het bierkroestype, een tinnen zuigfles die zeer in trek was in de Verenigde Staten. Omstreeks 1830 echter begonnen de pottenbakkers met de produktie van platte flessen, gemaakt van aardewerk in het populaire blauw-witpatroon uit die periode. Wanneer deze artikelen vandaag in de Een handige opbergruimte vormen de MK hobbykastjes van Trenton (importeur W. Harrems, postbus 181, Diemen). Het frame is van staal, de laatjes zijn van doorzichtige kunst stof, zodat je direct ziet wat er voor in is opgeborgen. Aangezien je die laatjes weer kan onderverdelen middels plastic schuifjes is het handig in de etikethouders even te vermelden, wat er achter is „opgesla gen”. Een goed ding is. dat de laatjes er niet uit kunnen vallen als je er te hard aan trekt de doffe ellende van laden omdat er een nokje is aangebracht. Wil je het laatje er uit hebben dan moet je het helemaal optillen. Het kastje is gemakkelijk mee te nemen. Er zit een handgreep aan. Je kunt er natuurlijk van alles in opbergen: spijkers, schroeven, rommeltjes, naaibenodigdheden, garen en band, speelgoed, tubes, kortom al les, wat je normaal gesproken vaak nodig hebt, maar het dan niet direct kan vinden omdat het in de rotnmel- massa ondergaat. Voor EHBO-spullen en medicijnen is er een kastje met een deur, zodat de kinderen er niet bij kunnen (als je de sleutel tenmin ste uit het slot haalt). keiharde wolfram uitstekend. Het zaagje kan in elke gewone zaagbeugel geplaatst worden, al moet men wel even attent zijn. Voor één van onze beugels was het in feite net iets te lang, zodat we er niet genoeg span ning op konden krijgen. Met de wolframzaag kan men har de materialen zoals glas, tegels, beton, porselein enz. behandelen, maar dan moet men ook geduld kunnen op brengen. Vooral bij karweitjes als tegelzetten, precies metselwerk, in stallatie met buizen en werken met glas is het zaagje nuttig. De lengte van oog naar oog is dertig centimeter. De Franse auteur T. Phayre bracht in 1530 een „uitgebreide en gecorrigeerde” versie uit van een boek dat hij schreef over het voeden van zuigelingen. Hierin waarschuwde hij de moeders onder meer op te passen voor voedstermelk waarvan de kleur „donker, rood, geel of vaal” was. Verkleurde moedérmelk wees volgens hem op een „wulpse en tegenna tuurlijke” aard. In die tijd veronderstel de men dat het geven van borstvoeding een manier zou zijn om de karakter trekken van de ouder op het kind over te brengen. Dit idee werd in de 17e eeuw echter verworpen doordat de ezelinnemelk toen in zwang raakte als babyvoeding. Hier mee togen melkmeisjes naar alle grote Europese steden om daar hun geluk te beproeven met de huis-aan-huis-ver- koop. Dergelijk kunstmatig voedsel zou het kind met behulp van een holle koeiehoorn of met een lepel moeten worden. In 1900 had de glazen fles alle andere typen vervangen. De doktoren zijn het er echter nog steeds over eens, dat er geen enkel produkt is dat de vergelijking met moe dermelk kan doorstaan, alleen al vanwe ge de ziektekiemen. Veel moderne kin derartsen zijn uiterst bezorgd over de manier waarop propaganda gevoerd wordt om de moeders in de ontwikke lingslanden aan te moedigen afstand te doen van de traditionele borstvoeding en hiervoor het gebruik van flesvoeding in de plaats te stellen. Deze bezorgdheid komt voort uit het feit dat er aan het reinigen van dé fles en de bereiding van de voeding grote zorg besteed moet wor den, waardoor kunstmatige voeding eer der een belemmering dan een hulpmid del is om de kindersterftecijfers in de Derde Wereld terug te dringen. vervangen worden. De grote vraag is natuurlijk: hoe krijg je de schroefconstructie weer los als dat nodig is? Dat geeft geen problemen. Maar de normale trillingen rond de borging hebben geen invloed op de Lock-nut. Het grote evenement voor de doe- het-zelvers, die vakbeurs Karwei ’74, staat weer voor de deur. Van 28 januari tot en met 3 februari wordt deze beurs gehouden in het jaar beurscomplex in Utrecht. De eerste drie dagen (28, 29 en 30 januari) is Karwei ’74 alleen toegankelijk voor de handelaren en detaillisten. Daarna staan de deuren open voor iedereen, dagelijks van 10 tot 18 uur. Tegelijk met Karwei is er een beurs voor handwerken, breien en zelfmaakmo- de, Kreatief *74. In feite sluiten deze handvaardigheden aan op de doe-het- zelf-activiteiten. Ook hier zijn er eerst drie vakdagen. Op de publiek- kijkdagen (31 januari tot en met 3 februari) zijn de openingstijden 10 tot 22 uur, behalve op de laatste dag. Dan sluit men om 17 uur. Voor degenen, die ook nog het een en ander over vakantie te weten willen komen, is er ook in het Jaar beurscomplex de ideeënmarkt voor recreatie en toerisme, Vakantie ’74. De oplossing van de kerstpuzzel luidt„Kerstboomslingers zijn ketenen van de vrede. Het prikkeldraad op aarde zou zo’n keten moeten worden. Helpt u mee De lijst van de prijswinnaars ziet er als volgt uit le prijs 250, Mevr. J. G. Kruijer, Thomsonlaan 92, Haarlem S. Koffeman, Herculesstraat 7, IJmuiden H. v. Dijk, de Genestetstr. 4, Heemskerk C. Berbee, Broekweg 63, Lisse Mej. A. Boskma, Cruquiusdijk 91, post Vijfhuizen J. W. Uiterdijk, de Tiemenlaan 5, IJmuiden A. F. Henrichs, Pegasusstr. 63, Haarlem F. J. Wijker, Charivariusstraat 7III, Haarlem P. Vingerhoed, Wolframstr. 5, IJmuiden J. J. v. Duyn-Kranz, Kleine Krocht 9, Zandvoort J. v. d. Heide, Schulpweg 348, Vëlsen-N. J. G. Julsing, Dr. Leijdsstr. 89, Haarlem T. van Vught, Rembrandtlaan 12, Heemstede R. Nelissen, lepenlaan 1, Bloemendaal J. E. v. Schenke Brill-Parmentier, Kleverlaan 112 A, Haarlem W. J. van Doorn, Baden Powellstraat 13, Haarlem J. Grupstra, Schipbroekenweg 15, Santpoort M. Dekker-Terol, Lipkensstraat 8, Hoofddorp E. Bonarius, Julianalaan 7, Overveen E. J. van Toorn, Soutmanstraat 40, Haarlem C. Loeff, Laan 20, Bennebroek H. Sangers, Gen. Spoorlaan 501, Haarlem F. Hartendorp. Jansweg 40. Haarlem I- m

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25