Positieve reacties in Israel op akkoord Weer gaten ontdekt in Nixons banden Overvallen in Amsterdam use ag Hendriks bezorgd voor over Dennendal Bouwsubsidie verhoogd Maandag weer gesprek id tussen Heath en TUC '<t Van gesprekken met Dean en Mitchell ZWARE EISEN IN LILLEHAMMERZAAK Hervertoning Servet- show voor Kamerleden Platina plaat aan Wim Kan uitgereikt AUTEUR VERDEDIGT „GOELAG ARCHIPEL” OPENLIJK Staatssecretaris ontving gedeputeerden Opiniepeiling voorspelt winst Conservatieven Meer vreemdelingen halen gezinsleden naar Nederland Huizenexploitant overvallen JOSEF SMRKOVSKY BEGRAVEN 3 ZATERDAG 19 JANUARI 1974 2 (Van onze redacteur in Washington) Duwen non NI WASHINGTON. Er zijn nieu we ontbrekende gedeelten op Witte- Huisgeluidsbanden ontdekt. Het gaat om twee korte fragmenten van minder dan een minuut op banden waarop president Nixon zijn samen vattingen dicteert van een telefoon gesprek met zijn toenmalige minis ter van justitie John Mitchell, en van een persoonlijk gesprek met John Dean. Op de hoogte 1 HU w Nu de eerste fase van een Israëlische Solzjenitsin: „Moskou liegt Russen 2 (Van onze correspondent) SOLZJENITSIN De zesenvijftig stafleden van Dennen- Mosje Dajan optimistisch over Egypte’s vredeswil (Van onze redae-eur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) OSLO. (Reuter) De openbare aan klager in Oslo heeft gisteren straffen van zes-en-een-half tot negen jaar ge vangenis geëist tegen zes joden, die wor den beschuldigd van samenzwering tot moord op de 30-jarige Marokkaan Ach- med Boutsjiki. de er Voor bejaardentehuizen ziijn de bijdra ge en het maximum-bedrag per bed dat als stichtingskosten in aanmerking wordt genomen, eveneens verhoogd in verband met de ontwikkeling van de kosten. terugtrekking voor de deur staat, rijst de vraag of Rusland de diplomatieke betrekkingen met Israël zal herstellen. De Russen hebben daarop al meerdere malen gezinspeeld en het wordt in Jeru zalem dan ook zeker niet uitgesloten dat een herstel van de diplomatieke betrek kingen met Rusland voor de deur staan. Men moet nu meteen over naar het volgende bedrijf: Syrië. De eerste stap naar een gelijksoortige overeenkomst zo als nu met Egypte is afgesloten is gezet. AMSTERDAM. (ANP) De 73-jarige Amsterdamse garagehouder en huizen exploitant II. Tabak is gisteravond door vijf mannen mishandeld en beroofd van 3.000 gulden. De schoonzoon van mevrouw Noord- uin holde de man achterna, maar werd op straat door de overvaller beschoten, zonder dat hij geraakt werd. Dit was de derde overval binnen jaar een op de winkel van mevrouw Van Noorduin. meerderheid van 65 tot 75 zetels in het nieuwe, 630 leden tellende Britse Lager huis zouden krijgen als er nu algemeene verkiezingen gehouden zouden worden. De Pravda beweert dat er in dit land een „nietsontziende kritiek” is geweest op de periode tot 1956. Wel aan, laat hen die nietsontziende kritiek uiten. Ik heb hun erg rijk en feitelijk materiaal gele verd. Zelfs vandaag, ja zelfs vandaag nog, is dit pad niet gesloten. En wat een zuiverende werking zou het hebben voor ons land”. Dit werd bekend tijdens een rechtszit ting, voorgezeten door de Watergate- rechter John Sirica, waar Witte Huisad vocaat Fred Buszhardt als getuige op trad. Buszhardt zei dat dit soort korte pauzes op een dicteerband vaker voorko men, omdat men de neiging zou hebben de opnameknop niet op tijd bij het dicteren in te drukken. DEN HAAG. (ANP) Leden van de CRM-commissie uit de Tweede Kamer zullen de gelegenheid krijgen zich 6 februari alsnog op de hoogte te stellen van de Barend Servet-show, zoals deze op 27 december door de VPRO werd uitgezonden. De uitzending gaf aanleiding tot nieu we discussies en vormde onderwerp van vragen in het parlement. uw van n (On land in verge- jaar is afgeno de con- 5 inwo- derver- achter jrloofde r bijna verzon- op dat ad wil- zelf na houden, l in ge- leldoorn rapspijl, mare- viel, die kenhuis ongeval 1 door- als een iet ver hef be vendien de uit bekende t beleid t is on en pro- enkele komen, irgarine. ersehei- bedrijf e niet. sstijgin- stoffen- reker of dat de :ngt de lers bij Jen tel. iar spe- hoger kosten- het ge- egering ui ver- jsbeleid. risico’s erkgele- :en zijn lar. Het zijn de t dit tot lt en zij erdelen. fO en eleid al en van tie ver- d en is andelij- is niet van de ’en en arijzen- r Wes- is gis- Neder- htvaar- >or de ist een ie eind den. De Pacific in Affl- n voor en. Rechter John Sirica liet verder het document openbaar maken, waarin zijn privégesprek met advocaat Fred Busz hardt over de ontbrekende acht minuten woordelijk werd weergegeven, voordat deze kwestie openbaar werd gemaakt. In het afschrift van dit gesprek zegt Buz- hardt ruiterlijk tegen Sirica: „Het is niet mogelijk dat dit per o ngeluk is ge beurd Hoewel de Tsjechoslowaakse media de dood van Smrkovski niet hadden gemeld Waren er toch ongeveer 300 mensen gekomen om de vroegere leider de laat ste eer te bewijzen. Niet bekend is of de vroegere partijleider Alexander Dubcek, woonachtig in Bratislava, onder de aan wezigen was. DEN HAAG. Staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid vindt dat B. en W. van de gemeente Utrecht en Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht, die de bestuursbenoemende in stanties zijn, een duidelijke verantwoor delijkheid hebben ten aanzien van de huidige situatie binnen de Willetn-Arntsz Stichting en op Dennendal. Gistermiddag heeft hij wethouder Bransen en gedepu teerde mevrouw Venzelaar hierop gewe zen. De andere overval is op vrijwel, het zelfde tijdstip door een andere man gespleegd op een dorogisterij annex gi- ro-agentschap aan de Scheldestraat in Amsterdam-Zuid. Kijkend dor de halso pening van zijn jekker dreigde deze man de winkelierster, J- M. de Boer (57) en haar 28-jarige zoon Hans, met een pis tool. Hans greep evenwel een honkbalk nuppel en sloeg er mee op de toonbank. De dader schrok en verdween zonder geld. Hij vluchtte in een kleine auto. JERUZALEM Mosje Dajan, de Israëlische minister van Defensie, is optimistisch over de ontwikkeling in het Midden-Oosten. Tn een vraaggesprek voor de televisie zei hij uit de houding van Egypte af te leiden, dat het zijn mening over Is raël heeft gewijzigd en vrede wenst. „Ditmaal heb ik er vertrouwen in dat wij uit de oorlogstoestand ver lost raken”, zo zei Dajan. Voor de Israëlische televisie gaf minister Dajan aan uit welk gebied de Israëlische troepen zullen worden teruggetrokken. minuten (zodat bijna een hele minuut van een samenvatting daarvan verhou dingsgewijs een groot deel van dat ge sprek kan vertegenwoordigen). MOSKOU (Reuter, AP). De Russische schrijver Aleksander Solzjenitsin heeft voor de eerste keer een tegenaanval gelanceerd op de campagne die de Russische autoriteiten tegen hem voeren na de publikatie van zijn boek „Goelag Archipel”. In een uitvoerige verklaring aan buitenlandse correspondenten in Moskou zegt de auteur dat Moskou het Russische volk voorliegt over het boek. De reactie van de autoriteiten toont volgens hem „een dierlijke angst in het aangezicht van ont maskering”, alsook „hoezeer men in ons land vasthoudt aan een bloeddoordrenkt verleden”. Aanvankelijk had de overvaller op normale wijze een pakje sigaretten ge kocht. Daarop trok hij een pistool, vroeg om papiergeld en verliet daarmee over haast de winkel. „De grote woede van de perscampag ne”, zo begint Solzjenitsin zijn verkla ring, „verbergt voor de Russische lezer de belangrijkste zaak: „waar gaat dit boek over? Wat betekent het vreemde woord Goelag? De Pravda liegt: de auteur „kijkt met de ogen van hen die revolutionaire boeren en arbeiders ophingen”. Nee. Maar met de ogen van hen die werden doodgeschoten en gemarteld door de NKVD (voorloper- van de huidige KGB). „Het is een karakteristiek voorbeeld dat het radiostation Deutsche Welle nauwelijks had aangekondigd dagelijks een half uur uit „Goelag Archipel” voor te lezen of zij begonnen in het wilde weg te storen: geen woord uit het boek moet in ons land kunnen doordringen”. „Het is alsof zij geloven dat dit ook op lange termijn effekt zal sorteren. Ik ben er zeker van dat de tijd zal komen dat dit boek op grote schaal en zelfs in vrijheid in ons land wordt gelezen. En er zullen geheugenvolle en nieuwsgierige mensen zijn die willen uitzoeken: wat schreef de Russische pers toen dit boek verscheen? En wie ondertekende dat? In de golf van duistere vergissingen zullen zij niet de ware namen vinden van de verantwoordelijk mensen- alom laffe anonimiteit en pseudoniemen. Dat is ook de reden waarom zij zo gemakkelijk her en der liegen: stellen dat ik in mijn boek schreef dat de „Hitlerianen tole rant waren en vriendelijk voor het ge knechte volk”, dat „de slag om Stalin grad werd gewonnen door strafbatal- jons”. U liegt kameraden van de Pravda. Ik vraag u de juiste pagina’s op te geven. U zult zien dat zij ze niet zullen geven”. zijn in l dieren itvangst >rs’ en er veel om in De algemeen als „nu-of-nooit” geken merkte vergadering zal zich concentre ren op de driedaagse werkweek in de industrie, het algemeen economische beeld en het jongste standpunt van de vakorganisaties zoals ze gebundeld zijn in liet Trades Union Congress. Premier Heath heeft nog niets gezegd over vervroegde verkiezingen. Intussen meent de Londense Evening Standard op grond van een opinie-peiling dat de aan het bewind zijn de Conservatieven een st een Jeeuws- ien-oor- isgebied ïistribu- Neder- gingen te gaan ter bon- ndustrië iustriële ïgonnen officiële inemers Toen hij zijn kantoortje aan de Spui straat verliet, werd hij in de garage ernaast door de mannen aangepakt en van zijn portefeuille beroofd. Tien mi nuten later vonden enkele buurtbewo ners hem in zijn garage. Hij werd met verwondingen aan gezicht, mond en ver moedelijk ook hersenschudding naar het Binnengasthuis overgebracht. De Syrische president is gemachtigd met Kissinger te onderhandelen namens Sy rië; een vorm van indirecte onderhan- delingen in het kwadraat. Israël stelt één voorwaarde vooraf: de lijst van Israëli sche krijgsgevangenen. Het feit dat Syrië nu tot een officiële stap is overgegaan in de richting van een dialoog heeft in Jeruzalem enige hoop gewekt. Toch wordt verwacht dat de weg naar een overeenkomst met Syrië veel langer en moeilijker zal zijn dan die met Egypte. DEN HAAG. (ANP) Veelvuldiger dan voorheen komen achtergebleven ge zinsleden van buitenlandse werknemers en Westindisdie r ijksgenoten naar Ne derland. Dit blijkt uit het overzicht van de situatie van diverse groepen van vreemde herkomst in ons land in de nieuwe druk „Allochtonen in Neder land”, onder redactie van mevrouw dr. II. Verwey-Jonker bij de staatsdurkkerij verschenen. en het i bewo- e Lim- 1 tegen in Den bewo- ergt al les, die van de :n ver- eproce- veg uit van de omdat derwij* ijgen. wereld. Maar wat te zeggen van Tass toen het de schaamteloosheid had te spietsen in de ogen van al degenen die werden gedood: stellen dat wat ik schreef over de ontberingen en de doden uitsluitend gericht was op de harde munt dit zei Kirill Andreyev (een commentator van Tass). Is zijn vader nog in leven? Of werd hij ook doodger schoten?” „Maar hier maakte Tass een vergis sing: de kosten van het boek zullen erg laag zijn in alle talen waarin het wordt gepubliceerd zodat het op zo ruim moge lijke schaal wordt gelezen. De prijs zal slechts de kosten dekken van het verta len. het drukken en het papier. En als er geld overblijft zal het worden ge bruik voor de vereeuwiging van hen die eronder door gingen en voor hulp aan de gezinnen van politieke gevangenen in de Sovjet-Unie. En ik doe bij deze een beroep op de uitgevers hun winsten ook voor deze zaak ter beschikking te stellen”. GENEVE. (ANP) —Wim Kan heeft gisteren tijdens een openluchtbijeen komst aan het Meer van Genève uit handen van de directeur van de platen maatschappij Polydor de platina plaat in ontvangst genomen voor de 200.000 Ip’s die inmiddels al verkocht zijn van zijn televisieconference op oudejaarsavond. Tass betreft: „In zijn erkent Solzjenitsin zelf voor het Russische systeem Russische volk”. Mijn auto- 1970 afgedrukt in de Nobelprijzen voor de hele AMSTERDAM In Amsterdam zijn gistermiddag kort voor zes uur twee winkels overvallen. Een man, gewapend met een pistool, maakte enkele honder den guldens buit in de sigarenwinkel annex giro-agentschap van de 61-jarige mevr. C. M. H. van Noorduin aan de Insulindeweg in Amstedam-Oost. „Bij het publiceren van „Goelag Ar chipel besefte ik niet precies hoever zij zouden teruggaan naar hun zwakke er kenningen van het verleden. Het beleid dat onze propaganda heeft gekozen is een beleid van dierlijke angst in het aangezicht van ontmaskering. Het toont hoe strak men in ons land vasthoudt aan een bloeddoordrenkt verleden en hoezeer men het mee in de toekomt wenst te slepen in een ongeopende zak zodat men geen woord van morele veroordeling hoeft uit te spreken over de beulen, de onderzoekers en de voor lichters, laat staan hen te vonnissen”. DEN HAAG (ANP). De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening heeft besloten van 1 januari 1974 af de jaarlijkse bijdragen voor te bou wen huur- en eigen woningen belangrijk te verhogen. Dit was in het bijzonder noodzakelijk vanwege de buitengewoon hoge rentestand- LONDEN (Reuter) Premier Heath van Engeland heeft bekendgemaakt dat hij vakbondsleiders heeft uitgenodigd maandag opnieuw met hem te komen praten over Engelands industriële en economische crisis. Heath zei in het Lagerhuis dat minister van Energie lord Carrington aan het overleg zal deelne men. „De overeenkomst heeft voordelen voor beide partijen”, verklaarde generaal Zij hadden gevraagd om een spoedon- derhoud na ontvangst van een donder dag geschreven en ontvangen, door de staatssecretaris zelf als „prikkelend” ge kenmerkte, brief, waarin de bewindsman dringend vroeg om maatregelen ter wille van de belangen van de patiënten. Na afloop van het gesprek wilde de staatssecretaris geen antwoord geven op de vraag of B. en W. en Gedeputeerde Staten gekapitteld zijn over de trage vorming van een voltallig bestuur en over het uit de hand laten lopen van de actuele situatie. Wel zij hij: „Dat per omgaande op mijn brief is gereageerd mag duidelijk genoeg zijn.” Elazar na het tekenen. Het lijkt erop dat Israël er goed af is gekomen met deze overeenkomst; beter dan velen hadden gehoopt, ook in Israël. Egypte heeft ook haar militaire eisen in de Sinaï niet overdreven: 30 tanks, zes artilleriestellingen en 7.000 man is beslist geen overdreven eis, vond Dajan, die verder onthult dat dé uitwisseling van de legers volgens een symmetrisch patroon verloopt. Waarom wil Egypte nu vrede en was dat vroeger niet het geval? Dajan: „Misschien een combinatie van het Egyptische succes en falen in de laatste oorlog. Ze hebben een zeker suc ces geboekt door weer een stukje van de Sinaï te veroveren en ze hebben zich tegelijk gerealiseerd dat ze niet alles met geweld kunnen krijgen”. Over een week of zes kan Israël ongeveer 40.000 reservisten naar huis sturen. De eerste stap op weg naar de vrede met Egypte is misschien gezet. Dajan: „Als Egypte geen vrede wil, dan is er niets catastrofaals gebeurd. Deze lijn is weliswaar slechter dan het Suez- kanaal, maar het is een goede verdedi gingslijn”. Wiker eiste zes-en-een-half jaar tegen Marianne Gladnikoff, van geboorte Zweedse, en tegen de Israëliërs Zwi Steinberg en Michael Dorf, zeven jaar voor Sylvia Rafael uit Zuid-Afrika en negen jaar voor Abraham Gehmer, voormalig eerste secretaris van de Israë lische ambassade in Parijs en Dan Aer- bel, een in Denemarken geboren zaken man. Bij het samenstellen van de voor 1974 geldende subsidiebedragen is rekening gehouden met een stijging van het huurpeil van de gesubsidieerde woningen van de laatste vijf jaar met 3 procent in 1974. Dit percentage zal volgens de machtigingswet naar verwachting in de plaats komen van het gebruikelijke per centage van zes. De subsidietabellen zijn voorts aangepast in verband met de ontwikkeling van de stichtingskosten en de jaarlijkse exploitatielasten. PRAAG. (UPI) Josef Smrkovsky, eens de rechterhand van de Tsjechoslo waakse hervormer Alexander Dubcek, is gisteren gecremeerd op een begraaf plaats in een buitenwijk van Praag. Smrkovsky was afgelopen dinsdag ge storven aan heupkanker. Deze verklaring is volstrekt aanneme lijk, ware het niet dat het John Mit- chell-bandje het gesprek op 20 juni 1972 betreft, waarvan het Witte Huis heeft gezegd dat het nooit werd opgenonten omdat de telefoon waarover het werd gevoerd, niet was aangesloten op het opnamesysteem. Dat er nu ook een „gat” van 57 seconcen zou bestaan in het dicteerbandje, waarop Nixon zijn im pressies van dat gesprek weergeeft, lijkt buitensporig toevallig, vooral wanneer men zich herinnert dat het om een telefoongesprek ging van maar enkele Vanuit Den Haag houdt staatssecreta ris Hendriks zich voortdurend van de gebeurtenissen op de hoogte. Omdat be richten erop duiden dat er onder de bezetters tenminste één patiënt was, kreeg de inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in Noord-Holland, de zenuwarts Engelhard, donderdagavond de dienstopdracht zich naar Dennendal te begeven. De staatssecretaris had ook een telefoongesprek met het PvdA-Ka- merlid Drenth, die zich bij de bezetters Bij de peiling, verricht door het „Opin- on Research Center” is gebleken dat 41 percent van de ondervraagden de voor keur geeft aan de Conservatieve Partij, 37 percent aan Labour, 19 percent aan de Liberale partij en 3 percent aan andere partijen. De conservatieven heb ben op het ogenblik een meerderheid van circa 25 zetels in het Lagerhuis. De Amerikaanse ambassade in Londen heeft het bericht in de Londense Times over een toevloed van CIA-agenten in Engeland volkomen onwaar genoemd. De Times had melding gemaakt van een toevloed van CIA-agenten in Engeland, die inlichtingen verzamelden over de activiteit van de Britse vakbeweging. dal, die uit protest tegen het ontslag op staande voet van Carel Muller het di- rectiekantoor hadden bezet en vervol gens werden afgevoerd door de politie, kunnen allen terugkomen op de zwak zinnigeninrichting. Om half twee verschenen de twee bestuursleden bij het directiekantoor van Dennendal. Zij werden vergezeld door de commissaris van de Zeister poli tie, P. A. van Duijvenbode. en dr. C. F. Engelhard, inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in de provincie Utrecht. Zij vertelden de bezetters dat zij tot hun •Pijt waren gedwongen directeur Muller re ontslaan en verzochten hem vrijwillig In een plechtigheid van twee minuten werd het Israëlisch-Egyptische akkoord getekend bij kilometerpaal 101 aan de weg Cairo-Suez. De architect van overeenkomst, Henry Kissinger, was overigens niet bij. Hij bevond zich in Egypte, waar hij zich voorbereidde op de besprekingen in Jordanië en Syrië tij dens het komende weekeinde. In het oogspringende feiten zijn de groei van het aantal vreemdelingen en rijksgenoten over de afgelopen jaren eh de toenemende mate, waarin deze groe pen zich definitief in Nederland lijken te vestigen- Een nieuw huur- en subsidiebeleid, dat de regering voornemens is in de loop van dit jaar te ontwikkelen, zal niet voor 1975 in praktijk kunnen worden gebracht. Met adviesorganen en het par lement moet hierover overleg worden gevoerd, aldus het ministerie. Buzhardts verklaring wordt verder verzwakt omdat het tweede dicteerband- je. waarop 38 seconden ontbreken, toe vallig het belangrijke gesprek met John Dean op 21 maart 1973 betreft, waarop Nixon volgens Dean volledig werd inge licht over de doofpotmaatregelen in ver band met de Watergate-affaire. Wat kan er van enig belang in 38 seconden uitge wist worden? Een woord als „nee” bij voorbeeld, of iets van die strekking, waardoor de inhoud een tegenovergestel de of andere betekenis kan krijgen. „En nu wat autobiografie zijn haat en voor biografie werd in het handboek voor dat beschikbaar is „Goelag Archipel”, dat enige weken geleden in Parijs werd gepubliceerd, handelt over de Russische gevangen kampen sinds 1918 en de methoden van de geheime politie KGB. Na de publi katie hebben de Russische autoritei ten steeds heftiger gepoogd Solzjenitsin onder druk te zetten. het gebouw te verlaten. Omdat de staf leden en groepsleiders weigerden te vertrekken, werd om kwart voor twee het bevel gegeven tot ontruiming van het gebouw. De politie sloeg een ruit in en forceer de enkele deuren. De bezetters lieten zich met een bloem in de hand in de naar Zeist pendelende overvalwagen zet ten. Alle arrestanten werden door de politie gefotografeerd. Binnen in het ge bouw ging een gejuich op toen de politie Carel Muller als een van de eersten naar buiten bracht. In totaal werden 57 personen naar het Zeister politiebureau vervoerd, waar proces-verb^al werd op gemaakt wegens lokaalvredebreuk. Daarna konden zij weer heen gaan. Aanklager Haakon Wiker zei dat vol gens de verklaringen van de verdachten Boutsjiki een Arabische guerrilla-strijder zou zijn, maar dat zij de verkeerde voor zich hadden gehad. Hoewel niet kon worden uitgesloten dat Boutsjiki belang rijk was geweest, was uit niets concreets gebleken dat hij lid van de Zwarte September was, aldus Wiker. bleek te bevinden. Hij vroeg diens bemiddeling om met de bezetters te praten dat opheffing van de bezetting wellicht in het belang van de pupillen zou kunnen zijn. Hl &|i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3