iar afrita Interne verhuizing in SUOMI wil contacten met Stadskantoor opruiming In de Vishal wim kraakman sportleraren verstevigen Bi Echtpaar Montens verlaat schaakarena Zonder Elly geen nachtru st Bi si Werkgroep ledenwerfactie noodzakelijk commissaris Bremer De hand van Rien Vrijdag 1 februari installatie van Viekampen begonnen ,/T GAF F w ZATERDAG 19 JANUARI 1974 4 - traat- SCHAKEN IN op- interieur architektuur zijhuizen 1 - 7 (tussen nieuwe gracht en het kenaupark) haarlem - telefoon 023 - 311976 wim kraakman ruimt zeer radikaal de leukste dingen voor de gekste prqzen gedurende 1 week van 21 januari tot 26 januari 1 Afrika-tentoonstelling (Van een onzer verslaggevers) voor opend voor Youth opend vervolgde hij, „als :luba- voor jgens- Geo- (Van een onzer verslaggeefsters) jgens- (Van een medewerker) Geo- en jgens- g 45: in :ondag (Van een onzer verslaggevers) H. ADVERTENTIE (Van een medewerker) ToernooisPIONa van voor at 44: at 44: gsford ag en um en rstraat an 12- ran 20- olgens iakade ie Jan Hart. Ex- entje iders; interessante tentoonstelling ter beschik king heeft willen stellen. Evenementen als schaaktoernooien en congressen zijn er regelmatig. Voor de bezoekers en organisatoren hoogtepun ten, voor het echtpaar Montens gewoon drukke dagen en bovenal lange dagen. „Als we zijn ingerieht, gaan wij eerst een cruise maken”, zegt de heer Montens en daarna ga ik mij wijden aan m’n hobby, het bouwen van scheepsmodellen, want die zee blijft me toch trekken. En dan nog het allerlaatste nieuws: aan de vierkampen traden vrijdagavond aan zo’n 350 kleine en grote schakers uit alle delen van ons land en ook uit het buitenland. Zij strijden tot en met zon dag in „De Zon” en in „De Moriaan”. 3 -Zuid, in van erdag 15 u.: ,SH”. inder- 1 u. ■disco- n 21.15 boss”, uistere ;ater- poor- !0 u.: >ndag >p de edish Van 8 tot bij de :ers. Geo- Men kan zeggen, dat penningmeester Rien Busink - waarover wij in onze vorige ToernooisPIONage schreven er een handje van heeft de dingen naar zijn hand te zetten, maar dat die hand zó fors en ruw op de foto moest ver schijnen als te zien was op de plaat welke wij bij dat verhaal publiceerden, dat verdroot Rien toch wel een beetje. En zo gaat het hele dagen door, drie schaakweken achter elkaar en telkens met iets anders. En altijd blijft Elly vriendelijk, rustig en lacht de mensen geruststellend toe. Niet vreemd, dat ve len nog eens een extra keertje binnenlo pen bij deze sympathieke gastvrouw. Soms met een bloemetje en dat is dan een goed voorbeeld. Tot een van de vele taken van het echtpaar behoort juist in deze weken een nauwkeurig toezicht op de kassa bonnen, die dagelijks met honderden door de dienstertjes worden ingeleverd. Een karwei dat zittend kan worden afgedaan, maar grote nauwgezetheid eist. Daarnaast is er vanzelfsprekend het doorlopende toezicht in het gebouwen complex. PRIJZEN in guldens: per 1 kg: gr. tong 8,527,42, grm. tong 11,76—10,89, kim. tong 13,8513,00, tong 1 13,88 13,20, tong 2 12,98—12,52, tarbot 13,21— 11,70; per 40 kg: tarbot 325285, griet 263188, kabeljauw 1 15084, kabel jauw 2 150180, kabeljauw 3 12898, kabeljauw 4 104—80, kabeljauw 5 96 80, schelvis 1 146, schol 1 7065, schol 2 87—71, schol 3 90—82, schol 4 92—84, wijting 3 8257, wijting 4 7955, schar 14274, lever 6656, steenbolk 5446, bot 3632, kuit 7775. krab 56. tong schar 240200. Door het verwijderen van het gordijn tussen hal en Burgerzaal wordt door bur gemeester Reehorst tevens de tentoon stelling „Met u naar Afrika” officieel voor geopend verklaard. aantreffen in de kamer van de penning meester of in de toernoolizalen. Kortom, Elly organiseert, regelt, bespreekt, strijkt plooien glad, indien er soms iets mocht rimpelen in de gladde organisatie. En dat vergt veel van haar tijd, want het laat zich nauwelijks raden met wat voor zaken de schakenden bij haar komen. raat), land- satu- p de Dit moest drs. Reehorst vrijdagavond even van het hart, toen hij in het stadhuis op het punt stond de tentoon stelling. „Met u naar Afrika” officieel te openen. De burgemeester was er name lijk van overtuigd dat ook deze expositie volkomen aan de doelstelling van de Burgerzaal zal beantwoorden. „Want”, zo vervolgde hij, „als er er gens behoefte is aan communicatie, dan is die er wel tussen ons, in zijn veron derstelde technische, economische en culturele perfectie nogal arrogante wes- Vriijdag nog was zij uren bezig met de koffers van Francis Coldney, de ex- kapitein van de Faröer eilanden, die zijn koffers op Schiphol „Mens, wat is me dat daar groot geworden, ik heb me rot gesjouwd”, aldus Francis kwijt was geraakt. Men had zijn kof fers nagezocht op bommen „terwijl ik alleen maar whisky bij me had”. Maar hoe dan ook, zijn spullen raakten zoek en Elly slaagde erin ze weer terug te krijgen, compleet met whisky paspoort, dat ook verdwenen was. Hij werd als spreker opgevolgd door pater Van de Paverd, die onlangs uit Tanzanië is teruggekeerd. Uit eigen waarnemingen kon hij daarom vaststel len dat men in Afrika wel degelijk over een oude cultuur beschikt, welke echter bij ons niet altijd is overgekomen. In ieder geval beschouwde hij deze ten toonstelling als een ideaal middel voor meer begrip, als goede basis voor een doelmatige samenwerkingshulp. Door het verwijderen van het gordijn bij de ingang van Burgerzaal verichtte burgemeester Reehorst vervolgens de openingshandeling, waarna met de geno digden een rondgang door de expositie werd gemaakt. Over de kwaliteiten daarvan komen wij binnenkort nog uit voerig terug. VELSEN Volgens de burgemeester van Velsen, drs. J. Reehorst, mag men hier met de Burgerzaal in het stadhuis over een prachtige ruimte beschikken, welke deze gemeente waarschijnlijk door velen zal worden benijd. Het is immers een voortreffelijke gelegenheid voor het houden van manifestaties en tentoonstellingen, waarmee de inwoners van Velsen in het hart van hun gemeen te bepaalde boodschappen met een in formatief, voorlichtend of cultureel ka rakter kunnen worden overgebracht. Elly Nol zorgt voor onderdak van de meerkampers, Elly Nol zorgt voor de invitaties aan de deelnemers ia de oofdgroepen, de laatste tijd daarbij ge assisteerd door Ank Oort, die men nu ook dagelijks in Kennemerduin kan BESOMMINGEN van vrijdag: HD 7 18.00, KW 29 21.00, 167 6.600. 137 15.900, 178 2.600, UK 1 21.000, VL 112 32.900, WR 32 6.600, IJM 32 6.600, IJM 29 77.00, 211 59.00, IJM 207 en 209 6.400. „Dit is mijn laatste Hoogovenschaak- toernooi” vertelt de heer A. F. J. Montens die in „Kennemerduin” welis waar met het edele schaakspel als zoda nig niets van doen heeft, maar er toch dagelijks ten nauwste mee te maken krijgt, omdat hij voor de Stichting Va- kantievreugd hier de scepter zwaait. Al thans nog voor enkele maanden, want per 7 februari verhuist hij naar Zoeter- meer, als ambtloos burger, doch blijft tot eind april zijn opvolger inwerken. Oorzaak van zijn vertrek is zoals dr. M. Albrecht bij de opening van het schaaktoernooi opmerkte „dat ook voor de heer Montens de pensioenge rechtigde leeftijd niet onopgemerkt kan voorbijgaan”. Donderdag 31 januari zal televisiekij kend Nederland in de VPRO-uitzending „Het gat van Nederland” kunnen zien hoe het er op één dag uitziet bij het Hoogovenschaaktoernooi. Zondag name lijk komt de filmploeg van „het gat” naar Wijk aan Zee om de opnamen te maken, nadat men vrijdag al hier en daar eens poolshoogte had genomen. BEVERWIJK. Het Beverwijkse Stadskantoor gonsde gistermorgen van de verhuisactiviteiten. Allerwe gen kon men sjouwende ambtenaren aantreffen, met stoel en bureau op weg naar hun nieuwe onderkomen. Binnen een paar uur was iedereen ter bestemder plaatse gearriveerd. Maar dat kan eerst vanaf eind april, als hij definitief uit Wijk aan Zee weggaat. Tot dan moet er dagelijks naar „Kenne merduin” en terug naar Zoetermeer worden gereden. Gevraagd of de hand van Rien dan niet hoor.en Anke Oort repliceerde: woordde Elly Nol: „Nou, dat weet ik niet hoor en Anke Oort repliceerde: „Ik ben nog niet zo ver.En dat waren nu ook weer geen antwoorden om Rien een handje te helpen. De afgelopen week werd de machi nekamer van de afdeling bevolking ontruimd: de pons- en adresseerma- chines zijn nu op de afdeling zelf neergezet. De lege machinekamer i s betrokken door het gemeentelijk wo ningbedrijf, waardoor deze afdeling voor het publiek gemakkelijker be reikbaar is geworden. Voorts wisselden de afdelingen fi nanciën en onderwijs van plaats. Hierdoor bevindt zich de financiële afdeling zich nu direct naast het kantoor van de gemeente-ontvanger. De afdeling onderwijs is in de lange linkergang van het Stadskantoor wat naar voren opgeschoven. Een heet hangijzer bij Suomi is tel kens opnieuw de bereidheid van een aantal leden om dergelijke activiteiten op touw te zetten. Tenslotte kwam men tot de conclusie dat het wenselijk is een werkgroep te vormen die op lange, ter mijn een strategie gaat uitstippelen om tot gerichte ledenwerfakties over te gaan. Er zullen een aantal wegen tege lijk bewandeld moeten worden om de atletieksport aan de man te brengen. Suomi gaat aan het werk, de hoop wordt gevestigd op de jeugd in IJmui- den. Dan ook komt een einde aan een vijf tig-jarige loopbaan nagenoeg geheel gewijd aan het horeca-vak. Op 14-jarige leeftijd ging de nog jeugdige Montens naar de bakkerij om daar het vak te leren, dat hem aantrok. Hij moest om zes uur beginnen en om er op tijd te komen moest hij elke dag anderhalf uur lopen van Hillegersberg naar de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam. Bovendien moest hij dat eerste jaar nog geld mee brengen ook. Vader Montens betaalde voor de opleiding een rijksdaalder in de week. Maar na een jaar erkende de bakker dat zijn leerling zo goed zijn best deed, dat het cursusgeld gestopt werd en hij zijn leerling twee kwartjes per week uitbetaalde- Na dat jaar was de leerling ook volkomen van zijn snoep- zucht af, want hij mocht van alle heer lijkheden zoveel opeten als hij wilde. En dat was gauw afgelopen. „Verder kreeg je als je het gebak en de taarten niet netjes genoeg had opgespoten met de spuitzak een klap om je hersens en moest het worden overgedaan. Dat leer de snel”, aldus de man, die er nu een halve eeuw op heeft zitten. „Moet je tegenwoordig mee aankomen over peinst hij luid op. Via. de bakkerij ging hij naar de keuken, leerde het koksvak, daarna een bar, in leerde bedienen en serveren, kortom doorliep alle factoren van het horeca-vak. Toen hij zeventien jaar was, leerde hij zijn huidige echtgenote, me vrouw M. Montens-Van Gammeren ken nen, doordat hij bij haar vader werkte en zelfs nog boven haar ouders kwam te wonen. Twee jaar daarna was hij buf fetchef bij Het Gouden Hoofd in Rotter dam en wist hij zich steeds verder op te werken. In 1941 kreeg hij restaurant De Witte Bergen en de daarbij behorende Orchidee-bar in Laren onder zijn berus ting en dat gedurende tien jaar. Toen echter werd het hem teveel met 20 personeelsleden en andere levensomstan digheden. Hij deed deze zaak aan kant en ging varen, want de zee oefende allang een grote aantrekkingskracht op hem uit. Drie jaar later keerde hij terug naar de wal, waar zijn vrouw wachtte. Hij trad in dienst van de Stichting Vakantievreugd en ging aan het werk in „Westerduin” in Wijk aan Zee. „Een pracht tijd”, vindt het echtpaar Montens, „de mensen die daaar kwamen vormden één grote familie- In de avonduren zat iedereen bijeen in de recreatiezaal. Er was geen bediening. Koffie en andere zaken moesten bij de „bar” gehaald wor den, maar mevr. Montens de scepter zwaaide. Afgewassen werd er na het eten gezamenlijk, altijd in opperbeste stemming en onder luid gezang. Daarna werd er gemoedelijk koffie gedronken. Daar was een enorm goede sfeer, on danks of misschien wel juist doordat „Westerduin” zo oud is”. Het gebouw werd daarna gehuurd door Hoogovens voor de Spaanse werk nemers. Hij bleef de administratie doen voor de Stichting en samen gingen zij twee jaar geleden naar „Kennemerduin”, modern van opzet, met warm en koud water op de kamers, maar waar alles te ver uit elkaar is gelegen, waar liften ontbreken, waar weliswaar bediening is maar de onderlinge band geringer. BEVERWIJK. Hoofdinspecteur Bremer zal vrijdagmiddag 4 uur in de salie des pas perdus van het Stadskan toor tót commissaris van politie worden geïnstalleerd. Eerder op de middag zal hij in het bureau aan de Breestraat kennis maken met het politiecorps. Daaraan komt nu binnenkort een einde. Als rechtgeaarde Rotterdammers willen zij die kant weer uit en kochten een flatje in Zoetermeer, dat 7 februari betrokken wordt. De burgemeester was eerst ingeleid door de heer Jan Dooyes, als voorzitter van de stichting „Felison”, die niet wilde nalaten het gemeentebestuur zijn grote erkentelijkheid te betuigen voor het feit dat men deze bijzonder geschikte ruimte „in het hart van Velsen” voor deze IJMUIDEN Aanvoer van vrijdag: 8950 kg tong, 96 kisten tarbot, 454 kisten kabeljauw, 10 kisten schelvis, 293 kisten wijting, 1226 kisten schol, 36 kisten schar, 92 kisten varia. De burgemeester wilde dan ook niet verzuimen erop te wijzen dat deze ten toonstelling iets wil overbrengen van de rijke cultuur en mystiek in het deel van de derde wereld dat door ons gewoonlijk als „het zwarte werelddeel wordt aange duid. Tevens kan zij ertoe bijdragen dat onze belangstelling en ons begrip, of althans de wil tot begrijpen door deze expositie wordt gestimuleerd. Op deze wijze kan de Burgerzaal inderdaad drie weken lang een centrum zijn, waar de bezoekers een gelegenheid tot ontmoe ting wordt geboden. ten en de landen van de derde wereld. Zij wisten immers met een hecht gewor telde, rijke cultuur en hun mystieke of religieuze beleving het ballonnetje van di earrogantie behoorlijk lek te prik ken”. ondanks de miserabele omstandigheden, toch wegen gevonden moeten worden om nieuwe leden te verwerven en zo doende recht van spreken te krijgen. Tijdens de vergadering zijn enkele suggesties naar voren gekomen om wat meer propaganda te maken voor deze tak van sport. Men dacht eraan om een soort van propaganda-clubblad te ver spreiden, een demonstratieloop te hou den, een coopertest, aktiviteiten tijdens de Velser sportweek, een stratenloop, filmavonden voor scholieren. Het meest belangrijke echter achtte men de benadering van de sportleraren in Velsen. Deze mensen kunnen hun pupillen stimuleren tot atletiek, onder andere Olga Commandeur is ook daaruit voort gekomen. De contacten met sport leraren zullen dan ook zeker worden uitgebreid. IJMUIDEN. De atletiekvereniging Suomi, vorig jaar overgestapt naar de gemeente Velsen kampt nog immer met grote problemen. Op de open vergade ring die donderdagavond 17 januari ge houden werd heeft men deze situatie nog eens aan de orde gesteld en gepro beerd om een plan op te zetten tot bevordering van de atletieksport in de gemeente. Suomi gaat van het standpunt uit dat het hier in ieder geval mogelijk moet zijn, want in Beverwijk kan wèl een vereniging van ruim 300 leden be staan. Al maanden tevoren weeft zij de werkzaamheden voor het Hoogoven schaaktoernooi door tussen het werk blij P. R. Sturio van Hoogovens, waarbij dan menig avondje aan het jaarlijks schaakgebeuren ten offer valt voor be sprekingen met haar teamgenoten. „Het zijn allemaal fijne mensen, die weten te organiseren, die van aanpakken weten, die de klappen van de public- relationszweep kennen, die bovendien graag de handen uit de mouwen steken en vooral niet op een uurtje kijken als het in het belang is van een zaak, waar zij ook nog volkomen achter staan.” Met deze woorden kenmerkte organisatie- voorzitter Leo van Kuijk onlangs in een persoonlijk gesprek zijn mensen rondom hem in het schaaktoernooi. Het is dan ook geen wonder, dat in dit mannenwe reldje Elly Nol als gastvrouwe-secreta- resse-vraagbaak-redster-in-de-nood op treedt, want zij hoort volkomen thuis in de categorie, zoals die door haar voor zitter is omschreven. Het grootste probleem is eigenlijk het gebrek aan een goede accommodatie. Wanneer er door verschillepde akties een toevoer van leden zou plaatsvinden, dan komt men toch weer terecht in de vicieuze cirkel: ze kunnen eenvoudig niet op de juiste manier worden opge vangen. De gemeente heeft gesteld dat zij pas in aanmerking kunnen komen als de vereniging wat gezonder is. Het gemeentebestuur hamert telkens weer op de volgende punten: hoe is het leden bestand, hie is de bezetting van het bestuur en hoe zit het met de inkomsten uit contributie. Wanneer deze punten allemaal gere geld zouden kunnen worden dan kan Suomi pas meer pressie gaan uitoefenen. Men komt dan ook tot de slotsom dat En hij stak dat niet onder stoelen of banken want zo is-ie nu ook weer niet. Sr -f:-X :vx. 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5