Chemische wolk Zeeslag om bezit Paracel-archipel in Etten-Leur Zware straffen voor Poolse bridgespelers Thieu kan voor derde keer worden gekozen Ook Nederland aanwezig bij oliegesprek Nieuwe verkiezingen in België onzeker Heftige kritiek Sharon op Dajan Syrië loopt nog niet warm voor akkoord met Israel 3 CONSULTATIES BEGINNEN VANDAAG CHINA GENERAAL NU IN DE POLITIEK Massale vlucht uit KISSINGER UIT MIDDEN-OOSTEN VERTROKKEN gevangenis in Brazilië Studie Oosterschelde is nu afgerond VAN KRACHT „NOODTOESTAND’’ IN CHILI BLIJFT 2 MAANDAG 21 JANUARI 1974 Goud- en deviezensmokkel Vrijuit Tumult in parlement Waarschuwing (Van onze redacteur in Brussel) - N. VIETNAM ruppmnen Boekje open Sadat i laos) A - M r ^Formosa BRUSSEL Koning Boudewijn zal vandaag consultaties beginnen over de vraag hoe het nu verder moet in de Belgische politiek na de val van het kabinet-Lebufton. ^WAILANd' Guano raraceileul I f □I gr* China verjaagt Saigon van eilanden (Van onze bridgemedewerker) i (Van onze redacteur in Jeruzalem) CAMBODJA Z. VIETNAM MON E Y L een (Van onze Haagse redactie) nu JERUZALEM „Dajan heeft gezegd dat Egypte dit keer op vrede uit is. Dat heeft hjj vóór de oorlog ook gezegd, en zie maar wat ervan terecht is ge komen. Ik zie geen reden voor dat optimisme. Vijfentwintig jaar lang hebben wij oorlog met Egypte gevoerd, en zelfs als Dajan gelijk heeft, dan kan vrede niet bereikt worden door het ondertekenen van een overeenkomst. Het is een heel langdurig proces van leren met elkaar te leven, en daarbij moeten wij geen enkel risico nemen”. de ge- zal geen lorspron- ireer 60 op tij- Haagse iek laten De heer Klaasesz: „We rekenen erop dat we ons rapport op de gestelde datum dus op 15 februari aan de minister van Verkeer en Waterstaat kunnen doen toekomen.” ZUID CHINESE ZEE bijeenroeping van de raad vragen, omdat hij het bij de Verenigde Naties slechts door waarnemers is vertegenwoordigd en zelf geen lid van de volkerenorganisatie is Kissinger heeft dit weekeinde verder een bezoek gebracht aan Jordanië, waar hij koning Hoessein heeft ingelicht over de bijzonderheden van het Israelisch- Egyptische akkoord. De Jordaanse premier, Zeid Rifai, ver klaarde later dat er „volledige overeen stemming met de Verenigde Staten is over de toekomstige stappen naar vrede in het Midden-Oosten”. Over de toe komst verklaard Rifai: „Wij houden er aan vast dat het eerste punt van bespre king tussen Jordanië en Israel moet zijn de scheiding van troepen (langs de be standslijn aan de rivier de Jordaan) en wij zijn niet bereid iets te bespreken voordat dit punt is geregeld”. weinig korpo- overle vend bij Brabant :de van Noord- de ge- psycho- rhanden. :t overi- ïogie een te zijn, SAIGON/PEKING (Reuter, UPI, AFP, DPA en AP) Het conflict tussen China en Zuid-Vietnam over de aanspraken op de Paracel-eilanden- groep in de Zuidchinese Zee is het afgelopen weekeinde uitgegroeid tot een gewapend gevecht tussen beide landen. Volgens de eerste berichten heeft China daarbij een overwinning behaald. De eilandengroep is plotse ling in de belangstelling gekomen in verband met de mogelijkheid dat er olie is te vinden. en ver ven vaa gen”. Dat voor de werk in ster Van hiermee verzocht nen van erder te toereke- gestraft aaatregel aest dan daarmee le delin- :s in te- tbr. Die is geba- nen zijn tegemoet ■den van ■kenings- andere hebben) aan. Zo- hiatrisch maar zij ar bij de Hainan o o fabriek arief aan ’drongen op de ;ing zon zijn, die tot een nveense- is inge- ie dode- de on- •mindert si ontoe- worden aak dui- van een rvan de in de op TEL AVIV/DAMASCUS/CAIRO (AFP, UPI, Reuter en AP) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger heeft gisteren zijn serie diplomatieke rei zen door het Midden-Oosten beëin digd zonder dat er concrete resul taten uit de bus zijn gekomen. Sy rië blijft zich afzijdig houden. Na een tussenlanding in Londen, waar Kissinger zijn Britse collega Sir Alec Douglas Home heeft ingelicht over de resultaten van zijn onder- handelingen, is Kissinger doorge vlogen naar Washington. in Soes- bekende bedreigd en met overste. I bij de ngen hi Is lijst- sr. was van de raad. derstelc Betuwe worden crisis - gesloten, de Pro- itsmaat- worden nieuwe De Poolse rechters hebben kennelijk een voorbeeld willen stellen. De dagbla den in Warschau kunnen weinig waar dering opbrengen voor de vonnissen, die een dezer dagen zijn uitgesproken. Het echtpaar Achmatovitch draaide voor het illegaal invoeren van Franse francs maar liefst 4 jaar de cel in, de internati onal Javorski kreeg 6 jaar gevangenis straf. De afgetreden socialistische minister van Economische Zaken, Willy Claes liet zich ietwat voorzichtiger uit. Hij zei gisteren dat de vestiging van de Ibram- co, de Iraans-Belgische raffinaderij in het Luikse, voor de socialisten een be- „Ik ben vóór een overeenkomst met Egypte, maar niet een overeenkomst die Egypte alleen maar voordelen biedt, terwijl wij met de risico’s blij ven zitten. Voor Egypte is het een zaak van logistiek om haar leger in de Sinaï op volle sterkte te brengen. De SAM-raketten het k'anaal over brengen is een zaak van twee uur, en 200 tanks kunnen in een nacht wor den overgebracht. Het verdedigen van onze rechten betekent voor ons oor log. Na de fouten die in de laatste oorlog zijn gemaakt en daar zal ik bij een andere gelegenheid eens een boekje over opendoen gaat de re gering verder met het maken van fouten en wijkt zij af van wat zij altijd een politiek van principes heeft genoemd.” „Ik heb een ander plan dat tot vrede met Egypte leidt, zonder dat wij risico’s lopen. Onze strategie moet erop gericht zijn te voorkomen dat Egypte met zijn leger de Sinaï bin nentrekt. We mogen geen enkel risico nemen voor we weten welke kant het met Egypte opgaat. Wij zouden het is helaas nu al te laat lange tijd de Sinaï met ons volledige leger bezet moeten houden. Ik' denk in totaal aan een termijn van 15 tot 20 jaar. In die tijd zouden wij heel geleidelijk de Sinaï kunnen ontrui men, niet helemaal, maar voor een deel, en Egypte civiele soevereiniteit geven”, aldus Sharon. UTRECHT. Acht Poolse bridgespe lers, allen internationaal zeer bekend, hebben voor het smokkelen van goud en deviezen uit het buitenland straffen ge kregen van een ontstellende strengheid. De Polen namen veelvuldig deel aan toernooien in het westen en in Amerika, kochten in die landen goud en vreemde valuta en vonden daar bij terugkeer in Polen een uitstekende markt voor. isvatbare Oomen latie van geschaft, executie i pas de Die vol- behande- meet af "ger nog, genis zal zaak on- r. Oomen De nadrukkelijke waarschuwing van China aan het adres van Saigon was vervat in een bericht van het officiële persbureau Nieuw China’, dat een opga ve deed van de incidenten rond de betwiste eilanden sinds op 15 januari de eerste gevechten tussen Chinese en Zuidvietnamese strijdkrachten uitbraken. In de waarschuwing worden de „ge wetenloze provocaties”, van de regering en zo een goede verdedigingslijn is. Bij een pas Tijdens het afgelopen weekeinde is er geen klaarheid over gekomen of er in België nieuwe verkiezingen zullen ko men. Verschillende afdelingen van de socialistische partij in het land hebben zich in de loop van het weekeinde voorstanders van parlementsontbinding en nieuwe verkiezingen getoond. Ook de in de oppositie zijnde Volksunie ziet, blijkens uitlatingen van partijfunctiona rissen, heil in nieuwe verkiezingen. Zaterdag voerde het Egyptische staats hoofd Sadat vijf uur lang besprekingen met president Assad over het Egyptisch- Israelische akkoord. Volgens Arabische diplomatieke kringen leverde het overleg geen tastbaar resultaat op en is het standpunt van Syrië jegens het Arabi- sch-Israelische conflict ongewijzigd ge bleven. ETTEN-LEUR. (ANP) Een „brand” in Etten-Leur in het handelsbedrijf in chemische artikelen Rutti is veroorzaakt door een chemische reactie van ammo- niumpersuifaat en natriumnitriet, toen dit met water in aanraking kwam. Er ontwikkelde zich een van verre zichtba re gaswolk. langrijke politieke zaak was geworden, maar hij zei toch ook dat de Belgische socialisten willen blijven deelnemen aan de regering als ze „iets voor de Belgi sche gemeenschap kunnen doen.” De christen-democraten zien heil in nieuwe verkiezingen in België. De afgetreden vice-premier Leo Tinde- mans noemde het onbegrijpelijk dat de socialisten het inzake de Ibramco tot een regeringscrisis hadden laten komen. Wij wilden bepaald niet opnieuw onderhan delen met Iran over de vestiging van zo’n raffinaderij. Wat wij wel wilden was meer toelichting op het stuk van de leveringen van ruwe olie en de prijzen van die olie, zo zei hij. Willy de Clercx, de andere vice-pre mier, zei, sprekend namens de liberalen, hun regeringscrisis op dit moment ui terst ongewenst te vinden. Het land staat voor grote economische moeilijk heden. De prijzen zullen volgens des kundigen zeker met een percent of tien stijgen dit jaar, en het aantal werklozen zou wel eens kunnen oplopen th boven de 140.000, aldus De Clercx. RIO DE JANEIRO (AFP,REUTER). Uit de gevangenis Lemos de Brito in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro zijn zaterdagavond 34 van wapens voorziene gevangenen ontvlucht. Tijdens deze mas savlucht werd een van de gedetineerden bij een vuurgevecht met de politie ge dood. t SANTIAGO. (Reuter) Generaal Au gusto Pinochet, de leider van de Chi leense junta, heeft gisteren voor de tele visie laten weten dat de huidige strenge veiligheidsmaatregelen van kracht moe ten blijven in Chili, omdat er nog steeds „elementen zijn die zich schuil houden en op de duisternis wachten om van achteren toe te slaan”. Deze maatregelen houden onder meer een uitgaansverbod in Santiago en de andere grote steden in van middernacht tot half zes ’s morgens. Het hele land is in een „staat van binnenlandse oorlog”. Deze geeft de mi litaire autoriteiten grote bevoegdheden. De maatregelen zijn van kracht sinds de omverwerping van de regering-Allende door de strijdkrachten op 11 september van het vorig jaar. DEN HAAG. De Oosterschelde- commissie heeft haar studie het afgelo pen weekeinde afgerond. De voorzitter van de commissie, mr. J. Kaasesz, deelde gisteren mee. dat de commissie met een unaniem advies zal komen. Dat advies moet in de komende weken in een rapport verwerkt worden. André Simon, internationaal arbiter werd, ernstig ziek, tot 7 jaar veroordeeld voor de invoer van Amerikaanse dollars en goud en de zwaarste straf, 8 jaar gevangenis ging naar Kasprzak, een spe ler die ook in Nederland regelmatig in toernooien is uitgekomen. Novak en Pietruk die twee jaar gele den met weinig succes deelnamen aan het internationale meesterpuntentoernooi in Leiden wisten de dans te ontspringen en weken uit naar Amerika. In een brief aan Nixon schrijft Den Uyl dat de Nederlandse regering het overleg in Washington ziet als een eerste fase van overleg over de energiecrisis waaraan te zijner tijd ook olie-produce- rende landen en ontwikkelingslanden moeten deelnemen. FATTLE I. MOBEtT 1.^. ,d van n lande- sten, die i enkele gestegen, ganisatie angeslo- januari ecretaris DEN HAAG. Premier Den Uyl heeft de uitnodiging van de Amerikaan se president Nixon aanvaardt om op 11 februari deel te nemen aan een confe rentie van olie verbruikende landen. Ne derland zal in Washington worden ver tegenwoordigd door minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. in Saigon veroordeeld en gezegd dat de Chinezen „vastbesloten zijn hun territo riale onschendbaarheid en soevereinitiet te verdedigen”. Het was de eerste bekendgemaakte reactie van Peking op het conflict en de enige verklaring inzake het Chinese standpunt sinds een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken op 11 januari, waarin het Chinese eigendoms recht op de eilandengroep uiteen werd gezet. Zuid-Vietnam heeft besloten de voor zitter van de Veiligheidsraad en de se- cretaris-generaal der Verenigde Naties te vragen „de nodige stappen te onderne men met het oog op de zeer ernstige toestand op de Paracel-eilnaden”. De Zuidvietnamese waarnemers bij de Verenigde Naties hebben inmiddels in een schrijven aan de Veiligheidsraad verklaard dat Saigon niet van plan is de „schending van zijn soevereiniteit door Communistisch-China te nemen”. De voorzitter van de veiligheidsraad is ge vraagd de nota aan de vijftien leden te doen toekomen. Zuid-Vietnam kan niet zelf om een Voor zijn vertrek uit Akaba, waar hij met koning Hoessein sprak, zei Kissinger dat hij streeft naar het tot stand bren gen van een troepenscheidingsakkoord met alle landen die direct betrokken zijn in het conflict met Israel. Hij zei te geloven dat Jordanië, dat hij een ware vriend van de Verenigde Staten noemde, een belangrijke rol zou spelen bij het stichten van vrede. dit jaar aximuni t ook te t heeft 5g mee- jnkofflst bond to een be- poraties wijzen ie zich aids SAIGON (REUTER). De nationale vergadering van Zuid-Vietnam heeft een wet aangenomen om de grondwet zoda nig te wijzigen dat het president Thieu mogelijk wordt gemaakt voor een derde ambtstermijn in aanmerking te komen. In het senaatsgebouw in Saigon ont stond grote verwarring toen de uitslag van de stemming werd aangekondigd en tegenstanders van de wet gooiden asbak ken, papiermanden en microfoons op de grond. De vroegere minister van Buiten landse Zaken Vu van Mau, een voor aanstaand boeddhistische senator, begon zijn haar af te scheren en kondigde aan dat hij het naar de twaalf landen zou sturen die de acte hebben getekend ter waarborging van de Parijse vredesover eenkomst. China herhaalde gisteren verder zijn aanspraken op de in de eilandengroep en liet Zuid-Vietnam weten dat het zijn pogingen om de eilanden bij zijn territo rium te voegen moet staken. denkt men misschien aan iets als de Oostenrijkse Alpen. Waar het hier om gaat, is een armzalig heuvelland schap dat geen enkel militair voor deel biedt en dat slechts een onder deel van deze linie is. In het noorden bestaat de nieuwe linie uit een vlak landschap dat uiterst moeilijk te ver dedigen is.” De Parcellen vormen een afzonderlij ke keten van eilanden in de Zuidchinese zee. Zij liggen op gelijke afstand van de Zuidvietnamese kust en het Chinese eiland Hainan. Hoewel ze grotendeels onbewoonbaar zijn wordt er al meer dan 150 jaar ruzie om gemaakt. De vrijwillige brandweer van Etten- Leur spoot eerst water op de chemische stoffen. Het gevolg was dat er nog meer dampen vrijkwamen. De Bredase brandweercommandant M. Bouwmeester, die als deskundige in Et ten-Leur werd geroepen, heeft geen goed woord over voor de manier waarop de gevaarlijke stoffen opgeslagen lagen. „Ze lagen in plastic en papieren zakken tegen een rolluik dait aan de onderzijde regenwater binnenlaat. Bovendien liep tegen het plafond van de loods een waterleiding”. Via twee geluidswagens heeft de poli tie de bevolking gewaarschuwd voor mogelijk gevaar. Ook via de radio klonk een waarschuwing. Een vliegtuig van de rijkspolitie hield vanuit de lucht de damp in de gaten. De wind verspreidde de gaswolk echter vrij snel. De rijkspolitie en de arbeidsinspectie stellen een onderzoek in naar de toe dracht van deze „brand”. Aan het woord generaal Sharon, de populairste generaal in Israel, com mandant van het Israëlische leger in Egypte, die gistermorgen zijn militai re uniform heeft uitgetrokken om zijn geluk verder in de politiek te beproe ven als een van de leiders in de Knesset van de rechtse Likoed-oppo- sitie. Sharon verklaart zich een fel te genstander van de overeenkomst die Israel met Egypte heeft gesloten. „Ik ben vóór een scheiding van de legers en ik ben vóór vrede met Egypte. Maar wat wij nu doen, is ons eenzij dig terugtrekken zonder er iets voor terug te krijgen. Het ergste is dat wij onze belangrijkste troeven nu uit handen geven. Wij staan 80 kilometer van Caïro op een open en vlak ter rein, waar wij een ernstige bedreiging vormen zowel voor het Egyptische leger als voor de stad Caïro. In feite heeft Egypte geen enkel afweermid del tegen deze bedreiging van ons. Het is een blunder van de eerste orde om deze troeven zo gemakkelijk uit handen te geven.” „Ik begrijp best waarom de Egyp- tenaren zo gul zijn geweest met hun concessies. Zij hebben in hun stoutste dromen niet gehoopt op een presen teerblaadje te krijgen wat zij op het slagveld nooit hebben kunnen berei ken. Wij geven, door ons tot de Mitla- en Gidi-pas terug te trekken, de belangrijkste verdedigingslinie uit handen die de toegang van Egypte tot de Sinaï beheerst: een heuvelrug, tien kilometer van het Suezkanaal verwij derd, die noord-zuid loopt. Het doel van Egypte tijdens de oorlog was het veroveren van deze linie. Dat heeft ons vele slachtoffers gekost, en krijgen zij deze linie cadeau.” „Het volk wordt door Allon Dajan misleid doordat zij de zaken voorstellen alsof de Mitla-pas President Sadat van Egypte, die een bliksembezoek brengt aan een aantal Arabische landen, is gisteren uit Koe weit aangekomen in Bahrein, waar hij een kort gesprek op het vliegveld had met de heerser van het oliesjeikdom en leden van diens regering. Daarna vloog Sadat door naar Qatar. Hier werd hij ontvangen door sjeik Khalifa bin Hamad al Thani. Beide leiders trokken zich in het pal oir van de sjeik terug voor be sprekingen. De Egyptische president gaat vandaag naar Aboe Dabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten. Het persbureau voor het Midden-Oos ten meldde dat in april in Caïro een Arabische topconferentie zal worden ge houden. De Arabische Liga zou al met de voorbereidingen hiervoor zijn begon nen. Volgens de politie heeft een van de vluchtelingen tijdens het bezoekuur van zijn broer een revolver gekregen. Hij dwong een bewaker de celdeuren te openen. De gevangenen, van wie de meesten volgens de politie langdurige straffen uitzaten, namen bij hun vlucht een aantal vuurwapens mee. Buiten de gevangenispoort stonden drie taxi’s en een personenauto de vluchtelingen op te wachten. Twee van hen werden door de politie overmeesterd. minste zes weken worden uitgesteld om de partijen de gelegenheid te geven binnen deze tijd tot een akkoord over het scheiden van hun troepen, althans toezeggingen daartoe, in de heuvels van Golan te komen. Minister Kissinger kwam gistermorgen in Damascus voor besprekingen met pre sident Assad over scheiding van de troe pen aan het Syrische front. Het overleg concentreerde zich op drie punten: a. een Syrische opgave van de Israëli sche krijgsgevangenen; b. het scheiden van de troepen op de hoogten van Golan en c. deelneming van Syrië aan de volgende fase van de vredesconferentie voor het Midden-Oosten in Genève. Naar uit het gevolg van Kissinger werd vernomen zal de conferentie ten- Ook de regering van Taiwan maakt aanspraken op eilanden. Het enige dat de eilandjes opleveren is guano, vogel- mest, dat als mest wordt geëxporteerd. Voorts doen ze dienst als schuilplaats voor vissers. Sinds in de Zuidoostaziatische en Chi nese wateren naar olie wordt gezocht is het belang van de Paracel-eilanden plot seling sterk gestegen. Een zwaarbeschadigd Zuidvietnamees marineschip wordt na de slag de haven van Hanang binnengesleept. 2'-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3