Culturen beïnvloeden elkaar in Kleden van Bep Roorda en bronzen van Kees Verkade kleuretsen van Ru van Rossum lN Kort geding sexfilm zou testcase zijn HAARLEM Filmfesti valstad ER OP UIT BIJ REGEN! IT Oostenrijk vakantierijk en Oostenrijk vakantierijk o rustige droo- Oostenrijk vakantierijk x-; wakantieoorde {\^vefWeintebere7^ 1ST .30 uur. te we- rijks te tele- woning r Film in 74 11 Boeiende expositie in Galerie Mare In Galerie Eijlders FILMHUURDER VALT KEURING AAN DAN Minie Movie Foto en film en op Vakantie '74 urs Pompeiï-expositie groot succes foto film Jan Arends overleden F ■te I pp WOENSDAG 23 JANUARI 1974 10 Boeiende koppen >53 Onder redactie van J.P. Bos «f ZANDVOORT Bep Roorda uit Heemstede exposeert tot 10 februari haar wandkleden in Galerie Eijl ders, gecombineerd met bronzen van Kees Verkade uit Zandvoort. Een goede combinatie, want deze twee kunstuitingen zijn eikaars complement omdat de kleden non- figuratief zijn in tegenstelling tot het realisme van de beelden en tevens vullen ze elkaar aan door de aard van het gebruikte materiaal. IN HET WEEKEINDE van 15 tot 17 februari is Haarlem het toneel van twee amateurfilm festivals. Behalve het driedaagse Mini Movie Festival dat door De Witte Bioskoop en de Toneel schuur wordt opgezet als tegen hanger van officiële amateur festivals, zoals die jaarlijks door de NOVA worden gehouden, is er op zondag 17 februari de Film In 74 van de Filmgroep Neder land, in samenwerking met een aantal filmclubs in Noord- en Zuid-Holland. Over het Mini Movie Festival schreven wij al uitvoerig op vrijdag 4 januari. HAARLEM Ru van Rossem exposeert tot 20 februari zijn kleur etsen in Galerie Mare. Zijn werk was in vorige jaren al eerder te zien in galerieën in deze omgeving en nadat ik er toen al enthousiast over schreef, kan ik nu alleen maar zeg gen dat zijn werk een steeds die pere indruk maakt. Hij is niet alleen een vakman, die zijn druktechniek heel knap uitbuit, onder meer door diepe reliëfs toe te passen. Ook zijn bestorven kleuren zijn prachtig. Tenslotte heeft zijn werk ook een ideeënwereld ten grondslag, die heel boeiend is. wl ADVERTENTIE ook bijvoorbeeld is ADVERTENTIE aar eervol HEIN STEEHOUWER ADVERTENTIE r ien van de i des pas Beverwijk, na pgeen kunt, ir Fspraak De impressie van een stierengevecht in Spanje op een van de kleuretsen van Ru In het gebouw wordt een crèche ingericht, waar de kleintjes onder toezicht worden beziggehouden. Alles is aanwezig, tot schone luiers toe, aldus de organisatie. Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau, Singel 464, Amsterdam. Tel. 020-255933. urant ;ns t t je hoor id uit lar iken. OostenrijksToeristenverkeers-Bureau, Singel 464, Amsterdam. Tel020 - 255933. RN 108. Mr. Pruim die namens de staat en de keuringscommissie sprak, uitte de vrees dat als mr. J. H. C. Slotemaker (presi dent van de Haagse rechtbank) de vor dering van Cupido Films mocht toewij zen in de toekomst talrijke filmverhuur ders die het oneens zijn met een afkeu ring bij de rechter zouden aankloppen. „Ik heb zo het gevoel dat het bij Cupido Films niet alleen om deze film gaat, maar dat deze zaak is bedoeld als een testcase”. OP DE IDEEËNMARKT voor Recre. atie en Toerisme „Vakantie’74”, die van donderdag 31 januari tot en met zondag 3 februari gehouden wordt in de Julianahal in Utrecht, is de Stich ting Amateurfotografie aanwezig om de grote groep fotografen en smalfil- mers de helpende hand te reiken. Allereerst met neutrale (dus merklo- ze) voorlichting die kan leiden tot beter geslaagde foto’s en films. Hier voor zijn om. ’tipfolders’ en schrifte- Hjke minicursussen over fotograferen, filmen, het werken in ee donkere ka mer en het maken van een k'lankdia- serie beschikbaar. Ru van Rossem heeft zijn kleuretsen in tal van musea en galerieën in drie continenten geëxposeerd. Hij won er veel medailles en biënnaleprijzen mee. En dat is dan allemaal terecht, want de aard van zijn werk brengt een mogelijk heid tot rulime bewondering met zich. Hij laat zich namelijk voeden door idee- en uit vele culturen. Zijn werk herin nert evenzeer aan rotsholtekeningen, Namens Cupido Films stelde mr. J. Wijngaarden gisteren voor de recht bankpresident dat krachtens het bio- scoopbesluit de redenen voor niet toela ting van de film zo nauwkeurig moge- Ijik moet worden omschreven. „Wij be grijpen echt niet waarom de film is afgekeurd, en nu wij de redenen daar voor niet kennen kunnen wij de film bij herkeuring onmogelijk verdedigen. De keuring hanteert trouwens een beleid waar geen mens uit wijs kan worden”, aldus mr. Wijngaarden. Cupido eist in dit kort geding nietig verklaring van de keuring en herkeuring van de film en toelating van de rolprent voor openbare vertoning, ofwel tenietdoen van de twee keuringen en een herkeuring waarbij een uitvoerig rapport wordt verstrekt indien de film dan weer zou worden afgekeurd. De verboden film is opge bouwd uit tien korte filmpjes, waarvan volgens seksuologen sommige een paro die vormen op de sexfilms en andere een zodanige poëtische verbeelding van de liefdesverlangens weergeven dat er van abstractie sprake is. Namens de staat en de filmkeurings commissie stelde mr. J. Pruim dat de eisen van Cupido Films moeten worden afgewezen, alleen al omdat de staat geen zeggenschap over het werk van de auto noom operererende filmkeuring heeft en IN DEZE TOT DUSVER vrijwel vorst- en sneeuwloze winter worden we met regen niet karig bedeeld. Amateurfotografen en -filmers zijn onder deze om standigheden nog maar al te vaak geneigd om hun camera op non-actief te houden. Maar als de regen ophoudt of minder wordt, zijn er buiten heel wat foto- en filmgenieke onderwerpen te vinden. Gewone dingen worden schoon en helder. In de stad kan de kleurenwerker zijn hart ophalen. De kleuren van reclamelichten, paraplu’s, regenjassen, auto’s en bussen reflecteren in plassen en op het natte asfalt en worden bewegende patronen. De kleuren buiten de stad zijn meestal stemmiger, maar daarom niet minder mooi dan de heldere kleuren van de stad. Hier gaat het meer om de fijnheid; weinig felle kleuren in een compositie van grijs en bruin. Deze tijd is ook erg geschikt om eens de structuur van steen, hout of schors te bekijken of composities die gevormd worden door de bladerloze bomen al of niet met onkruid of onderbegroeiing. Ook voor zwart-wit-werkers een uitdaging. En, zoals de foto toont, kan regen een alledaags gebeuren als het voeren van de eendjes een extra dimensie geven. De paraplu versterkt de diagonale lijn in de compositie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De 226.624 bezoekers van de grote Pompeii-tentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum waren voor bijna de helft (104.000) jongeren met een cultureel paspoort of in groeps verband, en ouden van dagen. De direc tie, die spreekt over het grootste ten- toonstellingssucces dat Den Haag ooit gekend heeft, is vooral met het grote aantal jongeren bijzonder blij. Van 9 februari tot 5 mei houdt het Haags Gemeentemuseum een overzichts tentoonstelling van werken van Paul Klee. Ook dat wordt een belangrijke aangelegenheid. In verhouding tot ande re Klee-tentoonstellingen is de omvang (132 werken) gering. Gekozen is voor een presentatie van alle perioden, tech nieken en stijlen. In twee aparte zalen wordt met tekstborden en foto’s een beeld gegeven van de invloed die Klee heeft gehad op de moderne kunst en van zijn kunst-theoretische uitgangspun ten. geen voorselectie, er zijn ook geen prijzen en de films worden dan ook niet beoordeeld door een jury. De makers kunnen hun film wel. als zij daarop prijs stellen, in discussie bren gen. Daarvoor zijn ervaren hobbyfil- mers aanwezig als discussieleider. De toegangsprijs is voor niet-deelnemers 2,50, terwijl kinderen onder de tien, die in gezinsverband meekomen, gra tis toegang hebben. Wie een film vertoont, betaalt 5 inclusief toegang. Wie het zelf vertonen van de films met eigen projector bezwaarlijk vindt, kan gebruik maken van de aanwezige projectoren. Dit moet op het inschrijfformulier worden aange geven. In elke zaal is een versterker aanwezig waarop de eigen geluidsap paratuur kan worden aangesloten. omdat de filmkeuring geen rechtsper soonlijkheid heeft. Bovendien heeft de filmmaatschappij niet voldaan aan het voorschrift dat bij de te keuren film ook een volledige lijst met in de film ver toonde tekst en ondertiteling ingeleverd moet worden. Dat bleek echter slechts een formeel vereiste want de secretaresse van de keuringscommissie verklaarde ter zitting dat bij films waarvan de beel den goedgekeurd worden en waarbij de „titellijst” ontbreekt, actheraf gevraagd wordt die nog eve ntoe te sturen. Het voor Cupido belangrijke punt, dat bij de afkeuring geen uitvoerige motive ring is gegeven, berust volgens mr. Pruim op een misvatting. Zijn stelling is dat de filmkeuring helemaal niet ver plicht is bij afkeuring van een rolprent een motivering aan de aanbieder van die film te geven en gebeurt dat ook niet. De filmkeuring kent alleen een formu lier met een uitvoerige motivering voor intern gebruik. Alleen indien een film met bepaalde coupures wel toelaatbaar zou zijn, wordt dat de aanbieder van deze film meegedeeld. Maar deze film van Cupido was in zijn geheel ontoe laatbaar, aldus mr. Pruim. Hij vond het vreemd dat Cupido niet gevraagd had bij de herkeuring voor een toelichting of verdediging te mogen zorgen. „Dat kan trouwens nog, als Cupido een willekeu rige wijziging in de film aanbrengt en hem dan als nieuwe film opnieuw ter keuring aanbiedt”, aldus mr. Pruim. Andere uitgaven van de Stichting zijn (tot nu toe) zes fotoroutefolders, samengesteld in samenwerking met de ANWB en Provinciale dan wel treek VW’s. De fotoroutes zijn uitgezet in Groningen, Drenthe, Over ijssel Gelderland, Noord-Holland en Zeeland. De route in Groningen is opgezet als wandeling en de overige kunnen per auto of fiets gereden worden. Op het gebied van fototoerisme heeft de Stichting Amateurfotografie ook met de ANWB samengewerkt bij de herdruk van de vouwbladen, be horend bij de 40 toeristische autorou tes van de ANWB. Zowel in de tekst als op de kaart van elke herdrukte uitgave wordt nu ook informatie ge geven over fotogenieke objecten en trajecten langs de route. Deze vouw bladen zijn verkijgbaar bij alle ANWB-kantoren en in de stand van de ANWB op „Vakantie’74”. Evenals aan „Vakantie’73” zal ook deze beurs een fotowedstrijd verbon den zijn; de .spelregels’ hiervoor zijn bij de fotowinkelier en in de stand van de Stichting Amateurfotografie op „Vakantie’74” verkrijgbaar, terwijl ze bovendien zijn opgenomen in de krant .„Om uw vrije tijd”, die onder andere bij de NS.-ANWB- en WV- kantoren te verkrijgen is. „Vakantie ’74” heeft de volgende openingstijden: donderdag 31 januari tot en met zaterdag 2 februari dage lijks van 10-22 uur, zondag 3 februari van 10-17 uur. „Home-run” heet deze bronzen impres sie van een baseballspeler door Kees Verkade. Seisal, ruwe wol en dergelijke materi alen, meestal in strengen en vaak in reliëf opgebracht, gebruikt ze op een ondergrond die ze soms zelf op het getouw heeft gezet, maar soms ook ge vlochten door geplastificeerd kippengaas. In het algemeen zijn haar kleurstellin gen sober, soms met een kleurige uit schieter en de totaalindruk wordt dan ook voornamelijk bepaald door de struc- De Film In 74 heeft van 10 uur af plaats in het gebouw van de Pedago gische Academie op de hoek van Leidsevaart en Schreveliusstraat. Er kan zo nodig in drie zalen worden gedraaid, zodat er zeker honderd films kunnen worden verwerkt. Ie dereen die het filmen als hobby beoe fent, kan hier zijn produk'ten zelf vertonen of laten vertonen. Er is tuurverschillen van het materiaal en het toepassen van reliëf. Kees Verkade is met zijn bronzen zowat een vaste gast in deze galerie en dus is zijn werk al vaak in deze kolom men beschreven. Ook nu weer veel „sportieve” beelden, waarin als altijd weer de dynamiek treft. Verkade heeft een heel raak vermogen om bewegingen te suggereren, vaak door de expressie van zijn vormen iets op te voeren in de richting van het karikaturale. Valpartij en van judo-spelers, hardlopende base- ballspelers krijgen een extra-accent door gerekte ledematen en andere expressie middelen. ons via zijn beeldenreeksen, dat de her innering a an de Babyloniërs via hun spijkerschrift, door hem in reliëf gesug gereerd, een deel van onze geest is gebleven. Hij etst beelden, die op frag menten van tempelwanden lijken, op inscripties in vergeten talen. Soms vind je bij hem fossiele resten, die hij op zijn bladen nieuw leven inblaast. Oerreligie spreekt hem aan, evenals oermagie en hij treft die heden ten dage weer opnieuw in Spaanse stierengevech ten. Hij brengt due op een archaïsche wijze in beeld, alsof hij er in het rijk van koning Minos op Kreta al eerder mee had kennis gemaakt. Zo’n blad is er overigens ook, de Minotaurus en Ariad ne, gecombineerd met het mythische la byrint. En dan stuiten we op het geheim van deze kleuretsen. Door de stijl, die het antieke en het moderne verbindt, krij gen zijn voorstellingen die archetypi sche werking. Ze zijn door het frag mentarische en gecombineerd weergeven een deel van een schijnbaar vergeten droom. Soms zijn het slechts gesluierde beelden, die we vaag in onze geest terugvinden, soms ook zijn ze pregnant duidelijk. Dat hangt van onze eigen bewustwording af. Ru van Rossem ont sluiert die beelden en hij nodigt de kijkers als het ware uit zelf op (inner lijk) onderzoek uit te gaan en ons meer bij oersymbolen en voorstellingen be trokken te voelen. HEIN STEEHOUWER Behalve deze beelden troffen me een paar heel boeiende koppen, een portret van Wim Steyn (al eerder gezien), „Astrid” en een Indianenkop. Ook daarin weer een spontane toepassing van de stijl van Verkade, nu echter zonder de dynamiek, maar toch heel levendig van expressie. klassieke kunst als kunst van Azteken. Op één blad vind je een mandala- vorm, die aan het verre oosten herinnert tot een nieuwe eenheid gebracht met een middeleeuws kerkvenster, een in druk uit Assisi. Zo’n blad is daardoor tijdeloos geworden en het tijdeloze is het eeuwige, maar dan in menselijke maat vertolkt. Ru van Rssem verplaatst ons door de tijden. Hij doet ons voelen, dat de rots- holtekenaar nog in ons leeft. Hij vertelt Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau, Singel 464, Amsterdam. Tel. 020-255933. De meeste bekendheid verwierf Arends echter met „Keefman”, een ver halenbundel die twee jaar geleden bij zijn uitgever verscheen. In Keefman staat het thema centraal van de contact schuwe zonderling die aan de rand van de maatschappij zijn armetierig leven leidt. De hoofdfiguur komt soms in conflict met die maatschappij, een con flict dat steeds beslecht wordt door de komst van verplegers of politie-agenten die hem meenemen naar een psychiatri sche inrichting. Arends, die zelf jaren lang psychiatrisch is verpleegd, heeft in deze bundel veel autobiografisch materi aal verwerkt. Vandaag, zo werd door de Bezige Bij bekendgemaakt, zal zijn bundel „Lunch pauzegedichten” warden uitgebracht. Van Beb Roorda zijn het wandkleden van het zelfde soort, als ze kort geleden in de Vishal had hangen tijdens de aankopen-tentoonstelling. Ze werkt in eenvoudige groot gehouden vormen, soms mathematisch rechthoekig, soms ook in golvende partijen. Ze gebruikt de materialen en technieken die momenteel „en vogue” zijn in een algemeen aan vaarde stijl die langzamerhand steeds dichter bij de kunstnijverheid is komen te liggen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Maandagavond in Amsterdam onverwachts overleden de auteur Jan Arends. De schrijver, die 48 jaar oud is geworden, debuteerde aan het einde van de jaren ’50 met een novelle, getiteld „Lente-Herfst”. Halver wege de jaren ’60 volgde een tweetal dichtbundéls bij de Bezige By. DEN HAAG. (ANP) De president van de rechtbank in Den Haag zal dinsdag 29 januari uitspraak doen in het kort geding dat Cupido Films B.V. tegen de staat en de Centrale commissie voor de filmkeuring heeft aangespannen over het afkeuren van de film „The Best of the New York erotic Filmfestival”. Cu pido zag deze film, die zij 14 februari in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Nijmegen en Groningen zijn Nederlandse première wilde laten bele ven, door de filmkeuring voor openbare vertoning verboden met als motivering „in haar geheel en in haar onderdelen in strijd met de hier te lande geldende goede zeden”. Op de Film In is een speciale informatiestand, waar hobbyfilmers alle informatie over hun hobby gratis kunnen krijgen. Het contactadres voor de Film In is: Jan A. Kleyn, Twisk'eweg 150, Zaandam, telefoqn 075-166670 waar ook het inschrijfformulier kan wor den aangevraagd. Formulieren zijn tevens bij de secretariaten van de meewerkende filmclubs verkrijgbaar. Wat de Filmgroep Nederland be treft, wordt Haarlem het bolwerk voor de amateurfilmers. Zij betreurt het echter wel dat de andere Haar lemse filmclub zich uit de organisatie heeft teruggetrokken, daar men het niet eens is over de gekozen datum. (Aanvankelijk was 3 februari gep- pland). ■■yv

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11