Dollar lager in kalmere markt In Zuid-Afrika 250 stakers in arrest Door Frans besluit verkeert Europa in vertrouwenscrisis EEG-ambtenaren moeten recht om te staken hebben Britse mijnwerkers willen staking beftijvente Sadat: „Embargo tegen VS verzachten” f een miljoen gulden aan prijzen BKR ■1 en NKV OVERLEG MET REGERING FIASCO ONRUST IN NATAL DOLLAR WEER OMHOOG STAATSSECRETARIS BRINKHORST: Geen distributie in Noorwegen Vergadering over federatie NVV Fabriek sluit: 97 man ontslagen po 13 WOENSDAG 23 JANUARI 19 74 (Van onze redacteur in Washington, mr. Leffelaar) IJ Kamerlid Voogd: Jïr voor ƒ1 Verrast 'SÉ-:. WASHINGTON. Hoewel dr. Henry Kissinger vermeed het met zoveel woorden te zeggen, scheen hij op een persconferentie in Washington erop te duiden dat er een verstandhouding met de Arabische olielanden zou zijn bereikt om het olie-embargo op korte termijn op te heffen, wanneer de Israëlische en Egyptische troepen hun door de overeenkomst voorge schreven linies hebben ingenomen. - Y W k Amerika krijgt wellicht weer olie lijk 56. van de ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Stockholm) Dit was in ieder geval op te maken toen Kissinger zei dat het Westen erop rekent dat de olielanden te goeder trouw zullen handelen. Aangenomen wordt dat deze verstandhouding werd bereikt door de directe bemiddeling van de Egypti sche president Anwar Sadat die, kort na zijn laatste gesprek met dr. Kissinger, een aantal van de olieproducerende Ara bische staten bezocht- De mijnwerkers eisen een verhoging van hun weekgeld met een bedrag dat tussen acht en twaalf pond sterling ligt. De regering wil niet verder gaan dan 4,5 pond. Het basisloon van de mijnwerkers schommelt tussen de 25 en 36 pond per week (circa f 162-f 234). Minister Kissinger zei in Washington verder, dat er generlei militaire of ande- er te onderhandelen en zonodig met hen de gevangenis in te gaan. Tijdens de bijeenkomst van de zoge noemde groep van twintig (de twintig landen die overleggen over hervorming In gezaghebbende Haagse kringen is men onaangenaam verrast over het feit, dat de Franse regering, door haar besluit de franc te laten zweven, uitgerekend datgene deed wat men een paar dagen daarvoor in Rome was overeengekomen niet te zullen doen, namelijk te proberen de gevolgen van de oliecrisis op elkaar af te wentelen. Een gewapende politieman arresteert een stakende textielarbeider in Durban. van het internationale monetaire stelsel) in de Italiaanse hoofdstad repte de Franse minister van Financiën met geen woord over de plannen van zijn regering. De bewindsman merkte voorts op dat het Franse besluit ook gevolgen heeft op andere terreinen, zoals het regionale be leid (waarover nog steeds geen overeen stemming is bereikt), een gemeenschap pelijke energiepolitiek (die nog bij lange na geen gestalte heeft gekregen), en de gemeenschappelijke landbouwmarkt, (die door de jongste valutacrisis in gevaar is gebracht). LONDEN (ANP) De dollar heeft in de laatste fase van de handel van giste ren op de Europese wisselmarkten koersverbeteringen te zien gegeven en sloot over bet afgemeen iets hoger dan maandag. Dat had te maken met de kans op een verzachting van het Arabi sche olie-embargo tegen de Verenigde Staten, maar ook met het bericht dat Frankrijk van plan is leningen op de internationale kapitaalmarkt op te ne men ter dekking van het tekort op zijn handelsbalans, dat dit jaar als gevolg van de aanzienlijke stijging van de prij zen van ruwe olie tot achttien miljard dollar dreigt te stijgen. De dollar sloot op 2,85002,8550 mark vergeleken met een laatste notering van 2,82902,8330 maandag. Dinsdagmorgen kwam in Frankrijk een „fixing” van 2,84 mark uit de bus. De dollar sloot op 3,003,0040 gulden en op 3,38003,3830 Zwitserse frank, in beide gevallen het hoogste peil van de dag. Ook ten opzich te van de lira verbeterde de positie van de Amerikaanse valuta. Dit sombere toekomstbeeld kon giste ren worden getekend aan de hand van de uitlatingen van Joe Gormley, de voorzitter van de mijnwerkersbond. Deze zei in een radio-interview dat de regering De positie van de Europese ambte naar was het onderwerp van twee rap porten van de Nederlandse senator F. H. Piket en de Britse conservatieve afge vaardigde John Page. In het rapport, dat wordt gezonden aan het comité van ministers, wordt voorgesteld uiteindelijk een vaste standaard op te stellen voor „Europese ambtenaren”, dus ambtenaren in dienst van verschillende Europese or ganisaties. STRAATSBURG (ANP) De ambte naar in Europese dienst moet ook het recht hebben op staken, indien onver hoopt nodig, aldus het Nederlandse Tweede-Kamerlid J. Voogd (PvdA) gis teren in een debat voor de assemblee van de Raad van Europa. UTRECHT (ANP). Het NVV en het NKV zullen zich op 18 maart uitspreken over de vraag of ze samen een federatie van vakcentrales zullen vormen nu het CNV „uit de boot is gevallen”. ■f-',. "!Ti Terwijl de vakbondsleider deze harde taal sprak waren de ministers van de conservatieve regering-Heath de moge lijkheden aan het bestuderen om de huidige driedaagse werkweek uit te brei den tot vier dagen, of wellicht de oude vijfdaagse werkweek te herstellen. Dr. Kissinger bevestigde eerdere be richten dat de Sovjet-Unie op de hoogte werd gehouden van zijn bemiddelingspo gingen in het Midden-Oosten, en dat Moskou het ermee eens was dat Was hington zich in een „betere positie” be vond om als actief bemiddelaar tussen de betrokken partijen op te treden. Enige tijd geleden was de regering gedwongen de arbeidstijd tot drie dagen per week te beperken. Dat was het gevolg van een schaarste aan energie, veroorzaakt door enerzijds een vermin dering van de steenkoolproduktie als gevolg van de actie van de mijnwerkers, terwijl anderzijds de daling van de olie voorraden door de verminderde aanvoer uit de Arabische olieproducerende lan den de situatie nog verergerde. Gisteravond besloten 3.000 stakers ak koord te gaan met het resultaat van de bemiddeling. Verwacht wordt dat de overige 7.000 vandaag hun voorbeeld zouden volgen. DRU investeert f 2 miljoen. De konink lijke fabrieken Diepenbrock en Rei gers (DRU) in Ulft pompt twee mil joen gulden in het bedrijf om de continuïteit van de onderneming, waar 750 mensen werken, veilig te stellen. Dat is gisteren tijdens een werkbezoek van minister Boersma (Sociale Zaken) aan dit bedrijf meegedeeld. De DRU- directie heeft een nieuwe koers uitge zet die moet resulteren in de opbouw van een afdeling voor roestvrij stalen apparaten. De regering baseert haar besluit op een rapport van de grote oliemaatschap pijen over de olietoevoer naar Noorwe gen. Dat overzicht toont aan dat de olietoevoer slechts vijf percent minder is dan verleden jaar en niet, zoals men eerder verwachtte, 15 tot 20 percent minder. Vrijwillige beperkingen en het zondagrijverbod zijn genoeg om de ben- zinedistributie te ontwijken. De huidige crisis is voornamelijk een gevolg van het ontbreken van onderling vertrouwen. Men laat de nationale be langen op korte termijn prevaleren bo ven de communautaire belangen, men realiseert zich niet dat de problemen waarvoor men zich gesteld ziet slechts gezamenlijk opgelost kunnen worden. Jarenlang is men de discussie uit de weg gegaan over de vraag wat voor een soort Europa men tot stand wil brengen. Men hoopte - maar deze hoop is onge grond gebleken - dat op deze vraag van zelf een antwoord zou worden gevonden naarmate de samenwerking nauwer werd. Men had een politieke keuze moe ten doen, zich bezinnen op de structuur van de gemeenschap die men wenst. Maar de bijeenkomsten van de EEG- raad hadden de laatste tijd iets weg van „een cabaretnummer”, waarbij men el kaar de bal toespeelde, aldus staatssecre taris Brinkhorst. De „feitelijke constatering” dat de ge meenschap in een vertrouwenscrisis ver keert, betekent niet dat Nederland „de vertrouwenskwestie stelt”, zo verklaarde de staatssecretaris in antwoord op vra gen, of dat men een bepaald land de „zwarte piet” wil toespelen. Het is vol komen irreëel te veronderstellen, dat Nederland zou dreigen uit de Europese gemeenschap te treden. DEN HAAG (ANP) Door het besluit van de Franse regering, de koers van de frank te laten zweven, is in Europa een vertrouwenscrisis ontstaan, en is een proces van „ontrafeling” van de Europese gemeenschap op gang gekomen dat kan leiden tot een „redde zich wie kan”, aldus de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, dr. Brinkhorst, op een persconferentie in Den Haag. Deze ambtenaren moeten, aldus de twee rapporten, een betere garantie krij gen voor hun carrière, grotere bestaans zekerheid, een grotere mogelijkheid tot positieverbetering en een beter pensioen. De vormgeving bepaalt echter voor een belangrijk deel het functioneren van de federatie en de mogelijkheid om de doelstellingen ervap te verwezenlijken, aldus „Ruimzicht”. Wat het CNV wil heeft volgens het NKV als nadeel dat de inbreng van de afzonderlijke centrales geschiedt via een standpuntbepaling in het isolement van de eigen kring. LONDEN (Reuter). Nu het met veel hoop tegemoetgeziene overleg tus sen het Britse vakverbond TUC en de regering op een fiasco is uitgelopen ma ken de mijnwerkers, centrale factor in het probleem, zich gereed voor hardere acties. Zij zullen de volledige staking niet schuwen bij hun streven de rege ring ertoe te dwingen haar eigen anti- inflatiewet te overtreden en de mijn werkers de loonsverhoging te geven die zij eisen. De heer Voogd stelde het stakings recht aan de orde, omdat het rapport van Page uitgaat van de Europese con ventie van de rechten van de mens en het Europees sociaal handvest. Ook vroeg hij nadrukkelijk dat de stafamb- tenaren van de Raad van Europa zelf ook garanties kunnen krijgen voor hun vrijheid van meningsuiting. Hij zei over inlichtingen te beschikken dat ambtena ren van hogerhand toestemming moesten krijgen voordat zij een artikel mochten publiceren. Recente cijfers over de voorraden steenkool en olie bij de elektriciteitscen trales geven sinds kort een verbetering te zien. Met het oog hierop oefenen de vakbonden en de werkgevers nu druk op de regering uit om de driedaagse werk week uit te breiden. Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, als u voor 1.- meepuzzel t met de Aktie Natuur in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde 549.-. Doe mee! re verplichtingen waren aangegaan om de naleving van de Israelisch-Egyptische overeenkomst af te dwingen, maar hij zei dat Washington in geval van het vastlopen van de uitvoering van de af spraken, opnieuw diplomatiek betrokken zou raken bij de onderhandelingen. Se nator Robert Griffin formuleerde dit „diplomatiek betrokken raken” als een „ongeschreven verstandhouding”. OSLO De Noorse regering heeft onverwacht besloten dat de benzinedis- tributie, die vrijdag zou beginnen, niet doorgaat. Het zondagrijverbond in Noor wegen zal echter gehandhaafd worden. De Egyptische president Sadat heeft in Algiers tijdens zijn rondreis langs Arabi sche landen gezegd dat het embargo tegen Amerika zou moeten verzacht. „Ik kan nu met oprechtheid zeggen dat de Verenigde Staten een nieuw beleid zijn gaan voeren en dat in het beleid een opmerkelijke verandering hoewel nog geen totale is opgetreden”, aldus Sa dat. Op de vraag of de olieboycot van de Verenigde Staten zou moeten worden herzien zei hij„Voor iedere verandering in l.et Amerikaanse standpunt zouden de Arabische landen een soortgelijke wijzi ging van hun houding moeten tonen.” Drie maanden geleden, zei Sadat, was het Amerikaans beleid inzake het Mid- Eén der leidende functionarissen van de negerbevolking, Barney Dladla, heeft gisteren laten weten dat hij het Interna tionale Verbond van Vrije Vakverenigin gen Brussel wil gaan verzoeken geld te sturen opdat hieruit de verdediging der 250 arrestanten kan worden bekostigd. Dladla zei, sprekend tot een menigte van 5.000 personen, dat hij herhaaldelijk de regering en de bond van Natalse werkgevers had verzocht de vakbonden van de negers te erkennen omdat deze niet geloofden in plotseling uitbrekende stakingen die de economie van het land schade konden doen. De spreker riep de aanwezigen op niet te gaan deelnemen aan gewelddadige demonstraties. Hij was bereid met de arbeiders naar de gevangenis te gaan om Joegoslavië. De buitenlandse handel van Joegoslavië heeft zich in ’1974 krachtig ontwikkeld. De invoer nam met 40 percent toe en de uitvoer met 28 percent. Dat had echter ook tot gevolg dat het tekort op de handelsbalans een omvang van 1,7 miljard dollar heeft bereikt. De vakbonden, die gisteren door de directie in Rotterdam van de situatie op de hoogte werden gesteld, verzetten zich sterk tegen de voorgenomen sluiting. Zij gaan er niet mee akkoord en vinden dat de koper behalve de gebouwen en ma chines ook het personeel zou moeten overnemen. De partijen staan lijnrecht tegenover elkaar, zei de heer J. Schepers van de Industriebond NVV. Hij verweet de directie van Mayfair gebrek aan des kundigheid, kennis en inzihet. Minister Dladla bereikte dat de men sen die al lang bij de textielfabrieken in dienst zijn nu ook een loonsverhoging krijgen van 40 a 80 cent per week. Dladla veroordeelde deze opslag als zijn de „pindanootjes”, maar vroeg de arbei ders toch het werk te hervatten en dan over verdere verhogingen te onderhan delen. Hij vond dat de „capitulatie” van de directie grote betekenis had omdat ze een erkenning inhield „dat zij mijn volk hongerlonen en bijna slavenlonen beta len”. De minimumlonen in de textielin dustrie in Natal zijn ongeveer 13 rand (60 gulden) per week voor mannen en 10,40 rand (45 gulden) voor vrouwen. Bovendien had de directie ermee inge stemd voortaan te onderhandelen met Afrikaanse vakbondsvertegenwoordigers. POORTVLIET. De directie verkoopmaatschappij Herman Heijmans uit Rotterdam heeft besloten de dochter onderneming Herenkledingfabriek May- fair in St. Maartensdijk te sluiten. In dit produktiebedrijf van betere kwaliteit herenkostuums op het Zeeuwse eiland Tholen werken 97 mensen. Opleving in DDR. De economie van de DDR heeft in 1973 een opleving te zien gegeven. Zo nam de arbeidspro- duktiviteit in de industrie toe met 5,8 percent terwijl de industriële goede- renproduktie 6,8 percent groter was. Het bruto nationaal produkt gaf een toeneming te zien van 5,5 percent. Wereldhandelsvloot. De wereldhandels- vloot (zeeschepen vanaf 300 brt) is in 1973 met slechts vijf schepen toegeno men tot 30.051 stuks. Het draagvermo gen nam echter toe met 42,7 miljoen ton tot 446,8 miljoen ton. Kissinger zei dat zowel Israel als Egypte om concrete Amerikaanse toe zeggingen hadden gevraagd ter onder steuning van de naleving van de over eenkomst, maar dat hij deze niet was aangegaan. Uit diplomatieke kringen wordt echter bericht dat Washington Israel wel heeft toegezegd het van vol doende militaire middelen te zullen voorzien in geval van een Arabische aanval. Dezelfde kringen zeggen echter dat de Amerikaanse regering gedreigd zou hebben deze leveranties niet uit te voeren, wanneer Israel ooit zelf e en aanvalsoorlog zou beginnen. Indien dat juist is, zijn deze berichten niet anders te zien dan als een verkapte pressie op de Israëlische regering om zich te hou den aan de bereikte overeenkomst met Egypte, en als een verkapte toezegging aan Egypte zelf. den-Oosten uitgesproken pro-Israelisch, onder het voorwendsel dat moest wor den gezorgd voor een machtsevenwicht in het Midden-Oosten. Hij maakte dui delijk dat de verandering in de Ameri kaanse houding de afgelopen week naar voren was gekomen toen Israel en Egypte onder auspiciën van de VS on derhandelden over de troepenscheiding langs het Suezkanaal. Voor zijn komst naar Algerije is Sadat bij koning Feisal van Saoedi-Arabië, de sjeik van Koeweit en leiders van andere olieproducerende landen op bezoek geweest. Volgens be richten uit Koeweit en Beiroet zouden de Arabische olieleiders geneigd zijn om hun embargo tegen de Verenigde Staten te laten varen. Nieuwe Britse index. Met ingang van januari van dit jaar zullen de kosten van Levensonderhoud in Groot-Brit- tannië worden berekend naar een nieuwe index, die weer begint met 100 punten. Daarmee is de oude, in janua ri 1962 opgezet met 100 als beginpunt, vervallen. Die oude index was in de cember 1973 gegroeid tot 188,2. De nieuwe index is door minister voor Arbeidszaken William Whitelaw be schreven als „zuiver een wiskundige verandering”. Gouda Vuurvast. NV Gouda Vuurvast, behorende tot de Franse groep Carbo nisation Entreprise et Céramique (CEC) in Montrouge gaat de afdeling Uitvoering Ovenbouw van Cleton Insu lation BV in Vlaardingen overnémen. Gouda Vuurvast versterkt hiermee zijn positie in de ovenbouwsector. Resultaat Heidemij. Het financiële resul taat van NV Heidemaatschappij Be heer over 1973 zal, naar het zich nu laat aanzien, minder gunstig uitvallen dan begin vorig jaar werd verwacht. Ten opzichte van 1972 (toen het winstsaldo ruim 2,4 mln bedroeg) is er echter een geringe vooruitgang. Al dus president-directeur F. Sonneveld tot het personeel bij gelegenheid van het ingaan van 1974. In de uitvoe- ringssector is de markt aanhoudend moeilijk; ook in de adviessector is er sprake van verdere concurrentiever- scherping en een steeds kritischer op stelling van de opdrachtgevers ten op zichte van het werk van de Heidemij. DURBAN (AP, Reuter). De staking van ongeveer 10.000 zwarte arbeiders in een aantal textielfabrieken in Natal duurde gisteren nog voort. Maandag wa ren door de politie in een poging de staking te breken 250 arbeiders gearres teerd. De arbeidsonrust is vrijdag ont staan. een door het TUC aangedragen formule om het conflict uit de wereld te helpen „minachtend opzij heeft geschoven”. „Het zal nu een hardere strijd gaan worden. Onvermijdelijk zal er nu een beroep van de mijnwerkers op ons wor den gedaan de actie te verscherpen. Het weigeren van overwerk, dat we de afge lopen tien weken hebben gedaan, heeft niet zo diep doorgewerkt als we gedacht hadden”, aldus Gormley. Als reden voor de sluiting worden genoemd de verminderde vraag naar kostuums door sterk gestegen verkoop van vrijetijdskleding en het ontbreken van voldoend geschoold personeel op het eiland Tholen. Voor de gebouwen en een deel van de machines zou een koper zijn. Mayfair heeft geen geld voor een afvloeiingsregeling. Herman Heijmans zal uit, wat werd genoemd morele over wegingen een bedrag voor de werkne mers beschikbaar stellen. Wat het NKV betreft is het de bedoe ling dat de verbondsraad op 4 februari een pre-advies publiceert. De leden kun nen zich daarover uitspreken in regiona le bijeenkomsten, waarna de hoofdbestu renvergadering van 18 maart de uitedn- delijke beslissing neemt. Het NKV zegt in zijn officiële orgaan „Ruimzicht” dat het verschil tussen NVV en NKV ener zijds en CNV anderzijds gaat om de organisatorische vormgeving van het uitgangspunt dat eigen identiteit en principes moeten worden gewaarborgd. t Staatssecretaris Brinkhorst meende dat men Frankrijk niet op één lijn kan stellen met Engeland en Italië, wier valuta eveneens reeds geruime tijd zweeft. Het Franse beleid vertoont een „fundamentele paradox”, in de zin dat Frankrijk streeft naar een Europa als een zelfstandige entiteit maar dat het niet bereid is hiervoor de instrumenten te verschaffen. AMSTERDAM (ANP). Na de ner veuze toestand op de Amsterdamse wis selmarkt maandagochtend veroorzaakt door het laten zweven van de Franse franc is het in de loop van de dag in het interbancaire verkeer (de markt was of ficieel gesloten) weer wat rustiger ge worden. Nadat de koers van de dollar een hoogtepunt had bereikt vam 3,0325, zakte hij terug naar f 3,0140- f 3,0150, tegen een slot vrijdag van 2,9450- 2,9475, aldus wisselmarktkringen. De Franse franc eindigde op 57,75, iets beneden de indicatiekoers van gister ochtend, maar flink beneden de officië le koers van vrijdagmiddag van 59,25. Het publiek moest voor de franc van daag f 58 betalen en krijgt voor 100 francs 54. Gisteren was dit f 57,50- 53,50 en vrijdag nog f 59 respectieve- Staalproduktie. De Verenigde Staten hebben in 1973 de leiding van de Sovjet-Unie overgenomen wat de pro- duktie van staal betreft. Dit heeft het Internationale Instituut voor IJzer en Staal (HSI) bekend gemaakt. De Verenigde Staten produceerden in 1973 1 36.5 miljoen ton, tegen de Sov jet-Unie 131 miljoen. Volgens Jacques Ferry, de Franse pre sident van het instituut, is 1973 een recordjaar voor staal geweest. De we- reldproduktie is van 629.8 tot 695.8 nhljoen ton gestegen. Z ^7 4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13