Zaterdagvoetbal Verbintenis voorlopig voor één seizoen lijkt haalbaar AKTIE ’68 SPONSOR bij Stormvogels VOLLEYBALCLUB HVS BSM wees Hubra na rust terug van Parkloop van Suomi en DEM Receptie DCIJ DRAVERIJEN HILVERSUM uu«/t nederiand uniska parket Meningen over „experimenteren” Roemeense turnbond sterk verdeeld H. van Hees manager bij Raak Nicols ag tier it, iet IS JKSE met een gj spaarbewijs ALLROUND-SERVICË-I JONGE MEISJES OPGEJAAGD NAAR OLYMPISCHE SPELEN 1976 B. van Duynen 19 WOENSDAG 23 1974 JANUARI 9053 1 5437 2 6541 JEN 1 Superploeg uw geld groeit vanzelf, blijft direkt beschikbaar en geeft een rente tot Begeleiding Verrassing 1 (Van een medewerker) fit ADVERTENTIE Rob Muller: „Dit jaar geen groter budget”. (Van een medewerker) (Van een medewerker) I Eva Bartha: „Geleidelijke opbouw te prefereren”. ADVERTENTIE bij 0% elders men pra- hik- x>u- st is erk- Dat moesten ook de jonge meisjes van de Roemeense super-turnploeg, waarover in het Tsjechische blad „Ceskoslovensky Sport” een verslaggever het optreden heeft gevolgd tijdens wedstrijden in het Oost-Duitse Gera. Hij schreef, dat alle meisjes van deze super-turnploeg uit één stad kwamen in Roemenië, Gheorgiu- Dej, waar de beste technische vakmen sen werden geconcentreerd. De meisjes krijgen op een speciaal daarvoor inge richte school onderwijs, dat gekoppeld is aan de dagelijkse turntraining. De ver slaggever vraagt zich enigszins bezorgd af, of deze Roemeense verrassing van invloed zou kunnen zijn op de ontwik keling van het turnen in andere landen zorgden Smit (2x), Van Leeuwen, Lam mers en Van Vlieringen. W-, Hiddum, 3. 4.30, Kop. Kemna een ge- pge- i de ar. le- als de it Ondanks het gemis aan wisselspelers bleek Bakker Zn. in 2 C toch zoveel sterker dan Vogelenzang, dat het tot een ruime 8-1 overwinning kwam. Hoogka mer had met zes doelpunten het grootste aandeel in de zege. Braam en Van der Luit hadden eenmaal succes. De eer werd door Kanselaar gered. In de res. 2e klasse A won DSB 2 met 5-2 van Spaarnwoude 2 en in de res. 3e klasse A In directe zin zal de sponsoring alleen ten goede komen aan de eerste twee herenteams van HVS. Zoals bekend viel de Haarlemse vereniging in twee jaar terug uit de hoogste klasse naar de tweede divisie. Het tweede team speelt nog enkele klassen lager en krijgt bij zondere aandacht, omdat men op die manier talenten hoopt te kunnen laten doorstromen naar de topformatie. Tegen over de naamsverandering van de vere niging brengt Rob Muller tienduizend in de kringen van leiders en technici in de internationale turnbeweging. Er was bij deze insiders meer verwondering dan bewondering voor dit experiment, waar bij grote risico’s voor de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling worden geno men bij deze kinderen. Een experiment, dat een duidelijke vorm is van sportver- dwazing. Want de bedoeling is deze kinderen als het ware op te jagen tot een soort super-turnploeg, die over twee jaar bij de Olympische Spelen in Montreal goud moet kunnen veroveren tot meerdere glorie van hun land. Deze zogenaamde wonderkinderen op turngebied hebben op hun zeer jonge leeftijd al een tech- niscAi peil bereikt, zoals in München de volwassen turnsters toonden bij het Olympisch turntoernooi en waar zij on geveer tien jaar voor nodig hadden om tot deze topprestaties te komen. Het veldenbestand op sportpark Zee wijk zou door deze snelle groei van allerfel nieuwe afdelingen wel eens op moeilijkheden kunnen stuiten. /paarbank VELSEN. Door de atletiekvereni gingen SUOMI (Velsen) en DEM (Bever wijk) wordt zondag in het park Velser- beek te Velsen-Zuid een Parkloop op touw gezet. Het is een prestatieloop en daarom mag iedereen meedoen. De beide organiserende clubs hopen dan ook dat vele trimmers van de partij zullen zjjn. Omdat de animo voor de strandlopen schijnt te verflauwen, willen SUOMI en DEM het eens met’ een Parkloop probe ren. De beloning voor het volbrengen van de loop, vormt een speciaal ontwor pen medaille. De start is zondagmorgen om elf uur en de afstanden zijn: vier kilometer voor de jeugd tot en met veertien jaar en acht kilometer voor de ouderen. Het inschrijfgeld bedraagt res pectievelijk twee en drie gulden. Deelne merskaarten frijn te verkrijgen in het theehuis in het park. Voor nadere in lichtingen of voorverkoop kan men zich ook wenden tot de heren: H. Werk, Doorneberglaan 102, IJmuiden (tel. 02550-13791) en J. R. Potma, Luxem- burglaan 1, Beverwijk (tel. 02510-30105). Werkelijk talent komt, ook bij het keurturnen, snel naar voren. Daarbij herinnerde zij aan het grote succes van de kleine, tengere Koetschinskaja, die bij de wereldkampioenschappen van 1966 in Dortmund enkele wereldtitels veroverde op nauwelijks 16-jarige leeftijd. En aan dat andere Russinnetje, kleine Olga Korbut, die Olympisch turntoernooi bij de besten schaarde de eveneens zich bij het in München en het pu bliek tot laaiend enthousiasme bracht. En wat te zeggen van het Oost-Duitse turnstertje Karin Janz, die al op 14- jarige leeftijd deelnam aan de Europese turnkampioenschappen in het RAI-ge- bouw in Amsterdam (1967)? Deze en andere jonge talenten kwa men maar niet zo ineens tot toppresta ties. Reeds heel vroeg is daar een syste matische opbouw van de oefeningen aan vooral gegaan, waarbij zij technisch en wetenschappelijk, maar ook sociaal wer den begeleid. Daarbij moesten deze jon ge meisjes zich veel opofferingen ge troosten. (Van onze dammedewerker) IJMUIDEN. Op zaterdagmiddag 26 januari houdt damclub IJmuiden een receptie ter gelegenheid van de promotie van het eerste tiental naar de landelijke ereklasse en het kampioenschap van hef tweede tiental dn het district Kennemer- land. De receptie begint om 16.00 uur in hef St. Fideliusgebouw aan de Willemsbeek- weg (hoek Zeeweg) in IJmuiden. De damverenigingen uit het district en offi ciële instanties uit de gemeente Velsen zijn uitgenodigd. ADVERTENTIE huish. apparaten, auto’s, kachels, schoorsteen reinigen, antennebouw, water-, gas- electr. leidingen enz Tel. (02550) - 18727. HAARLEM. In de eerste klasse A van de Haarlemse zaalvoetbalcoinpetitie zegevierde BSM in de Treslongsporthal te Hillegom met 5-2 over Hubra, dat zich bij de doelwisseling door goals van Sin- tenie en Warmerdam nog in een 2-1 voorsprong mocht verheugen. In de tweede helft van dit aantrekkelijke duel bleek BSM schotvaardiger en kwam als nog tot een 5-2 zege. Voor de productie Verkoopfiliaal Heemstede Heemsteedse Dreef 264 Telefoon 023 - 289408/09 Allereerst zal aan de begeleiding van beide ploegen gewerkt worden. Van der Winden: „Voor gesprekken tussen de spelers buiten de trainingen en wedstrij den was geen tijd en geld. Nu wel. Bovendien zullen uit die pot de reiskos ten worden vergoed”. En Scholier: „Het eerste team heeft geen coach. Het ko mend seizoen moet die er zijn en wil die man zijn werk goed doen, dan is hij bij de training aanwezig. Ook dat moet vergoed worden”. Maar daarnaast will de groep verster king van het spelersmaterieaal „omdat in Haarlem het niveau te gering is”. En fp - (Van onze sportredactie) HAARLEM. Vanavond ondertekenen HVS-voorzitter Scholier en Aktie’68-directeur Muller een sponsorcontract voor het volleybalseizoen ’74-’75. Als deze zakelijke verbintenis beide partijen bevalt wordt het jaar daarop een contract voor drie seizoenen aangegaan. De ledenvergadering zal vóór 15 maart met de bestuursvoorstellen en de daarmee verbonden statutenwijzigingen akkoord moeten- gaan. Gebeurt dat, dan zal de club vanaf september verder leven onder de naam Aktie’68. gulden in plus een complete spelersuit- rusting ter waarde van 3500 gulden. Waarom? Muller: „Via een volleybalclub heb ik nu publiciteit door het hele jaar. omdat ik al een contract heb met de honkbalafdeling van HCK. Het eerste seizoen ben ik daar met eenzelfde be drag begonnen als nu bij HVS. Als de organisatie daar goed op poten wordt gezet ben ik beslist van plan het con tract te verlengen. Voor dit jaar had ik bovendien geen groter budget.” Van het beschikbare geld gaat 1500 gulden af als bijdrage aan de volleybal- bond die van ieder contract vijftien procent voor Zijn jeugdfonds eist. Met het overblijvende geld hebben voorzitter Scholier en manager Van der Winden 'die met trainer Jaap Faber en Piet Olijdam de begeleidingsgroep vormen) twee doelen voor ogen. Dodaarsprijs 2000 m: 1. Lulde B (C. Zeilma- j 2 Lutske van 3,00. PI. 2.20 5,80, Feniksprijs 2000 m: 1. Lathi (J. Wagenaar) Lime du Bois, 3. Jamacia du W.’ 3,20. PI. 2,50. 3,00. 3,80, Kop. 15,80, Trio 241.70. Amateurwinterkampioehschap (eerste afde ling, 2040 m): 1 Jerolimo (W. J. van Schijndel) 2.53,9, 1.25,2, 2. Gerardus O. 3. Henri van Wendy. W. 2,30. PI. 2.00, 2,40, 4,60, Kop. 4,40. Leeuwerikprijs (2040 meter): 1. Grand Geste (W Duivenvoorden) 2.45,9, 1.21,3. 2 Enterprise HoÜandia, 3. Karei Duke. W. 6,00, PI. 1,80, 2,40, 2,00, Kop. 2,50, Trio 261,00. Amateurwinterkampioenschap (Tweede af deling. 2040 meter): 1 Imperieur (H. Kutten) 2.52,1, 1.23,5, 2. Irma van Double, 3. Ivoor S. W 3,90, PI. 1,30, 1,60, 1,80, Kop. 7,90. Meerkolprijs (1600 meter): 1. Jonker Jan (J. Klok) 2.11.4. 1 22,1, 2. Kei Buitenzorg, 3. Hero. W. 7,30. Pi 2,10 2,00, 3,20, Kop. 21,90. Trio 523,80. Paradijsvogelprijs (tweede afdeling 2040 me ter): 1. Kasper Mac (H. Dassen) 2.54,9, 1.26,6, 2. Kythera J, 3. Koningsarend B. W. 2,60. PI 1.70, 7,70, 5,70. Kop. 7,90. Nachtuilprijs (2000 meter): 1. Isodore (W. Duivenvoorden) 2 44,7, 1.22,4, 2. Iris van Buren, 3, Goudvos Heny. W. 5,10, PI. 2,60, 8.30, 8,70, Kop. 5,70 Trio 9942.60. Edelvalkprijs (2420 meter): 1. Krone van Nora (P. Petersen) 3.30,6, 1.25,6, 2. Karamba X, 3. Kalief. W. 3,80, PI. 2,00, 3,90, 1,90, Kop. 6,50. Totalisator-omzet346.750. (Van onze turnmedewerker) HAARLEM. Als meisjes van elf en twaalf jaar, kinderen dus nog, keurtur nen demonstreren van gelijke moeilijk heidsgraad als de damesploegen tijdens het Olympisch turntoernooi in München, kan men dan van een experi ment spreken? De Roemeense turnbond heeft zich aan zo’n „experiment” ge- gewaagd en daarmee deining veroorzaakt Keurturnen voor dames is dat geldt overigens ook andere wedstrijdspor ten een hard bedrijf geworden, voor al na de tweede wereldoorlog. In de turnwereld gingen daarbij de landen van het Oostblok voorop. De zorgvuldig gese lecteerde schooljeugd werd bijeen ge bracht en oefende gemiddeld zes uur per dag, vrijwel alle dagen. Voorts werden in trainingskampen en in speciale cur sussen de fijne kneepjes van de techniek doorgenomen. Dat alles om de individue le prestaties te kunnen opvoeren tot wereldformaat om daarmee internatio nale successen te oogsten. Die successen, met allereerst Rusland voorop, bleven voor de landen van het Oostblok voor wat het keurturnen betreft* dan ook niet uit. Maar ze waren niet alleen het resultaat van technische prestaties. Vooral aan de perfecte begeleiding werd ruime aandacht besteed. Mensen van de wetenschap, artsen en psychia ters, volgden de training en vestigden hun aandacht vooral op de fysieke mo gelijkheden voor de jeugd, hun geestelij ke instelling en ook aan eventuele com plicaties die zich zouden kunnen voor doen voor de lichamelijke ontwikkeling in de puberteitsjaren. Andere landen dan die van het Oostblok, zagen daar in de jaren vijftig nog niet zoveel in. Daarvoor was men daar nog te amateu ristisch ingesteld. Men vond zoveel aan dacht voor de sport over het algemeen nog sterk overdreven en hield zich hard nekkig vast aan de opvattingen, dat de training voor de sport uitsluitend een zaak was van de technische leiders. Wat in de westelijke landen voorts een levensgroot probleem was en nog steeds is, werd daar schijnbaar in een handomdraai opgelost: de sociale begelei ding. Want wie vrijwel alle beschikbare tijd aan het oefenen besteedt, moet toch Over voldoende middelen kunnen be schikken om in het levensonderhoud te kunnen voorzien. Mocht soms wat geringschattend van staatsa- mateurisme spreken, een ieder geval, dat dit soort amateurisme tot bewonderenswaardige sportprestaties heeft geleid. IJMUIDEN. De informatieve bij eenkomst, die het Stormvogefsbestuur maandagavond belegde om van gedach ten te wisselen over de nieuw te vormen zaterdagmiddagvoetbal afdeling, heeft erin geresulteerd dat een buitengewone algemene ledenvergadering bijeengeroe pen zal worden. Deze vergadering zal waarschijnlijk op 11 februari plaatsvin den. In een wedstrijd voor de hoofdklasse zegevierde hekkesluiter Progress in de jtieverwijkse sporthal enigszins verras send met 3-2 over Carillon Boys en Kwam daardoor op gelijke höogte van EDO. Beide ploegen dragen nu de rode lantaarn. Club 12 kwam in de eerste klasse B na een doelpuntenrijk duel tot een 18-o overwtinning op RA VU. Met maar liefst elf doelpunten was Ton Zwart topscorer. Hij werd daarmee meteen recordhouder van dit seizoen. Ook al in 1B won Koploper Fransen/Schoot met 3-2 van .Dichthal en bleef J. C. Groot met een score van 7-2 op winst tegen ’t Lan taarntje. Het hoofdklasseduel tussen Assumburg en SAC in de Dr. Prtinsenhal te Heems kerk werd vijf minuten voor tijd we gens verschillende moeilijkheden door arbiter Doesburg gestaakt. Assumburg leidde toen met 5-1. Tuiinstra bleef in de tweede klasse A na een 1-0 achterstand met 2-1 aan de winnende hand tegen Heemskerk en kwam daardoor alleen op kop. Het in de tweede klasse B leidende Wilms Floet verstevigde rijn toppositie door met 7-2 van Herbert Blom te winnen. In de derde klasse B won Tutor met 3-1 van Europaplein ’73. HILVERSUM De uitslagen van de dinsdag avond in Hilversum gehouden draverijen luiden: Paradijsvogelprijs (eerste afdeling, 2040 m): 1. Iko (W. Blaauw) 2.55,2, 1.25,7, 2. Joviaal, 3. Loeki Dartel. W 8.70, PI. 1,80, 2,10, Kop. 8,60, Trio 151,30 r.7 ker) 2.50,2, 1.25,1. Larissa Winn. 12,80. 2.484, 144,0" 2 Bois T” 241.70. dat betekent eveneens bedragen vooi reiskostenvergoeding. Ex-clubmakker Bob de Poel, nu bij Gerard de Lange, is een van de mensen die op het verlang lijstje staan. Is dat allemaal te realise ren? Johan van der Haar, directeur van de NeVoBo: „Clubs die minder dan 2500 gulden afdragen behoren tot de kleintjes wat de contracten betreft. Het heeft er veel van weg dat de naamsverandering goedkoop is verkregen.” En Hidde van der Ploeg, onder meer oud-bondscoach: „Wil je naar de top dan moet je zeker een bedrag van 50.000 gulden ter be schikking hebben”. Reactie van Scholier: „Dit is natuur lijk maar een begin, we kunnen hier iets mee gaan doen. Als we nog in de eredivisie hadden gespeeld zou ik het voor tienduizend gulden niet hebben ge daan. Het stelt ons in staat te proberen geleidelijk weer aan de top terug te komen. Ik vind beslist niet dat we ons „uitverkocht” hebben”. Scholier, al 17 jaar voorzitter van HVS, verwacht geen moeilijkheden o p de beslissende ledenvergadering. „Ieder een in de club heeft er direct of indirect voordeel van”. Misschien moet de poging van de Roe meense turnbond om meisjes van elf en twaalf jaar in te schakelen voor het bereiken van topprestaties bij het keur turnen om straks in Montreal naar Olympisch goud te dingen, als een vol gende stap gezien worden. Een stap, waar overigens in internationale turn kringen nogal verschil van mening over bestaat. Ook in Nederland’ Want ook in het KNGV wordt aandacht besteed, in het bijzonder wat de turnsters betreft, aan jong talent met het oog op de komende wereldkampioenschappen en de Olympische Spelen in Montreal in 1976. Pas heel kort geleden van 27 de cember tot 6 januari heeft een ploeg van dertien jonge turnsters van de Kerstvakantie gebruik gemaakt bijeen te komen in een trainingskamp in het Zuid-Duitse plaatsje Lohhof München. De Hongaarse trainster Eva Bartha had de leiding, samen met haar assistenten Ginus Lage en Ans Smulders Van Gerwen, die leidster is geworden van de nationale B-ploeg. De leeftijden van de deelneemsters lagen tussen de 15 en 18 jaar. Over het experiment van Roemenië met meisjes van elf en twaalf jaar. toont Eva Bartha zich niet geestdriftig: „Ik ben er niet tegen, dat heel jonge turnsters al worden opgeleid voor het keurturnen. maar vóór zij aan zware oefeningen worden gezet, dient er wel degelijk goede voorbereiding aan vooraf te gaan. Jonge turnsters moeten niet direct met de moeilijkste keuroefeningen oeginnen. Daar moet een periode van langzaam opbouwen aan vooral gaan en daarna kan pas blijken of zij geschikt zijn voor het keurturnen.” zegevierde Kennemerland 3 royaal me' 9-0 over Bron Vanka 2. Met acht van de negen doelpunten was de 38-jarige Jan de Schmidt topscorer. In de Vespohal te Nieuw. Vennep wer den drie wedstrijden voor de derde klas se C gespeeld en daarbij won Rinko door doelpunten van Paap (2x), Pijper (2x) Van Bakel, Halderman en Koning met 7-0 van De Gier. Beuke kwam tor een 6-4 zege op Vink Rangers, en Huisman zorgden allebei voor nattrick. Jelierse (2x), Damen en Duwel scoorden tegen. Door treffers van Ne- aerpelt (2x), Blokker (2x), De Boer (2x), Weyers, Schrama en Van der Loo oracht Kroezen het tot een 9-3 overwin ning op Outshoorn. De tegenpunten wa ren van Van der Vlugt (2x) en Bakker. Een paar punten op de informatie avond waren zeker van belang. Ten eerste had de gemeente per brief gesteld, dat er van die zijde geen bezwaar be staat, als de zaterdagafdeling geen pro blemen oplevert voor het ledenbestand bij de jeugd. Wanneer blijkt dat Storm vogels een jeugdledenstop zou moeten invoeren wegens een tekort aan velden of kleedaccommodatie dan betekent dat automatisch opheffing van de afdeling zaterdagvoetbal. Het stormvogelsbestuur had in principe ook weinig bezwaren, omdat de initiatiefnemers zelf voor het benodigde kader zullen zorgen. Geen be zwaar werd aangetekend tegen de wens van de zaterdagvoetballers om in zelf te kiezen kleuren te gaan spelen. Van ge meentewege is tevens meegedeeld, dat op het bestaande honkbalveld een „over- loopveld” gecreëerd zal worden. In prin cipe zal dit veld ter beschikking gesteld worden van het zaterdagvoetbal, maar zal het tevens door de zondagafdelingen van Stormvogels en SVIJ gebruikt kun- nen worden. Een moeilijk' punt blijft j echter bestaan, omdat vanwege het j honkbalseizoen dit veld slechts van 1 oktober tot medio maart te bespelen ,is. Voor en na die periode zal gezocht moeten worden naar andere mogelijkhe den. Wat betreft de kleedaccommodatie voorziet men geen grote problemen, om dat SVIJ veel ruimte beschikbaar kan stellen. Bovendien is een uitbreiding van de bestaande accommodatie van Storm vogels eventueel mogelijk. Belangrijker punt van overweging voor alle betrokkenen is het feit dat de voetbalvereniging SVIJ sinds vorige week heeft besloten om volgend seizoen met een zaterdagmiddagafdeling te gaan starten. De vereniging groeit onstuimig en er blijkt grote behoefte aan een dergelijk afdeling. feit was in (Van onze honkbaïmedewerker) HAARLEM. De heer II. van Hees is door de honkbalclub Raak Nicols aangetrokken als manager. Van Hees is momenteel werkzaam als directeur van Promotion Project Haarlem en was eer der op het gebied van sportpromotion verbonden aan Boom-Ruygrok NV. Raak Nicols is er bovendien in ge slaagd twee Amerikanen aan te trekken. Veel gegevens over het duo zijn nog niet vrijgegeven. Van de ene is alleen bekend dat hij naar de naam Wayne luistert, in het bezit is van het groot Amerikaans coachdiploma en vanwege die laatste hoedanigheid ook voornamelijk als coach zal fungeren. De andere speler, wiens naam zelfs nog niet bekend is, schijnt als speler van hetzelfde niveau te zijn als Daryll Southwick, die het afgelopen seizoen zo veel opzien baarde. De selectie voor het eerste team wordt verder nog uitgebreid met zes spelers van het jeugdteam van Herman Beidschat. Zij krijgen het ko mende seizoen de gelegenheid zich aan het hoofdklasse-niveau aan te passen. Bij het turnen van deze meisjes was het volgens zijn indrukken of hij de kinderen bezig zag aan een spel, zo vlot en onbevangen voerden zij de moei lijkste oefeningen uit. Zij hadden zelfs geen dag of halve dag rust genomen vóór de wedstrijden, zoals over het algemeen als gewenst wordt geacht. Zij bleven oefenen tot vlak voor het begin van de wedstrijden. Maar insiders vroe gen zich wel af, hoelang deze kinderen dit „spel” zouden kunnen volhouden. Hoe zal hun lichamelijke en geestelijke conditie zijn over twee jaar in Montre al...? De Russische ploegleidster, de eens befaamde keurturnster Larisse Latynina, houdster van 18 Olympische medaljes, waarbij negen gouden, was van mening, dat dit streven van Roemenië om jonge kinderen reeds zo te laten turnen, voor haar eerder een experiment dan een voorbeeld was. In alle landen en in veel takken van sport treden wel zeer jonge talenten op de voorgrond, maar dan als individuele krachten en niet bijeen gebracht in een soort superploeg, die straks in Montreal naar goud moet kunnen grijpen. Het is nog zeer de vraag of dit Roemeense experiment zal lukken. De Olympische Spelen trekken over het al gemeen volwassen sportbeoefenaren en Baron de Coubertin, die de Olympische Spelen indertijd nieuw leven inblies, zal er wel niet aan hebben gedacht, dat kinderen van elf en twaalf jaar daarbij topprestaties zouden moeten leveren. LEO STAAL.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19