Amnesty International brengt na missie rapport uit: I Chili Brazilianen geven martelcursus in NIXON HECHT GEEN WAARDE AAN RAPPORT VAN EXPERTS: 99 99 Protest van Paisley Orde per computer Zuid-Vietnam NS kunnen drukte goed verwerken R. Laan: provincie moet haast maken Regering had geen voorkennis van olie-boycot 99 99 VLAGGETJE VAN 3000 GULDEN in achtergrond STREEKPLAN EN WERKGELEGENHEID Grote toeloop uitgebleven DEN UYL 3 2 197 4 WOENSDAG 23 JANUARI Punten Het Witte Dean Efficiënt Grenzen Dollars (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) (Van onze redactie buitenland) SAIGON. „De regering-Nixon camoufleert haar bedoelingen en misleidt het Congres en het Amerikaanse volk.” Dat oordeel gaf senator Edward Kennedy na een diepgaand onderzoek door een senaatscommissie naar het optreden van het Amerikaanse „Bureau voor Internationale Ontwikkeling” (AID) in Zuid-Vietnam na on dertekening van de Parijse vredesakkoorden. Het AID - een schim mige organisatie onder het patronaat van het Amerikaanse ministerie van Defensie - steunt het gigantische onderdrukkingsapparaat van de Zuidvietnamese president Thieu dit jaar met in totaal 60 miljoen gulden. CIA-schatting üi. I Band per ongeluk uitgewist een per ongeluk is gebeurd. nuchtere (Van een onzer verslaggevers) efficiënt (Van onze verkeersredacteur) Grie- iterna- it een Waar- consu- en om iheiden Ie pro- ■en dat n aan- lakers- >n. Dit alleen Leder- sn aan an leer ten en rk, dat Dat kan niet anders betekenen dan dat Nixon dus ook geen geloof hecht uit het ongerijmde zou dat het bewijs van Nixons onschuld moeten leveren. de best uitgeruste ter wereld te ma ken. Alle terechtstellingen te staken en lijsten te publiceren van al terechtgestelde personen. digden, en andere politici, hebben een beroep op Nixon gedaan om af te tre den. VOLGENS William E. Colby, de huidige directeur van de CIA, zijn in het kader van de operatie Phoenix tussen januari 1971 en mei 1971 ruim 25.000 mensen gedood en ruim 28.000 gevangen gezet. baar stelt „een klap in het ge zicht van elk rechtssysteem is.” regelingen, die voor de provincie in de maak zijn. tegen len in diege- i tegen Grie- zullen samen- an hun se be- enwer- hebben 1 op de erdwe- initia- an een :enland 'essieve AVO. Griekse laglicht verder Triekse rieken- Morgen rieken- 1. wil dat tterdam jloitan- n in de In een k wijst ak van ?gd dat n eisen drank- idt dat ken. pomp- kochten i, heb- tschap- ndigen. rs zou >eëindi- j door- Vele Amerikanen die bij de uitvoe ring van Phoenix betrokken zijn ge weest, meldden dat de Zuidvietnamese politie haar activiteiten vooral con centreert op niet-communistische te genstanders van president Thieu. Vooral toen „vrede dicht bij” (Kis singer in oktober 1972) was, werd de jacht op de „neutralen” intensief: al leen al in de maanden oktober en november van dat jaar werden 40.000 „dissidenten” opgepakt, aldus een ver klaring van Hoang Due Nha, woord voerder van de regering in Saigon. De personen belast met de behande ling van de gevangenen in het stadion gaven zonder aarzeling toe dat er Braziliaanse politiemensen bij ondervragingen aanwezig waren geweest om hun methoden aan de Chileense ondervragers te leren. Er werd zelfs speciaal melding ge maakt van een vierdaagse cursus die dë Braziliaanse politie op het Gevangenen tegen wie geen aan klacht is ingediend voorafgaande aan hun proces onmiddellijk in vrijheid te stellen. De eerste bijeenkomst van de nieuwe Noordierse volksvertegenwoordiging sinds de installatie van de nieuwe coali tieregering, is gisteren na nauwelijks drie minuten gestaakt. Politieagenten stormden de zaal in en sleepten er brullende protestantse militanten, onder wie de om zijn stemvolume bekende predikant Ian Paisley, uit. De protes tantse militanten willen de macht niet met de rooms-katholieken delen. Op de foto: een mokkende Paisley. Het AID (Agency for International Development) speelde al vele jaren voor de Parijse vrede een belangrijke rol bij de uitbouw van de Zuidviet namese politie tot de „eerste verdedi gingslijn tegen de opstand”. Het Pa rijse vredesakkoord bevatte de bepa ling dat Amerika alle militaire en para-militaire raadgevers uit Zuid- Vietnam zou moeten terugtrekken. Volgens Congreslid Lee Aspin van Wisconsin is de CSC voorts belast met de ontwikkeling van de pro grammering van de computers in het kader van het informatiesysteem van de Zuidvietnamese politie. ai gaat ors in lie met üjnen. ■n met jde en dorpen g mille neentes ns hen dorps- e NOS Beheer :len te uik in >n eind „Het rapport van onze delegatie”, zo zegt Amnesty, „heeft ons ervan overtuigd dat er begin november nog steeds op grote schaal gemar teld werd. Latere berichten wijzen t bere- londerd miljoen litgere- ete van nwoner omdat m had hoogte van 15 le man jonge op een De 120.000 politiemannen, die kun nen beschikken over moderne Ameri kaanse apparatuur en barbaarse ge vangenissen, vormen een belangrijk wapen van Thieu tegen de commu nisten, en vooral tegen de door Thieu gevreesde „derde macht” van neutra listen. Volgens het AID was de hulpverle ning aan de Zuidvietnamese politie nodig opdat deze „wet en orde in de stedelijke gebieden en de gepacifi ceerde gebieden kon handhaven, om kleine Vietcong-groepen te kunnen bestrijden in gebieden die nominaal onder controle van de regering staan en om de vijand af te snijden van zijn (voedsel)bronnen”. De Zuidvietnamese politie speelde een belangrijke rol bij de uitvoering van de operatie Phoenix, een door de CIA (Amerikaanse inlichtingendienst) ut gedachte campagne om het in het verborgene werkende kader van het Bevrijdingsfront (Vietcong) te liqui deren. In het kader van deze operatie arresteerde de politie alle personen die verdacht werden van clandestiene steun aan het Front. Van deze achtergrond moet de ver klaring van de Amerikaanse senator James Abourezk, afgelegd in juni vo rig jaar. worden beoordeeld. Volgens zijn berekening wordt de Amerikaan se hulp aan de Zuidvietnamese politie in 1974 opgevoerd tot 60 miljoen gulden 50 percent meer dan in het voorgaande jaar. niet over peinsde af te treden en dat Nixon alleen maar plannen heeft om zijn ambtstermijn te voltooien. jonge- minis- ilandse verwe- ooruit- kennis Moluk- s wor- igsbur- van de Aangenomen wordt dat de Zuid vietnamese politie twaalf miljoen mensen in haar archieven en in de geheugens van haar computers heeft geregistreerd. s (D’66) Sarend- Tweede e voor- i voor van de it pro- l, aldus Af te zien van het besluit vroe gere leden van de regering-Al- lende te berechten, omdat iedere wetgeving die bepaalde daden met terugwerkende kracht straf- WASHINGTON. Huis heeft in zijn nieuwste actie om de president uit het Watergate- moeras te bevrijden, officieel be kendgemaakt dat president Nixon gelooft dat het uitwissen van de achttien minuten van zijn gesprek met ex-medewerker Bob Haldeman Niemand weet met zekerheid wat hiermee bedoeld wordt en waarom deze documenten dan niet eerder openbaar werden gemaakt. Maar aangenomen wordt dat gedoeld wordt op de geluids banden van de gesprekken tussen presi dent Nixon en zijn toenmalige Witte- Huis-advocaat John Dean. DEN HAAG. (ANP) Volgens „Am nesty International” worden in Chili, na de staatsgreep van vorig jaar september tegen president Al lende. nog steeds op grote schaal politieke gevangenen gemarteld. Dit gebeurt met behulp van buiten landse „experts”. De beschuldigin gen zijn gebaseerd op een rapport dat is opgesteld door een missie van „Amnesty International”, die vorig jaar november Chili bezocht. veer duizend politieke gevangenen werden vastgehouden, spraken met velen van hen en constateerden op het lichaam van sommigen duide lijke sporen van marteling. Bij de ondervraging van gevangenen, zo meldde de missie, werd er geslagen en gebruik gemaakt van elektrische schokken. Er waren buitenlandse „experts” bij aanwezig ondanks het feit dat dit ten stelligste door de minister van Buitenlandse Zaken werd ontkend. Deze zouden aantonen dat Dean, die immers niet wist dat zijn gesprekken werden opgenomen, meineed heeft ge pleegd. Blijkbaar als omgekeerd bewijs Maar de congresleden zijn weinig overtuigd. Thomas O’Neil, leider van de Democraten in het Huis van Afgevaar- De missie van Amnesty International bestond uit prof. Frank Newman, jurist aan de universiteit van Cali- fornië, rechter Bruce Summer, pre sident van het gerechtshof van Orange County (Californië) en Ro ger Plant, onderzoekmedewérker van Amnesty voor Latijns Ameri ka. Gedurende hun bezoek van ze ven dagen spraken zij met minis ters en regeringsfunctionarissen, buitenlandse ambassadeurs, advoca ten, gevangenen en ex-gevangenen, priesters en journalisten. Zij gingen naar het nationale stadion van Santiago waar destijds nog onge- De inhoud van het rapport is ter kennis gebracht van de Chileense junta met het verzoek de rechten van de mens in het Chili van na de staatsgreep te eerbiedigen. IN TOTAAL 165 miljoen dollar heeft het AID in de periode van 1967 tot vorig jaar januari uitgegeven om de Zuidvietnamese politie tot een van Zo vroeg de heer Laan, wanneer er nu eens wat meer bekend gaat worden over het streekplan voor het Noordzeekanaal. De gemeenten in dit gebied, zo zei hij, weten niet waar ze aan toe zijn en ze kunnen geen plannen vaststellen over de noodzakelijke hoeveelheid industrieter reinen. Verder vroeg de heer Laan of de provincie spoed zou kunnen maken met een studie naar de aard van de werkge legenheid, die bij de structuur van de arbeidsmarkt in noordelijk Noord-Hol- land past in verband met de overloop- operatie. De oriënteringsnota ruimtelijke ordening, die bedoeld is als het eerste deel van de derde nota, noemde de heer Laan weinig bemoedigend. Ook drong de heer Laan aan op extra-maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Van de zijde van de provincie werd tegenover ons verklaard dat met betrek king tot het streekplan voor het Noord- zeekanaalgebied het raadgevend bureau Berenschot is ingeschakeld en dat mo menteel twee ambtelijke projectgroepen zich met de zaak bezighouden. Het rap port aan GS wordt in maart verwacht. Waar het in dit verkiezingsjaar im mers om gaat, is er zowel op te kunnen wijzen dat men op Nixons aftreden heeft aangedrongen, als op het feit dat men van zaak is. Onmiddellijk stappen te onderne men en tribunalen in te stellen die de beschuldigingen van mar telingen moeten onderzoeken. Hierbij moeten ook internationa le waarnemers worden uitgeno digd. Het AID verklaarde, kort na de ondertekening van het akkoord dat het zijn „hulpverlening aan de natio nale politie en aan het Vietnamees strafsysteem” had beëindigd. Edward Kennedy echter verklaarde op 4 juni 1973 tot de conclusie te zijn gekomen dat het AID zijn program ma’s en zijn financiële activiteiten in Saigon voortzet. „Wij constateren dat termen als „openbare veiligheid” zijn vervangen door „technische hulp, openbare administratie en openbare werken”, aldus Kennedy. Volgens senator Alan Cranston van Californië „gaat het AID voort met steunverlening aan het wrede en re pressieve politie-apparaat van Saigon. Een immens systeem van bewaking is opgebouwd met behulp van personeel en communicatieapparatuur die door Amerika zijn geleverd. Het martelen en de onmenselijke omstandigheden in de gevangenissen, waaronder de fameuze tijgerkooien, trekken de aandacht van hen die de politiek van de regering kritiseren.” keur- ng van duiding illusie verant- al ver- ralsnog aan het rapport van de akoestische ex perts, die door zowel het Witte Huis als de rechtbank werden aangesteld en waarin werd vastgesteld dat het uitwis- singsmechanisme van het opnameappa raat in ieder geval vijf keer, en maxi maal negen keer, gebruikt is om die 18 minuten van de band te vegen. Volgens Nixon zou dat dus vijf of negen keer achter elkaar een ongelukje zijn ge weest. Senator Barry Goldwater verklaarde dat, wanneer aangetoond zou worden dat president Nixon met de band ge knoeid heeft, dit zonder meer een reden zou zijn om hem af te zetten- Sinds het Congres van het kerstreces is teruggekeerd, wordt in Washington steeds vaker vernomen dat er bewijzen zouden zijn die kunnen aantonen dat de president onschuldig is. Dit werd eerst op nogal geheimzinnige manier gezegd door senator Hugh Scott, de leider van de Republikeinen, en gisteren herhaald door vice-presidentGerald Ford. Ford zei dat hij met de president over de Watergate-affaire heeft gesproken en dat hij zeker weet dat Nixon niet alleen niets van de inbraak heeft afgeweten, maar ook niets van de doofpotcampagne. De vice-president scheen te duiden op een bestaande verklaring die dat zou kunnen aantonen. De computerdeskundigen van het Amerikaanse leger zijn inmiddels vertrokken, zodat er Zuidvietnamezen moesten worden opgeleid om hun werk over te nemen. Met de oplei ding en training van Vietnamezen is belast de „Computer Sciences Corpo ration” in Los Angeles, dat een vele miljoenen dollars omvattend contract met het Zuidvietnamese ministerie van Defensie heeft gesloten. Een moeilijkheid is vooral de vaststel ling van het gebied, waarvoor het streekplan moet gelden. In de Statenver gadering van 22 januari 1973 is de uitspraak gedaan dat er „een nieuw streekplan voor Amsterdam en het Noordzeekanaalgebied dent te worden gemaakt”. De grenzen van het plan zijn op het ogenblik in studie, waarbij de grote vraag vooral is of er een voorha ven bij IJmuiden komt. In dat geval zou ook Zuid-Kennemerland binnen het streekplan moeten vallen omdat er dan infrastructurele voorzieningen moeten worden getroffen tussen de voorhaven en het achterliggende industriegebied. Ten aanzien van het verzoek van de heer Laan om een studie naar de struc tuur van de arbeidsmarkt in noordelijk Noord-Holland zei gedeputeerde Gerbr. de Jong „We gaan zeer binnenkort een aantal werkloze academici en middelba re technici inzetten om een dergelijke studie te vervaardigen. We nemen aan dat het niet te veel tijd in beslag zal nemen. Bovendien zijn we in overleg met de Nationale investeringsbank om de tech nische aspecten van een aantal projecten te onderzoeken”. Als projecten die de heer De Jong op het oog had, noemde hij een elektrostaalfabriek. een krantenpa- pierfabriek, een project om smeerolie te regenereren, een project om op grote schaal aardgas vloeibaar te maken, zodat het geschikt wordt als autobrandstof (een project dat aan honderden mensen werk kan bieden) en een project om uit zeewater proceswater (gedestilleerd wa ter) te maken. AMSTERDAM. De burgemeester van Zaanstad, de heer R. Laan jr. heeft vandaag in zijn functie van voorzitter van de regionale raad voor de arbeids markt Noord-Holland aan de provinciale en de centrale overheid gevraagd haast te maken met een aantal plannen en UTRECHT. De Nederlandse Spoor wegen kunnen de forensendrukte goed verwerken. „Er wordt meer per trein gereisd dan voorheen, maar het verschil Is toch niet zo groot dat reizigers zouden moeten achterblijven. Het zitplaatsen aanbod is beperkter, maar gemiddeld gesproken kunnen we de reizigers rede lijk comfortabel meenemen”, zo melden de spoorwegen. Vrij algemeen begint men nu pas op gedistribueerde benzine te rijden. „Wij hebben de indruk dat men ■deze benzine vooral voor het woon-werkverkeer ge bruikt.” Dat de grote toeloop is uitgeble ven, schrijven de NS vooral toe aan het algemene gevoel dat de distributie niet van lange duur zal zijn en dat de toewijzingen groter bleken te zijn dan men had verwacht (doordat de distribu- een week later van kracht werd). Lijst van gevangengehouden per sonen te publiceren om de angst en onzekerheid weg te nemen bij mensen die niet weten waar hun verwanten en vrienden worden vastgehouden. erop dat een en ander zelfs nu nog doorgaat”. Ondanks het feit dat de missie haar werk in een aanzienlijke mate van vrijheid kon verrichten voelt Amnesty zich „toch genoodzaakt te verklaren dat, in tegenspraak met wat bepaalde Chileense regeringsvertegenwoordi gers in het buitenland hebben ge zegd. er gegronde redenen zijn om aan te nemen dat er een voortdu rende en grove schending van de meest fundamentele mensenrechten plaatsvindt”. Deze schendingen be treffen, naast marteling, politieke vervolging, opsluiting zonder aan klacht of proces en terechtstellin gen. Dit vlaggetje zat destijds op de auto van de voormalige president De Gaulle, toen hij als legerofficier in juni 1940 naar Engeland uitweek. Het werd gisteren in Londen op de,veiling gebracht en' bracht drieduizend gulden op. De foto toont het hulpje van de veilingmeester, die het vlaggetje aan het publiek toont. gevonden heeft dat het afzetten een president een uiterst delicate De CSC heeft 56 Amerikanen in dienst in Saigon, en onder hen bevin den zich enige voormalige „pacifica- tie”-deskundigen, die vroeger in dienst waren van een mantelorgani satie van de CIA. Mensen van wie werd aangenomen dat ze een belangrijke functie be kleedden werden direct neergescho ten. anderen werden ondervraagd, hetgeen vrijwel altijd gepaard ging met martelingen. De aldus verkregen inlichtingen werden opgeslagen in computers. DEN HAAG. (ANP)— Het huidige ka binet heeft geen specifieke informatie bereikt over de hantering van het olie- wapen door de Arabische staten nog voordat daartoe werd overgegaan. Minister-president Den Uyl heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat van de inhoud van de besluiten van de Arabi sche staten de regering eerst heeft ken nis genomen toen deze publiek werden gemaakt. In antwoord op vragen van de PvdA- kamerleden Poppe en Van der Hek zegt de premier dat niet bekend is of tijdens de conferentie van de zogenaamde Bil- derberggroep, die van 11 tot en met 13 mei j.l. in Zweden werd gehouden, ver trouwelijke mededelingen zijn gedaan over een mogelijk hanteren van het oliewapen door de Arabische staten. De bijeenkomsten van de Bilderberggroep dragen een privé-karakter en geen lid van de regering heeft aan bedoelde con ferentie deelgenomen, aldus de minister president. Zieglers commentaar was kennelijk bedoeld als tegengif voor deze ongelovi ge Congresleden, wier verkalringen overi gens minder manhaftig zijn dan ze klin ken of zelfs maar bedoeld zijn. Alleen de nuchtere senator Mike Mansfield zei zonder omhaal wat hij dacht, en dat was, dat alleen de presi dent kon beslissen af te treden, en dat niemand anders daar iets mee te maken had. ministerie van Defensie gaf, aldus de missie in haar rapport. Amnesty International zal dit voor jaar een uitgebreider rapport publi- ceren over de rechten van de mens in het huidige Chili. Het Wereldverbond van de Arbeid en het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen pleiten in een recente gezamenlijke verkla ring voor een grootscheepse actie om de daadwerkelijke en onver minderde solidariteit van de werk nemers uit alle delen van de we reld met de Chileense arbeiders en het Chileense volk tot uitdrukking te brengen. Uit de jongste berichten is deze vak verbonden gebleken dat de „onder drukking in Chili met onvermin derde hevigheid voortwoedt en dat vooral dë arbeidersklasse, de vak- bondsmilitanten en -leiders het moeten ontgelden”. De computers spelen een sleutelrol in dit geheel. Net zoals tijdens de opera tie Phoenix worden zij gebruikt om de jacht op tegenstanders van presi dent Thieu zo efficiënt mogelijk voort te zetten. Amnesty International dringt er daarom bij de Chileense Junta op aan om: Perschef Ronald Ziegler verklaarde echter weer eens dat de president er

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3