Veel waardering van wethouder voor CGH maar: Heemskerk kan niet toveren Middenschool en toelatingsbeleid KRITISCHE KANTTEKENINGEN BIJ ONDERWIJSPROBLEMEN Agenda Eindelijk sloop van woning Verenigingsnieuws B. en W. Haarlem nemen garantie ijsbaan over OP RUIMING ERASMUS Nu met de opruiming heeft Trendshop’t helemaal op z’n heupen. Maar liefst 10,20 en 30% korting op alle mode. E BRIDGECLUB SANS ATOUT si VOE WOENSDAG 23 19 74 JANUARI '4 (Van een onzer verslaggevers) Toelating Achterstand Velsen-IJmuiden Afstand Velsense bijdrage blijft weg Beverwijk Wijk aan Zee Heemskerk gr di di w aa w w w; Ei sti bc st Pl or be oo va bc zij tis te m eii dc tri ergens een kwart ton vandaan to vert. Die jongens moeten leren plannen op een wat ruimere ter mijn”. „Rest”-scholen Trendshop Begijnenstraat 16, Beverwijk. Telefoon 02510-24713. Geopend van 9.00 tot 18.00 uur. 's Maandags gesloten. In en om Haarlem HEEMSKERK „Hoewel ik verschrikkelijk veel waardering voor het werk van de Culturele Groep Heemskerk heb moet de groep toch wel begrijpen, dat als je in juli een gemeentebegroting op stelt die door de raad in november wordt vastgesteld, je niet zomaar Beverwijk Wigs Heemskerk Velsen-IJmuiden ongetwijfeld tientallen vragen beantwoorden. De begroting (Van een onzer verslaggeefsters) examens) systeem, nog voor reau voor Alcoholisme. ADVERTENTIE en Huijgens- en Ttendshon en WOENSDAG 23 JANUARI voor ruimt op BOEKHANDEL Cl nc mi en zij si scl he st; Dit zegt wethouder A. J. van Herpen over de opmerkingen van de Culturele Groep Heemskerk, dat de subsidie-aan- vraag van de groep (groot 23.000.-) niet op de agenda van de raadsvergadering eind januari is geplaatst. Juist door het niet behandelen van die begroting door de raad is de Culturele Groep Heems kerk bevreesd, dat het aantrekken van kunstenaars en het organiseren van tal rijke andere activiteiten in Heemskerk in het gedrang komt, omdat men niet weet of de raad en het college achter de subsidie-aanvraag van de groep staan. WOENSDAG 23 JANUARI Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a: 19-21 u. Overigens zit de gemeente Heemskerk wel met die aanvraag om 23.000 subsi die te verlenen in de maag. De post onvoorzien van de financiële wethouder Petersen is niet bijster groot. „Als er subsidie moet worden gegeven zal de Naar de mening van het Regionaal Instituut dient de opzet van de midden school niet plaats te vinden ergens mid den in het onderwijs, namelijk toevalli gerwijze bij het voortgezet onderwijs. De start zou moeten worden gemaakt bij de basis. raad moeten aangeven waar we dat geld moeten halen: of van de post onvoorzien of er zal iets anders uitgesteld of gemi- niseerd moeten worden”, aldus wethou der Petersen. Zijn collega Van Herpen haastte zich er aan toe te voegen, dat de subsidie-aanvraag van de groep nog geen punt van bespreking in het wekelijkse B. en W.-vergadering is geweest. Dat zal volgende week pas gebeuren. Zolang echter de leerplannen van het basisonderwijs en het voortgezet onder wijs niet volledig op elkaar zijn af ge stemd, zal men op de een of andere wijze door middel van een toets moeten trachten vast te stellen, of een leerling het programma van de school waarvoor hij zich aanmeldt, wel aan zal kunnen. onderwijs zeer zeker geft tot verdere studie via het baar beroepsonderwijs. intrede selectie) woensdag 20 uur: 20 uur: Zv en wi bil de in' vo BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). 19 en 21.15 u.: .,Op de Hollandse toer”. de la; Zv ge dr fal de WETHOUDER A. VAN HERPEN kan het ietsje eerder? de Hi ee ee er go fa Wl m< en ee W( di< ru aa m< b; fh k’e W( Lange Nieuwstraat 243, IJmuiden Tel. 1 31 44 Hoofdstraat 234, Santpoort Tel. 37 83 71 is nu akkoord gegaan met een door de gemeente Beverwijk aangeboden woning aan de Wijk aan Duinerweg, waarna Beverwijk de handen vrij had om de reeds lang gewilde sloop van het stenen woonhuis te laten beginnen. Heemstede). Don door Bob van (Heemsteedse Het is er dan eindelijk van gekomen. Dinsdagmorgen is men begonnen met de sloop van het woonhuis, dat op de hoek van de Plesmanweg-Alkmaarseweg al geruime tijd een sta in de weg is om de tuin van bejaardentehuis Huis ter Wijck te kunnen afronden. De familie Tromp BEVERWIJK In de lustrumnota van het Regionaal Instituut voor het Openbaar Voortgezet Onderwijs in Midden-Kennemerland wordt een aantal onderwijsproblemen aangesneden, onder meer de visie van het bestuur op de ontwikkeling van de zo genoemde middenschool en het toelatingsbeleid. Daar er in brede kring belangstelling voor dergelijke zaken bestaat ontlenen we de volgende samenvatting van de in dit opzicht belangrijkste gedeelten aan de nota. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De kansen op realise ring van de ijsbaan zijn aanzienlijk groter geworden, nu Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben beslo ten de gemeenteraad voor te stellen garant te staan voor de 41.000 ruiden die de gemeente Velsen aanvankelijk in de stichtingskosten voor haar rekening zou nemen maar welk gat nooit is opgevuld. B. en W. hebben dit besluit gistermiddag genomen. „Het is een duidelijke zaak, dat wij in de eerstkomende jaren naar een ander toelatingsbeleid toe moeten”, zo schrijft men verder in de nota, die vervolgt met onder meer: worden verschoven naar een later tijd stip. Daarmee komt de noodzaak van een toelatingsonderzoek aan het einde van de basisschool te vervallen. Daar voor in de plaats zal een onderzoekpro- cedure in de middenschool moeten wor den geschapen, maar hoe die er uit zal zien is nu nog niet te voorzien. Aldus de lustrumnota. Overigens verwachtte wethouder Van Herpen geen overhaaste beslissing. „Een aanvullend raadsvoorstel heeft geen en kele zin, want ik ben niet van plan -de van de raadsleden in de vergadering te gaan van de groep moet helemaal worden uitgespit. DONDERDAG 24 JANUARI Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Hij stelde nadrukkelijk waardering voor de Culturele Groep Heemskerk te bezitten, maar hoopte in de toekomst toch wel een paar maanden eerder dan nu de begroting van de groep onder ogen te mogen krijgen. „Want echt, de activiteiten van de groep zijn voor Heemskerk alleszins de moeite waard”, zo besloot wethouder van Herpen. BEVERWIJK. De uitslag van de laatste selectie ronde wedstrijd van bridgeclub Sans Atout is: Groep 1: 1. Gbr. W. en C. Hoogeboom 130, 2. fam. Zwaneveld 129, 3. hr. J. BeersJ. Kool 126, 4. C. SpruitA. van Balen 121, 5. P. RoosF. Koster 115- Groep 2: 1. Hr. E. Sloof—de Vries 130, 2-. mevr. Reijnharthhr. de Jong 127, 3. hr. M. SmitM. de Wit 119, 4. fam. Van Roon 108, 5. hr. LaeijneRuiterberg 106. Groep 3: 1. Hr. P. Hilbers—H. Kluft 100, 2. gbr. v.d. Vlugt 99, 3. mevr. Belter manhr. R. Hoen 97, 4. fam. Eijking 95, 5. gbr. v. d. Kolk 91. In het afgelopen jaar is een overleg tot stand gekomen tussen een aantal scholen voor openbaar basisonderwijs en de onder bestuur van het Regionaal Instituut voor Openbaar Voortgezet On derwijs staande scholen voor avo en Daarmee komt het totale bedrag waarvoor Haarlem zich garant zal moe ten stellen op 176.000 gulden. B. en W. hebben als voorwaarde gesteld dat de rest van de gemaakte afspraken volledig zullen worden nagekomen. Dat houdt onder meer in, dat Gedeputeerde Staten bereid zullen blijken ongeveer een mil joen bij te dragen, een zaak waarover volgende week de beslissing zal vallen. Bovendien heeft Haarlem aan het stich tingsbestuur van de ijsbaan een nieuwe exploitatieopzet gevraagd, waarover in middels besprekingen worden gevoerd. Als de middenschool haar doet, zal de schoolkeuze (en Een door sociaal milieu of welke an dere oorzaak ook opgelopen achterstand in het kleuter en basis-onderwijs kan nimmer door een middenschool, dus eerst op twaalfjarige of oudere leeftijd voldoende worden gecorrigeerd, daar de achterstand dan al te groot is. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat zich hier door bij het invoeren van de midden school nog grotere moeilijkheden en niet alleen wat aanpassing betreft zullen voordoen dan het geval was bij de invoering van de Mammoetwet. Dit te meer daar het hier bij de midden school om een ideologie gaat, waarbij de instrumenten (nieuwe leraaropleiding, nieuwe lesmethoden, afschaffing jaar- vwo, om te komen tot een betere af stemming van de beide soorten onder wijs op elkaar. Met name voor de vak ken rekenen en Nederlandse taal zijn commissies gevormd die moeten komen tot meer eenheid in de gebruikte termen en tot afspraken over de omvang en de inhoud van de stof die in het basison derwijs wordt behandeld. Langs deze weg kan de afstand tussen basisonder wijs en avo/vwo enigszins worden over brugd. Deze zelfde procedure zal in de toe komst op een aantal punten plaats moe ten vinden met betrekking tot de aan sluiting van het basisonderwijs op het lager beroepsonderwijs. Totnu toe worden de scholen voor lager beroepsonderwijs te veel be schouwd als „rest”-scholen, waar de leerlingen heen gaan die afgevallen zijn bij de selectie voor de avo/vwo-scholen. Volgens het Regionaal Instituut is dat een negatieve instelling, die moet wor den omgebogen, daar het lager beroeps zeer zeker moeilijkheden middel zo uur: „The big „Duel op de spoor- De aansluiting van het voortgezet on derwijs op het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs is een nog steeds onopgelost probleem. Eén begrip treedt echter steeds meer op de voorgrond, namelijk de midden school. Wat bij de Mammoetwet niet kan en hetgeen in feite ook niet de directe opzet daarvan was, wil men in de komende jaren proberen te realise ren: gelijke kansen voor ieder kind. Hoewel het Regionaal Instituut in het geheel niet afkerig staat ten aanzien van de middenschoolgedachte en zelfs wel de kans wil benutten om in deze regio een experiment op te zetten, plaatst men er toch enkele kritische kanttekeningen bij. HAARLEM. De rechtbank heeft op dinsdag 22 januari in staat van faillisse ment verklaard: Besse, wonende in Oostzaan, Grashof 26, rechter-commissa- ris: mw. mr. L. A. Barendsen-Cleverin- ga, curator: mr. M. H. van Rhijn, advo caat en procureur in Wormerveer, Zaan- weg 110; Scheerman, wonende in Zaan dam, Schubertstraat 6, handelende onder de naam Zaans Isolatiebedrijf, rechter» commissaris: mw. mr. L. A. Barendsen - Cleveringa, curator: mr. M. H. van Rhijn, advocaat en procureur in Wor merveer, Zaanweg 110; Staring, wonende in Beverwijk, Eemstraat 39, handelende onder de naam Firma Staring, rechter commissaris: mw. mr. L. A. Barendsen- Cleveringa, curator: mr. Th. J. M. Nij- hof, advocaat en procureur in Bever wijk, Breestraat 95a; Taekema, wonende in Westzaan, Zuideindë 35, rechter-com- missaris: mw. mr. L. A. Barendsen- Cleveringa, curator: mr. J. J. van der Valk, advocaat en procureur in Zaan dam, gemeente Zaanstad Westzijde 144; „Men kan zich afvragen of er ooit een toets gevonden zal worden, die met een redelijke mate van betrouwbaarheid de toekomstige schoolloopbaan van een kind kan voorspellen”. Easy, Populierenlaan. Geopend hulpverlening van 19-20 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44 en Amistelstraat 44: 19-21 u. WOENSDAG 23 JANUARI Velserbad, 21.30-22.30 uur: gemengd zwemmen. Openbare Bibliotheek Velsen, centrale bibliotheek 10-12.30 u. en 14.30-17.30 u. Centrale jeugd- en tinerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 15.30- 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord 19-21.30 uur; filiaal Zee- wijkplein, IJmuiden—West, 19-21.30 u. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat 4. IJmuiden. 19-20 u. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu- SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) 20.15 u.: To neelgroep Centrum met „Souvenirs”. Toneelschuur (Smedestr. 23). Donderdag 12.30 u.Schaf ttijdtheater met „Money’s jongen huilt niet”. DONDERDAG 24 JANUARI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot DONDERDAG 24 JANUARI Velserbad, 6.30-8 u-, 12.15-13.i5 u. 16.45-18 Ti. gemengd zwemmen. Openbare Bibliotheek Velsen, centrale bibliotheek 14.30-17.30 en 19-21.30 u.; centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 14.30- 17.30 u.; filiaal Santpoort-Noord, Wüste- laan 79, volwassenen, tieners en jeugd, 14.30-17.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 177, idem, 14.30-17.30 u.; filiaal IJmuiden-West, Zeewijkplein, idem, 14.30-17.30 u. Gymzaal Ossendorpschool 20 u-: boks- les en training „De Ring”. Zeevis Groothandel Jongejans B.V., ge- vestigd in IJmuiden, gemeente Velsen Strandweg 20, rechter-commissaris: mv/ mr. L. A. Barendsen-Cleveringa, curator: mr. J. Tanger, advocaat en procureur in IJmuiden, gemeente Velsen, Willebrord- straat 84. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 18 januari geëindigd het faillissement van: Kei Cheong Ng, wonende in Haarlem, Gen. Cronjéstraat 9, uitgesproken op 30 janu ari 1973, curator mr. G. A. P. de Kort in Haarlem; Bij beschikking van de rechtbank van dinsdag 22 januari is voorlopig surséance van betaling verleend aan: J. M. van der Lem, wonende in Beverwijk, Meerstraat 44, met benoeming van mr. H. M. J. van Mens, advocaat en procureur in Bever wijk, Breestraat 95a, tot bewindvoerder. De vergadering der crediteuren is be paald op dinsdag 26 maart om 14.30 uur in het Gerechtsgebouw in Haarlem. Jansstraat 81. 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende Wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en 13-30-15.30 uur. Easy, Populierenlaan. Geopend hulpverlening van 19-20 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44: 14-17.30 en 19-21 u. MUZIEK Petrakerk (Limburglaan, derdag 20.155 u.: Concert Asperen en Peter Doberitz Kunstkring). BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: „Live and let die”, 14 j Frans Hals (Frans Halspleln) 19 en 21.15 u.: „Maciste en de tirannen”, 14 j. Donderdag 19 en 21.15 u.: „Waar ouders van wakker liggen’’. 18 j. Lido (Houtplein) 14 en 20 u.: „Vuurdoop op de Yantsekiang”, 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.„De twee vechtjassen van Trinity”, 14 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.15 u.: „Jesus Christ Superstar” ,a.l. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: „The Graduate”, 18 j. Donderdag 14.30, 19 en 21.30 u.: „Lady sings the blues”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 u.: „Family Life”, 18 j. Donderdag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Vrouwelijke vampiers”, 18 j. TENTOONSTELLINGEN Fraus Halsmuseum (Groot Heiligland 62). Prentenkabinet: tekeningen en grafiek van Isaac Israëls. Permanente tentoonstelling van Hals’ meesterwerken en Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw. Geopend ma. tot en met za. 10-17 uur. Zond. 13-17 uur t.m. 29 febr. gratis geopend. Teylers Museum (Spaarne). Tentoonstelling van achttiende-eeuwse Engelse grafiek. Per manente tentoonstelling schilderijen, tekenin gen en historisch natuurkundige instrumen ten, mineralen, fossielen enz. Open dinsd. tot en met za. 10-16 u„ le zond. v.d. maand 13-16 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Ten toonstelling curiosa uit het Roomse verleden. Prenten, devotlonalia e.a. t.m. 1 febr. Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend di. tot en met za. 10-12.30 en 14.17 u„ zond. 14-17 uur. Cruquiusmuseum (aan Ringvaart bij Heem stede). Oudhollandse molens, maquette water stand, oud stoomgemaal enz. Alleen na teler, afspraak met Theehuis, tel. 02508-854. De Preekstoel (ingang Gasthuispoort, Kleine Houtstraat). Tentoonstelling van religieuze voorwerpen. Geopend dinsdag, donderdag en zaterdag van 10-12.30 en van 14-16.30 uur. Stichting Beeldende Kunst (Ged. Oude Gracht 121). Expositie uitleenkunst met koop- tegoed. In het keldertje: poppen van Anna Aland. Geopend di. t.m. vrij. 13-17 u„ zat. 11-1" u. dond.avond 20-22 uur. T.m. 31 jan. Vishal (Gr. Markt). Groepstentoonstelling van Kunst zij ons doel. Geopend dag. 10-17 u. zond. 13-17 u. T..m. 10 febr. Galerie Mare (Wolstraat 18) Expositie gra fiek van Ru van Rossen, Permanente exposi tie beelden Nic. Jonk, tekeningen en schilde rijen van Leo Gestel en Harrie Kuijten. Geopend di. t.m. za. 11-17 u. zond. 14-18 T.m. 20 febr. Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen (Hout plein 13) Expositie Amsterdamse stadsgezich ten. Geopend dag. 17-17 u. zond, gesloten t.m. 2 febr. Galerie Kunst voor U (Warmoesstr. 16). Ten toonstelling kindertekeningen en werkstuk ken. Geopend,di. t.m. za. 9-18 u. T.m. 7 ,feBr; Gebouw Noord-Holland (J. J. Hamelinkstr. 4-6). Expositie van schilder Ger Daniels. Geo pend ma. t.m. vrij. 9-17 u. zond, gesloten t.m. 2 febr. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Love Swedish Style”, 20 u.: „Porgy and Bess”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „MASH”. WOENSDAG 23 JANUARI Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. geza menlijke vergadering van KVP, ARP en CHU. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45: vol wassenen 19-21 u. BIOSCOPEN City Theater, 5 boss”: donderdag lijn”. DIVERSEN museum Beeckesteijn, Rijksweg Velsen- Züld. Diverse stijlkamers dagelijks te bezoe ken van 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. Bedrijfsruimte Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord. Elke dinsdag geopend van 12- 13.30 en elke donderdag van 12-13.30 en van 20- 22 uur. Voor andere dagen en tijden volgens tel. afspraak: 02510-94159 of 91022. Stadhuis Burgerzaal, dagelijks (behalve za terdag en zondag van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur: tentoonstelling „Met u naar Afrika", ook donderdag van 19 tot 21.30 uur. geprofileerde ontbreken of onvolmaakt zijn. Het grote verschil tussen de onder wijskundige ontwikkelingen bij de Mammoetwet en bij de middenschool bestaat hierin dat de Mammoetwet uit gaat van een wettelijk kader waarbin nen de ontwikkelingen plaatsvinden (on der meer met inbegrip van de zoge noemde experimentenwet) en de experi menten van de middenschool uitgaan van de inhoudelijke ontwikkelingen, die later in een wettelijk kader worden gevat. i:

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4