BIJNA 50 METER SCHILDERIJ IN CONCERTGEBOUW Totaaltheater toont vader-zoon relatie in NIETERS-NIETEN-ONTNIETERS NA DERTIEN JAAR EINDELIJK MUNTEN VOOR „JACKPOT Poppeppers Top de pop pop dertien Hans van Hemert terug met American Gypsy ftl NIEUW TULPEN- CHRYSAL „Een zekere Henk” SOOSAGENDA ER „New Hope" If 10 Nieuwe wereldhit in de maak in. Jl£ onder redactie van Ferry Tromp ■s Dirigentencursus s, J A N U A\ DONDERDAG 24 VANAF ZATERDAG 13.00 TOT MAANDAG 13.00 UUR GESLOTEN. aties KANTOORBOEK PAPIERGROOTHANDEL Ged.Oude Gracht 103-105 Haarlem Telefoon 3246 50 waar vol- een rdijn- leuk g Van 29 als binnenkomer naar 12 naar 6 aanstaande zaterdag. Zelden heeft een single van een vrij onbekende Nederlandse groep een zo snelle stijging op de hitparade gemaakt als „Is every body happy” van de Noordhol- HAARLEM Een groep van vijf Haarlemmers gaat volgende week vrijdag in het Haarlemse Concertgebouw een brokje totaal theater neerzetten, waarin niet al leen film en toneel een belangrijke rol spelen, maar waarvan ook een groot aantal schilderijen een in tegrerend deel vormt. Deze produk- tie heet „Een zekere Henk” naar een idee van Joep Kruyver dat hij in samenwerking met beeldend kunstenaar Pieter Zwaanswijk heeft verwezenlijkt. Beiden kregen as sistentie van de filmers Peter Brou wer en Gerrit van Dijk en trokken Wigbolt Kruyver aan voor de hoofd rol. De technische begeleiding bij deze avondvullende voorstelling is in handen van de technische thea tergroep Perspekt, die dit seizoen met de totaal-theaterproduktie De val van Rabenshalle al eerder de recensenten in verrukking bracht. landse groep Jackpot. Henny Es- kes, basgitarist, zanger van de groep heeft er twee verklaringen voor: „Een portie geluk gevoegd bij het feit dat het een super- commercieel nummer is”. Later weet hij nog een derde: „Mis schien hebben de mensen met di<j olie en hoge prijzen behoefte aan een lekker vrolijk nummertje”. Er is een nieuwe Chrysal, speciaal voor tulpen. Maakt stelen sterker, en kleuren mooier (Van onze verslaggever) CANNES Hans van Hemert gaat betere tijden tegemoet. Als producer-componist heeft hij een bar slecht jaar achter de rug. Na talloze hits met Mouth and Mac Neal werd het stil rond Hans van Hemert. Hij kreeg depressieve buien, zag het soms niet meer zit ten en voelde zich verloren. Die tijd is voorbij. Mouth and MacNeal gaan naar het Europese Songfestival, Hans heeft enkele krakers voor hen geschreven en hij heeft bovendien een nieuwe Amerikaanse groep, American Gipsy, waarvan iedereen nu al zegt dat het een formatie is voor een wereldhit. In Cannes, waar Hans enkele dagen verblijft voor het MIDEM-festival (een beurs voor televisieprogramma’s), heeft hij de eerste Amerikaanse en En gelse reacties kunnen peilen op de sound van deze groep. „Razend en thousiast zijn ze allemaal. Dat kan nog wat worden”, aldus Hans. JACKPOT ADVERTENTIE Eg- v. iedere 1, F|uys 1. (1) Dirty ol’Man Three Degrees; 2. (2) Someday, Somewhere Demis Roussos; 3. (5) Rock and Roll The Cats; 4. (6) Ella André Moss; 5. (15) Most beautiful girl Charlie Rich; 6. (12) Is everybody happy? Jackpot; 7. (9) La Montanara Heino; 8, (14) Baby Blue George Baker Selection; 9. (7) Miss Wonderful Wally Tax; 10. (21) Jailhouse Rock Elvis Presley; 11. (3) Het is weer voorbij die mooie zomer Gerard Cox; 12. (4) Sebastian Cockney Rebel; 13. (13) Oh, lonesome me The Walkers. Joep Kruyver: „De schilderijen hebben hier niet zo zeer een decorfunctie. Ik wil ze trouwens ook niet zo zien, daar zijn ze te mooi voor”. TULIPEsl TULPEN? Hoe zie jij het thema van Een zekere Henk? terwijl het theater- en filmgedeelte naar behoeven getoond kan worden. CEES STRAUS Bij de uitgebredde bespreking in deze rubriek van vorige week van het concert dat de Amerikaanse religieu ze popgroep „New Hope” zal geven in de aula van het Mamixlyceum aan de Plantenlaan is een belangrijke vergissing geslopen. Het concert vindt niet plaats op donderdag 24 maar op vrijdagavond 25 januari, morgena vond. De aanvangstijd is 20 uur, de toegangsprijs is f 2,50. Inlichtingen bij ’t Turfschip, Turfsteeg 2, tel. 321809. Hans geeft toe, dat hij zijn composi ties met een Engelse tekst sterker vindt. „Jammer genoeg moet het voor het nati onale songfestival een Nederlandse tekst zijn. Gerrit d en Braber en Lennaert Nijgh hebben de vertalingen gemaakt. Goede vertalingen, dat wel, maar ik schrijf liever direct in het Engels. Het is een taal die makkelijker loopt. Goddank mag er straks in Brighton (waar het Eurovisie Songfestival wordt gehouden, red.) in het Engels worden gezongen”. Een geheel nieuwe sound voor Mouth and MacNeal zit er volgens Hans niet in. „Dat kan niet voor een songfestival. Een nieuwe sound maak je in de studio. Maar dat het wel iets anders wordt, ligt voor de hand”. Pratend over zichzelf en zijn moeilijke tlijd in het afgelopen jaar, zegt Hans: „Het werd voor mij tijd om nieuwe mensen te vinden. De stal begon een beetje te verroesten. Och, bepaalde acts, zoals Sandra en Andres zijn niet udt te roeien. Die gaan nog jaren mee”. die tijd permanent geëxposeerd worden, in het Stedelijk Museum in Amsterdam. De schilderijen kunnen dan gedurende Mouth and MacNeal ziet Hans, dank zij het songfestival, weer duidelijk zit ten. „Dit moet de klapper worden. Echt, ee<n betere come-back kun je je niet voorstellen. Ik heb nu drie nieuwe songs voor hen geschreven, I see a star, My friend en I can’t forget. En geloof me, die eerste kan het helemaal worden, ook al moeten we het nationale songfestival eerst afwachten. De jury moet tenslotte beslissen”. Joep Kruyver: „In feite zijn we bezig met het relativeren van alle vadersym- bolen. Het opzien van jezelf als jong kind tegen je eigen vader, dat herhaalt zich bij je eigen kinderen die weer tegen jou opzien. Zie het als een relativerings- proces waarbinnen we feiten geven om er hopelijk veel mensen mee aan het denken te zetten over zichzelf”. De filmploeg heeft sinds de eerste voorbereiding, nu bijna twee jaar gele den, op een groot aantal lokaties opna men gemaakt. Zo reed men voor dag en dauw naar het Brabantse Völkel waar met draglines een reusachtige vrouw, voorzien van een nog imposantere boe zem „uit de klei werd getrokken”. Ook huize Beeckestijn in Velsen, de Haar lemse Toneelschuur en het Verdronken land van Saaftinge vormden het decor voor Een zekere Henk. Het scenario schreef ook voor dat er opnamen moes ten worden gemaakt in een abattoir. In Haarlem werd geen toestemming gege ven, maar het slachthuis in Amsterdam zag geen bezwaren. Joep Kruyver: „Ik ben er met knik kende knieën naar toegegaan. Ik heb in de daaropvolgende twee maanden dan ook geen hap vlees kunnen eten. Wig- bolt had tijdens de opnamen helemaal geen last van het slachten om hem heen Manager John Seine gaat zover dat hij in „Is everybody happy” de eerste onvervalste Engelstalige carnavals kraker ziet. Het is voor hem en zijn mannen te hopen, want dat zou de plaatsingstijd in Neerlands Top-10 aanmerkelijk verlengen. Jackpot hoe je verder over hun zelf erkende supercommerciële werkjes denkt heeft het succes wel verdiend. De groep bestaat uit vier veteranen in het harde vak van wie er twee maar liefst dertien jaar lang als „The Mu sic Strings” stad en land hebben af getrokken waarbij ze zich voorname lijk in dienst stelden van verenigin gen die een avondje hadden. De he ren wilden wel meer, maakten ook een plaatje, maar met bijna geen eigen nummers en veel copieerwerk zat het er niet in. Toen dan ook parodist Riny van der Lee na een gezamenlijk optreden in het Groningse Godlinze meedeelde wel kansen voor de groep te zien werd de nieuwe horizon met een ongelovig schouderophalen afgedaan. Maar ziet, ene Eddy Owens was juist op zoek naar een niet zo pretentieuze maar wel vakbekwame groep die zijn niet zo pretentieuze maar wel vakbe kwame muzikale werkjes op de plaat kon zetten. „Eddy is de onzichtbare vijfde man van onze groep”, zegt Henny Eskes en terecht, want diens „Ginny, Ginny” leverde een 24ste hit- paradeplaats op vorig jaar zomer en bleek de ideale opwarmer voor het succes van vandaag. Het was ook Owens die als eerste zag dat je met een naam als „The Music Strings” niet door het popleven HILVERSUM. Aan de 21ste inter nationale diirigentencursus van de NOS, die van 10 mei tot en met 7 juni in Hilversum wordt gehouden, zal dit jaar als docenten worden meegewerkt door de dirigenten Jean Fournet en Paul Hupperts. De cursusperiode van Jean Fournet duurt van 10 tot en met 31 mei, die van Paul Hupperts, die speciaal is gericht op de hedendaagse muziek, van 1 tot en met 7 juni. De cursisten staan vier beroepsorkesten, koorforma- ties en solisten ter beschikking. Aanmel ding voor de cursus is mogelijk tot uiterlijk 15 maart a.s. en at na afloop zelfs een hamburger en andere vleessnacks. ’s Avonds thuis ge komen begon hij er echter enorm van te walgen”. Cameraman Peter Brouwer en -regis seur Gerrit van Dijk hebben voor een statische camera-behandeling gekozen. „Dat vereist niet zo veel acteerkunde van de amateur-acteurs. Ze lopen het beeld binnen en er weer uit zonder dat de camera hen nauwgezet volgt. De film is ook een soort tableau, een schilderij geworden”, aldus Kruyver. Je hebt in Een zekere Henk met veel kunstenaars op een verschillend plan gewerkt. Leverde dat geen moeilijkhe den op? Joep Kruyver: „Het is inderdaad zo dat weinig kunstenaars in een groeps proces kunnen samenwerken, ze zijn individualisten. Maar hier ging het erg leuk. We hadden geen last van proble men, iedereen kon werken zonder verlies van identiteit”. Het ligt in de bedoeling dat „Een zekere Henk” ook buiten Haarlem zal worden uitgebracht. Kruyver zag de produktie het liefst een maand of langer orkestjes, toen op de plaat en in 1969 zelfs als één van de weinige Engelse zangeressen die Tamla Motown kan en aangezien Eddy zelf stapelgek is on „eenarmige bandieten” was de naam „Jackpot” gauw gevonden. Henny Eskes en Cees van den Ber ge (organist, zanger, leider), beiden oprichters, Con de Vries (sologitarist en sinds zeven jaar lid) en Lex Kroon (drummer; hij kwam ander half jaar geleden) hebben geen mo ment spijt hoeven hebben van het overlijden van The Music Strings. Henny: „We hebben bijna altijd ons brood kunnen verdienen met onze muziek, maar een vetpot was het nooit. Nu kan dat wél. Daarnaast is het nog leuk ook. Het publiek doet en zingt en klapt altijd geweldig mee, je hebt echt het gevoel dat je iets betekent voor de mensen. Bij mij thuis staan ze als m’n auto er staat vaak genoeg voor de deur te dringen om een foto en handtekening. Manager Seine: „Dankzij de hit is de markt voor de groep belangrijk uitgebreid. Eerst voornamelijk vere- nigingsavonden, nu ook commerciële popzalen. In de zaal brengen ze het zelfde als op de plaat, alleen dan zonder koor van stampende en zin gende soldaten die we in Blaricum vlakbij de studio met kratten vol pils uit een kroeg hebben gelokt om voor sfeer te zorgen”. Deze weken gaat Jackpot weer de studio in. Begin maart moet hun eerste elpee komen waarvan dan naar goed gebruik weer een single wordt getrokken. Hopelijk is iedereen dan nog steeds „happy”. Vraag bij elke bos een zakje Tulpen-Chrysal. Dan worden uw tulpen pas mooi. BLND1LN - NAALDEN HOLLAND Rechthuisstraat- vri j dagav.disco- Eén van de nieuwe muzikale top pers van dit ogenblik Kiki Dee uit Engeland verschijnt definitief op het Grand Gala lu Disque 1974 dat op 15 februari gehouden wordt. Wie bij het horen van de naam Kiki Dee een belletje van herinnering heeft horen rinkelen, heeft gelijk. Deze zangeres die met de single „Amoureuse” en de elpee „Loving and Free” sterk in de belangstelling is staat al tien jaar op de planken. Eerst bij kleine Wip-Inn, hoek Spaarnrijkstraat, theek „Blow-Up”. Crazy-Inn, Kokstraat 13, zat.: disco met optreden Koen Blerau. Youth for Christ, aula Marnixly- ceum, Planetenlaan, vrijdag 20 uur: New Hope; Turfsteeg 2, zaterdag: film: „Why should the devil have all the good music”? Pop Music Society, Nutsgebouw v.d. Engelaan 52, Hillegom, zaterdag: dis co. De Huif, Gen de la Reijstr. 4, diav. en za.mi.: discosoos. Soos 20Wijkgebouw mondstr., vrijdag: soos. Can-Can, Stoofsteeg avondbar-dancing-disco. Voom-Voom, Spaarnwoudestr. 61, vr., zat. en zo.: bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., ie dere avond: bar-dancing-disco; don derdag: levende muziek (entree gra tis). Riverside, Spaarne 91, wo.: aanloop; vr.: soos; zat.: disco. Scuff, Lingestr. 1, zondagmiddag: discodansen. El Tora, EVNH-gebouw, Schalk wijk, Engelandlaan, vr.av. en zo. mi.: disco. Spoetnik, Spaarneweg 1, Cruquius, vr.: disco. Tioli, geb. Njord. Nrd-Schalkwij- kerweg 93, zat.: disco „Blow Up” drive in discotheek. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: sessions. Zero, Bakenessergracht 8-10, vrij dag: Collage, Haarlems folktrio met Arnold de Brie, Paul de Ridder en Bonne de Wal; zat.: Shield, zes Antil- lianen die „power-muziek” maken: geladen, intensieve, sterk ritmische mengels van rock, soul en jazz. De stal van Van Hemert is inmiddel» uitgebreid met de Amerikaanse groep American Gipsy. „Dat moet een wereld hit worden. Wat die jongens maken, is hef einde. Ik zal het niet gauw zeggen, maar deze groep moet in Amerika kun nen doorbreken”. Hoe Hans aan een Amerikaanse groep komt, is een verhaal op zich. „Die jon gens hadden wel eens van mij gehoord. Nou, een tijdje geleden bleven ze na een toernee in Nederland hangen. Nu stude ren ze alle zes op het conservatorium in Maastricht. Ze hebben me toen maar eens een bandje gestuurd. Ik was er kapot van. Ik ben toen direct enkele nummers gaan schrijven. Piet Souer heeft de arrangementen gemaakt”. Eind februari komt de eerste plaat van American Gipsy uiit. De sound ligt ergens tussen soul en motown. En, wie de eerste muzikale resultaten op de band heeft gehoord, zal verbluft zijn over het professionele Nederlandse re sultaat van dit in feite typisch Ameri kaanse geluid. „Het is een mixture van White and Black”, aldus Hans. „Het is een typische negersound vermengd met het blanke Hollandse melodieuze.” Hans heeft trouwens nog meer pijlen op zijn boog. „Ik heb net de nieuwe single van Cardinal Point in Engeland kunnen verkopen. Verder heb ik nieuwe singles gemaakt met Michael EIo uit Denemarken en met Liesbeth List. Ten slotte heb ik in de weinige tijd dat ik niet in opdracht werk, voor mezelf een stukje muziek gearrangeerd dat zo als tune voor een nieuwe James Bondfilm kan worden gebruikt. Waarschijnlijk gaat de VARA het gebruiken als tune voor de nieuwe tv-serie „Dynastie der kleine Luyden”. Zoals gezegd, de zon schijnt weer voor Hans van Hemert. „Weet je, ik heb steeds het imago gehad van een hitma ker. Dat is niet meer. Eigenlijk heb ik teveel opdrachten geaccepteerd. Op een gegeven ogenblik ben je dan leeg. Dan lukt het niet meer. Maar ik heb er nu van geleerd. Alles is ontzettend vergan kelijk, weet ik nu”. „De basis van Een zekere Henk vorm de een stuk tekst dat ik als een absur distische hommage aan mijn overleden vader heb geschreven. Ik heb het toen aan Pieter Zwaanswijk laten lezen, die er een schilderij bij gemaakt heeft. We zijn toen op het idee gekomen om er een grote schilderijen-serie van te ma ken. Die serie is in totaal 47 meter lang geworden met een hoogte van twee Kruyver. Later besloten Joep en Pieter er ook delen toneel en film in te lassen zodat er sprake was van een volwaardi ge voorstelling. Waarom koos je voor de naam Henk? Joep Kruyver: „Dat is maar een toe vallige naam, ’t klonk lullig. Henk is een naam die iedereen kan dragen en daar gaat het in feite om, want de Henk in dit stuk kan op iedereen slaan. Henk (een rol van Wigbolt Kruyver die tegen spel krijgt van Gerda Gorter, in dit stuk zijn echtgenote) zit verwikkeld in een vader-zoon verhouding zoals er zo vele zijn. Hij tracht zich te ontworstelen aan zijn burgermans-bestaantje en krijgt dromen van grootheden. Henk slaagt er min of meer in aan zijn bestaan te ontsnappen en stapt over in de film. Daar doet zich de zelfde problematiek voor, maar nu op een ander niveau. Dit deel is ook veel symbolischer bijvoor beeld daar waar God de vader wordt ingevoerd”. De schilderijen vertellen als het ware het verhaal. Ze worden dan ook allemaal uitgelicht. De schilderijen zullen aan weerszijden van het filmdoek geplaatst worden en komen verder voor een groot deel in de zaal te hangen. Je krijgt zodoende hetzelfde kijkdoos effect als in De val van Rabenshalle terug? VOOR LITER WATER een contract van kreeg aangeboden. Het werd allemaal niets tot de nu 24- jarige Kiki in contact kwam met Elton Jon’s manager, met Elton zelf en met zijn platen maatschappij „Rocket”. De andere befaamde vertegen woordigers van „Soft music” op het komende Grand Gala zijn de Carpen ters, al jaren groot in Amerika maar pas vorig jaar in Nederland echt doorgebroken met „Yesterday once more” en „Top of the world”. Hun nieuwe single is „Jambalaya” en aan hun tv-optreden koppelen ze drie concerten in Nederland vast: twee op 16 februari in het Amsterdamse RAI- Congrescentrum (20 en 22.30 uur) en één op 17 februari in het Congresge bouw van Den Haag (20.15 uur). Kaarten: VW-plaatsbespreekbu- reau’s. Een week later is Traffic weer in het land. Mojo heeft ze voor 22 februari in het Amsterdams Concert gebouw gepland. The Zombies de twee leiders en oprichters Rod Argent en Colin Blunstone zijn nog steeds actief en succesvol beleefden hun gouden jaren tussen eind 1962 en eind 1967. In colbert met das of degelijke jurk hoorde de jeugd toen miljoenenhits als „She’s not there”, „Time of the season” en „Summertime”. Deze en andere (G)oldies staan op de zojuits bij CBS verschenen dubbel-elpee „Time of the Zombies”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11