Willy Lippens hoopt nog steeds DE SPIONNEN Enige Nederlander in Amerikaanse League WK 74 Griep te pakken? Rik Blijleven wil de beste pitcher van Amerika worden KIJKEN TOE” 3W Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. CHoCO PR|NCe 1 Li::.1 F 17 DONDERDAG 24 JANUARI 1974 16 Weinig zin Rustig oord Doorzitten Onbehoorlijk Eend in beeld Zwaar belast GRATIS VERKRIJGBAAR BIJ AANKOOP VAN EEN NETJE MET 7 STUKS (Van onze sportredactie) UTRECHT. Nog 142 dagen en Tip en Tap laten de wereldvoetbal rollen. Drie dagen later komen de twee minst voorbereide ploegen tegen elkaar uit: Nederland en Uruguay. Tot nu toe althans, want van de 15 nu bekende landenploegen die in West-Duitsland aan de start komen, heeft Nederland het kleinste aantal oefenduels afgewerkt sinds de wereldkam pioenschappen van 1970 in Mexico. Ommezwaai 11 i B ASPRO BRUIS (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Mr. Van Ballegoijen de Jong: finaal door de mand gevallen. BLIJLEVEN: „Ik wil dat de mensen over mij spreken als over Sandy Koufax." ADVERTENTIE PETER HEERKENS juni, anti- maar Bij de wedstrijd SpartaFC Am sterdam op 10 februari moeten de kooien die vanaf het veld naar de kleedkamers lopen, gereed zijn. Ove rigens heeft het bestuur van Sparta nog niet besloten of tegen de uit spraak van de tuchtcommissie van de KNVB hoger beroep zal worden aan getekend. Tot 6 februari is dit moge lijk. Inmiddels is een Rotterdamse krant een actie onder haar lezers gestart om de financiële strop voor Rotterdams tweede eredivisievereni- ging op te vangen. kamers verdwijnen, blijft leeg, ter wijl de kantine pas na de wedstrijd geopend zal worden. die regel. Ik hoef alleen te gooien en mijn stand-in bij het slaan is een speler, die normaal in het rechtse veld speelde maar door drie achtereenvolgende knie blessures niet meer in staat is om daar sterk genoeg te spelen.” et da. X> ge- n one taling g per haar- n Van t vele Tel. Blijleven liet zijn Nederlandse gehoor vrijwel louter positieve geluiden horen over zijn carrière en het Amerikaanse honkbal („we winnen weer aan belang stelling”). Toch viel er ook voor hem niet te verhelen, dat de organisatievorm zijn bedenkelijke kanten heeft. „Je te kent een contract, dat lucratief is, maar dat ook weinig persoonlijke mogelijkhe den inhoudt. Je levert je wel helemaal over aan de eigenaren van de organisa tie.” li uit ren. 5 rwerk. voor Meer- P. Tel. t.m. 7.00 u. houding tot afgelopen jaar. Het rijden in een merkenploeg is niet aan leeftijd gebonden. Met ingang van het seizoen 1975 gaat de maatregel gelden dat ren ners uit een merkenploeg moeten op 1 januari van het jaar waarin ze 24 wor den. Wat ze aan tegenargumenten opwier pen had bij voorbaat weinig zin, maar ondanks hun ingebouwde argwaan je gens de manier waarop bij de KNWU het beleid beleden wordt kregen ze dat pas door na de vergadering die nogal chaotisch verliep door de belabberde vergadertechniek van voorzitter Mr. J. van Ballegoijen de Jong. Sparta houdt tribune leeg Je kunt je honger nu snel sussen met koekjes, liefst met crème ertussen. En dan dat lekkers fluks gebaad In d'allerbeste chocolaad. ROTTERDAM. Sparta is duidelijk geschrokken van de hoge straf 7500) die de KNVB de Rotterdam mers oplegde omdat scheidsrechter Ram, na afloop van de wedstrijd SpartaTelstar, door een voetbalen- thousiast met een bierflesje omgeke geld werd. De arbiter liep een lichte hersenschudding op. Voor de komen de competitiewedstrijd tegen Roda JC heeft Sparta de nodige maatregelen genomen om te voorkomen dat spe lers en arbitraal trio het gevaar lopen door projectielen geraakt te worden. De gehele Kasteeltribune, waaronder spelers en spelleiders naar de kleed- U WEET WEL VAN DE TELEVISIE Conclusie: Waar de Haagse rechtbank in het door Fedor den Hertog, Nanno Bakker en Roy Schuiten aangespannen kort geding de bondsmaatregel nietig verklaarde bij gemis aan overleg met de algemene vergadering, hoopt de KNWU nu dit wel gebeurde sterk te staan in de behandeling van het aangetekende hoger beroep. Bij de verwezenlijking van dat al in de buitengewone vergadering, werden de wielerbonzen in het nauw gedreven door bestuurders van de Belangen Contact Groep Amateurwielrenners (BCGA) die op slimme maar overigens uiterst legale wijze waren binnengerukt: als vertegen woordiger van hun wielerclub. Drs. Jan de Groot kwam namens GMC, Nanno Bakker en Dirk Groen representeerden Alcmaria en Freddy van Lachterop zat er in theorie als afgevaardigde van Le Champion. „Ik stond op twee slag en drie wijd. Mijn volgende tegenstander was Frank Howard, een slagman waarvoor mijn vader altijd de grootste bewondering koesterde. Toen heb ik gedacht als ik nu vanavond met mijn vader bel dan is het mooiste wat ik kan zeggen, Howard, Howard heb ik uitgeschakeld. Hij sneu velde op een aangooi naar het eerste honk en we wonnen die wedstrijd met 2-1.” Zijn grote natuurlijke aanleg bracht Bert Blijleven, bijna twee meter lang en 200 pond zwaar, ook vorig seizoen veel triomfen. Daarbij had hij het geluk, dat in de American League gespeeld wordt volgens een systeem waarbij een werper op de slagiijst kan worden vervangen door een man, die alleen maar slaat. „Mijn slaggemiddelde stelt niets voor. Daarom ben ik blij met „De eend”, zoals de Duitse Neder lander wordt genoemd, zei: „Ik weet uit betrouwbare bron dat Nederlandse spi onnen mij al enkele weken gadeslaan.” De 28-jarige Lippens, die de hoop op een hernieuwde keuze voor Oranje nog niet heeft opgegeven en in eigen land aan de wereldkampioenschappen wil deelnemen, vervolgde: „Nadat ik in 1971 een doel punt maakte tegen Luxemburg, heb ik .evergeefs op een hernieuwde uitnodi ging gewacht. Ik kan echter wachten. Angst voor een confrontatie met Piet Keizer en Rob Rensenbrink heb ik niet. Als ik Duitser was, zou ik Heynckes, Erwin Kremers en Herzog kunnen ver drijven”. Fritz Pliska heeft van de KNVB een tijdelijke licentie gekregen zodat de Duitser nu bij Roda aan het werk kan als opvolger van ontslagen Hennie Hol- link. Het Nederlandse hockeyteam heeft in Hobart een makkelijke 3-0 zege behaald op het vertegenwoordigende hockeyelftal van Tasmanië. Van Geel, Ties Kruize en Steens waren de doelpuntenmakers. Op de officiële rustdag van het Hoogovenschaaktoemooi heeft Radulov de hangpartij tegen Quinteros in zijn voordeel beslist.De Bulgaar deelt nu de derde plaats met Sosonko en Hecht. Bij het verbouwen van het Nieder- sachsen-stadion in Hannover, waar Ne derland en Uruguay hun openingswed strijd zullen voetballen, is men op het tijdschema achter geraakt. Het is daar om onzeker geworden of de zaak op tijd gereed is. Terwijl voorzitter Van Ballegoijen de Jong een half uur eerder nog als bewijs van goede wil verklaarde dat de bereid heid er was en de sportcommissie be voegdheden kreeg waarom gevraagd werd, stelde de vergadering zich niet achter dit plan, waarmee officieel ineens werd vastgelegd dat er over verandering van de leeftijdsgrens niet meer te praten is. De als voor-stemmers opgestane leden van de sportcommissie, die daarmee de monstratief uitten dat ze de klagers nog alle kans wilden geven op invloed bij te nemen maatregelen, kwamen totaal voor joker te staan. En daarmee de hele beleidsmentaliteit bij de KNWU. Dat gebeurde in de discussies waarmee enkele beslissingen tot stand kwamen en waarvan de samenvattingen als volgt luidden: le. De algemene vergadering staat ach ter het gevoerde beleid om amateurwiel renners na hun 24e jaar niet meer toe te laten tot een z.g. merkenploeg. 2e. De algemene vergadering acht de sportcommissie competent tot het nemen van dergelijke maatregelen. 3e. Voor dit seizoen verandert er met betrekking tot sponsoring niets in ver- De renners hadden bij de aanvang van de vergadering slechts koppen hoeven te tellen om zich meteen al kansloos te weten. Het hoofdbestuur en de sport commissie die hun zaak verdedigden vormden tezamen namelijk 14 van de 26 aanwezige stemgerechtigden.Een meerderheid waar niet tegen te vechten viel. Van dat overwicht waren de heren aan de groene tafel (voor ten minste de helft bestuurders die zich zelden of nooit bij het actief wielergebeuren laten zien) zich terdege bewust, net als de twaalf anderen die mee beslisten in een voor 1500 amateurs uitermate belangrijke zaak. De macht in de top bij de KNWU, dat kwam onomstotelijk vast te staan, is niet meer van deze tijd. Men verwerft het stemrecht bij deze bond via aanwij zing door het hoofdbestuur, dat op die manier zo’n 50 wielerwerkers in den lande verzamelde. Een al lang samen optrekkende groep, waarin de jongeren ontbreken en die de indruk wekt dat inspraak een besmet woord is. Vanaf het begin van de discussie zet ten de stemgerechtigden zich verbeten af tegen de hard van leer trekkende cou reurs, die een tegengas gaven waar de vergadering al jaren niet aan gewend is. Toen coureurswoordvoerder Jan de Groot, de wielrennende doctorandus, bij voorbeeld bezwaren maakte tegen de vergadertechniek van de voorzitter, die zomaar een agendapunt opvoerde (te recht kritiek daarop), barstte Brabants consul De Kimpe los. „Ik geloof”, beet hij de coureursgroep toe, „dat jullie hier gekomen zijn om deze vergadering dood te maken. Maar daar ben ik helemaal niet van gediend”. Het instemmende ge mompel was een hoorbaar bewijs van weinig inmenging duldende leiders. Bert Blijleven werd direkt na zijn high-schooltijd ingelijfd bij de Minneso ta Twins. Als achttienjarige maakte hij de voorj aarstraining van die prof organi satie mee, al had hij op dat moment nog nauwelijks eên curvebal gegooid. „Mijn vader heeft het me lang verboden. Hij was bang, dat ik mijn arm zou blesse ren.” Rechtshandige Blijleven gooit overigens momenteel nog niet de slider, een worp uit het pichterarsenaal, waar bij de arm zwaar belast wordt en bles sures niet uitgesloten zijn. Hij geldt inmiddels als een jonge picther met voortreffelijke resultaten in zijn Major- League-jaren. Vorig jaar bijvoorbeeld maakte hij vijfentwintig wedstrijden af en eindigde hij in de American League op de tweede plaats van de pitchers- ranglijst met de meeste keren drie slag. Al Worthington, pitcherscoach van zijn team, zei over Blijleven: „Wat hem dit jaar zo waardevol voor ons heeft ge maakt was zijn vermogen om een bal met wisselende snelheid te gooien.” En verder: „Als Blijleven een doel heeft, dan wil hij dat bereiken. Hij werkt er keihard voor.” Zelf zegt hij: „Mijn doel is de beste pitcher van de Verenigde Staten te worden. Zodat de mensen over me spreken als over Sandy Koufax.” Blijleven was deze week voor het eerst weer terug in Nederland. Hij maakte deel uit van een Amerikaanse honkbalgezelschap, dat de baseball-trai- ningsschool in Wiesbaden bezocht. Ieder jaar slaagt de Nederlandse vereniging van honkbalcoaches erin om dat groepje naar Nederland te krijgen om een dag de Amerikaanse ervaringen aan Neder landse belangstellenden, voornamelijk coaches, te vertellen. Blijleven benutte de kans om zijn geboorteplaats Zeist te bezoeken en daar zijn grootmoeder en wat neven en nichten te ontmoeten. In de Verenigde Staten is hij op weg om de honderdduizend dollar per jaar te verdienen, die er voor pitchers gereed ligt wanneer zij aan de hoge verwach tingen voldoen. Sinds 1970 maakt hij deel uit van de kern, waaruit het topteam van de Minnesota Twins wordt sa- meAgesteld. Zijn eerste wedstrijd was op 5 juni 1970 in Washington, waar zijn eerste tegenstander Lee Maye een home run op hem sloeg. «sPKmSER KHORER f® UTRECHT. Eigenlijk had de ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie een buitengewone algemene ledenvergade ring belegd om een uitspraak inzake de sponsoring aan amateurs te krijgen (het geen ook duidelijk gebeurde), maar meer nog dan dit feitelijk enige agenda-punt kwam de democratie binnen de bond centraal te staan. En wat dat betreft maakte de KNWU een onthutsend slech te beurt. Er is al meer wat te doen geweest over de aanvechtbare opbouw van het tot beslissen bevoegde college, maar zelden kwam die bedenkelijke structuur zo helder aan het licht als woensdagavond in Utrecht. Ongewild, want de daar stemmende heren wilden alles behalve dat en daarmee nu juist gooiden ze de verwerpelijke structuur schrijnend bloot. Treurige houding van KNWU-top Oranje is gekomen tot 20, Uruguay tot 23, maar Nederland heeft uit die 20 wedstrijden met het behalen van 30 punten wel het hoogste moyenne ge scoord, namelijk 1,5. De Uruguezen ko men met 20 punten en een gemiddelde van 0X6 magertjes uit de bus. Even doorborduren. De andere oppo nenten uit groep drie zijn Bulgarije en Zweden. De Oosteuropeanen werkten 26 wedstrijden af (28 punten, 1,07 procent) en de Skandinaviërs 34 (47 punten en 1,38 procent). VOORBURG. Rik Aalbert Blijle ven. die op 6 april 23 jaar wordt, moet nogal eens antwoord geven op de vraag of er in Holland ook aan basebail wordt gedaan. Zijn „ja” wordt dan dikwijls verwerkt door niet ai te snuggere Ame rikaanse baseballsupporters, die in de veronderstelling verkeren, dat Minneso- ta-pitcher Bert Blijleven zijn talent in Nederland ontwikkelde. Het is een ver haal, dat er tijdens de dagjes Nederland, die deze Blijleven deze week beleefde week goed inging. De Nederlandse honk- balclan is blij met zijn carrière en de Amerikaanse honkbalwereld is tevreden met zijn geboorte in Nederland. Hij wordt geprezen via de erenaam Dutch Master, terwijl het feit, dat hij slechts twee jaar in Nederland heeft gewoond, vervolgens wordt weggemoffeld ter meerdere eer en glorie van het goede verhaal. Per slot van rekening lopen er maar weinig Europeanen rond in het Amerikaanse profgezelschap. Willi Lippens, lieveling van het Esse ner publiek en met 50 doelpunten uit 93 Bundesligawedstrijden een voornaam schutter, hoopt nog altijd dat de dienst doende Nederlandse bondscoach hem nog niet is vergeten. Ex-bondsvoorzitter Willem van Steen bergen maakte het helemaal bont toen hij op een recht-uit-het-hart-toespraakje (en daarom met soms wat ongelukkig gekozen woorden) van Freddy van Lachterop „het is een janboel bij de KNWU” reageerde met: „Ik Iaat me hier niet beledigen. Hij moet zijn mond houden, anders zal ik eens wat over hém vertellen”. Nadat de vergadering dat recht eerst erkende met alle 26 stemmen voor, verwierp het (14 tegen, 12 voor) een voorstel van KNWU-adviseur Smit om de sportcommissie de bevoegdheid te geven deze zomer eventueel de gebruikte leeftijdsgrens van 24 jaar te verruimen of te verkleinen, al naar gelang de afloop van een aan renners en sponsors toegezegd gesprek over nader oriëntatie. Op tweejarige leeftijd emigreerde Bert Blijleven als jongste van een gezin uit Zeist met toen drie kinderen naar de Verenigde Staten. Na vijf jaar in Sas katchewan verhuisden zij naar Garden Grove in Californië en daar verhaalde vader Blijleven al niet meer over voet bal, maar over honkbal. „Ik wilde prof worden en mijn vader heeft me altijd gestimuleerd. Eerst ging mijn voorkeur uit naar het catcherswerk, maar omdat ik de ballen harder en zuiverder terug gooide dan ik ze ontving werd ik pit cher. Mijn vader beschilderde een muur naast de garage om daarop te gooien en later legde hij in onze tuin een heuvel aan. Ja, en dan gingen mijn vriendjes en ik regelmatig naar het stadion van de California Angels, omdat dat maar een mijl van ons huis weg was.” De oogartsen kunnen vanaf 7 juli een run van patiënten verwachten, want niemand kan ongestraft 92 uur intensief tv-kijken. En wie alles wat met de WK- voetbal te maken heeft, wil zien en de Duitse zenders I en II kan ontvangen, zal 5520 minuten voetbal kunnen aan schouwen. Daaronder 19 van de 38 wed strijden live. Donderdag 13 juni begint het ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen) om twee uur met de openingsceremonie en aansluitend gaat Brazilië tegen Span je of Joego-Slavië de lucht in. De top-dag wordt zondag 30 waarop de met veel koffie en slaappillen uitgeruste fanatici liefst negen uur het bruine monster kunnen zien dwarrelen. Twee duels vlie gen direct de stadions uit, de rest komt in samenvattingen, die overigens nog knap lang zullen zijn, op de buis. Natuurlijk vergaloppeerde Jan de Groot zich ook weleens (bijvoorbeeld toen hij opmerkte dat een gesprek bij de KNWU überhaupt onmogelijk is) in de discussie waarin geen enkel nieuw argu ment werd gehoord, maar waarvan het tenslotte toch wel belangrijk was dat werd vastgesteld dat veel van het kwaad dat de KNWU aanpakte, zit in startgel- den en abnormaal hoge premies bij cri teriums. Renners en sportcommissie kwamen over het algemeen met de al lang bekende voor en tegens (waarbij De Groot nog eens wees op het onrecht om meer dan 1000 renners aan te pakken voor wat een betrekkelijk kleine groep misdoet, en de KNWU-sportcommissie andermaal betoogde dat broodamateurs nu eenmaal niet thuishoren in deze sec tor) en een lawine van verwijten over en weer, toen het op de democratie aankwam. Alles wat daarbij misschien nog vóór het KNWU-beleid had kunnen pleiten, viel uiteindelijk in het niet bij een beslissing over het competentiebeleid van de sportcommissie. Helmut Schön, de Duitse bondscoach die in alle rust aan zijn tiende seizoen begint, gaat met zijn ploeg op 29 april naar het trainingskamp Malente in Sleeswijk-Holstein. Hij voert daar, voor de oefenwedstrijd tegen Zweden, een soort generale repetitie op, die ook door het personeel van de sportschool op prijs wordt gesteld. Op 29 mei betrekken de Duitsers het kamp definitief, maar erg veel rust zal hen niet worden gegund, want nu al hebben 70 Duitse journalis ten hotels in de naaste omgeving ge boekt, om maar geen beweging van de sterren te missen. Voorzitter Hans Han sen van het district Sleeswijk-Holstein over de invasie:„Ik ben er zeker van dat er nog tientallen journalisten, fotografen en filmers bij zullen komen. Dat wordt een drukke tijd voor mij, want ik ben aangesteld als perschef tijdens het ver blijf in Malente”. 3 Stilt de pijn ontziet de maag lolas

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17