Bij viering 700-jarig bestaan Koningin bij Romeins schip in Zwammerdam Amsterdammers volgend jaar weer even poorters Romeinse ontwerpers laten roklengte vrij Feisal laat ,Monde’-man niet toe 1 Puzzel Hoe fe teü Knehnmöaa gp wegen STOCK uniska pariet VERMOUTH PvdA-Kamerleden niet laai naar hervertoning Barend-Servetshow /an W"' - puur, met ijs, als longdrink, erg lekker... hoe dan ook! w ■po zfc 67^ Brand eist 11 levens Zeepostverzending 11 25 VRIJ DAG JANUARI 19 74 10 Dit woord: RANZIG 1 rd. (Van een medewerkster) Plaats gheid t ROME Bijna 500 jaar ge leden zorgde Jacoba van Beieren nog voor opschudding, toen zij een jurk van kostbare Italiaanse, met gouddraad doorweven stof liet maken. Tegenwoordig han gen er in bijna elke Nederlandse klerenkast wel een paar Italiaan se jurken, overhemden en kos tuums. En het afgelopen jaar Dit woord: KAKELBONT „Van joodse afkomst” raakten de Italianen zelfs meer kleding dan auto’s aan ons kwijt. Wij staken ons voor ruim 130 mil joen gulden in hun kleurige creaties. En de ontwerpers en confectiefabrikanten uit Milaan en Rome hebben dan ook alle hoop dat wij dit jaar nog dieper in de beurs zullen tasten. Van daar hun groots opgezette Ita liaanse modeweek, een super- show die ieder half jaar in het eerbiedwaardige Romeinse Grand Hotel wordt gehouden om de wereldpers de illusie te geven dat er nog echte modekoningen bestaan. Dit woord: LAAKBAAR Dit woord: COQUET autobanden Cilium J! (Van een onzer verslaggevers) 12 70 >9 avond ADVERTENTIE iiiiinm ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Parijs) 9 3 10 Puzzel 12 14 |15 20 23 28 29 ADVERTENTIE 33 43 45 50 152 56 57 61 66 69 70 71 73 R4 Oplossing puzzel nummer 3: Horizontaal: Naam Adres HLH ■deel den in Puzzel nummer 4 Horizontaal: 1. afbeelding; 6. ex-heer- seres van Rusland; 11. persoonlijk voor- NATIONAAL VOORLICHTINGSINSTITUUT poortersbewijs ook vijf florijnen, weer Komende maandag hoopt men de be nodigde kwartmiljoen voor de berging en conservering van het Romeinse schip binnen te hebben. Dan zal terstond een die de knie bedekt gelooft, riep hij geëmotioneerd uit: „Mamma mia De roklengte doet er tegenwoordig toch niets meer toe! Ik wil met deze collectie alleen aangeven dat ik niets meer in minirokken zie. Maar voor de rest zijn vrouwen volkomen vrij om een roklengte te kiezen die het beste bij hen past”. De charmante Romeinse ontwerp ster Clara Centinario, die met crème kleurige deauville-mantelpakjes, luchtige plooirok-ensembles en zwie- Lange strandkleding van Balestra in purper, turquoise, hardrose en oranje. begin worden gemaakt met de bergings werkzaamheden. Leuk aan BIANCO ROSSO DRY Verticaal: 1. ulaan; 2. graag; 3. pre mier; 4. kotelet; 5. soldaat; 6. karabijn; 8. grimmig; 9. dreinen; 10. spaniel; 11 lorgnet; 14. vergiet; 15. onthaal; 16. fra giel; 17. kletsen; 20. getob; 21. takel. Avondgewaad van Fabiani in ma rineblauw met witte strepen, waarbij een witte sjaal met ruches wordt ge dragen. 1. uitslag; 3. plank; 5. spaak; 7. netelig; 8. grind; 10. sabel; 12. roest; 13. traan; 14. Venlo; 16. flink; 18- garen; 19. leest; 20. graniet; 22. titel; 23. laken; 23. laken: 24. brutaal. rige korenblauwe, oranje-rode en gele mantels voor het onbetwiste hoogte punt van de eerste dag van de Ro meinse modemarathon zorgde, was het roerend met Fabiani eens. En ook Ogibene en Balestra, die voor het voorjaar nogal somber getinte over- hemdjurken en plooirokmantelpakjes uitkozen, laten de roklengte vrij. Kortom: geen reden dus om in pa niek te raken als u foto’s of tekenin gen van de nieuwe Italiaanse voor- jaarscreaties ziet. Maar het wordt alleen zo langzamerhand wel tijd om afscheid van de minirok te nemen. te zijn. Indien per post wordt ingezonden dan als volgt adresseren: DAMIATE PERS B.V., POSTBUS 18, IJMUIDEN. AMSTERDAM. Een archeologische tentoonstelling in een metrobuis, een oud-hollands volksfeest in de RAI, een door de grachten drijvend Philharmo- nisch Orkest, een open Amsterdams kla- verjaskampioenschap en een emigran tencongres dat zijn enkele grepen uit een continue stroom van feestelijkheden, waarmee Amsterdam volgend jaar zijn 700-jarig bestaan zal vieren. PARIJS. Saoedi-Arabië heeft Le Monde-journalist Eric Rouleau de toe stemming geweigerd om de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Michel Jo kert naar dat land te begeleiden. De weigering is, volgens het Franse blad, gebaseerd op het feit dat Rouleau, die een internationale reputatie als Midden- Oostenkenner geniet, van joodse afkomst is. ALPHEN AAN DE RIJN (ANP). Koningin Juliana heeft gistermiddag een twee en half uur durend bezoek gebracht aan het achttien eeuwen oude Romeinse schip, dat in het dorp Zwam merdam is gevonden. De financiële red- dingslijn. die veertien dagen geleden voor behoud van dit schip is uitgewor pen door een plaatselijk gestart actie comité, heeft nu honderzestigduizend gulden opgebracht. Het is daarmee zo goed als zeker geworden dat de zevenen dertig en een halve meter lange boot in het scheepsmuseum te Ketelhaven zal belanden. Aan het slot van koningin Juliana’s bezoek aan Zwammerdam bleek de Ro meinse stenen kogel, die prof, dr- W. Glasbergen haar had willen aanbieden, spoorloos te zijn. In de consternatie ging het een serveerster dagen. Zij herinner de zich een in een plastic zakje verpakte rotte „sinaasappel” in de prullenmand te hebben gedeponeerd. De inhoud daarvan was nog net niet op de stortplaats gele digd, zodat de koningin alsnog haar herinneringsgeschenk in ontvangst kon nemen. De vergissing was overigens be grijpelijk, want de koningin zag de ko gel zelf in eerste instantie voor een aardappel aan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. PvdA-kamerleden van de Tweede-Kamercommissie voor CRM gaan niet naar de hervertoning van de Barend Servetkerstshow. die voor begin februari is georganiseerd omdat veel kamerleden de veel verguisde show voor de televisie hebben gemist. Met name in KVP-kring wil men weten of tegne de VPRO die de Show produceerde, itappen moeten worden ondernomen. In een verklaring zegt de PvdA dat het niet aan kamerleden of aan minis- sters is om een oordeel te vellen over de inhoud van uitzendingen „Voor zover van belang voor de vrijheid van me ningsuiting”. Dat oordeel moet de rech ter geven. De PvdA verwijst dan ook naar een eigen inltiatiefwetsontwerp, dat overigens door de Tweede Kamer is verworpen. Daarin wilde men de be voegdheid van een minister tot berisping of ontneming van zendtijd laten verval len. De koningin, die om half drie in Zwammerdam arriveerde, had zelf om de bezichtiging van de vindplaats ver zocht. Tot de bezoekers behoorde ook CRM-minister Van Doorn. Het gezel schap kreeg van prof. dr. W. Glasbergen, leider van van het wetenschappelijk on derzoeksteam van de Universiteit van Amsterdam, een uiteenzetting over de tot dusverre gevonden kleinere schepen alsmede over het Romeinse rivierfort dat er vlakbij al eerder werd aangetrof fen. die als wettig betaalmiddel worden ingevoerd. Bovendien kunnen trouwlus tige paartjes elkaar op deze „markt” het ja-woord geven. Het legertje kunstzinnige amateurs, dat in een drumband, toneelgroep of operettegezelschap speelt, zal gezamenlij ke uitvoeringen verzorgen en dat belooft wat te worden. Dat geldt ook voor de verrassingsconcerten, die het Amster dams Philharmonisch Orkest in de wij ken en op drijvende dekschuiten geeft. Er komt mogelijk een reusachtig oor met zwembad en open gehoorzaal erin op het Museumplein en over enkele maanden weet men of het voor de kust van het Engelse plaatsje Hastings gezon ken VOC-schip „Amsterdam” geborgen kan worden en als wereldattractie naar de hoofdstad gehaald kan worden. De kans dat Amsterdam in 1975 al een Karei Appel-museum krijgt, is mini maal. Dat neemt niet weg dat Amster dam zich volgens gemeentevoorlichter Mastenbroek volgend jaar confronteert met Amsterdam „op een manier, dat men zich meer van deze wonderlijk gekke nederzetting bewust wordt”. LeidenAlphen aan de RijnBodegra ven. Op werkdagen wordt hier, ter hoogte van Bodegraven, één rijbaan afgezet. Hierbij wordt het verkeer met lichten geregeld. LIBERTY. (AFP) Bij een brand die gisteren woedde in een flatgebouw in Liberty in het zuidoosten van de Ameri kaanse staat New York, zijn elf mensen het leven gekomen. Zeven gewonden zijn in een zieken huis opgcnomen Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Bernburg’' (23/1): Au stralië: ms „Moreton Bay” (23/1); Brazi lië: ms „Bernburg” (23/1) Canada: ms „CP Trader” (22/1); Israël: ms „Hope Isle” (24/1); Japan: ms. „Kamakura Ma- ru” (25/1); Ned. Antillen: ms „Ladon” (21/1); Nieuw-Zeelandms „Neder Lek” (24/1); Verenigde Staten van Amerika: ms ..Sea-Land Market” (23/1). Men noemt bepaalde handelingen die niet misdadig maar wel berispe lijk zijn laakbaar, een woord dat bestaat uit laak met het achtervoeg sel baar. Laak en het werkwoord laken zijn verwant met het zelfstan dige naamwoord dat in het Middelne derlands lac luidde en dat betekende: gebrek, fout, verkeerde eigenschap, iets dat ten nadele van iemand strekt, dus: valse beschuldiging, ondeugd, blaam. Iemand een lak aanwrijven was vroeger gewoon voor: een smet op iemand werpen- Het achtervoegsel -baar is afgeleid van een oud werk woord dat: dragen betekende. Dat ziet men nog aan vruchtbaar. Laak baar is dus eigenlijk: wat een smet draagt, dus: afkeurenswaardig. In vroeger tijd luidde het woord: rans, maar deze vorm is geheel uit de taal verdwenen en daarvoor is ranzig in de plaats gekomen. Het woord wordt bijna uitsluitend van spijzen als boter en spek gebezigd in de betekenis: sterk smakend en een on aangename geur verspreidend. De grondvorm is het Latijnse werkwoord rancere: stinken. Daarvan is rancidus afgeleid voor: naar verrotting rie kend. Dit werd het Franse rance dat als rans in het Nederlands werd overgenomen. Figuurlijk komt het woord hoogst zelden voor. Multatuli laat iemand zich afvragen „wat ran ser was: die gebakken aardappelen of die walgelijke vriendelijkheid.” Hij bedoelt hier met rans: weerzinwek kend. Verkoopfiliaal Heemstede Heemsteedse Dreef 264 Telefoon 023 - 289408/09 DoetinchemGendringengrensover gang: Te Terborg is op deze weg in verband met werkzaamheden één richtingverkeer ingesteld. Het verkeer richting Doetinchem wordt via een aangegeven route omgeleid. Het ver keer richting grens kan de weg blij ven volgen. AmsterdamHoornDen Oever: Op de Schellingwouderbrug te Amsterdam worden werkzaamheden uitgevoerd, waardoor het verkeer tussen Amster- dam-Oost en Hoorn met vertraging rekening dient te houden. Er is slechts één rijstrook beschikbaar, die bij toer beurt voor het verkeer in één der rijrichtingen wordt opengesteld. Het vervoer van gevaarlijke stoffen blijft plaatsvinden via de Schellingwouder brug. Het overige verkeer wordt gead viseerd de IJ- of Coentunnel te ge bruiken. naamwoord; 12. deel van Nederland; 14. voorzetsel; 15. eerste mens; 17. Duits lidwoord; 20. metaal; 22. deel van een molen; 23. onbepaald voornaamwoord; 25. appel; 27. plaats in Zuid Amerika; 29. plaats in Limburg; 31. vaas; 32. dwingeland; 33. zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 34. lekkernij; 36. boordsel; 38. rijksgrens (afk.); 39. loco burgemeester (afk.); 40. gewicht (afk.); 41. voorzetsel; 42. vogelprodukt; 43. familielid; 44. staaf goud; 46. gordel; 48. inhoudsmaat (afk.); 50. effen; 52. vreemde munt; 54. teil; 56. proef; 57- deel van het beddegoed; 59. rivier in Spanje; 60. valse sleutel; 62. zangstem; 64. plant; 66. teken; 67. onder andere (afk.); 69. muziekinstrument; 72. de dato (afk.); 73. reisbenodigheid; 74. lekkernij Verticaal: 1. musicus; 2. in orde (afk.); 3. knolgewas; 4. draagvat; 5. voorzetsel; 6. zoals de akten getuigen (Lat afk-); 7. winterkost; 8. groet: 9. de onbekende (afk.); 10. begin; 13.1angspeelplaat (afk.); 15. deel van een toneelstuk; 16. hoeveel heid; 18. jongensnaam; 19. oosterse titel; 21. geweldig groot mens; 22. luchtig verblijf; 24. uitstalkast; 26. nummer (afk.); 28. muziekinstrument; 30. bij woord; 32- nu en dan; 35. tijdperk; 37. koning (FranÈ); 43. luchtsteen; 44. cho colade staafje; 45. stuurinrichting; 46. smalle opening; 47. deel van een voer tuig; 49. overlevering; 51. deel van de kachel; 53. godsdienst (afk.); 55. vaar tuig; 57. inlandse gemeente; 58. pakken; 61. vormen van pijpen; 63. wrede keizer; 65. namelijk (afk.) 68. als eerder (afk.); 70. spil; 71. toets alleen (afk.); 72. dezes jaars (afk.). Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit In de letterkunde kent men de stijlvorm waarin de indruk van een bepaald zintuig wordt weergegeven met een woord dat met een ander zintuig wordt verbonden. Men spreekt van knalrood en van schreeuwende kleuren (gehoorindruk en gezichtsin druk) en van bittere woorden (smaak en gehoor). Misschien dat kakelbont ook zo verklaard moet worden (ge hoor en gezicht). Het woord betekent: met al te sterk tegen elkaar afste kende en niet met elkaar harmonië rende kleuren- Men denkt dus aan het kakelen van kippen dat weinig harmonieus is, maar het lijkt niet onmogelijk dat ook de bonte kleuren van kippen en hanen bij de vorming van het woord een rol hebben ge speeld. Men zegt van een meisje dat ze coquet is als zij zich behaagziek ge draagt dus: verlokkend, verliefd ma kend, veroveringzuchtig, dan weer aanhalend en vervolgens weer afsto tend. Van een man zal men het woord nooit gebruiken en dat is eigenlijk heel vreemd. Het woord co quet immers is aan het Franse coquet ontleend en eigenlijk betekent co quet: petit coq dus: haantje. Dit coq is een klanknabootsend woord dat het geluid weergeeft dat de haan maakt. Het Franse coqueter wordt omschre ven met de woorden: faire comme le coq parmi les poules, d.w.z.: coquette- ren is doen als de haan te midden van zijn kippen. Ofschoon er natuur lijk mannen zijn die zo doen, kan men hen toch niet coquet noemen. Vreemd is dat eigenlijk. Prijswinnaars puzzel nummer 3 25.00: Mevr. N. A. Kleijne, Dr. Leijds- straat 64, Haarlem, ƒ25.00: B. Snijder, P. C- Hooftlaan 46, Driehuis, 15.00: M. E. J. van Leuven, Burg, van Lennepweg 7, Heemstede, ƒ15.00: F. de Leth-Lindner, Orionweg 468, IJmuiden, ƒ10.00: C. van Wijngaarden, Spaarndamseweg 586, Haarlem, 10.00: Mevr. v.d. Zalm, Den nenstraat 10, IJmuiden. Ognibene. Centinario, Fabiani en Ba lestra zorgden voor een wat nerveuze opening van het halfjaarlijkse mode- spektakel. Want duidelijk vermoeide mannequins, die tot diep in de nacht nog de hele collectie hadden doorge past, werden zelfs in met rijgdraden in elkaar gezette jurken het plankier opgestuurd, omdat de meeste ontwer pers pas de vorige week hun stoffen binnen kregen. Toen bij Fabiani een hele reeks plooirok-mantelpakjes, nogal stijve kostschooljurkjes en getailleerde mantels met de zoom ruim een hand breedte over de knie werden ge showd, zei Jolanda, de blonde wat mollige vrouw van filmster Anthony Quinn, die naast mij zat: „Als die belachelijke ontwerpers nu maar niet denken dat ik van de zomer met zo’n lijzige rok thuis kan komen. Het kan mij trouwens niets schelen wat er nu mode is, zolang mijn man korte rokken leuk vindt, blijf ik korte rok ken dragen”. Toen ik Alberto Fabiani na afloop van zijn show vroeg of hij voor de zomer nu werkelijk in een roklengte -5 51 Geeft u gratis advies waar u naast een goede service met de hoogste korting onder staande artikelen in uw om geving kunt kopen. diepvriezers televisie kleur/zwart-wit wasautomaten koelkasten gashaarden afwasautomaten film/foto-apparatuur Zet een kruisje in het betref fende vakje en zendt deze coupon aan: Nationaal Voor- lichtingsinstituut, Postbus 616 te Hilversum. Dit gebeurt onder het motto „Wonen, werken en spelen”, waarmee de hoofd stad vooral ook het toekomstig leefmi lieu aan de orde wil stellen. Zaken als monumentenzorg, stadsvernieuwing en nieuwe impulsen voor de wijken, zullen op een bijzondere manier gestimuleerd worden, want Amsterdam wil aan de herdenking iets blijvends overhouden. Een bureau onder leiding van Floria- de-organisator Jan van Oostrom is al een half jaar bezig met de voorbereidin gen van de grote en kleine, bloedserieu ze en „waanzinnige’ evenementen. Uit de bevolking en het bedrijfsleven zijn niet minder dan 490 plannen, ideeën en suggesties binnengekomen en men be kijkt nu welke er ook financieel haalbaar zijn. De RAI zal in veel opzichten het middelpunt van de feestelijkheden zijn. Muziek, toneel, ballet, een „café chan- tant”, een indoorkermis en zorgvuldig nagebootste marktpleintjes en dergelijke staan er een week lang op het program ma. Alle Amsterdammers en geïnteres seerde buitenstaanders kunnen daarvan voor weinig geld genieten. Tegen beta ling van 2,50 krijgen zij behalve een ..Le Monde” zal van de reis van de minister, die in het Midden-Oosten voor al de Franse olie- en wapenbelangen Baat behartigen, nu geen eigen ooggetui- geverslagen geven en zich slechts tot commentaren vanuit Parijs beperken. Uit solidariteit hebben ook het agent schap van de Franse regionale pers en het linkse weekblad .Nouvel Observa- teur” Saoedi-Arabië laten weten geen prijs meer op de reis te stellen. Koning Feisal van Saoedi-Arabië staat bekend als anti-joods. Bij zijn officiële staatsbezoek aan Parijs had hij vorig jaar al te kennen gegeven in het Elysée in geen geval joden te willen ontmoeten. Een verlangen waarmee zijn gastheer, president Pompidou, heel hoffelijk reke ning moet hebben gehouden. „Le Monde” spreekt in een commen taar zijn verwondering uit over de wei gering van minister Jobert tegen deze discriminatie te protesteren. Het blad merkt tevens op dat koning Feisal tegen Amerika’s minister van Buitenlandse Zaken Kissinger die van joodse afkomst is, kort geleden geen enkel bezwaar gemaakt heeft. Minister Kissinger werd bovendien J»g door een gezelschap journalisten begeleid, van wie meer dan de helft eveneens joods was. 5 13 16 16 19 24 25 26 30 31 32 35 37 38 10 41 42 46 47 48 49 53 54 55 58 59 63 66 72 R

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11