Staatssecretaris over geneeskundige kosten: Kredietvraag gaat wellicht stijgen Moeilijkheden dreigen voor kleine bedrijven Dure reis Thomassen valt niet goed uit elf verschillende PvdA wil nota Noodmaatregelen nodig om EEG te redden Functioneren van onder nemingsraad wordt onderzocht I !R$ „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen Irak gaat niet naar energie- conferentie Volgende week besluit over staking spaar vormen, met tot n rente?” rijven (ter over visserij •t ■k Illegale stokers maakten us brokken )4ea Algemene Bank Nederland „Sterker nog, niet elf'maar twaalf!” ik PI B- VOORSTELLEN EUROPESE COMMISSIE: 19 VRIJDAG 25 JANUARI 1974 18 INVESTERINGSBANK: (Van onze parlementsredactie) isten f (Van onze redacteur in Brussel) In Engeland De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500, en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. BRUSSEL. Er zijn noodmaat regelen nodig om de EEG te redden. Dit blijkt uit de voorstellen die de id- tatie B Europese Commissie (het uitvoe rend orgaan van de gemeenschap) gisteren aan de ministerraad heeft voorgelegd. Het kernpunt daarvan is het voorkomen van een ketting reactie van devaluaties met het oogmerk de eigen concurrentie positie ten opzichte van andere EEG-landen te versterken. Boven dien eist de commissie dat de raad een verklaring opstelt over de han dels- en monetaire politiek in het licht van de gevolgen die de olie crisis meebrengt voor de betalings balansen. Volgens EEG-commissie- lid Haferkamp zullen de gestegen olieprijzen de EEG-landen dit jaar nopen tot extra betalingen van rond 61 miljard gulden. TR0- URS stroom ZIJN DEN ISCHE IARS wkunde) loning, egeld, in vak dagen, ociale igen. ontante ier kas, dro. gunning roepen, gen, aan- ischrijving >m van londerdag: 30-17.30»' g van 30-19.00 VERWIJK 1T 19 18885 \ARLEM IGR. 40- 1303 1NISATIE r aft Spoed achter volksverzekering (Van een onzer redacteuren) aan een (Van onze correspondent) ADVERTENTIE Een directe verbetering van het in- de grot» ies en te deze dure ijverdienste 21 t.ffl. CW rktijden in elen. Tel» eslist nooJ □lichtingen no te zen 9 bur. va Met woordvoerders van verscheidene andere fracties uitte hij zijn bezorgdheid over de stijgende gasolieprijzen. Hij waarschuwde wel dat dinsdag niet opnieuw, na drie termijnen te hebben gebruikt, debatten mogen ontstaan. Voor de stemmingen hadden inmiddels PvdA en KVP donderdag al hun fractieleden opgetrommeld, tot uit Straatsburg (Eu ropees parlement) toe. ziekenhuis ingeschakeld, waardoor de kosten van deze voorzieningen binnen het ziekenfondspakket veel meer zijn gestegen dan die van de zogeheten „eerste echelo'nsvoorzieningen.” Zoals de commissie afgelopen zondag reeds in een eerste reactie op de Franse monetaire maatregelen aanduidde, moet het gaan om: Voor een uitbreiding van het actiepro gramma „vermijdbaar ziekte verzuim” is door de bewindslieden een aanvullende subsidie van 200.000. De Sociale Verze keringsraad heeft hiervoor een aanvul lende subsidie van een ton verstrkt. DerelHd» 1 12.000 fte aan on tie betalint «wfcoe 1 Nooraoraoantse plaatsje Westelbeers een clandestiene je neverstokerij geëxplodeerd en in brand gevlogen. Van de stokerij, die een capa citeit had van duizend liter per week, bleef niets over. Niemand werd gewond. De stokers zagen kans na het gebeurde te vluchten. Zij zijn spoorloos. Maar, zo zei dr. De Kort: „De verschillen zijn dermate groot en het eerste echelon is dermate achterge bleven zulks ondanks de goede honorering van de huisartsen dat de vraag moet worden gesteld of er in deze 25 jaar geen onnodige ver schuivingen in het gebruik der dien sten van de huisartsen heeft plaatsge vonden.” Minister Lubbers heeft de prijsmaat regel in een zeer technisch debat op nieuw krachtig verdedigd. Hij legde er de nadruk op dat het gaat om het beschermen van de koopkracht en de werkgelegenheid, en het verdelen van de lasten. Over een meer omvattende com pensatieregeling voor de stookkosten za! jr oi huist st voor b.» op 60 tffli is tot 21.1 n Financie Haarlet MVUVWUVWV1 lijksbureau 'eel succes, tatie heeft eht. Hoofd. Vfd.: Haat- BAGDAD. (ANP, Rtr, AP)— Irak zal niet ingaan op het verzoek van president Nixon om deel te nemen aan een inter nationale conferentie in Washington over de energiecrisis in de wereld. Dat heeft de president van Irak, Ahmed Hassan Bakr, bekendgemaakt. „Wij zijn van mening dat het initiatief voor een dergelijke bijeenkomst door de Verenig de Naties dient te worden genomen”, zei Bakr. De Europese commissie heeft een pro gramma opgesteld dat, naar zij voorstelt, de vertegenwoordigers van de EEG zul len meenemen naar Washington waar 11 februari de energie-confërentie begint. in 1969 4 procent en is voor 1952 zelfs een korte tijd 3,6 procent ge weest. De premie bedraagt nu 9,5 procent. DEN HAAG. Het verscherpte prijsbeleid van de regering heeft over het algemeen de instemming van de Tweede Kamer. Mogelijk worden nog kleine wijzigingen in de prijsgedragsregels aangebracht. In afwachting van nader overleg, dat minister Lubbers van economische zaken zaterdag voert met de organisaties in het midden- en kleinbedrijf, is het prijzen- debat ook gisteren nog niet geheel beëindigd. Volgende week dinsdag zal worden gestemd over een aantal moties die wijziging vragen in het beleid ten gunste van kleinere bedrijven. Maar omdat de finesses van de reis, zoals te doen gebruikelijk in Rotterdam, De kosten van de voorzieningen die door de huisarts geleverd worden, zijn in de afgelopen jaren gestegen met het tienvoudige, die van de spe cialisten het 21-voudige en die van de ziekenhuizen eveneens met het tien voudige. Dr. De Kort weet dit niet zonder meer aan het onevenredig stijgen van de tarieven van specialis ten en ziekenhuizen. Er wordt tegen woordig sneller een specialist of een AMSTERDAM. (ANP)— De Nationale Investeringsbank zal de opbrengst van de eerder aangekondigde uitgifte van f 50 miljoen 9,75 pet 15-jarige obligaties in de eerste plaats bestemmen voor een algemene versterking van de middelen voor haar kredietbedrijf. Het laat zich volgens de directie thans nog niet beoor delen in hoeverre de economische situa tie invloed zal hebben op de krediet vraag bij de bank. wed. 65 ji ic. onafh. i er (Wedn. n gezell al aar te blij Brieven De directie acht het evenwel aanne melijk, blijkt uit het emissieprospectus, dat de huidige omstandigheden aanlei ding zouden kunnen geven tot een ver sterkt beroep op haar instelling. Mede in verband met de onzekerheden op dit punt, valt niet wel aan te geven voor welke termijn de thans aan te trekken 50 mln in de middelenbehoefte van de bank zal voorzien. De directie veronder stelt echter dat na opneming van dit bedrag de middelenbehoefte voorlopig wel weer’ gedekt is. De activiteiten van de bank bestaan voor een belangrijk deel uit de verstrek king van kredieten ter financiering van investeringen in vaste activa. In 1973 werden met in Nederland gevestigde on dernemingen 156 kredietovereenkomsten afgesloten voor een bedrag van 220 mln (v.j. 142 contracten voor een bedrag van ƒ225 mln). terne systeem voor kredietverlening op korte termijn tussen de centrale banken van de EEG-landen. Een geordend aanboren van bronnen op de internationale kapitaalmarkt. Het gebruiken van een deel van de EEG-goudreserves om vertrouwen te wekken op de internationale krediet markt bij het aangaan van leningen. rrei t.k. a oercararam u-A’dan van bij di 15 50-17301. «wwwww Hogere winst IBM. De omzet van IBM- Nederland is vorige jaar, in vergelij king met 1972, gestegen van 596,5 miljoen tot 629,9 mln. Het netto resultaat, na aftrek van belasting, nam toe van 71,1 mln tot ƒ73,8 mln, zo heeft de maatschappij bekendge maakt. De export van produkten van de fabriek aan zustermaatschappijen nam toe van 195,4 mln tot 206,5 mln. Het eigen vermogen steeg van 343,4 mln tot 373,1 mln. Eind 1973 had IBM-Nederland 5498 medewerkers in dienst. In vergelijking met eind 1972 betekende dit een stijging van 417. hoofddealer stacara 'VC, alumj, *95 met 6 of sen. J. Boe. tiksweg 323 123-377008. AMSTELVEEN. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid streeft er naar nog dit jaar met een wets ontwerp voor de volksverzekering tegen kosten van geneeskundige ver zorging te komen. De staatssecretaris verklaarde dit donderdag in een toe spraak. die hij in Amstelveen hield ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Ziekenfondsraad. De staatssecretaris signaleerde dat de ontwikkeling van de gezondheids verzorging in ons land eenzijdig is, een situatie die hij als nadelig kwali- LONDEN (Reuter). Joe Gormley, de voorzitter van de Britse mijnwerkers- bond, heeft gisteren meegedeeld dat de mijnwerkers zich de volgende week donderdag of vrijdag zullen uitspreken over de vraag of er al dan niet gestaakt moet worden. De uitslag van de stem ming zal binnen een week daarna be kend zijn. De mijnwerkers hadden eer der deze landelijke raadpleging aanbevo len. De looncommissie van de Britse rege ring die de loonsverhogingen moet toet sen aan de regeringsvoorschriften heeft een verslag gepubliceerd waarin gezegd wordt dat bepaalde groepen arbeiders behandeld moeten worden als speciale gevallen en recht hebben op meer loon. De commissie wijst er echter op dat alle loonsverhogingen die boven de wettelijk voorgeschreven grens uitgaan, ten koste zullen gaan van andere groepen arbeiders. De commissie noemde de mijnwerkers als zodanig niet, maar gaf toch wel duidelijk te kennen dat zij en andere arbeiders die een sleutelpositie innemen, tot de speciale categorie beho ren. Minister van Werkgelegenheid Wil liam Whitelaw verklaarde in het parle ment zo op het eerste gezicht niet van mening te zijn dat het verslag een oplossing op korte termijn biedt voor het al 11 weken durende geschil met de mijnwerkers. Volgens hem worden de mijnwerkers in het voorstel dat de rege ring heeft gedaan, al als een speciaal geval erkend. hij met zijn collega Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning overleggen. Voor een onderzoek naar de proble matiek van menselijke stuur- en regel- taken is een subsidie van 274.550 toege kend. Het doel van dit project is de condities vast te stellen waaronder het sturen en regelen van ingewikkelde technische systemen optimaal, of op zijn minst beter dan nu vervuld kunnen worden. Voorts zijn susidies tegekend voor een onderzoek naar de problema tiek van ondernemerscontactgroepen 125.000) en voor de opzet van cursus plaatmaterialen 18.000). wanneer het gaat om reizen van de burgemeester, niet in de vergadering van b. en w. ter discussie zijn gesteld, is het bij niemand opgekomen zijn bezwaren openlijk kenbaar te maken. Loco-burgemeester De Vos zei dit in een interpellatie, die door het VVD- raadslid H. Koning was aangevraagd naar aanleiding van het feit dat de kritiek van de wethouder van financiën, drs. J. Riezenkamp, in de publiciteit was gekomen. Deze kondigde in een vergade ring van de raadscommissie voor finan ciën aan de declaraties voor dte reis niet te willen tekenen. Zo’n vaart zal het achteraf niet lopen. Maar de gemeenteraad van Rotterdam is wel van plan de affaire aan te grijpen om te breken met de gewoonte dat de buitenlandse reizen van de burgemeester niet voor discussie vatbaar zijn. PvdA- fractievoorzitter drs. A. J. Lems: „Dat deze gewoonte kon ontstaan, is een ge volg van het feit dat burgemeesters in Nederland in het algemeen nogal pre tenties hebben over hun bevoegdheden en voorrechten”. De reis van burgemeester Thomassen (in gezelschap van het hoofd voorlich ting van de gemeente en de directeur van het gemeentelijk havenbedrijf) voert langs Singapore, Djakarta, Australië en Nieuw-Zeeland, in welk laatste land men op uitnodiging verblijft. De burge meester heeft deze tocht als „een public- relationsactie” aangekondigd. Een van de bezwaren tegen de vijf weken durende en 70.000 kostende reis was de smalle samenstelling van de delegatie, die alleen in Australië met drie man uit het bedrijfsleven wordt uitgebreid. In antwoord op de interpella tie zei loco-burgemeester De Vos over dit punt, dat de burgemeester wel heeft geprobeerd een grotere vertegenwoordi ging te krijgen, maar dat van de zijde van het bedrijfsleven geen enkele be langstelling was getoond. De burgemees ter zelf, vanuit een hotel in Singapore: „Als deze reis ook maar één schip extra oplevert, zijn alle kosten er al uit”. ravan-show, ellen M 1 de fabriel 1 guldens bv, Ampè. luiden. Tel lil en finaj k. Zondag 1 koperen 4-met vin, 023-336116. ■ote uttsep 'ds teer- f 1500. fin, •Ider, Waan >8 21 Haan 12951. Kamer voor prijsbeleid De commissie vreest voor een ontwik keling. waarbij de lidstaten eenzijdige maatregelen nemen om zich economisch en monetair veilig te stellen, wat onbe rekenbare politieke gevaren met zich meebrengt. De EEG-landen moeten be sluiten tot een gemeenschappelijke poli tiek, die hun daden begeleidt om het geheel der landen minder kwetsbaar te maken in de precaire omstandigheden van het ogenblik. De lidstaten moeten elkaar dan ook blijven consulteren over hun monetaire beleid, ook nu de negen landen uiteen gevallen zijn in een blok van vijf lan den die de onderlinge wisselmarges nog handhaven, en een blok van vier landen die hun munten laten zweven. Boven dien moeten zij ook bekendmaken op welke gronden zij hun monetaire poli tiek hebben gevestigd. Dit komt in de visie van de commissie dan neer op een vrijwel continue gedachtenwisseling op hoog niveau in de diverse comité’s, die daarvoor binnen de organisatie van de EEG bestaan. uitstdeeod oor: ficeerde. Hij noemde de toenemende hospitalisering en het overmatig ge bruik van geneesmiddelen, een ten dens die groot gevaar inhoudt. De staatssecretaris kondigde dat er hard gewerkt wordt aan een nota over de structuurverbetering van de gezondheidszorg, een onder werp dat ongetwijfeld bij de voorbe reiding van de nieuwe wet voor een volksverzekering een belangrijke rol gaat spelen. Eerder had de voorzitter van de Ziekenfondsraad, dr. De Kort, ook al geconstateerd dat er met de gezondheidsverzorging in ons land iets mis is. Hierbij gaat het om eventueel com penseren van nadelen die ondernemers ondervinden van het verscherpte beleid, mede in verband met de doorberekening van het per 1 januari ingevoerde mini mumjeugdloon. Van diverse zijden werd gepleit voor zorgvuldige aanpak van de ze netelige zaak. Gesteld werd dat zeer vele bedrijven ongetwijfeld in moeilik- heden zullen geraken. Moties van de VVD over compensatie aan het midden- en kleinbedrijf in de fiscale sfeer of door het wijzigen van de prijsgedragsre gels, bleven inmiddels „hangen.” DEN HAAG (ANP). Minister Lub bers van Economische Zaken heeft, me de namens zijn collega Boersma van Sociale Zaken, aan de stichting stuur groep sociaalwetenschappelijk onder zoek in Den Haag een subsidie van 214.000 toegekend voor de eerste fase van een onderzoek naar het functioneren van ondernemingsraden. Kamervoorzitter Vondeling uitte wel bezwaren tegen deze techniek, maar moest voor de meerderheid zwichten. Hij constateerde dat het aantal verze kerden bij de ziekenfondsen in de afgelopen 25 jaar is toegenomen van 6,7 miljoen tot 9,4 miljoen. De loon grens voor de ziekenfondsverzekering, die in 1949 3750 was, is per 1 januari f 23.200 geworden. Dr. De Kort noemde dit een peuleschilletje in vergelijking met de stijging van het kostencijfer. Het kostencijfer, zo zei hij, is in 25 jaar omhoog gegaan van 204 miljoen gulden per jaar tot 6,2 miljard per jaar. De premie was laifflH’Hiuf Wat de prijzenvoorlichtingsactie van de consumentenorganisaties betreft, bleek de minister niet tegen een motie van DS’70-er Keuning over het perma nent maken van de consumentenvoor lichting. Na de tien-weken-campagne die nu op stapel staat, zou dat wel een andere voorlichting zijn, zei hij. De con sumentenorganisaties willen trouwens ook niet bekend staan als „prijsschie- ters”. De Kamer nam met algemene stemmen de motie-Keuning aan, waarin de term „prijsvoorlichting” was vervan gen door „voorlichting” in het algemeen. Moties van de CPN over uitbreiding van de stookkostencompensatie tot een jaar, accijnsverlaging op benzine en een prijsstop bij ondernemingen met een jaaromzet boven de miljoen gulden, werden verworpen. Alleen de PSP steunde de communisten. Ook werd ver worpen een motie om op andere wijze compensatie voor bedrijven te geven dan door dispensatie van het betalen van het minimumjeugdloon. Voor deze motie waren PvdA, PPR, PSP en CPN. Aangenomen wrd een motie van de KVP’er Van Amelsvoort, waarin werd aangedrongen op het aanpassen van de prijsgedragsregels voor bedrijven in moeilijkheden. Dollar zwak. Evenals op de overige we- reldvalutamarkten heeft de koers van de Amerikaanse dollar gisteren op de Amsterdamse Wisselmarkt een daling ondergaan. De handel was echter rus tig. Het slot van 2,9670-2.9690 lag ruim drie cent beneden het slot van woensdag 3,0075-/ 3.0100), aldus wis- selmarktkringen. De Nederlandsche Bank heeft, volgens schattingen van valutahandelaren, 74,9 mln Noorse kronen moeten verkopen om te voor komen dat deze munt boven het vast gestelde hoogste punt van 49,9375 zou stijgen. De tegenwaarde van deze transactie is f 37,4 mln. Opel weer aan top. Het Opel-concern heeft in het afgelopen jaar, evenals in 1972, in West-Duitsland aan de top van de ranglijst van meestverkochte automerken gestaan, ook al verkocht het evenals de meeste andere fabrie ken van sommige modellen minder dan in het voorgaande jaar. Dit blijkt uit cijfers van het Westduitse ver keersbureau in Flensburg. Op de tweede plaats kwam opnieuw Volks wagen. Óp een belangrijke toeneming van hun verkopen kunnen alleen bo gen Audi NSU Auto Union (voorna melijk door de Audi 80), Daimler Benz en de drie Japanse merken Hon- 4». Nïssan-Dstsun en Toyota. DEN HAAG. (ANP)— Het Tweede Kamerlid Hartmeijer (PvdA) meent dat de Nederlandse visserij zonder over heidsmaatregelen een donkere toekomst tegemoet gaat. Hij vroeg zich gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van Landbouw en Visserij, af of er op het departement wel een toekomstvisie is. „In de begroting is die niet te vinden”, stelde hij vast. Hartmeijer vroeg minis ter Van der Stee of hij toekomstmoge lijkheden ziet en of hij de Kamer op korte termijn een beleidsnota kan toe zeggen. ROTTERDAM. Loco-burgemeester G. Z. de Vos van Rotterdam heeft don derdag bevestigd dat meerdere leden van het college van b. en w. hun twijfels hadden over het nut van de reis naar het Verre Oosten en Nieuw-Zeeland, die de burgemeester van Rotterdam op het moment maakt. Er doen zich, aldus dr. De Kort, bedenkelijke ontwikkelingen voor. I IQh hs» --F

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19