WATERGATE-ONDERZOEK NAAR FONDSEN VAN OLIE-KRINGEN: van CIA in Chaos in Westduits ministerie Troepenscheiding duurt 40 dagen Akkoord in Laos Nieuwe verkiezingen Stakers in Duitsland eisen D’66 wil Drees niet in Haagse zeker 15 pet loonsverhoging gemeenteraad Protest tegen in Israel verwacht VOOR NIXON” „Geen agenten „ARABISCH GELD niet doorgaan hoorzittingen vakbonden” Boerma: Sahel helpen" 2 SOLDATEN REAGEREN MET APPLAUS Regeringspartijen tegen hoorzitting over collegegeld NOG GEEN OPDRACHT VOOR MEIR Oellach president van Bangladesj HARDE ACTIES BITTERE PIL VOOR WILLY BRANDT 3 JANUARI 1974 VRIJDAG 25 Premier Heath: Krogh -• Twee fasen Rechts afgewezen Zakgeld „Kaakslag” (Van onze redactie in Bonn) Of er enig verband is tussen de giften z (Vervolg van pagina 1) (Van onze parlementsredactie) Dr. (Van onze redacteur in Jeruzalem) (Van onze parlementsredactie) ■rink 'iëne ledig con- rbe- ach- ;tino d in Een ander punt is de in 1971 door een groep ontwikkelingshelpers in Peru bestelde, toen ook toezegde en twee jaar later de geleverde kunstmest. VIENTANE (Reuter). De regering in Laos en de Pathet Lao hebben giste ren een akkoord ondertekend over het aantal soldaten dat elk van de beide partijen in de beide hoofdsteden de regeringszetel Vientane en de koninklij ke residentie Loeang Prabang mag legeren. Het akkoord is er een van een reeks in het kader van het Laotiaanse vredes verdrag. BONN. Een van de jongere, veelbe lovende ministers uit het Westduitse ka binet, Erhard Eppler, is in opspraak geraakt. JERUZALEM. De Israëlische kabi netsformatie zit in het slop. De kans dat Israel binnenkort nog een keer naar de stembus moet, wordt groter. Al twee weken geleden had president Katzir pre mier Golda Meir als kabinetsformateur moeten aanwijzen. Maar dat zal nu niet voor volgende week gebeuren. De partijen willen er eerst zeker van zijn dat de kabinetsformatie van Golda Meir inderdaad zal slagen, zodat haar de procedure van het teruggeven van de opdracht bespaard zal blijven. (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) Deze nieuwe onthullingen hebben Re- bozo’s verhaal dat hij de 300.000 gulden van Howard Hughes als verkiezingsfond- senbeheerder alleen maar „bewaarde” in een onwaarschijnlijk daglicht geplaatst. aan was de de ook zij wel weer eens naar het rege ringscentrum opmarcheren. Geen wonder dat de regeringsbanken gisteren in de Bondsdag een uiterst ner veuze indruk maakten. lacht 'eken •n de ge- dslid van van die ver- i is >urg van jofd ioor zerd eeft Irag teld t in reft uit ;ren laar ire- litie en ren ?m- vorig n de ld 94 Het van Het kilo In bui- lanse eren Italië t het t de wer- g of del- bo- tllen die iter- kan dj - - in eren tge- gen i de iva- ong ie» att- lité’s aan Zo niet i de vaste omi- ngen vor- de fge- plex raf- n - eer- rtest De dels (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De eerste stakingen van dit jaar hebben nu ook de Bondsrepubliek bereikt. In West-Berlijn legde gisteren het personeel van de stadsbussen en de ondergrondse het verkeer lam. In Noord-Duitsland hielden zesduizend houtarbeiders ermee op. De stakingen heten nog slechts als „waarschuwing” te zijn bedoeld een waarschuwing aan de werkgevers, om geen loonsverhogingen onder de vijf percent aan te bieden. Aangezien de regering van nationale eenheid met de rechtse Likoed-partij al van het begin af is afgewezen door de Arbeiderspartij, zal er niets anders op zitten dan het uitschrijven van nieuwe verkiezingen als de nationaaf-religieuze partij haar eis niet wil intrekken. Tweede Kamer aan de Rijn) van minis ter van Financiën Helmut Schmidt over de „naar verhouding met omringende landen toch nog heel draaglijke inflatie” en de „machtigste betalingsbalans ter wereld, die wij bezitten”. WASHINGTON. Volgens goedinge- lichte kringen in de omgeving van de speciale Watergate-aanklager Jaworski strekt het onderzoek naar het schandaal zich nu ook uit tot fondsen die Nixons verkiezingscampagne uit het buitenland kreeg. Volgens niet bevestigde berichten zou het comité voor de herverkiezing van Nixon zeker 300.000 gulden hebben ge kregen van Griekse tankermagnaten. Te gelijkertijd wordt een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid dat Nixons campagne ook geld kreeg uit Arabische oliekringen. DEN HAAG. De regeringspartijen in de Tweede Kamer hebben zich gisteren verzet tegen het houden van een hoor zitting over de collegegeldverlaging waarvoor de oppositie gepleit had. Ver tegenwoordigers van studenten en de universiteiten hebben de Tweede Kamer om een dergelijke hoorzitting gevraagd, nu de regering voorgesteld heeft het collegegeld te verlagen van 1000 tot 500. De regeringspartijen zijn van me ning dat de standpunten over het colle gegeld duidelijk genoeg zijn. maandagmiddag voltooid. De weg van Cairo naar Suez zal dinsdag voor het niet-militaire verkeer opengesteld wor den. Journalisten zullen dezelfde dag nog de stad Suez mogen bezoeken, aldus generaal Gamassy. De scheiding van de troepen geschiedt onder toezicht van de VN-vredesmacht. Er zal een „bufferperiode” van zes uur van kracht zijn en wel vanaf het ogen blik waarop een stelling is ontruimd door de Israëliërs tot het ogenblik waar op de Egyptenaren er bezit van nemen. Na 5 maart, wanneer de operatie der troepenscheiding is voltooid, zal de con trole van de zones met beperkte bewa pening door eenheden van het VN-leger verricht worden. De Israëlische soldaten in Egypte heb ben zich al een paar dagen voorbereid op de terugtocht. Zij bivakkeren in geïmproviseerde hutten. Als de comman dant hen komt vertellen dat ze over een paar dagen niet meer op deze plaats zullen zijn, is de reactie een enthousiast applaus. „Vandaag wordt het gebied ten zuiden van de weg Suez-Cairo ontruimd, en dan zal het derde Egyptische leger de terugtocht kunnen beginnen naar Cairo, waar ze zeker als overwinnaars worden ingehaald”, zegt de commandant bitter. Maar de soldaten schijnt het koud te laten. Zo snel mogelijk hier weg, dat is het enige wat hen interesseert. Er zijn er nog die ijverig bezig zijn een hut te timmeren, gemaakt van ma teriaal dat ze in de omgeving hebben opgescharreld. „Heeft dat nog wel zin voor die paar dagen?” „Ach, je weet het nooit”, is het antwoord, „bovendien, elke dag dat we hier minder in de kou zitten, is meegenomen”. Be de Persoonlijke Integriteit Eagil Krogh, die medeverantwoorde lijk was voor de inbraak in het kantoor van de psychiater van Daniël Ellsberg, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van een half jaar en een voorwaardelijke straf van anderhalf tot zes jaar. Hij is daarmee de eerste Witte Huis-medewer- ker uit president Nixons onmiddellijke omgeving die gevonnist is. Krogh was leider van de groep misdadigers in dienst van het Witte Huis. Krogh, een advocaat, is de zoon van een rijke zakenman. Op het Witte Huis werkte hij onder John Ehrlichman, die Rel -~o heeft ontkend ooit een rol gespeeld te hebben als tussenpersoon voor verkiezingsfondsen, maar inmiddels is vast komen te staan dat hij in ieder geval één keer 30.000 gulden in ont vangst heeft genomen, blijkbaar een ca deautje van een tweetal supermarkt- miljonairs, als „zakgeld” voor de presi dent en dat de president dat geld óók als zodanig gebruikte. A. H. Boerma, directeur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) van de VN, vindt dat men het gebrek in de Sahel-landen onderschat. „Ik wil niet zeggen, dat de bevolking er sterft, maar zij komt daar erg dicht bij”, aldus dr. Boerma op een persconferentie in Lagos. De toestand in Mauretanië, Senegal, Mali, Niger, Boven-Volta en Tsjaad is slechter dan vorig jaar. Er is nog steeds groot gebrek aan water. De FAO verzocht vorig jaar om 500.000 ton graan, 50 tot 60.000 ton proteïnerijk voedsel en bijdragen in contanten ter financiering van het vervoer en de op slag. Tot nu toe is 300.000 ton voedsel binnengekomen en geen geld. De zes Afrikaanse landen schatten hun behoef te aan voedsel op 1,2 miljoen ton. „We weten dat de toestand weer moeilijk zal worden en de wereld moet dat ook beseffen”, aldus dr. Boerma. Op de foto het kadaver van een door honger omge komen koe. De lijsttrekker van de nationaal-reli- gieuze partij, minister van Binnenlandse Zaken Burg, zei eergisteren dat de nati- onaal-religieuze partij onder geen voor waarde deel zal nemen aan een regering die niet eerst de wettelijke regeling van wie jood is heeft veranderd. Het is theoretisch mogelijk een rege ring te vormen met slechts de Arbeiders partij en liberalen, die een fractie heb ben gevormd met de partij van de burgerrechten van Shulamiet Aloni, een fel bestrijdster van religieuze dwang. Met de steun van de eenmansfractie van de nieuwlinkse Moked-partij zou de re gering dan een krappe meerderheid van 62 zetels uit een totaal van 120 in de Knesseth hebben. Maar het is ondenkbaar dat premier Golda Meir de meerderheid van het parlement afhankelijk zou willen stellen van de drie Arabische fractieleden van de Arbeiderspartij. De federale rekenkamer, die ook alle Westduitse overheidsdiensten moet con troleren. heeft over het beleid op het departement voor ontwikkelingszaken van de 47-jarige sociaal-democraat op uzlk een vernietigende wijze de staf gebroken, dat zijn favorietenrol van mo gelijke opvolger van Willy Brandt er ernstig door in gevaar is geraakt. Van planning, coördinatie of doelma tigheid scheen niets te deugen. LONDEN (Reuter). Premier Ed- warth Heath van Engeland heeft giste ren gezegd dat hij „ervan overtuigd is dat er geen waarheid schuilt in de berichten” dat agenten van de Ameri kaanse geheime inlichtingendienst (CIA) zijn geïnfiltreerd in de Britse vakbon den. In antwoordt op vragen uit het Lager huis wees Heath op de „Categorische ontkenning” van de beschuldiging door de Amerikaanse ambassade in Londen. Naar aanleiding van het desbetreffen de bericht in de „Times” vorige week vrijdag, hadden zes socialistische Lager- huis-leden een motie ingediend waarin ze de regering uitnodigen een onder zoek in te stellen en eventuele agenten het land uit te wijzen. De „Times” had een getal van „mis schien wel veertig” genoemd en gezegd dat de infiltratie was ingegeven door „vrees voor Arabische commando’s en de industriecrisis in Engeland”. De troepenscheiding zal in twee fasen verlopen. De eerste fase duurt 28 dagen. Aan het eind hiervan (21 februari) zul len de Israëlische troepen definitief de westelijke oever van het Suez-kanaal ontruimd hebben. De sociaal-democratische fractieleider Herbert Wehner, van wie bekend is welk een diep pessimisme over de toe komst van de Westduitse maatschappij hem drijft, reageerde zijn onlustgevoe lens af in zulke bittere verwijten aan het adres van de CDU-oppositie. dat van een brug om de economische noodtoe stand gezamenlijk het hoofd te bieden, nu helemaal geen sprake meer kan zijn. Kanselier Brandt zelf, die het liefst een kabinet zou willen leiden zonder Binnenlandse Zaken, schijnt er zich an dermaal op in te richten verstrooiing in de buitenlandse politiek te zoeken. In Bonn rekent men voor het begin van de zomer zowel met een reis van Brandt naar Moskou, als met een trip naar Peking. Tevoren wordt eerst maarschalk Tito in de hoofdstad verwacht, evenals, waarschijnlijk zelfs nog komende lente, de Poolse leider Girek. Wanneer dan ook nog de wereldkampioenschappen voetbal op tijd voor de nodige afleiding zorgen, kan de Bondsregering zo best nog het hele jaar doorkomen. De conflictstof is niet de buitenlandse politiek, maar de binnenlandse en wel op het gebied van de religie. De natio- naal-religieuze partij, die samen met de onafhankelijk-Iiberalen de coalitie met de Arbeiderspartij moeten voortzetten, eist een herziening van de wet die bepaalt wie als jood beschouwd moet worden, en wel zodanig dat alleen de orthodoxe interpretatie wettelijk aan vaard wordt. De Arbeiderspartij heeft voorgesteld de zaak voorlopig in de ijskast te stop pen, maar de andere coalitiepartners, de liberalen, hebben laten weten in geen geval in een regering te gaan zitten waar concessies gedaan zullen worden aannde religieuze partijen. der in Washington ingesteld naar de rol van Nixons vriend „Bebe” Rebozo, die in Florida een villa naast die van de presi dent heeft en die een van Nixons rijke vrienden is. Deze zou hem belangeloos tienduizenden dollars ter beschikking hebben gesteld. Van Rebozo werd eerder bericht dat hij 300.000 gulden in ont vangst had genomen van een afgevaar digde van de beruchte miljardair Ho ward Hughes. Dat geld werd, volgens Rebozo, ruim een jaar ongebruikt in een kluL gestopt en daarna geretourneerd. t Een fraaie drukpers van een half miljoen, als ontwikkelingsbijdrage aan een achtergebleven dorp in Venezuela geschonken en daar nog steeds doelloos roestend omdat Bonn vergat personeel met de juiste instructies mee te zenden, is slechts een enkel concreet voorbeeldje. Deze harde acties, te zamen met de dreigementen uit de hoek van de metaal en de overheidsdiensten, betekenen voor de Bondsregering een bittere pil en voor bondskanselier Brandt persoonlijk een zware teleurstelling, nadat hij gisteren in het parlement nog emotioneel had opgeroepen de looneisen dit jaar in elk geval onder de tien percent te houden. Een derde voorbeeld: 400.000 prepa raten voor injecties tegen mond en klauwzeer, bedoeld om een epidemie in Sengal het hoofd te bieden, werden per vrachtschip via een wekenlange reis verstuurd, in plaats van, zoals de bedoe ling was, per snelle luchtpost. Nog ernstiger klinken de algemene verwijten over het „topzware, van el kaar niets wetende apparaat vol bureau craten”, waar geen behoorlijke boekhou ding bestond en waar op personeelsge bied chaotische toestanden heersten. Voor Eppler, die zich zo graag als topmanager presenteerde, betekent deze situatie een zware slag, ook al is er dan van fraude geen sprake. Wekenlang heeft de regering het rapport van de federale rekenkamer overigens buiten de openbaarheid proberen te houden. Het is bekend dat Tweede-Kamer- voorzitter Vondeling het aantal hoorzit tingen van de Kamer zoveel mogelijk wil beperken om het normale werk voortgang te kunnen laten vinden. De oppositie heeft zich over deze hou ding van de regeringspartijen bijzonder boos gemaakt. Met name vanuit DS’70 en CHU wordt de regeringspartijen ver weten hoorzittingen uit de weg te gaan nu dat voor hen politiek gevaarlijk wordt. DEN HAAG. De Haagse afdeling van D’66 heeft fractieleider Drees van DS’70 in een felle brief laten weten dat zij zeer afwijzend staat tegenover het voornemen van Drees om bij de komen de gemeenteraadsverkiezingen als lijst trekker voor DS’70 op te treden. „Het is ongelooflijk, gezien de zwaarte van bei de functies. Daar moet je een supermens voor zijn. Wij zagen u altijd als een mens van vlees en bloed. We maken ons dan ook zorgen voor de Kamer en voor de raad”, aldus de brief. Op „Afrikaans” gebied zoals dit wordt omschreven in Israëlische legerberichten, spelen Israëlische soldaten nog een par tijtje voetbal. Morgen begint kier de terugtrekking van het Israëlische leger. HAARLEM. De Stichting tot houd van c heeft aan de vast commissie voor Volks gezondheid van de Tweede Kamer een Protesttelegram gezonden, nadat bekend "erd dat voorgenomen hoorzittingen in verband met de wijziging van de Drink waterwel niet zullen doorgaan. In het telegram wordt gezegd dat „De Stichting begrip heeft voor het feit dat z>j die ijverden voor drinkwaterfluoride- ring thans huiveren voor het aan het daglicht komen van de feiten dat drink- waterfluoridering een fiasco is geble ken. ernstige gevaren voor de volksge zondheid oplevert en dat in Tiel en Culemborg ontoelaatbare proeven op kinderen zijn gedaan, maar zij meent dat een goede democratie om der wille van de waarheid een schandaal nooit uit de weg mag gaan. Waar de rechten van de mens door een overheid worden aan getast moet het volk zijn stem verhef fen”, aldus het telegram. De heer Drees toonde zich gisteravond zeer verbaasd over deze brief. „Ik vind het wel zot, die belangstelling van de zijde van D’66 voor mij. Er zijn wel andere gevallen die meer de aandacht zouden vragen. Schakel (AR) is naast Kamerlid ook burgemeester van Noordeloos, Geertsema (VVD) was het van Wassenaar, Koning (VVD) is ge meenteraadslid in Rotterdam, Hanny van Leeuwen (AR) in Zoetermeer, Wim du Chatinier (KVP) ook hier in Den Haag, en ga zo maar door”. Volgens Drees is de combinatie van Kamerlid en lid van de Haagse gemeen teraad de lichtst denkbare combinatie. „Als je burgemeester bent, heb je het zwaarder”. 44./^/.-". De ambtenarenbonden, met wie de regering op het ogenblik het meest di rect overhoop ligt, hebben een dergelijke gedachte al als „kaakslag in het gezicht van de werknemers” weggehoond, en de jongste statistieken over de prijsontwik keling in een land waar de regering zelfs van prijscontrole niets wil weten, logenstraffen Brandt nog eens extra. Zij drijven de loonverlangens eerder in de richting van 20 percent. De angstspiraal is evenmin tegen te houden met pralerij in de Bondsdag (de Sl v-? - De tweede fase zal twaalf dagen in beslag nemen. Hierin zullen de Israëli sche troepen zich terugtrekken van de oostelijke oever tot de Mitla- en Giddi- pas. Een bufferzone van ongeveer tien kilometer, waar troepen van de Verenig de Naties gelegerd zullen zijn, zal de Israëlische en Egyptische strijdkrachten scheiden. Vandaag beginnen de Israëlische troe pen ook met de ontruiming van de haven Adabiyah. ten zuiden van Suez en de berg Atakhma. Deze operatie is Het is een rijkdom, waarvoor de ge wone man niets koopt. De studenten evenmin, die gisteren in de Westduitse hoofdstad de meest massale naoorlogse demonstratie hielden, met als enige the ma het verhogen van de stipendia tot 600 mark per maand. In haar wanhoop had de Bondsregering daags tevoren een verhoging tot 500 mark toegezegd. De boeren beweerden woensdag, bij monde van hun voorman de hereboer Freiherr Von Heeremann, ter gelegen heid van het begin van de jaarlijkse grote agrarische tentoonstelling in West- Berlijn, de Groene Week, dat er onmid dellijk binnen de EEG twaalf percent hogere prijzen voor hun landbouwpro- dukten dienen te komen, anders zullen van de olieb ronnen en die van de olietransporteurs, is speculatief. Zo ook, dat er een verband zou bestaan tussen deze giften en de door senator Henry Jackson onthulde samenwerking tussen Amerikaanse benzineboeren en hun Ara bische oliebazen. Senator Jackson heeft gezegd over ge documenteerd bewijsmateriaal te be schikken dat de Amerikaanse leveran ciers tijdens de laatste oorlog in het Midden-Oosten op last van Arabische olieproducenten hun aanvoer naar Ame rikaanse militaire installaties inkrompen. Als gevolg daarvan, zei Jackson, moesten voorraden die bestemd waren voor de Amerikaanse burgerbevolking, werden aangesproken om in het oliete kort bij de strijdkrachten te voorzien. Een diepgaand onderzoek wordt ver- JERUZALEM. De Israëlische gene raal Elazar ontkende na de onderteke ning van de overeenkomst van woensdag dat Israel zich verplicht zou hebben Egyptische militaire installaties onge schonden terug te geven. „Dat geld, zo zei Elazar. alleen voor civiele objecten”, aldus meldt onze redacteur in Jeruza lem. DACCA (AP). Gisteren is Moeham- med Oellach, gekozen tot president van Bangladesh. Tot nu toe had hij ook de functie uitgeoefend van plaatsvervan gend president. Hij werd benoemd door de macht zijnde Awami-Liga en enige kandidaat voor de post. echter tot nog toe ontkend heeft iets van de inbraak in Los Angeles af te weten. Kroghs veroordeling vond onder grote belangstelling plaats, omdat verwacht werd dat hij tijdens de zitting zou verklaren dat de opdracht om in te breken door president Nixon zelf werd gegeven. In plaats d; arvan zei hij na afloop van de zitting dat hij geen „specifieke instructies of bevoegdheden daartoe, di rect of indirect, van de president had gekregen”. De indruk dat Nixon persoonlijk op dracht tot de inbraak had gegeven, ont stond doordat John Dean op een van zijn zittingen voor de Watergate-com- missie van de Senaat vertelde hoe Krogh hem had ingelicht over de Ellsberg- inbraak en toen had gezegd dat de instructies regelrecht „uit het ovale kan toor” (van Nixon) kwamen. "44 >4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3