Holzbauer Wenen verdriet uit Bloeiend familiezaakje in een dwarsstraat Het speelgoed van een bankdirecteur Buurtwinkels: naar de bijstand Lieverdjes haalden meisjes in Universiteit Tronen rnn sen m Ambtenaren 3 IR J De eerste Damslapers I.F few I SMARPOT- STEEG. VR IJ D A G 2 5 JANUARI 19 74 8 ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING, 'N '«amas. k' Is hij van plan een schadeclaim bij fietsen daar Bankdirecteur Ter Wolbeek en zijn grootste spaarvarken. NICO KOENDERS wordt niet er cm. AMSTERDAMSE AMBTENAREN, we praten over 32.537 mensen, zijn veel ziek. De 1.647 man van de GGGD. die de controle uitvoeren, moeten het blijkens een overzicht van het bureau van statistiek in oktober vorig jaar razend druk hebben gehad. Toen meldde zich nameljjk bijna een kwart van alle ambtenaren ziek. Het verzuim (boven de 30 percent) was het ingrijpendst bij het girokan toor, Publieke Werken, Sociale Dienst en Herhuisvesting. Bij de laatste dienst was zelfs 39,3 percent ziek. Het gezondst was het personeel van bouw- en wo ningtoezicht en van de was-, schoonmaak-, bad- en zweminrichtingen. Een frisse neus doet in Mokum kennelijk wonderen. schijnlijk, dat ze binnenkort weer te voorschijn kunnen worden getoverd. 4 aU® riSiW?, life 1L jA Nico Koenders, 43 jaar nu en herken baar aan de onafscheidelijke bolknak en zwarte wollen muts, verhuurt fietsen en dat weten ze zo langzamerhand in de een liedje als men er een munt in gooit. En ook de muziek varieert: van Marian- del tot het Ave Verum. Die verzamel woede dateert van twintig jaar terug toen hij in Duitsland een spaar-denne- appel kreeg. Daarna is het hard gegaan en zo is het voorgekomen dat de bankdi recteur uit Stockholm met 87 stuks terugkeerde. „Ik heb me toen een onge luk gesjouwd”, herinnert hij zich. De waarde van de collectie, waarvan een deel regelmatig in het buitenland wordt geëxposeerd en die Ter Wolbeek nu ook dichter bij de Amsterdammers wil brengen, is nauwelijks te schatten maar wel groot. Een simpel rekensom metje brengt hem op een bedrag van meer dan een ton. Een vraag die ons intrigeert: Stopt hij er iets in voordat de varkens en potten naar de kelder ver huizen? Ter Wolbeek grijnst: „Tuurlijk niet. Dat is renteloos en is dus het meest domme wat je kan doen”. gauw echt kwaad, maar als hij wel explodeert kun je beter uit de buurt blijven. Dat ondervond de po litie bij de rellen rond de bezetting van het Maagdenhuis, toen hij met zijn enorme handen een dranghek boven zijn hoofd liet wieken en zo tien agenten op eerbiedige afstand hield. Dat merken ook regelmatig hele wereld. Pan Am heeft zijn handels merk in de etalage uitgestald en de goodwill-reis, die zoon Bob ooit op een brommer door Amerika maakte, werd breed in de kolommen van de New York Times uitgemeten- In de catacomben aan de Utrechtse- dwarsstraat staan een paar honderd fiet sen. Een familiebedrijf je, want iedereen DUIDELIJKE verwarring rond het Tropenmuseum na berichten dat het „koloniale" bolwerk .in verband met een ingrijpende verbouwing in loop van dit jaar zou sluiten. de gemeente in te dienen als de hele zaak niet van de grond zou komen? „Nee, dat niet. Wat het tot dusver heeft gekost, is betaald. Het gewone honorarium”, aldus Holzbauer. Op het ogenblik is hij bezig met de bouw van veertien metrostations en een voetgangerszone in Wenen alsmede een nieuwe universiteit in Salzburg. Wer ken die hij misschien in de hoofdstad zou hebben gedaan? „Ik had in Am sterdam”, klinkt het resoluut, „graag alles gedaan, maar ja, als het niet lukt, bouw ik hier gewoon verder.” OPNIEUW is er hevige bonje tus sen gemeente (lees wethouder Lam mers) en het bestuur van de Amster damse universiteit. Van die zijde heb ben de heren Cammelbeeck en Van Dam onomwonden vastgesteld dat Lammers afspraken afzegt en zich niet sterk maakt voor de huisvesting van de universiteit, die over talloze gebouwen in de hoofdstad is ver spreid. Daar zit wel wat in, want tenslotte was het Lammers die voor een beleidsombuiging bij de gemeente zorgde door achter de universiteits- plannen op Uilenburg (nabij Water looplein) de nodige vraagtekens te plaatsen, omdat hij vond dat de be schikbare universiteitsruimte onvol doende wordt benut en nieuwe „aca demische” claims ten koste van ande re belangen gaan. In feite wil Lam mers helemaal geen studenten meer op Uilenburg, waar de nieuwe facul teit der letterkunde (kosten f65 mil joen) zou komen. Maar daar ziet het nu helemaal niet meer naar uit. grens: 1.3 mln. internationale gesprek ken in ’61 tegen 5.5 mln in 1972. De groei van hotelbedden is sinds ’60 geducht geweest: van 7.000 naar bijna 15.000. Als men daar nog eens de pensions en sleep-ins bij telt, komt men op een totaal aantal van 25.000 slaapplaatsen in de hoofdstad. Waar bij moet worden aangetekend dat het bureau van statistiek het Vondelpark buiten de prijzen heeft laten vallen. In die bedden sliepen in ’70 41.000 geallieerde militairen en twee jaar later 62.000. Die moeten ook wel in een rondvaartboot hebben gezeten, aangezien deze manier van Amster dam bekijken sinds ’68 (in totaal 1.500.000 gasten) met 500.000 is toege nomen. Dat kunnen de mannen van het betaald voetbal niet zeggen: in ’68 trokken Ajax en de FC Amster- dam/DWS 934.000 bezoekers en in “72 nog maar 607.319. ondernemers ze het niet er trekt er hard aan om de zaak rijdende te houden, van ’s morgens acht tot mid dernacht. Ook op zondag. „We kennen geen zondag. Als dan die deur dicht is, leven we niet.” Over de honkvastheid van de kinderen zegt Nico: „Ze kunnen het allemaal bij een andere baas niet uithouden. Zoals wij het doen, kunnen de kinderen niet buiten.” lid van het koninklijk huis aanwezig was iedereen, die het waagde de steentjes te betreden, er onmiddellijk af te jagen. Je vraagt je meteen af: waarom? Het boeiende boek „Am sterdam van a tot z” onthult hierover dat het begon toen Lodewijk Napole on in 1806 in ons land kwam en het toenmalige stadhuis op de Dam (het heet nu paleis) betrok. De oude Waag, die daar pal tegenover stond, beviel hem niet als uitzicht en daarom liet hij het gebouw afbreken en het plein opnieuw bestraten. Op een nacht stond op die kleine steentjes een schildwacht die een vreemd geluid hoorde. Met de bajonet op zijn ge weer toog hij op onderzoek en vond in zijn schildwachtershuisje een baby die daar te vondeling was gelegd. Koningin Hortense kreeg het te horen en op haar verzoek werd het kind op kosten van de koning opgevoed en kreeg het zelfs zijn naam. De popula riteit van het Franse koningspaar steeg meteen, maar een ander minder gewenst maar wel logisch gevolg was dat het sindsdien krioel de van de vondelingen op de konink lijke stoep. Resultaat was een order, dat niemand meer een voet op die gele steentjes mocht zetten. Nico en Lies Koenders met drie van de zeven kinderen in het fietskoetsje, waarmee sportieve Amsterdammers maar al te vaak naar de trouwzaal rijden maar dat vorige week nog aan prins carnaval werd uitgeleend. de Het blijkt loos alarm te zijn maar zo loos is het ook weer niet, want in 1975 is het wel zover. Maar pas nadat het kindermuseum in hetzelfde gebouw zal zijn geopend. De activiteiten in het tropenmuseum zijn volgende maand gericht op de Nederlandse Antillen. Daarna vermoedelijk in maart komt er een expositie over Vietnam, waarvoor Noordvietnamese musici uit Parijs zullen overkomen.- Deze „manifestatie” is ook bedoeld als prikkel voor de wat ingeslapen actie „Amsterdam helpt Hanoi", die tot dusver ruim twee ton heeft opgele verd. Terwijl het er twee miljoen moeten zijn om Hanoi aan de beloof de school te helpen. De Oostenrijker heeft daar ook zo zijn twijfels over. Door de telefoon vertelde hij ons: „Ik weet gewoon niet wat er gaat gebeuren. Ik hoop natuurlijk vurig dat de bouw door gaat en als dat niet gebeurt, zou ik dat heel erg jammer vinden. Men kan dat plein toch niet eeuwig leeg laten.” KOENDERS kreeg de wind in de zei len na de invasie van het bloemenvolkje in de hoofdstad. „We zijn de eersten geweest die aan de hippen verhuurden. Die jongens konden nergens anders een fiets krijgen. Daardoor kregen we een enorme vertrouwenspositie. Al hun waardevolle spullen hadden ze het liefst bij ons in de kluis. Dat liep twee jaar, maar wat deden die hippen toen? Ze begonnen mijn fiets wel drie keer per dag in het Vondelpark te verhuren.” Zijn vrouw Lies, exponente van de Amsterdamse gein, vult aan: „Een leuke tijd. Zulke bossen rozen hebben ze voor me in het Vondelpark gepikt.” Onlangs nog ging ze op de vuist met de Ameri kaanse vice-consul in Hamburg, „die mot maakte om drieënhalve gulden” en eerder trok ze een „hip”, die niet wilde betalen, zijn cowboyhoed over zijn ge zicht. „Die agenten die erbij stonden blind hebben ze gelegen van het la chen.” HET WINKELTJE „om de hoek” zal straks in de Amsterdamse sane- ringsbuurten steeds moeilijker te vin den zijn. Gebleken is namelijk dat de meeste bakkers, slagers, melkboeren etc., die bij stadsvernieuwing in moeilijkheden komen, de rinkelende winkeldeur definitief achter zich dicht trekken. Dit is tenminste de indruk van mr. H. W. L. Willebrandt, die in novem ber vorig jaar door het stadsbestuur als coördinator werd aangesteld om de „probleemondernemers” wegwijs te maken. Deze materie was niet helemaal nieuw voor hem, aangezien hij organisatorisch gezien uit de we reld van het midden- en kleinbedrijf komt. Hoe zijn z’n ervaringen? „De pro blematiek begint zich duidelijk af te tekenen, maar het is een erg com plexe zaak. Het belangrijkste is het financiële probleem, want daar hikt iedereen op een gegeven moment Nico leerde „hippen” BUITENLANDERS die door Koenders op de fiets worden gehesen, krijgen als raad voor onderweg mee: zadel laag en benen bij de grond, want het is hier levensgevaarlijk. Soms gaat het ook dan nog fout- „Daar hebben we er genoeg van gehad. Amerikaanse matrozen, die op weg naar de Wallen zo de majem in reden.” Lies: „Wat doe je dan? Je gooit die kleren in de droogtrommel en geeft ze een kop soep. Ik heb zelf zeven kinderen en zou het leuk vinden als die in het buitenland goed behandeld wor den. Maar soms lijkt het hier wel het Leger des Heils.” Fietsendieven sommigen rijden van de zaak direct door naar de verkooppun ten op het Waterlooplein hebben aan Koenders, zoals gezegd, een kwaaie. Af gelopen zomer verdwenen er dertig fiet sen, waarvan inmiddels de helft alweer terecht is. En dat heeft niets te maken met de oplettendheid van de politie, want die laat zich oh schande bitter weinig aan ons nationale ver voermiddel gelegen liggen. Waarmee Koenders het dan ook helemaal niet eens is en daarom verzorgt hij de „op sporing” zelf. Rijdt hij na middernacht de centra van hippies en studenten af. En rekent hij af met de heersende opvatting dat het pikken van een fiets in Amsterdam een acceptabele jeugdzon de is. „Als ik ze te pakken krijg”, zegt hij, „krijgen ze een ongenadig pak slaag, want het is wel zo dat ze mijn vak verprutsen.” EEN VAN de meest verdrietige „Amsterdammers” zit in Wenen. Wil helm Holzbauer, de architect die ooit drie jaar in de hoofdstad bivakkeerde om de plannen voor zijn internatio naal bekroonde ontwerp voor Am sterdams nieuwe stadhuis uit te wer ken, heeft namelijk lange tjjd niets meer gehoord. Dat klopt ook wel, want de tekeningen voor het op het Waterlooplein gedachte stadhuis zijn namelijk zorgvuldig in de ijskast ge borgen en de financiële problematiek van de hoofdstad maakt het onwaar de mannen, die er met één van zijn oranje fietsen vandoor gaan. Want zijn „fietsies” zijn de Amsterdam mer heilig („tenslotte ben ik er in geboren”) en al moet hij er voor naar Bonn rijden hij zal ze terug vinden. Deze en andere cijfers zijn te vin den in het statistisch zakboek 1973 dat voor de eerste maal door de gemeente Amsterdam is uitgegeven. Daarin ziet men ook dat de bevolking is teruggezakt naar het A.P., van 1948, maar dat het aantal geboorten toen nog 17 480 bedroeg tegen in 1972 nog maar 9.444. Het aantal „genieters” van sociale bijstand is in de periode ’65-’72 ver dubbeld (49.164 in 1972) en deze trend heeft zich vorig jaar in nog sterkere mate voortgezet. Met de NS is het sinds 1960 minder gegaan. Toen ver trokken er namelijk 18.857.000 trein- passagiers uit Amsterdam tegen 15 miljoen in ’72. Met de bus en tram ging het veel beter. In ’67 maakten 72 miljoen mensen daar gebruik van en in ’71 171 miljoen. Ook in de meeste andere sectoren (behalve dan misschien op cultureel gebied) is het veel drukker geworden In de periode '69-’72 nam het aantal auto’s, dat door de Coentunnel reed, toe van 14 tot 18 mln en voor IJtunnel zijn deze cijfers 15 en 20 mln. In 1957 had men heel wat minder last van geparkeerde auto’s. Toen stonden er ’s morgens om zes uur 30.000 op straat tegen 150.000 in '71. We belden ook vaker over de Sinds mensenheugenis is de Dam niet opnieuw geplaveid. Dat gebeurt nu dan toch. Niet omdat de eeuwen oude vierkante steentjes niet meer voldoen, maar gewoon omdat het „hart van Nederland” is verzakt, waardoor na een plensbui grote plas sen op de veelbetreden Dam ontstaan. Met de „kleine steentjes’ wordt te genwoordig ook het plaveisel van de Midden-Dam bedoeld. Vroeger wer den zo alleen de „gele steentjes” di rect voor het paleis genoemd en tot het begin van de Tweede Wereldoor log hadden de schildwachten die daar stonden de taak zelfs als er geen DE GROOTSTE collectie spaarpotten bevindt zich tien meter onder AP in een kluis aan de Bloemensingel. Een logische plaats als men bedenkt dat de verzame laar niemand anders is dan directeur N. M. A. ter Wolbeek van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam. Zijn „speelgoed” ligt uitgestald achter een deur aan de alternatieve Spaarpot- steeg de echte moet men zoeken tussen Rokin en Kalverstraat en omvat 11.000 spaarpotten. De oudste is 500 jaar en de jongste van vandaag. Veel heeft hij gekregen van buitenland se relaties maar ook van gewone Am sterdammers. Ter Wolbeek: „Die bellen je op en zeggen: Gut, ik ben aan het opruimen en heb zo.n ding gevonden. Bij u staat ie veilig want anders komt ie misschien maar op het Waterlooplein terecht”. Er zijn spaarpotten bij die schieten en weer andere spelen uit dankbaarheid tegen aan als men met nieuwe plan nen komt. Wat kost het en wie betaalt het.” Het is hem opgevallen dat de saneringsklappen vooral bij de oudere ondernemers hard aankomen. „Die hebben altijd gedacht: we red den het wel tot ons pensioen, maar nu komen ze voor schoksgewijs ver lopende ontwikkelingen te staan.” Gevolg: doorgaans lange gesprek ken. Hillebrandt: „Af en toe ben je meer een maatschappelijk werker dan een econoom. Je praat hele fami liekwesties door.” De meeste response komt uit de Dapperbuurt en Indische- buurt waar grote plannen voor de deur staan. Mr Hillebrandt onder streept in dit verband dat ze nogal wat souplesse van de ondernemer vergen Wat krijgen kleine voor een toekomst als ze het langer kunnen bolwerken? „Als niets is, kunnen ze naar de bijstand. Toevallig hadden we het er gisteren net over toen ik ergens Ap visitie was. Als we 65 jaar zijn moeten we allemaal naar de bijstand, omdat we de beiaardentehuizen niet kunnen be talen Mr. Hillebrandt vindt dat ziin werk I ’Ir hph bet apHann omdat ilr dacht dat he+ een test-case zou ziin voor 'mao„p r>prn„pnfpr,”i ppdnan is. als de ambteliilre molens volop draaien. Hoe is de medewerking van de instanties tot nog toe? „Ach, het gaat, maar nog wel wat stroef.” DE GEMIDDELDE lengte van een Amsterdamse jongen van tien jaar was in 1965 139,3 cm. De meisjes waren toen nog een halve centimeter langer. Dat beeld is nu veranderd aangezien de „lieverdjes” sindsdien zeven millimeter zijn gegroeid en de meisjes negen millimeter zijn ge krompen. Met de gewichten is het al net zo gegaan. De jongens zijn nu gemiddeld drie ons zwaarder, terwijl ze zeven jaar geleden nog een pond lichter waren. SSSSS-' r- I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9