Donner redde WAARDE VAN OUD-WERELDKAMPIOENEN FORS GEDAALD IN NEW YORK Foreman Pijnlijke blessure heeft Henk Wery niet gebroken SP06T een miljoen gulden aan prijzen voorspelt k.o. van Frazier zijn reputatie middels zege op Timman TT?* Genoeg kaarten voor „Oranje” VOOR HET W.K. NOG HALEN” MAANDAG REPRISE VAN „THE FIGHT” „IK ZAL ZEKER DE SELECTIE Best weer weg i DICKSON ZATERDAG 26 JANUARI 1974 13 CARAVANS ut ijt, )S- de iet is- is ik. le- sel Zoutloos Serieus Uitverkocht Gekke gewaarwording Clay en Frazier missen miljoenen De verliezer van maandag rest slechts 1 (Van onze sportredactie) I I krukken. Kort daarna mocht ik stukjes gaan wandelen”. Dat is met deze spelers niet zo erg makkelijk. Maar kameraadschap wordt in West-Duitsland wel belangrijk. Be- langrijker dan geld verdienen. Want als die band er niet is, presteer je daar ook niets”. Een Dickson 808 LS sta-caravan is één van de hoofdprijzen in de Nationale Puzzelaktie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De caravan is ontworpen naar de meest moderne recreatie-eisen. De wanden, evenals het dak en zelfs de vloer zijn geïsoleerd. Wanden en meubels in teakkleur uitgevoerd. Waarde ca. 10.000.-. Aangeboden door Dick Wissink, die u uitnodigt de caravan bij een van de vele dealers te komen bezichtigen. U kunt ’m winnen wanneer u voor ƒ1.- meedoet aan de puzzelaktie. (Van onze sportredactie) ng ir, io- de ier lat ige en Se in en lit: ré, er, en de n- gh iet ie, ol, ran •te •r- 5ij de e- ial lio iff- en rs, „Zoveel wordt momenteel niet gepres teerd, ook niet op clubniveau. Afgezien daarvan, de mensen die het minst zeker zijn van hun plaats in het Nederlands elftal hebben de grootste bek. Wat dat betreft ben ik wel blij met die rustperi ode, die ik nu gehad heb. De tijd is omgevlogen, dankzij het vele bezoek ook. Maar ik heb toch de gelegenheid gehad om een aantal voetbalzaken goed tegen elkaar af te wegen”. Wat denkt Wery voor zichzelf van een kansje op het halen van een plaats in de wereldkampioenschappenselektie? „Voor mij is Oranje fase twee. Daarover pra ten kan nog wel even wachten”. En als dan gesuggereerd wordt dat er in Nederland momenteel toch niet zo gek veel sterk spelende rechterspitsen rondlopen, antwoordt hij lachend: „Jaja, het wachten is op Henk’ Wery, maar serieus, ik ben ervan overtuigd dat als ik m’n oude vorm weer haal en 100 percent fit ben, ik ook weer bij de WK- selectie kom. Het grootste probleem met het Nederlands elftal wordt het kweken van een stuk kameraadschap. mand kon er wat aan doen. Het was een samenloop van omstandigheden waar door ik ongelukkig terechtkwam. Mijn linkerbeen gleed daarbij gewoon wat te ver weg. Ik’ ging meteen het veld af. Ik had zo weinig kracht meer in m’n been, dat ik op een brancard gelegd moest worden” FRANKFORT (UPI). Zes van de 38 wedstrijden voor het wereldkampioen schap voetbal, dat op 13 juni in Frank fort begint, zijn volledig uitverkocht. Planinc had uit de opening een kein voordeel verworven en meende dit in pionwinst om te kunnen zetten. Daar had hij zich evenwel lelijk op verkeken. In het eindspel waren Pomars stukken veel actiever. Eerst werd de pion terug gewonnen. even later gevolgd door een tweede. De partij werd afgebroken, waarna Browne de Spanjaard graag de helpende hand bood bij de analyse. Die Amerikaans-Spaanse samenwerking wierp zijn vruchten af. Nadat nog een pion verloren was gegaan, staakte Pla- ninc de strijd. (Van onze sportredactie) NEW YORK Zelden zal een profbokser zo’n kostbare misrekening hebben gemaakt als oud-wereldkampioen Joe Frazier begin vorig jaar, toen hij instemde met een titelgevecht tegen de alom ondergewaardeerde George Foreman. Nog steeds is het voor de Amerikaanse boksexperts een onverklaarbare zaak waarom de wereldkampioen en zijn zaakwaarnemers zich hebben laten verleiden tot zo’n onnodige sprong in het duister. De meest logische verklaring is dat zij zich schromelijk hebben vergist in de stootkracht van de jonge Foreman, die hen op 22 januari van het vorig jaar in Kingston (Jamaica) pijnlijk nauwkeurig op hun fouten wees. Hij sloeg de titelhouder als een zoutzak tegen het canvas. Frazier verloor daarmee niet slechts even het bewustzijn, maar tevens het uitzicht op een kapitaal van enkele miljoenen dollars. „The greatest” is moe. En niet alleen mentaal. Ook fysiek is Clay al lang niet meer de „vlinder”, die zijn tegenstanders al dansend tot radeloosheid bracht. Hij heeft de laatste tijd veel klappen moe ten incasseren. Norton brak eerst zijn kaak en in het tweede duel een midden- handsbeentje in zijn rechterhand (waar aan Lubbers het min of meer te danken had dat hij in Indonesië niet knock-out ging), waarvan hij nog steeds last onder vindt. Bovendien zijn er tekenen dat de interesse van het publiek voor hem en zijn partner Frazier waarmee hij buiten het beeld van de camera’s overi gens best op kan schieten afneemt. De kaartverkoop voor de revanche van maandag mocht dan geen problemen opleveren, in oktober van het vorig jaar moest Clay een tournee door het Verre Oosten afbreken, nadat er in Hongkong een stap terug in de vergetelheid, terwijl de winnaar zich klaar kan maken voor het „gevecht van de waarheid” tegen George Foreman. De regerende wereld kampioen treedt eerst in maart op tegen Ken Norton. De titelhouder laat momen teel geen mogelijkheid onbenut om zijn mogelijke tegenstanders te observeren. Zijn prognose: „Als Frazier net als drie jaar geleden van het begin af aanvalt, heeft hij weer een goede kans. Houdt hij zijn hoofd erbij, dan zie ik ervan komen dat hij Clay vóór de zesde ronde knock out slaat. Doet hij dat niet en kan Clay op afstand boksen en zijn linkse stopsto- ten gebruiken, dan zit er een punten- overwinning voor Clay in. Clay heeft echter de grote handicap dat zijn rech terhand nog steeds niet helemaal in orde is. Daar moet Frazier gebruik van ma ken.” THEO KLEIN Ondanks de interessante competitie blijft het echter, gezien de toeschouwers aantallen, slecht gaan met het Neder landse voetbal. Waarmee Wery haast automatisch op het nationaal elftal te recht is gekomen. „Goed, de ploeg heeft zich geplaatst, maar het gebeurde wat zoutloos. Ik heb me de laatste maanden trouwens niet in de zaken rond Oranje gemengd. AI dat praten zorgt er alleen maar voor dat je niet verder komt. In zo’n situatie zeg ik, faat liever eerst wat zien en ga dan praten”. Wat de afloop van „The fight II”, zoals het treffen in de Verenigde Staten wordt aangeduid, ook moge zijn, het is zo goed als zeker dat de verliezer van maandag zijn carrière als beëindigd kan beschouwen. Clay heeft er geen twijfel over laten bestaan dat het hem steeds moeilijker valt de zware trainingen op te brengen. „Tien jaar geleden ging het allemaal vanzelf”, maakte hij onlangs nog duidelijk, „maar nu ik ouder word, moet ik mezelf steeds vaker dwingen om ’s morgens vroeg op te staan om te gaan lopen. Ik boks na deze wedstrijd nog één keer tegen Foreman om de titel. Daarna zal ik als wereldkampioen afscheid ne men.” WIJK AAN ZEE. Jan Hein Donner is door een overwinning op Timman opgerukt naar een gedeelde tweede plaats in het Hoogovenschaaktoernooi. Op hem rust de taak, samen met Planinc, Sosonko, Radulov en Hecht, de achter volging op leider Browne in te zetten. Browne wist zijn positie, ondanks een rustige remise tegen Matulovic te verbe teren, omdat zijn naaste achtervolgers, Planinc en Hecht faalden. „Hebben we ooit wel eens tegen elkaar remise ge speeld?” vroeg Donner aan zijn net ver slagen tegenstander. Het is haast ónmo gelijk, want als Timman en Donner tegenover elkaar aan het bord zitten, wordt het buigen of barsten. Na tien dagen ziekenhuis mocht Wery naar huis. En daar zette zich een tot nu toe opmerkelijk vlot verlopend herstel in. Zo vlot, dat hij de hoop nog lang niet heeft opgegeven dit seizoen weer terug te komen in Feyenoords hoofd macht. Wery: „Ik had natuurlijk een enorme conditieachterstand doordat ik hier thuis ook nog vier weken op bed moest liggen. Na drie weken mocht op bed voor het eerst wat hefoefeningen doen met een loden schoen aan m’n voet om de beenspieren weer wat krachtiger te maken. Bovendien bleef ik zo toch een beeje fit. Later heeft onze fysiothe rapeut Ed van Breukelen me geholpen met oefeningen in bad, met lopen, en tenslotte kon ik mezelf redden met WIM ANDRIESSEN. Uitslagen grootmeestergroep 9e ronde: Browne (VS)—Matulovic (J.S1.) remise. Enklaar (Ned)—Ghitescu (Roem) 1-0. Sosonko (Ned)— Forintos (Hong) remise. Donner (Ned—Tim man (Ned) 1-0. Pomar (Sp)—Planinc (J.S1.) 1-0. Quinteros (Arg)—Hecht (WD) 1-0. Adorjan (Hong)—Lange weg (Ned) remise. Ree (Ned)— Radoelov (Buig) remise. Uit de 8e ronde: Forintos (Hong)—Enklaar (Ned) remise. Stand: 1 Browne 7. 2-6 Sosonko, Donner, Radoelov, Hecht. Planinc 514. 7-8 Quinteros, Matulovic 5. 9 Pomar 414. 10-12 Timman, Forintos, Ree 4. 13-14 Enklaar, Adorjan 314. 15 Ghitescu 214. 16 Langeweg 114. Meestergreep 9e ronde: Dieks (Ned)—Garcia (Cuba) remise. Hartoch (Ned)—Tarjan (VS) 0- 1. Kurajica (JSD—Keene (Eng) 1-0. Baljon (Ned)Ciocaltea (Roem) 0-1. Popov (Buig)— Pytel (Pol) remise. V. Scheltinga (Ned)— Mohrlok (WD) 0-1. Antunac (JSD—Eising (WD) remise. Bachtiar (Indon)—Kuijpers (Ned) 0-1. Stand: 1 Popov 7. 2 Kurajica 6. 3-5 Ciocaltea, Keene, Kuijpers 514. 6 Mohrlok 5. 7- 10 Pytel, Tarjan. Antunac Garcia 414. 11-13 Dieks, Hartoch, V. Scheltinga 4. 14 Bachtiar 314. 15 Eising 3. 16 Baljon 14. Damesgroep 5e ronde: Timmer (Ned)—Rei- cher (Roem) 1-0. Nicolau (Roem)—V. d. Gies sen (Ned) remise. Vokralova (Tsj. SI.)—Brui nenberg (Ned) afgebr. Ivanka (Hong)—Kalch- brenner (JSD 1-0. Karakas (Hong)—Laakman (WD) afgebr. Litmanowicz (Pol)—Ferrer (sp) afgebr. Stand: 1 Nicolau 414. 2 Timmer 4. 3 Ivanka 314. 4 Karakas 214 en 1 afgebr. 5-6 Vokralova. Laakmann 2 en 1 afgebr. 7 Kalchbrenner 2. 8- 9 Bruinenberg, Litmanowicz 114 en 1 afgebr. 10-11 V. d. Giessen, Reicher 114. 12 Ferrer 14 en 1 afgebr. slechts enkele honderden kaartjes voor zijn demonstraties waren verkocht. Muhammed heeft zich nog eenmaal zeer serieus voorbereid op een gevecht tegen Frazier. Twee maanden lang hield hij zich op in zijn trainingskamp in Deer Lake, waar hg dagelijks loopt en zijn sparringrondjes draait. Joe Frazier prefereerde zoals gewoonlijk de stilte. Smoking Joe ziet het als een verplich ting zijn aangetaste image te herstellen. Zag hij het boksen eerder al als een noodzakelgk kwaad, na het plotseling overlijden van zijn steun en toeverlaat Yancy Durham, zijn ontdekker en trai ner, valt er van Frazier op langere termijn ook niets meer te verwachten. geval, want ik ga liever nog een paar jaar mee als voetballer, dan dat ik nu te vlug weer in het eerste van Feyenoord zou staan”. „Ik vind de ploeg nu trouwens wel wat moeizaam voetballen. Dat heeft na tuurlijk te maken met spelers die door blessures zijn weggevallen. Daardoor moet er in de achterlinie en op het middenveld veel met mensen geschoven worden. De overmacht van Feyenoord, en ook Ajax, op andere eredivisieploegen is in ieder geval niet meer zo groot. Niet alleen zijn die twee misschien wat zwakker geworden, maar ook een Am sterdam zorgt voor verrassingen tegen de grote jongens en PSV is helemaal een bedreiging. Naar mijn idee speelt Twen te wat boven zijn kracht”. een come-back. Clay nam revanche op Norton en ruimde in Djakmta en pas sant Rudi Lubbers uit de weg, terwijl Joe Frazier de eerste stap op de terug weg zette door een allerminst overtui gende zege op Joe Bugner. Sinds hun eerste duel op 8 maart 1971 kwam Clay 13-maal in de ring (12 overwinningen, een nederlaag tegen Norton) en bokste Frazier viermaal (drie zeges, een verlies tegen Foreman). In totaal maakte Clay als professional 45 partijen, waarvan hij er twee als verlie zer beëindigde, terwijl Joe Frazier op een record van 31-29-2 kan bogen. Op hun weg terug naar de titel ontmoeten zij elkaar maandag in een uitverkocht Madison Square Garden (de 22.000 plaat sen, to.t 300 gulden per stuk, waren bij voorbaat allemaal al besproken), waar zij slechts voor een fractie van de gage die in 1972 nog mogelijk was, boksen. WOUDENBERG. Henk Wery zit nog steeds met de naweeën van het rampjaar 1973. In het begin van dat jaar liep hij een ernstige schouderblessure op die operatief werd verholpen, maar die hem ook maandenlang uitschakelde. Op 7 november, net toen hij weer lekker begon te draaien, scheerde er in het UEFA-Cupduel tegen Gwardia War schau een spier van het bot in de linkerlies. Ook daar moest hij aan geo- pereed worden en pas nu kan Feyen- oord-aanvaller weer voorzichtig wat met een bal gaan oefenen. MANCHESTER (UPI). George Best (27) heeft voor de tweede keer zijn voetballoopbaan definitief beëindigd. De Noordier het traditionele adjectief „grillig” is langzamerhand een geweldig understatement kondigde in Man chester aan dat hij het verder voor gezien houdt. Best: „Ik heb mijn laatste wedstrijd in dit land gespeeld. Een tweede come-back is uitgesloten”. Best is in Engeland niet meer te koop. Hij hoopt in demonstratiewedstrijden in Zuid-Afrika te gaan spelen. „Toen ik zover was, begon ik ook weer met trainen onder leiding van Van Breukelen. Het begon op Papendal met dribbeioefeningetjes van vijf tot zeven minuten. Nu zijn het al duurlopen van een uur. Ik ben ervan overtuigd dat ik alweer op 75 percent van mijn normale conditie zit. Maar toen moest ik natuur lijk ook gaan oefenen met een bal. Daarvoor ga ik nu om de dag naar Rotterdam, waar Ad Zonderland me traint. De eerste keer was dat een gekke gewaarwording, want ik kon m’n bewe gingen niet coördineren. Een bal echt plaatsen was onmogelijk. Maar ook dat gaat nu beter, al is m’n linkerbeen door de spierverslapping nog wel gauw moe”. Voor de wedstrijden van het Neder lands elftal, dat in Hannover en Dort mund speelt, zijn nog kaarten te koop. Voor de ontmoeting UruguayNeder land op 15 juni in Hannover zijn nog ruim voldoendde zit- en staanplaatsen aanwezig. Voor de wedstrijden tegen Zweden (19/6) en Bulgarije (23/6), die in Dortmund worden gespeeld, zijn alleen nog staanplaatsen te koop. Tijdens de opname van de Dick Cavett Show, die vanavond in AVRO's Sportpanorama wordt uitgezonden, gingen Clay en Frazier alvast met elkaar op de vuist. De heren weten nog steeds erg goed hoe ze publiciteit moeten maken. Sosonko verraste de toeschouwers door een stuk te offeren en één zet later remise te accepteren. Wat was het ge val? Hij had voor het eerst in dit toernooi, en geheel tegen zijn gewoonte in, met de koningspion geopend. Forintos keek er ook al verbaasd van op. Nu is de ex-kampioen van Hongarije een veel te geroutineerde tegenstander om aan zo’n onverwachte zet zo maar voorbij te gaan. Hij zal gedacht hebben wat Soson ko ook had bedacht: „Ik speel meestal de drakenvariant van het Siciliaans, So sonko is daar eveneens een expert in en wil het nu zelfs tegen mij spelen”. Forintos speelde dan ook snel Spaans, een variant waar Sosonko zich helemaal niet zo in thuis voelde en vandaar dat hij met een stukoffer eeuwig schaak forceerde. In de meestergroep is de sinds enkele jaren in Nederland wonende Joegoslaaf Kurajica nog een ernstige bedreiging voor leider Popov. Zelf speelde Popov snel remise nW Pytel en zag door de overwinning van Kurajica zijn voor sprong tot een half punt verkleind. Kuijpers heeft zich opnieuw iets naar voren gewerkt, dank zij een overwinning op Hachtiar. Henk Wery, die een montere indruk maakt („Ik heb me eigenlijk al die weken best vermaakt, ’s ochtends uitsla pen, wat oefeningen doen, veel lezen en naar Duitsland 1, 2 en 3 op de tv kijken”) hoopt bij Feyenoord gewoon weer opnieuw te kunnen beginnen. Met een maandje misschien, eerst in het C- elftal. Kijken hoe dat been zich houdt, want een wedstrijd is natuurlijk toch weer wat anders dan een duurloop. „Bang dat ik die blessure terugkrijg, ben ik niet, ’t Was geen gewone liesblessure. Nee, die spier zit weer aan het bot, zo vast als een huis”. Hoewel half februari de competitie niet zo gek lang meer is. rekent de 30- jarige Woudenberger erop toch om een plaats in het eerste van Feyenoord te kunnen gaan duelleren. „Als ik me weer 100 procent fit voel, durf ik de concur rentie best aan. Per slot van rekening ben ik vaker in zo’n situatie terechtge komen en altijd liep het in mijn voor deel af. Bovendien draaide de aanval met Kristensen, Ressel en mij toch aar dig in het begin van dit seizoen. Force ren doe ik mijn come-back’ in geen Wery: „Nadat ik die blessure had opgelopen, ben ik een paar dagen erg neerslachtig geweest. Ja, ik voelde daar in Warschau natuurlijk wel dat er wat gebeurde en dat het allemaal niet zo prettig was. Maar hoe kon ik nou weten dat er een spier van het bot gescheurd was. In eerste instantie voelde ik alleen maar een steek in m’n liesstreek. Nie- De duels DonnerRee hebben door de polemiek die rondom hun strijd ontstond de naam verbitterd te zijn, doch in werkelijkheid zijn die tussen Donner en Timman van een ongemeen feller ka rakter. „Ik zie mijn taak in de Neder landse schaakwereld hoofdzakelijk als een belerende”, heeft Donner eens ge zegd. Misschien dat juist die nogal patri archale positie graag door de jongere generatie wordt aangetast. Timman heeft in de partij van vrijdag daartoe twee keer de kans gehad. De eerste keer direct al in de opening, toen hij zich stellingsvoordeel had verworven. De tweede keer in het gevorderde mid denspel, nadat beiden eerst de beste voortzetting hadden gemist. Ook die kans greep hij niet en zo was het Donner, die met een aardige combinatie naar een gunstig eindspel kon afwikke len. Ook daarin liet Timman nog een steek vallen waarna er geen houden meer aan was. Nadat Browne berust had in de on verzettelijkheid van Matulovic, togen Planinc en Hecht aan het werk om iets van de achterstand op hem in te lopen. Hecht is daarbij tegen Quinteros tot het uiterste gegaan. Quinteros’ tegenstand groeide echter naarmate de druk groter werd. Hecht liep zich stuk op die weer baarheid en miste in tijdnood nog de remise die middels een fraai torenoffer binnen bereik was. Slechts enkele dagen voor de titelhou der zijn kampioenschap op Jamaica op het spel zette, had hij nog besprekingen gevoerd met Cassius Clay c.s. over de financiële aspecten van een revanche. De bedragen die daarbij op tafel kwa men, stegen tot astronomische hoogten. Eerder had het tweetal (dat voor het eerste gevecht in maart 1971 vijf mil joen dollar mocht verdelen) hautain een aanbod van acht miljoen dollar van de hand gewezen. Kiene advocaten hadden uitgerekend dat er nog veel meer winst in zat, als de organisaties achter Clay (32) en Frazier (30) de revanche in eigen beheer hielden. Er werd zelfs gepraat over een totale omzet van 30 miljoen dollar aan recette, reclame- en televisierechten. Het enige probleem was voorlopig de overeen komst met de financier van het eerste „gevecht van de eeuw”, de Californische multi-miljonair James Kent Cook, die had bedongen dat een revanche binnen twee jaar na het eerste duel in zijn stadion (The Forum, in Inglewood) plaats zou moeten vinden. Op het mo ment dat Foreman in Kingston de vloer met Joe Frezier aanveegde was de claim van Cook nog slechts zes weken geldig. Na zijn nederlaag tegen Foreman wa ren de besprekingen met Madison Squa re Garden en het Astrodome in Houston, althans op het genoemde niveau, niet meer nodig. Toen Cassius Clay zich bovendien enkele maanden later in Ken Norton vergiste, daalde de waarde van een revanche tussen de oud-wereldkam- pioenen nogmaals. Geen van beiden voelden ze er echter iets voor om als verliezer afscheid van de ring te nemen. Zowel Joe Frazier, die drie jaar geleden al te kennen gaf weinig meer voor het boksen te voelen, maar gedwongen werd door te gaan omdat zijn vocale kwalitei ten door het publiek aanmerkelijk min der op prijs werden gesteld, als Cassius Muhammed -lay, begonnen aan Het Nederlandse tafeltennisteam verloor in de open titelstrijd van Tsjecho-Slowakije met 3-2 van de b-ploeg van het gastland. De dames waren kansloos tegen Zweden: 3-0. De vijfde partij tussen de Russen Karpov en Roloegajevski in het kandidatentoernooi is in remise geëindigd. Dave Bedford werd op de spelen van het Britse Gemenebest op de 10 km verslagen door Dick Tayler. De wereldrecordhouder kwam niet verder dan de vierde plaats. Mary Peters won de vijfkamp. De vierde partij in de tweekamp voor het kandidatentoernooi tussen de Hongaar Lajos Portlsch en de Russische oud-wereldkampioen Tigran Petrosjan is in Palma de Mallorca na 32 zetten in remise geëindigd. De Russische grootmeester Viktor Korts- noj heeft zijn eerste overwinning behaald op zijn Braziliaanse tegenstander Enrique Mee lang. Mecking gaf de vijfde partij, die woens dag werd afgebroken In een gewonnen stel ling voor Kortsnoj op. wisjes w

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13