POGINGEN OM ARMOEDE IN TE DAMMEN Ex-Carmeliet vecht voor contraceptie in Brazilië Geestelijk door investeringen verslechterd Gereformeerde deputaten zeggen Leven „neen” tegen Richard Wurmbrand „Lot zwarten in Zuidelijk Afrika f 16 I AMERIKAANSE RAAD VAN KERKEN IN LIJVIG RAPPORT: Weinig kritiek 99 RAPPORT Initiativniki „Joden in Amerika moeten hun aantal verdubbelen” „KERKEN ONDERWEG IN EEN MARXISTISCHE SAMENLEVING" Propaganda Twee klinieken Kapitaal aantrekken Rabbijn in New York: Vatikaans bezoek aan Polen ZATERDAG 26 JANUARI 1974 Erbij ZA' do K den kin mei zijn kwê omf hee: oge: de c het; her kos zins nee: zest ben 1.90 - -,w 1 rea- o WURMBRAND organisatie Onder de titel „Kerken onderweg in een marxistische samenleving” heeft het gereformeerde deputaatschap voor algemene diaconale arbeid aan de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland een rapport aangeboden over de kerkelijke situatie in Oost-Europa, De informatie in het rapport is niet bedoeld als vrijblijvende informatie, maar mondt uit in een aantal suggesties voor het gestalte geven aan het meeleven met de mede-christenen in Oost- Europa „zodat het mogelijk wordt iets te beleven van de gemeenschap der hei ligen in de ene algemene christelijke kerk”. Een grootscheepse studie van de Ame rikaanse Raad van Kerken naar de in vloed van Amerikaanse ondernemingen in Zuid-Afrika op de verslechtering van de positie van de zwarten daar, heeft aangetoond dat veel feiten erop wijzen dat de ondernemingen de positie van de kleurlingen nadelig beïnvloeden. Gezien de bewijzen dat de armoede onder de zwarten in Zuid-Afrika erger is geworden in de periode dat de buiten landse investeringen in Zuid-Afrika snel zijn toegenomen, is het volgens het rap port moeilijk vol te houden dat hervor mende maatregelen van buitenlandse in vesteerders in belangrijke mate bijdra gen tot lotsverbetering van de zwarten. Volgens het rapport opereren zwarte verzetsbewegingen, sommige gewapend, al in de meeste door blanken beheerste gebieden. Dit is mogelijk het begin van een grote rassenoorlog waarbij nu de Amerikaanse ondernemingen de macht van het blanke militaire apparaat ver sterken. Een dubbeltje kan echter raar rollen. Bemfam-voorzitter dr. Rodrigues: „Een tijdje geleden stond er een liedje met als titel „Stop taking the pill” op de Brazili aanse hitparade. Dat was wel de meest effectieve manier om reclame te maken voor ons programma. Hiervan hadden we alleen maar durven dromen. Het liedje werd door de federale censuur verboden, maar tegen die tijd wist iedereen al waar de pil voor dient”. stelling onder de bestaande omstandig heden. W van („ik aan auto wan mug steu hij 1 over witt om D< slecl jes, waa vers Ven liev lied liev jare mac doei dan tot heel hare tijd res bij. onti mar Ti wel een Mor en wee gerr op” P: pon disc lan; kon mer ma wel sus onder redactie van Ronald Kraayeveld ieder echtpaar slechts twee kinderen zou moeten hebben. Om de ouders te ver vangen als deze overlijden. De nieuwe voorzitter van de rabbinale raad van New York, Sol Roth, heeft tegen ongeveer duizend rabbijnen van de drie joodse kerkgenootschappen in Ame rika gezegd dat joodse echtparen in de Verenigde Staten tenminste drie kinde ren moeten hebben. „Ons doel is gestage groei. Wij moeten ons getal verdubbe len”, zei Roth. De Verenigde Staten tellen momenteel ongeveer zes miljoen joden. L ook de federale militaire regering geerde nauwelijks. De doorgaans koel reagerende Brazili aanse president, Emilio G. Medici, was diep geschokt toen hij tijdens het hoog tepunt van een van de droogten het noordoosten van het land bezocht. „Ik heb mannen gezien die niets anders aten dan bonen en meel. Ik heb de ellende gezien van jonge gezinnen met tien kinderen in ieder geval hadden ze er nooit minder dan vijf”, zei Medici in een emotionele toespraak. De president gaf echter korte tijd later een nogal vage verklaring uit, waarin hij stelde dat het antwoord op het probleem van de over matige Braziliaanse bevolkingsaanwas eerder lag binnen de „beslotenheid van de familiekring” dan bij de regering. Gouverneur Cortez is echter van me ning dat de bevoegdheid tot het ophef fen van het verbod op de vrije distribu tie van voorbehoedmiddelen duidelijk ligt binnen de bevoegdheden van de regeringen van de deelstaten. Tot nu toe heeft de federale regering geen bezwaar gemaakt tegen Cortez’ plannen voor ge boortebeperking. „Rio Grande do Norte is een soort proefgebied. Vanuit dit ge bied zullen wij er ongetwijfeld achter komen of wat wij hier dóen door de federale regering goedgekeurd dan wel afgewezen wordt”, aldus Cortez. De gouverneur heeft al diverse malen getracht buitenlands kapitaal aan te trekken voor projecten in Rio Grande de Norte. Tot deze projecten behoren coöperatieve landbouwondernemingen, garnalenbanken, toeristenhotels en een geheel gemechaniseerde zoutmijn. Hij heeft voor dit doel verscheidene wereld reizen gemaakt, met als enig resultaat dat hij door de oppositie werd uitge maakt voor nietsnut en werd beschul digd van corruptie. Op het vlak van de geboortebeperking wordt Cortez echter door de oppositie gesteund. De grootste tegenwerking van Cortez’ plannen op het gebied van de gezinsbe- perking kwam uit de hoek van de conservatieve medische kringen. Van deze kant was te horen dat de inwoon sters van de deeelstaat werden misbruikt als „proefkonijnen” en dat de pil zonder adequaat medisch toezicht als het ware werd rondgestrooid. Eén keer moest het programma tijdelijk worden stopgezet. De federale politie beriep zich bij die gelegenheid op een wet die inhoudt dat pillen en andere geneesmiddelen slechts door doktoren en dus niet door ver pleegsters voorgeschreven mogen worden. Ook de verhouding kerk-staat ver schilt van land tot land, aldus de deputaten, en bepaald niet zo zwart wit als Wurmbrand meent. Met name in Roemenië zelf bestaat een ortho doxe kerk die weinig door de staat in de weg wordt gelegd. In Albanië daarentegen wordt in het geheel geen kerk getolereerd. In de andere Oost- europese landen bevinden zich de kerken tussen deze twee uitersten, aldus de deputaten. Hun conclusie is overigens negatief: in ieder Oosteuro- pees land wordt de kerk in zekere mate in haar ontplooiing belemmerd. Volgens de deputaten kan financië le steun aan de organisatie van Ri chard Wurmbrand daarom geen aan beveling verdienen. Zijn groep, zo wordt gezegd, speelt de communisti sche regimes propaganda in handen tegen de officiële kerken waarmee hij christenen in gevaar brengt. Als pikant detail wordt in het rap port vermeld dat Wurmbrand direct na zijn vertrek uit Roemenië zich bij de Wereldraad van Kerken heeft aangemeld als „communistisch ex pert”. De Raad accepteerde hem ech ter niet als zodanig. Sindsdien be hoort de Wereldraad van Kerken tot Wurmbrands grootste tegenstanders. Sinds de staatsgreep van 1964, wordt Brazilië geregeerd door een uit militai ren bestaand kabinet, dat de macht heeft in te grijpen wanneer door de besturen van deelstaten of gemeenten beslissingen worden genomen waarmee de junta het niet eens is. Met goedkeu ring van gouverneur Cortez zette de grootste Braziliaanse organisatie op het gebied van geboortebeperking, de Bem- fam een particuliere organisatie, die aangesloten is bij de in Londen gevestig de International Planned Parenthood Federation in 1971 twee klinieken op in Rio Grande de Norte. Beide klinieken geven niet alleen informatie over ge boortebeperking, maar zij verstrekken ook de pil en spiraaltjes. In december van het vorig jaar ging met de Internationale Raad van Christelijke Kerken. Zoals bekend werpt de ICCC zich op als tegenhan ger van de Wereldraad van Kerken. De gereformeerde deputaten, niet gehinderd door de wetenschap dat een deel van de eigen achterban sym pathiek tegenover Wurmband staat, zeggen heel duidelijk „neen” tegen hem. „Het bestaan van een onder grondse kerk in de zin van Wurm brands omschrijving, wordt niet door de feiten ondersteund”. Het rapport schetst in honderd pa gina’s een beeld van de toestand in de Oosteuropese kerken en de ver houding van de kerk tot de socialisti sche overheid. Dat beeld, aldus de deputaten, verschilt van land tot land. De kerken in de Sovjet-Unie hebben het het moeilijkst. In dit land bevinden zich ook dan ook grote aantallen christenen in gevangenis sen en gevangenenkampen. Maar hun totale aantal is lang niet zo groot als de Roemeense predikant opgeeft, zo zegt het rapport. Rio Grande de Norte is een van de armste gebieden van het Westelijk Half rond. Het inkomen per hoofd van de bevolking bedraagt niet meer dan onge veer 450 gulden per jaar. Dat wil niet zeggen, dat iedereen die 450 gulden ook echt ontvangt: de één kan wat meer, de ander wat minder verdienen. Voor heel Brazilië ligt dit inkomen op rond 1350 gulden. In het rijke Nederland is heit inkomen per hoofd van de bevolking iets meer dan 10.000 gulden per jaar. „Ik ben fanatiek vóór ontwikkeling. Maar de mensen moeten zelf kunnen beslissen hoeveel kinderen ze willen heb ben”, aldus de gouverneur, naast ex- broeder ook ex-strafpleiter, ex-bankbe- diende en ex-lid van het Braziliaanse Congres. Cortez, zoals iedereen hem noemt, is de eerste Zuidamerikaanse overheidsman die de vrije verspreiding van de pil en spiraaltjes opneemt in een plan voor geboorteregeling, dat gesteund wordt met overheidsgeld. Tot nu toe hebben 20.000 vrouwen gereageerd op de plannen van Cortez. De bedoeling is in juni 1975 zo’n 25 percent van de 800.000 inwoonsters van de staat te interesseren voor de pogingen de bevolkingsaanwas in te dammen. De hieraan verbonden kosten worden ge schat op ongeveer 920.000 gulden. Volgens het rapport bestaat alleen in de Sovjet-Unie een „ondergrond se”, dat wil zeggen een niet-officieel bij de overheid geregistreerde kerk, de zogenoemde Initiativniki. Hun aantal bedraagt circa vijftigduizend en niet, zoals Wurmbrand zegt, drie miljoen, aldus het rapport. Er is geen sprak’e van een georganiseerde of on georganiseerde ondergrondse kerk, die officieel losstaat van de officieel ge tolereerde kerken. Het rapport noemt het lijden van de Roemeense predikant zeif in een gevangenis in zijn vroegere land de oorzaak van zijn poging om de gehele kerkelijke situatie in Oost-Europa in te passen in een zwart-witschema, waarin de overheid en de officiële kerkeleiding tenover een grotendeels Van de zijde der rooms-katholieke bisschoppen is tot dusver weinig kritiek gekomen op de plannen van Cortez. Hetzelfde geldt voor de veelal conserva tieve Braziliaanse artsenverenigingen. Van de kant van de gewoonlijk luid ruchtige oppositie in Rio Grande de Norte kwam helemaal geen verweer en Genoemd worden persoonlijke be moediging en hulp aan kerken en christenen, het door plaatselijke ge meenten overnemen van contacten die al eerder meer op „topniveau”, internationaal tussen de kerken zijn gelegd en interkerkelijke diakonale actie via de coördinerende Europa- commissie van Nederlandse kerken waaronder de gereformeerde. Er wordt, aldus het rapport, al hulp geboden bij het restaureren van kerken en pastorieën in Oosteuropese landen, het verschaffen van theologi sche lectuur, vervoermiddelen aan predikanten en dergelijke en inciden tele hulp zoals het zenden van medi camenten bij rampen. Directe aanleiding tot het opstellen van het rapport was een vraag aan deputaten over een eventuele finan ciële bijdrage aan de Nederlandse afdeling van de stichting De onder grondse kerk. Deze internationale or ganisatie, die onder leiding staat van de vroegere Roemeense predikant Ri chard Wurmbrand, is nauw gelieerd In de deelstaat Rio Grande do Norte, gelegen in het vaak door droogte getroffen noordoosten van Brazilië, is de groei van de bevolking groter dan waar ook ter wereld: 3,3 percent per jaar. Ter vergelijking: In Nederland en in de Verenigde Staten schommelt de bevolkingsgroei rond de 1,1 per cent per jaar. In deze verarmde uithoek van Brazilië, het grootste rooms katholieke land ter wereld, vecht de gouverneur van Rio Grande de Norte, José Cortez Pereira, ex-broeder in de Orde der Carmelieten (49), geheel alleen voor de geboortenbeperking. Zelf heeft de gouverneur drie kinde ren. „We hebben er nog een bij geno men, omdat wer er nog iets aan toe wilden voegen. Om de zeven jaar kregen we een kind. Nu hopen we dat de eerste baby die in de familie wordt geboren een kleinzoon zal zijn”. Cortez legt uit dat beperking van de bevolkingsgroei slechts één van zijn vele wensen is voor dit gebied en waarschijnlijk de minst controversiële. fictieve ondergrondse wordt geplaatst. Dit doet groot onrecht, aldus de deputaten in navolging van bij voorbeeld ook de baptisten in ons land aan de vele christenen die in de Oosteuropese landen ondanks de hiervoor gesignaleerde problemen proberen gemeente van Christus te zijn. Cortez echter nog een stap verder: het vrijelijk verstrekken van informatie over geboortebeperking in de dorpen door het ministerie van Volksgezondheid van dé deelstaat. De voorzitter van de Bemfam, drs. Watter Rodrigues, noemt Rio Grande de Norte het eerste gebied in Zuid-Amerika met een uit belastingen gefinancierd programma voor geboorte beperking. „Er zijn meer klinieken op dit gebied in dit werelddeel”, zegt hij, „maar de artsen die daar werken zijn nog steeds geneigd de verkoop of het voorschrijven van voorbehoedsmiddelen te laten lopen via aan privé-klinieken verbonden doktoren in plaats van via door de regering aangestelde artsen”. Gouverneur Cortez zegt dat de ont vangst van zijn programma „verrassend” is. „We schatten dat minstens 50 percent van alle vrouwen in het land weten dat er zo’n programma bestaat”, verklaart een plaatselijke Bemfam-Coördinator. „We zijn ervan overtuigd dat in dit gebied het programma niet meer terug te draaien valt”. Cortez zegt dat hij wel het geboortecijfer wil terugbrengen, maar dait hij tegen een beweging is die dit cijfer tot nul wil reduceren. De leden van deze beweging zeggen dat De Vatikaanse onderstaatssecretaris mgr. Agostino Casaroli zal waarschijn lijk op 4 februari het officiële bezoek aan Polen brengen waartoe hij in no vember werd uitgenodigd door de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Ols- zovski, die toen een bezoek aan de paus bracht- Buitenlandse investeringen hebben een belangrijke rol gespeeld bij de steun aan de Zuidafrikaanse regering, wat het deze regering mogelijk heeft gemaakt zijn apartheidspolitiek uit te voeren, aldus het rapport dat 242 pagina’s telt. Het informatiecentrum van de Raad heeft zijn gegevens over een periode van achttien maanden verzameld. De studie geeft bijzonderheden over 53 Ameri kaanse ondernemingen die in Zuid-Afri ka, Zuidwest-Afrika (Namibië), de Por tugese koloniën en Rhodesië werken. In het rapport staat verder dat de kerken zelf voor 48,7 miljoen dollar aan aandelen in de firma’s bezitten. Over de bewering dat Amerikaanse investeringen in Zuid-Afrika daar de economische vooruitgang bevorderen en progressieve verandering op gang kun nen brengen, zegt het rapport: „De stel ling dat een bloeiende economie meer zwarte geschoolde arbeidskrachten nodig zal hebben en daardoor de blanke over heersing zal aantasten, is eenvoudig niet juist.” In het rapport staat verder dat uit analyses van economen en sociologen die gebruik maken van verschillende statis tische gegevens en trends die door de Zuidafrikaanse regering en het zakenle ven zijn gepubliceerd, blijkt dat de bui tenlandse investeringen geen duidelijke verbetering hebben gebracht in de le vensstandaard van de zwarten en in werkelijkheid heeft bijgedragen tot de verslechtering van hun situatie. De statistieken wijzen er verder op dat naarmate de buitenlandse investerin gen toenemen, de inkomenskloof tussen blanken en zwarten toeneemt, aldus het rapport. Enkele ondernemingen, zoals Polaroid, Mobil, IBM, ITT, General Motors en andere, hebben zich gebonden om te streven naar rassengelijkheid, aldus de analyse, maar dit doet vragen rijzen over de uitvoerbaarheid van deze doel-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 16