Overdrijving is de kwaal EEN GEVOELIGE PLANT IS NET EEN MENS van onze emancipatie GEZINFORMATië I Met de spuit er tegen aan lappendeken ZELF LASSEN EETTIP EN SOLDEREN Vloerenleggen per computer De rijkdom van tips voor vrije tijd MY PRESIDENTE VAN TACHTIGJARIGE VERENIGING VROUWENBELANGEN door Loens Maracé Vlaams gebak I ZATERDAG 26 JANUARI 1974 Erbij 25 24 w- iproep) Over maar zonder vrouw ïsse r r satie de naam Vereniging voor Vrouwenkiesrecht; men werkte dan ook uitsluitend voor hgt vrouwenkies recht. Nog vóór 1900 waren er al veertien afdelingen met in totaal achthonderd leden. Terugkijkend op tach tig jaar historie zegt de huidige presidente: „Mèt het verwerven van de rechten zou, zo dacht men toen, automatisch de mentaliteit in de maatschappij ver anderen. Dat is in feite de grootste vergissing geweest”. „De kwaal van de emancipatie is dat men, vaak van uit de elitaire groeperingen, de zaken zo overdrijft. Alles wat met huishouden te maken heeft wordt de vrouw tegen gemaakt, in plaats dat haar een spiegel wordt voorgehouden van de mogelijkheden die er daarnaast zijn”, zegt mevrouw C. H. Evenhuis-Van Essen. Zij is sinds september 1971 presidente van de Nederlandse vereniging voor vrouwenbelangen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburgerschap (kortweg: Vrouwenbelangen) die begin februari tachtig jaar be staat. Een goede aanleiding om een voorlopige balans op te maken van het werk van Nederlands oudste vrouwenvereniging die, hoewel nooit overluid aan de weg timmerend, al jarenlang een bijzondere plaats tussen de vrouwenorganisaties inneemt. In die fe- bruarimaand van 1894 kreeg de pasgeboren organi- „Tachtig jaar later zijn we nog lang niet klaar met die mentaliteitsverandering. We propageren nu wel dat Marie wijzer moet worden, maar we moeten daarbij vooral niet vergeten dat Piet op zijn terrein precies zo wordt gemanipuleerd als Marie. Beiden, zowel de jongen als het meisje, zijn nog steeds speelbal van hun*, opvoeding”. Eigen keuze Politieke scholing .A1 ;n U ,r- M o.a. een s adres: I i belasting is eenvoudig. vaarden. it goede inte- uit- iltijd 40. mptabilitei etarie vi aatst een erend wc Ik te stelle m het jaai voor rekt idustrie- >rte ter- grafisch Ine een tst. 241 maakt ngels ennis gemeente mendaalse de van kunstmatige woestijn ont ving water van andere plan ten buiten het afgezette ge bied, ondanks het feit dat wortels en bladeren van de planten elkaar niet raakten. De wetenschappers hebben het fijne van deze planten- solidariteit nog niet kunnen ontdekken. Pushkin gelooft, dat de cellen van een plant en onze zenuwcellen „dezelfde taal spreken”. De werking van i vereist rde stu- i wwdt iar. «mende en ervarin ilarisschaa en is vi is promoti ximumvi Genoemi rhoging pc ervaring i ook op inzetten, I il is ge- stekende werk- r in het n gaans persoon iring en adat ook nagazijn We kunnen ons voorstellen, dat Dolle Mina's zich er al is het maar lichtelijk aan zullen ergeren. Wel licht was het ook verstandiger ge weest om alle nuttige gegevens en adviezen (en dat zijn er heel wat) te richten tot de ouders, moe zowel als pa. Want ook pa rijdt nogal eens met kinderen in zijn auto en dan kunnen ook voor hem problemen ontstaan, de ver- kunnen tbreiden We hebben in deze rubriek wel eens meer over patchwork geschre ven. Voor de liefhebbers, die zich met dit handwerk bezig houden, hebben we een nieuw boek op dit gebied te melden: „Lappendekens” (uitgeverij Kosmos, Amsterdam) door de Ameri kaanse Jean Ray Laury. In het van veel (en vaak gekleurd) illustratiema teriaal voorziene boek bruist het van adviezen en voorbeelden. En vooral bij patchwork komt het aan op vond sten en ideeën. Die liggen hier volop voorhanden. De techniek zowel van het lappen aanbrengen op een ondergrond als van het samenvoegen van lappen tot een deken of kussen- omtrek enz. wordt door de au teur op duidelijke wijze uiteengezet. Ook niet onbekend voor lezers van 'deze rubriek zijn de boeken over het maken van wandkleden. Bij Kosmos is verschenen „Wandkleden” van Sa rita R. Rainey. Zowel voor degenen, die nog niet op de hoogte zijn van de mogelijkheden (en moeilijkheden) bij het vervaardigen van wandkleden als voor hen, die al een tijdje bezig zijn met dit creatieve werk, is dit een aantrekkelijke gids. En dit vooral, omdat er meer voorbeelden (in kleur of zwart-wit) dan teksten in te vin den zijn. Die bronnen van inspiratie komen voort uit de rijen van professionals nen. We laten die mening voor wat zij is. We willen van het boekje wel zeggen, dat het gewoon erg handig en nuttig is. Allerlei praktische zaken komen aan de orde, ook op het psychologische vlak. Behalve goede tips vindt men ook een uitgebreid hoofdstuk met ideeën om kinderen bezig te houden in dit door Cante- cleer - De Bilt uitgegeven boekje. Vrouwenbelangen heeft geen bepaalde politieke signatuur en wil uitsluitend objectieve informatie geven. Dat gebeurt onder meer via het altijd uitstekend gedocumenteerde maandblad Vrouwen en hun belangen (in 1897 gestart als „een klein, strijdvaardig, altijd zakelijk maandblaadje”). Recht op eigen keuze voor de vouw in werk en samenleving is ten van Vrouwenbelangen wil ze in de eerste plaats het aandeel in de nu bijna voltooide strijd voor „gelijkwaardige ar beid, gelijke beloning” noemen, met de hiervan niet los te denken noodzakelijke werkclassificatie vrouwenarbeid. Uit de recente activiteiten van de vereniging springen vooral naar voren de cursussen Meedoen en Politieke scho ling die in samenwerking met vijf ande re grote vrouwenorganisaties worden ge organiseerd en in het hele land druk worden bezocht. Over de cursus Mee doen, waarin de basiskennis van de de mocratische spelregels wordt behandeld zegt mevrouw Evenhuis: „Het is het ABC voor een zekere maatschappelijke bewustwording. De politieke scholing zal in de komende jaren zeker nummer één op ons programma blijven, want daar ligt een heel belangrijke sleutel naar zelfstandigheid en eigen verantwoorde lijkheid voor de vrouw. Er is een groot gebrek aan kennis van de rechten en plichten van de burger, bijvoorbeeld als het om huwelijksrechten gaat.” eerkoop- - en ai- delen. ie hoog, is meer indivi- Andere onderzoekers gin gen nog verder dan Bose. Zij gebruikten synthetische hormonen om de dood van planten uit te stellen. Hun experimenten wezen uit, dat natuurlijke verrotting van planten een voorloper is van het microbisch verval van de mens. Een proefneming van het Russische Fodder- instituut bracht een primi tief communicatiesysteem tussen planten aan het licht. Een eenzame plant in een De grote toeloop naar deze cursussen brengt haar op een van de problemen waar de hedendaagse vrouwenorganisa ties mee hebben te maken: belangstelling genoeg voor dit soort kort-verband-acti- viteiten, maar veel minder geneigdheid tot blijvend samengaan in een vrouwen organisatie. „Vrouwen zijn heel gemakke lijk te interesseren voor kortstondige ac ties. Mede daardoor lopen die cursussen zo geweldig”, meent mevrouw Evenhuis. „Deelneemsters aan zulke kort-ver- band-acties zijn vaak meer geëmotio neerd dan gemotiveerd. Na een paar weken ebben zulke gevoelens weg. Veel moeilijken is het om gemotiveerde men sen voor het lidmaatschap te krijgen, om op die manier zaken op langere termijn tot ontwikkeling te helpen bren gen. En juist van die permanente orga nisatie moeten we het hebben. We moe ten er met z’n allen aan werken, want nog steeds wordt over de vrouw, maar zonder de vrouw beschikt. onze geest (het waarnemen, denken en onthouden) is, meent de Russische psycho loog, een zeer verfijnde af spiegeling van het informa tiesysteem dat planten er op nahouden. Mevrouw Evenhuis is getrouwd, moe der van drie volwassen kinderen en sinds haar achtentwintigste jaar actief op bestuursniveau in diverse vrouwenor ganisaties. Behalve presidente van Vrou wenbelangen is zij voorzitster van de afdeling Amsterdam en van het Amster damse contact vrouwen organisaties. Bij een terugblik op de naoorlogse activitei- Vrouwenbelangens presidente: „Er zijn contacten, maar we spreken nu eenmaal op verschillende golflengten, ook al doordat zij sterk politiek geëngageerd zijn. Maar de verstandhouding is goed en als het nodig is weten we elkaar te vinden. Acties als Marie wordt wijzer en Vrouw 1972 zijn in prima samenwerking gegaan”. Ziet zij op den duur de Neder landse vrouwenverenigingen verdwijnen wanneer het grote doel: volkomen inte gratie van de vrouw in de maatschappij, bereikt is? Mevrouw Evenhuis: „Ik hoop dat we bij het honderdjarig bestaan van Vrou wenbelangen zo ver zullen zijn dat we geen vrouwenorganisaties meer nodig hebben. Maar ik vrees dat we nog wel een kleine vijftig jaar nodig hebben voordat we onszelf overbodig hebben gemaakt. Misschien ben ik in dat opzicht te pessimistissch. De ontwikkelingen zul len in de komende jaren steeds sneller gaan.” Ondanks wat overdreven stellingen als „planten heb ben harten gelijk aan die van dieren”, was Bose in het geheel geen zonderling, •naar een eminent plantkun dige. Tijdens zijn drukbe zochte openbare lezingen in Londen demonstreerde hij onder meer, door het geven van elektrische schokken, dat een mimosa tienmaal zo gevoelig is als de mens. Ook liet Bose een mimosa kunst matig opgroeien en toonde aan dat de uiteinden van de Wanneer men zelf vaste vloerbedekking in de kamer wil leggen dan is men vaak flink wat stukken „kwijt”, omdat men moet gaan uitsnijden voor hoeken en uitsteeksels. Vooral als men het aan één stuk wil leggen (het zg. kamerbreed). Rath en Doodeheefver heeft daar iets op gevonden. Het heeft een vloerbe dekking ontwikkeld onder de naam Zo-pas-tapijt, ofwel van dierlijke ofwel van synthetische vezels. Het is anti-statisch behandeld, zodat het niet stof aan trekkend is. Het heeft door de rug geen ondertapijt nodig. Wat is nu het aantrekkelijke voor de zelf-legger van het tapijt? Men maakt een plattegrond van de ruimte, waarin men het tapijt wil hebben, dus met alle uitsparingen, hoeken enz. Via een computer wordt het tapijt dan exact als opgegeven uitgesneden. Alleen de werkelijk geleverde oppervlakte wordt be rekend, niet de oorspronkelijke tapijtbreedte. n ’an krach DE MEEST recente ont sluiering van de geheimen an het plantenleven is van de Russische psycholoog dr. Veniamin Pushkin. Hij hyp notiseerde zijn assistent en lokte daarna door opmer kingen opgewekte, depressie ve en agressieve reacties bij hem uit. Een encefalogram, erbonden aan een gerani um, registreerde onmiddel lijk overeenkomstige emo ties. Volgens dr. Pushkin moet er daarom een samen hang bestaan tussen proces sen in planten en menselijke zenuwcellen. Mevrouw C. H. Evenhuis-Van Essen: „Emancipatie wordt vaak opgehangen aan nietszeggende dingen.” daarbij een belangrijk uitgangspunt. „Die keuze kan evengoed het gezin en het thuiswerk zijn als de werkkring buitenshuis”, zegt mevrouw Evenhuis. „De emancipatie wordt op het ogenblik opgehangen aan allerlei huiselijke din gen die in feite niets zeggen. Want het is natuurlijk onzin dat een vrouw opeens geëmancipeerd zou worden door buitens huis te gaan werken. Het extreme den ken heeft het vak van de huisvrouw in discrediet gebracht.” Werken aan de bewustwording en po litieke scholing van de vrouw, verbete ring van de positie van de vrouw in de vakbeweging, het corrigeren van talloze vertekende beelden van de emancipatie gedachte: er ligt aan het begin van het eenentachtigste jaar nog een aardig ar beidsveld voor Nederlands oudste vrou wenorganisatie. Hoe is bij dit alles de samenwerking met de veel jongere vrouwenbewegingen van de tweede emancipatiegolf? Wie niet houdt van smerige handen en gedoe met kwasten en kwasten schoonmakers, maar toch wel eens iets wil schilderen, kan zijn toevlucht nemen tot Krylon-verfspuitbussen. De verf zit in normale spuitbussen, de spray-types. Dat betekent dus, dat er geen kwast aan te pas komt noch een verfspuitapparaat. Voor goed be grip: men moet niet denken, dat men er even een huis mee kan schilderen of er grote karweien mee kan aan pakken. Het gaat om het verven van kleinere oppervlakten, waaronder men ook die van een radiator kan verstaan. Het gemak van zo’n Krylon-spuit- bus ligt voor de hand: geen kwasten, geen geknoei en als men het goed doet geen uitzakkers. Bovendien kan men met de nevelwerking op plaat sen komen, waar men dat met de kwast wel kan vergeten. Als men binnenshuis gaat verven moet men wel tegen het luchtje kun nen. Beter is het daarom en ook voor het verstuiven trouwens om iets ofwel buiten, ofwel in een schuurtje of garage onder handen te nemen. Dan kan men alles goed af schermen, wat niet bespoten moet worden en kan de verflucht er rustig verdwijnen. Het procédé is eenvoudig. Men schudt de bus voor het gebruik, zodat de verf goed gemengd is (een stuiter binnenin is daarbij behulpzaam). Voordat men het onderwerp van zijn verfdrift te lijf gaat is het verstandig even op iets anders „in te spuiten.” Met een bus kan men ruim vijf vierkante meter bewerken, waarbij men er rekening mee moet houden dat een donkere ondergrond moeilij ken ineens zal dekken, als er een lichte verf in het geding is. Het is trouwens beter twee dunne laagjes aan te brengen dan één dikke. Als je gewone verf wegzet en later weer gebruikt zit je met verdikkin gen en vellen. Van vellen heb je met deze bussen geen last. Wel moet er voor gezorgd worden, dat het gaatje van de spuitkop open blijft. Daartoe is het het beste om als men klaar is met een karweitje de bus op zijn kop te houden en dan zolang te spuiten, totdat er alleen gas ontsnapt. Tenslotte nog dit: adem de (snel drogende) nevel niet in en pas op voor vuur. Gooi ook een lege spuitbus niet in het vuur, want dat kan een gasexplosie te weeg brengen. Krylonverf is in een groot aantal kleuren verkrijgbaar. Het is leuk ma teriaal om „mee te spelen.” Zelf ma ken van affiches, door enkele kleuren te gebruiken en (door afdekken met papier) figuren te vormen of letter manen. De verf kan men op prak tisch alle ondergronden gebruiken (voor de auto is de verf niet ge schikt). zodat men bij wijze van spre ken de gekste dingen kan verven (meubels, fietsen, kantoorbenodigdhe den, lampekappen, koffers, droogbloe men, schakelaars, vazen, bloempotten enz enz). Op de doe-het-zelf-beurs Karwei in Utrecht kan men demonstraties met dit door Multikleur BV, Maasplein 66, Zwijndrecht, uitgebrachte product zien. nerven daardoor afsterven. Hij gebruikte dat gegeven om een parallel te trekken met de gevaren voor verval in de menselijke samenle ving. 400 g gemengd gehakt, 6 uien, 1 pijpje Pilsener bier (3 dl), 200 g champignons. 2 eetlepels (grove) mosterd, 2 theelepels suiker, peper, zout, ve-tsin, 1 laurierblad, tijm, 2 eetlepels bloem, 2 eetlepels boter of margarine. Snijd de schoongemaakte uien in grote stukken. Maak het gehakt op smaak met peper, zout, weinig ve-tsin en mos terd. Meng de bloem door het gehakt. Verhit de boter of margari ne en fruit hierin de uien licht bruin. Doe het gehakt erbij en bak het onder voortdurend roeren gaar. Voeg het laurierblad, wat tijm en de suiker bij het gehakt, schenk het bier erover en breng alles aan de kook. Laat het gèrecht 20 minuten trek ken, van het vuur af. Voeg na 15 minuten de in plakjes gesneden champignons erbij. Warm het gehakt vlak voor het opdoen even door en geef het bij gekookte rijst. (kunstenaars) als amateurs (in feite ook kunstenaars). Wie dan na het kijken en bewonderen ook aan de slag wil, maar nog niet precies weet hoe het met de steken, knopen en materiaalgebruik zit, vindt de meest gebruikte technieken in het boek. Een lasapparatuur voor de hobby ist, die betaalbaar is en handig, wordt op de markt gebracht door Roepers NV, postbus 9, Nunspeet, onder de naam XP-hobby-lasapparaat. Het kan werken op accu’s van 18 tot 36 volt. Men kan er oude auto-accu’s voor gebruiken, die men voor een prik op de kop kan tikken. Zo leveren twee oude accu’s voor het XP-apparaat nog royaal voldoende stroom. Zijn er een paar cellen slecht dan kunnen die worden overbrugd. Met d it in strument kan men carosserie-plaat van 0,7 mm tot plaatstaal van 12,5 mm lassen Het apparaat wordt gebracht met diverse soorten electroden, een laskap en een soldeersel. Er kan namelijk ook mee gesoldeerd en kopergelast worden, zelfs (met de XP als basis) roestvrij staal bewerkt. Er is een uitgebreide handleiding voor lassen aan het pakket toegevoegd. V.-. PLANTEN GENIETEN niet alleen van zon en re gen. maar ondervinden pijn en verdriet, hebben soms zelfs last van agressieve bui en, die overeenkomen met die van mensen. Elke plan- tevezel is doordrongen met gevoel. Zeven en veertig jaar geleden sprak Sir Chandra Bose deze woorden en zijn „onthullingen” over het gevoelsleven van de planten zijn nog steeds basis voor verdergaande onderzoe kingen in Amerika en de Sovjet-Unie. PLANT EN MENS zijn met de wetenschappelijke ontrafeling van de geheimen van het plantenleven gebaat. De uitkomsten van dr. Pushkins studies en die van gelijksoortige onderzoeken in de Ver. Staten (waar bij werd vastgesteld dat planten nerveus worden wanneer soortgenoten wor den vernietigd) kunnen mo gelijk een nieuw licht wer pen op het functioneren van de menselijke hersencellen. Door deze onderzoekingen kunnen plantenlevens in de toekomst misschien worden gerekt en de jaarlijkse „herstslachting” van het groen worden voorkomen. Hierdoor kan, door het ver zekeren van een betere oogst, zelfs aan een vermindering van het wereldvoedseltekort bijgedragen worden. als Jantje Pietje woedend op de ach terbank een blauw oog probeert te slaan. Edward Fales gaat er vanuit, dat vrouwen eerder in moeilijkheden Het is allemaal heel goed bedoeld in het boekje „Veilig rijden met kin deren”: de (Engelse) schrijver richt zich voornamelijk tot de moeders, tot

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25